Mengelwerk. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Nederlandsche grensbewoners verdienen er weer hooge dagloonen. Verdronken. Een jongen van den lieer C. D. te Middelharnis geraakte al stoeiende in de haven en verdronk. Diefstal. Te Millingen is uit een woning een gouden sieraad ter waarde van f 1500 ontvreemd. De dief had een ruit uitge sneden en zich aldus toegang verschaft. Waarschuwing. In liet „Algemeen Politieblad" wordt bericht De Commissaris van Politie te Dor drecht waarschuwt, in verband niet tallooze ingekomen klachten, tegen het hestellen van g. gevulcaniseerde rijwiel banden, welke in verschillende bladen door middel van verleidelijke adverten ties, onder rembourszending worden aangeboden door J. W. Raber, stoom- gummifabriek, en P. van Wijngaarden, Engelsch Bandenhuis, Breestraat 17, beiden te Dordrecht. Bij ontvangst blijken die banden veelal waardeloos te zijn. De ex-Kroonprins en de belastingen. In den Raad van Wieringen werden door verschillende leden besprekingen ingeleid over de mogelijkheid om den ex-Kroonprins in den hoofdelijken omslag aan te slaan. De voorzitter meende, dat dit niet kon, doch zou hieromtrent een onderzoek instellen. Een strop. Zoo men weet werden -in den mobili satietijd vele slechte sigaretten aan den man gebracht. Nu echter de Engelscbe sigaretten weer los komen, zitten de verkoopers met hun waar verlegen, waarom Duitschland als afnemer werd gezocht. Evenwel komt daar 't buiten- landsche goed ook reeds aan, zoodat de Hollandsche exporteurs een flinke strop hebben. Liefhebbers genoeg. Naar wij vernemen kunnen binnenkort de benoemiugen van het personeel voor de Arbeids- en Verzekeringsraden ter uitvoering van de wetten-Talma te ge- moet worden gezien. Het aantal sollici tanten, waaronder zeer vele officieren, bedraagt 1200 eenigbaar is met de leer der Ned. Herv. Kerk, met de reglementen dier Kerken met de H. Schrift. „liet Volk- acht dit een „beruchte Roorasche strijdwijze". Wij meenen dat de Kerkeraad hier gehandeld heeft volkomen naar behooren. Vervalscht bevolkingsregister Volgens „Het Volk" zijn" te Hoens- broek (Ij.), op last van den officier van justitie, bevolkingsregister en kiezers- lijsden dier gemeente in beslag genomen. liet moet n.l. gebleken zijn dat het bevolkingsregister der gemeente Hoens- broek op last van den wethouder V., (destijdsloco-burgemeester dier gemeente) is vervalscht. Een beambte heeft tegen op er den wachtmeester der marechaus sees verklaard, dat hij op last van wet houder V van ruim een vijftig personen het jaartal der vestiging in de gemeente had veranderd van 1919 in 1917. Bezint eer gij begint. Iemand, voor 14 dagen te Ede gehuwd, wendde zich thans tot den ambtenaar van den Burgel. Stand op het gemeen tehuis en verzocht inlichtingen omtrent echtscheiding. Zijn vrouw wilde hem niet volgen naar een naburige plaatsdaarom wilde hij liever scheiden. Ook was het niet uit te houden, zij hij. Een goede vangst. Door de politie te Haarlem is een fietsendief aldaar aangehouden, die van de zwijntjesjagerij naar het schijnt zijn beroep maakte, althans de Alkmaarsche politie heeft gegronde reden om aan te nemen, dat de aangehoudene ook te Alkmaar zich aan fietsendiefstallen heeft schuldig gemaakt en ook de politie te IJmuiden meent hem te herkennen als iemand, die ook daar de fietsen niet mot rust liet. Vermoedelijk heeft hij ook el ders nog zijn beroep uitgeoefend. In het bosch. In het Bantambosch, te Bussem deel van het Spanderswoud, heeft een gezin, uit man, vrouw en kind bestaande, na veel vergeefsche moeite te hebbon ge daan om een woning te krijgen, daar zijn bivak opgeslagen. De voorjaars-moeheid. Als het voorjaar niet guur en koud is maar zijn intrek doet met wat meer zonneschijn en warmte, hoort men veel moeheid. Waaraan is deze algemeen voorkomende lusteloosheid toe te schrij ven Een Noorsch geleerde, Dr. Rubor meent een antwoord op deze vraag ge vonden te hebben. Hij heeft in de fin- sen-instituut eenige onderzoekingen ge daan en is tot de conclusie gekomen, dat de werking van het zonlicht die voorjaars-moeheid veroorzaakt. Deze wordt nog versterkt door den toestand van verslapping, waarin de meeste men- schen aan het eind van den winter ver- keeren. De een heeft te hard gewerkt een ander heeft te veel gefuifd en allen zijn verkouden geweest en hebben te veel gehoest. Bovendien zit men in den winter te veel in huis en heeft de bui tenlucht dus geen gelegenheid gehad op ons organisme in te werken. Nu drijft zonneschijn en warmte de menschen uit hun huis, zij vergen te veel van het uitgeputte organisme en worden loom, trachten zich daar overheen te zetten en worden nog zwakker. Bovendien werkt het zonlicht op de huid in, vooral op het gezicht, en daardoor ontstaat temperatuursverhooging, met het gevolg dat het lichaam meer warmte uitstraalt, die weer vervangen moet worden. Daar voor is beweging noodig en men gebruikt te veel kracht en wordt nog meer ver moeid. Men moet zich dus in het voor jaar niet dadelijk te veel intpannen, maar langzamerhand aan de zon wennen daar voot ment «hen, die aan bloedar moede of een hartkwaal lijden, de voor- jaars moeheid wel eens onaangename ge volgen kan hebben. gedeeld, dat hij na den vrede aan den handel de grootst mogelijke vrijheid wil geven, voor zoover zulks met de belangen van de verbruikers hier te lande is overeen te brengen. EEN INDISCHE LEENING. Er zijn onderhandelingen gaande over een Indische leening van 150 millioen gulden. ARBEIDSWET. De Tweede Kamer is in afdeelingen tot onderzoek van de Arbeidswet van Minister Aalberse overgegaan. LANDARREIDERSWET. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Ferwercferadeel. in verband met den aankoop van aan landarbeiders in pacht te geven land, een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van acht duizend eenhonderd vier en negentig gulden (8194) tegen een rente van 4 pCt. per jaar tot uiterlijk het vierde kalender jaar na de uitbetaling of den gemiddelden uitbetalingsdag van het voorschot. PROF. VAN VOLLENHOVEN. Men meldt uit Leiden aan de „N. Ct." Blijkens een hier ter stede ontvangen bericht is Prof. Mr. C. van Vollenhoven, die door de Nederlandsche Regeering met een speciale zending was belast, voornemens in de tweede helft van Mei met de „Nieuw-Amsterdam" uit Amerika naar ons land terug te keeren. De Eenheidsmotie. Het Congres van de S. D. A. P.. dat te Arnhem is gehouden, heeft volkomen aan de verwachtingen beantwoord, Nie mand verwachte anders, dan dat ook het Congres de kool en de geit zou spa ren ,t op een knoopen-tellen zou laten komen „do omstandigheden zullen van dag of morgen wel uitmake,n of er een revolutie komt en of we er aan kunnen meedoen". Mr. Troelstra, die weer als te voren de „leiding" had, zei het heel wat dui delijker dan de heer Vliegen maar, ont daan van alle franje kwam men tot de conclusie, om, als de kans schoon is, aan de revolutie mee te doen. Dat is niet verwonderlijk 't zou eer verwonderlijk zijn indien 't anders ware. Zoo is de eenheid bewaard, en die zal wel niet belangrijk gebroken worden ook 't Kan wel zijn, dat een of andere voor aanstaande figuur bij het aanbreken van een „revolutionaire situatie", terug trekt en niet mee doet, doch de groote meer derheid in de partij, dat is op 't Con gres wel heel duidelijk gebleken, gaat mee met hen, die 't luidst zich doen hooren de felste kleuren vertoonen de hoogste en rijkste beloften doen, Daar baat de scherpzinnigheid van Schaper de meer bezonken wijsheid van Vliegen niet tegenhet werd al heel duidelijk uit het daverende applaus bij de uiting van den heer Kuiper, dat men onder de leiding van mannen als Schaper en Vliegen zeker niet zoover gekomen was als men nu is. De „bewuste proletariër" houdt niet van kalmte en wijs overleghij haakt naar buit uit den strijd, en of er nu op deze dan wel op die wijze buit te ha len is, dat maakt voor hem niets uit hij zet desnoods alle „beginselen" op zij om zijn doel te bereiken hij wil zich in den aangebonden strijd door niets laten beperken. Zeker men wil het hier anders doen dan 't in Rusland, Hongarije, Duitschland en elders is geschied o, veel „Nederlandscher"alle elders ge maakte fouten zal men natuurlijk ver mijden maar doen zal men 't als 't er op aankomt. Dat is de beteekenis van het Congres en men zal wel doen, zich daarvan goed rekenschap te geven. Die beteekenis komt ook uit in de benoeming van Mr. Troelstra tot Hoofdredacteur van het Partijorgaan. Niet aan Vliegen, maar aan den man van November werd de dagelijksche leiding in handen gegeven. TER NEUZEN, 30 April 1919. Voor de op a.s. Donderdag des voor middags 10 uren alhier te houden open bare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behande ling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek tot verkoop van gemeente grond aan A. de Koeijer. 4. Idem aan A. I. B. Schirris. 5. Idem aan J. R. Platteeuw. 6. Idem aan P. J. Visser. 7. Voorstel tot toekenning van een subsidie aan het Roode Kruis. 8. Idem aan het Plaatselijk steun comité. 9. Voorstel tot het verleenen van vergunning om op het gemeenteriool aan te sluiten. 10. Wijziging der begrooting voor 1918, 11. Voorstel tot het verleenen van vergunning voor het aanbrengen van een erker boven gemeentegrond. 12. Ontheffingen belastingen. 13. Verzoek om uitkeering vergoeding, ingediend door onderwijzers bij het her- halingsonderwijs aan school D. 14. Verhooging vergoeding voorvracht- rijderswerk. 15. Verhooging subsidie Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegm. 16. Verhuring graszetting. 17. Verhuring gemeentegrond voor staanplaats karren. 18. Verzoek van P. J. Klaaijssen. 19. Goedkeuring rekening Burgerlijk armbestuur. De afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging „Schuttevaer" heeft op het aan den Minister van Oorlog gezonden verzeek tot het herleggen van de brug over den Westbeer, namens den minister bericht ontvangen, dat zoo spoedig mogelijk tot het herleggen der brug zal worden overgegaan. De heer Mol, propagandist te Breda, heeft gisterenavond in het Patronaats gebouw alhier gesproken voor de Vrijw. Landstorm en de Burgerwacht. Er was een aandachtig luisterend publiek, terwijl aan het einde een be langrijk aantal voor beiden hebben ge- teekend. Aan het slot werd een woord van waardeering voor dezen arbeid ge sproken door den heer Burgemeester, die het aansluiten bij beide organisaties op groote prijs stelde. Naar aanleiding van eene onlangs bij het binnenkomen van een Ameri- kaansch stoomschip geconstateerde ver- ondieping van de nieuwe haven wendde de K. v. Kooph. alhier zich tot den Minister van Waterstaat, met verzoek de haven weder op diepte te brengen. Thans is bericht ontvangen, dat het niet verstrekken van steenkolen het baggerwerk heeft vertraagd, doch dat dit zal geschieden zoodra de noodige steenkolen worden verstrekt. Bij de loting voor de volgorde der candidatenlijsten voor de a.s. stemming van den gemeenteraad alhier, werden deze genummerd als volgt: 1. antirevolutionairen (no. I J.de Jager), 2. christ.-hist. (no. 1 H. J. v: d. Ouden), 3. unie-liberalen (no. 1 R. G. E. Nolson), 4. Roomsch-Katholieken (no. 1 F. B. G. de Mejjer), 5. Oud Gereformeerden (no. 1 P. van Cadsand), 6. Vrije lijst (eenige L. T. ran Hasselt), 7. S. D. A. P. (no. 1 G. B. Duiker-Blekkink). Met ingang van 1 Mei a.s. wordt het Engelsch vice öbnsulaat alhier opge heven. Voor de vacant komende betrekking van gemeentesecretaris alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. Naar verluidt keert de vóór de mobilisatie .alhier In garnizoen zijnde compagnie vesting-artillerie weer terug. Hoek. De gemeenteraad besloot te voldoen aan het ingekomen verzoek van een desbetreffend comité om ter gelegen heid van den jaardag van Prinses Juliana op aanstaanden Woensdag voor het organiseeren eener feestviering voor de schoolkinderen een bijdrage te willen verleenen van f 150. Te Zaamslag zijn de lijsten voor de stemming gemeenteraad als volgt vast gesteld No. 1 Liberalen. 2. Antirevo lutionairen. 3. Christ. Historischen. Axel. Woensdagnamiddag werden aan de slachtplaats P. Verstraten alhier verkocht 5 koeien en een kalf, die te zamen opbrachten f 2499. De koeien waren aangehouden bij een poging om ze over de Belgische grens te smokkelen. De verkooping werd gehouden door den ontvanger van Registratie en Domeinen. Bij een voetbalwedstrijd op het concoursterrein, gehouden tusschen Axel en Zaamslag, werd een van de leden van eerstgenoemde club een been afge schopt. Te Axel is opgericht een afdeeling van den „Bond van Christelijke veld- arbeiders" met aanvankelijk ruim 90 leden. Als bestuursleden van de afd. „Axel" van den „Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf" zijn gekozen de heeren A. Th. 't Gilde, voorzitter, J. J. Ortelee, secre taris J. den Engelsman, penningmeester; J. Fermont, P. L. Goossen, N. van Hoeve, A. Mobach, L. P. Ortelee en D. G. Riemens. De vereeniging telt ruim 100 leden. r St. Jansteen. Meerdere personen ont vingen dezer dagen per post toegezonden een uit een krant geknipt prentje, waarbij de buigerwacht in een bespotte lijk licht werden gesteld. Dit prentje is vermoedelijk geknipt uit de socialistische „Notenkraker". Ieder, die iets verder kijkt dan zijn neus lang is, zal dadelijk zien de vrees der socialisten voor de burgerwachten. Door een vorming daarvan moeten de socialisten hun hoop op een revolutie opgeven. Maar dit is juist een reden te meer om toch te zorgen voor e«n goede burgerwacht. (Zelandia). Ter beschikking van de justitie zijn gesteld C. V. te Westdorpe en L. C. te Axel, door een landbouwer beklaagd dat zij van hem 25000 kronen hebben ont vangen om in België te verhandelen, doch deze te hebben verduisterd. Clinge. Talrijke arbeiders uit deze gemeente zijn via Vlissingen naar Havre vertrokken, om in de omstreken dier stad bij landbouwers te werken. Het moet daar voor hen echter niet juist het beloofde land zijn, want eenigen zijn al teruggekeerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is J. W. bij het passeeren der grens een kogel midden door het lichaam geschoten. Zijn toestand is zeer ernstig. Door den Commissaris der Koningin worden 6 Mei a.s. bezocht de gemeenten Hoofdplaat, Biervliet en IJzendijke. Zaterdagnacht heeft men bij den landbouwer Buijze onder de gemeente IJzendijke een koe uit den stal gestolen. Naar men heeft kunnen vaststellen is de koe over de grens gebracht. Er moeten 4 tot 6 personen bij betrokken zijn geweest. Bij den landbouwer G. Buysse te Biervliet is gisterennacht de beste koe van stal weggehaald. Men heeft het spoor van de gestolen koe kunnen volgen tot de grens. Bij den landbouwer Dhuyvester is een klein varken, een viggen, gestolen. De instel van de hofstede, bewoond door P. Leeuhouts, in de buurt Drie wegen, bedraagt f66,315. De hoeve is groot 25 II.A. of 56 gemeten en 56 roeden. Donderdag a.s. herveiling. Van de koemelkerij met ongeveer een H.A. weiland van A., Catsman, werd kooper A. de Groote te Zuidzande voor f6450. Tramwegen in Zeeuwse h- Vlaanderen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verhooging van het maximum van het rentelooze voor schot uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van spoorweglijnen van IJzen dijke over Sas van Gent naar Drie Schouwen, van Hoofdplaat naarPyramide, van Philippine over Ter Neuzen naar Zaamslag, en van Sas van Gent naar de Belgische grens, in de richting van Selzaete. Met den aanleg van die lijnen werd het begin van het jaar 1914 een aanvang gemaakt. Tengevolge van den oorlogs toestand heeft de aanleg ouder voor de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaat schappij zeer bezwarende omstandig heden plaats gehad, maar hoewel reeds spoedig te voorzien viel, dat de buiten gewone verhooging der prijzen van materialen en arbeidsloonen een over schrijding der raming tengevolge zou hebben, heeft zij niettemin ter voldoening aan haar concessieverplichting de werk zaamheden met kracht voortgezet. Thans is bij de maatschappij in voor bereiding de aanleg van een verbinding van Hoofdplaat met Breskens, waarvoor zij een verzoek om concessie en rijks voorschot heeft ingediend. Deze aanvrage is in onderzoek. De invloed der buitengewone tijds omstandigheden bepaalde zich niet tot stijging van prijzen van materialen en arbeidsloonen. Stijging der waarde van aan te koopen gronden was mede een gevolg van den oorlogstoestand. Terwijl destijds mocht worden aangenomen, dat de aanlegkosten een bedrag van f2070,000 niet zouden overschrijden, is thans ge bleken dat met den aanleg een liooger bedrag van f870,000 zal gemoeid zijn. De totale aanlegkosten komen daarmede op f2.940.000, overeenkomende met on geveer f 50.000 per K.M. De maatschappij heeft derhalve ver zocht om verhooging van de voor haar lijnen reeds toegestane voorschotten van het rijk en van de provincie Zeeland. Inplaats van een renteloos voorschot van f 690.000 is thans toegezegd f 980.000, evenals te voren verminderd met de bijdragen van de direct belanghebbenden (gemeenten, polders of derden). Bedroeg de contante waarde van deze laatste bijdragen destijds f 123.527, thans is deze in het besluit der Staten bepaald op f 175.444. Goes. De Raad heeft benoemd tot gemeente-ontvanger, buiten de voordracht van B. en W. om, den heer H. Jansen Bz., directeur van het gemeentelijk distributiebedrijf. Zijn zekerheidsstelling is bepaald op f20.000. Besloten werd voorts bij de Nationale Bankvereeniging een rekening-courant te openen tot een maximum van f 50.000, tegen een rente voor creditbedragen van 1 beneden het promessen-disconto der Ned. Bank en voor debetstand van Ys boven het promessen-disconto. De Centrale Keuken wordt met 3 Mei opgeheven. Door de Rijksambtenaren te Lobith werden de laatste dagen zeer aanzienlijke hoeveelheden smokkelwaar in beslag genomen. Op het stoomschip „Thyssen 8" werden 60 kisten kwatta en andere ten uitvoer verboden goederen geconfisceerd. Vrijdag werd een met twee paarden bespannen wagen in beslag genomen. De wagen was volgeladen met boom stammen. Bij nader onderzoek bleken deze uitgehold te zijn en tienduizenden stukken kwatta te bevatten. Heer en knecht. Te Gees (Dr.) doet zich het zeer bijzoudere geval voor, dat twee personen uit één gezin candidaat zijn gesteld voor lid van den gemeenteraad. liet zijn de landbouwer K. J. en zijn inwonende knecht H. W. De eerste komt als no. 2 op de vrijz.-dem. lijst en de laatste als no. 1 op de lijst der S. D. A. P. voor. Beiden hebben zeer veel kans gekozen te worden. Duitschland aan den arbeid. In Oost-Friesland is de landbouwende bevolking weer algemeen aan het werk. Ook in de veenderijen is het druk. Vele Een zwarte lijst van wanbetalers. Te Barneveld heeft de Kruideniers vereeniging besloten een zwarte lijst aan te leggen, waarop alle wanbetalers zullen worden geplaatst en welke lijsten in de winkels zullen worden opgehangen. Ongeluk. Toen de heer J. G. v. D. te Dirksland bij een dorschmachine werkzaam was, geraakte hij met zijn arm tusschen de machine. Dit lichaamsdeel werd zoo vreeselijk verminkt (zijn duim was nl. geheel afgesneden en al de overige vin gers hingen er nog maar bij) dat oogen- blikkelijk vervoer naar het ziekenhuis noodzakelijk was. Arme kleine. Terwijl moeder even van huis was, geraakten de kleertjes van een vijfjarig kind van A. D. te Sommelsdijk, door het spelen met lucifers in brand. Op het geschrei van de kleine kwamen bu ren toesnellen, die het kind de branden de kleertjes van het lijf rukten. De hulp van een geneeskundige mocht niet baten de kleine overleed eenige oogen- blikken daarna. Veelbelovend. Tijdeus een kindertwist in een perceel in (ie Westerstraat te Den Haag, heeft een 9-jarige jongen zijn 6-jarig zusje met een mes twee vingertoppen nagenoeg afgesneden. Hevig bloedend is de kleine door den inmiddels gewaarschuwden Gemeentelijken Hulpdienst verbonden. De geheimzinnige kinderlijkjes. Het „Dagbl- v N.-B" meldt in zake de kinderlijkjes, die herhaaldelijk in het Liesbosch worden gevonden Bij het geneeskundig onderzoek, dat werd ingesteld, is gebleken, dat zoowel het kindje, van wie het' laatste lijkje als dat, hetwelk eenigen tijd geleden in het Liesbosch gevonden is met een snede over het lichaam een natuurlij ken dood is gestorven. Het in het Liesbosch gevonden kind je moet overleden zijn aan bronchitis, terwijl longontsteking de doodsoorzaak is geweest bij het vorige week gevon den meisje. De sneden en verwondingeu na het overlijden zijn toegebracht, wat hieruit valt op te maken, dat in geen van beide gevallen aan de randen eeni ge bloeduitstorting is geconstateerd. De vraag doet zich natuurlijk op, waar deze lijkjes van daan komen. Men ver moedt, dat de bedrijver van doze euvel daden de lijkjes heeft opgegraven op een of ander'kerkhof. In deze richting zal waarschijnlijk verder gezocht wor- den. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de ze gruwelijke daden dus bedreven zijn door iemand, die handelde uit een zieke lijke neiging. Het blijven echter nog siechts gissingen en vermoedens en men dient af te wachten of de waarheid ooit aan 't licht zal komen. Een S. D. A. P.'er als Kerklid geweerd. Een lid der S. D. A. P. te Zuilichem wenschte lid te worden van de Ned. Herv. Kerk aldaar, maar de Kerkeraad heeft dit geweigerd, oordeelende, dat het lidmaatschap der S. D. A.P. onver- Gepast bescheid. Tot de 'meest bekende predikanten der Ned. Ger. gemeente te Amsterdam, in het laatst der 18de eeuw, behoorde ook Ds. de Haas. In dien tijd tegenwoordig is men daarvoor te wel opgevoed I kwam liet meermalen voor dat gemeenteleden, die iets tegen een leeraar hadden, hem dit op min aangename wijze lieten mer ken. Zoo gebeurde het op een Maandag morgen, dat Ds. de Haas op straat loopende, aangesproken werd door een zijner hoorders van gisteren, die tamelijk scherp tot hem zeide „Dominé, Dominé, wat hebt ge gisteren de genade te grabbel gegooid 1" De dominé glimlachte even, en vroeg toen kalm „Hebt gij er wat van opgeraapt A. J. Hoogenbirk. Ned. Herv. Kerk. DrietalTe Leiden, Karre.s te Hazer- wonde, Van Limburgh te Thamen, en Te Winkel te Nijehaske. Beroepen Te 't Woud, J. Kuijlman te Renswoudete Termunten, A. II. de

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2