Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. de vraagKomen we door onze actie bij den Heiden en Mohamedaan Wat is eigenlijk zending? Zij is voor ons uitsluitend, dat de wil van God bekend wordt gemaakt aan verloren zondaren. Alle zendingsactie gaat uit van Christus, die menschen gebruikt om het werk uit te voeren. Daartoe gaf hij zijn bevel aan de Apostelen en in hen aan de Kerk van alle eeuwenPredikt het evangelie allen creaturen 1 Er valt nog zoo veel te doen, als ge ziet, dat er nog 1000 millioen Heidenen en Mohamedanen zijn. Nu is elk land verplicht voor zijn deel te zorgen en zoo is dus Nederland aan gewezen het evangelie te brengen in de Indien, speciaal in Oost Indië. Dit uitgestrekte terrein, dat 50 maal zoo groot is als Nederland, wordt bear beid door allerlei vereenigingen en co- mité's. Wat de arbeid der Gereformeerde Kerken betreft, deze is beperkt tot Soem- ba en Midden-Java. De Zeeuwsche zendeling werkt in de residentie Kedoe en heeft haar middel punt in Magelang, vanwaar Ds. Merke lijn met liefde, ijver, lust en toewijding zijn terrein bearbeid. Er is reden om God te danken voor den Zegen, dien de Zeeuwsche missionaris op zijn arbeid mag zien. De provincie Utrecht bijvoor beeld zag gedurig tegenspoed in 't werk der zending. Ds. Merkelijn mag op zijn stoeren arbeid vrucht aanschouwen. Op de gestichte scholen gaan 540 kinderen. Een nieuwe Kerk verrees. Door aller lei middel, zooals het verspreiden van maandbladen (5000 ex.) en brieven (400 per maand), door colportage, het plaat sen van Kiosken enz., tracht hij het evangelie in steeds wijder kring bekend te maken. Het plaatsen van hospitalen is mede een krachtig middel tot berei king van het doel. Voor heel dezen arbeid der zending is noodig, dat het gebed gedurig opga en de financieele offers in ruime mate toevloeien. De Javaan moet uit zijn treurigen toestand worden verlost. Zijn literatuur, die uitsluitend bestaat uit myten en legenden moet vervangen wor den door zulk eene, die pedagogische waarde bezit en hem geestelijk verllbft. De machtige invloed, die van het tooneel uitgaat, moet gebroken en de prediking van den Christen moet zijn zielsbegeer- ten bevredigen. Zijn oorspronkelijke kunstzin getuige de vele oude tem pels moet weer tot uiting komen en ook moet hij verlost worden uit de benau wende macht van het Mohameaanisme. En waar hij gevoel heeft voor muziek en zang, moet het christelijk lied in eere komen. Zoo moet hem op allerhande manier het Christendom worden gebracht. Groote behoefte is er daarom aan man nen, die, door liefde gedrongen, zich aan zulk een arbeid kunnen gevendie er zich op toeleggen, om het leven van den Javaan te verstaan. Zulk een man is onze Merkelijn. Waar nu het nationaal bewustzijn van den Javaan krachtig begint te spreken denk aan de Sarekat Islamdaar is het onze taak deze beweging, voor zooveel in ons vermogen is, te leiden in de spo ren van het evangelie. Wij allen moeten doordrongen zijn van de heilige roeping, om daaraan mede te arbeiden. Zendeling Morkeliju moet niet zuch tende zijn werk voortzetten maar door ons gebed en door 't brengen van finan cieele offers moet hij de overtuiging heb ben, dat broeders en zusters achter hem zijn arbeid steunen. Dat daarom de zaak der zending een steeds ruimer plaats inneme in ons aller hart, opdat 's Heeren Koninkrijk kome en de troon des satans worde nedergeworpen.. TER NEUZEN, 30 Mei 1919. Onze lezers worden verwezen naar da advertentie van den tehouden Schooldag te Axel. Een tweetal bekwame sprekers hopen op te treden. Het zeer prachtige kerkorgel zal bespeeld worden in de pauze. Het belooft een aangenamen dag te worden. Naar wij vernemen zal de prov. bondsdag van de Kath. propagandaclubs op 15 Aug. alhier wordeu gehouden. Gisteren had de jaarlijksche tentoon stelling plaats van teekeningen, gemaakt op den cursus 1918/1919 van de Avond- vakteekenschool, afd. van de Christelijke Werkliedenvereeniging alhier. Een groote verscheidenheid van teeke ningen, vooral op het gebied van bouw kunde, was in het Iocaatder Vereeniging in de Kandeelstraat opgehangen. Ook van de zijde van het publiek was er nog al belangstelling. Algemeen was het oordeel gunstig. Er is werkelijk goed werk te zien geweest. Een woord van hulde aan de uitnemen de leiding door de heeren Feij en Los, op de cursus in teekenen verstrekt, is zeker wel op z'n plaats. In 't bijzonder trof ons de nauwkeurige afwerking en de netheid van 't geleverde werk. De leerlingen hadden hun prijs dan ook wel verdiend. De prijzen werden toegekend als volgt Lijnteekenen. 6e leerjaar: le prijs J. Tolhoek, 2e prijs Jan Deij. 5e leer jaar le prijs J. Fraanje, 2e prijs J. P. Meertens. 4e leerjaar le prijs J. Oost- dijk, 2e prijs niet toegekend. 3e leerjaar, le prijs B. Huizinga, 2e prijs M. de Groen. Handteekenen. 4e leerjaarle prijs L. van Eek. 3e leerjaarle prijs P. van Es. 2e leerjaar: le prijs A. J. van de Ree, 2e prijs P. de Bree. le leerjaar le prijs J. Simons, 2e prijs Th. van Koutereu, 3e prijs P. Meertens. Meetkunde. Eervolle vermelding J. Oostdijk. 5e klasjeBij loting le prijs J. P. Meertens, 2e prijs B. Huizinga. 4e klasse le prijs P. van Es, 2e prijs L. van Eek. 3e klasseBij loting le prijs A. Diele- rnan, 2e prijs P. de Bree. Rekenen. 3e klassele prijs J. Si mons. 2e klasse le prijs P. Meertens, 2e prijs W. Dekker, le klasse le prijs Joh. Klaassen, 2e prijs M. de Groen. Na afloop der tentoonstelling werden de prijzen door den voorzitter aan de winners ter hand gestold. Dinsdagavond werd in het lokaal „Eendracht" eene vergadering gehouden van den Scholenbond „Land van Axel". Nadat gezongen is Ps. 150 1, gaat de voorzitter de heer J. C. de Koning voor in gebed, leest Ps. 50 7 tot 15 en spreekt naar aanleiding daarover een toepasselijk openingswoord, meer bizon- derlijk bij het woord „Offert Gode dank". Hij herinnert aan de vreeselijke beproe ving van ons volk door de Spaansche griep, spreekt over de^woelige dagen in November, gedenkt aan de snoode plan nen van sommige onzer naburen betref fende annexatie, benevens aan de machts politiek van de overwinnaars tegenover de overwonnenen, gedenkt aan de positie der onderwijzers, dat eerlang finale gelijkstelling in 't zicht is en meent daarom de vergadering te moeten op-, wekken, ziende op al deze omstandig heden, tot ootmoedigen dank, en wel door in volle overgegevenheid des harten den Heere te danken voor al Zijne trouw. De secretaris leest de notulen, die worden goedgekeurd. De penningmeester doet rekening en verantwoording. Er is een batig saldo van f 47,41 Vs- De aftre dende bestuursleden worden herkozen. Een wijziging wordt aangebracht in het H. R. De commissie van onderzoek voor het aanschaffen van een scioption doet rapport, dat niet bevredigend is. Aan genomen wordt zoo spoedig mogelijk een nader onderzoek in te stellen en pogingen aan te wenden, dat een dergelijk voor werp worde aangeschaft. Op de te houden Schooldag te Axel zullen optreden de heeren Oosterlee, van Nijmegen en Ds. Van den Berg, van Feijenoord, met het onderwerp„Toe komstgevaren voor ons Chr. onderwijs", en „Bouwen en Bewaren". Opgewekt wordt deze vergadering te bezoeken. Het schoolbezoek is door alle besturen en onderwijzers nog niet gedaan. Aan bevolen wordt alsnog daaraan te voldoen. De heer Jansen hield een referaat, dat om des tijds wille niet tot zijn recht kwam, evenals de besprekingen. De rondvraag gaf stof tot verschillende vragen en wenken in het algemeen. De heer Jansen eindigt deze bijeen komst, die zeer aangenaam en geanimeerd was, met dankzegging. Gisteren was het Ringvergadering op 't Spui. iüingrvergadering Ja zeker. Van wie Wel van onze jongelingen natuurlijk, 't Schoone weer werkte mee, om deze vergadering te doen slagen. Per fiets kwamen ze van allen kant op. Zelfs de frissche gezichtjes van eenige dames ontbraken niet in de vergaderzaal, en vormden voor menigeen een welkome afleiding als 't staren op den spreker vermoeiend werd. Zoo scheen 't ons althans. De voorzitter, de heer G. den Deur waarder, opende de vergadering met gebed, liet een versje zingen en las daarna Handelingen 1 van het begin tot vers 14. Daarna werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Alleen werd opgemerkt, dat tot meerdere publiciteit der onderwerpen blijkens de notulen wel besloten werd, doch dat het ditmaal niet in toepassing was gebracht. De heer Meijer verdedigde het bestuur. Bijzondere omstandigheden hadden er toe geleid. \We 'gelooven ook, dat pu bliciteit der onderwerpen per advertentie allicht* meerderen zou trekken. De voorzitter deelde alsnog mede, dat de Ringmaaltijden weer in eere hersteld zijn. De prijs is echter iets verhoogd. Maar dit doet minder ter zake na de vulling van het hoofd met kennis en wetenschap, kan nu de maag ook't zijne krijgen. Zóó wordt immers vermeden, dat onze jonge Calvinisten „topzwaar" worden Op leuke en toch rake wijze bracht de heer Geelhoedt van Zaamslag rapport uit over de afdeelingen van den Ring. 't Bleek, dat de toestand in Zeeuwsch- Vlaanderen nogal bevredigend is. Be halve dan ten opzichte van ;het mee leven der ouders en der ouderen. Wat 'zeer jammer is. De J. V. verdient onze volle belangstelling. Spotters hebben onze Nedcrlandsche Bond Van Jongelings-Vereenigingen Op Gereformeerdën Grondslag vroeger wel eens genoemd Niets Beduidtjnd Verve lend Jongelingsvermaak Over Grootvaders Godsdienst. Wie echter zelf de goede vruchten der J. V. in eigen leven onder vond, erkend gaarne, dat voor hém, spotters en onverschilligen ten spijt, de J, V. was eenNauwe Baud voor Jezus' Volgelingen Onder Gods Genade. Als eerste inleider trad np de heer Meijer van Ter Neuzen, die in een wel doordacht opstel behandelde De Jong. Vereen, als opvoedingsinstituut. De invloed der J. V. op den enkeling is groot. Diens verstandelijke vorming wordt daar bevorderd. Door den omgang met anderen wordt zijn gemeenschaps gevoel ontwikkeld. De J. V. brengt ook velen tot geregeld onderzoek en voort gezette studië. Ze is voor de vorming van den Christen Jongeling dan ook van 't hoogste gewicht. Aan de discussie werd deelgenomen door de heeren J. Haak, Leonhouts en Van Houten. Wéér kwam nu de heer Geelhoedt voor 't front. Ditmaal met een inleiding overDe opvoeding der rijpere jeugd. Dit vraagstuk is thans in studie. Ook bij de regeering. Voor de rijpere (of rijpende) jeugd moet "meer gedaan. De J. V. en de Knapenvereen. geven nog geen genoeg. Juist, de jeugdjaren zijn zoo gevaarlijk voor afwijken en vallen. Dan is leiding zoo noodig. Organisatie is daartoe onontbeerlijk. Ook op deze fraaie inleiding volgde een korte bespreking. De derde spreker was niet aanwezig. Bij de rondvraag wordt door den voorzitter de rooster voor de volgende Ring bekend gemaakt. Aan de beurt voor verplichte onder werpen zijn Hoek, Spui en Oostburg. Schoondijke reserve. Vergadering zal gehouden worden te Schoondijke. Sommeijer van Spui vraagt nu of bij de volgende Ringvergadering een maat schappelijk onderwerp zal behandeld worden, wat door 't bestuur in over weging wordt genomen. Nadat de reeds grijzende, maar toch wakkere voorzitter de vergaderden voor hun opkomst dankte, sloot hij de bijeen komst. De heer Christiaanse eindigde met dankzegging- Het was een gezellige vergadering. Toch moet ons één opmerking van 't hart. Zou het bestuur niet eeus kunnen overwegen, of ter afwisseling eeus een versje zingen en een recitatie geen aan beveling verdiend Uit eigen praktijk weten we, hoe dat het gezellige van het bijeenzijn verhoogd. Hoek. Gisteravond vergaderde alhier de Christelijke Werklieden-vereeniging. Na opening van den voorzilter, het zingen van een psalmvers en het lezen van de eerste elf verzen van Handel. 11, gaf deze het woord aan den heer Van Houten van Ter Neuzen. De spreker handelde eerst over het ontstaan der arbeidersbeweging. In Engeland zien we 't begin. Mannen als Maurice en Kingsley toonden er, dat het Chrstendom geen beletsel, maar integen deel een steun voor en een stuwkracht tot maatschappelijke verbeteringen is. Door het werken dezer edele mannen is de Engelsche arbeidersbeweging langen tijd vrij gebleven van het socialisme. Ook nu nog erkennen de leiders de waarde van den godsdienst. Aan de Engelsche arbeiders hebben we veel te danken. (Coöperatie vak organisatie enz.). In Duitschland staat hetgansch anders. Daar is de arbeidersbeweging socialis tisch. Dat komt ook door haar eerste leidersLassalle en Marx. Maar al te weinig zijn de Christenen actief in Duitschland. Bij zeer velen leeft de overtuiging„Christelijk sociaal is onzin." Toch hebben Stöcker en anderen wei iets bereikt. In Frankrijk is de arbeidersmassa anarchistisch gezind. De syndicalisten (die met de Nederl. revolutionairen nauwe betrekkingen onderhouden) hebben er 't grootste aantal leden. Dezen willen van geen coöperaties, geen scheidsgerechten, geen weerstands- kas enz. weten. Ze willen strijd, bittere strijd tot de zege is bevochten. In Nederland is gelukkig een groeiende christelijke arbeidersbeweging, die ons beginsei hooghoudend, niettemin met kracht 'voor de sociale verheffing van den werkman ijvert. Aan de hand van Dr. Kuijper eu pastoor Wijnen schilderde de spreker ons de schrille toestanden omstreeks 1870. Kinderen van 6 a 7 jaar moesten soms 85 a 87 uur per week werken. Langzamerhand kwam er ontwaking. De organisatie der christelijke werklieden groeit. Ons aller medewerking moet die groei versnellen. liet doel van de arbeidersbeweging is, den werkman in staaf te stellen als mensch Gods zijn Goddelijke roeping die hij heeft ten opzichte van gezin, maat schappij eu st^at te kunnen vervullen. Loon, arbeidsduur, behandeling, enz. moeten dat mogelijk maken De christel. arbeidersbeweging moet geen strijd bedoelen, (de klassenstrijd is goddeloos en verwerpelijk) maar een vrede door recht willen. Vervullende hun plichten, die niet licht zijn, hebben ze te streven naar eerbiediging van hun rechten. Dat mogen ze maar nietdat moeten ze. Dat eischt God van hen. De gedeeldheid der arbeidersbeweging was niet 't ideaal, maar werd noodig toen de S.D.A.P. de arbeidersbeweging ging misbruiken tot bereiking van poli tieke doeleinden. We moeten dus gescheiden optrekken. Dit neemt echter niet weg, dat we krachtig moeten werken in 't belang van den arbeider. Gemeenschappelijk overleg, scheidsgerecht, regelingen van arbeids duur en loon, straks een collectief contract, zijn alle middelen om wrijving te voorkomen. De toekomst van de arbeidersbeweging zal schoon zijn, als niet een deel dei- arbeiders zelve dobr revolutie en opstand de arbeidersbeweging vermoord. Dan zal vooral de christelijke arbeidersbewe ging ten zegen kunnen zijn voor land en volk. Daarom met kracht aan de propagandaDoor sprekers, door de pers (hier Zeeuwsch-Vlaanderen), door huisbezoek. Er moet ook meer waardeering komen onderling. Opdat door de christelijke arbeidersbeweging, naast het welzijn van den werkman, ook menigeen afgehouden worde van het socialisme. God zegeue daartoe onze christelijke arbeidersbowe- gi»g- De heeren Adr. Dieleman, P. de Kraker en De Koeijer deden eenige vragen, die door den spreker tot aller bevrediging werden beantwoord. Het was een genoeglijke avond voor het zeer talrijke gehoor. Op 's voorzitter's verzoek, ging de heer v. d Hoek, hoofd der Christ, school voor in dankgebed. Hoek. Bij de Ned. Herv. gemeente te Waarde is tot predikant beroepen Ds. E. Raams, alhier. Treurig! De vrouw van C. D., wonende bij den Bokkendijk onder de gemeente Z'aasnslag heeft Donderdagmorgen door ophanging getracht zich van het leven te berooven. Haar man en zoon ontdekten dit nog bijtijds en redden haar gelukkig uit haar dieptreurigen toestilid. Een afdeeling van het Leger des Heils hield Donderdagmiddag een open- luchtsamonkomst op de weide van den heer Anth. Dekker. Vele Zaamslagers waren onder 't gehoor van lien, die het Evangelie des Heils op de meest ruime wijze aanboden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is bij den landbouwer Ceulenaar, gemeente Philippine hei beste paard met veulen weggehaald en over de grens gebracht. Naar men verneemt heeft men Zondagmorgen 4 uur het paard Balgou- rouke zien passeeren. Hoofdplaat. Toen men Maandagavond met de machine van de tram naar het waterreservoir wilde en men moest wis selen, ontspoorde de machine. Na in spanning van alle krachten gelukte het na twee uren getobd te hebben, weder op het rechte spoor te komen en kon den de reizigers die met ongeduld ge wacht hadden eindelijk vertrokken. 's Gravinpolder. Dinsdagavond is bij het schieten met een fiobertgewver een ern stig ongeluk gebeurd. Een 15 jarig zoontje van P. Reijerse kreeg den kogel in zijn buik. Hij werd naar huis gebracht, doch de toestand was zoo ernstig, dat een spoedige overbrenging naar het Zieken huis te Middelburg noodzakelijk was. Woensdag is hij er per auto heengebracht, terwijl hij dadelijk is geopereerd. De toestand schijnt, ofschoon ernstig, niet hopeloos te zijn. „De Zeeuw". Door Ged. Staten w-erd Woensdag morgen aanbesteed Het maken van de aardebaan met bij komende werken voor den verbindings weg tusschen het Westelijk en het Oostelijk deel van Zecuwsch Vlaanderen, voor zoover betreft het gedeelte, aan vangende en aansluitende aan den kei weg in den Koninginnenpolder en eindi gende bij de aansluiting aan den weg over den Oostelijken leidijk van den boezem der Isabellawatering nabij de Isabellasluis, in twee perceelen. Iste Perceel: Weg Koninginnenpolder tot Westelijken oever boezem Isabella- watering. Raming f 37.800. Inschrijvers eerste perceel de heeren Iz. Douw. Zierikzee, f 45.070; J. H. van de Ven, Vlissingen, f45.060; J. Wolfert, Hoek, f 42.000; J. A. Meertens, Hoek, f 42.000; J. van Wijk en J. ïholens, Hoek. f39.4000; J. van Drongelen, Hoek, f 38.520W. Wandel, Nieuwerkerk, f 37.585J. P. de Vos, Ter Neuzen, f 37.399 C. J Molhoek, Utrecht, f 37 000 P. van der Hullen, Oosterland, f 36.930 K. Dees, rler Neuzen, f36,699; J Geluk J.Az., Tholcn, f 36 590; J. de Ruijser, Biervliet, f33.988; A. van der Meijrie Jr., Hardmxveld eu J, Stuurman, Ammerstol, f 32.650'. 2de PerceelWeg boezem Isabella watering. Raming f 35.200. Tweede perceel de heerenJ. van 't Hof, Hoek, f41.000; J. van Drongelen, Hoek, f 39.720 C. J. Molhoek, Utrecht, f 39.000R. Verschelling, Ter Neuzen, f 36.800, C. J. Balkenstoin, Ter Neuzen, f 33.570. Massa firma Admiraal, Jaarsveld Lich tenvoorde, f 74.800 en de heeren J. de Bree Ez., Ter Neuzen, f 72.300; J. J. Geluk, Tholen, f 71.816; J. B. ten Siepe, Ter Neuzen, f 69.900; Th. Cambier, Breskens, f 68.488, A. van der Meijde en J. Stuurman, f 66.318. Moord. Te Bodegraven is aan de Molenbrug een afschuwelijke moord gepleegd op de alleenwonende weduwe K. Zij werd blijkbaar overvallen, terwijl zij haar avondeten aan het bereiden was. Met een blaaspijp werd zij doodgeslagen. Achter het huis van de vermoorde, woonde de landbouwer B. Deze sneed zich ernstig in de hand, waarop de dienst bode naar de weduwe K. werd gezonden, om een weinig car jol te halen. Toen deze de woning wilde binnengaan, kon zij de deur nie t geheel opeu krijgen. Ze bemerkte echter, dat de vrouw achter de deur lag. Onmiddellijk waarschuwde ze B., die zich toegang tot het huis wist te ver schaffen. Binnentredend deed deze een griezelige vondst. Geheel verstijfd, ba dend in bloed, lag daar de vermoorde, terwijl naast haar een blaaspijp en eeu mes werd gevonden. Aan ,d'e houding en de verwonding viel op te'maken, dat een hevige worsteling had plaatsgehad. Haar geld, hetwelk zij onder haar bed bewaarde, was verdwenen, terwijl het bed door het vertrek verspreid lag. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, welke he t terrein van de mis daad afzette. Ook het parket uit Utrecht was spoe dig ter plaatse en stelde een gestreng onderzoek in. Verboden zwangerschap of het druk- foutemluiveltje. Uit Haarlem schrijft men aan de Tel.: „Daar de elfde kandidate der S. D. A. P., die tot lid van den raad gekozen is, de schoonzuster is van den eveneens gekozen kandidaat der Vrijz. Dein., den heer A. G. Boes, zal weliswaar liet cen trale stembureau mevr. Boes gekozen moeten verklaren maar zal de raad haar wegens zwangerschap niet kunnen toe laten". Wij wisten wel dat de gemeentewet zeker zwagerschap tusschi n raadsleden verbood, niet dat ook zwangerschap on toelaatbaar was. Maar~ dat gaat men ook eerst merken, nu vrouwen raadslid kouden worden. Arme jongens De politie te Alnulo heeft aangehouden vijf Duitsche knapen, tusschen tien en vijftien jaar oud, die de grens waren overgekomen jm voedsel en nu aan het dw len waren. Zj kwamen uit Glad- beek, Duisburg en Dortmund en klaagden over de zeei onvoldoende voeding in, Duitschland. Ze zijn weer naar hun land teruggebracht. Gevaarlijke revolutionair gearresteerd. Te Amsterdam is door de centrale re cherche m een café gearresteerd zekere Markus Rosenblatt. Vóór de Russische revolutie bevond hij zich in gezelschap van Lenin en Trotzky gezuimen tijd in Zwitserland. Bij het uitbreken der eer ste Russische revolutie bevond hij zich te Petrograd, waar hij zoo lang kuipte en stookte, tot hij op last van Kerensky over de grenzen werd gezet. Hij zette zijn Bolsjewistische propaganda te Stock holm in onverminderde mate voort, waar hij opruide tot staking en straat- betoogingeu. De Zweedsche autoriteiten maakten korte wetten met hem en luj werd tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Via Duitschland bereikte hij Nederland Maar hier had de recherche hem gauw genoeg in de gaten en arresteerde hem. Rosenblatt wordt naar Wiericker- schans opgezonden. Een geheimzinnig geval. Het „Kanton Oosterhout" maakt mel ding van het volgende eigenaardige ge val te Oosterhout. De kinderen L. op het Oosteinde hadden een groot bedrag aan papieren geld in huis, men spreekt van f6000, geborgen in een ijzeren geld kistje. Een jaar geleden wilde mej. L. er geld uit wisselen en vond toen in het kistje niets dan asch. Het geval werd aanvankelijk geheim gehouden, hoewel men niet kon begrijpen hoe het mogelijk was, dat in een goed gesloten ijzeren kist papieren geld kan verbran den. Thans heeft men echter de asch scheikundie laten onderzoeken en daar bij is gebleken, dat de asch niet afkom stig is van bankpapier, maar van cou rantenpapier. De justitie is met het geval in kennis gesteld en heeft reeds buren in verhoor genomen. Flinke knaap. Een veertien-jarige kantoorbediende te IJmuiden zag Zaterdag door iemand een rijwiel wegnemen uit de Rijksvisch- hal met groote tegenwoordigheid van geest hield hij den dief aan. Eene wor steling ontstond, waarbij het geluk wilde, dat de aanhouder boven bleef, van welke omstandigheid hij gebruik maakte om op den dief te gaan zitten eu net zoo lang om hulp te roepen tot omstanders kwamen aanloopen. De aangehoudene blee.k een oude be kende van de Justitie te zijn. Als bij- zonde rheid kan worden gemeld, dat de ze knaap een zooi van een rechercheur is, die wegens sijno doortastendheid meermalen op last. van den Min. van Justitie bij dagorder vermeld werd. Stuitend vergeetachtigheid. Te Halle gom. Zelhem (Geld.) zou een oude vrouw worden begraven. De stoet zette zich in beweging en naderde de begraafplaats begeleid door de familie eu den predikant. De poort bleek even wel gesloten en toen deze na bethalen ker sleutels was geopend, kon de predi kant de lijkrede houden. Echter was vergeten het graf te delven en de dood graver bleek niet thuis te zijn.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2