Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. blijft, staken wij als gij niet vriendelijk tegen ons zijt, staken wij. Mannen gij zegt, dat onze eischen niet in te willigen zijn. Nu, wij vrouwen zijn nu toch met jelui gelijk gesteld". Hittegolf. Opnieuw hebben, na een week van hevige regens, gevolgd door krachtige stormen, verschillende staten van Noord- Amerika te lijden door een vreeselijke hittegolf, met een gemiddelde tempera tuur van 100 gr. in de schaduw. Het schijnt dat de geheele bevolking van N^w-York naar het strand op Coney Island is getrokken, om verkoeling te zoeken tegen de brandende zon. Ver scheidene malen moest daar de politie ingrijpen, om de gevechten, die tenge volge van de drukte ontstonden, te doen eindigen. Meerdere personen moesten naar het hospitaal worden vervoerd, ten einde daar te worden verbonden. Vele gevallenj»an flauwte komen voor en de thermometer vertoont niet de minste verandering. De Fransche veestapel heeft in de oorlogsjaren duchtig geleden. Een van de laatste daden van minister Boret, die kort geleden is afgetreden, zijn de maat regelen geweest om daarin verbetering te brengen. En zoo worden er dezer dagen te La Pallice zestig duizend drach tige melkkoeien uit Amerika verwacht, waar de dieren met groote zorg zijn uitgezocht. DE VRIJE ZATERDAGMIDDAG. In één Koninklijk besluit zijn thans samengevat de uitzonderingen op den regel, dat getrouwde en daarmee gelijk gestelde vrouwen des Zaterdags na 1 uur 's middags in fabrieken en werk plaatsen geen arbeid mogen verrichteu en de gevallen, waarin zulks ook door andere vrouwen en door jeugdige perso nen geschieden mag. Voor laatstbedoelde categorieën van personen wordt' deze verbodsbepaling thans voor het eerst sedert het inwerkingtreden van de Ar beidswet 1911 gesteld. Hieruit mag geenszins worden afgeleid, dat een spoedige inwerkingtreding der nieuwe Arbeidswet indien deze ook door de Eerste Kamer zal zijn aangenomen, niet te verwachten is. Met de voorbereiding van het in wer king treden der nieuwe Arbeidswet is echter noodzakelijkerwijs een zekere tijd gemoeid. Men bedenke slechts, dat een groot aantal bepalingen dier wet niet in werking zal kunnen treden, voordat een algemeene maatregel van bestuur, welke nadere uitwerking dier bepalingen of uitzonderingen erop inhoudt, is tot stand gekomen, terwijl tevoren over den inhoud van die maatregelen de in te stellen Hooge Raad van Arbeid zal worden gehoord. Teneinde nu, voor zooveel dat krach tens de geldende Arbeidswet 1911 kan, de arbeiders in fabrieken en werkplaat sen zoo spoedig mogelijk in het genot te doen treden van den vrijen Zaterdag middag, werd bovengenoemd Kon. besluit uitgevaardigd. Als datum van inwerk- treding is daarbij 1 September a.s. be paald. NEDERLAND EN BELGIË. Onder het opschriftDe zwendel duurt voort, schrijft Het Laatste Nieuws (Brus sel) Door menschep, van goede trouw, die beslist tegen elke annexatie van Neder- landsch grondgebied gekant zijn, worden allerlei moties aangenomen in verband met Je herziening der traktaten van 1839. Dat er zaken dienen geregeld, iedereen is het daarover eens. Maar die moties worden meestal door annexionisten ont lokt en zijn dan soms derwijze opgesteld, dat zij voor verschillende lezingen vat baar zijn en in annexionistischen zin kunnen uitgelegd worden. Voornamelijk te Parijs wordt met die moties in annexionistische richting een groote zwendel gepleegd. Ilier in ons land is de openbare mee ning tegen elke annexatie gekant. Te Parijs wordt alles anders voorge steld. Een politieke zwendel. Voor dergelijke practijken bestaat er geen andere uit drukking. DURE LAMMEREN. In Friesland worden de lammeren met den dag duurder en wat nooit gebeurde, ze worden nu in voorkoop opgekocht, om ze in October te leveren. Lammeren, in het voorjaar gekocht voor f 10 a f 12, worden nu in voorkoop verkocht voor f 40 a f 50, zoodat de boe/en een hoog „weidegeld" maken. PLAKZEGELS. De plakzegels van 10 cent zijn er. Men mag echter ook de vijfcents plak zegels opgebruiken, doch moet er dan twee opplakken. De ambtenaren en de klassenstrijd. De ambtenaarswereld is in beroering. Onder den drang der roode organi saties worden allerlei eischen naar voren gebracht. Vergadering op vergadering wordt belegd waarin de organisaties zicli- een pluim op den hoed steken van dit of dat tot stand te hebben gebracht. Vooral de zoogenaamde „roode bond" onder aanvoering van den heer Noord hof c.s. laat niet na den geest van on tevredenheid zooveel mogelijk aan te wakkeren. Op de vergadering van het postperso- neel, voor eenige dagen te 's-Gravenha- ge gehouden, werd het stoutweg gezegd, dat voor de ambtenaren slechts klassen strijd en organisatie de weg is ter in williging hunner verlangens. Zoo is het ook begrijpelijk dat in een soortgelijke vergadering te Amsterdam het geroep weerklonk „staken, staken" en de voorzitter hen, die tegen de re volutie waren, verzocht de vergadering- te verlaten. In de vergadering te 's-Gravenliage was ook de heer Troelstra aanwezig. Of dit een blijk was van instemming met den revolutionairen toon die er klonk, dan wel of de nauwe band met telegraaf ambtenaren hem daarheen voer de, laten wij geheel in het midden. Doch de man van het November-avon- tuur, daar aanwezig, zegt ons aangaan de het karakter der vergadering vol doende. Dat er in vele ambtenaarsgezinnen nood heersclit, is zeker. Dat er actie wordt gevoerd voor lotsverbetering is prijzenswaardig, maar dat om lotsverbe tering te verkrijgen als eenige weg de klassenstrijd wordt aangewezen, kan niet scherp genoeg worden afgekeurd. De verhouding van den Staat tot zij ne ambtenaren toch is een andere dan die van patroon tot arbeider. De amb tenaar heeft in den Staat niet alleen te zien zijn werkgever, maar ook de Over heid, aan wie hij gehoorzaamheid en hulpversclmldigd is. In dezen gedachtengang nu past geen revolutionaire klingklang, die tot staking aanzet en wier politiek streven niets anders is dan de geweldadige omver werping der bestaande maatschappelijke orde. Laat daarom de regeering vooral over leg plegen met de Christelijke en Room- sclie ambtenaren-organisaties, dan vindt zij ook in haar steun ter bestrijding van het revolutionaire en bolsjewistische ge vaar, dat bezig is ook het ambtenaars- leven in Nederland te vergiftigen. De Rotterdammer. VERSLAG van de Zendingsrede van Ds. S. Oudkkrk gehouden te Zaamslag, 3 Aug. '19. Onze tijd staat in het teeken der zen^ ding. Op allerlei manier doet men aan zending, maar niet zelden is dezen arbeid zeer oppervlakkig. Daarom is het zoo noodig, dat we gedurig gewezen worden op de heilige beginselen, die ons bij dien arbeid moeten bezielen. Spreker wil handelen over „De roe ping van de plaatselijke kerk tegenover den nood der Heidenen." In '4 bijzonder hebben we dan op 't oog den nood der Heidenen op Java, omdat we tot dezulken in nauwe be trekking staan. De Javaan leeft nog in de duisternis. Hout en steen heeft hij tot zijn God gemaakt. Dagelijks sterven honderden weg zonder verwachting. De godsdienst van de natuurvolken, het Aninisme, met zijn vereering der ziel, is op Java Feticisme. De Javaan gelooft, dut alle waarneembare voorwer pen evenals hijzelf dezelfde zielestof bozitten. Dit openbaart zich dan verder in Spiritisme, het gelooven aan de cor respondentie met den geest na den dood. Tegen de macht van het Mohameda- nisme moet eveneens worden opgetreden, 't Is de godsdienst, die eene hoogere openbaring stelt boven de Heilige Schrift. De Islam is fatalisme (leer van het nood lot) en speculeert op de zinnelijkheid van den mensch. Hoe is nu de Heiden in zulk een noodtoestand gekomen? 't Is door zijn zonde van ongehoorzaamheid. Hij heeft Gods weg verlaten en de overblijfselen van het beeld Gods, waarnaar ook hij is geschapen, benemen hem alle onschuld. Wie zal nu de hand uitsteken, om hem uit dien toestand te redden De plaatselijke kerk. 't Is haar taak de verkorenen ten eeuwigen leven te ver eenigen. Het begin daarvan ligt in den Vrederaad Gods en tot heden luidt de opdracht van Christus met onverzwakte kracht„Predikt het evangelie aljen creaturen". De Kerk blijftde fakkel draagster van het licht des kruises. Als kerk heeft ze de kerk verder uit te planten. En waar één mensphenziel meerdere waarde heeft dan de geheele wereld, daar hebben we onze roeping nauwgezet te vervullen. Daartoe ver- meerdere ons gebed en offervaardigheid. Langs den weg van organisatie wakkere men de liefde aan, spore aan tot ijver. Dan zal kostelijke vrucht gezien worden, want naar het visioen van Ezechiël zullen de wateren van onder de dorpel van het huis des Heeren aanzwellen tót een machtigen stroom. De aarde zal vol zijn van de kennis des Heeren, gelijk de wateren den bodem der zee bedekken. TER NEUZEN, 5 Augustus 1919. Heden werden vanwege de bouwver- eeniging Werkmansbelang" alhier aan besteed 19 woningen in de buurt Java. Ingeschreven werd als volgt Perceel I (metselwerk)Gebr. v. d. Velde f64550; P. M. Oostdijk f64250; G. Rijnberg f 55891Gebr. Kolijn f 52800 P. J. Jen H. Rijnberg f52120; W. P. Nieuwelink f51200; Gebr. Nieuvvelink, Hoek f45600. Perceel II (timmerwerk)P. A, Leunis f 50100 H. Kaijscr f 44750 J. Elfrink f41250; Iz. P. Castelijn f41000; C. C. Nobels f40570; P. M. Bogaard f39250; W. Kouwe, Vlissingen f39000; K. Dio- leman, Zaamslag f38000; F. Romeijnsen f34470: Gebr. P. en C. Wiemers, Axel f33155. Perceel III (ijzerwerk): Dhaeze f2673,—. Perceel IV (lood- en zinkwerk)Wed. D. Gueqierre f 2640.I. Gueqierre f 2600,—. Perceel V (glas- en schilderwerk)C. Keijser en II. Wisse, Zaamslag f 10382, F. Wisse en D. Riemens, Zaamslag f 9670,C. A. Snijder, Heikenszand f 9425,— A, v. W: ck f 8630; P. Kiel f 8343,A. v. Rreen en G. Dees, Zaamslag f 6800,A. A. de Zeeuw f6104,A. Verstrate, Hulst f5750,— J. Verlinde f 5600,J. R. Platteeuw 5300,-. Perceel I en II, G. Rijnberg f 101271, Perceel I, IT, III en IV, A. M. Knipér te Heinkenszand f 84000, In massa (alle perceelen)F. G. Her- rebout f 118000,— J. Wisse, Zaamslag f 113000,— J. C. Waverijn, lerseke f 113000,— P. F. de Waal, Kuitaart f112400,J. A. Meertens f112000,— B. II. Reuling, Hulst f112000,— J. El frink f 112000,— Iz. P. Casteleijn f 112000,P. F. Voet, Kloosterzande en C. H. Wis'se, Zaamslag f 111000,— A. A. v. d. Walle, Hulst f 109880,- P. A. Kraaijenveld, Rotterdam f 102500, Gebr. Nieuwelink, Hoek f 99500,A. v. 't Hoff, Axel en J. v. 't Hoff, Hoek f 99350,C. C. Nobels 95580, Gegund perceel I, II, III en IV aan A. M. Kuiper, Heinkenszand en perceel V aan J. R. Platteeuw. (Inschrijvers, waar geen plaatsnaam bijstaat, wonen in Ter Neuzen). De burgerwacht hield Zaterdagavond voor het eerst een schietoefening met scherpe patronen. Vóór het eerste schot werd gelost sprak de burgemeester, tevens voorzitter van de burgerwacht, een kort openingswoord. Hij wees er op, dat vroeger op dezelfde plaats door anderen ook schietoefeningen waren begonnen, doch dat sedert dien veel was veranderd. Thans staan wij voor drieërlei gevaaren al hopen wij, dat wij nooit in strijd zullen komen met onze mede burgers, toch moeten wij ons oefenen en gereed zijn als het gevaar komt. Zaamslag. Bij den heer W. op't Veer is eergisternacht een fiets gestolen. Axel. In de Dinsdag gehouden zitting van den gemeenteraad, waarbij alle leden tegenwoordig waren, was ingekomen een schrijven van het Bestuur van de Zoeuwsch-Vlaamsehe Tram wegmaat schappij, waarin zij verklaard, in prin cipe genegen te zijn, 's avonds den laat- sten trein vanuit de richting IJzendijke door te doen loopen tot aan de brug over het kanaal, wanneer dit uitvoerbaar blijkt met het oog op de dienstregeling. Wat betreft het verzoek om uitbreiding en verharding der losplaatsen, werd ge meld, dat deze kwestie sinds eenigen tiid voor het bestuur een punt yan overwe ging uitmaakt; het stelt zich voor, hierop nader terug te komen. De raad besloot hierop aan de Z.- Vlaamsche Tramwegmaatschappij of hare rechtverkrijgenden, behalve de bestaande subsidie, gedurende 20 jaren nog te ver- leenen een jaarlijksche subsidie van f240, ingaande 1 Jan. 1919. Aangenomen werd een voorstel, om met ingang van 1 Sept. 1919 het distri butiebureau op te heffen en aan het personeel ontslag te geven. Hierna had de voorloopige vaststelling plaats van de gemeenterekening over 1918 in ontvang op f 162310.02 en in uitgaaf op f 156424.113, batig slot f5885.91 de rekening van de gemeentelijke gas fabriek over 1918: ontvangstenjfSÓ626.915, uitgaven f73165 05, batig slot f7461,866 rekening distributie over 1918, uitgaven f 14236.66 de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1918 in ont vang op f 6677,55 en. in uitgaaf op f 5505,52, alzoo een batig slot van f 1171,96. Goedgekeurd werd de begrooting van liet algem. burgerlijk armbestuur voor 1920 op f9191,96 in ontvang en uitgaaf. De subsidie van de gemeente Ledraagt f 8000. Ingekomen was een verzoekschrift van den heer C. P. Provoost e. a., allen be woners van de Weststraat, om maatre gelen te nemen tegen het verontreinigen der straten en stoepm door de koeien, die iederen dag van de „Groote Plaat" naar de stallen worden gedreven om gemolken te worden. Zij verzoeken den raad te bepalen, dat de houders van koeien verplicht worden de koeien te melken op de weide, waarop deze grazen of een publieke melkerij in te richten, welke gelegen is buiten de kom der gemeente. De voorzitter meende dat de raad verplicht was maatregelen hiertegen te nemen, als daaraan geen einue kwam. Besloten werd echter een afwachtende houding aan te nemen. Een verzoek van de R.-Kath. Ambte- naarsvereenigiug om bij het vervallen der duurte- en kindertoeslagen, deze om te zetten in vast salaris, werd voor ken nisgeving aangenomen, daar reeds gevolg is gegeven aan dezen wensch. Na een breedvoerige bespreking van een voorstel van Burg. en Wetli., om steun te verlceneu voor de versiering van de markt, werd op voorstel van den heer W. Dieleman besloten, om f 300 beschikbaar te stellen voor de versiering van het stadhuis, het brandspuithnis en de tribune. Van Ged. Staten was nog ingekomen een schrijven, dat de ingezonden wijzi gingen in de gemeentebegrooting niet waren goedgekeurd besloten werd de begrooting in overeenstemming met het schrijven van dit college te wijzigen. In besloten zitting werd het primitief kohier van den hoofdelijken omslag vast gesteld, waardoor de raad, die 's mor gens tien uur was begonnen, eerst om zeven uur 's namiddags was geëindigd. (M. Crt.). De heer H. S. J. Hugenholtz van Axel is geslaagd voor het eindexamen aan de school voor suiker industrie te Amsterdam. De feesten welke te Axel zullen gehouden worden ter herinnering aan liet afwijzen der Belgische eischen inzake de annexatie, zullen plaats hebben 13 en 14 Augustus, terwijl den 15en Augustus door de „Vereenigirig van Zeeuwsche fokkers van het zware trekpaard" aldaar een concours hippique zal gehouden worden op het concours-terrein even buiten de gemeente Axel. Het feest belooft heel wathet mooiste nummer zal wel zijn de historische optocht, die den eersten dag gehouden zal worden. Op den avond Van den eersten dag zal een bioscope-voorstelling gegeven worden, terwijl de tweede feestdag zal besloten worden door een prachtig vuurwerk. In alle buurten is men druk in de weer, om de stad op do feestdagen een recht feestelijk aanzien te geven. K r m i s u i t s p a 11 i n g e n. Gister werden op do kermis te Bou- chaute bij een vechtpartij een tweetal Hollanders zóó toegetakeld, dat ze in een» woning moesten worden binnenge dragen om verbonden te worden. De verpachting van staatsgronden in den nieuwen bedijkten polder van den Brakman, heeft voor één jaar pacht niet minder opgebracht dan f 111.340.voor ruim 241 II.A. waarvan ruim 57 H A. kreek. Mr. D. f ock naar Z. - Vlaanderen. De voorzitter der Tweede Kamer mr. D. Fock, heeft in verband met de annexio nistische beweging, het voornemen heden (Dinsdag) een bezoek te brengen aan Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Hij reist daarbij achtereenvolgens langs Groede, Nieuwvliet, Cadzand, Retranchement, Sluis, Aardenburg, (waar hij den voor zitter en het anti-annexionistische comité, ds. J. N. Pattist hoopt te ontmoeten), en voorts over Oostburg en Schoondijke terug naar Breskens. Hansweert. Het zoontje van den met selaar G. had het ongeluk met zijn been in een griffel te vallen, die zoo diep indrong, dat de dokter genoodzaakt was om het uit te snijden. (K. C.) De Staat kundig Geref. Partij komt heden te Middelburg in algemeene ver gadering bijeen. Er zal o.m. gesproken worden over verbinding van lijsten, over een eigen orgaan, over de houding der partij tegenover het vrouwenkiesrecht en de vakorganisatie. Middelburg. Gisterenavond geraakte een rijtuig, bestuurd door L. uit Seroos- kerke, in de Langeviele met een der wielen in de tramrails en sloeg om. Het paard sloeg op hol, maar werd spoe dig gegrepen. L. die licht verwond was, werd in het verpleeghuis verbonden. Het rijtuig was geheel onbruikbaar ge worden. In het kanaal door Walcheren nabij de Keersluis is Zondagmorgen een nieuw zeiljacht tijdens de beproeving omgeslagen en gezonken, de lange mast steunt op de glooiïug. Alle opvarenden bereikten gelukkig behouden den oever, zoodat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Kapelle. Zaterdagmiddag werd het kind van Jac, v. S. al spelenderwijs dooreen kleinen jongen in een breede sloot gereden. Een buurvrouw mocht het gelukken het kind bijlijds van een wissen dood te redden. [Iet lag reeds onder de modder. Ellemeet. In den nacht van 30 op 31 Juli brak brand uit in do met hooi gevulde schuur van den landbouwer W. Kosten alhier. De brandweer van Serooskcrke en Ellemeet was spoedig ter plaatse. De schuur echter brandde totaal af. Men zegt dat hooibroei de oorzaak van het onheil is. Alles was verzekerd. (Z. N.) Hoedekenskerke. In een onbewaakt oogenblik stak de 5-jarige G. alhier zich met een mesje in het oog. Op advies van den geneesheer is het kind teistond naar- Middelburg vervoerd, teneinde onder behandeling van een specialist te worden gesteld. Z. Verleden week werd te Lillo door de douanen in twee met mossels geladen lerseksclie visschersvaartnigen 400 li. oude jenever gevonden. De schippers werden aan elkaar geboeid naar de gevangenis gebracht en de vaartuigen aan den ketting gelegd. Alleen de knechts zijn na een paar dagen vrijge laten en Zaterdag thuis gekomen. Een hamsterlist in Duitschlund. Een streek van een hamsteraar, die werkelijk nieuw is' is de volgende Een man komt op een boerderij en beklaagt zich bij de vrouw, dat de hof hond hem don broek heeft verscheurd. Hij toont haar het gat en eischt 50 Mark schadevergoeding. Tenslotte stelt hij zich met een dozijn eieren tevreden. Als de boer terugkomt, weet hij zich niet te verklaren, hoe de houd uit het huis op den hof is kur.nen komen en den man heeft kunnen bijten. Hij speurt bedrog en begeeft zich ter opsporing op weg. Op de hei vraagt hij op een boerderijtje Is hier misschien een hamsteraar ge weest, die verleide, dat onze hond hem bad gebeten Eu hij krijgt ten antwoord Neen hij heeft gezegd dat onze hond hem gebeten had. Wij hebben hem een-dozijn eieren gegeven en toen is hij weggegaan. Het gat in den broek heeft den man waarschijnlijk aan nog meer levensmid- .delcn geholpen. Een blijde week. Men meldt uit Rijssen aan liet „Hbl": Het grootste deeld er Rijssenaren heeft, oen blijde week achter den rug. De ar- beiders(sters) der firma Ter Horst ont vingen n.i. hun deel van de f300,000, welke hun door wijlen hun partroon, den heer J. ter Horst .IHzn.. was vermaakt. Ieder ontving voor elk jaar dat hij aan de fabriek was werkzaam geweest f 15.60. Er waren menschen bij met 40 tot 50 dienstjaren. Vermoord. Onder Roosendaal is door een gras snijder het lijk gevonden van vrouw Van der Broek van Gaane. Het lijk schijnt er reeds eenige dagen gelegeu te hebben. Een politie-on ler/.oek bracht reeds aan het licht, dat de vrouw vermoord is. In verband met deze zaak zijn reeds twee verdachten aangehouden. De justi tie wordt lieden verwacht. Over het vinden van een vrouwenlijk te Kolsdonk (gem. Roosendaal), wordt nader gemeld, dat de ontdekker van den moord bij het grassnijden een plek pas omgewoelde aarde vond wat hij niet vertrouwde. Hij dacht aan smokkelwaar en begon te graven. Toen deed hij zijn griezelige ontdekking. De vermoorde vrouw staat ongunstig bekend. Ofschoon getrouwd, had zij omgang met andere mannen, waarmede ze soms voor eenigen tijd verdween. Ook nu weer was ze lang weg geweest. Het gerucht loopt, dat ze 3 a 4 duizend gulden bij zich had. De aangehouden verdachten zijn een leerling machinist der S.S., die met de vrouw leefde en een rijwielhandelaar, beiden te Roosendaal. De machinist leerling G. is meermalen met de vrouw gezien. Hij zelf is gehuwd en heeft twee kinderen. Ho4 de moord is ge pleegd, is nog niet bekend. Droevig ongeluk op de Elta. Een doode en een gewonde. Een ernstig ongeluk is gebeurd op het Elta-terrein bij Amsterdam. Een tweetal watervliegtuigen kwam uit de richting Schellingwoude. De eerste machine daalde zeer rustig op het IJ nabij de I'lantenboterfabriek. De tweede echter, die een dalende beweging maakte, werd door een scherpen Noord wester aangegrepen en botste met den achtervleugel tegen de krabber van de ijzergieterij Hille de Lelie. De vleugel knapte geheel af en het toestel stortte omlaag met het gevolg, dat het geheel verpletterd werd. Bij het ruimen van de overblijfselen bleek, dat de waarnemer, de heer Kruger, dood was. Zijn onderkaak was geheel verbrijzeld. Luitenant Bakker was er met een beenfractuur afgekomen. Daar hadden de heerenen „dames" geen trek in Bij een loonsverliooging op de touw- fabriek van Nico Hoos te Rotterdam zouden jongens en meisjes beneden 24 jaar hiervan ook genieten, mits zij een door de ouders geteekend bewijs over legden, waaruit blijkt, dat deze hiermede in kennis zijn gesteld. Een aantal van die jongens en meisjes hebben dit ge weigerd en het werk neergelegd. Een steiger ingestort. Bij het overkappen van een nieuw bioskoop-theater te Deventer stortte een steiger, waarop zich tien personen be vonden, in. Vier mannen sloegen naar beneden een hunner bleef, wonder boven wonder, ongedeerdde drie anderen werden met wonden aan hoofd en armen in liet ziekenhuis opgenomen. (Hbld.) Aan kokende koffie gestorven. Het tweejarig dochtertje van een weg werker te Den Ilam (Ov.) dronk uiteen pot kokende koffie en overleed aan de gevolgen. Plezierreis met droeven afloop. Tijdens een bootreis van Burum (Fr.) naar Leek van schoolkinderen is het 9 jarig zoontje van M. Riemersma over boord gevallen en verdronken. Een beschaafde'?) meneer. In een treinkompartiment. Twee Duit- sellers spreken zeer luid en met breede handgebaren Ze hebben het over de onthullingen van Erzberger. 'n Meneer, Hollander, schijnt het luide spreken blijkbaar te hinderen; hij leest de Beursrubriek uit het „Handelsblad", werpt eensklaps de courant neer en brult den Duitschers toe„Hou jullie smoel anders stuur ik weer Foch op jullie af" ziet dan rond als zoekt ie lachers voor z'n geestigheid. Er heersclit een ademlooze stilte, tot dat een der Duitschers z< gt„U is een beschaaf- d e meneer" dan lacht men in het kompartement, over de manier, waarop de „beschaafde" heer op zijn plaats wordt gezet.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2