Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 138. Woensdag 7 Mei 1919. 2e Jaargang. Uit ouden tijd. FEUILLETON. B ui ten la nd sch Overzicht. Uit het Buitenland. Uit liet Binnenland. 10 uur. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zoeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 02, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels f0.40. Elke regel meer /'O.IO. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15",,. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Wegens extra groote oplage van ons blad, worden advertentiën voor het Vrijdagniiinmer aangenomen tot 's morgens In het leven van ieder volk komen tijden voor van welvaart en voorspoed, niaar ook van gebrek en schaarschte. En heel dikwijls gaat dat laatste vergezeld van onlusten en beroerten. Ook onze vaderlandsche geschiedenis verhaalt genoeg van oproer en volks bewegingen. Bekend is de opstand van het Kaas- en Broodvolk in 1492. De laatste jaren waren door over- stroomingon en misgewas bijzonder slecht geweest voor de boeren ton Noorden van 't IJ. In massa weigerden ze daarom de zware belasting te betalen, reeds in 1428 opgelegd door Filips den Goede. Heele troepen waren in Alkmaar en Hoorn binnengelaten, en haddon daar den winter doorgebracht op kosten van de poorters. En nu, 3 Mei 1492, trokken duizenden „werkloozen" met kaas en brood in hun vaandel geschilderd, op Haarlem aan. Geholpen door oproerlingen binnen de poorten, kwamen ze in de stad. Luid tierend stroomde de massa naar de Groote Markt, toen het Zand gelieeten. Daar stonden schout, schepenen, burge meesters en vroedschap. Deze weken terug naar het Raadhuis. „Sla doodklonk de kreet „waar is Klaas van Ruyven, de uitzuiger, waar is de hond Klaas van Ruyven was de schout, die het gehate ruiter- en haardsteegeld had moeten innen, dat den opstand had doen losbreken De schout trad naar buiten, en werd door de tierende menigte in stukken gereten, en met hem twee kleinzonen van Lourens Jansz. Koster, den uitvinder der boek drukkunst. Toen verzamelde liet grauw de stukken van Klaas van Ruyven's lichaam, stopte ze in een mand en zond ze zijn vrouw toe met het rijmpje „O, vrouwken van Ruyven aan dees boutkens kunt ge kluyven 1" Wreed, onmeedoogenloos hard was die volksmassa. Maar meen niet, dat vier eeuwen van beschouwing, sinds dien verloopen, veel verbetering hebben gebracht. Nóg is de hartstocht eener oproerige bende wild en woest, niets ontziende. Zie het maar aan Rusland en Duitschland. Lees het in de historie van elke revolutie. Steeds krijgen de uiterste elementen de leiding. Ook in de laatste jaren der zeventiende eeuw was het een tijd van duurte en schaarschte. In October 1698 begon men aan de minvermogenden loodjes uit te reiken, op vertoon waarvan deze bij de bakkers liet brood voor een lageren prijs konden krijgen. Bij inlevering der loodjes werd door de overheid aan de bakkers het prijsverschil, dat eerst 4 en later 5 stuivers bedroeg, uitgekeerd. Een rogge- 21) Z ELAND IA. „Wel?" hield Jan zich stug. „Wel, als ik jou d'r nou een plezier mee kan doen, graag hoor". Hij had 't alles wèl overlegd. Dat kon .een bof voor hem worden. Zijn uitgangs avondje zou hem zóó niets kosten. Een vrijkaart had ie, en, hield hij nu Jan vrij voor de plaatsen, nu, dan sprak het, (hij kende Jan's roaliteit), van zelf, dat de vertering hèm niet nekken zou. „Hoe laat is 't informeerde Jan, zonder zich direct uit te laten. „Om acht uur in den Grooten Schouw burg. Prachtige plaatsen kerel, parterre". Jan was het niet recht met zich zelf eens. Het lachte hem, om gansch andere redenen dan Selms, zeer toe van dit aanbod gebruik te maken. Maar, deed hij dit, dan kwam er ook weer niets van Jo van avond nog te bezoeken. En daar had ie toch ook geen vrede mee. Ze wa ren niet in de beste harmonie gescheiden en jé, ze was wel onbillijk geweest, maar, hij wou toch liever geen verwijdering. brood van 12 pond kostte toen 22 stuivers, een ongehoord hooge prijs voor dien tijd. Ook toen werd evenals in de oorlogs jaren die wij beleven, de vrijheid van den handel sterk beperkt, de uitvoer verboden, brood tegen lageren dan den kostenden prijs verstrekt (echter alleen aan minvermogenden) en regeeringsgraan aangekocht. Het is vooral aan die maatregelen te danken geweest, dat hongersnood en oproer, ais toen o.a. in Spanje en in sommige streken van Duitschland heersch- ten, in ons land in die kritieke jaren zijn uitgebleven. Voorwaar, de historie bevat vele wijze lessen. Wel hem, die ze ter harte neemt. V Wie talmen In 1911 diende Schaper een ontwerp van een nieuwe Arbeidswet in, waarbij de tien-urige arbeidsdag zou worden ingevoerd. Op 28 December 1915 verscheen het Voorloopig Verslag. Toen was het woord aan den heer Schaper. Maar deze zweeg, treuzelde, aarzelde. Voor de beantwoording van dit stuk had hij noodig niet drie weken, niet drie maanden, maar drie jaren. Eerst op 4 October 1918 zond hij de Memorie van Antwoord in. Zet daartegenover nu minister Alberse. Pas in 1918 minister geworden, heeft hij nu reeds een Arbeidswet ingediend, die heel wat verder gaat dan Schapers ontwerp. Wie talmen er nu De christelijke regeering of de socia listen V Geen socialisatie. In den tegen woord igen tijd is er een streven om alle bedrijven te brengen aan den Staat, de Provincie of de Ge meente. 't Liefst zag men de overheid als bakker, slager, winkelier, kleermaker enz., zooals ze nu reeds leverancier is van electriciteit, gas en water, en ex ploitant vau spoor en tram. De beweging, die toeneemt in kracht, is een punt van ernstige bespreking geweest op het onlangs gehouden Chris telijk Sociaal Congres en de conclusie, waartoe men kwam was, dat de over- heidsondernemidg niet te verkiezen is boven die der particulieren. Zoodat het streven naar steeds meerdere socialisatie van bedrijven niet aangemoedigd moet worden. De S. D. A. P. ijvert sterk voor de socialisatie, dat is voor het brengen van alle productiemiddelen aan de gemeen schap. De jsocialisten willen de winsten nu gemaakt door de ondernemers, doen vloeien in de staatskas. Aan alle con currentie is dan een eind gemaakt, wijl er maar één soort van bedrijf is'het overheidsbedrijf. Ze vergeten echter, dat de Staat steeds langzaam, onbeholpen en uitermate duur werkt. De laatste jaren hebben ons de nadeelen van het uitoefenen van allerlei bedrijven door den Staat in schrille En als hij nu van avond weer niet ging, en heelemaal niets van zich liet hooren, nee, dat kon er toch niet mee door. Wat zou Jo dan wel moeten denken. Want hij was toch wat bruut weggeloopen en hij wou haar, nu hij wat kalmer dacht, toch om dat verschil van meening zooals hij het nu noemde, niet afstooten. En toch, de opera lokte hem aan, onweer staanbaar hij kon er nu met goed fat soen niet af, nu Selms hem het zoo ge makkelijk maakte hij was toch uitge- noodigd en kon maar niet bot-af weigeren, zonder den schijn van onbeleefdheid op zich te leggen. Wacht, hij kon Jo even een briefje laten brengen met veront schuldiging hij zou haar, in vredesnaam een noodleugentje maar, laten weten, dat hij het heel druk had, en onmogelijk kon komen. Wat niet weet, wat niet deert. En morgen ging hij er dan stellig heen dan kon hij met haar afspreken over het partijtje bij de Breedvelds Zijn overleggingen duurden Selms klaarblijkelijk rijk lang. „Nog niet besloten drong hij, met eeif klank van ongeduld in den toon, aan. ,,'k Moest even praktizeeren, of ik 't kon regelen. Ja't zal gaan. 'k Wil graag eens van de partij zijn". Selms knikte, alsof hij zijn instemming wou betuigen met Waanders besluit. kleuren doen zien. En dat was nog maar een begin, een voorproefje van een volledig doorgevoerde socialisatie. Particulieren kunuen beter de belangen van het bedrijf behartigen, dan de Staat, die alles door ambtenaren moet doen. En deze hebben geen direct belang bij bloei van het overheidsbedrijf. Ze krijgen tóch hun salaris. Gevolg is, dat de productie daalt en dat groote verliezen worden geleden. Want in het Staatsbedrijf worden de mensehen van hoog tot laag, enkele zeer weinige uitzonderingen daar gelaten, onverschillig. Ze zijn als niet- hongerige kinderen, die hun boterham moedwillig verkruimelen en vermorsen. Het overheidsbedrijf bekoort ons dan ook niet. We geven zeer verre de voor keur aan het vrije bedrijf, onder toezicht van de overheid, boveij de Staatsonder neming. Geen socialisatie, maar zoo spoedig mogelijk opheffing van alle dis tributie-misère hebben we noodig. De bloei van het vrije bedrijf zal vele handen werk en vele monden brood ver schaffen. En daaraan heeft ons volk behoefte. V De „Unie".- Zonder luidruchtig feestvertoon, maar in aangenaam, broederlijk samenzijn heeft de Unie „Een School met den Bijbel", te Utrecht haar jaarvergadering gehou den, en haar 40-jarig bestaan herdacht. Een gepast woord vau den voorzitter, ds. A. de Geus een feestrede van dr. de Moor de aanwezigheid van de minis ters De Vries en De Visser het werkte alles mee, om de saamgekomen broeders een genotvolleu en gezegenden dag te verschaffen. Met grooten dank aan God kon men terugzien op den afgelegden weg. Een rijken stroom van zegen gaf Hij, in gehoorzaamheid aan Wiens gebod de strijd voor het, met het Christelijk beginsel doortrokken onderwijs, werd aangevangen en gestreden. Maar ook het „voorwaarts" werd gehoord. Wij zijn er nog lang niet. Nóg gaat de meerderheid van de kinderen onzes volk op de openbare, de godsdienstlooze en dus godsdienstvijandi ge school. De bijzondere heeft de over hand nog niet. En 't moest ter vergadering met leedwezen worden geconstateerd De uitbreiding van ons Christelijk onderwijs gaat de laatste jaren in langzamer tempo. Zeker, daar zijn wel oorzaken voor op te noemen. Men wacht af, wat de gelijkstelling zal brengen. De bouwkosten zijn thans zoo ont zettend duur. Maar intusschen gaat de tijd voort en vooral in de groote steden is de behoefte aan Christelijk onderwijs schreiend groot. En beteekent. stilstand niet in zekeren zin achteruitgang Let wel, we bedoelen alleen stilstand in den aanbouw van nieuwe scholen. Geen achteruitgang van het peil van het onderwijs op onze scholen. Wat dat betreft kunuen we schitterend concur- reeren tegen de openbare school. Dat de bijzondere school niet minder- 't Eerste, wat Jan deed, toen hij voor zijn lessenaar zat, was een briefje te schrijven aan Joeen kort, maar harte lijk berichte, dat hij door drukke bezig heden op 't kantoor verhinderd was van avond te komen, maar dat hij vast mor genavond kwam. „Zeg Jo, breng jij dit briefje met de fiets even aan 't adres", verzocht hij. „Maar dadelijk hoor, d'r is haast bij". „Ja, meneer Hij legde den brief ter zij. Juist kwam Henk van Rensen, als immer te laJat, voorbij zijn lessenaar. Zijn blik, gewoon te gluren, gleed even over het couvert; een eigenaardige trek tee- kende zijn gelaat, toen hij het adres las „Aan mej. Jo \T1 ietstra". Maar onmiddel lijk, nog vóórdat Jan feitelijk iets had kunnen bemerken, was hij al voorbij en zette zich op zijn plaats. De loopjongen stond, met de pet in de hand, in afwachting. „Hier", zei Jan, en overhandigde den briefstopte hem tegelijk een kwartje in de hand, „voor je moeite. Dus gauw een beetje, hè De jongen, blij met het buitenkansje, beloofde. Henk van Rensen had alles bespied. Toen Jan opkeek, ontmoetten zijn blik ken de loer oogen van Van Rensen, die waardig is, maar integendeel vóóraan staat, wat het gehalte betreft, blijkt wel uit het jongste officieele Regeerings- •verslag, waarin gezegd wordtHet getal scholen, dat nog verbetering eischt, bedroeg 310,- namelijk 246 openbare en 64 bijzondere. Verflauwe daarom de liefde en de offervaardigheid voor onze uitnemende Christelijke scholen niet bij het Chr istelijk volksdeel. Kome er spoedig ook weer gang in 't aanbouwen van meerdere Christelijke scholen. V Een merkwaardig citaat. Er zijn helaas nog Christen ouders, die meenen, dat ze voor de opvoeding hunner kinderen het wel buiten de Christelijke school kunnen stellen Dat dezulken al een heel wonderlijke opvatting hebben van de plichten die de doopsbelofte hen oplegt, is wel duidelijk. Maar ook bewijst zulk doen, dat ze een totaal verkeerde opvatting (of misschien beter gezegd in 't geheel geen begrip) hebben van het wezen van het onderwijs op de school. De sociaal-democraat Gerhard geeft hun een antwoord, dat zeker vermelding verdiend. In IIet Volk schreef dit Tweede- Kamerlid „De school is een opuoedmgs-instituut en dat kan de school eerst worden en zijn, als de onderwijzers in groote trekken een gelijke levensbeschouwing hebben als de ouders der kinderen Kan het duidelijker De school werkt eerst dan zegenrijk, als onderwijzers en ouders éénzelfde levensbeschouwing hul digen. Dat beteekent, dat voor Christen ouders alleen de Christelijke geschikt is. V Arbeiders weest op uw hoede. Zooals bekend is spreken de sociaal democraten over de groote vrijheid die zij huldigen voor andersdenkenden. De praktijk leert ons anders. Bij de firma Muller en Co., export- slagerij, Hoek van Holland, moesten alle gezellen lid zijn van de socialistische slagersgezellenbond, op straffe dat zij anders broodeloos werden gemaakt. Onder deze gezellen bevond zich een christenwerkman, die zich terwille van zijn boterham, bij deze organisatie heeft moeten aansluiten. Nu meende deze christenwerkman na de November-woelingen, zich bij de Burgerwacht te moeten aansluiten om mede te werken dat de Revolutie werd geweerd. Voor deze handeling werd hij geschrapt als lid der Vereenigiug. Dit royement had natuurlijk gevolgen immers waar alleen leden der socialis tische organisatie mochten werken, moest deze man worden ontslagpn. Hij werd dus op advies der socialis tische Vakbond broodeloos gemaakt. Ziedaar hoe de sociaal-democraten de vrijheid verstaan. Weest dus op uw hoede. dadelijk voor zich keek, als een. die op kwaad wordt betrapt. Jan kreeg een zeer onaangename ge waarwording. Ook hij voelde zich als op heeterdaad betrapt. En hij voelde, dat het bloed hem naar liet hoofd steeg. Maakte hij zich nu fei telijk niet schuldig aan dezelfde laagheid, die hij tegenover Jo zoo had afgekeurd Henk van Rensen meldde zich ziek, om vrij te zijn. Hij meldde Jo, dat hij het te druk had, natuurlijk zou ze denken met Kantoorwerk, ook om vrij te zijn. Vrij.... van haar! Hij schrok nog even voor zijn gedachte terugmaar was het niet zoo? Vrij van Jo Maar, was haar bijzijn hem dan waarlijk al tot een last geworden Och kom, wat een dwaasheid! Jo hem tot last! Neen, maar toch Kom 't had niets te beduiden. Een noodleugentje. Om bestwil Om des lieven vredes wil. Was dat zoo verkeerd? Toch beter, dan dat hij en Jo daar weer woorden over moesten krijgen zóó bleef immers de vrede bewaard Jo zou er zich niet aan ergeren, als ze er niet af wisten hij kon eens genieten, echt kunstgenot smaken. Hij greep de pen, en zette zich tot werken. Dat zou die kinderachtige ge dachten wel verjagen. Er is op dit oogenblik heel weinig nieuws. De vredesgedeleueerden zijn nog niet aan hun eigenlijken arbeid bezig en de Italianen toonen wel neiging om bij te draaien, nu ze een nieuw voorstel van Wilson ontvangen hebben, maar konden tot den terugkeerenden stap nog niet besluiten. München is weer in de macht der regeeringstroepen en ook in Rusland gaat bet den bolsjewieken niet voor den wind. De politieke hemel begint er dus wat meer geruststellend uit te zien, al vertoonen zich dan ook nog aan alle zijden de onweerswolken. Voor ons is het beste nieuws het bericht van de Brusselsche Soir, dat Minister Hymans eenige voor België teleurstellende, maar voor ons verblij dende mededeelingen beeft gedaan. De Vredesconferentie wil met België en Nederland wel praten over de Schelde, maar eerst later en heel vriendschappe- lijk. Van afstand van grondgebied door Nederland mag geen sprake zijn. Zoowel Limburg als Zeeuwsch-Vlaanderen blijven Nederlandsch. Dat is nog wel geen ofliciëele mede- deeling en ons anti-annexistisch Comité heeft dan ook nog geen bericht ontvangen uit Den Haag, dat het gevaar geweken is, maar toch is het zoo goed als zeker, dat het bericht spoedig komen zal. Al is het dus nog te vroeg om de vlaggen uit te steken en feest te vieren, wij mogen toch dankbaar zijn, omdat alles er op wijst, dat de krachtige actie der Zeeuwsch-Viamingen en Limburgers niet vergeefsch is geweest. Worde die dankbaarheid niet vergeten als straks de vrede^gesloten zal zijn en het feestkleed wordt aangetrokken. BRUSSEL, Hier is een extra-trein uit Berlijn met goud aangekomen voor de betaling van de levensmiddelen voor Duitschland. Duitsche soldaten hebben het uitgeladen. Het waren 1750 zakken of 150,000,000 mark, die in de Nationa- nale Bank zijn ondergebracht. Bovendien waren er 100.000.000 mark in biljetten van 1000 mark ter inwisse ling tegen de kleine coupures, waarmee de Belgen zijn overstroomt. DE MELKOORLOG. De fabrieken van melkproducten, als gecondenseerde melk en melkpoeder, zullen geen ontheffing van het vor- werkingsverbod bekomen, zoolang de cousumptie-melkvoorziening niet geregeld is en zijn zij daarom verplicht, al hare melk ter beschikking van de consumptie te stellen. Op deze wijze komt er eon groote hoeveelheid melk op de markt, zoodat verschillende melkinrichtingen en melk- slijters toch geholpen worden. UITVOER VAN AARDAPPELEN? „Het Volk" verneemt, dat er spoedig Een poos later kwam de loopjongen terug. „Heb je den brief bezorgd?" „Ja meneer". „Zoo, goed!" Was het goed Weer die lastige vraag van binnen. Ilij beroemde er zich altijd zoo graag op, dat ie recht door zee ging dat-ie niet hield van elinkscbe streken Weg, die gedachten't leek toch al te onnoozel, over zoo'n bagatel te blijven zeuren. Getweeën vertrokken zeSelms en Waanders. Eén volgde, van ver, Henk van Rensen. Daar moest hij het zijne van hebben. Wat gingen die twee uitvoeren. Daar moest wat achter schuilen. Wat betee- kende dat briefje aan Jo Vlietstra. Hij had toch duidelijk het adres gelezen en gezien, dat de loopjongen opdracht kreeg het te bezorgen Maar ze meesten hem niet opmerken. Hij zou ze wel in 't, oog houden. O. die Selms; boe kon Jan Waanders daar nu mee omgaan Selms, die bekend stond als een bon-vivant. (Wordt vervolgd). DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1