Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 144. Woensdag 28 Mei 1919. 2e Jaargang. De Laadarbeiderswct. F V I L L E 0 N. JAN WA ANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland ƒ1. 25. AD\ ERTENTIËNVan 1—4 regels ƒ0.40. Elke regel meer /'O IO. Ilandelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per legel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. inzending van advertentiün tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. in. HET AANVRAGEN VAN EEN PLAATSJE OF VAN LOS LAND. Indien eer arbeider een plaatsje in eigendom wenscht te verkrijgen, wendt hij zich met een zoodanig verzoek tot de vereeniging of de stichting binnen welks gebied hij woont, en als er geen dergelijke vereeniging bestaat, tot B. en W. der gemeente, waarin hij een plaatsje wenscht te verkrijgen. Een arbeider uit de gemeente Boek, die dus een plaatsje begeert in Zaaiaslag, moet zich wenden tot B. en W. aldaar, tot tijd en wijle er een vereeniging gesticht is. Wil hij een plaatsje in de eigen gemeente, dan schrijft hij aan B. en W. van Hoek, Een formulier van dit schrijven kan hij halen o;> het gemeentehuis. Het wordt kosteloos verstrekt. Tegelijk met de aanvraag om een plaatsje, moet hij overleggen a. zijn geboorteacte b. een vordering van den burgemees ter zijner woonplaats, dat hij gedurende de laatste 2 jaren heeft gewoond in de gemeente, waarin hij een plaatsje wenscht, öf it. een aangrenzende ge meente. c. een door hem onder teekende opgave, waaruit blijkt, dst hij uit eigen middelen net tiende deel der kosten kan dekken. De stukken a en b zijn op het ge meentehuis verkrijgbaar. Van voorwaarde c kan onthefflr g worden verleend. Geeft de aanvrager aan een bepaald plaatsje, of bepaalde grond, waarop een plaatsje kan worden gebouwd, de voor keur, en weet hij, dat hij dat perceel in eigendom kan krijgen, dan legt hij tevens over een daartoe strekkend bewijs van den eigenaar. Geldt de aar vrage grond, waarop nog een huis moet worden gebouwd, dan moet tevens worden overgelegd een bouwpian met kosten raming. Het college, 'vereeniging of gemeente) waarbij de aanvraag wordt ingediend, onderzoekt, of de aanvrager aan de door de wet gestelde eischen voldoet en in het laatste geval of het aangewezen perceel geschikt moet worden geacht. Voldoet de ainvrager aan de gestelde eischen en is het aangewezen perceel geschikt, dan vraagt het college hiervoor voorschot aan. Dit wordt als aan de wettelijke voor schriften is voldaan, steeds verleend, en nu kan het plaatsje worden- gekocht. Weet de arbeider geen geschikte grond aan te wijzen, of wordt het aangewezene ongeschikt geacht door het college, dan dient de arbeider een aanvrage in op een ander, daartoe hem verstrekt formu lier. Heeft het bedoelde college zelf grond in eigendom, dan wordt de aanvrager een plaatsje of grond aangewezen. Gaat de arbeider hiermee accoord, dan schrijft hij dit, en legt een bouwplan met kosten raming over. Gaat de aanvrager niet accoord met de toewijzing, dan dient hij dit met redenen te omschrijven. Gelukt het niet tot overeenstemming te komen, dan kan de aanvrager in hooger beroep gaan bij de Gedeputeerde Staten. 24) Z E L A N D I A. HOOFDSTUK VII. Jo had Jan's briefje ontvangen, 't Viel haar tegen, dat hij nog met es aange komen was. Zou hij zóó boos zijn, dat hij haar opzettelijk meed? Maar toen ze 't briefje had doorgelezen, verhelderde haar gezicht. Heel hartelijk was het overigens korte episteltje. Hij kón niet vanavond. Had het te druk. En hij liet ■iet nog exprès met den loopjongen we ten. Nee, ze had te leelijke gedachten gekoesterd. Wat aardig van 'in, om nog gauw een briefje te sturen. Morgen zou l. j vast komen. Het wolkje van oneenigheid, was al weer afgedreven, bemoedigde ze zich zelf. Ze kon dan nu wel even uit. Al lang was ze niet meer bij de Van Rensens geweest. Kijk, dat kwam nu juist goed. Als Jan door drukte verhin derd werd, zou Henk natuurlijk ook niet weg kunuen. En dan kon ze juist daar Indien bet college (vereeniging of gemeente) geen eigendommen ter be schikking beeft, dan noet, om aan de aanvragen te kunnen voldoen, ten spoe digste land worden gekocht, of indien noodig onteigend. Wenscht een arbeider los land in pacht te ontvangen, dan dient hij op eén daartoe bestemd formulier een aanvraag in en legt meteen de stukken boven onder a er4b genoemd, over. Overigens geldt hetzelfde als bij een aanvrage om een plaatsje in eigendom. Opgemerkt moet nog, dat het in huur uitgegeven land niet te ver van de woning van den huurder verwijderd mag zijn. Is een college weigerachtig om zonder geldige redenen aan eeo aanvrage te voldoen, dan is beroep op Gedep. Staten opengesteld. Deze kunnen dan op kosten van dat college aan de aanvrage voldoen. Dit waarborgt een eerlijke uitvoering der wet. (Wordt voortgezet). V De Raadsverkiezingen in onze omgeving. Axel beeft zich prachtig gehouden. Onze partij, die er uitstekend georgani seerd is, bracht vier leden in den Raad. Bravo Met de twee R. Kath., de eene Christ. Hist, en de Staatkundig Geref. beschikt rechts er over acht van de elf zetels. Verwacht mag worden, dat de nieuwe Raad een zeer beslist christelijk geluid zal doep hooren. Onze partij heeft hier als de sterkste in den Raad recht op een wethouderszetel. Zaamslag koos eveneens in meerder heid voor de rechtsche beginselen. Ook hier werden fier Antirevolutionairen ge kozen, al dankt een der leden dan ook zijn zetel aan enkele voorkeurstemmen. Ook hier krijgen we stellig een A. R. als wethouder naast, den heer Wisse als Christelijk-Historische. Bijzonder treft hier de snelle groei der Christ.-Hist, partij, sinds de Statenver kiezingen. We gelooven, dat hier van toepassing is: „Is Saul ook onder de profeten Hoe dit zij, de Raad is rechts. En daarin verheugen we ons. Zaamslag heeft zich kranig geweerd. Ter Neuzen viel iets tegen. Wel klom onze partij in stemmental 50 stem men meer dan in April), maar dat dank ten we vermoedelijk aan onze uitnemende lijst, en winst van zetels bracht het ons niet aan. Doch onze Christ.-Hist. vrienden heb ben het laten zitten. De heer de Bruijne, wiens verkiezing zeker scheen, viel uit. Wat we zeer jammer vinden. Voor zijn partij, en voor de Raad. Rechts kon steeds op den heer de Bruijne rekenen. Laten we hopen, dat hij straks bij een volgende verkiezing zijn plaats weer inneemt. De R. Kath., tot nogtoe niet in den Raad vertegenwoordigd, komen er nu met twee man. En de Staatk. 'Geref. brachten er den heer van Cadsand. Rechts beschikt dus over zes van de dertien zetels. In Ter Neuzen doet zich het eigen aardig geval voor, dat de heer van Has selt „op de wip" zit. Van hem, als krachtige persoonlijkheid mag verwacht, eens heen. Dan had ze vast van Henk geen last. Zóó had ze immers met Jan afgesproken De oudjes ontvingen haar hartelijk. Blij, dat ze weer eens kwam. Van Rensen leefde van een klein pen sioentje van de stad. Hij was concierge geweest aan het gemeentelijk ziekenhuis zijn wankele gezondheid had hem ge dwongen, vóór den tijo, ontslag aan te vragen. Henks steun was dns een zeer welkome. Zoo konden ze; bij zuinigheid, rond komen. De oude man knutselde thuis zoo wat. Allerlei karweitjes, van het herstellen van gebroken poppekoppen tót het ver vaardigen van kunstig gesneden portret- lijstjes toe, hem opgedragen uit den ruimen kring van vrienden en kennissen, waren de zijne en hielpen de inkomsten nog wat vermeerderen, al stond de prijs, die hij berekende, gemeenlijk niet in rechte reden tot de uurtjes, die hij er aan besteedde. Maar 's avonds waren de oogeu te ver moeid om voort te werken. En moeder Van Rensen vermaande haar arbeidzaam „ouwetje", rust te nemen. Dan zette hij zich, bij winterdag, bij de kachel in zijn vast hoekje en dan dat hij zijn eigen weg zal gaan, en niet aan den leiband loopen van de liberalen die hem uit hun minden uitgestooten hebben Overigens gelooven we dat rechts in zeer vele gevallen met don hoer Van Hasselt zal kunnen meewerken, wiens bekwaamheid hem recht geeft op een invloedrijke positie in den Raad. Hoek verkeert ongeveer in dezelfde positie als Ter Neuzen. Rechts heeft hier drie van de zeven zetels. Onze partij komt versterkt in den Raad terug. Moest de heer Dekker steeds alleen tegenover zes liberale leden de christelijke begin selen verdedigen thans zitten er twee A. It., die ongetwijfeld steeds op den bijstand van den heer Meertens kunnen rekenen. Al is het pijnlijk, dat, liet zittend lid de heer Dekker uitviel, toch mag de partij daarvoor niet aansprakelijk worden ge steld. De voorkeurstemmen van den heer van Doeselaar zijn ongetwijfeld b jna alle van niet-Anti Revolutionairen afkomstig. Ook in Hoek zagen onze Christ- Hist, vrienden hun verwachting niet vervuld. Er mankeerden slechts cnkple stemmen aan. at zeer te betreuren is. Hoek had „om" kunnen zijn. Schoondijke bracht den heer Quist in den Raad. Ook daar zal ons beginsel dus worden gehoord. Oostbürg koos Mr. van Bortel. Met de twee R. Kath. heeft rechts daar nu drie van de zeven zetels. Sluis is in meerderheid rechts. De heer van Mazijk (A.-R.) en drie R. Kath. vormen er de meerderheid. Waterlandkerkje ging ook om. Als A.-R. komt daar de heer F. C. D.eleman in den Raad. Voorts nog drie R. Kath. In Breskens, voorheen geheel liberaal, werden twee Cliristelijk-Historischen gekozen, zoodat ook hier het christelijk beginsel thans vercLJigcrs vindt. We kunnen dus tevreden zijn. Vooral onze partij heeft winst te boeken Ga het zoo voort Onze actie vermeerderd en dan zal het een volgenden keer nog beter gaan. V Is dat juist? Zooals onze lezers weten is er tus schen de Maritieme Vereeniging eener- zijds en de haveuwerklieden anderzijds een overeenkomst gesloten, waarbij een nieuwe loonregeling tot stand kwam en de acht urendag plus de vrije Zaterdag middag werd toegestaan. Over dit contract laten we ons thans niet uit. Er werd echter ook overeengekomen een scheidsgerecht samen te stellen, om eventueele geschillen tusschen patroons en werklieden te beslissen. We juichen dit ten zeerste toe. Nu kwam ons ter oore, dat naast twee patroons, twee leden van „Recht en Plicht" in dit scheidsgerecht zitting zullen nemen als arbeidersleden. Het vijfde lid, tevens voorzitter, zal worden gezocht buiten het havenbedrijf. Hot komt ons vreemd voor, dat hier totaal niet gerekend is met iet bestaan van de Roomsche Havena beidersver- eeniging en met de prot. cbrist. werk- liedenorganisatie. Waarom zijn die geweerd? kringelden de wolkjes uit zijn lange pijp zoo gezellig om hoog. En 's zomers hield bij bet bij het raam, vanwaar hij tusschen de bloempotjes door, uit de hoogte op de straatdrukte kon neerzien. Moeder Van Rensen was een klein, beweeglijk vrouwtje. Haar tong had alleen 's nachts de hoognoodige rust overdag praatte zegaf, verdiept in zijn knutselwerkjes de oude man niet immer het gewenschte bescheid, dan werden poes en kanarie beurtelings toegespro ken In haar klein huishoudentje had ze 't altijd wonder druk. Den heelen dag be- drijvigde ze heen en weer. „Nee maar", zoo'n man als ik heb", mediteerde ze dan hardop, „daar heb ik me wat werk an. 'n Rommel dat die den heelen dag maakt, daar is op de wereld geen voor beeld van". Eu dan klopte ze don lasti- gen, rommelenden man in 't voorbijgaan met haar kleine handjes lachend op den rug, dat ie toch maar lieusch niet denken zou, dat ze 't meende. „Nop maar ouwe, ga jij je gang maar hoor Je moet je toch ergens mee bezig honen, wel oorkussen, niet immers Ledigheid is des duivels Dat zei het Woord De liberale Terneuzensche Courant schreef ter aanbeveling van de Candida- tuur van den heer Nolson voor de ge meenteraad, dat deze veel invloed had geoefend op het tot stand komen van deze overeenkomst. Toch niet op het weren van het christelijk element, We hopen, dat alsnog besloten wordt, het scheidsgerecht uit te breiden inet een patroon en een arbeidérslid, en dat die dan gekozen wordt, door de beide christelijke organisatie's. We achten dat billijk en in 't belang van arbeiders en bedrijf. V Liberalen en socialisten. De gemeenteraadsverkiezingen zijn nu grootendeels afgeloopeu. Door het Even redig Kiesrecht zijn de Raden thans meer in overeenstemming gekomen met de politieke samenstelling der gemeenten. Vandaar, dat onze partij soms zetels verloor, hoewel ons stemmenaantal groo- ter was dan in April en in Juli van 't vorig jaar. Omgekeerd werden nu in vele plaatsen voor 'teerst Antirevoluti onairen als gemeenteraadslid gekozen. Het meest kwam echter hef debacle der liberalen uit. Schier over: i gingen ze sterk achteruit, iu vele plaatsen ver smolt hun meerderheid zelfs als sneeuw in de zon. Vooral in de groote steden kwamen ze echter van een koude kermis thuis. Daar tellen ze niet meer mee. Het so cialisme overvleugelde ben geheel. Eu de trotsche, aristocratische liberalen, die sinds onheugelijke tijden er heerschten en er oppermachtig waren, zien hun plaatsen op het groene kussen ingeno men door de socialisten. Toch was het niet anders te ver wachten. De liberale partij beeft geen eigen beginselen meer. De liberalen leven uit de revolutiebeginselen, maar durven die niet uit tt- voeren, omdat ze bun coupons en hun schijven te lief hebben. De socialisten, die de geesteskinderen van het liberalisme zijn, die evenals zij de souvereiniteit van bet volk erkennen, hebben echter de bekoring van meerdere consequentie. Zij willen het souvereine volk ook tot bezitters maken. De liberalen loochenen wel het oppergezag Gods, leeren dat alle macht bij bet volk berust, maar bonden die macht zelfs liefst stevig in banden, uit vrees voor het volk. 'De grondtrek van bet liberalisme is dan ook egoïsme. En daardoor moet bet ondergaan tegen over het socialisme, dat óók egoïstiscli is, maar dat alles opvraagt voor een veel gróótere groep, voor de arbeiders. Beiden stellen den mensch iu 't middel punt hunner politiek; de liberalen de bezitters, de socialisten de bezitloozen. Daardoor kan de liberale partij op een klein, maar kapitaalkrachtig groepje rekenen; liet socialisme op dc massa. De tegenwoordige wijze van stemmen vraagt echter geen groote uitgaven meer. n dat bevordert de achteruitgang van de liberalen. Wat nu in de steden zoo schril uit kwam (de U. L. viel in Amsterdam van 13 op 3in Den Haag van 13 op 4in Groningen van 6 op 2; in Utrecht van 12 op 2 enz.), zul straks doorwerken ook op 't platteland, waar de socialisten nu reeds een onvermoeide propaganda voeren. Toen Jo binnen kwam, werd ze har telijk verwelkomd. „Wel meid, daar doe je wel an, hoor. Zoo, en hen jij d'r nou toch eindelijk maar es gekommen. 'k Moet je zeggen, dat het tijd werd, hoor. Hoe lang is 't nou al gelejen, dat je geweest beu La 'k es kijkenNou, toch al een paar we ken Noem je dat niks 'k Zei van morgen nog tegen m'n ouwetje: Waar mag die Jo toch zitten. Nou, 'k ben blij, dat je d'r nou maar es uitgebroken ben trouwens, neem me niet kwalijk, dat ik 't zeg, Jo-tje, maar zoo razend druk zal jij het ook wel met hebben. Eenig kindje thuis hé, och arme, en dan nog een meid onder je, om zoo te zeggenkind, dan moest je hier es wezennee maar, die man van me, daar heb ik wat mee te stellen, hoorgeloof je nou wel, da 'k nog geen half uur an een stuk vandaag gezeten heb Dat is „Nou moeder" viel op zijn gewonen kalme manier Van Rensen'in de rede, „dan wordt 't toch tijd hé, dat je nou es. een poosje je rust neemt. Eu laat Jo nou es even uitblazen; moet je nou al dalijk beginnen, me zwart bij d'r te maken Jo lachte. Waar trouwens reden voor is ook. Want hoezeer het socialisme ook voor uitgegaan is, or zijn ook schaduwvlekken. In Amsterdam werden maar eventjes zeven communisten gekozen. (En 13 S. D. A. P.ers). Dat zijn stemmen die weer aan de socialisten ontvallen. Men- schen, wien de S. L). A. F. nog te con servatief is, en die met bom en mitrail leur de boel liefst geheel 't onderst boven zouden keeren. Terecht schreef Het Volk: „Wij (dat is de S. D. A. F.) zijn te Amsterdam de Wijnkoop-ziekte nog niet te boven." Neen, inderdaad niet. Met nog zes vol gelingen doet Wijnkoop z'n intrede in de Raadzaal van do hoofdstad. En in alle groote steden verliest het socialisme een deel van zijn stemmen aan de com munisten. Ook dat proces zal, voorloopig althans wel doorgaan. Zoodat na korte jaren de stand wordtrood tegen rechts. Het kleine groepje liberale fabrikanten en handelaren telt dan niet meer mee. Laat ons daarmeo rekenen. Onze pro paganda moet vorstel kt. Met kracht moet er gewerkt voor onze partij. En naast een krachtige christelijke vooruit strevende politiek, moet staan eeii zich schrap zetten tegen het socialisme, do vijand, der toekomst. Al zal die strijd bang en moeilijk zijn, smadelijk ondergaan als de liberalen kunnen we niet. Want wij hebben be ginselen. En beginselen overleven de eeuwen. Niet voor een klasse, niet voor bezit ters of bezitloozen komen we op, doch voor heel 't volk, Voor arm en rijk. In gebondenheid aan Gods Woord willen we de christelijke beginselen uitdragen op alle terrein des levens, .wetende, dat in dien weg alleen de geestelijke en de stoffelijke behoeften des volks 't best worden behartigd. De Rijksmiddelen. Voor het eerst iu Maart viel er sinds October van het vorig jaar weer een vermeerdering te constateeren van de opbrengst der gewone middelen. In April is de opbrengst weer 2l/3 millioen hooger, dan in dezelfde maand van 't vorig jaar. De meening in bet begin des jaars veelal gekoesterd, als zouden •de middelen miuder ruim vloeien, is dus gelogenstraft. Maart en April hebben zicli goed gehouden. Vooral aan de opleving van handel en verkeer is veel te danken. De invoer rechten blijven stijgende. Zelfs is in April nog 800,000 gkl. meer uit dezen post ontvangen, dan in April 1914, toen liet dus nog vrede was. Dit wil echter niet zeggen, dat we nu zooveel meer hebben ingevoerd. Dat is niet bet geval. Veel en veel minder. Maar de ontzaglijke prijsstijging is hier de oorzaak. Let men echter op April 1918, toen de hooge prijzen ook al golden, dan blijkt het, datt onze invoerhandel zich weer begint te herstellen. Eeu zeer gelukkig verschijn sel Ook de loodsgelden brachten weer meer op. Die gaven deze maand 70000 gkl. voor een jaar 12000 gld., maar in April 1914 274000 gld.Onze handel co scheepvaart is dus nog niet op haar oude hoogte terug. Ook de zegel- en registratierechten klommen met bijna een half milJioen. „Wel, hoor me nou zoo'n man weer es door draven; maak ik jou nou zwart Zoo benne jullie; as je de waarheid zegt „Net, vrouw Van Rensen", lachte Jo, 'n knipoogje op den oude, „dat geloof ik wel hoor. dat je een lastige man hebt". „Maar kind, maar kind viel ze weer uit, terwijl ze al weer opstond van den stoel, waarop ze nog maar een paar tel len was neergevallen, „heb je mijn dat hooren zeggen. Wel foei, je moet me niet kwalijk nemen, hoor, maar da's nou puur een schandaal. Een lastige man, boe kom je d'r bij. 't Is de beste man van de wereld. De stumper werkt z'n eigen nog overstuurdat doet ie. Van 's morgens vroeg, 'k wed als jij dikwijls nog niet present ben, is-t-ie al aan den gang. Wel, ik zeg dikwijls genoeg: hou d'r nou eens een oogenblikje op. Daar lieeft-ie me van daag weer uren aan een stuk bezig geweest om 'n ouwe pape gaaien kooi van meneer, och etoe, net, nou kom 'k er op, van meneer De Werve iu orde te maken je weet wei die meneer De Werve, die op de Hoog, straat woontnou, ik zeg (Wordt vervolgd). ^csacpg.TWir-inffTiatfiatCTBcgsKa DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1