Familieberichten EEN HUIS, TER NEUZEN. fieflerlanflscb Tooneelgezelscbap VRIJDAG 25 APRIL, TIENEKE VAN TERNEUZEN, „Internationaal Hotel", Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. PLAATST UW IN DIT BLAD. Advertentie ii. Rantsoen Vetten Maxiinnin prijzen Aardappelen. Noord en Zuid, Zeeuwsche dansen, Tango Parisien, Komiek, Hollandsche dans. Hüllandsche en Vlaamsche Liederen. Coöperatieve Groentendrogerij en Zouterij Ter Neuzen. om in de verpleging te worden opgeleid. Te koop: Tieneke van Terneuzen Zaterdag tussclien 12 en 1 ure. Het slot en de publieke gebouwen werden dadelijk in beslag genomen. Men betrad ze echter niet, omdat ze ondermijnd heetten te zijn. De bezetting van de stad bood geen tegenstand. De vroegere po- litiepresident van Berlijn, Eichhorn, poogde Brunswjjk in een vliegtuig te ver laten, doch was in de buurt van Holz- minden tot eene noodlanding gedwongen. Bij deze gelegenheid werd hij door de in Holzminden aanwezige regeerings- troepen gearresteerd. Generaal Maercker van de Regeerings- troepen heeft in geheel Brunswijk den staat van beleg afgekondigd. Een buiten gewone krijgsraad is ingesteld wie in het bezit van wapenen wordt aangetrof fen, wordt overeenkomstig het oorlogs recht gestraft. Zoo is het in Brunswijk. Zoo gaat het misschien ook in Beieren. Maar als het vuur op twee plaatsen gebluscht is, laait het straks op drie weer op. Een somber Paaschfeest, dat van 1919 Ach, hoevele duizenden, die niet eens hebben gedacht aan den Vorst des Levens, die den dood heeft overwonnen. Die niets hebben verstaan van den jubeltoon „De Heere is waarlijk opgestaan!" Geen heilige verrukking, geen ontroering heeft de Paaschmorgen bij hen gewekt. Als roofdieren azen zij op het bloed hunner medemenschen. Verderf is op al hunne wegen. Beware God ons dierbaar vaderland voor dezulken. Dat het gebed voor de geteisterde landen, voor onze Christen broeders, moge vermenigvuldigen en ons volk in den strjjd op maatschappelijk en politiek gebied kloek de kruisbanier moge opheffen en ook bij de stembus moge getuigen tegen den geest uit den afgrond. Be Internationale Arbeiderswetgeving. Het resultaat van de werkzaamheden der voor dit ontwerp ingestelde kom missie op de vredesconferentie luidt als volgt 1. Menschel ij ke a rbeid mag noch in beginsel, noch feitelijk gelijk worden gesteld aan koopwaar. 2. Aan alle werkgevers en arbei ders wordt het recht van aan eensluiting en vereeuiging gewaarborgd voor alle doeleinden, die niet in strijd ziju met de wetten. 3. Geen kind mag voor zijn 14e jaar in industrie of handel werkzaam zijn, zulks om de ontwikkeling van zijn krachten en zijn onderricht te verzekeren. Tusschen 14 en 18 jaar mogen jongens en meisjes slechts ge bruikt worden voor arbeid, die met hun lichamelijke ontwikkeling in over eenstemming is te brengen en onder voorwaarde, dat hun beroepsopleiding en algemeene ontwikkeling verzekerd blijft. 4. Iedere arbeider heeft recht op een loon, dat hem een levenstandaard, overeenkomstig de beschaving van zijn land en zijn tijd verzekert. 5. Zonder onderscheid van geslacht moet g e lij k loon worden betaald voor arbeid, gelijk naar hoeveelheid en soort. 6. Er wordt voor alle arbeiders een wekelijksche rustdag in gevoerd, bij voorkeur op Zondag. In dien dit onmogelijk is, moet een over eenkomstige rusttijd op een anderen dag worden toegestaan. 7. D e a r b e i d s t ij d e n in de in dustrie worden beperkt en terugge bracht tot de basis van acht uren per dag of 48 uren per week, behal ve voor de landen, waar de gesteld heid van het klimaat, de gebrekkige ontwikkeling van de organisatie der industrie of andere bijzondere omstan digheden, tot een aanmerkelijk ver schil en nuttig effekt van den arbeid leiden. Voor deze lauden zal de in ternationale arbeidsconferentie de grondslagen aangeven, welke bij bena dering gelijk moeten zijn, aan de bo vengenoemde. 8. Buitenlandse he arb ei ders, die wettelijk in een land zijn toegelaten, alsmede hun gezin, zullen in alles wat verband houdt met hun arbeidsomstandigheden en sociale ver zekering, recht hebben op dezelfde behandeling als de onderdanen van het land, waarin ze verblijf houden. 9. Alle staten moeten een a rbeid s- i n s p e k t i e inrichten, om te verze keren, dat de wetten en bepalingen, betreffende de bescherming der arbei ders, worden toegepast. In dezen dienst moeton vrouwen worden opgenomen." ONWETTIG VERKLAARD. Men meldt ons uit Ridderkerk Door het stembureau is de lijst inge diend door de S. D. A. P. voor den Gemeenteraad, onwettig verklaard. Re den, ze werd ingediend door iemand, die niet op de kiezerslijst voorkwam. Volgens de stemming van de Prov. Staten zouden ze twee zetels hebben verworven. Voor den te kiezen Raad niet onfor tuinlijk, daar No. 1 van die lijst een kastelein van Bolnes was. Het beroep, namens de federatie der S. D. A. P. in Leeuwarderadeel ingesteld tegen de beslissing van het hoofdstem bureau, waarbij haar candi- datenlijst voor de Gemeenteraadsverkie zing ongeldig is verklaard, op grond dat de inleveraar niet staat op de tot 15 Mei geldende kiezerslijst, is door Gedeputeer de Staten van Friesland verworpen. Er zullen dus geen sociaal-democraten in den Raad van Leeuwarderadeel kunnen worden gekozen. (Volk). DE SCHOOL ALS OUDE MANNENHUIS. Men herinnert zich misschien nog, dat niet zoo weinige jaren geleden heel wat herrie werd gemaakt over het ontslag van een onderwijzer Beishuizen te Lop- persum, die soc.-dem: beginselen erop na hield. De gemeenteraad van Lopper- sum ontsloeg den man, daar hij zijn principes wat al te practisch ten nadecle van het onderwijs beleed. De S. D. A. P. was diep verontwaardigd over dit onrecht. Thans heeft Zaandam dat weer „goed" gemaakt, door den 63-jarigen Beishuizen tot onderwijzer te benoemen. Had Duys den man niet eer onderdak kunnen verschaffen Of diende Beis huizen nog als reclamemiddel VERHOOGING VAN VRACHTTARIEVEN? Naar de „N. Venl. Ct." verneemt, zullen de vrachten der Nederlandsche spoorwegen binnenkort nog met 10 pet. verhoogd worden. De nieuwe tarieven, die in verband hiermede worden inge voerd, zullen tegen vroeger een verhoo ging van 80 pet. aanwijzen. Voor kolen zullen de vrachten lager zijn. Hiervoor worden speciale tarieven ingevoerd. UIT DEN RAAD. De Gemeenteraad te Hilversum heeft besioten, wegens de tijdsomstandigheden dit najaar het houden van de kermis niet te laten doorgaan. Voorts werd de gasrantsoeneering opgeheven en een voorstel aangenomen tot invoering van den 8-urigen werkdag voor de gemeen tewerklieden. Mede werd nog aangenomen een voor stel om den aftrek ter berekening van het belastbaar inkomen te bepalen op f 700 voor gehuwden en op f 500 voor ongehuwden. TER NEUZEN, 23 April 1919. Zaterdagavond omstreeks half zes, bij het binnenkomen van de stoomtram der lijn HulstWalsoorden is het acht jarig zoontje van den paardenhandelaar L., wonende voor het station te Hulst, vlak voor de ouderlijke woning overre den en gedood. De jongen was, zittende op de buffers van den tweeden en laat- sten tramwagen, een eindweegs meege reden, viel daar ten slotte af, met het ongelukkig gevolg, dat hij doormidden werd gereden. Het zwaar verminkte lichaam werd in de ouderlijke woning binnen gedragen, waar de ontboden ge neesheer slechts den dood kon consta- teeren. Bij het dorschen met een stoom machine te St. Jansteen werd de voet van den 20-jarigen zoon van den landbouwer B. deor de machine gegrepen en zooda nig gewond, dat eerst de voet moest worden afgezet en daarna het been tot boven den knie, om grooter gevaar te voorkomen. Goes. Maandag had hier onder groote belangstelling de jaarvergadering plaats van het Zeeuwsch Jongelingsverbond (Prov. afdeeling van den Ned. Bond van Jongel. Ver. op G. G.). 's Ochtends is de huishoudelijke ver gadering gehouden. In de voorzittersva cature-A. S. J. Dekker werd bij 2e stem ming gekozen dhr. J. P. Kögeler, die tevens diens vacature als Bondsbestuurs- lid inneemt, terwijl in de daardoor ont stane vacature als secundus Bondsbe- stuutslid werd gekozen vr. W. v. d. Berg van Bruinisse. De andere aftredenden werden met bjjna algemeene steramen herkozen. In de openbare, door zeer velen be zochte middagvergadering, hield ds. J. L. Schouten van Arnhem een schoone rede over: „Het Gekruisigde Evangelie en het Evangelie des Kruises". Ds. Kerk hof van Souburg sprak een kernachtig slotwoord. Het Verbond ziet op een uitnemend geslaagden feest- en propagandadag terug. Krabbendijke. Tijdens de plechtigheid van de Avondmaalsviering op Goeden Vrijdagavond alhier, had een brutale en ergerlijke ordeverstoring plaats, daar iemand van buiten tot driemalen toe een ruit ingooide, zoodat de steenen en de glasscherven in het kerkgebouw terecht kwamen, wat natuurlijk veel schrik en opzien verwekte. Gelukkig is het de po litie mogen gelukken den dader te vin den het bleek te zijn de veelbelovende!?) knaap K. Hij zal zich voor dat zeer brutale en ergerlijke feit hebben te ver antwoorden en daar men vermoedt, dat het met moedwilligheid en opzet is ge schied, zal hij zijn straf wel niet ontgaan. Nisse. Maandagvoormiddag had hier een treurig ongeluk plaats. De landbou wer Boone zag zijn geweer na, om het daarna op te bergen ongelukkigerwijze ging het geweer af en trof het zijn vrouw zoodanig, dat de dood onmiddellijk intrad. Be sprekende doofstomme. Een „doofstomme" die te Eindhoven langs de deuren bedelde, had 3 doublé kettingen bij een goudsmid ontvreemd. De man die een beschreven bordje voor de borst droeg, werd door de politie achterhaald, en geboeid, wat den doof stomme den uitroep ontlokteWa zal da nou te beduije hebben 1 Revolutionare geschriften in beslag genomen. Te St. Jansteen zijn een paar Am- sterdamsche joden aangehouden met reis- tasschen, waarin zich revolutionaire ge schriften bevonden. Boodelijk ongeval met een motorfiets. De landbouwer H. te Kollummerpond is Woesdagavond met zijn motorfiets tegen een wagen gereden en dood op genomen. Be „Amstel" vergaan. De firma P. A. van Es Co. te Rot terdam, reeders van het sinds 2 April vermiste stoomschip „Amstel", berichten uit Zweden telegrafisch de mededeeling ontvangen te hebben, dat op 5 April bij Korshavn Maistrand twee reddingsboeien benevens eenig wrakhout, alles gemerkt „Amstel", is aangespoeld, waardoor alle hoop op een behouden aankomst der opvarenden is opgegeven. Een onmensch. Uit Elberfeld meldt men aan de „N. R. Ct." dat een mijnwerker te Croppen- burch om zich aan geld te helpen den 17-jarigen zoon der menschen, die hem na krakeel met zijn familie hadden op genomen, de vrouw zelf, haar 9-jarig dochtertje en haar zoontje van 4 jaar, benevens het dienstmeisje en den man bij wien hij in huis was, achtereenvol gens heeft vermoord. Daarna verbraste de dader 25 mark in verschillende her bergen. Hij is gevangen genomen. Smokkelaar doodgeschoten. Onder Malden (bij Nijmegen) is in den voorlaatsten nacht tot een ontmoeting gekomen tusschen een drietal smokke laars en kommiezen. Toen eerstgenoem- den aan een meermalen herhaald halt geroep geen gehoor gaven, werden eeni- ge schoten gelost, met het treurig ge volg, dat zekere W. Th. uit Groesbeek, zoodanig aan het hoofd werd getroffen, dat hij weldra overleed. De ongelukki ge is vader van zes kinderen. Op het lijk werd een parnijtje choco lade gevonden en in beslag genomen. Een gemeente zonder politiek. Dit dorado bestaat volgens het „Hld." in Overijsel, n.l. te Markelo. Wel zijn daar voor de Gemeenteraads verkiezing acht lijsten ingeleverd, doch vau deze acht zijn slechts twee politieke lijsten n.l. èén Christelijk-Historische en één S. D. A. P.-lijst, d.w.z. 'n orjhodox- conservatief van de „olderwetsche luu" en een van hen, die „meer voor die nieuwigheden vuult". De candidaten op de overige zes lijsten hebben hun can- didatuur te danken niet aan hun over tuiging inzake Gemeentebeleid of alge meene politiek, maaraan hun woonplaats. In plaats van door politiek kiesvereenigingen zijn de lijsten inge diend doorle. groep kiezers Dorp-Mar- kelo 2e. groep kiezers Elzen-Henrike 3e. groep kiezers Stokkum 4e. groep kiezers Stokkummerbroek5e. groep kiezers Kerspel-Goor; 6e. groep kiezers Kerspel Goor Elsenerbroek. Op al deze lijsten staan heel vertrou welijk liberalen, christelijk-historischen, vrijz.-democraten en r. katholieken naast en door elkaar! „Die politiek is maar raorigheid wel nu kunt goed mit enaor't is bie ons een liefhebberiee". zegt de Markelo-er 1 Ned. Ilerv. Kerk. BeroepenTe Huins en Lijons, J. F. Homan te Roldete Niezijl E. F. Tam- mens te Ureterpte St. Anna Parochie O. S. Jellema te Sebaldeburente Pur- merend, S. A. Baljon te Spaardam, te Reeuwijk, J. P. Snoep, cand. te Oegst- geestte De Meern E. Warmolts te Nunspeet. AangenomenNaar Ten Boer, J. P. Snoep, cand. te Oegstgeestnaar Hele- n*veen, J. Pelinck te Haseborg, em.- pred. te Heemstede naar Ellewoutsdijk, W. van Leeuwen, cand. te Baarn. BedanktVoor Someren, J. Pelinck te Haseborg, em. pred. te Heemstede voor Blauwkapel. J. C. Klomp te Rijssen voor Leerbroek, J. Ronge, te Hoog-Blok land. Geref. Kerken. TweetalTe Heemse J. H. A. Bosch te Andel en VV. Steunenberg te Blokzijl. BeroepenTe Utrecht, D. Hogenbirk Jzn te Charloiste Baambrugge, J. van Henten te Oldekerk. AangenomenNaar Maassluis (B.), G. W. Akkerhuis te Steenwijknaar Gies- sen Oud- en Nieuwkerk, W. H. den Houting te Markennaar Velseroord, G. J. Wissink te Vorden. Bedankt: Voor Oudewater, G. W. Akkerhuis te Steenwijk; voor Workum, Dr. J. Brinkman te Hattem. De Part. Synode der Geref. Kerken van Zeeland zal D. V. vergaderen in de Noorderkerk te Vlissingen, op Woensdag 18 Juni a.s. Benoemd tot onderwijzer(es) Aan de Burgerschool met den Bijbel te Binsterdam J. J., Boerop aldaar te Nieuw Vennep aan de Chr. School B. G. G. Nibbelink te Kollumte Wou- brugge P. Bardelmeijer van Ter Aar te Leerbroek, Y. Jacobs te Leerdam te Schoonewoerd, W. de Vries, te Leer dam te Drachstcr Compagnie, K. Pilot, te Kollum. Volgens voorstel van den Minister van Onderwijs zal het aanvangssalaris, dat volgens het oorspronkelijk ontwerp f900, f870, f830, f800 en f700 zou be dragen, Inu verhoogd worden tot f 1000, f960, f920, f880 en f840. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 11 April. Izaak van Kerkvoort, oud 26 j., jm. en Maria Hendrika Johanna Ran ters, oud 22 j., jd. Geboorten. 6 April. Cornelia Jacomina, d. van Cornelis Johannes Beije en van Florentina Abrahauiina van der Peijl. 10 April. Saartje, d. van Cornelis van der Have en van Jacomina Verschelling. 11 April. Pieter Levinus, z. van Cornelis Johannes Scheele en van Elisabeth Ca- tharina Hofman. Overlijden. 7 April. Pieter Dirk 't Gilde, oud 23 j., z. van Willem Pieter en van Pieternella Faas. 8 April. Anthonie Bedet, oud 83 j., echtg. van Elisabeth Dobbelaar. 10 April. Elisabeth van Doeselaar, oud 83 j., wed. van Jan Schee le. 11 April. Elisabeth Magrietha Donze, oud 69 j., echtg. van Govert Jacobus Verlinde. 12 April. Cornelis Pieter 't Gilde, oud 4 w., z. van Cornelis Mar- tinus en van Pieternella van IJk. (Zonnet ij d). DAGEN. Voorm. Nam. Woensdag 23 April 6.49 7.14 Donderdag 24 7.57 8.27 Vrijdag 25 9.17 9.54 Zaterdag 26 10.39 11.09 Zondag 27 11.39 11.57 Maandag 28 0.23 Dinsdag 29 0.40 1.08 SMBtMter* Bij dezen zegt ondergetee- «ss8W©' kende hartelijk dank voor de medewerking en gelukwenschen ontvan gen bij zijn benoeming tot lid der Pro vinciale Staten van Zeeland. F. DEKKER Az. Ter Neuzen, 23 April 1919. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de bon 12e week der Melange A en B en Marga- rinekaarten voor het 3e tijdvak geldig is van 25 April t/m 2 Mei 1919. Ter Neuzen, 23 April 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. IIUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Burgemeester vau TER NEUZEN maakt bekend, dat met ingang van 22 April 1919, is vastgesteld een maximum- kleinhandelprijs voor Aardappelen van 7 cent per Kilogram. Ter Neuzen, 23 April 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De aandeelhouders worden opgeroepen tot het houden van een Spoedeischbnde Vergadering op Vrijdag 25 April a. s. des namiddags '.30 uur, officiëele tijd, in het „Hotel Centraal", Markt, Ter Neuzen,. Het Bestuur: - L. DE FEIJTERHuijssen, Voorzitter. L. CH. WABEKE, Secretaris. mm*- In liet Christelijk Gesticht voor Krankzinnigen „VREDE RUST" te Bergen op Zoom, bestaat ge legenheid Aanvangsalaris f 200,— per jaar met vrije bovenkleeding en vacantiegeld. Sollicitaties aan den Geneesheer-Direc teur. Tholensstraat 88. Te aanvaarden Mei aanstaande. Te bevragen Brouwerijstraat 5. N B. Een gedeelte der koopsom kan als eerste Hypotheek op het pand ge vestigd blijven. U 'f Nederl. Fabrikaat van de Fa. W. A. SPOOR Jr., Culemborg onder leiding van den heer HECTOR VAN SEYM0RTIER, oud-bestuurder van den Koninklijken Nederlandschen Schouwburg te Gent. om 8 uur 's avonds in het „Hotel der Nederlanden". Opvoering van het prachtige Successtuk Anti-annexionistische operette in een bedrijf. Revue-schets in twee tafereelen. BERICHT. Wij vestigen speciaal de aandacht van bet geëerd publiek op het hoogst-aktueel karakter vau het geheel nieuw en oorspronkelijke stuk waarin de verdienstelijke schrijver H. BOS, zoowel naar vorm als naar inhoud, het vraagstuk der annexatie en van Nederland's souvereiniteitsrechten op kiesche wijze heeft weten te behandelen. DE DIRECTIE. Rotterdam, 22 April. Tor veemarkt alhier waran aangevoerd 119 paarden; 1 veulen, 1 ezel, 1162 magere run deren, 575 vette runderen, 123 vette kalve ren, 1195 nuchtere kalveren, 104 schapen, 347 varkens, 241 biggen 12 bokken. Prijaen koeien f 2.85—f 1.90 kalveren f3—fl.80; schapen f2—f 1.30; lammeren f2 zuiglammeren f 30—f 40 per stuk# varkens f2.50—f 1-80; licht soort f 1.81 overloopers f 45—f 120 per stuk. Melkkoeien f280—f690; kaflc. f290f725 stieren f 180—f 775 pinken f 130—f 180 vaarzen f 150f 225 werkpaarden f 200 f 750 slachtpaarden f 125—i 225 hitten f140 -f260. Nuchtere kalveren f30—f23; fokkalveren f 22—f 50 biggen f 28—f 45. Handel voor alles zeer matig. [{POOR'S MOSTERD

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2