Orqaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeenwseh-Vlaanderen. No. 154. Woensdag 2 Juli 1919. 2e Jaargang. Regeling van den arbeidsduur. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge- zouden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op dé verschijndagen bij den drukker H. EITTOOTJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. in. Bij het bepalen van den arbeidsduur spreekt de noodzakelijkheid van produc tie eeu belangrijk woord mee. Een werkdag van 2 of 4 uur is onzin. Do Duitsche socialist Bebel heeft wel ver klaard, dat het in den heilstaat zoo ver zou komen, dat 2 uur arbeid van allen genoegzaam zou zijn om een voldoende productie voort te brengen, maar er is door Bebel zooveel gezegd, waarop de bank geen crediet geeft. We denken dat het in de socialistische staat dan ook wel spoedig tot den nni-urigen arbeidsdag zou komen, omdat de mensch- heid door gebrek aan voortbrengselen zou ophouden te leven en dus ook te werken. Er moet voldoende productie blijven, en de werkman kan ook in korter werkdag dan 8 a 10 uur niet genoeg verdienen om in het onderhoud van hem en de zijnen te voorzien. Want het opdrijven der loorien kan niet eindeloos voortgaan. De ondernemer moet winst kunnen maken, anders geeft hij zijn bedrijf er liever maar aan. Maar ook moeten de loonen de prijzen niét zoo opdrijven van allerlei genot- en weelde artikelen, dat de meerderheid der koopers afgeschrikt wordt. Evenmin moeten de loonen zóó hoog opgevoerd, dat de nood zakelijke levensbehoeften dermate in prijs stijgen, dat de arbeider zijn hooger loon ziet wegsmelten door 't duurder levenspeil. Of om practische voorbeelden te nemen. Als de timmerlui of de schildersgezellen loonen vragen, die straks bij 't invoeren van de 8 uren-dag GO a 70 ceut zullen zijn, dan dreigt hel gevaar dat de bur gerij minder laat werken. En dan ver slinden de werkelooze dagen het ver hoogde loon. Als ten platte lande de arbeiders loonen van 5 of 6 gld. per dag zouden vragen, dan zouden de eerste levensbehoeften nog meer in prijs stijgen, en daardoor de arbeiderstand en de middenstand gedrukt worden. We zeggen dit niet, omdat we tegen behoorlijk loon zijn. Verre van dat. De arbeider heeft recht op een loon, waarva.ii hij met de zijnen leven kan heeft in zeer voordeelige tijden recht op een royale belooning. Iets wat in de afge- loopen jaren veel te weinig is bedacht. Als het den patroon goed gaat, moet de werkman dat in zijn loon kunnen merken. Maar wel waarschuwen we tegen ongemotiveerde of verkeerd aangepakte loonacties. Want die wonden óók den arbeider. Daarom wordt er zeer veel van de leiders van onze christelijke werklieden vereisch'c. Dit geldt ook ten opzichte van de regeling van den arbeidsduur. Het meedoen aan een algemeene leuze moge gemakkelijk zijn, het is niet altijd geoorloofdevénmin verstandig. Juichen we de invoering van den 8-urigen werkdag toe voor fabrieken en vele andere werkplaatsen, en verblijden we er ons over dat het een christelijk ministerie is, dat ook nu weer zich liet belang van den werkman aantrekt, even zeer verblijdt liet ons, dat de minister voor den 'landbouw deze regeling niet doet gelden. Landbouwarbeid toch is veel gezonder werk dan fabrieksarbeid. Maar ook de landbouw heelt zijn regen dagen, waarop niet gewerkt kan worden, wat dan straks ingehaald moet worden, want de tijd dringt. De landbouw is afhankelijk van jaargetijden, van droogte of natte, van zwaren of schralen oogst van veel of weinig onkruid en van zooveel factoren meer. Ook het vee eischt verzorging. Voor den landbouw kan een maximum van 10 uur gesteld, met uitzondering van den hooi- en oogsttijd. Terwijl in den winter 8 uur voldoende is. Maar er is ook een zedelijke begrenzing van den arbeid. Spreken we daar dus nu over. De arbeider moet zich als man van ónzen tijd kunnen ontwikkelen. Dit komt zeer zeker,het bedrijf ten goede. Verlenging van de leerplicht is uoodig. Het kind moet tot z'n veertiende of vijftiende jaar naar school en spelen. Dat is voorzeker geen buitensporige eisch. Daarna zou een paar winters verplichte herhalingsschool (met ten plattenlande landbouwlessen) zeer goed werken. Onze volksontwikkeling zou er door verbeteren. Maar ook de jongeling en straks de man moet gelegenheid hebben zich te bekwamen en voor te bereiden voor zijn taak op elk terrein des levens. Indien eeu arbeider slechts werkt, eet en slaapt, dan stompt hij af. Verliest alle zin voor het hoogere. Zulk een leven is den naar Gods beeld geschapen mensch onwaardig. De eischen van het gezinsleven tellen ook mee voor de zedelijke begrenzing vau den arbeid. Het is een ten hemel schreiende misstand, als de vader 's mor gens vroeg zijn woning verlaat, om er eerst 's avonds laat in terug te keeren, alleen om te slapen. Voor z'n kinderen blijft zoo'n man een vreemde. Hij is „de man, die 's Zondags altijd komt eten." Maar, vragen we, wat komt er bij zoo iemand terecht vau zijn plicht als op voeder? Wat van de vervulling van zijn doopsbelofte Ook het kerkelijk leven moet de arbeider mee kunnen leven. Als de gemeente hem roept tot de ambten, moet hij zich kunnen voorbereiden en zijn taak naar belmoren vervullen. Niet minder klemt de eisch, dat de werkman in de politiek, bet sociale en bet staatkundige leven kan meedoen. De Staat geeft liem liet stembiljet in handen, maar heeft er nu ook belang bij, dat hij in staat zij, dat stembiljet goed te gebruiken, door welbewust en geheel zelfstandig z'n keuze te doen. 1 Is nu de arbeidsdag geregeld langer dan 10 uur, dan ontbreekt den arbeider de gelegenheid zich van z'n taak ten opzichte van gezin, kerk, staat en maat schappij goed te kwijten. De zedelijke begrenzing van den arbeid valt dus niet altijd met de stoffelijke satnen. In 't algemeen eischen zedelijke motieven, dat de arbeidsdag niet langer dan 10 uur zijstoffelijke factoren maken dat. 10 uur in vele gevallen te lang is en verkort moet worden tot 8 of nog minder. (Wordt voortgezet). bond den onderteekenaar niet. De Duitschers zullen het „vi coaclus" niet onder het vredesverdrag zetten, maar 't moet gefonkeld hebben in hun oog, 't moet te lezen geweest zijn op liufh van verontwaardiging gloeiend voor hoofd. En met vlammende letters zal het staan boven liet hoofdstuk in het historieboek, dat het sluiten van dezen vrede beschrijft. Zoo is dan de vrede geteekend. En toch is 't niet vredig en rustig. Europa lijkt een chaos. Staatsbankroet dreigt overal. Rassenstrijd en volkenuaijver hebben de hartstochten ontketend en de vrede heeft ze geeuszins tot rust ge bracht De maatschappelijke orde is ver- brgkeri, de welvaart vernietigd. En re volutionaire razernij poogt wat nog over eind bleef staan en steunpunten kon geven om den wederopbouw te beginnen, neer te halen. Zoo viudt de vrede Europa in haat, in wanorde en in groote onzekerheid. Niet 't minst in Rusland en in de oude Donau-monarchie, waar een toestand van anarchie en burgerkrijg heerscht. Het „geneigd tot aile kwaad" van de Heilige Schrift bcheerscht niet alleen het leven van den enkelen persoon, maar ook dat van de volkeren. Dat is immer zoo geweest en zal ook zoo blijven. Geen revolutie in de ententelanden kan daar aan iets veranderen. Alleen een terugkeer tot de oude paden van Gods Woord kan de volken de ware vrede schenken, waarnaar de wereld hunkert en waaraan ze behoefte heeft. Opene de Heere daarvoor de oogen van Tegeeritigen eu volken. Anders is er niets dat hope geeft op een betere toekomst. Thans kunnen we nog niets anders zeggen dan „'t Is gelukkig vrede, maar geen gelukkige vrede." V De vrede geteekend. Zoo is het dan nu weer vrede. Na bijna vijf jaren van wreeden, bloe- digen strijd, rust nu het krijgsgewoel op de Europeesche slagvelden en keeren de meeste soldaten naar huis en haard terug. Hoe is er naar den vrede verlangd. Hoe is do oorlog vervloekt. Maar al is de vrede nu eindelijk ge teekend, toch is de vreugde niet groot. De vrede brengt niet de zoo gewenschte ontspanning. Deze vrede niet, die in plaats van een lichtend verschiet te openen, niets an ders biedt dan een duistere toekomst. Die het Duitsche militarisme vernietigd heeft, maar om het in de ententelanden ten troon te verheffen. Die aan den oorlog een einde zou maken, den eeuwi gen vrede zou inluiden, eu meer kiemen voor een nieuwen oorlog heeft gezaaid dan ooit in de historie is geschied. In de harten der volkeren zal deze vrede niet leven. Daar blijft bittere haat. De wonden door den oorlog geslagen zijn te diepen nu heeft de vrede nog bijtende stoffen in die wonden bij de verliezende partij geworpen. Het ont zettende leed van den volkerenkrijg kan door 'eenige handteekeningen in de prachtige Spiegelzaal van het oude kas teel te Versailles op Japansch papier geschreven, niet ongedaan worden ge maakt, zelfs niet worden vergeten. Het gebazel over een volkerenbond, over recht en gerechtigheid bij de geallieerden kan dit gevoel van drukkend onrecht bij de Duitschers niet wegnemen Het trotsche Duitschland wordt verne- derd,* zoo zwaar als de geschiedenis nauwelijks een voorbeeld kenthet wordt verbrokkeld en voor een deel aan Polen als buit toegeworpen. A^n Polen, welks beschaving zich nog slechts deed kennen uit pogroms. (Jodenmoorden op groote schaal). Het Duitsche volk wordt voor langen tijd tot knechtschap gebracht; het wordt (ierloos en rechtloos verklaard Slechts de nijpendste nood, die nergens meer uitkomst deed zien, dwong het tot onderteekeuing. Maar met ziedende wrok, met bittere haat in het gemoed. In vroeger tijd zetten de onderteeke- naars die door geweld gedwongen werden een stuk tegen hun zin te teekenen, dikwijls v. c. voor hun naam, of wel vlochten ze deze lettertjes in de krullen der letters. Dat beteekeride dan „vi co actus", of door geweld gedwongen. Een dergelijke afgeperste onderteekeuing of bekentenis miste dan alle waarde. Ze PARIJS, 28 Juni. De Temps geeft het volgende verslag van het teekenen van den vrede Het kasteel van Versailles was op gee nerlei wijze versierd. De volmachten der Duitsche afgevaardigdigden waren 's morgens onderzocht en in orde bevon den. Om kwart voor drie nam Clemen- eau plaats op den voorzittersstoel voor het midden van de hoofdtafel. Wilson kwam eenige oogenblikken later binnen en werd met zacht handgeklap begroet. Hij drukte Clemenceau en de voornaam ste afgevaardigden de hand en zette zich rechts van den voorzitter. De republi- keiusche garde die voor de perstribune was opgesteld, rukte om tien minuten over drie in. Onder een indrukwekken de stilte kwamen de vijf Duitsche ge volmachtigden binnen, geleid door den oudsten kamerbewaarder van het minis terie van buitenlandsche zaken. Zij na men plaats aan een der korte zijden van de tai'ei voor de gevolmachtigden, naast de Japanscbe gedelegeerden. Om kwart over drie staat Clemenceau op. „De zitting is geopend", zegt hij, en houdt een korte toespraak, die hierop neerkomt„Er is overeenstemming be reikt tusschen de geallieerde en geasso cieerde naties en Duitschland. De tekst die dadelijk door u geteekend zal worden komt overeen met die welke aan de lieeren Duitsche gevolmachtigden is ter hand gesteld. Dadelijk zullen de onder- teekeningen gewisseld worden. Zij be- teekenen een onherroepelijke overeen komst, die loyaal moet worden uitge voerd. De Duitsche regeering heeft de voorwaarden van liet verdrag in hun ge heel aanvaard. Daarom heb ik dc eer de lieeren gedelegeerden van de regee- ring van het Duitsche Rijk te verzoeken hun handteekening te kotpen zetten." Daarop staan de v ,f Duitsche gevol machtigden op en gaan naar de kleine tafel in het midden der zaal, waaraan zij zich neerzetten en eeu voor een het verdrag teekenen. Nadat zij geteekend hebben, wat geschiedt zonder dat er eenige stoornis plaats heeft en zonder dat er eenig protest geuit wordt, worden de gedtdegoerden van de geallieerde en geassocieerde mogendheden in de vooraf vastgestelde volgorde afgeroepen om eveneens het verdrag te teekenen. Om kwart voor vijf hebben de laatste afge vaardigden lnin handteekening gezet. Dan klinken buiten de eerste schoten van een salvo van 101, dat aankondigt dat het vrede is. Clemenceau staat op. „De vredesvoorwaarden, zegt hij, tus schen de geallieerde en geassocieerde mogendheden en het Duitsche Rijk zijn thans een vaststaand feit. De zitting is opgeheven". De blokkade wordt niet opgeheven, LONDEN, (Reuter.) Naar Reuters Agentschap verneemt zal het vredes verdrag waarschijnlijk nog in geen drie dagen of in geen maand van kracht worden. Deze vertraging is een gevolg van de bepaling, dat de verdragen moeten worden geratificeerd door de parlementen van de betrokken landen. De huidige oorlogsmaatregelen met in begrip van de blok kadi zullen dus voortduren, gedurend den tijd, tusschen de onderteekéning en de rati ficatie van het verdrag. LONDEN, De labour-conferentie te Southport heeft met algemeene stem men een resolutie aangenomen, door Bamsak Macdonald ingediend waarin word aangedrongen op een spoedige toelating van Duitschland tot den Vol kerenbond en op een onmiddellijke her ziening van de clausules van het vre desverdrag, welke onvereenigbaar zijn met de voorwaarden, waarop de wapen stilstand is gesloten. De Ware Volkerenbond. Reuter seint uit Parijs „W i,l son heeft bekend gemaakt dat hij bereid is een verdrag te teekenen waarbij de V. S. en Groot-Brittannië b ij stand aan Frankrijk verzeke ren voor het geval dat dit land door Duitschland bedreigd wordt." Een uitgestootene. Te Brussel heeft in de wandelgangen van de Kamer een opzienbarend incident plaats gegrepen. Augusteyns de Antwerp- sche afgevaardigde, die een dag na het sluiten van den wapenstilstand in hech tenis was genomen onder beschuldiging van met de Duitschers meegewerkt te hebben aan de bestuurlijke scheiding en die onlangs in vrijheid was gesteld, kwam het portaal binnen. Hij ging langs ver scheidene afgevaardigden, die hem niet herkendenmaar toen hij Merchelijnck, den Gentschen afgevaardigde zag, liep hij met uitgestoken handen op hem toe. Merckelynck wilde zijn begroeting beant woorden, toen hij plotseling Augusteyns herkende. Hij maakte daarop een af werend gebaar, onder den uitroepDat niet, neen, dat nietAugusteyns begaf zich daarop naar de quaestuur om zijn salaris als afgevaardigde te halen, doch daar de chef er niet was, ging hij een an der bureau binnen, waar de ambtenaren toen zij hem herkenden, hem den rug toekeerden. Daarop liet hij zich aandie nen bij den voorzitter der Kamer, die een commissievergadering voorzat. Na afloop dier vergadering ontving de voor zitter Augusteyns, die een onderhoud van meer dan een uur met hem had. Leden van de linker-, zoowel als van de rechterzijde hebben besloten om de verga dering te verlaten als Augusteyns zich in de openbare zitting vertoont. Entente-rechtvaardigheid. Op de kermis te Mendt in het Wes terwoud werden bij een vechtpartij twee Amerikaanse he soldaten gedood en drie zwaar gewond. Aan gezien de daders in het onbezette ge bied vluchtten en zoodoende niet achter haald konden worden, is het dorp eene boete van 2 0 0 0 Mk. op gelegd, die binnen drie dagen betaald moet zijn. Uitvoerbaar P De gezworenen te Neurippin veroor deelden den arbeider Theodor Jesirski wegens het plegen van zes moorden op 12 Dec. j.l. te Rosenwinkel en op 22 Jan.jl.te Behlow zesmaal terdood. MILITAIRE REIZIGERS. Voortaan kunnen aan militairen, on geacht hun rang, gewone (niet militaire) plaatsbewijzen worden afgegeven door de spoorwegen zonder dat eenig bewijs behoeft te worden getoond. WONINGEN VOOR GEHUWDE MILITAIREN. De Minister van Oorlog is voornemens maatregelen te nemen om in den woning nood voor gehuwde militairen in de ver schillende garnizoensplaatsen te voorzien. DE ZILVERBONS VAN 1. De Zilverbons van één gulden worden zooveel mogelijk aan de circulatie ont trokken, de Nederlandsche Bank geeft ze niet meer uit. De bedoeling van dezen maatregel is het aan de circulatie onttrokken zilver geld weer te doen uitgeven. („Hbld.'). 'CURIOSUM. In de toelichting tot het 15de en 16de amendement van de:i heer Schaper op de 8-uren wet wordt een 36-urige rust tijd per etmaal aangeprezen. Dit is toch wel wat veel gevergd, en Bebel, die 2 uur per dag wilde werken, nog overtroefd. CHRISTELIJK NATIONAAL VAK VERBOND. Het achtste verslag, dat over twee jaren loopt, vermeldt een ledeuvermee. - dering over 1917 van 8045 en over 19)8 van 18,975, zoodat het verbond op I Januari 1919 47,743 leden telde. H-' t aantal aangesloten organisaties was 19. Elf der aangesloten vakbonden hadden samen 1719 personen van 13 tot 18 jaar in jeugdorganisaties georganiseerd. In uitlevering bewilligd Is 't juist geoordeeld, dat de Regenten van Wei mar fn de uitlevering van den gewezen Keizer bewilligd hebben In elk geval zij men voorzichtig met zijn conclusie, want in de gewichtigste aan- gelegenhedenwisselen de uitgestrooide berichten elkaar schier bij den dag af. Wat heden heet vast te staan, ligt mor gen vaak weer onderstboven. Doch neem aan dat hetgeen omtrent de uitlevering van den ex-Keizer heet besloten te zijn, met terdaad bedoelt wat'tschijnt te concludee- ren, dan nog ligt er in 't minst geen uitlevering van den gewezen Duitschen Keizer in besloten. Dit zou wel zoo zijn, bijaldien de ex- Keizer zijn verblijf in Duitschland hield. Dan toch kon men hem persoonlijk van zijn vrijheid berooven en benoemde men dan te Parijs een drietal om in Duitsch land beslag op hem te leggen, dan had de vijand het in zijn macht om den ge vangene naar Elba of St. Helena te ban nen. Doch zoo ligt het niet. De gewezen Keizer is niet op Duitschen bodem, en daarom kan de Regeering van Weimar niet over hem beschikken. De gewezen vorst op wien men het gemunt heeft, bevindt zich op onze Nederlandsche er ve, en daarom kunnen de Regenten van Weimar zelfs niet aan hem raken. En dit heeft men te Weimar zeer wel ge weten en ingedacht, toen men zich ge wonnen ^af. Het epnige wat thans veranderd is, bestaat hierin, dat de gewezen Keizer in Nederland blijven moet, en niet meer vrij is, om tijdelijk naar Berlijn terug te keeren. Niet de lieeren te Weimai, maar de Ministers in Nederland hebben over hem te vervoegen. Dit nu heeft, men te Weimar, toen men toegaf, na tuurlijk ten volle ingezien, en alzoo ge weten, dat hetgeen men inwilligde niet anders inhield dan Duitschland tijdelijk voor den gewezen Vorst te sluiten, maar zonder in 't minst te deren aan de gast vrijheid, die hij op onze erve genoot. Over ons heeft men te Versailles niets te beschikken, en onze uitstekenderechts geleerden lieten reeds van allen kant hun stellige verzekering uitgaan, dat ons Nederlandsch rechte geen uitlevering ge doogt. (De Standaard.) TER NEUZEN, I Juli 1919. In de Axelsche Courant komt een berichtje voor over het uitstellen van de feestelijkheden te Ter Neuzen ter ge legenheid van het afwijzen der Belgische annexatie-plannen. Daarin wordt gezegd „Te Ter Neuzen zal gewacht worden tot September Zooals bekend heeft m die maand ook de kermis aldaar plaats". Dit berichtje kan een verkeerden in druk wekken, doordat het publiek ver band legt tusschen deze twee zaken. De feesten in Ter Neuzen zijn uitge steld tot September, omdat men alge meen van meening was, dat het nu nog voorbarig zou zijn feest te vieren, na de dreigende toon van den Belgischen minister. Dat bij het Comité absoluut niet de bedoeling voorzit de feesten een kermisachtig aanzien te geven, blijkt wel hieruit, dat besloten is den burgemeester te vragen op ile(n) feestdag(en) geen dansmuziek toe te staan. Dan zou trouwens de meerderheid van onze bevolking niet mee doen. Ze zou dat niet kunnen en niet willen. a *iAVWT?Tv*r\rrr d:4 1 zlrin mionrlon PVannn npr nnst- voor NprlprlanH f l .25.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1