Uit de Pers. Uit de Provincie. Kerk, School en Zending. Van Heinde en Verre. toestemming zal gegeven worden tot uitvoer van duizenden wagons goede klei-aardappelen. In Zeeland zouden bij tie boeren nog groote hoeveelheden klei-aardappelen zijn. UITVOER VAN SINAASAPPELEN. De directie van de N. U. M. brengt ter kennis, dat voor een beperkte hoe veelheid sinaasappelen-consenten naar de Entente-landen en het bezette gebied van Duitschland kunnen worden uitge reikt. VRIJE HOOIPRIJZEN. Ingetrokken is het verbod van vervoer van hooi en de maximumprijzen. DE JAM VRIJ. De intrekking der maximum-prijzen voor jam en marmelade gaat 19 Mei in. VRIJE DEXTRINEPRIJZEN. Ingetrokken zijn de maximumprijzen voor dextrine. DE BOTERPRIJS. Naar .de „Msb." verneemt, hebben de Zuivelcombinaties met ingang van 1 Mei den boterprijs vastgesteld als volgtfabrieksprijs f 2.80, detailprijs f3 per KG. MARGARINE. Opgeheven is de afdeeling margarine- distributie van het Rijkskantoor voor vleesch en vetten. TELEGRAMMEN-TARIEF VERHOOGD. Volgens de „Tel." wordt met ingang van heden het tarief voor het verzenden van telegrammen als volgt verhoogd Gewone binnenlandsche telegrammen worden met 10 cent en dringende binnenlandsche telegrammen met 30 cent per telegram verhoogd. De kosten voor het verzenden van alle radio-telegrammen, afkomstig van of bestemd voor Nederlandsche kantoren, die gewisseld worden door tusschenkomst der rijks kust-kantoren, worden gebracht op 3 cent per woord met een minimum van 30 cent per telegram. Het bedrag, toekomende aan de rijks kust- en rijks scheepsstations, wordt verhoogd tot 20 cent per woord met een minimum van f2 per telegram. HERZIENING GEMEENTELIJK BELASTINGWEZEN. Naar aanleiding der nota van wijzi gingen in zake herziening van de Gemeentewet wordt voorgesteld, dat forensen voortaan èn in de forensaal- gemeente én in de gemeente van hun hoofdverblijf in de belasting zullen bijdragen voor 3/s van den aanslag over een vol jaar, hebben de besturen van eenige forensen-gemeenten een request gezonden aan de Ministers van binnen landsche zaken en financiën, waarin zij na uitvoerige toelichting en documen teering, met den meesten aandrang verzoeken ten aanzien der belasting van de forensen den toestand te laten gelijk deze is en niet door handhaving van de voorgestelde wijziging een verandering in het gemeentelijk belastingstelsel in te voeren, welke zonder de groote steden veel te baten, noodlottig zal blijken voor de financiën hunner gemeenten. DE SOCIALE REVOLUTIE WORDT INGEROEPEN. Troelstra heeft in „Bellevue" te Am sterdam ter-gelegenheid van den 1 Mei dag gesproken en o.m. deze woorden gezegd „Als de sociale revolutie komt aan de poorten van ons land, zullen wij haar begroeten als het groote historische moment op den weg naar de bevrijding der arbeiders. Terwijl wij de fouten erkennen van de revolutie in Duitsch land, begroeten wij haar aan onze grenzen met blijdschap en hoop." Het is weer de grenzelooze heersch- zucht van dezen modernen despoot, die uit deze woorden spreekt, voorbode van namelooze ellende, indien de hoogmoed van dezen „volksleider" mocht bevredigd worden. BURGEMEESTERS. Benoemd is tot burgemeester van Kampen de heer M. Fernhout, burge meester van Mijdrecht en Wilnis. De heer Fernhout, tot de antirev. partij behoorend, is een zoon van Ds. K. Fern hou t,Geref. predikant te Amsterdam. De nieuwe Schoolwet en de schoolgebouwen. De N. R. Ct. geeft het volgende over zicht van 't geen de minister in zijn nieuwe Schoolwet ten opzichte der ge bouwen voorstelt De regeling door de Staatscommissie ontworpen met, betrekking tot de stich ting van schoolgebouwen, heeft de mi nister niet ongewijzigd tot de zijne ge maakt. liet voorstel der Staatscommissie legt tie zorg van het stichten van de gebou wen voor bijzondere scholen evenals voor de openbare scholen op de schouders der gemeenten. De gemeente bouwt of verbouwt, wanneer een school bestuur een daartoe strekkende aanvrage indient. Is het gebouw gereed, dan wordt dit, voor zoolang de school daarin geves tigd blijft, ten gebruike aan het school bestuur afgestaan. In dat systeem blijft de gemeente eigenaresse en heeft de ge meente voor het grove onderhoud te zorgen. De schoolvereeniging krijgt de rechten, voortvloeiende uit de overeen komst van bruikleening en heeft de kleinere reparatiën voor hare rekeuing. De minister meent, dat bij een derge lijke regeling de gelijkstelling van de bijzondere school met de openbare niet vólkomen zoude zijn. Bouwt de gemeente de openbare school met inachtneming van de regelen bij algemeenen maatregel van besttiur omtrent den bouw en de inrichting van schoolgebouwen te stellen naar een door haar zelf vastgesteld bestek, en is de gemeente eigenares van het gestichte openbare schoolgebouw, dan behoort ook aan een schoolvereeni ging in beginsel vrijheid te worden ge laten op gemeente-kosten zelf te bouwen naar eigen plannen natuurlijk evenzeer met inachtneming van bij alge meenen maatregel te stellen bouwvoor schriften en behoort ook de school vereeniging eigenares te worden van het door haar te stichten gebouw. In dit stelsel zal de schoolvereeniging zelf als eigenares, mits blijvende binnen de gren zen van het bouwbesluit, verbeteringen kunnen aanbrengen, reparatiën doen ver richten, enz., zonder daartoe machtiging van de gemeente te behoeven. In een stelsel van bruikleening kan de rechts band tusschen vereeniging en schoolge bouw niet zijn vau dat intensief karakter, als door de belangen van het bijzonder onderwijs wordt vereischt. Bij de uitwerking dezer beginselen is er zorg voor gedragen, dat de aan de schoolvereeniging toegekende vrijheid niet strekt ten nadeele van de gemeente. Dit is geschied met betrekking tot de bouwkosten en met betrekking tot, het eigendomsrecht. Het, in art. 79 voorgestelde waakt tegen ongemotiveerde opvoering van de bouw kosten. Door aan iederen ingezetene der gemeente het recht van beroep toe te kennen van een door dun gemeenteraad genomen beslissing tot medewerking overeenkomstig de ingeleverde kosten raming, ontstaat de mogelijkheid, ook die raming aan het oordeel van Gedep. Sta ten en de Kroon te onderwerpen. De vereeniging is eigenares, maar het is hier een eigendom met béstemming, namelijk met de bestemming tot school gebouw. Vervreemding is mitsdien in den regel niet geoorloofd, evenmin mag het onderhoud van het gebouw worden verwaarloosd- Heeft de vereeniging op gehouden 1 het gebouw overeenkomstig zijn bestemming te gebruiken, dan kan de eigendom op de gemeente overgaan. TER NEUZEN, 6 Mei 1919. In den laatsten tijd gebeurt het nog al *ens, dat bestuurders van motorrij tuigen niet opmerken, dat de kanaalbrug is opengedraaid. Zij rijden dan met een vaartje op de ijzeren afsluitstangen, wat natuurlijk voor hen zelf geen aangename en voor het rijtuig schadelijke gevolgen heeft. De vorige week reed dokter S. met zijn auto en Maandagavond de heer K. met de motorfiets tegen de afsluiting. Beide malen liep het boven verwachting af. Sommigen beweren, dat de stangen niet duidelijk genoeg zichtbaar zijn en wenschten ze rood of wit gekleurd of verlangen jeen seinvlag op de uiteinden der brug. Staat de brug geheel open dan is dit natuurlijk wel te zien. Het gevaar bestaat alleen, als de brug afge sloten is even voor het open- of even na het dichtdraaien. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van den van Wuijckhuise- polder, de heer P. van Cadzaud te Ter Neuzen. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn met ingang van 1 Mei j.l. benoemd tot leden der commissie van aanslag voor de inkomstenbelasting ter standplaats Ter Neuzen de heeren J. J. de Jaser en C. Wolfert IIz. te Ter Neuzen, C. J. Burn te Hulst en A. E. C. Kruijsse te Axel ter standplaats Oostburg de heeren W. P. Verplante te Biervliet, R. J. Versluijs te Oostburg en A. I. Leenhouts te Retranchement. De recherche stoomboot Albatros heeft op de Westerschclde een roeiboot aangehouden geladen met smokkelwaar (gedroogde visch, kwatta en kaas) be stemd voor verboden uitvoer naar Bel gië. Een der smokkelaars is gevankelijk naar Middelburg overgebracht. Driewegen. Zaterdagavond vergaderde de Vereeniging van geitenhouders alhier. Verschillende zaken werden besproken, maar er werden weinig besluiten geno men. Er heerscht onder de geiten een ziekte, waaraan do dieren onder hevige krampverschijnseleu vaak in weinige uren bezwijken. Prachtige dieren van groote waarde gaan daardoor voor de fokkerij verloren. Jammer, dat de vergadering niet een commissie benoemd heeft om naar deze ziekte een onderzoek in te stellen. Het komt ons voor, dat menige vergadering hier beter slagen zou, als wij hier een geschikter vergaderlokaal bezaten. Cognacflesch en bierton zijn slechte raadgeefsters. Ook hier'wordt eeue afdeeling van de Burgerwacht gevormd. De wensche- lijkheid wordt gevoeld om eene openbare vergadering te beleggen, waarin de heer Burgemeester zal worden uitgenoodigd eens duidelijk uiteen te zetten, waarvoor de Burgerwacht noodig is, daar sommigen daarvan eene geheel verkeerde voor stelling hebben. Zaterdag waren te Sluiskil velen opgekomen in het Patronaat tot het op richten van een Burgerwacht en Vrij willige Landstorm. Er gaven zich reeds 58 personen op als lid. Hoek. Alhier had ook feest plaats ter gelegenheid van den lüen jaardag van Prinses Juliana. Een optocht met mu ziek werd gehouden. De kleinen werden in de school ge tracteerd op chocoladomeik koekjes en sinaasappelen. Terwijl dit alles plaats had, werd door de muziek nog eene wandeling door de gemeente gemaakt, en op de muziektent ook nog enkole nummers gespeeld, wat de feeststemming er in hield, tot in den avond. Later zullen de kinderen als extra toegift nog een portret van het prinsesje ontvangen, iets wat op dezen dag nog niet gereed was. Door hetComitë werd het volgende telegram verzonden Aan H. M. de Koningin en Koninklijke Familie te 'sGravenhage. De schooljeugd van Hoek herdenkt heden feestelijk de tienjarige geboorte dag van II. K. II. Prinses Juliana en biedt op dezen dag U haar beste geluk- wenschen aan. Het Protest-Comité van Hoek WOLFERT, Burgemeester. Het Comité van Actie tegen An nexatie te Zaamslag stuurde op den 10- jaardag van II. K. H. Prinses Juliana een telegram van gelukwensch aan het Koninklijk Huis. De heer J. de Kraker ontving als voor zitter van voornoemd Comité op 3 Mei het volgende schrijven Huis ten Bosch. „Hare Majesteit de Koningin draagt mij op, het Comité van Actie tegen An nexatie te Zaamslag Hoogst derzelven oprechten dank tc betuigen voor de ge- lukwenscheu der Koninklijke familie aangeboden ter gelegenheid van den verjaardag van II. K. II. Prinses Juliana. De herniewde verzekering van trouw aan het Oranjehuis, word door Hare Majesteit met'veel erkentelijkheid ver nomen." De Adjudant van Dienst, RUYS. Axel De goederen op 5 Mei 1919 geveild, ten overstaan van notaris Dreg- mans alhier, ten verzoeke van Mej. de Wed. en erven dhr. C. P. Minjon te Axel, zijn toegewezen aan dhr. Pieter Koole, handelaar te Axel, voor de som van f 6800, Te Boschkapelle wilden dieven snachts een varken uit de kooi halen bij een landbouwer. Door het geschreeuw van het dier werd men op de boerderij ge wekt cn schoot uit een dakvenster. De dieven sloegen op de vlucht, en moes ten natuurlijk den krulstaart achterlaten. Vrijdag had tc Schoondijke de feest viering plaats ter herdenking van den geboortedag van prinses Juliana. Een optocht der kinderen met muziek voorop trok uaar de grens der gemeen te om daar de Koningin, den Prins, de Prinses en gevolg, alle in koetsen te verwelkomen. De meisjes, die zich be schikbaar hadden gesteld, hebben be paald eer van haar werk gehad. Toen naar het dorp terug, waarna de liooge gasten de scholen bezochten en waar de prijzen werden uitgedeeld, die bestemd waren voor de spelen, maar welke spelen niet gehouden konden worden Te voren waren de kinderen onthaald, 's Avonds had een concert plaats der muziekvereeniging benevens een ommegang door de gemeente, terwijl ook een kinderkoor op de estrade eenige nummers ten beste gaf. Te Breskens is voor den bouw van een luciferfabriek en een guanofabriek een groot terrein aan de haven aange kocht.. Breskens. Door den gemeenteraad al hier werd in de laatst gehouden verga dering een subsidie van f 4790 verleend aan de gemeente Oostburg voor de stich ting van een Rijks Iloogere Burgerschool. Zondag II Mei hoopt ds. J P. Scholte van Weidum zijn intrede te doen als predikant bij de Nod. Herv. gem. te Schoondijke na des voormiddags bevestigd te zijn door zijn broeder ds. A. Scholte van Scherpenzeel Vlissingen. De Gemeenteraad heeft aan de Woningbouvvvereeniging Gemeen schappelijk Belang een voorschot toege kend van f477.00 voor den bouw van 89 arbeiderswoningen en tevens een toe lage in de exploitatiekosten van f 11.750. Besloten is tot het aanstellen van een schoolarts op een jaarwedde van f3000. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. is besloten tot het aangaan van een 5Vs geldleening van f290.000 en f 70.00(1. Zaterdag werd in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg opgericht de Naamlooze Vennootschap „Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij". Als commissarissen dei- vennootschap treden op de heeren J. H. Blum, jhr. mr. E, A. O. de Casern- broot en mr. P. Dieleman, leden van Ged. Staten in Zeeland, A. v. d. Weijde lid der Prov. Staten van Zeeland, te Ellemeet en W. Koning, directeur dei- Maatschappij „De Bathpolders" te Ril land Bath als directeur de hoer II Streefkerk te Middelburg, tot l Mei j.l. directeur van het gemeouteiijk elcctri- citeitsbodriff aldaar. Zondag nam Ds. J. D. Wielenga, Geref. predikant te Middelburg, afscheid wegens vertrek naar Anna-Jacobapolder. Ruim 10 jaar mocht Ds. Wielenga te Middelburg als predikant werkzaam zijn. - Het Comité uit 53 Haagsche zang en muziekvereenigingen heeft met alge- tneene stemmen besloten de Limburgsche en Zeeuwsche zangers en zangeressen, die 24 Mei naar de Residentie komen teneinde te protesteeren tegen de an nexatieplannen aan het H. IJ. S. M.- station met de gezamenlijke leden banie ren en muziekkorpsen te ontvangen. De Zeeuwsche en Limburgsche ver- eenigingen welke aan de betooging zullen deelnemen en tevens op de zangwed strijden van „Onder Ons" uitkomen, zijn de gemengde zangvereeniging „Polyhym nia", Venray; id. „Drholung", Bleijer- heide bij KerkradeR.K. manrienkonr De Volkszangers", Maastricht; „St. Lambert", Kerkrade; „Beeker Liedci- tafel", Beek kwartetvereeniging „Mig non". Venlo Chr. zangvereeniging „Hoop op Zegen", Axel„Onderling Kunstge not", Hansweert„Oefening baart Kunst", Philippine gemengd koor „Zaamslag" „Protestkoor", Ter Neuzen. Dit laatste is uitsluitend opgericht om door het gezongen woord te ijveren tegen de annexatie. Het telt 175 leden. Het totaal aantal der Limburgsche en Zeeuwsche zangers en zangeressen is 850. De Zeeuwen komen grootendeels in nationaal costuum. Een Zeeuwsch geschenk voor ons prinsesje. Een deputatie van Zeeuwsche dames, bestaande uit mevrouw Dijckmeester, echtgenoote van den Commissaris der Koningin, mevrouw Dumon Tak, echt genoote van den burgemeester van Mid delburg en mejuffrouw E. C. Dijckmeester, heeft ten Paleize Huis ten Bosch aan Prin ses Juliana overhandigd liet geschenk der Zeeuwsche vrouwen en kinderen, waar van wij onlangs melding maakten en dat bestaat uittwee zakdoekjes van Sluis- sche kant, een gouden armbandje van Zeeuwsche knoopjeseen gouden hals kettinkje met Zeeuwsche knoopjes, een broche met het Zeeuwsche wapen in goud, Zeeuwsche blouseknoopjes; een zilveren bonbonnière, een gouden knipje, een kinderlatafel en een geïllustreerd album met de namen van de leidsters der inzamelingen. Bovendien heeft de deputatie aan H. M. verzocht een bestemming te willen aanwijzen voor het overgebleven bedrag van ongeveer f 2000. Het plan tot het aanbieden vau deze geschenken is tot stand gekomen met krachtige medewerking van alle Zeeuw sche gemeenten zonder uitzondering, terwijl ook vele elders gevestigde Zeeuw sche- vrouwen zich hebben aangesloten bij het huldebetoon. op zich zelf en joeg zich een kogel in het voorhoofd. Beiden werden in hoogst zorgwekken- den toestand per auto-brancard naar het Binnengasthuis overgebracht. Omtrent de aanleiding verneemt men naderHet meisje, dat al geruimen tijd den breeden weg bewandelde, had sinds een drietal jaren een geregelden omgang met den dader. Den laatsten tijd ontving zij echter bezoek van een Franschman, voor wien H. het veld moest ruimen. Dit had reeds meerdere malen aanleiding tot ruzie tusschen hen beiden gegeven. Bij deze woordenwisselingen tartte het meisje den jongen verschillende malen zijn wraakplannen, waarmede hij haar gedreigd had, ten uitvoer te brengen. Daarbij had zij hem eenige malen een geladen browning voor de voeten ge worpen. Een dergelijke scene speelde zich ook nu weer af en opnieuw wierp het meisje II. het wapen toe, hetwelk hij ditmaal opnam en op haar richtte, met het bovenvermelde gevolg. Naar men verneemt, is de toestand van de 22-jarige Annie O. nog zeer ernstig. De toestand van H. is redelijk wel. Oude munten gevonden. Onder de door den landboüwer Wil- kens te Eexterzandvoort in zijn land gevonden 40 groote zilveren en 4 gouden munten, zijn er vele met de beeltenis van Koning Filips IV, verder een meer dan een meter lange zilveren ketting en een kortere zilveren ketting en verschil lende zilveren knoopjes met speld alles was in een pot verzameld. Snelle waardevermeerdering. Te Hengelo (Geld.) is de in October 1917 bij veiling verkochte boerderij „Lentelink", groot löVs H.A., die toen f25,000 opbracht, thans verkocht voor f 43,000. Valsche bankbiljetten van f 1000. Door den commissaris van politie te Sneek zijn twee valsche bankbiljetten van duizend gulden in beslag genomen, gemerkt: Serie AB. onderscheideljjk ge nummerd 005082 en 076142. In geen van beide is een spoor van watermerk te ontdekken. Beide biljetten zijn te donker gekleurd en eenigszins vuil van kleur, terwijl bij het eene bankbiljet de roode tint der achterzijde op den voorkant doorschijnt Bij eenige opmerkzaamheid bij de ont vangst van dergelijke biljetten schijnt de valscheid niet moeilijk te constatee- ren. Fijne betrekking „Gevraagd te Zeist wegens ziekte dei- tegenwoordige een k i n d e r j u f f r o'u w (het bezit van een akte M. O. Duitsch of Fransch vereischt), kunnende naaien en stoppen. Salaris f300.per jaar. Wasch vrij. Zonder goede getuigschrif ten onnoodig zich aan te melden". Bovenstaande advertentie komt voor in het „Weekbl. v. Gymn. en M. O.". Het is voor bevoegden M. O. altijd pret tig te weten welke function nog voor hen openstaan, mits.... goed kunnen de naaien en stoppen. Gevaarlijke bollen. De commandant der Stelling van de Moaden der Maas en der Schelde (com mando Zeelaud), vice admiraal W. J. Smit, heeft een waarschuwing uitgege ven waarin hij er op wijst, dat in den laatsten tijd op verschillende plaaatsen op de Nederlandsche kust bolvormige voorwerpen aanspoelen. Het zijn dunne plaatijzeren bollen uit twee helften ver vaardigd, die met een uitstekende rand een z.g.n. kraal aan elkaar verbonden is. O]) de bovenhelft is een dop gesol deerd, waaruit twee electrische gelei draadjes steken, terwijl in het midden van den dop een gat is. Boven de kraal is een roodgeschilderde streep, terwijl er soms opschriften op de bol len staan. De bollen zijn gevuld met springstof zoodat ze bij ondeskundige behandeling zeer gevaarlijk zijn. Terug naar den tijd van de familieregeering P Te Spijkenisse (Z.-H) komt als candi- daat, voor den gemeenteraad op de li berale lijst voor de naam vande echtgenoote van den burgemeester! Blijkbaar heeft de gemeentewet van 1851 er niet in voorzien een dergelijke zonderlinge combinatie te voorkomen. Artikel 21 dier wet zegt wel, dat, bloedverwantschap of zwagerschap in den eersten of tweeden graad niet mag bestaan tusschen den burgemeester en de leden van den Raad. In het geval dat de echtgenoote van den burgemeester als raadslid zitting zou nemen kon de wetgever toen trou wens niet voorzien. Een wijziging van genoemd artikel 21 der Gemeentewet lijkt ons thans wel urgent. Of gaan we terug naar den tijd der „famillieregeering" Moordaanslag en poging tot zelfmoord. In een achterkamer op de tweede verdieping van het perceel Sarphatipark 71 te Amsterdam, heeft de 24-jarige K. II. uit een browning een schot gelost op de 22-jarige Annie O. De kogel drong het slachtoffer in het rechteroog en kwam aan het achterhoofd uit, waardoor zij zwaar bloedverlies leed. Daarna richtte de dader het wapen Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Gouderak, II. A. Leen- mans, te Oudemirdum te Waddinvveen, G. Lans, te 's Gravelandte Melissant, S. GovertsJ te Ottoland te Vriezenveen, A. Buurman, te De Lierte Geesteren, D. v. d. Most, te De Rijpte St. Maar tensdijk, II. A. Leenmans, te Oudomirdim. BedanktVoor Hekelingen, F. Cools- ma, te Coevorden. Geref. Kerken. TweetalTe Enschedé, W. Bouwman, te Leiden en W. v. 't Sant, te Voorthuizen. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Wolfjhezee, Mej. H. A. Henkemans, te Rotterdamte Bandoeng (Indië) S. Stulp tot onderwijzer aan de Mulo te Bolsward, P. A. Jongsma; te Kollumer- pomp, Mej. A, van Dijk, te Niekerk te Elshout, Mej. G. Beukelman te Benschop. Vrije Universiteit te Amsterdam. Gepromoveerd is tot Doctor in de Rechtswetenschap, op proefschriftEn kele opmerkingen over de verhouding van den Staat en de circulatiebank in Engeland, Frankrijk, Duitschland jen Ne derland", de heer Willem Adolph Vrolijk, geboren te Zaamslag, wonende te Utrecht. Van de „Stellingen" vermelden we de volgende IX. Het ambt van Minister behoorde in art. 96 der Grondwet te zijn opge nomen als onvereenigbaar met het lid maatschap der Staten-Generaal. XI. Poging tot duel moet strafbaar zijn. XIV. In een Antirevolutionair gemeen- teprogramrmoet op afschaffing niet slechts op beperking, van school voeding en sehoolkleeding worden aangedrongen. XV. Wanneer in overheidsbedrijven wordt overgegaan tot invoering van den acht-urigen werkdag, moot tevens worden verboden dat het personeel, buiten de diensturen, voor rekening van derden arbeid verricht of eenig bedrijf uitoefent. Door de Vereeniging voor H. O- op Geref. Grondslag is uit Amerika dooi den lieer II. Feninga te Chicago een legaat ontvangen, ten bedrage van f4.967.68. Voor de Ouderlingen. Naar wij vernemen is bij den uitgever B. B. Westerhuis te Leeuwarden ter perse, om binnenkort te verschijnen Referaat van Ds. J. II. Binnema te Aruui over: „De roeping der ouderlingen ten opzichte van het Catechetisch onder wijs", en het referaat van Ds. A. de Geus te Lemmer, over: „Behoort het ziekenbezoek (in onze Geref. Kerken) f mede tot de taak der ouderlingen", welke beide referaten gehouden zijn op de 2de Ouderlingen-Conferentie, 18 Sopt. 1918, te Leeuwarden. Te Amsterdam is in het Maria- paviljoen, op 88-jarigen leeftijd, overleden de heer C. N. Looman, een broeder van wijlen den bekenden T. M. Looman. Als warm Zendingsvriend arbeidde hij hoewel doof en over de „zeventig" aan het Kinder- en Jongeliedengenoot- schap van het Java-Comité en spande hij alle krachten in voor het winnen van Zendingsvrienden. Toen hij vernam, dat het Zwitsersche geneesmiddel „aiouni" den Melaatschcn in Suriname zooveel verkwikking bood, was geen moeite hem teveel om deze lijders daarmede te helpen. De heer Looman was leeraar in liet. teekenen en schilderen.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2