Oróaan ter verspreidinq der Ghristeliike Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Zaterdag 9 Augustus 1919 Jaargang. Uit de Schrift. FEUILLETON. JSuiteitlaiidsch Overzicht. Uit het Buitenland. JAN WAANDERS. 3 U *3 ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. Uit«ave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen te lei Ntuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ier Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1, 15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.2o, ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentu-n over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 nur 's nnddags op de verschijndagen N den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. - - 1 elefoon Nr. OP DE TINNE DES TEMPELS. Naar Jeruzalem heeft satan Jezus ge leid op de tinne des tempels liem ge steld. Hier komt de derde verzoeking. Werp U zelf van hier nederwaarts, ze»t satan, indien Gij Gods Zoon zijt. Als bij de eerste verzoeking, komt ook hier weer, dat „indien gij". Satans theorie is, dat Jezus bewijzen moet Gods Zoon te zijn. Onder den naam „Zone Gods" komt Hij in de wereld. Satan wil Hem een gelegenheid geven te bewijzen, dat Hij het waarlijk is. Heel de wereld zal dan in aanbidding voor Hem neervallen. Satan ziet dit gaarne, mits, als bij de eerste verzoeking, Jezus satans dienaar, bier feitelijk zijn toovenaar, zij. Welke kostelijke gelegenheid biedt satan Jezus aan. Op de tinne des tem- PLWij denken hier aan de zijgebouwen van den sclioonen tempel te Jeruzalem. Aan de zuilengalerijen van Her.odes ol van Salomo. Van de zijvleugels zag men van boven in een diepen afgrond. 't Is hier satans berg der verheerlij king. Naar Gods bestel moet Jezus lijden, lijden bitter en zwaar. Dan zal God Hem een Naam geven welke boven allen naam is. Satan zegt, indien die Naam U toe komt, wil ik dat de wereld dit nu reeds wete. Laat God onmiddellijk U dien Naam geven. Jezus weet het, in den afgrond van lijden moet Hij komen. Van de tinne des tempels laat nu satan Jezus in den afgrond staren. Wèrp U zelf in den af grond, zegt nu satan tot Jezus; laat dan God Zijn engelen zendenlaten ze l op de haliden dragen, dat Gij Uwen voet aan geen steen stoot. De geheele wereld zal dan opeens erkennen, dat Gij Gods Zoon zijt. Hoe listig neemt hier de duivel zijn wapen uit Gods Woord. Nu komt hy zelf met een„want er is geschreven", zie Psalm 91 11, 12 en leest er de be lofte Gods, waarop satan zich beroept. Als een engel des lichts staal hij hiei voor Jezus, Gods belofte heffend opzijn schild. Het satanische in deze verzoeking is, dat hij Gods Woord gebruikt in bitteren haat tegen God, en om zijn doel te be reiken, het verdraait. Voor wie is de schoone belofte vervat in Psalm 91 Voor ieder die zich moed willig in eenig gevaar begeeft? Immers neen, alleen voor wie op God hoopt, als de Heere 'zelf leidt in wegen van gevaar. God, de Heere, geeft Zijn beloften niet om daarna zich aan de grillen der men- sclien te onderwerpen. Satan mengt hier in slangenlist geloof en ongeloof dooreen, 't Geloof vordert gehoorzaamheid aan God en Zijn Woord. Nu vordert ook satan hier geloof aan Gods Woord, maar een geloof dat God maakt tot slaaf van Zijn Woord. Satan legt Gods belofte zoo uit, dat God op Jezus' wenk doen moet wat hij wil, gedwongenykan worden te doen naar zijn belofte, dat 't geloof als een toover- staf gebruikt mag worden. Hoort nu Jezus antwoord. Met een beroep op üeutr. 6 16 antwoordt Jezus niet met een er is geschreven maai er is "-ezegdGij zult den Heere, uwen God niet verzoeken". Dit had Israël gedaan, 1 Gor. 10. Dit doet wel namaak- geloof, de vleeschelijke vermetelheid, met 't echte geloof Jezus is de Zoon, maar ook t vlecsch- geworden Woord. Al staat er een al- grond van lijden voor Ilem, een afgrond, waarin Hij .van menschen, van engelen, ja van God zelf verlaten zal zijn, Jezus buigt voor God en voor Zijn W ooi(i. Echt satanisch is deze verzoeking. De ijdelheid, den hoogmoed zoekt de duivel op te blazen bij den mensch Jezus. De Vader moet Hem verheerlijken voor de menschen. In Joh. 17 zegt Jezus. Vader ik heb U verheerlijkt op de aarde, en dan bidt Hij, verheerlijk nu ook mij. Satan wil de orde omkeeron, de V ader moet den Zoon eerst verheerlijken, en daartoe gedwongen worden. Jezus de Knecht van satanGod de Knecht van Jezus, zoo zou satan 't willen. Deze verzoeking satans is er nog steeds in de wereld. Onze ijdelheid, onzen hoog moed wil satan gaarne prikkelen. Dwingt God, zoo komt 't satanswoord tot de kinderen Gods, te laten zien, dat gij Gods kinderen zijt. Als God op uw wenken, naar uw wenschcn, dat laat zien, zal de gansche wereld tot God komen. Satan wil ons ijdel maken, ons doen pronken met den naam kind Gods. Door Zijn wondermacht moet God toonen, dat Il'ij Zijn kinderen liefheeft en Zijn Woord doet, 'Zoo dikwerf zij dit wenschcn, moe ten de engelen zichtbaar voor de wereld hen dienen, Jezus* leer en voorbeeld staat daai juist tegenover. Hij leert, kinderen Gods, al staat gij ook voor een afgrond, toont, dat gij God liefhebt, Zijn Woord gelooft, op Hem vertrouwt. Niet, op uw tijd, veel minder op satans tijd en wenk, maar op 's Heeren tijd zullen voor Gods kinderen til de beloften. Gods heerlijk in vervulling gaan. Weest daarom op uw hoede, wanneer satan u plaatst op de tinne des tempels. In uw geestelijken hoogmoed zon Hij u doen storten in den afgrond. En dankt uw God, kinderen Gods, dat Jezus ook iu deze satansverzoeking u te hulpe komen kan, ja u verlost uit alle heerschappij des duivels, tot eindelijk de heerlijkheid der kinderen Gods, satan en zijn trawanten tot beschaming, in de voleinding uw deel zal worden. Ter Neuzen. S. Groeneveld. de gewone belastingen nog een 10 tot 65% van de vermogens heften, Van de vermogens toename is er al een flinke hap afgenomen. In Frankrijk, Italië, België en Engeland baart liet financiëele probleem eveneens groote zorg. Om \..j den geheel out redderden toestand van. Rusland en Oostenrijk Hongarije nu maar te zwijgen. Maar ook in ons land zal, zij 't niet zóó erg als in 't buitenland, ontzaggelijk veel moeten worden betaald. Vooreerst de rente eu aflossing der crisis- en mobilisatie-uitgaven. Die be- loopen eeu zeer groote som. Het feit, dat bij beide takken uiet de veréischte zuinigheid is betracht, maar veeleer met het geld gesmeten, maakt het offeren aan den fiscus niet prettiger. Ook de gewone begrooting stijgt steeds. Op den duur moet dat spaak loopen. Beslist noodzakelijk is, om een linan- cieele ramp te voorkomen, dat met meer voorzichtigheid en beleid het beheer der geldmiddelen worde gevoerd. Oók voor de gemeenten, waar anders eenzelfde gevaar dreigt. Maar zelfs daarmee is de zaak niet to redden. Een vereenvoudiging der levenswijze is noodig.Evenals ingespannen arbeid van allen om de productie tot het uiterste op te voeren. „Eenvoud cn arbeid" zullen meer dan ooit de bestaansvoorwaarden van de volken zijn. Oók van het onze. men zich tot dusver bij den „evangelisatie- arbeid" in den ruimsten zin genomen- vooral bezig gehouden met groepen, die door bijzondere nooden of door speciale zonden de aandacht trokken. Laat men nu echter ook eens de aandacht schenken aan de massa, die de invloedrijke moderne arbeidersbewe ging vormt tot hen, die't roode vaandel volgen. En bij die propaganda voor onze beginselen moeten de christelijke werk liedenverenigingen niet achter blijven, eer vóóraanstaan. Geestelijk en sociaal werk kunnen en moeten hand aan hand gaan. Als predikanten, onderwijzers, kerke- raadsleden enz. deze geestelijke en sociale actie steuuen, kan er nog veel worden behouden en teruggewonnen. Overtuigde socialisten zijn er in onze streek nog weinig. Wel echter ro»>de- stennners om tal van redenen. Die beter in te lichten en te winnen is onze taak. Niet enkel materiëele actie. 32) Z E L A N D I A. V Eenvoud en arbeid. Er moeten in de eerstvolgende jaren ontzettende bedragen aau belastingen wordeu opgebracht, om de reusachtige tekorten te dekken. Dat is in schier elk land het geval. Zoowel de directe als de indirecte belastingen worden maar steeds omhoog- geschroefd. In de staat huishouding wordt niet meer met millioenen, maar slechts met tien- en honderdtallen van millioenen gerekend. Zoo zal men in Duitschland behalve Er. zijn in onze omgeving in den laat- sten tijd verscheidene christelijke vak- vereenigingen opgericht. Vooral van land arbeiders. En we juichen dat toe, omdat we daarin zien organen voor overleg tusschen patroon en werkman. Door welk overleg veel wrijving kat) worden voor. komen, veel misverstand opgeruimd. Maar nu moeten onze christelijke werklieden-vereenigingen bedenken, dat ze naast hun actie voor materiëele voordeden welke actie alleszins geoorloofd en goed is, als ze maar steunt op het christelijk beginsel ook een geestelijke actie hebben te voeren. Eu ook daarin hebben ze recht op ons aller steun. Over 't algemeen wordt tegenover socialisten en liberalen maar de liberalen tellen niet veel meer mee, vooral liberale arbeiders worden zeld zaamheden te veel een afwerend, eeu verdedigend standpunt ingenomen. Het optreden draagt dan een negatief karak- ter. En ook deze wijze van bestrijding is noodig en goed. Maar ze is niet voldoende. Onze strijd gaat niet tegen de socia listen als personen, evenmin als de drankbestrijding zich tegen de personen der dronkaards keert. Wij vechten met tegen menschen, maar tegen beginselen. En onze tegenstanders zijn de onge lukkige slachtoffers van die heillooze en verkeerde beginselen. Tegenover die duizenden, die de sociaal-democratie met meer of minder maar over 't algemeen met zeer weinig kennis van haar hoofdbeginselen aan hangen, hebben we een taak. Zij moeten worden ingelicht. Van geloovig protestantsche zijde heeft Actief. Van welingelichte zijde deelt men ons het volgende mee Volgens de beschikking van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, d.d. 24 September 1918, hebben de boeren recht oji een bewaarloon van hun aardappelen (oogst 1918) van 5(1 cent per week per 100 K.G. na 7 Juni 1919. Nu zijn er op 14 Juli nog afgeleveid, dus ruim 5 weken na dien. Van deze partijen was dus f2,50 bewaarloon ver schuldigd. In Juli zijn trouwens nog veel aardappelen aan de regeering ge- leverd. Nu is door de Z. L. M. bewilligd in een uitkeering van 2 weken, dus vuil fl—Dit schijnt in een soort onder onsje met den minister geregeld te zijn. Een eigenaardige manier van de Z. L. M. om voor de rechtmatige belangen van haar leden op te komen. De afdecling van den Chnstelijken Boeren- en Tuiudersboud l'er Neuzen Hoek, besloot deze zaak bij den minister aanhangig te maken en er op aan te dringen, alsnog liet verschuldigde uit te keeren. Zulks in overleg met de pro vinciale Bond. O. i. terecht. De regeering weet de boeren ook wel te vinden, als 't op betalen aankomt. Maar dan moet hen ook uitbetaald worden, waarop ze recht -i hebben. We juichen de activiteit van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in dezen ten zeerste toe. Breedveld was een zaakje begonnen eu dat floreerde. Hij was dan ook maar een goocheme vent, al zei hij 't zelf. En nü had hij zijn schaapjes op het droge. De jongens hadden ook goed d'r brood. Daar hadden ze geen zorgen voor. En Truus was hun eenigste dochterdie konden ze als een jongedame grootbren gen. Ja, Truus had er verstand van. Dat zei ze tot zich zelf, toen ze nogmaals alles inspecteerde. Ze konden gerust komen. Én cr zouden er heel wat zijn, als ze woord hielden tenminste. Daar ging de bel. De eerste gasten verschenen. Al spoedig gevolgd door meerderen. Zou Jan Waanders komen Zon hij.... lederen keer monsterde ze snel de binnentredende!). Maar de verwachte kwam nog niet. Weer een bel. Bah, daar had je die schapen van Engels ook. O, wat n scha pen. Onnoozel, grinnekend om alles en niets. Mooi opgepronktnetjes opgeprikt. Maar fer zat niets in. Niets. Zou Jan Waanders nu tóch achterblij ven Ze had er van gehoord dat zijn verloving met Jo Vlietstra, die onuit staanbare Jo Vlietstra, was afgebroken. Nou, of Jan gelijk hadZoo'n stijf portret. Ze waren geen van beiden op Excelsior geweest, de laatste repetitie. Wie het had verteld, wist ze niet precies meer. Maar 'u feit was het. Jammer, dat ze hem nog niet eens had ontmoet Zou hij komen Daar hoorde ze zijn stem in de gang. Dadelijk was ze bij de deur. Ja, 't was Jan. Alléén „Dag Jan", verwelkomde ze. „Maar alléén Hij gaf haar de hand, die ze stevig schudde. „Ja, pa en moe hadden zélf visite ge kregen. Ze konden onmogelijk weg. En ze stónden er op, dat ik dan maar gaan zou Ilij had zich ontdaan van hoed en jas. Ze bleef even op hem wachten. „Anders zou je toch zeker ook wel gekomen zijn vroeg ze. En haar glin sterende oogen keken hem onderzoekend aan. „Ik had het je immers beloofd zei hij eenvoudig „Waar is Jo?" deed ze ineens, ver baasd. Er kwam iets stroefs in zijn oogen. „'t Is af", zei hij kort. „Hé?" verwonderde ze. „Zooineens?" „We kwamen niet heelemaal overeen zei hij, met tegenzin het gespiek voort zettend. „Nee", stemde ze toe, volhardend. „Nee, julüe kwamen heelemaal niet over een". „Dat heb ik niet gezegd" I „Dat zeg ik. Dat had ik allang ge merkt Kom je binnen br^k ze nu, opeens dit onderwerp af. Er glansde voldoening in haar oogen. Ze was den gaiischen avond in zijn nabijheid. Ze schertste cn babbelde, ze was ojigewekt en onderhoudend. En hij voelde ziéh door haar aangetrokken. Ze wist het gesprek zulk een wending te geven, als ze bemerkte of bevroedde, dat hem interesseerde. Of hij piano speelde? Ja? Zij zong. Ze had eren laatsten tijd zanglessen ge nomen. Want ze was voor de kunst. En Arm Hongarije, zoo mag men wel zeggen. Pas is de communistische regeering, die slechts ellende en jammer over 't land gebracht heeft, gevallen, of allerlei vijanden maken gebruik van de verwarring om een deel van den Hongaarschen buit te rooven, 't Ergst maakt het wel Roemenië dat Boedapest heeft bezet. Fransche, Britsche en Amerikaansche troepen, samengesteld uit de afdeelingen, die toevallig in de buurt waren, zijn Boedajiest binnengerukt, cu ook de wat je zoo op de zangvereeniging hoorde nou, dat had weinig te beteekenen, vond ze. Vooal sinds ze de opera bezocht. Och, dat haalde er geen hand water meer bij. „Ga jij druk naar de opera?" infor meerde hij. „Drukoch, maar 'k beu er van dezen zomer toch al een keer of vijl ge weest. Hoe von jij 't er de laatste maal „Ik o, Heerlijk Maar opeens verstroefde het denken aan het genotene. Dat was juist de aanleiding geworden tot de breuk met Jo. Ze bemerkte zijn afgetrokkenheid. Zou hij nog aan Jo denken Nog aan haar gehecht zijn „Heb je zin, te spelen?" noodigde ze Er stond een mooie piano. „Begin jij maar eens!" „Ik, o, ik kan er bijna niets van. Ik heb nog maar een paar maanden les. Maar jij kan het toch wel? Toe." Hij liet zich meetroonen naar het instrument. „Muziekzeiden de „schapen" van Engels. s „Stilte astublieft." vermaande Truus. Jan Waanders zette zich voor de piano. „Heb je muziek?" Ze kwam met eeu stapel af. Hij koos Tsjecho Slowaken hebben, met toestem ming 'vaii de geallieerden, troepenafdee- lingen naar de Hotigaarsche hoofdstad gezonden. De Opperste Raad der geallieerden heeft besloten een commissie van ge allieerde generaals naar Boedapest tc zenden. Deze commissie zal hebben te waken,dat de nieuwe Hotigaarsche regeering haar verplichtingen nakomt en dat het Roode leger binnen den vastgcstelden termijn zal worden ontwapend. Tot zoover niets bizonders. De Roeme'niërs willen dat ook. Maar dan heet liet in het officieele be richtde commissie moet de uitvoering van „den wapenstilstand" controleeren. Dat is de wapenstilstand van 13 Novem ber 1918, waarvan de bepalingen door de geallieerden gezamenlijk zijn vastge steld, en niet de wapenstilstand van 5 Augustus 1919, die door de Roemeniërs afzonderlijk aan het machteloos Hongarije wordt, opgelegd, en die geenszins met de bepalingen van dien van November 1918 strookt, doch veeleer een eenzijdige on derwerping van Hongarije aan Roeme nië is. „Het staat namelijk aan de entente in haar geheel de noodij*e beslissingen te nemen en de beschikkingen te treffen, die de omstandigheden zullen vereischen „Aan de entente in haar geheel". Of schoon het niet gezegd is, wordt hier toch luidruchtig genoeg, dat iedereen het verstaan kan, bij verzwegen„en niet aan Roemenië in het bijzonder". Wij zullen dus spoedig het interessante schouwspel beleven, hoe de entente haar kleinen bondgenoot en vazal Roe menië, die naar den trant van alle Oos telijke staten wereldveroveringsneigingen krijgt, zoodra het krijgsgeluk eens zijn kant uit lacht, bij de ooren zal trekken, eu hoe Roemenië zal tegensporrelen. Daarbij zal het geenszins ontbreken aan betuigen van „eenheid, samenwerking, overeenstemming" en wat dies meer zij, want het zal zeer noodig zijn op het bestaan daarvan de aandacht te vestigen, overmits anders niemand zou bemerken, dat die fraaie dingen er waren. Aan dit vdrzoek is reeds voldaan. Roemenië heeft aan de Hongaarsche regeering de volgende wajienstilstands- voorwaarden opgelegdInkrimping van het leger tot 15.000 man, stopzetten of overgeven van de munitiefabrieken en van de fabrieken voor andere legerbe- noodigdheden, uitlevering van 50 procent van het spoorwegmaterieel, 30 procent van de landbouwwerktuigen, 30 procent van den veestapel, 10,000 wagons mais en 35,000 wagens ander graan. Deze voorwaarden moeten voor 15 Augustus 's middags om 2 uur onvoorwaardelijk aangenomen worden. De Hongaarsche regeering besloot om zich nopens deze voorwaarden te wenden tot de entente. Zij zijn aan generaal Gordon bekend ge maakt met de opmerking, dat de Hon gaarsche regeering niet in staat is deze voorwaarden na te komen en dat de ge allieerde regeeringen verzocht worden zich als scheidsrechter op te werpen en zelf een regeling te treffen. Onthulling van Prins Max van Baden. De „Köln, Ztg." meldt, dat prins Max en begon. Hij speelde uiet slecht. Maar er was weinig aandacht. In den aanvang van het stuk heerschte er eenige oogenblikken stilte. Plichtmatige. Maar het gros der gasten vond muziek een ding, dat accompagnement noodig had van drukke gesprekken iets, dat men over de conversatie liet heen huppelen, dat lastige pauzen vulde, of gelegeuheid schiep tot vertrouwelijkheid- jes. De jóngere (lames en heeren vonden de muziek verrukkelijk, om er onder door ongestoord hun gewichtige diskoer sen te vervolgen. Jan ergerde zich. Was dat nu eerbied voor de kunst het leidde zijn aandacht van het stuk afeen prélude van Chopin hem véél te machtig, maar dat hij voelde als een vertolking van zijn innerlijk zijn. Truus stond ter zijde van hem. Gediens tig, keerde zij de bladen. Voor hém. Welk een overwinning reeds. Zij op de plaats, waar Jo had kunnen staan. Ze begreep zijn spel evenmin, als de meesten. En de vertolking was juist niet meesterlijk. Maar al was ze het geweestzou ze er van genoten hebben (Wordt vervolgd.) „En Jezus, antwoordende, zeide tot liem Er is gezegd Gij zult den Heere, uwen God, niet verzoeken". Luc. 4 12. ff DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1