Familiebericbten Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. PLAATST UW IN DIT BLAD. Burgerlijke Stand. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentie». Vrijdag 2 Mei 1919, keer net zoo zijn als het den vorigen keer was. Als gij den dienstplicht niet kunt handhaven, zal er tijd noodig zijn om u te organiseeren. „Den volgenden keer zullen, denk daaraan, de Duitschers geen fout maken. Zij zullen doorbreken naar Noord- Frankrijk en de Kanaalhavens nemen als operatiebasis tegen Engeland. Zij deden dat den vorigen keer niet, omdat zij niet geloofden, dat Engeland mee zou doen. Toen zij ontdekten, dat Engeland meedeed, werden hun plannen reeds uitgevoerd en konden zij ze niet ver anderen. De Duitschers zullen geen wapens hebben voor een nieuwen aanval, zegt ge Hoe weet ge dat Tegen den tijd, dat gij zoudt ontdekken, dat zij ze hadden, zou het te laat zijn." Foch verlangt dus een vrede, die ook voor de Franschen een wacht aan den den Rijn plaatst. En kan het vaderland dan rustig zijn Zoover is het echter nog niet. De Tempa schrijft „Naarmate de vrede naderbij komt, onderscheidt men duidelijker de onver mijdelijke kiemen van oorlog, welke hij inhoudt." En zoo denkt men er wel algemeen over. In Amerika worden toebereidselen gemaakt voor eene vlucht over den At- lantischen Oceaan naar Europa. Vele bekwame vliegeniers zullen daaraan deel nemen met toestellen van verschillend type. Reeds zijn verscheidene proefvluch ten gedaan. Uitgebreide maatregelen worden genomen ter beveiliging. Zoo zullen van afstand tot afstand torpedo booten patrouilleeren om zoo noodig hulp te bieden. Het stormachtige weder der laatste dagen, vooral in het midden van don Atlantischen Oceaan en aan de Iersche kust noopt de deelnemers de vlucht herhaaldelijk uit te stellen. De volgende week zal de opper- dreadnought Tennessee te Brooklyn van stapel loopen. Dat wordt het grootste oorlogsschip van de wereld. Men is vóór de Vereenigde Staten den strijd aanbon den aan den bouw begonnen. Met het te water laten van de Tennessee worden de scheepswerven voor het eerst sinds 1917 weer voor het groote publiek ge opend. De Tennessee is 32,000 ton groot, voert 12 14-duimskanonnen en vier to rens en zal met 1119 officieren en min deren worden bemand. TWEEDE KAMER. Beëindiging van de Oorlogs winstbelasting. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging der wei op de oorlogswinst belasting. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleendDat verzekerd wordt, dat alle oorlogswinsten tot en met 31 Dec. 1918 gemaakt, doch ook geen anderen, door de belasting worden getroffen. NEDERLAND EN BELGIË. Vaz Dias seint uit Brussel Niet slechts op het congres der Bel gische socialisten heeft men eenstemmig alle gedachte aan annexaties verworpen. (Inderdaad was dit het eenige punt, waar omtrent geen verschil van meening bestond), doch ook het congres der liberale Jonge Wachten te Brussel ge houden, heeft met algemeene stemmen den volgenden wensch uitgesproken Door de liberale partij in geheel het land wordt elke actie, welke ook, afge keurd, die er op uitgaat internationale geschillen, in het bijzonder met Neder land, te doen geboren wordeu, te onder houden of te verscherpen, secundo door vriendschappelijke, doch flinke onder handelingen, de reglementeering te ver krijgen van uitsluitend Belgisch beheer over de Schelde, welke aan 't land een rationeel en integraal gebruik van zijn grooten natuurlijken weg van wereld expansie zal verzekeren, doch zonder gedwongen grenswijzigingen of verkapte annexaties. KOLEN UIT AMERIKA. Het Hdbl. meldt, dat men er thans toe is overgegaan, Amerikaansche scheepsruimte te charteren voor den aanvoer van kolen naar Nederland. VOOR INDIË. „Het Christelijk Comité voor Indië" vestigt de aandacht van belanghebbenden er op, dat dit jaar weder en wel tot 15 Juni a.s. gelegenheid bestaat om zich aan te melden voor aanwijzing als candidaat-Indisch-ambtenaar, Daarvoor komen in aanmerking be zitters van een einddiploma H. B. S, met 5-j. cursus, gymnasium, handels school of een ander daaraan gelijkwaardig diploma, waaromtrent het Informatie bureau van genoemd Comité gaarne inlichtingen verstrekt. De aangewezenen moeten aan de Rijksuniversiteit te Leiden den cursus voor den Indischen administratieven dienst volgen en genieten als tegemoet koming in de studiekosten een toelage van f1000 'sjaars. Ook zij dezen zomer een der bedoelde diploma's hopen te behalen kunnen zich thans reeds opgeven. Verdere bijzonderheden zijn te ver nemen bij vermeld Informatiebureau, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduin- schekade 80, Den Haag. Ook komen voor uitzending in aan merking ambtenaren in Nederl. Staats-, provincialen- of gemeentedienst, die algemeen ontwikkeld zijn en bewezen hebben den aanleg te bezitten om zich van veelsoortige zaken van administra tieven aard spoedig op de hoogte te stellen en die in de behandeling daarvan een meer dan gewoon inzicht hebben getoond. De uit te zenden personen zijn bestemd om te worden benoemd tot commies redacteur, aan welke betrekking is verbonden een aanvangsbezoldiging van f 250 's maands. Naar gelang van be kwaamheid, ervaring en diensttijd hier te lande zal het salaris ook op f375 of f 500 's maands kunnen worden vastge steld. Doe naar mijn woorden niet naar mijn werken. In „De Tijd" schrijft een inzender: Ongetwijfeld herinneren de lezers „De Tijd" zich nog den Lucnllus-maal- tijd van Mijnheer David Wijnkoop in het hotel te Roermond, waar hij dub bel porties oesters, ossenhaas en de fijnste gerechten ging verorberen, na dat hij in de Kamer veel grootspraak had verkocht over het volk, dat ver hongerde". Er is thans een pendant van dit geval. Komende uit het donkere Zuiden reisde ik j.l. Woensdagavond tot Nij megen, om den volgenden morgen tjj- dig thuis te kunnen zijn. Daar mijn trein eerst tegen 11 uur arriveerde en ik den volgenden dag weer vroeg op weg moest, logeerde ik tegenover het station in het „Oranje Hotel Keizer Karei". Zooals men ziet, klinkt de naam republikeinsch noch democra tisch. Nog even ging ik de leeszaal binnen bijna op den voet gevolgd door een zenuwachtig heertje. Van den kellner verlangde deze spoedig een warm sou per De keuken was echter gesloten en er kon daarom niets meer gegeven worden dan brood met kaas. Driftig sprong mijnheer toen op en verwijderde zich mopperend„Op het station zou er nog wel meer te krijgen zijn". „Hoe vindt u nu zoo iets, mijnheer zeide de kellner een oogenblik later. „Dat redeneert maar over den acht- urigen werkdag, over afbeulen van den werkman en verwondert zich dan dat 's nachts om half twaalf in de keuken niet meer gewerkt wordt. Vanavond heeft die heer nog een flink diner gehad en nu moet hij nog weer soupeeren. Van zoo'n democraat moet ik ook al niet veel hebben". Op mijn vraag, wie die heer was, antwoordde de kellner verwonderd„Maar kent u mijnheer Kleerekoper niet? Hij heeft hier vanavond gesproken, waar schijnlijk wel over de uitbuiting van den werkman 1" Tableau TER NEUZEN, 25 April 1919. De Burgemeester heeft tot comman dant van de Burgerwacht alhier be noemd. dhr. P. A. Galle Res. Kapt. bij de inf. De vorige week zijn te Rotterdam aan boord van den beurtschipper De R., van Terneuzen, in beslaggenomen 13 baaltjes koffie, te samen wegende 400 K.G.' van uit Sas van Gent naar Rot terdam verzonden. De afdeeling Ter Neuzen van de schippersvereeniging „Schuttevaer" ont ving in antwoord op haar desbetreffend adres namens den minister van oorlog bericht, dat de brug over den Westbeer alhier zoodra mogelijk zal worden her- legd. Dinsdag j.l. hield de Bondsring „Zeeuwsch-Vlaanderen" eene openbare vergadering in de Geref. Kerk van Hoek. De voorzitter opende deze verg. met gebed na het laten zingen van Ps. 119 17. Verschillende referaten werden gele verd, welke allen getuigden van degelijke studie. De vergadering was druk bezocht. Den heer J. C. de Koning sloot deze vergadering met dankgebed. Zaamslag. In den nacht van Woens dag op Donderdag heeft eeu dievenbeu- deeen brutaal stuk uitgehaald Bij den landbouwer A. D. zijn een 8-tal hammen en een paar stukken rook vleesch, samen ruim honderd poud, be nevens de wasch gestolen. Het laatste is in een sloot terugge vonden. Met de hammen schijnt men dwars door het land gegaan te zijn naar het tramstation, waar een kar moet hebben gereeed gestaan. Dit echter is nog niet alles. Bij den landbouwer G. D. zijn in dien zelfden nacht vier fietsen ontvreemd, waarvan men een damesfiets met lek ken band terugvond in de omgeving van het waschgoed van A. D. En eindelijk kwam J. G. aangifte doen bij de politie, dat ook zijn rijwiel wordt vermist. In het land heeft men dan ook vijf sporen van fietsen ontdekt. 't Is te hopen, dat de bende spoedig gevat wordt. Op die manier is niets meer veilig. Kijkuit. Een partij lijnzaad, dat onge dekt werd vervoerd, is door soldaat commiezen in beslag genomen, evenals de kar en het paard. Vlak bij den weg naar Koewacht. Het paard was hoogstwaarschijnlijk voor den „draad" bestemd, had de voerman een soldaat voor zich en een achter zich De ijverige mannen die lont geroken hadden, waren langs verschillende we gen van Axel gekomen. Hulst. Woensdag had in een der lo kalen der Ambachtsschool de jaarlijk- sche uitreiking plaats van getuigschriften aan de leerlingen die den driejarigen cursus der school en den vier-jarigen curcus der avondvakteekenschool met vrucht gevolgd hebben. Van de Ambachtsschool werden met diploma ontslagen de leerlingen A. Dek ker, Zaamslag, R. Freijser, Hulst, P. Le Féber, Axel, Vaal, Kuitaart, L. Wie- laud, Ter Neuzen, J. Wisse, Zaamslag, E. de Boij, Hulst, J. Claessens, Lams- waarde, J. Feyen, Westdorpe, M. de Feijter, Ter Neuzen, E. Kaas, Sas van Gent, A. Mattelé, Axel, J. Willemse en P. Willemsen, Zaamslag, twee leerlingen blijven op verzoek nog één jaar de lessen volgen, terwijl aan een leerling eerst het diploma zal worden uitgereikt, nadat hij ten genoeg van directeur en leeraren nog eenigen tijd de lessen heeft gevolgd. Voor de Avondvakteekenschool zijn met diploma ontslagen leerlingen P. Bies- broeck, Hulst, A. Dekker, Zaamslag, R. Freijser, Hulst. P. Le Feber, Axel, L. Wieland, Ter Neuzen, J. Wisse, Zaam slag, W. Antheunis, Axel, M. de Feijter, Ter Neuzen, E. Kaas, Sas van Gent, P. Willemsen, Zaamslag, A. Wouters, Axel, A. Mattelé, Axel, twee leerlingen niet bevorderd. Clinge. Alhier is een burgerwacht op gericht met 92 leden. Tot hoofdmam werd benoemd de heer Alf. Lansu. Graauw. In den Koningin Emmapolder werd door surveilleerende ambtenaren een koe benaderd. De smokkelaars die niet wilden halt houden, werden op eeni ge schoten onthaald met het gevolg, dat het beest doodelijk getroffen neerviel en de geleiders op de vlucht sloegen. Schoondijke. Gisteravond omstreeks 9 uur ontstond er een begi* van brand in de touwslagerij van Dhr. Iz. Clarisse met enkele emmers water was men den brand spoedig meester. Een partijtje touwerk is verbrand. IJzendijke. De soldatencommiezen heb ben wederom een goeden slag geslagen. Zij namen drie koeien in beslag, welke in de richting van den Belgische grens werden vervoerd. De begeleiders wer den in hechtenis genomen. Vlissingen. Alhier kwamen ruim 60 „zwartjes" uit Engelsch-Iudië per trein van Rotterdam aan. Deze kleine, ten gere mannen waren allen afgemonsterd van schepen, waarop zij als stoker heb ben gevaren. Zij gingen per mailboot naar Engeland, om aldaar voor Calcut ta te worden ingescheept. Op initiatief van Mr. P. Dieleman te Middelburg is opgericht een vereeni- ging Zeeuwsche Polder- en Waterschaps- bond gevestigd te Middelburg ten doel hebbende lo. verbreiding van meerdere en be tere kennis van het waterschaps- en Solderrecht en het waterschaps- of pol erwezen, om daardoor meer algemeene belangstelling te wekken 2o. bevordering van een gezonde toe passing der beginselen van autonomie en zelfbestuur der waterschappen naar den eisch van de grondwet 3o. bevordering van de algemeene en bijzondere belangen van waterschap pen of polders en van groepen water schappen of polders. Een groot aantal belangstellenden uit verschillende polders en waterschappen in alle deelen der povincie Zeeland ge legen, werkten hiertoe mede. Een be- stuer werd op een algemeene vergade ring gekozen, hetwelk zich zal wenden tot alle polders en waterschappen, met het verzoek lid te worden. Een goede vangst. T« Amersfoort zijn aangehouden twee personen verdacht van rijwieldiefstallen. Evenzoo zijn aan de justitie overgeleverd twee personen te Amersfoort en twee te Soest als verdacht van heling. Acht der karretjes zijn reeds opgespoord te Laren en Veenendaal. Een der van diefstal verdachten bleek tevens beroover van een paardenhande laar tijdens de Halfaarten paardenmarkt te Amersfoort terwijl nummer twee betrokken is bil een dekendiefstal in 't groot in het tiollandsch kamp te Zeist. De twee van rijwielheling verdachten uit Soest hadden 500 dezer militaire dekens opgekocht voor f 1100. Velen er van zijn te hunnen huize ontdekt of elders opgespoord. Een unicum in de paar denwereld. Bij den landbouwer C. Groeneveld te Nieuwendijk (N.B.) wierp een paard twee voldragende veulens. Hot eigenaardige van het geval is echter, dat den 5en April het eerste veulentje verscheen, den 12en April gevolgd door het tweede. Treurig bericht. Familiebetrekkingen in Den Haag woonachtig hebben eerst dezer dagen uit Amerika bericht ontvangen van het tragisch einde van den heer J. Dekker, die in den nacht van 27 October in een hospitaal aan het Amerikaansche front in Frankrijk is overleden tengevolge van een verwonding aan do beenen door een op het hospitaal, waaraan hij verbonden was, geworpen bom. De moord op den burgemeester van Beesd. De Nederlandsche Regeering heeft aan de Belgische en aan de Duitsche Regee ring de uitlevering verzocht van Johann Keiler, bijgenaamd Nopsen of Siibermann. Hij wordt verdacht medeplichtig te zijn aan den moord in den nacht van 9 op 10 Maart gepleegd op den heer Hondelink, burgemeester van Beesd. Vermoed wordt, dat K. zich in Duitscldand of in België ophoudt. De ex-Kroonprins. De Duitsche ex Kroonprins woonde den len Paaschdag met zijn gastheer, den burgemeester en diens gezin, in het Evangelisatiegebouw „Rehoböth" de godsdienstoefening bij, waar de heer Stavenga het Paaschevangelie verkondig de, aan de hand van Romeinen 1 vs. 4. (Hbl). Het gevonden kinderlijkje. Het kinderlijkje, dat thans weer te Prinsenhage gevonden is, werd ontdekt door een arbeider, die op hot land aan het spitten was. Het lijkje was van een meisje van ongeveer 1 jaar oud. Het lag op een zeer geringe diepte in een kuil en vertoonde een snede in den hals en een ter hoogte van de borst. De armen en beentjes waren van het lichaam gescheiden en lagen onder in de kuil. Men heeft vermoedens tegen een Bel gische familie, welke 14 dagen geleden uit Prinsenhage naar België is vertrokken De stemplicht. Te Haarlem is gearresteerd S. Rin- kema, voorzitter van een anti-militairis- tische vereeniging. Hij was veroordeeld tot 2 dagen hechtenis, wegens het niet voldoen aan den stemplicht bij de jongste Kamerverkiezingen. Hij had geweigerd de boete te betalen. De Presidentwas onbereikbaar. Aan het „Centr." wordt gemeld, dat aan de Oost-Groningsche grens Donder dag vier personen, vermoedelijk Russen, zijn teruggezonden. Ze wilden naar Amsterdam, naar „Winkoop", en waren verontwaardigd niet te mogen doorreizen Vervalscht bevolkingsregister. Volgens „Het Volk" zijn te Hoesbroek (L.) op last van den officier van justitie bevolkingsregister en kiezerslijsten in beslag genomen. Het moest n.l. gebleken zijn dat het bevolkingsregister dor gemeente Hoens- breek op last van den wethouder V., (destijde loco-burgemeester dier gemeen te) is vervalscht. Een beajnbte heeft tegenover den wachtmeester der mare chaussees verklaard, dat hij »op last van wethouder V. van ruim een vijftig personen het jaartal der vestiging in de gemeente had veranderd van 1919 in 1917. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Schoonhoven, C. J. Leenmans, te Oosterwolde te Wijngaar den, J. Ronge te Hooglokland. Aangenomen Naar Oud-Loosdrecht, D. J. Peterse te Parreganaar Ensche de, P. den Duijn te Oosterwijk. Bedankt: Voor Rotterdam, Is. Voor- steeg te IJselmondevoor Hoi- en Boercop, M. van Grieken te Delftvoor Barneveld,Lekkerkerker te IJssclmuiden, voor Vriezen veen, C. W. Ekering te Noord wijk aan Zee. Geref. Kerken. BeroepenTe Oudewater, M. Gra' vendijk te Briellete Kruiningen, J. Visscher, Cand. te Meppelte Kampen, P. C. de Bruijn, te Edam te Westbroek J. A. Verhoog te Reeuwijkte Ileteren Randwijk, N. J. Trenning te Ölstte Heemse, W. Steunenberg te Blokzijl; te Hijlaard, J. Visser Cand. te Meppel; te'Westergeest F. H. van Loon te Bu- rum. BedanktVoor Zwolle, J. L. Schouten, te Arnhemvoor Hollandscheveld, W. H. Bouwman, te Nederhorst den Berg voor Blija, R. Haitsma te Gaast c. a. Christ. Geref. Kerk. Beroepen Te Harlingen P. de Groot, te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzer(es) Tot onderwijzeres aan de Chr. School te Poeldijk Mej. A. M. Wassenaar, te Ooltgensplaattot onderwijzer te On derdendam, W. Maassen van den Brink te Nijverdaltot onderwijzer te Arnhem W, Timmerman van Rijswijktot on derwijzer te Schoondijke, J. K. Vaogd, thans in militairen dienst. Overgang tot een anderen staat des levens. Om meer tijd en krachten aan de Onesiforus-Bank te kunnen besteden, heeft volgens de „Stand.", D s. K. Ous s o r e n den Kerkeraad der Ger. Kerk te Huizen verzocht om ontheffing van zijn ambtelijke bediening in de Geref. Kerk aldaar. Naar men zich herinnert, heeft kort geleden de classis Amsterdam uitgespro ken, dat het. ambt van Dienaar des Woords en de functie van directeur der Onesiforus bank onvereenigbaar zijn. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 17 April. Augustinus Petrus Acke, oud 32 j., jm., en Maria van den Boom, oud 29 j., jd. Jan van Wjjck, oud 31 j., jm. en Pieternella Leuutje van der Drieï, oud 24 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 16 April. Anthonie Bondewel, oud 23 j., jm. en Suzanria Eekman, oud 23 j., jd. 17 April. Arend Slagman, oud 23 j., jm. en Augusta Albertha Sophia De Vilder, oud22j.,jd. Geboorten. 14 April. Alphonsus Fran- ciscus, z. van Anlhonius d'Hont en van Paulina Coolscn. 19 April. Jacobus, z. van Adriaan Marijn Adriaansen en van Hendrika Adriana Hamelink. Overlijden. 14 April. Jan Harms, oud 72 j., wedn. van Elizabeth van Petegem. PREDIKBEURTEN. ZONDAG 27 APRIL. Gereformeerde Kerk. VERGADERING der Geref. J.V. teTer Neuzen, 's Zondags avonds 7Va uur in de Consistorie aan de Nieuwstraat. Z o n n e t ij d). DAGEN. Voorm Nam. Zaterdag 26 April 10.39 11.09 Zondag 27 11.39 11.57 Maandag 28 0.23 Dinsdag 29 0.40 1.08 Woensdag 30 1.24 1.51 Donderdag 1 Mei 2.11 2.38 Vrijdag 2 2.55 3.26 Voor de talrijke bewijzen van belangstelling, ontvangen bij mijn verkiezing tot Lid van de Provinciale Staten van Zeeland, betuig ik mijnen hartelijken dank. II. J. VAN DEN OUDEN. Ter Neuzen, 23 April 1919. Bij deze betuig ik mijn har telijken dank aan allen, die heb ben mede gewerkt tot mijne verkiezing als lid der Provinciale Staten van Zee land, alsmede aan hen, die van hunne belangstelling deden blijken. PIL J. VAN DIXHOORN. Axel, April 1919. voor Ter Neuzen, Axel, Hoek, Zaamslag en ile aan die plaatsen grenzende gemeenten. De jaarlijksche Algemeene Vergadering dier Boerenleenbank zal gehouden worden op des namiddags te 2 uur (Zomertijd), in de bovenzaal van het Bankgebouw aan de Walstraat. Zij die zich spoedig als lid opgeven kunnen wellicht nog ter vergadering worden toegelaten. Deze algemeene vergadering is niet van belang ontbloot, omdat aan het eind ar van de oprichting eener Onderlinge Brandwaar borg m a a t s c h a p p ij zal ter sprake gebracht worden. Tei Neuzen 9'/2 en 2'/j nur Ds. S. Groeneveld. Bed. H. Av Axel 9 en2 nur, Ds.A. Thieleu. Zaamslag 9'/j en 2'/j uur, Ds. H. P. M. de Walle. Hoek 10 en 3 uürr Ds. H. v. d. Wal. Schoondijke 10 en 3 uur, Ds. J. R. Goris. Oostburg 10 en2'/2 uur, Leeskerk. Aardenburg. 9'/i en 3'/i uur Leeskerk Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9'/2 en 2 uur, Ds. A- Timmerman. Doopsbediening. Sluiskil 9Vi en 2 uur Dhr. L. Dek. Axel 9 en 2 uur, Ds. Hugenholtz. Zaamslag 9'/i en2'/iuur, Ds. G. van Dis. Hoek 10 en 3 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9'/i en 2'/j uur, Ds. L. de Bruijno Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr.) Ter Neuzen 10, 3 en 61/ï uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2