Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-l/laanderen. No. 140. Woensdag 14 Mei 1919. 2e Jaargang. F E UIL L E T 0 KL Buitenlandse li Overzicht. Uit het Bisiïien laud. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit, blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vloosvvijkstraat 62, Ter Neuzen. Wegens extra groote oplage van ons blad, worden advertentie» voor het Vrijdagnummer aangenomen tot 's morgens 10 uur. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën ovei twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. - Crisistoeslag 15% Inzend mg du ad verten tien tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LinoOIJ Az. te Ter Neuzen. - Telefoon Nr. 20. In de goede richting. Het zijn meest „mannen van naam." Ik doe er maar een greep uit: Prof. Casimir, van Leiden dr. C. P. Gunning uit Amsterdam Heerema, in- stituteur aldaar; prof. Kohnstamm van Amsterdam prof. Kouwer van Utrecht prof. H. Treub van Amsterdamdr. Westerliuis uit Arnhem, en tal van an deren. Die hebben, mede namens honderden andere leerkraclite bij het onderwijs", tot de Tweede Kamer een adres gericht dat de moeite van lezen waard is Daarin wordt n.l. bet volgende ver zocht 1. de aan de orde zijnde salariee- ring van de onderwijzers bij het lager onderwijs aldus te willen regelen a. dat ongehuwde mannelijke en vrouwelijke leerkrachten eeu gelijk salaris ontvangen, waarvan zij, ook bij stijgenden leeftijd, overeenkomstig de eischen van hnn positie, behoorlijk kunnen leven b. dat de gehuwde onderwijzer bo- veu dit salaris ontvange een verhoo- giug van 15 pet. en voor elk kind he neden de 18 jaar eeu verhooging van 10 pet. c. dat deze verhoogingen bij huwelijk en hij kinderbezit niet worden uitge keerd wanneer de vrouw in overheids dienst is, en evenmin, wanneer zij naast haar plichten van echtgenoote en moeder arbeid verricht, welker be- looniug liet bedrag der huwelijksver hoogiug te boven gaat d. dat deze verhoogingen evenals de z.g. periodieke verhoogingen geheel het karakter van rechtmatige loon hebben en mederekenen in den pensioengrond slag. 2. de salarieeriug ook bij het ove rige onderwijs bij de eerstkomende ge legenlieid op overeenkomstigen voet te willen regelen, evenals die van alle overheidspersoneel 3. te willen uitspreken de wensche- Jijkheid van de voorbereiding van een rjjkskinderverzekering teu bate van overeenkomstige loonregeling bij het particulier bedrijf; 4. te willen bevorderen, dat zoo wel ongehuwden als gehuwden met de geheele zorg voor familieleden be last, eenigen duurtebijslag blijven ge nieten, zoolang de tegenwoordige om standigheden niet belangrijk gewijzigd zijn 5. ook bij wetgeving van socialen en anderen aard allereerst te willen rekening houden met de hooge en heilige rechten der ouders, als eerste voornaamste voortbrengers en onder houders van alle volkskracht, zonder welker daadwerkelijke erkenning in het bijzonder het onderwijs en de so ciaal-hygiënische voorzorgen van wei nig waarde-zullen blijven en de hier toe gevoteerde gelden weinig effect zullen sorteeren voor het algemeen volksgeluk. 2) Z ELAND IA. Ai, daar gingen ze een restaurant binnen. Ze zouden hem ontgaan Wacht, aan de overzij was een café. Daar kon hij een plaatsje hij het raam zoeken en dan wachten. Hij had den tijd, waarom zou hij zich haasten. Hij zat hier goed. Van de straat af niet te zien. En stil kon hij genieten. Zooals hij wel meer deed. Z'n grogje. Ja, zoo'n grogjezoo, stil; alleen; heerlijk. Wat! Hoefde dat ieder te weten? Wien deed hij er mee te kort Hij mocht ook wel eens wat hebben. En hij genoot zijn zoet, bedwelmend genot. Een half uurtje duurde het. Toen kwamen Waanders en Selms weer te voorschijn. Nu gauw zijn gelag betaald en hen na. Ja, nog juist bij tijds. Ze sloegen den hoek om. Waar zouden ze heen willen Hij had niet lang te gissen. De schouw- Zulk een adres klinkt als een klok Op bizonderheden ingaan doen we nu nietde lieeren staan of vallen ook niet met 'n procent Maar 't geheel is zulk een heugelijk verschijnsel. Ziehier mannen van allerlei politieke richting die te zamen komen verzoeken, dat men nu eens radicaal brekemethet zoogenaamde „beginsel" van gelijk loon bij gelijken arbeid dat men oog hebbe voor de merkelijkheid van 't leven en voor de schromelijk onbillijke toestanden, waarvoor veler levenspraktijk ons plaatst. Zulk een adres is een krachtig getui genis tegen hen, die nog smalend van een „fokpremie" durven spreken. V Begrijpelijke klacht. Op den len Mei zoo brengt het Centrum in herinnering, werden de Duit- sclie feestvierders te Berlijn ook toege sproken door minister Scheidemann. Volgens den berichtgever van liet Hbi. klaagde hij in zijn rede „Dat er nu zes maanden voorbij zijn gegaan sinds deze regeering tot stand kwam en dat zij helaas in deze zes maanden nog weinig tot stand heeft kunnen brengen- Het volk is onte vreden over de regeering, maar de regeering is ook ontevreden over het volk. Het volk heeft de regeering toch door domme stakingen en andere tegenwerking in haar noodzakelijken arbeid gehinderd. Het is waarlijk geen genoegen om in deze revolutie tijden in een regeering te zitten en zich in allerlei grove termen te laten uitschelden." Daarover merkt dan het Centrum op De socialisten oogsten thans storm, omdat zij wind hebben gezaaid. De staking is, ook in Duitschland, altijd een door hen veelvuldig aange prezen wapen geweest. Zij spoorden er te pas en te onpas toe aan. dat men het gebruiken zou. Thans nu zij aan de regeering zijn gekomen, beklaagden zij er ziqhover, dat men het banteeren blijft, en zou den zij wel willen, dat het opgeborgen werd. Maar konden zij dan wel iets an ders verwachten? Wie het volk jaren en jaren lang heeft opgezweept en het hoofd vervuld van ontevredenheid en revolutionaire ideeën, is wel erg natief wanneer lijj meent, dat het bij een veiandering van regeering plotseling zijn houding zal wijzigen er zich gematigd en ver standig toonen zal. De "domme stakingen" waarover Scheidemann toornde, zijn eeu straffe aanklacht tegen de opvoeding, welke de sociaal-democratie aan liet volk gegeven heeff. Zeg zelf: zou het hier auders gaan? Het mom is weggeworpen. De voorloopige vredesvoorwaarden brengen de ware oorlogsdoelen der ge associeerden aan het licht. Thans blijkt zonneklaar, waarom het te doen was. Ondanks alle mooie woorden en plech tige verzekeringen van Lloyd George, burg bleek liet doel van hun reis. Een rij van vigilantes en equipages brachten de bezoekers. Van flensen wist liet nu. Daar moesten die lui zijn. Ze waren al binnen. Och, wat kon je ook anders ver wachten van menschen, als Jan Waan ders, die op Zondagavond naar de muziek uitvoering in 't, Park gingen. Nou, hij wist het dan. 't Kon te pas komen. Zou Jo dat weten flitste het in eens door zijn hersens. Of zouEen val- sche glimlach plooide zijn lippen. Hij was er. Ja, nou wist hij 'het. Nou wist hij het. Hij nam den terugweg aan. Hé, wie had hij daar nu weer Was het ze Ja, hij kon zich niet vergissen, 't Was Truus Breedveld. Wat zag die er sjiek uit. Ze was alleen. Waar moest die op uit Ging,die ook. al naar de comedie? Hé? Wat? Zeg, maar nee, nou begon hij liet pas goed te be grijpen. Nou was hij er heelemaal Hij had toch geen spijt van z'n uurtje, met spionneeren doorgebracht. Jonge nee Selms en Waanders zaten parterre. Ze waren 'nog rijkelijk vroeg. Het orkest. van Wilson zelfs, moest Duitschland uit de rij der Staten worden weggevaagd, het Duitsche volk tot slaven en ver schoppelingen worden vernederd. Het plechtig gegeven \voord hij den wapen stilstand is schaiid. ijk verbroken. De bekende 14 punten van Wilson zijn in den hoek geworpen. Hierover is bijna de gansclie pers huiten de Entente landen het eens. Ja, zelfs ook in. Engeland stemt menig blad liet toe, dat deze voorwaarden geen stap zijn tot den vrede, maar tot den oorlog. Het gaat niet aan in een klein blad als het onze, ook zelfs maar een uit treksel uit het verdrag te geven. Voor een allerbeknopst resumé zou ons geheele blad nog te klein zijn. Maar toen wij een paar uur achtereen voorwaarde na voorwaarde hadden gelezen en daardoor eeu flauw begrip hadden gekregen van de onduldbare vernedering, die het Duit sche volk wordt aangedaan, vroegen wij ons af hoe het mogelijk is, dat staats lieden van den eersten rang zulke eischen durven stellen. Is er dan geen greintje edelmoedigheid en ridderlijkheid meer over hij den overwinnaar voor den overvvonneue en is hier enkel de haat aan 't woord Hebben door het lange bloedvergieten recht en onrecht stuivertje gewisseld? Of wel, weten de geassocieerden het ook wel, dat aan die onmogelijke voor waarden door Duitschland niet kan worden voldaan, maar was men liet onderling zoo oneens, dat men tenslotte maar alle wenschen daarin heeft opge nomen, omdat men toch eindelijk met voorwaarden komen inoest? Dat Duitschland alle aangerichte schade moet herstellen, ook die welke op reke ning van zijne vijanden moet worden gesteld, dat het réuzeusommen heeft te betalen, is niet liet ergste: daarop was gerekend. Dat liet de volle schuld krijgt van den oorlog, dat alle andere oorlogvoe renden vrij uitgaan en dus alleen de ex-keizer en de Duitsche schuldigen zullen terecht staan, niet voor onpartij dige rechters, maar voor een rechtbank, van bevooroordeelde vijanden het is wel grievend en stuitend onrecht, maar laat zich nog verklaren. Ook dat de beste deelen van Duitschland worden geamputeerd, dat het Elzas-Lotharingen verliest, het Saar-gebied voot; 15 jaar moet afstaan, in het Z. O. zijn kolenrijke gebieden, in het Oosten en N. O. lie'ele stukken moet afgeven aan Polen en zelfs Dantzig niet behouden kan, hoe verne derend ook, dat zelfs is nog niet het ergste. Maar dat het alle koloniën verliest dat liet voor de grondstoffen zijner in dustrie geheel van anderen afhankelijk wordt, en van wat liet zelf bezit nog het meeste moet afgeven dat het al zijne schepen verliest en op de werven slechts bouwen mag voor de Entente dat het zijne arbeidskrachten moet stellen in dieust van de oude vijanden, geen leger meer bezitten mag,grooter dan van het Nederlandsche dat het in alles voor jaren de slaaf wordt, die den nek kromt onder den vertrappeuden voet van den overwinnaar, dat doet ons niet denken aan een vrede, die voeren moet tot een volkerenbond, zelfs niet aan een vrede, die de kiem in zich was bezig de instrumenten te stemmen. Het scherm was nog gezaktde lange rij voetlichten brandde reeds. W aanders zat niet geheel op zijn ge mak. 't. Was alles zoo vreemd hier. Hij was wat onrustig had een gevoel, alsof hij op verboden terrein zich bevond. Selms praatte logde uitwas druk wees verschillende bezoekers, die zoetjes aan de plaatsen bezetten. „Kijk es, zeg, wat 'n sjieke jonge dame", en zijn oogen spietsten in de richting der bedoelde. 'tWas Trims Breedveld. En tóen Jan Waanders Selms aanduiding volgde, ont moetten zijn blikken de verbaasde, glan zende oogen van Truus. Ze kwam op hen toe. „Wat een verrassing", lachte ze. Jan was min of meer verlegendeze' ontmoeting leek hem niet ongevaarlijk. Hij groette wat stijfjesSelms vol be wondering. „Alleen vroeg Jan, om toch wat te zeggen. „Ja; vreemd hé? Maar je weet, 'k ben voor de kunst. En k Heb hier nog eeu plaats open", viel Selms in de rede. „Als de juf frouw of hebt U soms besproken draagt van een nieuwen oorlog, maar die reeds de voortzetting van den oorlog is. De vraag, die de wereld in spanning houdt, is uu Wat zal Duitschland doen, teekenen of niet tevkeneu? Komt het er veel op aan Niet teekenen. Dat wil zoggenvoort zetting van den oorlog door blokkade en voedsel onthouding, verwildering en dus revolutie, die straks overslaat naar de Entente-landen tot ook daar alles in elkaar stort. Teekenen dan. Maar dat beteekeut, dat het Duitsche volk zich verbindt tot zelfmoord en loopt eveneens uit op de revolutie. De gansclie wereld, voor zoover ze niet verblind is door den haat, is het er dan ook over eens, dat we thans de meest ernstige dagen be- ieven van den gansclien oorlog. Van de 11 j>miten van Wilson is niets overge bleven. Hij heeft het Legen den ouden tijger Cleuieiiceau moeten afleggen. Deze Clemenceau, in het bewustzijn zijner kracht, heeft gezegd tot Von Brockdorff-Rantzau„Het uur om de zware rekening te vereffenen is aan gebroken. Gij liebt ons den vrede ge vraagd. Wij zijn geneigd u dien toe te staan, maar de volle schuld ligt op uw volk. Eu Graaf Rantzau heeft geantwoord „Wij kennen de hevigheid van den haat, dien men hier tegen ons koestert. Men eisclit, dat wij erkennen alleen verant woordelijk te zijn voor den oorlog. Die erkenning zou in mijn mond een leugen zijn. Wij pleiten Duitschland niet vrij, maar het Duitsche volk was overtuigd, slechts een verdedigingsoorlog te voeren. Het imperialisme in alle Staten van Europa draagt schuld aan den oorlog en de algemeene mobilisatie iu Rusland heeft liem ontketend. Wij zijn bereid te erkennen wat wij hebben misdaan en te herstellen vooral in België wat wij hebben vernield. Maar wat hebt Kfl gedaan? Wij hebben 6 weken moe ten wachten op den wapenstilstand en maanden op de vredesvoorwaarden. Honderduizenden niet strijders, vrou wen en kinderen, zjjn sedert 11 Novein ber door uw hongerblokkade omgekomen. Denkt daaraan en herinnert u voorts, dat wij de wapens hebben neergelegd na de ontvangen belofte, dat uw vredes voorwaarden zouden gebaseerd zijn op de 14 bekende punten van Wilson. Bij dat licht zullen wij Uw document onder zoeken." En Clemenceau Hij zweeg. Dat was ook maar het beste. DE UITVOER NAAR ENGELAND. De beperkingen op den invoer van bepaalde goederen, w. o. zekere land- bouwbenoodigdlieden, worden in Enge land opgegeven. HOOGE RAAD VAN ARBEID. De instellingen van den Hoogen Raad van Arbeid kan binnen niet al te lan gen tijd worden tegemoet gezien. De desbetreffende maatreger vrn bestuur is reeds sedert eenigen tijd hij den Raad van State. DE VROUWEN AAN DE STEMBUS. De Tweede Kamer heeft het ontwerp Marchant in zake het vrouwenkiesrecht aangenomen. „O nee", zei Truus gretig. En happig: Als 'k zoo vrij mag zijn ..o Graag", benaarstigde Selms. Ze zette zich zonder omwegen naast Waanders. En druk als steeds, praatte ze, praatte ze ongedwongen naar het scheen en haar oogen glinsterden. „Dat je dat vanmiddag nou niet gelijk zei", kwam ze, familiair tot Jan. „'k' Had er ook nog geen plan op", bekende hij. Haar familiariteit verraste, vermande hem. Ze deed. of ze heel oude, vertrou welijke kennissen waren. En onwillekeu rig begon hij tegen haar denzelfden toon aan te slaan, dien lossen, ongedwongen conversatietoon, van haar. Wat was ze vrij, ongedwongen. Wat prettig gezelschap eigenlijk. Hoe kon Jo toch zoo antipathiek zijn tegen Truus. Want dat was ze. Dat had hij wel al meer dan eens kunnen merken. V rooi ijk was ze vast. Luchthartig. Dat mocht hij wel. Blij was hij, dat zij er nu bij gekomen was. Op Selms conver satie was hij niet zoo bijster gesteld, 't Trof nu juist goed zoo. Zóó waren zijn indrukken gedurende het half uurtje, dat ze daar samen zaten, Naar aanleiding van een amendement- Breumer, om de wet met 1 Jan. 1922 iu wei king te doen treden, merkte Mi nister Ruys op, dat er geen verband behoeft te bestaan tusschen de aanne ming van het ontwerp en Kamerontbin ding, zooals de lieer Beumer vreest, Met 64 tegen 10 stemmen werd aan genomen de vrouwen het kiesrecht te geven. Tegen stemden de liceren A. P. Staal man (Clir. dem.i, Schokking (Chr.-hist.), Duymaèr van Twist, Zijlstra, De Monte er Loren, De Wilde (allen antirev.), Snoeck Ilerikemans (Chr.-hist.), Beumer, an der Voort van Zijp, Heemskerk (allen antirev.). Hierdoor zullen 1 J/a millioen vrouw tjes 25 jaar aan des tembus kunnen ver- 'jnen. Na ile Kamervergadering werd de heer Marchant door de kiesrechtvrouwen gehuldigd met bloemen en woorden. Toen de stemming in de Tweede Ka mer plaats vond was de lieer Troelstra verdwenen, waarom de leden riepen „Waar is Troelstra, waar blijft hij?" „WAAKT!" Het eerste uo. van „Waaktorgaan van het hoofdcomité van actie uit de kath. sociale actie en bet, lioofdcomité van actie uit de chr. organisaties, is verschenen. In pittige artikelen wordt gewezen op liet gevaar der rovolutie in haar oor zaak en gevolgen en op de kracht van de kath. en chr. organisaties, welke alle rangen en standen omvat. We begroeten „Waakt!", dat om de 14 dagen verschijnt, met vreugde. Het is een bewijs van activiteit, door ons volk ontwikkeld, al voegt zich hierbij de wensc.li, dat spoedig blijken moge, dat we weer rustig in ons goede vader land kunnen leven. Moge „Waakt!" meer en meer de oogen openen voor liet soc. dem. gevaar Het adres van genoemde hoofdcomi- té's is Daan 13, Den Haag. VERBOND TUSSCHEN BELGIË EN ONS LAND. Iu de Belgische „Standaard" bepleit Frans van Cauwelaert de noodzakelijk heid van een verbond tusschen België en ons land. DE MEIMAAND. De Meimaand, in zijn blij gewaad, weêr overal te blinken staat, vol groene en versche blaren o mensch, wat zal 't hierboven zijn, wat zal 't in 's hemels hoven zpn Dat zal u, zal u varen Vergeet toch uwen Schepper niet, als g'hier Zijn schoone Meimaand ziet, en tracht Hem niet te onteeren, in woord of werk 't zij vroeg of laat, maar peinst hoe dat 't hierboven gaat, in 't eeuwig huis des Hecreu 't En duurt hier niets, hoe lief en schoon 't mag heeteu maar de hemelkroon zal nimmermeer verslenzen ontvangt dan dat gij hebben meug't des hemels onverwelkte vreugd, ver boven de aardsche grenzen GUI DO GEZELLE. vóór men begon te spelen. En dan liet spelWat een prachtige decoratie wat oogverblindende schitte ring wat fraaie costuums. Maar dat gold alles slechts liet uitwendige, den omtrek dat raakte de kern niet. Neen, en tóch, het hoorde er ook weer hij. 't Hielp mee aan de vorming van'tgeheel, aan liet scheppen ran een stuk leven. Met de gretige begeerigheid en de kritieklooze bewondering van één, die voor t eerst al die vreemde gewaardin- geu ondergaat, keek en luisterde hij toe. Hij volgde al dat gebeuren daar, op de planken hij lééfde er in. En toen bij liet slottafreel Simsons armen de zuilen omklemden toen zijn sterfkreet daverde „Mijn ziel sterve met den Filistijn toen de pilaren bogen en het schokkend angstgegil de ruimte doorsneedtoen liet gordijn langzaam zaktetoen was liet, of hij met een ruk uit een andere wereld getrokken werd, zoodat hij ver gat te applaudisseeren. „Nou, wat zeg ge d'r van?" infor meerde Selms, die al opstond om te vertrekken. „Prachtig, eenig oordeelde hij opge togen, na een poosje. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDEREN 09 DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1