Van Heinde en Verre. Mengelwerk. In een stad als Harlingen waren voor 10 jaar 16 sollicitanten naar de be trekking van onderwijzer op een salaris van...* 325 gld. 't Vorig hoofd van een school in Zeeuwsch-Vlaanderen verdiende de laatste jaren 500 gld. en kreeg toen 300 gld. pensioen, dat het bestuur betaalde. In Sneek is spreker aan een school geweest, die bloeide, wat het aantal leerl. betrof. In sprekers lokaal wa en 72 zitplaatsen, en gedurende een winter moesten er 104 kinderen in dat lokaal worden ondergebracht en onderwezen. En toch zag het bestuur zich genoodzaakt om tegen 1 November van 't volgend jaar d irie onderwijzers te ontslaan. Er was een geld meer. Welk een reden to dank hebben we dus nu. De positie van de christ. onder wijzers en de christ. scholen is nu in financieel opzicht bevestigd. Laat ons deze merkwaardige uitred ding en erkenning van onze rechten, nu ook nopen tot nog trouwer plichts vervulling. Aan het christ. onderwijs moet de leiding, de voorrang komen. Daarvoor is studie noodig. Er komt daarvoor nu tijd vrij. De onderwijzers behoeven nu geen bijbaantjes meer te zoeken; ze kunnen zich nu geheel aan de school geven. In verband hiermee zou spreker gaarne op een vergadering van de Scholenbond de vraag: „Wat kunnen de onderwijzers doen voor de opvoeding onzer rijpere jeugd" behandeld zien. We kregen nu een solozang van mej. Bol te hooren, begeleid door den heer Nobels. En daarna orgelmuziek van mej. Bol met viool van den heer de Ridder. Beide nummers oogstten een welver diend applaus. De heer Jansen wees er in een kort woord op, dat God ook in de tijden van druk voor de christ. onderwijzers een verborgen zegen heeft geschonken. De onderwijzersvrouwen schenen een dub beltje te kunnen omtooveren in een gulden. Daarvoor brengen we ze onze hulde, al weten we dat 't geheim hiervan de zegen Gods was. Bij de feestvreugde wil spreker een drietal weemoedige gedachten memo- reeren. Niet om de vreugde te bederven, maar om de dankbaarheid inniger te maken en aan te sporen tot gebed voor anderen. In de eerste plaats is onze oude br. Van Vliet met z'n echtgenoote in ons midden. Hij, die de hitte des daags en de koude des nachts trotseerde voor ons chr. onderwijs, kreeg te vroeg pensioen, om nu nog van de nieuwe wet te profi- teeren. Toch is hij hier om met ons feest te vieren. Daarvoor onzen dank. Op voorstel van den spreker wordt de heer en mevroüw Van Vliet psalm 134 3 toegezongen door de vergadering. In de tweede plaats herdenkt spr. den heer Versloot, die in „Vrederust" herstel van zijn geesteslijden zoekt, en wekt de vergaderden op tot gebed voor hun collega. Terwijl hij in de derde plaats den lieer Kruijsse herdenkt, die ernstig krank is. De heer Nobels zal hem namens de vergadering spoedige genezing toewensfihen en hem feliciteeren met de wet-De Visser. De vergadering zong hierop „Dankt, dankt nu allen God". Ds. Van Dis sprak hierna een kort slotwoord. Gr n zou hij meer van de door hem bijgewoonde vergadering van Chr. Vol as- onderwijs op 12 Juni j.l. hebben meege deeld, maar om des tijds wille moet hij zich tot het weergeven van eenige in drukken bepalen. Op dit vergadering kwamen toen De Visser en Lobman. Maar hoezeer ze ook gehuldigd werden, de grondtoon bleef: „Aan Gode alleen de eere". Toen ging de vergadering ar Groen's graf. Hij de gesmade „vel er zonder leger" heeft door Gods g de overwonnen. "Hier past het„Zijn ,am moet eeuwig eer ontvangen!" La-cii we thans echter ook met kracht voor ons christ. onderwijs ijveren. Er moet gerekend kunnen wor ;n op de christ. onderwijzers. Dan zal .2 Juni een dag van glorie, door God gegeven, zijn. Na 't zingen van den schoonen avond zang eindigt Ds. v. Dis met dankzegging. Het was een opgewekte en prettige vergadering, al was de temperatuur en de atmosfeer er in letterlijken zin verre van aangenaam. Geslaagd voor Engelsche Handels correspondentie, de heer J. Koelmans, procuratiehouder aan de Kanter en Hordijk's Bank te Goes. Dinsdag j.l. was voor de Geref. Knapenvergadering „Het Mosterdzaad" alhier een dag welke voor hen in aan gename herinnering zal blijven. Wat hebben onze jongens genoten van zoo een heerlijke zeereis, welke wij met hen mochten volbrengen. Het weder was overheerlijk. Onder het zingen van ons schoon „Zeeuwsch- Viaamsche Volkslied" en het „Scheepken onder Jezus hoede" staken wij van wal. Onder het zingen van het „Knapenlied" en andere liederen was Vlissingen reeds spoedig in 't zicht. Natuurlijk, als ze Michiel Adriaansz. de Ruijter (zijn stand beeld) in 't zicht kregen, zongen onze jongens uit volle borst en vol geestdrift „In een blauw geruiten kiel, draaide hij aan 't oroote wiel", enz. Zoo voeren we Vlissi- ;n binnen, doel. steeds voort ging de reis, Middelburg voorbij, waar de „lange Jan" steeds het voorwerp van bespreking was. Totdat we die ook uit het oog verloren en Veero in 't zicht kregen. Hier werden we gedwongen te wachten om te „schutten". Na een half uur vertoevens konden we weer verder varen en kwamen toen in de Zandkreek. Ru bleek het dat onze jongens op onbekend terrein kwamen. Kunnen ze alle steden, dorpen en watertjes van Zeeland op hun duimpje opzeggen, nu wisten ze heelemaal niet meer waar ze waren. Overal water, land en inhammen de een schold de „Lange Jan" (die nu weer te zien was) uit voor den toren van Zierikzee, de andere weer voor den toren van Goes. Eindelijk- kwam het einddoel van de reis in 't zichtde heusche toren van Goes. Nu het haventje van Goes binnen en dan nog eenige minuten varen maar een teleurstelling wachtte ons, hel water was laag en we geraakten aan den grond. De ongeduldigen gingen van boord en gingen over „lijn twee" (op de beenen) naar Goes. En nu kwam het avontuurlijke voor de jongens. Het schip was nu vanzelf ontlast, en nu gingen ze met alle macht met schippersboomen aan het duwen, en* ja, onder luid hoera kwamen we weer vlot en te Goes binnen. Daar hebben ze genoten. Onze Ko ningin en de Prins te zien was wel het glanspunt van den dag. Natuurlijk moest de boom vanJucoba van Beieren ook bezien worden. Zoo werd het reeds meer dan tijd oui onae boot op te zoeken. De terugreis werd aanvaard, en nu weer een andere koers uit, naar Wemeldinge. Door oponthoud aan sluizen en spoorbrug was het reeds laat eer we weer op de Wester Schelde waren. Gelukkig, het was prachtig stil op 't water des avonds en waren ongemerkt onder het zingen van heerlijke liederen Neuzen's lichten in 't zicht gekomen. Er was wel pierkbaar een oogenblik van spanning bij het inloopen der haven, doch ook dat liep alles goed. Plechtig klonk dan ook toen we behouden binnen waren het: ,,'k Wil u o God mijn dank betalen". Een hartelijk Hoera ging op zoowel van wal als boot, toen we gemeerd lagen en allen weer behouden huis toe konden gaan. Dank aan alle begunstigers, die ons in staat stelden onze jongens deze vreugde te verschaffen Zoo is ook dit mede een werk in het belang der opvoeding „onzer rijpere jeugd". Gepaste ontspanning te zoeken onder vaste leiding opdat ze bewaard mogen woyden voor den geest des tijds. Het werk onzer knapenvergaderingen wordt bij dezen bij voortduur aanbevolen. Donderdag was er aan de Christ. School in de Jozinastraat alhier gele genheid voor ouders en belangstellenden het onderwijs bij te wonen. Er werd nog al druk gebruik van gemaakteen bewijs, dat de belangstelling in het christelijk onderwijs, bij de voorstanders daarvan, nog niet verminderd is. Onze indruk was, dat de bezoekers zeer vol daan waren, over wat ze zagen en hoor den. Eu terecht. De school in de Jozina straat mag er zijn. Naar we vernemen is er kans, dat het conflict in de bouwwereld alhier door minlijke schikking wordt bijgelegd. De gezellen vragen opslag en de patroons zien het billijke daarvan in. Waar nu 35 cent en met September 40 cent ge vraagd wordt, met doorbetaling van het loon op de algemeen erkende christ. feestdagen, zal vermoedelijk deze vraag worden ingewilligd. Ook is het vrijwel zeker, dat de gezellen voor ziekte ver zekerd zullen worden volgens de wette lijke bepalingen. Vooral dit laatste lijkt ons voor de werklieden van zeer veel belang. We hopen dat de onderhandelingen resultaat zullen hebben en een staking vermeden worde. Want, een staking is steeds een tweesnijdend zwaard en is niet bevorderlijk aan een goede verhou ding tuss'chen werkgever en -nemer. Het moet het alleruiterste middel zijn, als alle overleg vruchteloos is, en er noodzakelijke verbeteringen moeten ko men. Alleen dan is een staking geoor loofd. De douaneboot „Albatros" heeft op de Wester-Schelde een hoogaarts aange houden, waarin geladen was eene partij van 800 K.G. kaas, met het doel deze naar België te smokkelen. De relletjes te Sluiskil. Op de vragen van het Kamerlid Oude geest, betreffende ongeregeldheden te Sluiskil, in verband met het spreken al. daar yan onze partijgenoote mevrouw Duiker, lid der Provinciale Staten van Zeeland, antwoordt de minster van Jus titie, dat de zaak hierop neerkomt, dat er geen openbare vergadering was, maar dat mevrouw Duiker poogde zonder ver gunning een openbare openluchtvergade ring te houden, terwijl zij hoogstens kon meenen een vergunning te hebben voor een vergadering in het lokaal van den heer Faas; dat zij dus harorzjjds begon nen is met een onregelmatigheid en daar mede is voortgegaan, niettegenstaande de politie haar daarop had gewezen dat een deel der bevolking, hoofdzakelijk kinderen, haar in haar poging hebben verhinderd door leven maken en gooien met propjes papierdat de politie aan de uitnoodiging van mevr. Duiker om de orde te handhaven, zooals die uitnoo diging klaarblijkelijk was bedoeld, niet kon voldoen, omdat er geen vergadering was, waarin de orde moest worden ge handhaafd er was integendeel een bijeen komst, die uiteen moest gaandat er geen redeu was om de veiligheid van mevr. Duiker te beschermen, omdat die, al had de jeugd zich belmoren stil te houden en het met proppen gooien moe ten nalaten, niet werd bedreigd. Daar het onderzoek geen plichtsver zaking van de politiebeambten heeft aan het licht gebracht, heeft de minister geen aanleiding gevonden om hun eeni ge aanmerking te maken. Het kanaal van Ter Neuzen. Op hun terugtocht deden de Duitschers 8 bruggen springen en 4 torpedobooten zinken. De scheepvaart op het kanaal was belemmerd. Tot aan de nieuwe bassijn van Gent is alles thans opgeruimd. Op 126 dagen werd het buitengewoon gewicht van 8.700.000 kilo's metaal, metselwerk, enz. weggenomen uit het kanaal. Zaamslag. Als een -niet alledaagsche gebeurtenis kan worden medegedeeld, dat hier Donderdagmiddag een vijftal huwelijken werden gesloten. Zaamslag (Veer). Maandagavond ver gaderde alhier de Oranjevereeniging. Doel dezer vergadering was bespreking te houden om op ons gehucht feest te vieren, vanwege het feit dat het annexatie gevaar geweken is. Besloten werd een feest te organiseeren met optocht, waarbij zal getracht worden zooveel mogelijk bij Zaamslag aan te sluiten. De wenschelijk- heid werd uitgesproken, dat de regeling der feestelijkheden zoo zal plaats hebben, dat aan h«t feest te Zaamslag zoo weinig mogelijk afbreuk wordt gedaan. Uit de vergadering werd een feestcommissie benoemd van zeven personen, aan wie de uitvoering werd opgedragen. Op de landbouwtentoonstelling te Goes behaalden in de categorie II paar den ook Eva van Ph. J. van Dixhoorn, Axel en Snel van K. van Hoeve, Zaamslag, een eervolle vermelding. Z. VI, Import- en Export- Maatsch. t e. A x o 1. In de bijvoegsels van de Staatscourant zijn opgenomen de statuten van 22 Febr. 1917, voor notaris Ph.. J. Callenfels op gerichte N. V. Zeeuwsch Vlaamsche Im port- en Export-Maatschappij tej Axel, ten doel hebbendhet koopen en ver- koopen, importeeren en exporteeren en den verderen handel in landbouw- en tuinbouwproducten en aanverwante ar tikelen, alles in den ruimsten zin geno men. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 10.000, verdeeld in 20 aandeelen van f500. De aandeelen worden slechts vol gestort uitgegeven en zijn onsplitsbaar en luiden aan toonder. In het maatschappelijk kapitaal wordt deelgenomen door P. P. A. Dieleman, groeutendroger. Ter Neuzen, voor 5 aan deelen F. C. Zoanevijlle, groentendro- ger, Axel, voor 5 aandeelen F. Dekker, koopman, Axel, voor 5 aandeelen en A. P. de Ruyter, koopman, Axel, voor 5 aandeelen. Axel. Naar wc vernemen zal alhier morgen de schietbaan worden geopend voor de Burgerwrcht. Ossenisse. De weduwe Vleeschkens in de Nijspolderschestraat alhier, bemerkte sedert eenige dagen, dat het water uit den regenbak eei onaangenamen smaak had. Eindelijk kwam men tot de ont dekking, dat er twee jonge katten in het water geworpen waren, die reeds tot ontbinding waren overgegaan. Men heeft den regeibak moeten reinigen, waardoor veel water zoo kostbaar in dezen drogen tijl verloren ging. Een ongelur, dat ontzettende gevol gen had kunnen lebben, had hier Woens dag plaats. Bij den landbouwer P, de W waren arbeidrrs aan het derriesteken. Tot op een diepte van 3 a 4 Meter gekomen, bemerrten zij, dat de wanden van de uitgraviig die te steil waren, begonnen weg teschuiven, Ternauwer nood hadden zij den tijd om in allerijl te vluchten, toer de uitgraving geheel gevuld werd. Hoofdplaat. Ir de afgeloopen week overkwam den leer P. de C. alhier een ernstig ongeluk. Bij het afschieten van een revolver ontsnapte aan den loop of aan het kogeltje een splintertje dat juist in het oog tererht kwam en het oog doorboorde. De C. zal hoogstwaarschijn lijk zijn eene oo; moeten missen. In den lacht van Dinsdag op Woensdag werien te IJzendijke niet minder dan 4800 lieren in beslag genomen in twee partijsn. Denzelfden nacht werden ook 4 bggen op de smokkelaars veroverd. Naar men zegt, waren niet minder dan 16 personen met 't overbrengen belast. Er werien druk schoten ge wisseld. Zomerfeest in Zeeuwsch- Vlatnderen. Het Zomerfeest der Chr. Jongelings- vereenigingen in samenwerking met de Jongelingsvereenging op Geref. Grond slag in Zeeuwscl-Vlaanderen W.D zal dit jaar gehoudei worden op 3 Juli a.s. op een weide Ier hofstede, bewoond door don heer 1. J. de Hullu te Zuid- zande. Uit de verkhring van minister König in de Kamer blikt dat. de Mij „Zeeland" te Vlissingen bljft. Een gelukkige be slissing voor ons provincie De maatschappij Zeeland en V I is s i n g e n. In zijn rede Lr opening van de land- bouwteutoonsteling te Goes deelde de minister van laidbouw mee, dat de re geering met alle haar ten dienste staan de middelen zal waken, dat de verbin ding met Engelaid via Vlissingen voor Zeeland behouden zal blijven. Middelburg. Ahier is een van de landbouwfeesten te Goes terugkeerende auto in het kataal gereden en geheel onder water verdwenen. Alleen een chauffeur zat in de auto en deze kwam met den schrik, een klein blessuur en een nat pak vrij. Volgens zijn verklaring moet een defect aan de stuurinrichting zijn ontstaan, Een paar boomen waren beschadigd. Biezelinge. Dat in onze plaats op den Kruisweg midden in 't dorp nog steeds een wegwijzer ontbreekt, berokkent veel hinder aan automobilisten, motor- en fietsrijders. Ook de chauffeurs van de Koninklijke auto's werden er de dupe van, doch wat nog erger is, toen zij op den Everlsdijkschen grintweg, éven bui ten 'tdor j wildeu keeren, geraakte de Koninklijke auto in de sloot. Natuurlijk veel bekitks en hulpvaardigheid. Toen dhr. Balkanende met een viertal sterke Zeeuwsche paarden aanwezig was, stond de auto spoedig weer onbeschadigd op den weg. Ook de inzittenden hadden geen letsel bekomen. Zorgen de autori teiten toch spoedig voor een goede weg wijzer in de kom van 't dorp. Heinkenszand. I)e landbouwer R. te 's Heerenboek stalde Maandagavond bij den landbouwer S. alhier een koe be schikt voor de landbouwtentoonstelling, aangezien de reis in eens nog al ver is Het dier, dat zich hier echter niet thuis gevoelde hoeft zich weten los te werkeu is over de onderdeur gesprongen en heeft zoo de terugreis aanvaard. De be woners, bij wien de koe gestald was ge weest, waren op het leven opgestaan, om eens te zien, doch nergens was de koe te viidenj De eigenaar besloot nu maar om ze niet meer naar de tentoon stelling te brengen, daar het mooie dooi de reizen er begrijpelijkerwijze wel eenigszins af was. (De Zeeuw.) Jaarvergadering „Vrederust". Woensdag 18 Juni had te Middelburg de 15e Jaarvergadering plaats van de Vereenigiag tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, ouder leiding van Ds. J. P. H. Donner te Breda, voorafgegaan door een bidstond, waarin voorgingen Ds. K. Veen van Meliskerke, die de vergadering bepaalde bij het woord van Ps. 41 2 en Ds. G. J. Kol- dewijn van Domburg, die sprak over Hebr. 13 1. Ter jaarvergadering waren tegenwoor dig 36 Afdeelingen en 14 Corporaties intotaal werd de vergadering bezocht door 140 personen. Uit liet jaarverslag van den Secretaris deelen wij mede, dat de organisatie der Vereenigiog omvat 66 Afdeelingen met circa 3900 leden en 33 Corporaties, dat de Heer L. J. van Voorthuysen de plaats innam van Penningmeester. Wat de stichting betreftdat het aan tal patiënten in 1918 steeds met kleine schommelingen rondom de 500 bleef; dat de geneeskundige dienst, het onder wijs en de geestelijke verzorging geregeld voortgang hadden dat de salarissen van het personeel belangrijk werden ver hoogd dat de stichting in den afgeloopen winter in het genot kwam van electri- sclie verlichting. Uit het verslag van den Geneesheer- Directeur, dat ook op „Vrederust" de griep epidemie onder patiënten en per soneel hevig woedde en verschillende offers eischte dat de voeding der patiën ten minder bezwaar opleverde dan het vorig jaar, doch dat de geregelde aanvoer van brandstoffen met bezwaar gepaard ging- Het verslag van den Penningmeester vermeldt, dat de Exploitatie der Stich ting „Vrederust" over 1918 een verlies opleverde van f 31099,93 eeri gevolg van de omstandigheid, dat de uitgaven dooi de steeds stijgende prijzen zeer hoog waren, terwijl de ontvangsten door de steeds te laag blijvende verpleeggelden daarbij belangrijk achter breven. Het saldo-verl.es werd overgenomen door de Vereenigi ig, waarna de Winst- en Ver liesrekening der Vereeniging sluit met een verl.es van f 24953,58hierdoor werd het lotaal bedrag der nadeelige saldo verhoogd tot f 108.340,65. De af schrijvingen moesten in verband met de ernstige verliescijfers laag worden ge steld. Met nadruk wordt de noodzake lijkheid in het licht gesteld, dat de ver pleeggelden de kosten volledig kunnen dekken. Tot bestuurslid werd herkozen J. J. de Jager van Nieuwdorp en gekozen Jac. Boone Pz. van Koudekerke," Mr. P. Dieleman van Middelburg, D. J. Decs van Ter Neuzen en J. Diepenhorst van Poortvliet. Prof. D. W. J. Aalders van Groningen hield eene schoone rede over: „De be- teekenis van het onbewuste", die met gespannen aandacht werd gevolgd. Een brievendief. Een te Nijmegen aangehouden brie- venbestehe. heeft na een langdurig ver hoor bekend sedert 1916 honderden brieven te hebben verduisterd. Het is de 30-jarige T., gehuwd en vader van één kind. Hij had veel nachtdienst en verkeerde dus in de gelegenheid' om onopgemerkt zijn practijken uit te oefe nen. Alle brieven, welke eenigzins dik aanvoelden, werden bij het sorteeren door hem op handige wijze achterge houden en later geopend. Geen post of er was wat bij van zijn gading, meest zilverbons, maar ook postzegels en soms papieren van waarde. Alle bijbehoorende correspondentie werd natuurlijk vernie tigd. Het bedrag, dat T. in de laatste drie jaren op die wijze heeft bijeenge- stolen, is niet te schatten. De klachten over op het postkantoor te Nijmegen behandelde brieven waren, zooals vanzelf spreekt, legio en alhoewel men (verdenking tegen T. had reeds verleden jaar, bij het vinden van hon derden geopende brieven in een privaat van het postkantoor, is ten huize van den aangehoudene een huiszoeking ge daan, zonder dat men bewijzen tegen hem kon krijgen ging hij met een dusdanige sluwheid te werk, dat men er niet in kon slagen hem te betrappen, lotdat hij eindelijk in een nieuwen, hem gespannen valstrik geloopen is en zijn aanhouding kon geschieden. Voor heel Nijmegen is de aanhouding van T. een opluchting, want er is bijna geen ingezetene of hij herinnert zich, dat een of meer brieven hun bestemming niet bereikt hebben. De aangehoudene zal naar Arnhem wor den overgebracht ter beschikking van de justitie. Dat tv us niet de manier. De landbouwer M. te Maasland was niet erg vlug in de betaling van een schuld aan den koopman M. te Delft. De koopman dacht het spoedigst in 't bezit van het hem toekomende te komen, door des nachts een dtietal koeien uit het weiland van M. te halen. De land bouwer was het met deze wijze van schuldvereffening niet eens en ging zich bij de politie beklagen, 't Gevolg was, dat de man weer in 't bezit van zijn koeien werd gesteld en den koopman werd beduid, dat 3r andere wegen zijn tot schuldinvordering. Ernstig auto ongeval. Twee motorrijwielen,, de eerste be stuurd dooi' een heer, de tweede door een heer, die een dame als passagier met ziel; voerde, kwamen Maandag van een zijweg te De Meern bij Utrecht op den hoofdweg naar laatstgenoemde stad, juist op het oogenblik.dat op den hoofd weg uit Harmelen een auto naderde eveneens bestemd voor Utrecht. De motorfiets, waarop de dame en de heer zaten, reed met een flinke vaart onder de auto. De auto vloog tegen eeu boom. De bestuurder van de motorfiets kon slechts met de grootste moeite onder de auto vandaan worden gehaald, daar het motorrijwiel geheel in de auto verward zat. Man telefoneerde den Gem. Genees kundigen Dienst uit Utrecht en spoedig waren eenige doktoren met een auto op de plaats van het ongeval aanwezig. De dame had drie beenfrakturen, de bestuurder van liet motorrijwiel ernstige verwondingen aan hoofd, handen en bekken. Zij werden naar het Diakonessenhuis te Utrecht vervoerd. Hun toestand- was 's namiddags naar omstandigfïeden rede lijk. De auto was deerlijk gehavend. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. „grootmoeder" der Russische revolutie. Ekaterina Breschkofski, „Baboeschka", is bekend geworden als de „grootmoe der" van de Russische revolutie. Ekate rina Breschko-Breschkofskaja werd in 1844 geboren als de dochter van aristo cratische, ontwikkelde en welgestelde ouders. Zij had het aangename, gemak kelijke leven kunnen leiden van de voor name Russin, geboren in een tijdperk, toen in Rusland de lijfeigenschap nog bestond, maar haar sociaal geweten en haar heldinne-natuur voerden haar op andere levenspaden. Negentien jaar oud, leert zij met haar moeder op reis naar St. Petersburg een jongen prins kennen, die terugkeerde van een officieele mis sie in Siberië. Ekaterina heeft al reeds gevoeld, dat de opheffing van de lijfeigen schap der boeren door Alexander II weinig tastbare resultaten heeft gebracht. Zij voelt liberaal. Het gesprek met den jongen, knappen prins, niemand anders dan Kropotkin, opent haar de oogen voor ingrijpende sociale hervormingen. Acht jaar lang arbeidt Ekaterina als onder wijzeres, göuvernante, lectrice voor de verspreiding van sociale denkbeelden, wordt dan lid van een revolutionaire groep te Kieff. Zij is pas gehuwd. Zij doet afstand van haar zuigeling (die later een bekend schrijver zal worden), „om dat ik wist, dat ik niet een moeder en een revolutionaire tegelijk kon zijn", zegt zij zelve. Zij zal zich geheel aan de zaak van de revolutie wijden. Verkleed als een boerin gaat zij met twee vrienden den boer op om in de dorpen de revolutie te prediken. In 1878 wordt zij met 192 genooten gevangen genomen.' Daar zij weigert het Gerechtshof als autoriteit te erkennen, krijgt zij de zwaarste straf, vijf jaren dwangarbeid in de Siberische mijnen, gevolgd door verbanning. Zij is de eerste vrouw tot dwangarbeid in de mijnen veroordeeld. Na tien maan den in de mijnen vertoefd te hebben wordt zij naar 't noordelijkste deel van Siberië gedeporteerd, tracht te ontvluch ten, wordt gegrepen en opnieuw naai de mijnen gezonden. Nadat haar straf in de kwikmijnen is geëindigd, wordt zij te voet duizenden mijlen ver gedreven naar Seleginsk, een dorp aan de Clii- neesche grens. Hier leerde George Ken- nan haar kennen, welke kennismaking hij beschrijft in zijn beroemd geworden werk over het Siberische verbannings- stelsel. „Mijnheer Kennan", zeide zij tot hem, „wij mogen in ballingschap sterven, onze kinderen en onze kleinkinderen mogen in ballingschap sterven, maar ten laatste zal er toch iets worden bereikt". Acht jaren bleef Ekaterina te Seleginsk in ballingschap, kreeg daarna toestem ming in Siberië te reizen en in 1896 O

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2