Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. keizer zit in Nederland, dien kunnen we helaas niet beschermen zeggen ze, maar onze leiders in den bloedigen, maar eer vollen oorlog zullen we beschermen met ons lijf en ons leven. Nog een staaltje van oud Duitsche trouw. Of het baten zal? Waarschijnlijk niet. Maar wel zal het de verwarring in Duitschland doen toenemen. Een nieuwe Spartacisten revolutie Te Hamburg is het tot ernstige on lusten gekomen. Aanleiding daartoe was het volgende De Kommerzienrat Heil hield er een vleeschfabriek op na, waarin hij doode katten en honden, ja zelfs ratten en muizen, tot worst, hoofdkaas, suit en dergelijke „fijne" vleeschwaren ver werkte. Het bedrog kwam aan het licht, en een opgewonden menigte trok Dinsdag naar het woonhuis van Heil, maakte zich van zijn persoon meester, ranselde hem duchtig af en wierp hem in de Elbe. Vervolgens moesten al de winkels het .ontgelden, waar de vleeschwaren uit de fabriek van Heil verkocht werden. Daarop werden de arbeiders, die in genoemde fabriek werkzaam waren en uit winstbejag het bedrog verzwegen hadden en zoodoende hun medearbeiders maar rustig van de vieze worst hadden laten eten, uit de fabriek gehaald. Men plaatste hen op wagens, die den heelen dag door de stad reden en waarop groote plakkaten waren aangebracht, vermeldende de namen en kwaliteiten der arbeiders, die aan de fraude hadden medegewerkt. Deze arbeiders werden bovendien om het half uur gedwongen, een goed stuk van de door henzelf vervaardigde „hoofd kaas" op te peuzelen. Met deze bestraffing der schuldigen nog niet tevreden, wilde het opgewonden gepeupel hen allen in de Elbe werpon. Door het krachtig optreden van de vei- ligheidsvveer werd dit echter voorkomen. Nederland en België. Het masker af. Een correspondent te Brussel seint De anuexionistische bladen hebben een communiqué van het Comité de Politique Nationale, waarin het program ma, dat tot nu toe opzettelijk vaag was gehouden, gepreciseerd wordt. Het com muniqué luidt aldus: Ingevolge het onderhoud, dat het comité met president Wilson gehad heeft, is dit er toe gebracht, zijn program no pens de herziening van het verdrag van 1839 nader te preciseeren. Het comité vraagt ten opzichte van Limburg: lo. ontruiming door Nederland, daar Limburg juridisch Belgisch is geworden, aangezien het in 1839 aan Nederland werd afgestaan door een verdrag, dat niet meer bestaat 2o. onmiddellijke opening van de eco nomische grenzen van Limburg; 3o. overgave van Limburg aan een eigen Limburgsch bestuur, in afwachting van een volksstemming, in onderafdee- lingen bij geheime stemming onder toe zicht van den Volkerenbond te houden. Die onderafdeelingen, welke zich voor België uitspreken, kecren direct tot het moederland terug. De bewoners, die dat wenschen, kunnen, hoewel er blijvende, de Nederlandsche nationaliteit behouden. Voor het geval de meerderheid zich zou uitspreken voor Nederland, zou België het recht behouden, een kanaal te graven van Antwerpen naar den Rijn door Lim burg en daarover het bestuur hebben in de enclave van de Maas 4o. Het kanaal LuikAntwerpen te verbreeden en aan de Maas het noodige water voor beide kanalen te onttrekken vrij en zonder toezicht van de douane te gebruiken alle verkeerswegen te land en te water voor militaire en handels- transporten zich te verdedigen tegen Duitschland in het afgestane Limburg. Wat de Schelde betreftlo. vestiging van de Belgische souvereiniteit op de wateren der Schelde tot aan';haar mond behoudens servituten, in te stellen ten behoeve der oeverbewoners 2o. Belgische souvereiniteit over het kanaal en de haven van Ter Neuzen 3o. controle door België van de uit wateringssluizen van Vlaanderen op de Schelde 4o. recht van België voor zijn verde diging te steunen op den geheelen lin keroever der rivier; 5o. opening van een vrij vaarwater ter vervanging van de Oosterschelde. De gewezen Duitsche Keizer. Wolff seint uit BerlijnNaar aanlei ding van een telegram, dat Nederland tegen de uitlevering van den keizer is en dat de Nederlandsche socialistische partij en andere partijen op het stand punt staan, dat het asylrecht onder geen omstandigheden geschonden mag worden schrijft de Deutsche Allgemeine Zeilqng: Te oordeelen naar de houding door Nederland tot nu ingeuomen inzake uit levering van den keizer, mag dit bericht wel als juist beschouwd worden. Bij alle Duitschers heerscht de diepste verbitte ring, niet alleen over de ekonomische en territoriale verminking van het rijk, maar ook, en nog meer over den oDt- eerenden en verachtelijker] eisch, dat door de uitlevering van Duitschers het recht van de jurisdictie, een wezenlijk bestanddeel van de souvereiniteit ver kracht zal worden. Gedwongen voor het geweld te wijken heeft Duitschland dezen eisch moeten inwilligen. Wanneer de Nederlanders op dit oogenblik van den hoogsten nood en onmacht het rechtsstandpunt hand haven en zoodoende onze eer ophouden dan zal het Duitsche volk hiervoor innig dankbaar zijn. DE AARDAPPELAFNAME. Door de Z. L. M. is de volgende cir- culaite verzonden Aan alle LandbouwCommissies in Zee land, Ten einde de afname van aardappelen zooveel mogelijk te bespoedigen, is het noodig dat de Regeeringscommissares voor de graaninzameling en de commis sie voor de aardappelafname, ingesteld vanwege de Z. L. M-, ten spoedigste be kend zijn met de nog in Uwe gemeente aanwezige hoeveelheden aardappelen. Wij verzoeken U daarom beleefd doch dringend na ontvangst dezes, U hiervan op de hoogte stellen en ons uiterlijk I Juli a.s. voor iedere aardappelsoort afzonder lijk, de nog aanwezige voorraden in Uwe gemeente op te geven aan het bureau der Z. L. M., Landbouwhuis te Goes. Hoogachtend, Het Dagclijksch Bestuur der Z. L. M., J. VAN VREDENBURCH, Voorzitter. Tj. B. E. KIELSTRA, Secretaris. HET STAKINGSVERBOD VOOR HET SPOORWEGPERSONEEL. De heer Nathans, secretaris van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramweg personeel, heeft in het „Weekblad" dezer organisatie een artikel geschreven over het stakingsrecht voor het spoorweg personeel, waaraan wij het volgende ontleenen „Wanneer de directie blijft meenen zelfs financiëele tegemoetkoming als door onze vereeniging thans gevraagd, te moeten onthouden, en de regeering staatscommissies blijft geven in plaats van krachtig in te grijpen in reeds zoovaak gesignaleerde en zoo vaak onderzochte misstanden, waarin niets nieuws meer is te becommissiën, wanneer, kortom, de verbeteringen niet spoedig komen waarop het personeel recht heeft en die het moet hebben om een menschwaardig bestaan te kunnen voeren, dan eullen geen papieren verbods maatregelen, het verset, ook in den meest scherpsten vorm kunnen tegenhouden. Verzet, dat zal komen, na gemeen schappelijk beraad en op eeu tijdstip, ten slotte door het personeel zelf te bepalen." Het bovenstaande is weer een kras staaltje van de vergiftige taal dezer soc.- dem. leiders. Ook op de vergaderingen met het spoorwegpersoneel klinkt een zelfde toon. En wanneer straks het brein der spoorwegmannen door deze Rabsaké's taal in zulk een mate is verhit, dat deze menschen, misleid en verblind, een spoorwegstaking willen procla- meeren, dan wascht het hoofdbestuur der Ned. Vereen, zijn handen in onschuld en neemt het, evenals bij de tramstaking te Rotterdam, genoegen met de rol van mandataris van hen, die het niet langer in bedwang kan houden. Het hoofd bestuur der Ned. Vereen, heeft blijkbaar met alle zedelijke verantwoordelijkheid afgerekend. BETALING VAN LEVENSMIDDELEN VOOR DUITSCHLAND. Het „Holl. Nbl." meldt dat door be middeling van een Hamburgsche bank instelling volgens de „Voss. Ztg." voor Nederlandsche rekening een aantal levens- middelenzaken in Groot-Berlijn is aange kocht, die ten dool hebben de moeilijk heden die bij de betaling van betrokken levensmiddelen ontstaan door de wissel koersverschillen uit te schakelen. RIJ KSKOLEN DISTRI BUTIE. Van bevoegde zijde wordt medege deeld, dat na ampele overweging beslo ten is, de rijkskolendistributie te hand haven. Opheffing zou onder de huidige omstandigheden zeker prijsstijging van huisbrandkolen ten gevolge hebben. In het belang eener behoorlijke bevoorra ding wordt noodzakelijk geacht bij vol doende bergruimte thans reeds winter voorraad in te slaan. Prijsverlaging is uitgesloten. Turf zal van 1 Juli af in den vrijen handel verkrijgbaar zijn en door verve- ners tegen hun door het Rijk gegaran deerde prijzen worden verkocht. DRAADLOOZE VERBINDING MET NED.-INDIË. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging in art. 18 der begrooting van de Posterijen, de Telegrafie en Telefonie voor 1919 met f2.500.000, in verband met de kosten van een ontvangen ver zendstation voor radio-telegrafische ge meenschap tusschen Nederland en O.- Indië. STUDIECOMMISSIE VOOR DEN LANDBOUW. De Minister van Landbouw heeft gis terenmiddag 2 uur de commissie tot be studeering van de economische vooruit uitzichten van land- en tuinbouw geïn stalleerd. VRIJE HANDEL IN VROEGE AARD APPELEN. De Minister van Landbouw brengt ter kennis, dat de binnenlandsche handel in vroege aardappelen, oogst 1919 geheel vrij zal zijn. Uitvoer zal slechts kunnen worden toegestaan, indien de binnenlandsche voorziening tegen matige prijzen verze kerd is. Voor zulk een uitvoer zal plaatsheb ben, zullen daarvoor, onder nader bekend te maken voorwaarden alleen in aan merking komen vroege aardappelen, wel ke op eeu veiling van een bij het Rijks kantoor voor Groenten en Fruit ingeschre ven veilingsvereeniging worden geveild. DE MOLLEN. Men schrijft uit Barneveld aan het „Hbld." Meldden wij reeds, dat op tal van plaatsen zich in den grond bevindende wormen aan het grasgewas, door de stengels hiervan af te knagen, groote schade toebrengen, opmerkelijk is, dat op die hofsteden, wier bewoners of eigenaars het vangen vau mollen, op welke dieren de laatste jaren zoo'n geweldige jacht is gemaakt, hebben verboden, van wormen absoluut geen last wordt ondervinden. Heel duidelijk wordt hier dus bewaarheid de voorspelling der landbouwspecialiteiten, die steeds tegen het uitroeien van mollen hun waar schuwende stem hebben doen hooren. DE EMMABLOEM COLLECTE IN 1919. Aan de Emmabloetn-collecte werd dit jaar deelgenomen door 220 vereenigingen tegen 246 in 1918. Bovendien werd door bemiddeling van 10 provinciale vereeui- gingen in pl.'m. 100 plaatsen, waar geen vereeniging voorkomt, de collecte uitge voerd. Het aantal bestelde bloempjes was 858,800 tegen 792,300 in. 1918, waarvan 79,500 teruggezonden werden, tegen 101,300 in 1918, zoodat voor de collecte gebruikt werden 774,300 bloempjes. In 1918 was dit aantal 672,700. De netto opbrengst der collecte was f 71,313,857s, welk bedrag in 1918 was f 67,128,477s LANDPRIJZEN IN DE HAARLEMMERMEER. De Iandprijzen in dezen polder zijn nu reeds sterk dalende. Dezer dagen werd een boerderij publiek verkocht, gelegen onder Nieuw-Vennep en bestaande uit 40 II.A. goed land. Deze bracht op ongeveer f '2000 per hectare. Nog niet zoo heel lang geleden werd voor dergelijk land ongeveer het dubbele bet ar ld. De onzekerheid der toekomst, waarin de landbouw verkeert, is op deze sterke zeker van invloed. Mr. TROELSTRA. In de kringen der Kamerleden wordt verteld, dat een der leden der Sociaal Democratische fractie eeuige vragen zal richten tot de Regeering, ten einde zekerheid te verkrijgen over de vraag in hoever de heer Troelstra betrokken is bij het misdrijf van den ontrouwen telegraafambtenaar. De fractie acht dit noodig met het oog op het toch reeds sedert November zoo geschokte prestige van den vroegeren leider. Zij is van oordeel, dat indien hij zich ook nu mocht hebben gecompromitteerd, zijn verdwij nen uit de politiek noodzakelijk is. (Vad.) prijsdaling Werkers Buitengewoon zijn de prestaties door het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck in den korten tijd vau zijn bestaan geleverd. Verrassend is de werkzaamheid afge legd in de twee voornaamste stukken van het materieel program. De Visser zette zijn salarieeringsont- werp met niets-ontzieude energie door, terwijl het bevredigingsontwerp binnen ongedacht korten termijn kant en klaar door hem werd ingediend. Daarnaast stelde hij nog in de regeling van ons middelbaar en hooger onderwijs sterk ingrijpende wijzigingen aan de orde. Niet minder stoere werker is Aalberse. Indertijd scheen het alsof Talma het record zou slaan als hartstochtelijk ijver- aar voor de sociale wetgeving. In Aalberse zien wij Talma herleefd. Talma redivivusl Het achturenontwerp is alreeds voor behandeling gereed en komt nog voor het zomerreces aan de orde. De inwerkingtreding van de Invalidi teitsverzekering heeft hij met groote spoed doorgezet. Alsof dit alles niet genoeg ware, kwam deze week af een stel wetsontwerpen, waarbij het verzekeringsstelsel wordt uiteengezet en voor de vrijwillige verze kering een verrassend perspectief wordt geopend. Aalberse zit niet stil, geen dag en geen uur. Naar wij hopen zaleen onbevangen en loyaal parlement zijn loffelijk pogen steu nen. TER NEUZEN, 27 Juni 1919. Woensdagmiddag werd alhier eeu ver gadering gehouden van Christ. Boeren en Tuinders. De voocz. de heer Joh. de Feijter opende de vergadering en ging voor in gebed. Daarna leidde hij kortelijks de vergadering in. Hij wees op het groote nut van organisatie voor de landbouwers. Naast de opkomende werkliedenbonden moeten er ook pa- troonsvereenigingen komen, opdat er overleg en onderlinge bespreking moge lijk zij. In Groningen hebben we weer opnieuw gezien, van hoeveel belang het is, dat de Christelijke boeren in een eigen bond zijn georganiseerd. Even eens heeft de Groningsche staking het nut van een christelijke landarbeiders- bond bewezen. De christelijke boeren moeten geen karig loou geven als God het bedrijf zegent, moeten ook do arbeiders een ruim loon hebben. We hebben goede jaren gehad, en al kan de nasleep wei eens niet meevallen, we kunnen een goed loon geven. Daarom is overleg met de arbeiders noodig. De heer L. de Feijter—Huijssen stemt met den voorz. in. De christelijke landarbeiders zullen ook in Neuzen wel een afdeeling stichten en dat is goed. Maar dan mooten de pa troons zich eveneens organiseeren en met de vakorganisaties in overleg treden. Zouden we echter niet in plaats van plaatselijke afdeelingen met een afdeeliug „Land van Axel kunnen volstaan De voorz. merkt op. dat het voor de propaganda beter is plaatselijke aldee- lingen te stichten, die ale 't noodig is, overleg kunnen plegen. Het loon zal in alle gemeenten wellicht toch niet, uni form kunnen zijn. Neuzen met zijn opkomende industrie zal straks wel hoo- eer loonen moeten geven, dan b.v. Zaam- slag of Hoek. Da heer M. de Putter meent, dat we positie moeten kiezen tegen de Z. L. M. De voorz. zegt, dat als de Christelijke Boeren en Tuindersbond eenmaal stérk genoeg is, we ongetwijfeld uit de Z. L. M. moeten gaan. Thans kunnen we van beide tegelijk lid zijn. De heer J. Huijssen doet nog een vraag over de zaaizaadkeuringdie de voorz. beantwoord. Daarna wordt over gegaan tot oprichting van een plaatselijke afdeeling te zamen voor Neuzen en Hoek Tot leden van het bestuur werden ge kozen de heeren J. Huissende Kooijer, R. J. Scheele. L. de Feijter Huijssen; Adr. Dieleman WGz. en Fr. Dieleuian WGzn. Na nog eenige besprekingen van huis houdelijke]] aard, sloot de voorz. de ver gadering en eindigde met dankzegging. De vergadering was goed bezochter gaven zich nog 13 nieuwe leden op, Laten nu alle christelijke boereu in Neuzen en Hoek zich opgeven bij een der bestuursleden Gisteren had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een am bachtsschool aan de Axelsche straat alhier. Hiervoor waren ingeleverd 16 biljetten en wel als volgt J. Elfrink voor f92,435 en f95,433; H. Keij er voor f86,520 en f89,370; F. Romijnsen voor f83,200 en f86,256; B. H. Reuling te Hulst voor f83,072 en f 85,200A. Reuling te Hulst voor f 83,000 en f85,000; I. P. Casteleijn en J. Keijzer voor f81,976 en f84,476; P. M. Oost'dijk voor f81,220 en f83,614; J. A. Meertens en P. J. Rijnberg voor f81,118 en f 83,558 A. van Damme voor f80,500; A. A. van der Walle voor f79,870; W. P. Nieuwe- link voor f77,455 en f79,900; Gebrs. Van 't Hof te Hoek voor f75,500 en f79,100; C. C. Nobels voor f75,524 en f78,684; S. K. Dieleman en J. Wisse te Zaamslag voor f74,175 en f78,237; C. H. H. Wisse en P. Voet te Zaamslag voor f70,900 en 73,900; P. de Waal te Kuitaart voor f69,900 en f73,100, aan welke laatste het werk is gegund. De eerste som is voor uitvoering vol gens bestek, de tweede voor uitvoering met waalsteen. Axel. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de heeren J. de Feijter met en F. Dekker zonder ken nisgeving werd besloteu tot het aangaan eener geldleening groot f 4200, voort vloeiende uit de distributie, tegen ten hoogste 5Vs pet. en aflosbaar in drie jaren, te beginnen met 1919. Hierna had de stemming plaats over het voorstel van den heer J. de Feijter, om alle vereenigingen met 1 Jan. 1920 uit de school te weren, behalve de land bouw- en de avondvakteckenschool. Dit voorstel, waarover in de vorige zitting de stemmen staakten, werd verworpen met 8 tegen 1 stem, die van den heer J. M. Oggel. Aan het bestuur van den leeskring „Tot aangename verpoozing en nuttige uitspanning" werd tot weder- opzeggens toe met algemeene stemmen vergunning verleend tot het gebruik maken van een lokaal der o. 1. school eveneens van de chr. zangvereeniging Asaf" aldaar. Een dergelijk verzoek van mej. P. de Visser, onderwijzeres in de handwerken om een lokaal voor het geven van onder wijs in de handwerken, werd met alge meene stemmen van de hand gewezen. De rekeningen van het distributiebedrijf, der gasfabriek over '18 (ontv. f 80.626,91' en in uitg. f73.165,05) en van het algem. burg. armbestuur over '18 (bntv. f 6677,50 en uitg. f5505,59) werden gesteld in handen 'van een commissie van onderzoek. Op voorstel van B. en W. werd be sloten met algemeene stemmen aan de Christelijke Volksbibliotheek aldaar een subsidie te verleenen van f75; door het bestuur dier vereeniging was f 150 ge vraagd. Aangezien de rekening der gemeente over het dienstjaar 1917 door Ged. Sta ten van Zeeland bij hun besluit van 21 Febr. 1919 is vastgesteld en de admini strateur van liet levensmiddelenbedrijf, de heer P. de Putter, op 1 Sept. 1917 uit zijn functie is getreden, werd be sloten tot opheffing der zekerheidsstelling van genoemden administrateur van het levensmiddeleubedrjjf. Aangaande een verzoek van het hoofd bestuur van den Nederl. Christ. Bond van personeel in publieken dienst te Rotterdam, om het minimumloon van de werklieden der gemeente te brengen op f22 werd besloten, hiermede bij de her ziening der jaarwedden van de gemeente werklieden rekening te houden. Aangehouden toj een volgende verga dering werd een verzoek vandeZeeuwsch Vlaamsche Tramweg Maatschappij om, behalve de tegenwoordige bijdrage nog te subidieeren f240 per jaar gedurende 20 jaren, of 410 per jaar gedurende 10 jaren of in eens te betalen een som van f 3260. Vastgesteld werd een verordening om trent het brandwezen. Met algemeene stemmen werd aan B. en W. een cre- diet verleend, groot f700, voor de uit betaling van kosten voor de burgerwacht. De geloofsbrieven der verkozen raads leden werden ondeneocht en tot hunne toelating werd besloten. Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot het. aankoopen van een motor voor de gasfabriek voor f 650. De voorzitter stelde nog namens B. en W. voor om over te gaan tot de au torna tisclie lantaarnopsteking, waar vau de kosten zullen bedragen f2000. Dit voorstel werd aangehouden tot een vol gende vergadering. In besloten zitting werden behandeld vijf' reclames inzake hondenbelasting. Bij den aanvang der zitting sprak de voorzitter woorden van dankbaarheid omtrent de goede oplossing der annexa tie en het verkrijgen van den vrede. (M. Crt.) De mededeeling, als zouden Jde arbeiders-organisaties alhier gezamenlijk eeu loonactie voeren is bij nader onder zoek gebleken onjuist te zijn. Elk der bestaande organisaties zal deze actie voeren op haar eigen manier en eigen terrein. In de vliet te Bier raadsvergadering werd de aanvraag om subsidie voor de tramlijn met verbinding via Hoofdplaat naar Breskens, zijnde f 300 per jaar, ingewilligd, waarbij de wen- sclielijkheid uitgesproken werd dat de tram met het oog op het goederen vervoer ook de Hoofdplaatsche haven zal aandoen. Het aangevraagde hooger bedrag van f230 als subsidie voor de bestaande lijn werd afgewezen. Vlissingen Bij De Schelde" wordt met. 1 Juli de 48-urige werkweek ingevoerd. Er zal worden gewerkt van 7 tot 12, van kwart voor twee tot kwart over vijf en Zaterdag vau 7 tot half een. De uur- loonen worden verhoogd in evenredig heid met de verkorting van den werk tijd. Voor nachtwerk wordt 50 pet. verhooging gegeven en voor werk op Zondag en Christelijke feestdagen 100 pet. Vlissingen. Het standbeeld van Frans Naerebout zal vermoedelijk Zaterdag 9 Augustus worden ontliuid. Er zullen dien dag verschillende feestelijkheden plaats hebben en verschillende autoritei ten zullen de plechtigheid bijwonen. Ook zal getracht worden het anti-annexatie zangkoor uit Zeeuwsch Vlaanderen te laten overkomen om de plechtigheid op te luisteren. Memento Mori. Tijdens een Dinsdagmiddag gehouden publieke verkooping onder de gemeente Biggekerke viel de bijna 84-jarige J. H. even nadat hij ook een koop gekocht had, neer, vermoedelijk tengevolge van hartverlamming. Hij was weinige oogen- blikken daarna een lijk. Kicetinge. Een jongen van de wed. W. viel van een kar en had het ongeluk een arm te breken. De arrestatie van een telegrafist. Het Ned. Korrespondentiebureau meldt: Naar nog vernomen wordt inzake de schending van het telegramgeheim door den gearresteerden rijkstelegrafist v. L. te 's Gravenhage, die ter beschikking van de justitie zal worden gesteld, moet het hier gelden het mededeelen van den inhoud van twee telegrammen van de justie te 's Gravenhage gericht aan den burgemeester van Amsterdam betreffen de het zenden van troepen naar de hoofdstad. De afschriften van die tele grammen moet de gearresteerde hebben toegezonden aan het Kamerlid mr. Troel stra. Die toe zending zou echter door don bewusten telegrafist, die sociaal-de moeratische neigingen'heeft (of hij tot de S. D. A. P. behoort is ons niet vol doende bekend) geheel uit eigen bowe- girig en belangeloos geschied zijn, zoodat slechts op deze wijze de naam van deze bekende politieke figuur aan deze zaak verbonden schijnt. Afgebrand. Zondagmorgen kwam een zes-jarig knaapje de ouderlijke woning binnen en riep tot zijn moederMoeder, ik heb vuurtje gestookt, waar moeten we nu gaan wonen 't Was maar al te waar het ventje had „vuurtje gestookt" en de boerderij der gebroeders Kortevaar, te Wijngaarden, stond in lichte laaie. De zieke moeder van den kleinen Jobsbode riep om hulp. Eer er voldoende hulp kon komen lag de boerderij tegen den grond. Geld en geldswaardige papieren en een paar varkens werden gered, een hooiwagen en tilbury, beide nieuw, zijn verbrand, evenals de eigendommen der dienstboden. Een en ander was verze kerd, maar zeer laag. Het actief optre den der brandweer redde de op enkele meters afstand staande boerderij van den heer van Dool van den ondergang maar kon anders weinig doen. In het groot. Zeven personen namen in vereeuiging

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2