Oraaati ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 164. Woensdag 6 Augustus 1919. 2e Jaargang. Arbeidersverzekering. FEUILLETON. Uit het Buitenland. Bnitenlandsch Overzicht. JAN WAANDERS. U ABONNEMENTBij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËN Van 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentièn over twee kolom 8 cent per «egel. Abonnementen per contract, - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de versch«nda|®I,,ef^nd5|" j0U Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen te re r Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge- zonden aln .le» redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vloosvrijkstraat 62, Ter He»«n, Inzending van D. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. li. De aanmelding bij den Raad van Arbeid moet schriftelijk geschieden. Speciale formulieren, die door den arbeider en door diens patroon moeten worden ingevuld en onderteekend, worden van wege den Raad van Arbeid kosteloos verkrijgbaar gesteld. Om nu in deze eerste groote aanmel ding eenige regeling te brengen en tegelijk voor de velen, die met gewend zijn, dergelijken admiipistratieven arbeid te verrichten, de moeite van het invullen der formulieren te besparen, is een beroep gedaan op de werkgevers, ten- .einde te bereiken, dat deze zich met de behandeling der aangifteformulieren belasten. Wel is dit niet verplicht, maar op deze wijze voorkomen de patroons, dat, zij straks telkens zullen worden lastig gevallen voor bet verstrekken van in lichtingen, omdat de formulieren onvol ledig of verkeerd zijn ingevuld door de arbeiders. En tot liet geven van dergelijke inlichtingen verplicht dl' met de werk gevers wel. q Al deze formulieren konivfi tenslotte weer bij dert' RaaiJ van Arbeid lil en moeten daar aanï de band der wet beoordeeld worden, om er, voor zooveel de verzekeringsplichtigen betreft, stuk voor stuk een routekaart van op te maken, welke op 3 December a.s. aan de verzekerden zal worden uitgereikt. Het is voor den ar bei dei- van het grootste belang te zorgen, dat door tijdige aan melding zijn verzekering op 3 December a.s. kan ingaan. Want, de werkgevers mogen nd 3 December 1919 geen loon meer uitbetalen aan een ar beider, die geen rentekaart heeft. Bovendien stelt zoo n arbeider zicli ook nog bloot aan strafvervol ging. De rentekaart, die men ook wel kwitantiekaart zou kunnen noemen, is een tweebladigs kaart die voor den werknemer geldswaarde beeft. Men zou hem wel kunnen vergelijken met een polis eeuer verzekering, met dit onder scheid, dat bij tevens dient om te bewijzen hoeveel premie is betaald. Gewoonlijk zal zulk een kaart, die ol hokjes bevat, een vol jaar duren. By elke loonsbetaling presenteert de werk nemer zijn kaart aan zijn patroon, om zooveel zegels te plakken, en van de vereischte waarde natuurlijk, als de weken waarover de betaling loopt. De zegeltjes zullen verkrijgbaar zijn bij de postkautoren en bij de kantoren dei- Raden van Arbeid. In de praktijk zal het bij vaste arbeiders wel veelvuldig voorkomen, dat de kaart aan den patroon in bewaring wordt gegeven. Dit is geoorloofd, mits de arbeider daarvan een eenvoudig bewijsje krijgt. Op de rentekaart wordt duidelijk naam en woonplaats van den betrokkene, alsmede de datum tot welken de kaart geldig is, vermeld. Is de geldigheidsduur verstreken ol de kaart vol, dan zendt men hem aan den Raad van Arbeid, binnen welks gebied men- werkt en binnen enuele dagen ontvangt men een nieuwe kaart, terwijl in het renteboekje dat aan ieder houder van een rentekaart eveneens wordt uitgereikt, de totaalwaarde van de ingeleverde kaart telkens wordt bij geschreven. Portokosten behoeft men met temaken, men schrijve slechts op de daarvoor bestemde plaats op de enveloppe „uit voering Verzekeringswetten" en daar onder naam en adres als afzender. Aangezien de grootte der invaliditeits- rente afhankelijk is van het totaal der ten behoeve van dien arbeider betaalde premiün, moet voor een regelmatige premiebetaling (door middel van die op te plakken zegels) worden zorg gedragen. Het valt niet te ontkennen, dat deze wet voor de werkgevers weer tal van administratieve beslommeringen mee brengt. Het was heel wat eenvoudiger geweest, wanneer het rijk do premie berekende over het totale jaarloon, zooals nu de verzekeringsmaatschappijen ook doen. Maar het rijk werkt steeds omslachtig en duur. Misschien is door gezamenlijk optre den, bier wel vereenvoudiging in te brengen. Dan behoeft althans niet iedere patroon elke week te plakken enz. Door de afdeelingen van den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond in onze omgeving kan dat althans overwogen en geprobeerd worden. De verzekerden worden ingedeeld in vijf loonklassen, waarvoor ver schillende premiën moeten worden be taald. Het volgend staatje zal dit wel duidelijk maken Jaarloon Loonklasse Premie p. week heneden f 240 I 25 cent van f240—f400 II 30 f 400f 600 III 40 f600—f900 IV 50 f 900 tot hooger V 60 Het spreekt vanzelf, dat het voor ieder van 't grootste belang is te weten, in welke klasse hij valt, Deze indeeling zal wel hoofdzakelijk groepsgewijze plaats hebben, Indien de voorgestelde wijziging tot stand komt, en dat zal wel dan moeten de patroons de premie geheel betalen. Zij moeten dus de zegels koopen, om op te plakken op de rente kaart. Aangezien men reeds bij een jaarloon van f900,— in de 5de (hoogste) loon klasse valt, zal voor nagenoeg alle vol wassen arbeiders de hoogste premie 60 cent per week per arbeider) moeten worden betaald. Een beduidende uitgave alzoo. Vooral als deze ook nog met 25 (15 cent) wordt verhoogd, zooals het plan is. (Wordt voortgezet). 31) ZELANDIA. Zijn bruutheid brak. Zijn ruwheid, zijn heftigheid leek hem ineens zoo plat, zoo laag. Een pantser dat hij nu moest afleggen, Een mom, dat hem hinderde. Een kwetsing van zijn eigen, innige lief de. Waarom deed hij zoo? Zong diep in zijn ziel niet de liefde haar zang En wou hij met rauwe kreten haar be koring breken Vocht hij niet, tegen zijn edeler ik Was bij zich zelf niet ten wreeden vijand W at, wat stelde zich tusschen hem en zijn liefde Hij sloeg de armen plots om haar heen. „Nee", schreide zijn stem, „niet schei den, Jo. Ik kan je niet missen, o, Blijf bij me. Laten we dat andere maar laten rusten. Waarom zouden we moeten scheiden Al dat andere is toch niet waard, er ons druk over te maken" Eenige oogenblibken gaf ze zich over aan de weelde van het denken, dat geen scheiding dreigdeaan de warmte van deze ook steeds door de soci's zijn gehoond, hoezeer Schaper meende, met 't land bet alleen wel te kunnen doen, ziet Troelstra nu in, dat de hulp der boeren van veel beteekenis zou zijn. Die kunnen dan de revolutionairen in de steden van 't noodige voorzien. Als loon daarvoor mogen de boeren dan hun eigendom houden. Alsof een revolutie ooit de boeren zou ontzien. Alsof dat, geen dwaze bewering van Troelstra is, die meent een lieele baas te zijn in leiden van de volksmassa. Hij, Mr. Troelstra zoo beweert hij weet niet alleen een revolutie te ont ketenen zoodra de omstandigheden gun stig zijn, maar hij schrijft dien ontketen-, den stormwind ook precies voor, boe bij waaien moet, wat hij tegen den grond slaan en wat bij sparen moet en wanneer hij weer moet gaan liggen. Hij heeft het maar voor het zeggen. Dat blijkt nog weer uit zijn jongste artikel in de „Social. Gids". Daar staan merkwaardige zaken ui. Een revolutie, zegt Mr. Troelstra o.m., zal zij slagen, moet de groote massa weten te bevredigen. En dan heet het letterlijk Waaruit practisch voor een revolutie in ons land o.a. voortvloeit, dat wij den kleinen boeren een door hen erkend belang bij de revolutie weten te geven, wat, zij bet ook niet op dögmatisch-marxistisclie gronden, zeer wel mogelijk zal zijn Het succes in dezen hangt af van hetgeen wij willen, doen en nalaten. Lees en herlees dat eens goed. Marx heet wel de vader van het socialisme, maar om de „kleine boeren te winnen, werpen we eenvoudig Jona- Marx overboord en gunnen hun bet privaat bezit enz. enz., als ze de revo lutionaire groot-stedelingen maar van melk, boter, kaas, graan en aardappels voorzien. Dat is de beteekenis van Troelstra's geleerde zinnen. Eu lees dan ten tweede ook dit Men zal zich, wat tenslotte de vast legging van de resultaten der revolutie door een Nationale Vergadering betreft, goed de historische waarheid moeten bewust zijn, dat bet duurzame resul taat eener revolutie steeds een kom- promis is geweest. 'n Kompromis met wie Natuurlijk met de burgerlijke partijen met wie anders Het is toch wonderlijk naïef! Denkt Mr. Troelstra nu werkelijk, als de revolutie-orkaan ooit over ons land losberst, dat li ij dan als de groote verkeersagent 't maar voor 't zeggen heeft, hoe zij zich bewegen zal? Ze blaast hem weg; als 'n strootje, 'u Revolutionaire massa isgeen meisjes naaischool, die uit potverteren is. gezet te worden. De rassenkwestie blank tegenover zwart overheerscht bier de verhoudingen, en geeft aan de tegenstellingen bun groote scherpheid. Onlusten zijn aan de orde van den dag. Met de grootste moeite alleen kan de overheid uitspattingen van volkswoede bedwingen. Maar niet alleen de kinderen van Cham veroorzaken de regeerinp veel moeite, ook de eigen landskinderen maken bet der regeeriug lastig door hun sta kiugen. Alleen in het district Chicago staken 100,000 man van de spoorwerk- plaatsen. In 't Westen bovendien nog 50000 man. William Lee, de leider der vakvereenigingen verklaart, dat door de duurte ernstige onlusten dreigen. En eindelijk dreigt een leger Amerikanen in Siberie een groote ramp. Reeds zijn ze van drie zijden ingesloten door bols- jevviki en Tartaren, een beruchte volks stam. In Hongarije is de communistische regeering ten val gebracht. Bela Kun is afgetreden en gevlucht. Een sociaal-democratische re geering is opgetreden. Rustig is 't er echter nog allerminst. De arbeiders wei geren de regeeringsverandei'ing te er kennen en begeeren de dictatuur (heer schappij) van het proletariaat (arbeiders klasse)' terug. Terwijl omgekeerd de Entente steun biedt aan 'de burgers en boeren, die de nieuwe regeering even min wenschen als decoinmunisten. er- wasring heerscht nog alom. En ook elders broeien stakingen en opstanden. In En geland staken de politiemannneiu In Duitscliland de mijnwerkers. In Zwit serland nemen de revolutionaire woelin gen weer toe in kracht. Terwijl in Por tugal een .soort guer illia krijg wordt ge- voèrt tusschen opstandelingen en regee- geeringstroepen Wel is heel de wereld in beroering, Onze tijd is veelsins een tijd van spanning en bange vrees wat de toekomst zal baren. Gelukkig dat we weten, dat Een die machtiger is dan vorsten en volken het alles bestuurt en dat Hij Zijn volk nimmer zal begeven, ook niet in 't barnen der gevaren. V De verkeersagent. Mr. Troelstra beeft in de „Socialistische Gids" een artikel geschreven over de revolutie, die hij zoo dolgraag ook in ons land zou willen zien ontketend, om daardoor zelf tot de macht te komen. In November wilde dat niet te best lukken. Nu wil Troelstra probeeren de hulp der boeren te winnen. Hoezeer haar gevoel, en zijn woorden waren als de streeling van' zacht zongegloor na teisterend stormgetij Maar de weelde week de warmte verkoeldehet zoete zonneschijnsel ont school zich achter dreigende donderwol ken de zoete waan veralsemde tot éclirijnende werkelijkheid. Ze' onttrok zich aan zijn omhelzing. „Als het kón", verzuchtte ze; „maar hot kan niet. 't Zou maar voor een poos zijn. Er is maar één weg „En die is „Eén te wezen in onze overtuiging één in ons gelooffluisterde ze. Hij schudde treurig het hoofd. „Dat zijn we niet", zei hij eerlijk. „En dat kunnen we ook niet wezen. Ik kan me niet schikken naar jou begrippen. Ik moet vrij zijn, uit m'n eigen oogen zien" „Dan is de weg afgesneden oi je mocht nog terugkeeren". Hij schoof den ring van zijn vinger en zijn 'hand trilde, toen hij haar dien over reikte. 't Was ziju ondubbelzinnig antwoord. Zij gaf hem den haren, lii strakke zwijging liepen zo naast el- In Amerika wordt de toestand met den dag meer verward en ingewikkeld. De negers, die men goed genoeg achtte om voor en naast de blanken te vechten in den oorlog, bedanken er voor om nu weer in bun oude vernederende positie terug- kaar voort. Los. Tot aan de deur ver gezelde bij haar. Toen drukten ze elkander de band. „Dag Jo", murmelde hij. Haar lippen fluisterden een wedergroet. Met een ruk wendde bij zich om. Met haastige schreden verwijderde hij zich. Een poos bleef ze staan, tegen de deurpost geleund. Ineens voelde /e den sterksten drang, hem na te loopen, liem terug te roepen. Maar ze bedwong zich. De slag was gevallen. Onherroepelijk. Ze voelde de pijn, diep en smartelijk. En toch knaagde geen zelfverwijt. En toch vervulde geen wrok haar hart. Het was uiteen afgrond scheidde Jan en haar. Maar zij had dien afgrond niet gegravennoch trachtte zij hem te overbruggen. Scherp en recht was dc scheidslijn getrokken, zonder een enkele kromming. Had ze vrede, dat ze aan déze zijde stond? Lag niet aan de overzijde haar geluk, haar stukgeslagen geluk? Haar zonvolle toekomst? Maar als verboden erf Haar hart was berstensvol Aan moeders borst schreide ze straks haar leed uit, en dronk ze de zachte Uit Rusland. Over het radenstelsel bij de Russische spoorwegen schrijft de \V elwirtscbafts Zeitung als volgt Opdat zij in hun bespiegelende rust niet zullen worden gestoord, vèrkiezen de aibeiders hun chefs naar eigen smaak. De keus valt dientengevolge natuurlijk op diegenen, die het meest toegeeflijk zijn voor te stellen eischen. Ook vermijdt men hoogere ambtenaren of ingenieurs als zoodanig aan te wijzen. Aan het hoofd van een lijn van 4000 werst, om vattende 18 gouvernementen, staat b.v. een man, die van beroep monteur is en niet eens behoorlijk lezen en schrijven kan. De hoofdzaak is dat bij redenaars talent bezit en de demagogie bevordert. Sedert het aangenomen werk niet meer bestaat, is het aantal arbeiders in gelijke mate toegenomen als de onbruikbare locomotieven. Er wordt op uurloon ge werkt, met bet gevolg, dat in de werk plaatsen wordt gerookt, gespeeld en de politiek behandeld. Niettegenstaande liet aantal treinen is verminderd, is bet aan tal machinisten en conducteurs enorm vermeerderd. Uurloon wordt betaald, of men werkt of niet. Over 1918 werd voor de bolsjewistische spoorwegen 9% mil liard roebel uitgegeven, waarvan 8 aan loonen en U/a voor materieel en brand stoffen. De ontvangsten bedroegen slechts 3 milliard Voor postzegel-liefhebbers is Rus land een ware bron van nieuwe soorten. Niet het bolsjewistisch Rusland, daar is immers het briefvervoer gratis en bijge volg bestaan er ook geen postzegels. Maar in de afgescheiden staten worden voortdurend nieuwe zegels gedrukt. Zoo beeft de regeoring van Georgië (Trans- kaukasië) nieuwe zegels met het wapen, waarboven La Georgië prijkt. De repu bliek der Don-kozakken gebruikt de oude keizerlijke postzegels met de nieuwe waarde er overgedrukt. De postzegels der Oekraïne vertoonen de heilige kan delaar uit de Sophia kerk te Kiew. Do Letsche zeguls dragen het landswapen drie korenaren en een zonnestraal. Dooi de groote papiersehaarschte zijn deze zegels op allerlei materiaal gedruktde eerste uitgave op den achterkant van Duitsche stafkaarten, do 2de druk op ge linieerd papier en de derde druk op sigarettenpapier. De Litausclie postzegels zijn versierd met een afbeelding van St. Michiel, die den draak doodt. Finland's postzegels vertoonen een leeuw, die het Russische zwaard vertrapt. Mannen en vrouwen. „Als ik een huisvrouw was" aldus een Hamburgsch blad „zou ik tot de mannen zeggen „Mannen, gij hebt nu van rechtswege den achturigeu werkdag en wij vrouwen verlangen hem dus nu ook. Om 7 uur 's morgen zullen wij met ons werk be ginnen eu om 12 de eerste pauze houden, dan zullen de kamers op orde en het eten klaar zijn. Maar bedienen doen jelui je maar zelf. Verder zullen wij van 3 tot 6 werken. Wat dan niet klaar is, blijft liggen tot den volgenden dag, als er'dan tijd voor is. De wascb doen, kou sen stoppen, kuoopen aannaaien, avond eten enz. Wat er liggen blijft, wilt gij mannen dat afmaken. Zondags werken vv'ij niet. De wet geeft jelui den heelen dag vrij en wij vrouwen, wij nemen vrij af. Misschien koken jelui dan. Mannen, gij krijgt loonsverbooging, duurtetoeslag, toeslag om uit de schuld te geraken, toeslag voor kleeding, toeslag voor 't huishouden. Wij vrouwen eischen dat, ook. Verbooging vaij het huishoudgeld eu het zakgeld, wij eischen toeslag voor schoenwerk, café- en kinotoeslag. „Mannen, gij krijgt verlof, wij vrouwen eischen ook verlof. In het eerste jaar van het huwelijk een week, in liet tweede twee, in het derde drie, van af het vierde jaar vier weken. Gedurende 't, verlof doen wij niets, bepaald niets in ons huishoudén. Mannen, als jelui eischen niet ingewilligd worden staakt gg. Als de regeeriug jelui niet bevalt staakt gij als een misdadiger gestraft wordt, staakt gijals de werkgever jelui scheef aan kijkt, staakt gij. En wij vrouwen? Als gij mannen onze eischen niet inwilligt, staken wijals gij te laat in de kroeg troost, uit de zuiverste bron geweld. HOOFDSTUK IX. Donderdagavond Truus Breedveld trippelde onophoude lijk door het buis. Voor de zooveelste maal constateerde ze, dat alles in orde was. Want vanavond gaven ze immers partij. In de groote salon stond alles gereed. Ze bad liet zoo gezellig moge lijk ingericht, meende ze. En moe had alles goedgevonden. V\ aarom ook niet Als Truus er voor zorgde was het im mers vanzelf in orde. Zij had van die dingen niet zooveel verstand, hoe zou ze ook waar moest ze het hebben geleerd En heel veel kennissen waar ze zoo eens een eu ander kon afkijken, bezat ze al evenmin. Ten minste niet van die echt- fijne lui. Maar Truus, nou, die kwam nog al zoo eens ergens. En die bad er verstand van die kwam nog zoo al eens bij sjiek volk. Nou daar voelde zij zich nu niet zoo bijzonder op baar gemak. Ze moest zoo oppassen dat ze geen fla ter maakte dat was zoo lastig soms begreep ze de lui niet als ze eenszoo'u stadhuiswoord gebruikten of er een mondjevol Frans door mengden. Nou ja, ze kende ook al een paar van die buitenplaatsen en, daar geurde ze dan af en toe mee, maar 't echte was het toch niet; en Truus moest nog al eens te hulp komen, als ze zoo'n buiten- modelsch woord soms onverwachts zich niet meer kon herinneren. Maar Truus Nee, die had er verstand van Truus zei dat trouwens zelf. Ze zei het vaak genoeg, dat mama het begon te gelooven. En ze zei óók vaak genoeg, dat moe er geen verstand van had en het dies maar aan haar overla ten moest, dergelijke zaakjes op te kna pen. 't Koste don wel een bonk geld, maar och, wat bad dat te betcekenen GeldDaar boefden ze bij de Breedvelds niet op te kijken, Tenminstenu niet. Vroeger toen juffrouw Breed veld iedere week er een paar wasch- tjes bij moest nemeu, om rond te ko men Want liet was een heel huis houden geweest! Vier jongens en een meisje. En Breedveld verdiende maar eeu mager loontje. Maar dat was nou geleden. Ze waren er boven op. Van haar moeders kant hadden zo een vet erfenisje getrokken. (Wordt vervolgd.) ZEEUWSCH-VLAANDEREN DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1