Fainiliebericluen Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. PLAATST UW IN HIT BLAD. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentie n. Verkoop Veevoeder. Het feest in Ter Neuzen zal waardig gevierd moeten worden, en dus zeer verre van kermisvermaak af moeten zijn. Wil men verband leggen tusschen be doelde twee zaken, dan doe met het aldus Waar in September in Ter Neuzen een groot en waardig nationaal feest zal worden gevierd, waaraan allen kunnen meedoen, daar spreekt het vanzelf dat met aller goedvinden de kermisuitspat- tingen in September geweerd worden. Wèl feest géén kermis Maar niet feest tijdens de kermis Zóó zal het moeten. In de op Donderdag a.s. des voormid dags 10 uur, te houden openbare ver gadering van den Gemeenteraad, komen de volgende punten in behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel plaatsen hek om muziek tent. 3. Verzoek D. van Aken om dispen satie art. 17 der bouwverordening. 4. Verkoop 3 perceelen grond. 5. Verzoek woningbouwvereeniging „Werk' ansbelang" om voorschot voor woningbouw. 6. Subsidie Steuncomité, 7. Idem om verhooging uitkeering. 8. Verzoek afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Nederlandsche Dienst plichtigen om uitkeering te doen geschie den door Bestuur. 9. Rapport betreffende bouw woning. 10. Behandeling kohier H. Omslag. De ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier, deden gisteren weder van hun activiteit blijken. Een partij wijn van 1200 liter was in ongedekten vervoer te Ter Neuzen aan gebracht van Rotterdam. De geheele partij plus het vaartuig werden ouder de leiding van den veri ficateur F. Elders in beslag genomen en tegen den schipper bekeuring ingesteld. Zaterdagavond is de sleepkaan „Arundo" van Rotterdam, op de haven alhier gesleept wordende, tegen het wes telijke havenhoofd geslagen en vast blij ven zitten. Pogingen om het vaartuig er af te sleepen hebben niet gebaat. Het schip is gebroken. Het kwam van Ant werps met fijne kolen en was bestemd voor Sas van Gent. Zaterdagavond 28 Juni hield de Christelijke Werklieden Vereeniging „Bidt en Werkt" te Hoek (Knol), in de Christelijke School aldaar, haar gewone driemaandelijkse!] e ledenvergadering. De Voorzitter opende de vergadering met het zingen van Psalm 843 en ge bed, en las voor Psalm 133. Daarna werd over gaan tot het be spreken van enkele iten, o.a. verhoo ging van contributie, i meer uitkeering bij ziekten. Besloten werd om 9 maan den 15 cent, en 3 maanden 10 cent, per week contributie te betaling en de uit- kee g bij ziekten te bepalen op f 7.50 per week. Ook werd er nog gesproken over Coöperatie, hetwelk ten slotte van de hand werd gewezen. Moge deze vereeniging nog in bloei en welvaart toenemen en hopen wij dat er nog meer leden mogen toetreden om nog sterker te kunnen worden. Het is eenmaal een tijd van organisatie, dus laat ons ook niet achteraan komen, maar gezamelijk werken ten riutlo van den Christen arbeider en ook van den werk gever. Dat deze ook met ons gezamenlijk mede werken aan de sociale verheffing van den arbeider. Opdat in overleg met de Christelijke Boeren- en Tuindersbond er gestreefd worde naar verbetering van misstanden. Zaamslag. Uit een reticule, die aan een damesfiets hing in de openbare school alhier, waar gekroond wordt met het oog op het aanstaand feest, is een bedrag van honderd gulden ontvreemd. Axel. Zaterdagavond vergaderde alhier in de oude Consistoriekamer der Geref. Kerk de afdeeling Axel van Patrimonium. Bij de ingekomen stukken was o. m. een schrijven van het Hoofd comité van actie tegen de Revolutie to 's Gravenhege. De voorz. dhr. A. de Visser, deelde mede, dat reeds een plaatselijk comité van actir tegen de revolutie is gevormd, en da binnen korten tijd een spreker zal optreden, die voor ons zal behandelen waarom we tegen de revolutie moeten zijn. Vervolgens deelde de voorz. mede dat waar thans een correspondentschap voor de arbeidsbemiddeling ook in Axel is ingesteld, alben zooveel mogelijk.daar- van gebruik enen te maken. Waar toch de Regeering door deze correspon dentschappen al het mogelijke doet, om werkeloosheid te voorkomen, zijn we verplicht deze actie te steunen, en wan neer we zonder werk geraken, ons in de registers te laten inschrijven. De Heer Huizinga. Burgem. van Ter Neuzen, voegde hieraan toe, dat geen der ingeschrevenen ooit zal verplicht worden om arbeid te gaan verrichten in een plaats of streek waar gestaakt wordt. De voorz. bracht daarna als afgevaar digde verslag uit van de te Amsterdam op 26 en 27 Mei 1.1. gehouden 36e jaar vergadering van het verbond Patrimoni um. Op keurige wijze werden we inge licht omtrent het aldaar verhandelde. Uit dit verslag bleek o.a. dat het Chr. Nat. Vakverbond de lijnen aangegeven door ^a* "imonium niet genoegzaam op den o.grond stelt en daardoor gevaar beloopt af te glijden. Ter uitvoering van een besluit op de ze jaarvergadering genomen zal met de hier bestaande Christelijke vereenigingen en de respectievelijke kerkeradeu een vergadering worden gehouden tot het behandelen van de volgende punten 1. a. De steeds toenemende verwilde ring der bevolking en het uitslijten van het rechtsbesef, doet ons vreezen, als hiertegen niet wordt gewaarschuwd, dat eene verdere inzinking onvermijdelijk is. b. Eene terugkeering tot het besef der verantwoordelijkheid, noodig voor eene gezonde samenleving, is met Gods zegen als het juiste middel wordt aange wend mogelijk. 2. Acht men het samenstellen eener commissie gewenscht, ten einde middelen te overwegen wat door ons kan worden gedaan Bij de rondvraag stelde het Bestuur voor de contributie te verhoogen en deze te brengen Jop 10 cent per week. Dit werd aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Jansen vroeg of er geen kans bestaat om hier in Axel te komen tot de oprichting eener coöperatieve Bak kerij. Hij achtzulksdringend noodzakelijk. Dit zal door het Bestuur in overwe ging worden genomen. Te Axel zijn deze week twee Duitsche soldaten aangekomen, beide af komstig uit Mainz, die uit België, waar zij krijgsgevangenen waren, ontvlucht zijn. Door de burgerwacht te Axel is de schietbaan, gelegen op het concourster rein, even buiten de gemeente, in ge bruik genomen. Door den burgemeester L. J. den Hollander, werd de openings rede uitgesproken. Hierna werden, onder leiding van den hopman, den heer D. Galle, de eerste schietoefeningen ge houden. Gisteren kwam de koopman D. D. alhier, toen hij zijn fiets, welke hij ge plaatst had bij Biesbroeck te Hulst, wilde weg nemen, tot de ontdekking dat deze verdwenen was. Een onderzoek of ver gissing had plaats gehad bleef vruchte loos. Ook hij is dus het slachtoffer ge worden van een der vele fietsdiefstallen welke te Hulst op de marktdagen plaats hebben. Men vraagt zich af of hieraan nooit een eind zal komen. Naar we vernemen is hedenmorgen omstreeks 8V2 uur onder St. Jansteen de persoon Alfred Bouwens bij het smok kelen van sterken drank door de soldaat commiezen doodgeschoten. De drank is in beslag genomen. Onge veer 13 kruiken drank waren in zijn bezit. Het lijk is ter schouwing onderge bracht in de maréchaussee's kazerne te Hulst. Met ingang van heden wordt door de firma Ls. van Waesberghe Janssens dagelijks kantoor gehouden te IJ z e n- d ij k e in het aldaar gekochte pand aan de markt. Buiten het Hoofdkantoor te Hulst zijn thans kantoren gevestigd te Axel, Sas van Gent, Ter Neuzen en IJzendijke. Deze bankierszaak is zooals bekend sedert 1871 gevestigd, vertegenwoordigd vele banken en maatschappijen, en heeft ook vele agentschappen. Kerk en tooneel. Naar men aan de „Ned." meldt, is Vondel's treurspel „Adam in ballingschap" Donderdag j.l. door de leden van Roy- aard's gezelschap in de Ned. Herv. Kerk te Oostburg opgevoerd. Waterlandkerkje. In een café alhier ontstond Vrijdag toen men de anti- annexatiefeesten vierde twist welke tot een vechtpartij oversloeg, waarbij van het mes een ernstig gebruik gemaakt werd. Een der vechterbazen werd danig toegetakeld. Hij trachtte toen hij ver schillende messnedeu had bekomen in een stal te vluchten, waar men hem heeft, achtervolgd en hem nog eenige messneöen toebracht. De' gewonde is naar het St. Antonius-gasthuis te Oost burg ter verpleging overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. Liberale dorpspolitiek. Voor de rechtbank te Middelburg werd tweemaal 1' 20 of 10 dagen hech tenis geëischt, tegen den vroegeren sekretaris der afd. Souburg der Liberale Unie, die op 6 April den voorzitter dier afdeeling en no. 1 op de kandidatenlijst in een vergadering voor dief had uitge scholden, en een ander lid in het open baar had verweten zich voor twee rijks daalders te hebben laten omkoopen om een afdeeling van den Vrijz. Dem. Bond op te richten. (Het Volk). Wissenkerke. De heer dr. Fret kwam met z'n motor bij een draai van de straat in botsing met een wielrijder,» die nog een tweeden persoou op z'n rijwiel ver voerde. De dokter en de 2 jongens vie len op den grond en kwamen gelukkig met den schrik vrij. Het rijwiel was danig geschonden. Z. Een tegenstander van vrouwenkiesrecht. Te Tholen heeft zekere heer Quist zijn benoeming tot raadslid niet willen aannemen, omdat hij, als tegenstander van vrouwenkiesrecht, geen trouw wil zweren aan de wetten des lands, als daarbij ook aan de vrouwen het kiesrecht wordt toegekend. (Het Volk). Door een stier aangevallen. De arbeider L. O. te Sommelsdijk werd zoodanig door een stier van zijn patroon L. J. B. aangevallen en daarbij in het gelaat gestooten, dat hij zich on middellijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. Een wandelaar. Donderdag arriveerde te Barneveld op zijn doorreis naar Groningeu een ar beider uit Nieuwolda, die tevergeefs in Frankrijk naar werk had gezocht en nu te voet uit Parijs was gekomen. Opzijn lange wandeling had hij kousen en schoe nen totaal versleten De eerlijke vinder. Iemand te Muiden verloor een porte feuille met f 1500. Een jongen van 15 jaar vond hem, stelde hem bet verlorene spoedig ter hand en ontving als beloo ning een bankje van f40. Beiden waren erg in hun schik. Beter laat dan nooit! Te Enschedé is een paartje in onder trouw opgenomen dat samen 126 jaar telt. Hij is 62 en zij 64. De eerste luchtverkeersdienst Amster damScheveningen. Van 1 Juli a.s. af zal een luchtver- keers- en passagiersdienst door Fokker's Luchtvaartonderneming worden inge steld, met als uitgangspunt een terrein aan het strand te Scheveningen, 600 meter ten noorden van de Pier. Vrijdag werd door den chef vliegenier Van der Drift, met den motorrenner Meulemans als passagier, het eerste vliegtuig, bestemd voor den dienst, van Amsterdam door de lucht naar Scheve ningen gebracht. Zijn trouwpak kwijt. Wij lezen in de „O. II. Ct." Eeii inwoner van onze goede Spaarne- stad kwam Dinsdagavond met den trein uit Amsterdam. Of hij in zeer vroolijke of in een zeer slaperige stemming ver keerde valt niet uit te maken. Of hij getrouwd was of trouwen ging we weten het niet, wel staat vast, dat hij zeer verschrikt op het politiebureau kwam binnenvallen, met de mededceling, dat hij zijn koffer in den trein had laten staan en dat in den koffer zatzijn trouwpak en daarbij behoorendo benoo- digdheden. 's Mans gelaat weerspiegelde wanhoop. Er werd naar alle zijden getelegrafeerd, echter zonder resultaat. Hoogst waar schijnlijk heeft een ander de koffer mee genomen en vermaakt zich in 't trouw pak van den ander Een smokkelaar dood geschoten. Te Venlo werd door de Rijksambte naren een zekere Van Rooyen, vader van drie kinderen, die trachtte eenige duizenden sigaretten over de Duitsche grens te smokkelen, en na herhaald 'aan roepen niet bleef staan, doch zich haastig verwijderde, aangeschoten en onmiddel lijk gedood. Drie menschen in zee verdronken. Vrijdagavond omstreeks half zeven heeft aan hot strand te Scheveningen een zeer droevig ongeluk plaats gehad, waarbij drie menschen het leven verloren hebben. Een der zwemmers in het gemeentelijk volkszeebad had zich te ver in zee gewaagd, waarbij hij toen zeer waar schijnlijk 't slachtoffer is geworden van den trek in 't water, welke zich daar ter plaatse dikwijls voordoet, evenals bij den golfbreker nabij het stille strand. In plaats van zich toen naar de kust te laten drijven ging hij tegen den onderstroom opzwommen, waardoor hij nog verder afdreef en in levensgevaar kwam te verkeeren. Toen dit aan het strand bemerkt werd, gaf het badpersoneel teekenen, dat hij onmiddellijk terug moest koeren, waaraan echter door den zwemmer geen gevolg werd gegeven.. Onmiddellijk werd daarop een boot uitgezet en met een drietal manschappen van het badperso neel bemand om den steeds meer en meer in levensgevaar verkeerenden zwemmer te redden. Midden in de vrij sterke branding sloeg helaas echter de boot om met het gevolg dat de manschappen te water raakten. Slechts een hunner gelukte het zich aan het omgeslagen vaartuig vast te klampen en wist er boven op te kruipen, waardoor hij zijn leven redde de twee anderen dreven echter af en werden door de zee verzwolgen. Althans nocli van hen noch van den zwemmer werd iels teruggezien, alle drie vonden hun dood in de golven. De lijken zijn nog niet gevonden. De man die een toevlucht op de omgeslagen boot gevonden had, werd door kameraden gered en kon na wat bijgekomen te zijn, alleen naar huis terugkeeren. De stoomreddingsboot „Rutgers van Rozenburg" was ook onmiddellijk uit de haven vertrokken om assistentie te ver- leenen, maar mocht er ook niet in slagen een der slachtoffers dood of levend op te pikken en moest dan ook onverrichter- zake terugkeeren. De zwemmer is een tot nu toe onbe kend gebleven manspersoonde twee andere omgekomen personen behoorden tot het badhuispersoneel van het volks zeebad en waren te Scheveningen woon achtig. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Akersloot. F. II. Bruins, te Wartenate Gouda, J. A. v. Selms, te Dedemsvaartte Neerlangbroek W. Zeilstra, te Eemnes-Buiten te Purmer- end, E. II. Wieringa, te Horsten. Aangenomen: Mar Kats, G. Mol, te Utrecht. Bedank! Voor Oost-en West-Souburg G. Grootjans, te Uriel. Geref. Kerken. BeroepenTe Naarden, G. H. de Jonge, té Wapenveldte Rijswijk, S G. de Graaf, te St. Pan eras. Benoemd tot ouderwijzer(es) Te Amsterdam (hoofd) W. Klaver, te Dokktim te Voorschoten, A. Klarenberg te Eindhoven te Steenwijk, P. Filius, te Aalten te Eefde, mej. A. Bart te Zut- fen te Bodegraven, S. Kalma, te Kaflijk. De Heraut schrijft naar aanleiding van het cok elders bevreemding wek kend besluit, van de provinciale synode inzake de kwestie ds. Netelbos: „Zooals men ziet is ook de provinciale synode van oordeel geweest, dat de cla- sis Middelburg formeel niet juist heeft gehandeld en heeft zij daarom bij de classis er op aangedrongen op haar be sluit terug te komen. Bevreemdend is het alleen, dat de provinciale synode desniettegenstaande van 001 deel was, dat ds. Netelenbos en de kerkeraad van Middelburg toch verplicht waren geweest zich aan dat besluit der classis te on derwerpen, hoewel zij tegen dat besluit zeer ernstige bezwaren had en zelfs m>g verder gaat en verklaart, dat het schorsingsbesluit voor denj kerkeraad en ds. Netelenbos geldigblijft, totdat de classis het zal hebben teruggeno men. De synode heeft blijkbaar ver geten, dat volgens art. 36 onzer Kerken orde de particuliere synode hetzelfde zeggenschap heeft over de classis als de classis over den kerkeraad. Een classis, die zelf aan de besluiten der particuliere synode zich niet onderwer pen zou, kan moeilijk eischen, dat de kerkeraad zich wel onderwerpen zou aan hare besluiten. Er schuilt hier een hier archisch addertje onder het gras, waar tegen we, hoe zeer het ons leed doet, moeten protesteeren." (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie Aan de Redactie van Zeeuwsch- Vlaanderen. Mijnheer, Eenigen tijd geleden nam U een be richtje over uit „Het Volk" naar aan leiding van het ontslag van den monteur Duiker. Zooals U uit 't nummer vun „'t Volk" vau 28 Juni kan zien, zond ik 27 Juui aan de Redactie een schrijven met 't verzoek dit op te willen nemen. Hoe of „Het Volk" aan dit verzoek voldaan heeft, kunt U in 't nummer van 28 Juni lezen. De gewone misselijke verdachtmakingen, zooals dit blad gewend is te bezigen als 'tin zijn kraam te pas komt. In een schrijven van den heer Dinger, accountant van de Industriëele Maat schappij aan den heer Van der Lubbe, komt o.m het volgende voor „Immers naar aanleiding van dit ont slag outving ik bij mijn bezoek aan Ter Neuzen v in 27, 28 en 29 December 1917 in het Hotel des Pays Bas, aldaar een bezoek van genoemdeu monteur Duiker, vergezeld van diens echtgcnoote, welk bezoek ten doel had mijne bemiddeling in te roepen, teneinde te trachten ge noemd ontslag ongedaan te maken, althans oe termijn waarop het ontslag zou ingaan, te verschuiven. Naar aanleiding van dit bezoek heb ik den volgenden dag, zonder melding te maken van dit bezoek, de belangen van den mon:eur Duiker met U besproken, en de toezegging verkregen, dat wanneer na verloop van den opzeggingstermijn monteur Duiker nog geene nieuwe werkkring had kunnen vinden, en vol doende werk aan de Centrale zoude zijn, deze alsdan aan het werk zou worden gehouden. Ik veronderstel, dat naar aanleiding daarvan monteur Duiker tot 10 Juni J.l. is kunnen werkzaam blijven. Ik wil hierbij nog opmerken Duiker werd ontslagen even voor Kerstmis 1918. Van het bezoek in del'ays- Bas hoorde ik pas de vorige week, doch dit sluit een erkenning in dat hij ontslag heeft gekregen. In Maart kwam hij mij vragen of hij werkelijk weg moest „daar hij geen werk kon vinden." Iedereen schreeuwde in Nederland om aanleg van electr. licht en handen kwamen te kort. Ik vond 't wel eigenaardig, doch daar hij getrouwd was stond ik verlenging der opzegtermijn toe onder conditie, dat hij ernstig werk zou maken van een andere betrekking. Dit bleef zoo. Herhaalde malen werd hem gevraagd of hij werk in 't zicht had, daar hij er op moest rekenen dat de Centrale volbelast raakte en hij dus vanzelf zou bedankt worden. Behalve een sollicitatie in Zaandam in Nov. '18 en naar hij mij vertelde een sollicitatie 'bij 't Belgische Gouvernement voor de Congobooten, heeft, hij nooit één dag verlof gevraagd om werk te zoeken. Zaandam had hem wel geleken en achteraf beschouwd was de sollicitatie bij de Belgische regeering alleen op touw gezet, omdat hij dan als schepeling hier vermoedelijk zijn domicilie kon houden voor de politieke oogmerken. Daar 't steeds bij 't zelfde bleef, nl. geen werk vinden en omdat de Centrale geen aan sluitingen meer kon aannemen dan de opgegeven lijst aar den Burgemeester alhier bevatte, zag ik mij genoodzaakt Duiker op 1 Mei 1.1. met ingang van 31 Mei ontslag te geven, nog wel onder 't voorbehoud, dat, mocht er nog werk genoeg zijn voor 2 monteurs, hij van week tot week aan 't werk kon blijven. Dit is nu de z.g. politieke broodroof. In de in mijn bezit zijnde brief van Dien Duiker schrijft ze, dat haar man ontslagen is, omdat ze de Meirede zal houden en Statenlid is geworden. Bij andere gelegenheid is het de candidatuur voor den Gemeenteraad. Hoogachtend, UEd. dw., L. v. d. LUBBE. Lco|i der bevolking van Ter Neuzen. Aangekomen: J. J. Huijssen, zonder, Niewediep 91, uit Uden. W. J. M. de Koster, directrice Zieken huis, 8 N, uit Engeland. G. C. van de Sande, zonder, Nieuw- straat 55, uit 's Gavenhage. J. Bendegem, landbouwer, C 191a, uit Zaamslag. A. Moens, klomppenmaker, Baandijk 36, uit Clinge. M. de Feijter, bankwerker, O 219, uit Dordrecht. C. van Driel, zonder, Baandijk 3c, uit Zaamslag. E. Doolaege, schildersknecht, Donze- Visserstraat 77, uit Scboondijke. J. J. Rottier, dienstbode, Nieuwstraat 44, uit Axel. Vertrokken: M. van Bokkem, chauffeur, Lange Kerkstraat 45, naar Leiden. A. Huineman, zonder, Vlooswijkstraat 36, naar Middelburg. A. A. Dees, chauffeur, 2de De Feijter- ■straat 2, naar Domburg. E. L. E. Clemminck, zonder, 2de De Feijterstraat 7, naar Sas van Gent. C. E. Dekker, zonder, Nieuwediep 26, naar Yerseke. G. Kolijn, zonder, O 35, naar Hoek. D. de Jong, kantoorbediende, Javastraat U, naar Rotterdam. J. C. Klinge, asp. verpleegster, 8 N, naar Vlissingen. S. van Ertvelde, schipper, De Feijter straat 13, naar Kruiningen. J. F. Verlinde, bootwerker, Nieuw straat 40, naar Vlissingen. Z o n n e t ij d). DAGEN. Voorm. Nam. W oensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 2 Juli 4.51 5.12 3 5.39/ 6.23 5.58 4 6.39 5 7.10 7.28 7 8.04 8.25 8 9.09 9.34 9 10.19 10.42 De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat bij inschrijving te koop is een groote partij MEEL, geschikt voor veevoeder. Inlichtingen te bekomen op het Distri- butiebureau, alwaar de inschrijvingen moeten worden ingeleverd vóór of uiter lijk op Zaterdag 5 Juli a.s., des voormiddags te 12 uur. Ter Neuzen, 30 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Rotterdam, 30 Jani. Aangevoerd wareD 407'runderen, '212 vet te kalveren, 27 nuchtere kalveren, 268 scha pen, 192 varkers. Prijzen voor koeien 2.30—f 1.70 kalveren f2.35f 1.35. Handel matig. Schapen f 1.55 f 1.00 lammeren f 145—f 1.60 varknes f2 30—f 180; licht soort f 1.60. Handel redelijk. n

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2