Oroaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 136. 2e Jaargang. F F U L L T 0 N. Bsiitenlaiidseli Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Ve rkiezingsnummers. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIES Van 1 4 regels fOAO. Elke regel meer /'O.lü. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoou Nr. 20. Wegens uitstedigheid van den redacteur wordt men verzocht van heden af tot 16 Mei a.s. stukken voor de redactie van ons blad bestemd te zenden aan den heer D. SCHEELE Az., Brouwerijstraat, en advertentiën en be richten aan den drukker 1). H. El 1 TOOIJ Az. Door enkele kiesverenigingen werden van de nummers van 10 en 17 Mei reeds duizend exemplaren ter verspreiding besteld. Kiesverenigingen, die deze als verkiezingscourant ingerichte nummers willen verspreiden, gelieven ten spoedigste te bestellen bij het Bestuur der Peis- vereeniging. (Secretaris de heer J. HU1ZINGA). Mededeeling van de A.-R. candidatenlijst, alsmede van het rang nummer daarvan, is bij bestelling wen schelijk. V Allen mobiel. Bij de aanstaande raadsverkiezingen zal het hier en daar spannen. Op enkele stemmen kan het aankomen, .la, zelfs kan een kiezer den doorslag geven. Daarom is het noodig, dat allen, van wie redelijkerwijs verwacht mag worden dat ze Antirevolutionair, of althans rechts stemmen, naar de stembus gaan. Wie gezond is en geen bijzondere reden heeft, waarom hij op reis moet, die is verplicht te komen. De wet eischt het. Wemogen het toejuichen of bejammeren, 't doet er niet toe, maar er is stemplicht. Maar nu kunnen er zijn, die moeilijk loopen, die in lichte mate ongesteld zijn. Ieder kent er zoo wel enkele in z'u omgeving. En die moeten, als 't even kan, wel ter stembus. „Ophalen" heeft voor de kiesvereenigingen weinig zin meer. Het gros der kiezers komt toch. Daarom denke ieder van ons er aan, als hij per rijtuig gaat stemmen, dat hij dan de geestverwante invaliden mee neemt. Dan kunnen die meehelpen de zego voor rechts te bevechten. Ook moet gerekend met hen, die nog wel kiezer zijn in onze Zeeuwsch- Vlaamsche gemeenten, maar sinds eeni- gen tijd zich elders metterwoon vestigden. Dezuiken moeten overkomen. Althans zij, die niet al te ver wonen, Maar als 'teven kan, ook zij, die verder af ver huisden. Indien noodig drage de kies- vereeniging gedeeltelijk of geheel de reiskosten. Zulke uitgaven belmoren tot de meest productieve verkiezingsuitgaven. Voor de kiesvereenigingeu en voor de propagandaclubs is hier werk. Er moet gezorgd, dat bij de a.s. verkiezingen heel ons Antirevolutionaire corps mobiel is. Er mag niemand ontbreken. V Waanzin. Door waanzin aangegrepen lijkt wel een deel der Duitsche arbeiders. De revolutie gaf hen de macht in handen. En toch is er meer strijd dan ooit te voren. Dat ze staken, is al zoo onzinnig. Want als Duitschland niet produceert, gaat het gansche volk naar den afgrond. 20) ZELANDI A. Dat was haar opvatting. En Jan ver geleek haar gedragingen op de wekelijk- sche repetities met die opvatting en hij moest tot de conclusie komen, dat beide elkaar volkomen dekten. Maar aleer hij in die richting een op merking kon maken, die hem reeds on willekeurig op de lippen lag, viel ze weer uit „Kunstnee 'k hou er overigens Wel van, dat niet. Maar dan moet je ergens anders wezen „Bijvoorbeeld? Op „Hosanna" soms? Daar is 't óók niks gedaan „Och nee. Da's everal eender. Alle maal geliefhebber. Dan moet je de be roeps zangers hooren, in de opera Jan's oogen begonnen te schitteren. „Ja, da's wat anders. Daar heb je gelijk an. Maar, dat heb jij toch ook maar van hooren zeggen „Ik, van hooren zeggen 'k Ben er al Geen klasse uitgezonderd, ook de ar beidersklasse niet. Maar dat zien de door onverantwoor delijke leiders opgezweepte arbeiders allicht niet in. Ze mepnen jpeker, dat ze met hun stakingen en met de vele onlusten, die eraan gepaard gaan, een staat van 't hoogste geluk voor den arbeider zullen bereiken. Doch wat ziet men nu bovendien gebeuren Dat de arbeiders, als 't. van hen afhangt de mijnen gewoonweg onder water laten loopen, hoewel zij welen, dat deze daar door voor maanden zóó bedorven worden, dat alle arbeid erin onmogelijk is. Ja, dat zij zelfs meer verstandigen, die de porripinstallaties wilden bedienen, be letten hun werk te verrichten Bij de hoogovens 't zelfde verschijnsel. Ais daar 'twerk stilstaat, moeten die langzaam en voorzichtig worden „ge doofd", anders zouden ze wat men noemt „invriezen" en in vele maanden onbruik baar worden. Toch worden zij, die voor de ovens wilden zorgen, op de scherpste wijze door de bolsjewisten aangevallen en verjaagden dat, terwijl zij toch feitelijk voor aller toekomst, zorgden. „Waanzin" is 'teenige woord dat hier past. Spare God ons vaderland voor de rampen en ellende vfin een revolutie! Vreemde kranten- Een van de zonderlingste couranten is wel de Kamloops Wawa, een blad, dat in stenografie uitgegeven wordt voor een Indianenstam in Columbia. Voor eeuige jaren ging zendeling Le Jeune naar deze streken. Hij zag, dat de zeer onontwikkelde inlanders hun eigen taal niet konden schrijven. Hij probeerde nu een schrijftaal samen te stellen op stenografischen grondslag. Het „nieuwe sprëekschrift", zooals de Indianen het noemden, viel zeer in den smaak. De zendeling begon met gedeelten van den Bijbel te vertalen en in kortschrift te verspreid-en. Eindelijk volgde de uitgave van de Kamloops Wawa. Het eerste jaar werd het blad gehectogra- faerd thans wordt het in een naburige stad gedrukt. Meer dan 2000 Indianen kunnen het lezen. Al het nieuws van den stam en van de kerk, die de zendeling en het voornaamste dorp heeft opgericht, wordt er in afgedrukt. In het Noordwesten van Canada verscheen voor eenige jaren een week blad gedrukt in het handschrift van zijn uitgever, redacteur, drukkej; en adver tentiereiziger. Dit weekblad verscheen in rooden inkt door middel van een hectograaf vermenigvuldigd. Een der Noordelijkste bladen is de Nord Kap, die te Hammersfest, de Noordelijkste stad der wereld; gedrukt wordt. Dit blad wordt samengesteld uit gegevens, die een schip, dat eens per week te Hammerfest komt, mee brengt. Voor enkele jaren verscheen op Groen land een courant, waarvan de abonne mentsprijs een zeehond bedroeg per jaar. In Parijs wordt een courant uitgegeven, die uitsluitend aan de belangen van dikwijls genoeg lieqn geweest. Vanavond geven ze Samson en Dalila in de Groote. En 'k ben van de partij hoor". „Jij?; „Ja, is dat nou zóó wonderlijk „En zijn blik dwaalde onwille keurig de richting van mevrouw Breed- veld uit. Ze begreep hem. „Of moeder 't goed vindt En vader Och, zoo heel erg zijn ze d'r niet voor. Maar erg togen toch ook niet. Ze zijn gelukkig niet zoo zwaar op de hand". Het gesprek tusschen mevrouw Waan- ders en mevrouw Breedveld, dat al een poosje bijzonder kwijnend was geweest, was juist heelemaal op 't doode punt gekomen en begon aan een pauze. 't Laatste gezegde van Truus was door haar moeder opgevangen. „O, jou ondeugd", lieftalligde ze, „moet jij van de ouders kwaad spreken?" „Kwaad Wel nee. 'k Zei alleen, dat U en pa niet zoo erg zwaar op de hand zijn, dat U me niet zou gunnen eens een enkele maal naar de opera te gaan". Een enkele maal zal niet schaden, als 't overigens een fatsoenlijk stuk is. As je jong bent, moet je wel es 'n verzetje hebben", oordeelde mama Breedveld, trouwlustige paren is gewijd. Agenten in dienst van dit blad verzamelen door geheel Frankrijk gegevens, die voor trouwlustige personen van belang kunnen zijn. In ieder nummer komen de adressen, namen en andere inlichtingen omtrent vermogen, poGtie en toekomstige woonplaats van verloofde paren voor. De geldschieters voor deze uitgave moet men zoeken bij de leveranciers, die het blad lezen om de daarin veizamelde personen met aanbiedingen van uitzetten, meubelen enz. van dienst te zijn. Onder de zonderlinge vakbladen moeten zeker wel de bedelaarscouranten ge noemd worden. Zoo geeft Le Bon Guide te Parijs eiken dag een lange lijst van bruiloften en begrafenissen, aldus op de hoogte van de voordeeligste wijken, waarin ze met succes kunnen wérken." Eveneens geeft het blad de adressen, uren van aankomst, hotels en namen van de reizigers die algemeen bekend zijn als weldoeners der mensch- j dooppleehtigheden De aboune's komen beid. Het blad de English der Londenscho bedelaars, Beggar Journal geeft ty pische nieuwtjes ter inlichting van de hoeren bedelaars. Eigenaardig is zeker, dat het blad niet gedrukt, maar gehecto- grafeerd is op pakpapier, zooals bakkers en kruideniers gebruiken voor het ver pakken vari hun waren. In 1914 verdween Le Bien Et/re, een Fransch blad, dat al zijn abonné's een kostelooze begrafenis aanbood. Le Courier des Boigneurs wordt in een badplaats uitgegeven en is gedrukt op watervast papier, zoodat de abonné's het blad gedurende het baden kunnen lezen. Te Madrid verschijnt de Luminario, die met phospjior-houdende inkt is ge drukt, en dus in 't donker gelezen kan worden. In onze dagen van licht- schaarschte dus een zeer voordeelig blad Ten noorden van de Adriatische Zee, aan een schoone golf, ligt de stad Fiumo. Deze stad met 50,000 inwoners en eene voortreffelijke haven heeft in Italië felle hartstochten ontketend. Geen wonder ook. Fiume, een scherpe concurente van Triest, is de haven van Hongarije met veel uitvoer van koren, vee en hout. Wel was de regeering Hongaarsch, de bevolking in den omtrek Kroatisch( en was de taal van het garnizoenen den winkelstand Duitsch, maar de bevolking bestaat er hoofd zakelijk uit Italianen. Toen nu Italië in den oorlog ging, was het hoofddoel van dit land om meer macht en invloed te krijgen aan de Oostzijde van de Adriatische Zee, vooral langs de Dalmatische kust. Met Engeland was eene geheime overeenkomst gesloten, bekend als het verdrag van Londen. In dat verdrag was men overeengekomen, dat Italië in de eilanden langs de Dalmatische kust steunpunten zou ont vangen ter beveiliging zijner eigene kusten tegen aanvallen uit zee van Oostenrijk-Hongarije. Nu echter bestaat de Donau monarchie niet meer. In verschillende staten viel het groote rijk uiteen. De macht van vergoelijkend. „Nou, fatsoenlijk is 't genoeg hoor", stelde Truus haar overigens niet al te zeer bezorgde mama „gerust,,'t is im mers een Bijbelsch stukSamson en Dalila „Guus ja, dat ik daaraan niet dacht", verontschuldigde zich mama, wie het in werkelijkheid schemerde, wie Samson en Dalila waren. „Guus ja". Mevrouw Waanders rtiengde zich met opzet niet in dit gesprek. Ze kende Jan's sympathieën welen schoon die tot op zekere hoogte ook de hare waren wou ze ze toch niet te sterk aanwakkeren 't gaf licht aanleiding tot verschil van meening met papa en boven alles hield ze van den vrede. „En wat zegt U er van, mevrouw viel Truus rechtstreeks aan. „Je bedoelt „Of U er kwaad in ziet, dat iemand af en toe de opera bezoekt. Je hebt lui, die dat zonde noemen". „Zonde, welnee maar in onze kringen is het zoo geen gewoonte. En ik hou er van, maar zoo weinig mogelijk aanleiding te geven tot praatjes. De menschen zijn nu eenmaal op dit punt bij ons wat kleingeestig". Oostenrijk-Hongarije beeft in Dalmatië opgehouden. De Zuid-Slavische staten zijn ter vredesconferentie als zelfstandige staten erkend en daarmee heeft feitelijk het verdrag van Londen alle beteekenis verloren. Daaruit volgt dan ook, dat Fiume voortaan moet zijn de uit- eu invoerhaven van al de verschillende landen ten N. en N.O. dier stad, van Hongarije en de Zuid Slavische groepen. De Italianen eischen evenwel de stad voor zich op en het geschil, daarover ontstaan, is tot een gevaarlijk twistpunt gew-orden ter vredesconferentie. Iets daarvan was wel bekend, maar het juiste is men eerst te weten gekomen, toen Wilson op eigen verantwoordelijkheid plotseling den sluier der geheimhouding verbrak en eene openbare verklaring over het twistpunt aflegde. Daarin zegt de President van Amerika, dat wel is waar langs de Adriatische kust en zoo ook te Fiume groepen dei- bevolking wonen van Italiaansch bloed en Italiaansche verwantschap, maar dat het hoogst onrechtvaardig zou zijn en strijdig met de beginselen, waarop de wapenstilstand is gesloten, om Fiume aan Italië te geven, een land, dat geen souvereiniteitsrechten op deze stad kan doen gelden. Vooral ook, omdat de lan den, ciie met Italië ten oorlog trokken, niets van het geheime verdrag van Londen, hebben afgeweten. Klare wijn alzoo, maar nitjt naar den smaak der Italiaansche afgevaardigden ter vredesconferentie, die hoogst verbol gen waren over de eigenmachtige open baarmaking van Wilson. Orlando maakte dan ook dadelijk be kend, dat hij uithoofde van den toestand, ontstaan door het manifest van Wilson, direct uit Parijs naar Italië zou vertrek ken. Geen wonder, dat Lloyd George en Clemenceau al het mogelijke beproefden om dit te voorkomen. Het is hun echter niet mogen gelukken Orlando van zijn plan af te brengen deze heeft werkelijk Parijs verlaten. Toch vat men dit vertrek, buiten de grenzen van Italië dan. algemeen niet ernstig op. Niet de geheele Italiaansche vertegenwoordiging ter vredesconferentie heeft Parijs verlaten, zoodat het tafel laken niet geheel doorgesneden is. Best mogelijk ook, dat Orlando alweer te Parijs terug is, als de Meimaand in het land en de Duitsche missie te Parijs komt en anders zouden ook nog wel de overige associeerden alleen het verdrag kunnen onderteekenen. Maar de Italiaansche pers is ontzaglijk boos op Wilson en gebruikt allerlei krachttermen om hare woede te luchten. En gelijk Wilson eenmaal sprak den strijd niet te voeren tegen het Duitsche volk, maar tegen de Duitsche regeering, zoo roepen nu ook luide de Italianen, dat hunne verbetenheid niet geldt het Ame- rikaansche volk, maar den imperialist Wilson Een storm in een glas water natuurlijk. Voel ernstiger houden wij voor wat uit het oosten bericht wordt. Men ijst van hetgeen men daar aandurft. En toch stelt het ons, antirevolutionairen, in 't gelijk, waar we altijd hebben be weerd, dat het zóó komen zou. De scheidingslijn tusschen hen, die God eeren eu die Hem bespotten wordt met den dag duidelijker. Het gaat tusschen „Ja, ziet U, precies wat me man er van zegt", beijverde mevrouw Breedveld zich bij te vallen. „Maar 'n enkel keertje kan geen kwaad, hé moe lachte Truus. 't Gesprek werd nog een poos voort gezet, tot Jau verklaarde, dat hij tot zijn spijt niet langer kon blijven, want dat het zijn tijd werd voor 't kantoor. „Guns" kwam mevrouw Breedveld, „ja, nou zouen we 't voornaamste nog vergeten. Volgende week wouen we een partijtje geven, ziet U, een huiselijk feestje maar, 'k zal maar zeggen, zoo ante toe Truus „Entre-nous", verbeterde Truus, nu, baars ondanks, toch kleurende om mama's flater. „Juist, juist; guns, dat me dat woord nou zoo ineens uit me gedachten schoot", rammelde mama voort„juist, zoo ante- noe, zal ik maar zeggen heelemaal geen drukte zoo maar alleen voor de intiem ste vrienden. En nou wouen we zoo graag, dat U ook kwam, U met Uw man en op mijnheer", (zich tot Jan wen dend) „mogen we toch ook vast rekenen?" Mevrouw Waanders antwoordde ont wijkend, dat, ze er met mijnheer over spreken zouJan kon ook nog geen be- Christus en Belial. Eu kiezen móeten we. Ook nu nog kunnen wij niet èn God èn den mammon dienen. Ge zult zijn óf rood, óf zwart, lezer. En kiest ge rood, dan gaat ge straks over de bekende trapjes van het soci alisme tot het communisme, al willen de socialisten dat nog zoo ontkennen. Eenmaal daar aangekomen zult ge tot, de vreeselijkste consequenties komen. Uit Rusland komen nu reeds berichten? dat men er overgaat tot de cemminu- seering der vrouwen. Dat wil zeggen, dat de vrouwen tot gemeenschappelijk bezit der mannen worden verklaard. Het huwelijk dus afgeschaft en de wereld veranderd in een groot hoerenhuis. Maar in Duitschland zijn er, voor wie dat nog niet ver genoeg ..gaat. Landauer heeft te Munchen i®eeue communistenverga- dering gezegd dat de mannen der be zittende klasse van den omgang met vrouwen moeten worden uitgesloten, maar de vrouwen zelfs van 1 apita- listen moeten het bezit worden van de gemeenschap der arbeiders. Die wil dus de wereld veranderen in een reus- achtigen harenn Het Berliner Tagehlatt noemt Lan dauer een gek. Maar een gek sluit men op in een gi-s.t«ht en deze volks- eu zedenverpester kan vrij zijn gif in de volksziel storten. Zoo gaat het, als men van God afvalt. Voeg daar nu bij, wat er overal ge leden wordt. Zoo bijv. te St. Petersburg, waar bijna alle voedsel en brandstof verbruikt is, de huizen onbewoonbaar zijn, vlektyphus en pokken woeden, de sterfte zoo groot is, dat duizenden lijken er wekenlang onbegraven blijven, er gebrek komt aan kleeding en huisraad enz. Perst zich dan de vraag niet naar de lippen „Hoe lang nog En vraagt men zich niet af, hoe het mogelijk is, dat in ons gezegend Nederland nog menschen zijn zoo dwaas, om van die zijde het heil der menschheid te verwachten Mochten zij nog inzien, eer liefc te laat is, dat alles vallen moet, wat afvalt van God. De stakingen in het Roergebied kunnen naar men uit Essen seint als geëindigd worden beschouwd. In alle mijnen wordt weer gewerkt, ook in de streek van Hamborn, de haard van de stakingsbeweging, waar de mijnwer kers gedurende twee volle maanden niet hebben gewerkt, is de arbeid hervat, evenwel voorloopig nog slechts door een derde van het personeel. KALI VOÜR LEVENSMIDDELEN. Hier te laude vertoeft een Duitsche commissie uit Keulen, welke levens middelen poogt in te koopen tegen leve ring van kali aan ons land. Deze commissie heeft hierover een onderhoud gehad met den directeur-generaal voor deze producten, den heer Dr. Lovink. ONZE U1TVOERPOL1TIEK. Volgens het Corr. Bureau heeft de Minister van Landbouw in een vergade ring van den Nijverheidsraad mede- slissend antwoord geven, moest ook Jo's oordeel nog vernemen. „O, maar dat kwam wel in orde", constateerde mevrouw Breedveld „we zullen er dan alvast maar op rekenen, hé En met een allerinnemendst lachje namen moeder en dochter afscheid. HOOFDSTUK VI. Selins wachtte Jan Waanders op. toen deze gereed stond het kantoorpand bin nen te gaan. „Zeg, amice, ben je van avond nog van de partij „Hé?" Jan kon zich niet eenige afspraak met Selins herinneren. „Je weet wel, we hebben 'n paar dagen geleden 't over de opvoering van Samson en Dalila gehad. Je hadt, dacht ik, toch wel zin om er es heen te gaan lichtte Selms zijn vraag nader toe. „O, bedoel jé dat Nou „Ja, zie jeik kreeg gisteren van 'n goeien kennis 'n paar vrijkaarten en 'k dacht direct an jou". (Wordt vervolgd). i -»:• i sa ak .1 I OK DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1