VISSER'S Reclameberichten. Uitjle Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en \erre. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. Iloogwatergetij te Ter Neuzen. Handelsberichten. Advertentie n. Aan wij zing verkrij gbaar- stelling Levensmiddelen. dige personen volwassenen moeten 17 Zondagen in liet jaar vrij hebben en we kelijks een rusttijd van 36 uur Be. nachtarbeid verboden voor jeugdige personen van 8 tot 8 uur. H. Arbeid in verplegingsinrichtingen le. arbeidsduur 10 uur per dag, 55 uur per week, kan bij bestuursmaatregel tot 8 uur, onderscheidenlijk 45 uur wor den ingekrompen 2e. Zondagarbeid, er moet wekelijks een rusttijd van 36 uur worden gegeven 3e. nachtarbeid niet wettelijk geregeld. VERHOOGING POSTTARIEF. Met 28 tegen 2 stemmen heeft ook de Eerste Kamer de verhooging van de port van brieven op 71/s ct., van brief kaarten op 5 ct. en van drukwerken op O/s ct. per 50 gram, goedgekeurd. ROLSJEWISTISCHE STIJL. „Als een Roomsche minister een socia- listischen fabrikant zijn bedrijfskapitaal afneemt, en het den anderen laat houden, dan slaan wij zoo'n minister de hersens in". „Als Aalberse het socialistische och tendblad zou willen verbieden, terwijl hij de liberale en clericale liet bestaan, dan sloegen wij hem dood". Aldus Het Volk. Natuurlijk krijgt het blad geen kans op doodslag, want wat het veronderstelt is ongerijmd. Maar zelfs in Het Volk mag de Bols jewistische stijl, waarvan het zich bedient, opvallen. De hersens inslaan en doodslaan zijn in de landen, waar de revolutie hoogtij viert, dagelijksch werk geworden. En zoozeer is Het Volk onder de be koring daarvan gekomen, dat het voor- loopig op papier, dat nobele voorbeeld navolgt. Vermoedelijk ook om niet te ver achter te staan bij de „gespierde taal, waarvan Wijnkoop's orgaan zich pleegt te bedie nen. Tegen dubbel tarief. Rheumatiek Olie. Het eenigste middel tegen Rheu matiek, Spit, Ischias Spierverrek- kingen, welke beslist afdoende is. Probeer dit éénmaal gij Rheu- matieklijders en U kunt de heil zame werking ondervinden. Prijs f 1.45. Bij alle Drogisten verkrijgbaar, of tegen inzending bedrag. P. VISSER, Fabr. Emmer Erfsch.veen (Dr.) Verkrijgbaar te Middelburg bij: PAUL v. SLUJS. Vlasmarkt. Verkorte arbeidsduur. Weihaast wordt de 8 urige werkdag ingevoerd. Dat zulk eeue regeling noodig was, is gevolg geweest van allerlei maat schappelijke wanverhoudingen. Daardoor is het noodig geworden, om in de Wet vast te leggen, dat niet meer dan 8 uur per dag mag worden gewerkt. De over matige arbeidsduur, die hier en daar gebruik was, was een groot kwaad in vele opzichten, niet in het minst ook deze reden, dat de arbeider daardoor geen tijd en geen lust had om zich aan ideale dingen te wijden, en hij onvatbaar werd voor hooger leven. Wij, Christenen, gevoelden het schrikkelijk nadeel ervan, doordat bij velen het geestelijk leven daardoor schade leed. Hierop nu lettende, moeten wij deze wettelijke regeling toe juichen. Zoo wordt voor onze mannen broeders ruimte gemaakt om zich aan de geestelijke dingen van het leven (Godsdienst, politiek, vereenigingsleven) meer te kunnen wijden, en de zegeningen van het huiselijk leven meer te kunnen genieten. Om als Christen den verkorten arbeids duur te waardeeren, dient wel gelet óp het motief. Dit mag nimmer zijn minder werk om meer te kunnen genieten Zulk een leuz' wordt geboren uit de gedachte, dat ,de arbeid eigenlijk een last is. Zoo iets kan en mag een Christen nimmer denken. Arbeid is eene eer en een zegen, en lediggaan verlaagt een volk, zedelijk en geestelijk. Menschel), die aan werken ontwennen en voor genot leven, zijn nim mer hoogstaande lieden, die eene wel daad voor hunne inedemenschen zijn. Arbeid is eene eere en een zegen. Gods Openbaring doet ons het verheven karak ter van den arbeid zien, als daar het woo 1 van den Heere Jezus Christus geboekt staat„Mijn Vader werkt tot nu toe, en Ik werk ook". (Joh. 5 vs. 17). Te werken is adeldom, dien God ver leent. Juist dit hoog-geestelijke karakter van den arbeid eischtmatiging van den ar beidsduur. De mate van den arbeid zij zóó, dat er tijd genoeg overblijve, om door recreatie adem te scheppen en nieuwe krachten te verzamelen voor het werk van den volgenden dag. De arbeids tijd zij aldus, dat ook gelegenheid ge vonden worde voor verdere ontwikkeling en voor de eischen van hooger, geestelijk leven. Onze leuze mag niet zijn: minder wqrk om meer genot te hebbenMaar zij moet zijnbehoorlijke tijd van wer ken, om ook te hebben behoorlijke tijd van verkwikkingen verheffing. Dan komt het doel van den verkorten arbeidsduur goed tot zijn rechtverhooging van werk lust en productie. (Rotterd.) TER NEUZEN, 18 Juli 1919. Tot bestuurslid van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" is gekozen de heer Jac. de Ruijfer te Axel. Zulks in de plaats van den heer A. de Ruijter Sr., die bedankt had. Gisteravond vergaderde alhier het Protest-comité. Besloten werd, den heer J. Huizinga te benoemen tot eere-voor- zitter en den heer P. J. Scheele tot vice-voorzitter. Op 22 en 23 Augustus zal feest worden gevierd. Nadat.de commissies waren aangevuld, werd het programma voorloopig aldus vastgesteld. Eerste dag. Luiden der klokken. Kerkdienst. Concert. Historische en Allegorische Optocht. Uitvoering door het Protestkoor en misschien door „Mobi lisatieklanken." Cinemavoorstelling in de open lucht. Tweede dag. Kinderfeesten. Volks spelen. Vliegdemonstratie. Concert, op de Markt. Gymnastiekuitvoeringen. Vuur werk. Natuurlijk zal de mogelijkheid om dit heele program uit te voeren afhangen van de mildheid der burgers. We wekken op tot flink in de beurs tasten, opdat ons feest Ter Neuzen waardig zij. Er werd nog meegedeeld, dat iemand f500,heeft toegezegd en dat een vriendenclubje buiten onze plaats f 75, zond. De lijsten zullen deze en de volgende week circuleeren. De politie alhier heeft de hand gelegd op C. de B. van Koewacht, die den rijwielhandelaar S. voor een rijwiel oplichtte en het weinige dagen daarna voor eer. kleine waarde verkocht. Hij is ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Middelburg. Door den minister van Waterstaat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van het kanaal van Ter Neuzen K. P. van der Velde te Ureterp, J. C. de Jonge te Ellemeet en C. van der Klippe te Oosterland. Driewegen. Zooals de lezers zich zullen herinneren werd bij de feesten te Zaam- slag ten uadeele van den landbouwer d. B. alhier een fietsontvreemd. Gisteren morgen nu vernam deze landbouwer, dat te Boschkapelle in een smidse een mooie fiets voor lagen prijs onderhands verkocht was. Zijn zegsman had dit van den kooper afgeluisterd. Aanstonds begaf de rechtmatige eige naar zich naar den smid om een onder zoek in te stellen, waarbij bleek, dat de inlichting juist was. De kooper woonde slechts een paar huizen van de smidse af. In diens woonhuis gekomen vernam de landbouwer van de vrouw, die hij er aantrof, dat haar zoon verleden Zater dag in huis was gekomen met de vraag, of hij zijn geld kon krijgen om een prach tige fiets te koopen, die hem aangeboden wasvoor f90. Zij had hem nog gevraagd, of het wel eene eerlijke zaak was, maar de jongen, die geruimen tijd zijn zakgeld voor een fiets had opgespaaard, was zoo in de wolkeu, dat hij daaraan geen aandacht wijdde. De jongen werkte in Ter Neuzen aan het kanaal eb was op de nieuwe fiets daarheen gereden. Met deze wetenschap spoedde zich nu de landbouwer naar den inspecteur van politie te Ter Neuzen en weldra gelukte het nu aan een agent den arbeider te spreken te krijgen, die hem mededeelde, dat hij de fiets gekocht had van een on bekend persoon, wiens signalement hij echter kon opgeven. De verkooper had opgegeven, dat hij in de buurt van Boschkapelle een paard koopen kon voor f 500, waarmee voor hem eene flinke winst zou te behalen zijn. Hij kwam echter f 90 te kort en daarom wou hij zijn fiets voor die som van de hand doen. Wat verder volgde, laat zich denken. Het rijwiel staat thans op 't politiebu reau te Ter Neuzen en de politie zet ijverig het onderzoek voort om den dief op 't spoor te komen. Moge het haar gelukken dezen de plaats te geven, die hem toekomt en moge de argelooze koo per ook weer in 't bezit komen van zijn spaarpotje. Onze correspondent in Driewegen meldt ons Heden nacht om 2 uur is door mij in Oostelijke richting (Land van Hulst) een fel uitslaande brand waargenomen. Plaats en bijzonderheden onbekend. Axel. Benoemd tot schoolarts te Vlis" singen de heer P. A. Jens arts te Axel. Axel. Door den Raad dezer gemeente werd Woensdag besloten voor het secre- tariepersoneel den vrijen Zaterdagmiddag in te voeren. Axel. Onder voorzitterschap van den burgemeester werd Zaterdagnamiddag te Kijkuit eene vergadering van inwoners dezer wijk gehouden ter oprichting eener burgerwacht, waarvan het nut en de noodzakelijkheid zoowel door den voor zitter als door den heer Oggel op over tuigende wijze werd betoogd. Staande de vergadering gaven zich reeds 20 personen er voor op. In de Dinsdag te Axel gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar bij zonder kennisgeving afwezig waren de heeren F. van Driel, J. M. Oggel en J. Smies, was ingekomen een verzoek schrift van de Roomsch Katholieke Middenstandsvereeniging „De Hanze", efdeeling Hontenisse Noordelijk Deel, om oprichting van een weekmarkt voorgraau, vee en landbouwproducten te Hontenisse. Uit dit verzoekschrift bleek, dat mede werking is toegezegd door den Roomsch- Katholieken Boerenbond te Kloosterzande, Lamswaarde, Ossenisse, Hengstdijk, Stop peldijk en Boschkapelle, benevens door de aankoopvereeniging „Eigen Hulp" aldaar, terwijl met recht mag worden verwacht, dat door de verbinding van Hontenisse met andere gemeenten door de tram, deze veemarkt wel levensvat baarheid zal hebben. Deze veemarkt zal gehouden worden eiken Vrijdag voor het eerst op 5 September. Door den raad werden geen bedenkin gen tegen het instellen van deze markt geopperd. Besloten werd tot intrekking van het raadsbesluit van 24 Juni 1919 betreffende het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. Tegen intrekking waren de heeren F. Dekker en M. Wolfert. Op voorstel van B. en W. werd inge voerd de vrije Zaterdagmiddag voorliet personeel ter secretarie tegen waren de heeren F. Dekker en J. de Kraker. De secretarie zal nu Zaterdags voor taan geopend zijn van 9 uur v.m. tot 1 uur namiddags. Verleend werd een crediet van f 700 voor uitbetaling van steun aan gedemo- biliseerden. Aangeboden werden gemeenterekening over 1918 in ontvang op f 162.310,02 en in uitgaaf op f 156.424 045, alzoo met een batig slot van f 5885,97° en de be grooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1920 in ontv. en uitg. op f 9191.96. Beide werden in handen gesteld van een commissie tot onderzoek. Door het algemeen burgerl. armbestuur wordt van de gemeente f 8000 subsidie gevraagd. Ingekomen was nog een schrijven van den Nederl. Bond1 van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbedrijf, afd. Axel, dat het aantal werkeloozen dezen zomer abnormaal groot is en dat dit getal werkeloozen met het naderen van den winter eerder dreigt toe dan af te nemen, redenen waarom de Bond den Raad beleefd en eerbiedig verzocht hier aan aandacht te schenken en maatrege len te nemen, opdat van gemeentewege (zoo mogelijk met rijkssteun) dit najaar werk zal worden verschaft door middel van verbetering der straten b.v, of an derszins. Dit schrijven werdgerenvoyeerd naar het college van B. en W. „M. Crt". Vlake. Woensdagmiddag stond een zoon van den heer J. d. B. van Hans- weerd aan de eene, terwijl aan de andere zijde van de afsiuitboomen aan het sta tion alhier een hondenkar stond te wachten op een trein, die moest ran geeren. De stoker van dien trein moest stoom aflaten. Hij waarschuwde wel den geleider der hondenkar, maar niet den wachtenden persoon aan de andere zijde met het gevolg, dat door den stoom het been van bovengnoemden B zoo deerlijk werd verbrand, dat hij per voeruig van den heer L. werd thuisgebracht, en na eerst behandeld te zijn door de ver pleegster, is hij onder behandeling ge steld van Dr. F. D. Kolff van Ooisterwijk van Kruiningen. Te Hoofdplaat is een man uit een boom gevallen, waarbij hij beide beenen, beide armen en beide polsen brak. In dezen treurigen toestand werd de 23- jarige man naar het ziekenhuis te Vlis- singen overgebracht. Te Retranchement is Zaterdagavond een landbouwersknecht door 'n stier aangevallen, en zoodanig door het woe dende dier verwoud, .dat hij weldra overleed. De Raad der gemeente Arnemuiden heeft, omdat de secretaris geen huis kon vinden, de woning van den burgmeester gekocht voor f5500. Er zal nu voorden burgemeester een huis worden gebouwd van f 12000. De secretaris moet f 175, de burgemeester f300 huur aan de ge meente betalen. Een huwelijk. Te Vlaardingen zal binnen kort een zeer ongewoon huwelijk worden gesloten tusschen een paar oudjes uit het Diaco niehuis. De bruidegom, die reeds drie maal weduwnaar is, is 81 jaar oud, terwijl de bruid er 74 telt. Dat deze oudjes nog tot dezen stap hebben besloten vindt zijn oorzaak in do verhoogde ouderdoms rente. Gevecht tusschen vrouwen. 't Is Zondagmiddag in de Ruysdael- straat te Rotterdam tusschen een aan tal vrouwen Spaansch toegegaan. De oorzaak van deze vechtpartij ontstond drie weken geleden, toen een vrouw de ander tijdens een verhoor voor den rech tercommissaris van diefstal betichtte. 's Middags was er gedronken en een der vrouwen vatte het plan op, zich toe gang tot de woning van haar buurvrouw te verschaffen, wat ze ook deed, gewa pend met een houten hamer. Maar de andere „dame",voorzien van een stuk ijzer dreef haar weer het gemeenschappelijk plaatsje op. Hier had een duel plaats. Ook andere vrouwen bemoeiden zich er mede en zoo werd het duel een veld slag. Het einde was, dat een der vrou wen zoo toegetakeld werd, dat ze per auto-brancard naar het Wilhelmina-Gast- huis moest worden vervoerd. Haar toe stand was gister" zoo ernstig, dat ze nog niet door de politie gehoord kon worden. Een paniek in de kerk. Men schrijft uit Nunspeet Zondagmorgen heeft in de Laan alhier een felle brand g ewoed in een winkel van dames modeartikelen, die met het daarbij behoorende woonhuis geheel in vlammen opging. Deze brand, in de onmiddellijke nabij heid van de Ned. Herv. Kerk, heeft een paniek veroorzaakt en de godsdienst oefening geheel verstoord. Het in brand geraakte perceel grensde juist aan de woning van den dominee en toen ook dit pand door het vuur dreigde te wor den aangetast liep dominee 's vrouw de kerk binnen, en waarschuwde haar man die juist te preeken stond, voor het ge vaar dat dreigde. De zeer talrijke kerk gangers haastten zich toen naar den uitgang, waarbij een hevig gedrang ont stond, Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Hoe straatnamen uitgesproken worden. In de „N. Crt." deelt- iemand mede, hoe de straatnamen door vele Hagenaars geradbraakt worden. Zoo werd de Fultonsfraat door iemand eens opgegeven als Feuilletonstraat. De Billitonstraat wordt vaak Billeton- straat genoemd. Jan Evertstraat wordt dikwijls Jenever straat geheeten. Een paar jaar geleden werd geinfor- meerd naar het adres van een opzichter, degeen die de inlichting bracht, gaf op Tweede van Dijkveldstraat. Hij had op gekregen Weede, maar dacht dat dit wel een fout zou zijn en „verbeterde" het in Tweede. Een straatjongetje werd gevraagd „Weet je ook waar de Boerhaavestraat is Het antwoord was„Nee meneer, maar ik weet wel de Nieuwe Have- straat". De meesteu, zelfs intellectueelen spre ken van Laan Kobus van Cattenburch, in plaats van Laan Copes. Laaghartig. Bij tien werkwillige Christelijke arbei ders te Meeden (Gr.), in 't hartje van de staking, zijn in de tuinen de stok- en stamboonen afgesneden en uitgetrokken, benevens de regenbakken en |>utten met petroleum onbruikbaar gemaakt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Weidum, C. Brinkerink, te. Sleen te Beetsterzwaag, Y. B. Kalma, te Oudshoorn te Marken, J. Hengeveld, te Zoeterwoude. Aangenomen: Naar Ooster-Nijkerk, S. Goverts, te Ottoland naar Purmerend, E. II. Wieringa, te Horsten. Geref. Kerken. Beroepen Te Engwierum, J. Eringa, te Sneekte Schiermonnikoog, K. Win kelman, te Twijzelte Oude-en Nieuwe Bild(dijk, D. v. d. Meulen, te Metslawier te Bergum, F. H. v Loon, te Burum. BedanktVoor Lutten a/d Dedems- vaart, M. Elzinga, te Grootegastvoor Kampen, II. W. Laman, te Assen. Benoemd lot onderwijzer(es) Te Schoonebeek, R. Boers, te Boven- smildete Steenwijk, F. Gorter, te Zuidwoldete Vlochtwedde (hoofd), G. Ham, te Bergum. Vliegmachine en kerk. Voor Engeland of Amerika was 't na tuurlijk slechts een kwestie van tijd dat de vliegmachine „in dienst der kerk" zou worden gesteld. Het eerste bericht dienaangaande geeft „The Christian Com monwealth" \an 9 Juli: „Rev. A. W. R. Lirtle, vicaris te Black pool (Engeland). Zondag 6 dezer preekte hij 's morgens te Blackpool in de dunk- godsdienstoefening van daar ging hij per trein naar Blackburn, waar hij wederom preekte. Hierna spoedde hij ich per vliegmachine naar Blackpool terug om een preek te houden bij den openlucht- dankdienst op het Princess Parade". We mogen wel rekenen, dat deze re- verend een uitstekend sportman is. Over de rest van zijn „bezigheden" zullen we maar niet oordeelen. Dr. J. de Jong, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Winsum (Fries land) heeft aan zijnen kerkeraad den volgenden brief geschreven Eerwaarde Broeders. Hiermede zie ik mij genoopt u met het navolgende in kennis te stellen. Daar ik reeds twintig jaren predikant ben en nog nimmer van mijn traktement heb kunnen leven, heb ik het in het belang van mijn huisgezin en de opvoeding en de toekomst mijner kinderen na ernstige overweging wensche- lijk geacht u tegen 1 Aug. a.s. mijn eervol ontslag als predikant bij de Ge reformeerde Kerk alhier te verzoeken, wat ik bij dezen doe. Hoewel reeds op rijper leeftijd geko men, wil ik, vertrouwende op Gods hulp, nog trachten er toe te komen zelf vol doende in het onderhoud van mij en de mijnen te voorzien. Dat ik slechts zeer noode tot dit. besluit heb moeten komen, behoeft voorzeker tegenover u, met wie ik steeds in de beste verstandhouding heb saamgewerkt en van wie ik steeds zooveel liefde en steun heb ondervonden, mijnentwege geen nadere bevestiging. TER NEUZEN. Huwelijksaangiften. 10 Juli. Machiel Slot, oud 27 j., jm. en Anna Theodora Koch, oud 19 j jd. 11 Juli. Aarnouf Jacobus Bliek, oud 28 j., jm. en Aaltje de Witte, oud 27 j., jd". Huwelijks-voltrekkingen. 9 Juli. Jacob van der Zegen de Beer, oud 34 j. jm. en Maria Louisa Wieland, oud 28 j. jd. Geboorten. 9 Juli. Pieter, z. van Jan Dieleman en van Clara van der Hooft. 11 Juli. Jacobus, z. van Abraham Kaijser en van Francoise van Doeselaar. 12 Juli. Francois Louis, z. van Francois Louis Rijnberg en van Laurence GijsbertaDonze. PREDIKBEURTEN. (Zonnet ij d). DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 19 Juli Zondag 20 Maandag 21 Dinsdag 22 Woeusdag 23 Donderdag 24 Vrijdag 25 5.46 6.37 7.26 8.32 9.50 11.10 6.06 6.54 7.47 9.— 10.21 11.36 0.15 Met dank aan God geven wij kennis van d> voorspoedige geboorte van een welgeschapen Dochter, GRIETJE. H. S. v. HOUTEN. M. F. v. HOUTEN Bruinsma. Ter Neuzen, 18 Juli '19. Burgemeester en Wethouders van IER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 21— 27 Juli 1919 mag wor den afgegeven op bon No. 284h 350 gram Suiker (Melis of bijsoorten) 11 (3e serie der kinder-suiker- kaarten) 350 gram Suiker (Melis of bijsoorten) Ter Neuzen, 18 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. A. P. DE VOS, Lo. Secretaris. Boldoot's Eau de Cologne( Odeurs en Toiletzeep, Dubbelblankzeep. Verpakte Koffie en Thee. S i p k e s' Gelei. Ve r kade's Ontbijtkoek. Limonades en Wijn. Biskwie en Chocolade. Banket en Suikerwerken. Tabak, Sigaren en Cigaretten. Zaamslay. J. HAAK TEN HAUTE. I ZONDAG 20 JULI 1919. Gereformeerde Kerk. Tei Neuzen en 2'h uur Ds. S. Groeneveld. Bed. II. Av. Axel 9'/2 en 2 uur Ds. A. Thielen. Zaamslag 9'/j en 21/i uur Ds. II. P. M. de Walle. Hoek 10 en 3 uur, Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 10 en 3 uur, Ds. H.J. R. Goris. Oostburg 10 en 2'/i uur Aardenburg. 91/j uur Leeskerk. Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/i uur, Ds. G. A. v. d. Hooft en 2 uur, Ds. A. Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9'/2 en 2 uur Dhr. L. Dek, Axel 91/2 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/j enS'/iUur, Ds. G. van Dis. Hoek 9'/2 en 2'/i uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/2 en 2'/j uur, ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 6'/j uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/i uur, Evangelisatie. Middelburg, 17 Juli 1919. Ter graanmarkt van heden was er geen aanvoer. Boter 11.60particuliere prijs f 1.60. Eieren f 15.Particuliere prijs f 15.50.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2