Uit de Pers. Uit de Provincie. Vail Jleiiide en Verre. Mengelwerk. Kerk, School en Zending. op de beginselen van die minderheid, die medewerking mag ook niet afhanke lijk gesteld worden van den persoon van den candidaat, vermits de minderheid, naar aloude gewoonte, haar eigen ver tegenwoordiger heeft aan te wijzen en daarvoor verantwoordelijk is. VII. Er worde niet medegewerkt aan de vorming van een burgerlijk blok, mei de bedoeling om door liet weren van een sociaal democraat uit het college van B. en W., anti socialistische gemeente politiek in exclusieven zin te voeren. VIII. Voor de benoeming van een wethouder uit een soc.-dem. minderheid in den gemeenteraad worde niet aan vaard een sociaal-democratisch program en evenmin samenwerking voor dat doel gezocht op een gemeenschappelijk pro gram. IX. Tegen een meerderheid van links trede de antirevolutionaire raadsfractie zelfsta i lig op met het doel haar invloed aan te wenden voor het erkennen van het recht der minderheden, zoo voor zichzelve als voor anderen, om in het college van B. en W. vertegenwoordigd te zijn. DE ACHTURENMARSCH. De achturenmarsch, die door de soci aal-democraten in de Tweede Kamer werd aangeheven, nadat het achturen- wetsontwerp was aangenomen, bestaat al ruim 22 jaar. Sam Coltof,'een mede stander van Domela Nieuwenhuis, is de dichter van dit lied, dat in het nummer van 24 April 1890 van "Regt voor Al len" werd opgenomen. Het liet omvat drie coupletten, waarvan we hier het eerste laten volgen Acht uurZoo klinkt door alle landen, Acht uur zij onze arbeids-ti]d Acht uur aan d' arbeid onzer handen En ook aan onzen geest gewijd. Wij willen flink en krachtig werken, Maar 't lichaam geven zijnen eisch, Wij willen maag en geest versterken In vrijheid, zelfs lot eiken prijs Acht uur, acht uur, Geen langer arbeidsduur Ten strijd, komt allen op ten strijd Ten strijd voor acht uur arbeidstijd Men ziet, dat in deze strophe vrijwel de gedachte is weerspiegeld, die korter en krachtiger tot uiting kwam in het oude Engelsche versje Eight hours to work Eight hours to play Eight hours to sleep Eight shillir -s a day. DE SUIKER VRIJ. In October aanstaande wordt de vrije handel in suiker hersteld. Eindbeslissing. De kiesrechtquaestie is nu voorloopig van de baan. Het algemeen stemrecht voor mannen bezitten we reedsgisteren heeft de Eerste Kamer het voorstel-Machant in zake vrouwen-kiesrecht aangenomen, zoodat deze hervormingen van het pro gram zijn afgevoerd. De kiesrechtstrijd heeft in zijn laatste periode niet \eel moeite veroorzaakt. Van groote geestdrift voor de uitbreiding was evenmin sprake als van een tegen stand tot het uitersteen het vrouwen kiesrecht kwam er, zonder dat iemand er zich heel warm over maakte. Zelfs de voorsteller, Mr. Marchant, bleef uiterst rustig. Trouwens, waar had de geestdrift door moeten worden opgewekt Dat „de" Nederlandsche vrouw het Kiesrecht zou begeeren is een bewering die wel niemand voor zijn rekening zal willen nemen. Het wordt haar opgedron gen zij aanvaardt het; ze zal naar de stembus gaan, doch niet met haar volle instemming. En dat de mannen die 't haar opdron gen, zoo bijzonder op dat vrouwen-kies recht gesteld zijn is mede een veronder stelling die weinig grond heeft. De >eralen hebben altijd met lange tanden aan den electorialen disch geze ten de socialisten tellen na November van ,t jaar 1918 de stemmen niet meer ze wegqn ze; aan de Rechterzijde kon zelfs tegenstand tegen het Vrouwenkies recht worden ontmoet; wij aanvaarden het slechts als - en gedwongen fraaiigheid. Waaruit wel te verklaren is, dat nie mand, op een enkele uitzondering na, met groote en blakende geestdrift over de nu gevallen beslissing spreken of schrijven zal. Tntusschen zullen we de electorale quaestie voorloopig wel niet meer ont moeten. Er kan nog wat aan den leef tijd worden gemorreldmaar dan is 't ook uit. Tenzij de dag aanbreekt, waarop de heer Troelstra met verlangen wacht. Dan wordt het algemeen kies recht de „kroon" van veler arbeid, een voudig aan den kant gezet, en zullen alleen zij tot de stembus worden toege laten, die de dan heerschende begrip pen zijn toegedaan. We staan nu mee aan de „spits der beschaving". We zijn het Buitenland in vele opzichten voorlaten met name Frankrijk nog achter ons aankomen. Welk een toekomst gaan we nu tegen met het stembiljet in de hand! Niemand die deze toekomst hoopvol durf^noemen en haar blijmoedig inwacht. (Stand.) TER NEUZEN, 15 Juli 1919. Gesnapt. De douanebeambten aan boord van de Enavant II hebben Zaterdag op de Schelde bij Ter Neuzen een hoogaars aangehouden met 99 biggen, die uitge voerd zouden worden naar België. De heeren smokkelaars meenden van de mist te kunnen profiteeren. Dat was echter mis. Hun boeltje werd in beslag genomen, en zelve werden ze naar het politie-bureau gebracht. Voor de gemeenten Axel, Hoek, Ter Neuzen en Zaamslag is opgericht een „Vereeuiging tot landverschaffing aan de landarbeiders." Deze vereeui ging bedoelt niets anders, dan land in pacht, of een huisje met een stuk grond in eigendom aan arbeiders te bezorgen. Mag volgens de wet anders niets doen. Is dus geheel neutraal Er mag in dezelfde kring maar een dergelijke vereeniging zijn. Iedere ar beider die dus land of een plaatsje wil zal zich tot onze vereeniging moeten wenden. Ieder kan lid worden die het bestuur toelaat. De contributie is voor loopig bepaald op 10 cent per maand. Laat ieder zich nu opgeven, op het uur en de plaats voor elke gemeente per advertentie in dit blad bekend ge maakt. Ook niet-arbeiders kunnen lid worden, of een aandeel nemen a 4 "Zo- Het bestuur zal door de algemeene vergadering worden gekozen. Daarin zulleu ook niet-arbeiders, (landbouwers administratief en socia^ ontwikkelden) zitting moeten nemen. Laat daarom ieder medewerker tot verheffing van de welvaart van den minderen man in on ze omgeving. Het is niet de bedoeling der wet van den arbeiders boeren te maken, maar wel om ze door landge bruik sterker te doen staan in den strijd om den bestaan, zoodat ook iets kan worden weggelegd voor den kwaden en den ouden dag. Dezer dagen circuleerde in onze stad een adres ter verkrijging van hand- teekeniugen om de avondpost des avonds nog besteld te krijgen. Een zeventigtal personen teekenden dit aantal is nog ongetwijfeld voor groote uitbreiding vat baar. Het adres is heden in handen gesteld van den heer directeur van het postkantoor alhier. Sluiskil. Zaterdagavond 1.1. had het Bestuur van de Bouwvereeniging alhier belanghebbende en belangstellende in woners van Sluiskil tol een vergadering uitgenoodigd. In deze bijeenkomst wer den de Statuten en het Huishoudelijk Reglement voorgelezen. Door den voor zitter, den heer Colsen, werden eenige artikelen daaruit nader verklaard en de aanwezigen aangespoord lid te worden der Vereeniging tegen een contributie van f2,50 per jaar. Daar de huur der te bouwen woningen f2,50 tot f3 per week zal bedragen, meenden velen dat de arbeider deze huur niet kan opbren gen en hij niettegenstaande den woning nood zoo'n woning niet zal kunnen be wonen. Slechts een zevental personen traden als lid der Vereeniging toe. Ongeregeldheden te Sluiskil op 16 Mei. De kantonrechter te Ter Neuzen heeft N. A. H. en mevrouw D.—B., bestuurs leden van de afdeeling S. D. A. P. aldaar, veroordeeld tot een boete van f 1, wegens het te Sluiskil houden van een openbare vergadering in de open lucht zonder toe stemming van het bevoegd gezag. Over wogen werd, dat de vergunning gold voor een vergadering ten huize van den caféhouder Faas, maar dat daaraan, niet de uitlegging kan worden geeeven, die beklaagden aanvoeren, dat die vergun ning ook toepasselijk kon zijn voor het houden eener vergadering in de nabijheid van het café van Faas. Zooals bekend, vermeldde Het Volk reeds een vrijspraak en concludeerde daaruit, in tegenspraak met de door den minister aan de Tweede Kamer verstrekte mededeelingen, dat wel vergunning voor die vergadering verleend was. N R. Ct. Het plan bestaat om met ingang van 5 September a.s. eiken Vrijdag markt voor graan en vee te Kloosterzande te houden. Te Stoppeldijk zal de nieuwe ge meenteraad maar zes leden tellen in plaats van zeven, omdat de nieuw-geko- zene, J. F. v. Kruijssen, zijn verklaring niet tijdig teekende, en hij geen plaats vervanger heeft, dewijl hij is gekozen op -een lijst, waarop enkel zijn naam voorkomt. St. Jansteen. Woensdagnamiddag raakte midden in het dorp het paard van den landbouwer M. de Buck aan den haal. In woeste vaart rende het dier meteen kar achter zich, waarop voerman en 2 kinderen gezeten, langs de huizen voort. Een schilder die het woonhuis van A. v. Duijse aan 't opknappen was, werd onverwachts de ladder van onder zijne voeten weggeruktdie aan stukken werd meegesleurd, de man viel tegen den grond 't geen hem een wonde aan 't hoofd en bezeerde ledematen toebracht. Twee kinderen vielen eerst van de kar daarna raakte de voerman die de lijn reeds had afgetrokken eveneens van het voertuig en het paard liep het dorp weder door tot het in een sloot terecht kwam waar het werd uitgespannen. Een wonder dat geene doodelijke ge volgen hebben plaats gehad. T. C. Schoor.dijke. Benoemd tot hoofd der Openbare school alhier, in de heden gehouden gemeenteraadsvergadering, met algemeene stemmen de heer F. Odink, van Bergsche Hoek, no. 1 der voordracht. Oostburg. Een zekere J., afkomstig uit Eedc, is door de politie gearresteerd, wegens het stelen van een rijwiel, dat even onbeheerd voor een café stond. Breskens. Het paard, gespannen voor een wagen en bestuurd door den land bouwersknecht R., schrikte plotseling van een motorrijwiel, met het ongelukkig gevolg, dat R. van den wagen werd ge slingerd en een der wielen over zijn hoofd kreeg. Ernstig gewond werd hij opgenomen en onmiddellijk naar het zie kenhuis te Vlissingen vervoerd. Naar wij vernemen is de ongelukkige reeds overleden. („Z. N."). Te Biervliet viel Donderdagavond een knecht van den laudbouwer Th. Buijsse uit een boom, en brak beide armen en beenen. Op de aanbeveling voor schoolarts te Vlissingen zijn geplaatst de heerP. A. Jens te Axel en mej. C. A. Ribbink te Rotterdam. Waarde. Tijdens het omweer van Zon dagavond omstreeks 10 uur, sloeg het hemelvuur in de voor twee jaar nieuw gebouwde landbouwschuur van deu land bouwer Mattbijs Weststrate Chrz., zonder evenwel brand te veroorzaken. Groote materieele schade werd aan de schuur toegebracht. Kapelle. Bij het rangeeren van den goederentrein van 4 u. 23 ontspoorden twee waggons. De eene, die geladen was met zwarte bessen kwam in schuine richting te liggen. De andere was bela den met steenen. Het vermoeden was een defect aan het wissel. De nachtploeg uit Vlissingen had lang werk eer de zaak in orde was. De trein, die uit de rich ting Roozendaal kwam moest over de andere rails passeeren. Z. Nederland en België. De Provinciale Staten van Zeeland hebben bij acclamatie een motie-Vienings aangenomen, waarin vreugde en voldoe ning wordt uitgesproken over de zeker beid, neergelegd in de verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer op 6 Juni j.l., van de blijvende vereeniging van Zeeuwscli- Vlaanderen bij Nederland. In de nieuw samengestelde Provin ciale Staten dezer provincie zijn thans slechts 3 leden die daarin 25 of meer jaren onafgebroken zitting hebben, n.l. de heeren P. F. Fruijtier 31 jaren (se dert 8 Augustus 1888), J. A. van Rompu 27 jaren (sedert 24 Mei 1892) en Jlir. Mr. E. A. C. de Casembroot bijna 27 jaren (sedert 4 October 1892). Een woesteling. Te Amsterdam zou een agent van politie een man arresteeren die op het Markeupleiri straatrumoer maakte en een volksoploop veroorzaakte. Plotse ling greep de man de hand van den agent en beet hem een vinger af. De agent stootte een gil uit van pijn, maar wist toch zijn signaalfluit te voorschijn te halen en alarm te blazen. Acht toe geschoten agenten wisten den woesteling ts overmeesteren en naar het bureau J. D. Moijerplein over te brengen. De arrestant verzette zich daarbij evenwel zoo hevig, dat hij aan handen en voeten geboeid door de agenten gedragen moest worden. De agent wiens vinger er half bij hing moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Ontzettend. Te Hengeloo (Gelderl.) zjjn Vrijdag middag de landbouwer H. J. Beumer en zijn zuster, beiden jn de tachtig jaar en samenwonende, vermoord gevonden. Liefhebbende echtgenoote. De caféhouder H. Rebergen te Veenen- daal is door zijn vrouw met een mes een gevaarlijke wonde in de hartstreek toegebracht. De toestand van den ge troffene is van ernstigen aard. Afgesneden levens. Het tweejarig zoontje van een land bouwer te Malden is bij het schommelen in de touwen gewurgd. Te Nijmegen is in de Hezelstraat een 6-jarig kind door de electrische tram overreden en oogenblikkelijk gedood. Een moordaanslag. In het wandelbosch te Ter Apel is de onderwijzeres K. uit Emmercompascum, terwijl zij daar met zekeren M. uit Eminen liep te wandelen, door een revolverschot in de borst getroffen. Hoe wel eerst de dader onbekend was, is het de marechaussees gelukt door ijverig nasporen dezen in handen te krijgen. Deze, J. v. K. genaamd, een gegoed ingezetene van Ter Apel, is in arrest gesteld, om Maandag gevankelijk naar Winschoten te worden overgebracht. Het doodsklokje. Bij het ceremonieel der terechtstelling van veroordeelden in Engeland speelde de kerk van het heilige graf in de nabij heid der gevangenis Newgate te Londen oudtijds een zeer gewichtige rol. De dienstdoende predikant moest na melijk 's nachts aan het venster van de cel de ter dood veroordeelden verschij nen, daar een poos met een bel staan luiden, en 1 den ongelukkigen hun nade rend einde in herinnering brengen, ter wijl de klokkenluider dier kerk des avonds vóór elke executie onder de muren van Newgate, zoodat al de misdadigers het hooren konden, verzen zong, die even eens aansporingen tot boete en berouw inhielden en dan ook eindigden met de woorden „En wanneer morgen de klok van St. Pulchre's luidt, erbarme God de Heere zich over uwe ziel Kwam de stoet met den naar het schavot gevoerden armen zondaar de kerk voorbij, dan sprak de dienstdoende predikant op de stoep den misdadiger met een gebed toe, en vermaande hij de toeschouwers eveneens tot bidden. De vleugels van het evangelie. Er bestaat een schoon zendingslied in eenige talen dat begint„Dierbaar Evan gelie vlieg altijd verder voortMaar wie helpt het vliegen Eens ging eene oude negerin ergens op Jamaika in een zendings-biduur. De bus ging rond, onderwijl dit lied gezon gen werd. Zij had de oogen naar boven geslagen, zong zoó hard als zij kon, en scheen ge heel in aandacht verdiept. De collectant, die wist dat zij liever zong dan gaf, stiet haar aan en fluisterde haar in liet oor: „Hoor, Sissehet zin gen „Vlieg Evangelie 1" helpt niets, als gij ook niet wat geeft om er vleugels aan te maken De opmerking was juist. De Boetprediker. Keizer Saladin had Egypte overwon nen, Jeruzalem op de kruisvaarders heroverd, en vele steden en rijken aan zich onderworpen, waardoor hij zich den naam van den grootsten held verwor ven had. Kort vóór zijn einde liet hij een he raut voor zich komen, en beval dien, zijn doodskleed aan een lans vast te hechten en rond te dragen voor het krijgsleger, daarbij uitroependeDit is alles, wat den grooten Saladin, den over winnaar en gebieder des rijks, van zijne heerlijkheid overblijft 1" De wonderkracht van den alcohol. Een arbeider, geheelonthouder in hart en nieren, viel van een liooge ladder en de ladder viel op hem, zoodat hij het "bewustzijn verloor. Dadelijk schoten zijn kameraads toe, om hem te helpen. Zij goten hem water in het gezicht, maai' het leven wilde niet wederkeeren. Toen riep er een„Haalt gauw wat brandewijn dan zullen we hem den mond opendoen en dien erin gieten dat zal helpen En dat hielp inderdaad, maar anders dan men had gedacht. (t Woord „brandewijn", 't gehate woord, drong door in de hersens van den be- wustelooze't werd hem op eenmaal duidelijk, wat men met hem voorhad. Verschrikt rees hij overeind en riep uit „Blijf me met je vervloekte brandewijn van het lijf 'n Half uur later was hij weer aan 't werk. In angst tot God. 't Leed doet zoo'n pijn, verwondt nTn ziele de last drukt diep m'n schouder neer; m'n kloppend hoofd verlangt naar ruste, het kan niet deuken, lijden meer. M'n brandend oog kan niet meer weenen 'k weet schier niet, hoe ik leven moet, 't is of een zee van wilde golven daar aanrolt en mij stikken doet. M'n hart is vol, kan niet meer dragen; ik ben zoo bang voor al dat leed o Vader, sterk wil Gij 't verzachten, ik klem mij vast aan U, Die 't weet. Bij U heb 'k altijd troost gevonden, Gij gaaft mij Liefde, eind'loos teer wal 'k ook misdeed, hoe ik ook doolde, in U vond ik m'n Leidsman weer. Gij kwaamt niet tot mij met verwijten Gij weet waarnaar m'n ziele dorst. En als ik nergens steun kon vinden, dan rustte ik smeekend aan Uw borst Almachtig God, Gij stormenstiller, stil ook de golven van mijn smart, Getrouwe, geef mij kracht tot dragen, Gij kent m'n leed, vertroost m'n hart. (Rotterd.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Houten J. C. Klomp, te Rijssen. Aangenomen Naar Hellouw, J. L. de Mol, Moncourt, te Oud-Vossemeer. Geref. Kerken. Aangenomen Naar Katendrecht, W. v. 'tSant, te Voorthuizen. Bedankt: Voor Lexmond, M. Graven; dijk, te Brielle. Geref. Gemeenten. BeroepenTe Kampen en Lemmer, M. Hofman, te Rijssen. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Pernis, F. Koman, te Westzaan te Scheemda, mej. E. Rienks te Leeu warden te Bergen op Zoom, mej. C. Fettjes, te Amsterdamte Andijk, G. M. Nijdeken, te Ellekom. Gemeenteraad te Hoek. Zitting van 11 Juli 1919. Voorz. A. Wolfert. Afwezig de heer Joh. Dekker; 2 vaca tures. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. Besloten wordt aan de Commissie die zich bezig houdt met de vraag, hoe de grenzen tegen roofgespuis te bewaken, een som van f20,te geven, als aan deel in de gemaakte onkosten. De com missie zal aan de regeering voorstellen doen om te komen tot meerdere bevei liging der grenzen. Eveneens zal de com. propaganda voeren voor toetreding tot den Vrijwilligen Landstorm. Ingetrokken wordt het besluit, waar bij de nieuw gekozen raadsleden na ge- hovden onderzoek der geloofsbrieven waren toegelaten. Gedeputeerde Staten zijn van meening, dat de nieuwe raad hierover beslissen moet. De heer Koster is er tegen. De nieu we raad is geen raad, voor de raadsle den zijn toegelaten. De voorz. merkt op, dat in 1853 de minister de gemeenten vrij liet. De oude zoowel als de nieuwe raad kon het toen doen. We kunnen ons besluit intrekken, waar 9 Nov. 1880 het besluit is verval len dat dit verbood. Met 3 tegen 1 stem wordt besloten tot intrekking. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld. Het nadee- lig saldo is f93.55. De uitgaven bedroe gen f 1158.38, de inkomsten f 1064.23. Besloten wordt, een verordening vast te stellen voor de burgerwacht, zoodat deze daadwerkelijk kan optreden ter handhaving van wettelijke voorschriften. De leden zijn verplicht de bevelen door of namens den burgemeester gegeven, na te komen. Ze hebben echter niet het recht van verbaliseering. De be doeling is steun te verleenen aan de burgerlijke overheid, bij ordeverstoring. Er zijn in Hoek thans 35 leden. De verordening wordt met algemeene stemmen vastgesteld. De geldleening van 18000 zal tegen 5% met opzegtermijn van 1 jaar ge plaatst worden. De heer Koster merkt op, dat hij het toestaan der verhoogde subsidie aan de Z. VI. Tramweg Mij gevraagd, was de weg bij de losplaats te verlvoogen. De voorz. merkt op, dat er reeds grint op gebracht is, maar dat de weg niet hoo- ger mag dan het platvorm van de los plaats. Er zal dus altijd een zak in den weg blijven. Maar daar is niets aan te doen. De Raad heeft dat vroeger over 't hoofd gezien. Op een vraag van den heer W. C. de Feijter antwoordt de voorzitter, dat een monteur de machine der centrale in el kaar zal zetten. Daarna wordt de vergadering gesloten. Loop der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: A. van der Valk, kassier, Nieuwstr. 16, uit Zierikzee. P. M. B. Molema, schipper, Donze- Visserstr. 106, uit Groningen. K. P. van der Velde, buitengewoon opz. R. Wat. Langekerkstr. 7, uit Op- sterlaud. J. C. van Dalen, rijksklerk, Lange kerkstr. 7, uit Haarlem. Tn. Neve werkman, De Jongestr. 13, uit Hontenisse. E. A. van Wijck, zonder, Douze- Vis- serstr. 92, uit Rotterdam. Vertrokken: W. F. Bos. dienstbode, De Feijterstr. 23, naar St. NikoJaas. G. Eggerding, verpleegster, 8 N, naar Apeldoorn. A. M. Hol, geestelijk zuster, Q 183, naar Hooge- en Lage Zwaluwe. Agenda van Verkoopingen. 16 Juli. Meubilair te Stoppeldijk. Tarwe, haver, aardappelen en boonen te Zuiddorpe. 17 Juli. Café en winkelen woonhuis met erf te Nieuw-Namen. 18 Juli. Hofstede „Wulpenburg" (108 gemeten) te Veere. Op „Dijkzicht" te Vlissingen, groot landbouwinspan. 21 Juli. Rogge, vlas, haver, tarwe en gerst te Zaamslag (Van Lijndonpolder). 22 Juli. Tarwe, haver en boonen te Ossenisse. Hofstede „Lustenburg" (29 gemet te Koudekerke. Bij C. P. de Regt Zaamslag, een per ceel grond. 23 Juli. Landbouwinspan te Hengst dijk. Tarwe, rogge en gerst te Hengstdijk. 24 Juli. Woonhuis te Zuiddorpe. Afbraak eener barak (72 M2) te Overslag. 25 Juli. Bij A. de Kraker, Andijke- polder Zaamslag, vee en landbouwge reedschappen. In „De Zwaan" te Sas van Gent, winkelhuis met erf aan de Noordstraat. In dit pand winkel- en huishoudelijke goederen. Op „Houtenburg" bij Zoutelande, groot landbouwinspan.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2