Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 132. Woensdag 16 April 1919. 2e Jaargang. F E I L L E T 0 N. Buitenlandscli Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen' te f'eV Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeien worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels 0.40. Elke regel nieer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Na den slag. De stembusstrijd is gestreden. Het resultaat is gunstig geweest voor rechts. Onze christelijke regeering kan blijven steunen op een overwegend rechtsche Eerste Kamer. Met 'toog op bet feit, dat de Tweede Kamer vrijwel op bet doode punt staat en het ministerie daar dus geen krachtige meerderheid heeft, is dit van zeer veel belang. Maar meer reden tot dank aan God, die ons de zege schonk, ligt nog in liet feit, dat ons volk na de revolutie poging van November, beslist partij koos tegen liet socialisme. Schier overal ging het socialisme achteruit on wonnen wij in aantal. In Brabant en Limburg het minst. Wie daar uit Home's kerk overgaat tot het-socialisme, is er een overtuigd aan hanger van. Die laat zich door geen revolutionaire aanslag afschrikken, maar juicht die eer toe. Ook in Noord-Holland bleef het socia lisme op zijn aantal stemmen van verleden zomer. In Amsterdam gingen ze zelfs vooruit. Het Volk schrijft dit aan den invloed der socialistische pers toe. In Noord-Holland zijn de partij- genooten grootendeels lezer van Het Volk. Daarom bleven ze rood stemmen. In al de andere provineie's viel voor de soci's verlies te boeken. Volgens bet oordeel van Het Volk vooral, omdat de parlijgenooten daar veelal een z.g. neutraal blad lezen, en dus geeu goede socialistische kost onder de oogen krijgen. Daarom is daar dus ook in Zeeland een krachtige actie voor de roode pers noodig. Deze opmerking bevat leering ook voor ons. Niet door allerlei neutrale kranten, die in den grond der zaak liberaal zijn, worden de kiezers beginsel vaste mensclien, die onder alle omstandig heden de partij trouw blijven. We hebben het thans gewonnen bij de stembus laten we nu die overwinning bevestigen, door tegenover de socialis tische actie voor lrun roode pers, de onze. voor ZeeuwschVlaanderen" te stellen. Ook ouze menschen moeten er nog meer van doordrongen worden, dat de pers een machtig wapen is, dat haar geregeld weerkeerend woord van voor lichting en waarschuwing invloed oefent. Laat ieder daarom propagandist zijn voor ons blad, en nieuwe lezers trachten te winnen. De groot-e strijd gaat niet tegen liet uitstervend liberalisme, maar tegen bet socialisme. En die strijd vraagt bezieling en trouw. De uitslag. I)e Antirevolutionaire partij injZeeuwsch Vlaanderen kan tevreden zijn. In Hulst brachten we 1090 stemmen uit en in Sluis 481. Vooral liet cijfer voor de kieskring Sluis valt mee. Bijna 500! Onze mannen hebben zicli daar kranig gehouden. Al is hun moeite nu nogjniet ten volle beloond, omdat Mr. van Bortel niet verkozen werd, toch zijn het de stemmen van West Zeeuwsch-Vlaande ren geweest, die er den tienden man van onze partij hebben gebracht. Die voldoening mogen de Antirevolutionairen uit 't land van Cadzand althans smaken. 18) Z ELAN DIA. „Nee Jan, praat er niet over", zei ze, zoo beslist, dat 't Jan heel onaangenaam aandeed. „Naar de opera ga 'k niet. In geen geval. We hóóren er niet!" „Maar wat steekt er dan in Wat voor doodzonde bega je daar dan mee?" Hij had liet wel half en half verwacht, dat ze zou weigeren maar zóó bruut, zoo beslist, nee, dat viel hem tegen. Hij had zich gevleid, dat mocht ze heel wat bezwaren opwerpen, hij die wel zou kun nen wegredeneeren. Daar scheen nu wel geen sprake van te zijn. Botaf weigerde ze. „We hóóren er niet Het ergerde hem. En die ergernis klonk óók in den toon, waarop hij zijn laatste vragen had gesteld. „Je weet wel, Jan, dat ik je graag een plezier doe", antwoordde ze, op zacliten, overredenden toon. Ze had aan zijn spre ken wel bemerkt, dat hij zich over haar ergerde. Misschien lukte het haar, door Het zal thans zaak zijn, de organisatie nog'meer te vervolmaken. Met hard werken is er voor de gemeenteraden nog hetl tvat te winnen. Ook ons blad moet er nog meer verspreid. Na de drukte van de gemeenteraadsverkiezin gen hopen we er voor ons blad 11 flinke organisatie te helpen vormen. En de uitslag van de Statenverkiezingen, èii de belangstelling en sympathie die ons den laatsten tijd bleek voor „Zeeuwsch- Vlaanderen" te bestaan, vooral in Schoon- dijke, geven goede hoop op succes. Ook do kieskring Hulst heeft zicli goed gehouden, al waren de stemmen wat te veel verdeeld, en ware het beter ge weest meer zich te houden aan 'tadvies stemt nummer éénIn Axel en Zaamslag ging het verreweg 't, beste. Maar Neuzen en Hoek weken niet onbelangrijk van 't partijadvies af. Laten we hopen, dat liet straks bij de gemeenteraads-verkiezingen beter zal gaan. We kunnen in dit opzicht een lesje nemen bij de Staatkundig Gerefor meerden, die bijna als één man op den beer Dekker stemden. Overigens is er gegronde hoop, dat we bij een volgende verkiezing er onzen eersten candidaat zelf brengen. De in spanning kan wel iets grooter zijn. En dan halen we den kiesdeeler. Als or flink aangepakt wordt, is er kans dat Axel, Zaamslag, Neuzen en Hoek alle vier een rechtsche meerderheid halen. Laat dat tot 20 Mei aller ideaal zijn, dan wordt liet waarschijnlijk wer kelijkheid. V Het congres te Arnhem. Op 23 en 24 April zal in „Musis Sacrum" te Arnhem een congres worden gehouden tegen liet Neo-Malthusianisme, en t.er bespreking van liet bevolkings vraagstuk. De minister van Binnenlandsche Zaken zal liet openen, en bekwame sprekers (o.a. prof. Kouwer, prof. Slotemaker de Bruijue, Ds. Schouten) zullen bun licht doen schijnen over genoemde vraag stukken. Voor slechts f 3,— kan men lid worden en ontvangt dan na afloop de volledige Handelingen van al het gesprokene. Bij den heer W. A. J. de Winkel te Arnhem kan men zich opgeven. De strijd tegen het Neo-Malthusianis me, dat door voorbehoedmiddelen of door vruchtafdrijving het aantal kinderen gering wil houden, verdient onze volle sympathie. Het Neo-Malthusianisme is een gruwelijke zonde, die ziel en lichaam verwoest en mede den ondergang van ons volk veroorzaken zal, indien liet kwaad, dat voortvreet als de kanker, niet wordt gestuit. Laten onze kerke raden en ook verschillende staatkundige en sociale vereenigingen een afgevaar digde sturen, of althans lid worden. Ook particulieren kunnen zich als lid opgeven. De Beiersche Radenrepubliek is reeds weer ten val gebracht. Al van den aanvang af, stond ze wan kel. En toen de regeering van Hoffmann, hoewel ze naar Bamberg de wijk moest nemen, weigerde af te treden was hot zachtheid en vriendelijkheid hem van zijn voornemen af te brengen. „Maar, heusch, naar de opera ga ik liever niet. Daar is onze plaats toch immers niet „En waarom niet?" viel hij haar on geduldig in de rede. „We moeten de wereld niet gelijkvor mig worden. En als we beginnen met de opera, waar is dan 't end „Nou, als je daar ook al kwaad in ziet", zei hij, koel. „Ja", zei ze, „ik zie er kwaad in en daarom doe ik 't niet". Hij kende haar karakter. Meegaand was ze. Maar als ze eenmaal overtuigd Was, dat een of ander streed met haar beginsel, dan gaf ze niet toe. Hij wist dat. „Je valt me tegen", viel hij uit. „Je zal daar niet van bederven, eens een keertje mee te gaan naar de opera". „Dat is de vraag niet", antwoordde ze, óók wat geprikkeld, „of ik er van be derven zal". „Zoo, wat dan „Of ik liet met een vrijgeweten kan doenzei ze zacht. Hij zweeg een poos. „Dus je doet 't niet?" „Nee, Jandat doe ik niet". lot van de nieuwe sovjetrepubliek beslist, j Minister Hoffman organiseerde de be volking tegen de bob iewiki. De aanvoer van voedsel en kolen naar München werd stopgezet, en dit leidde tot het fiasco van de radenrepubliek. Dit lijkt on-. vei --1 belang. Immers slomi te vreezen, dat. heel Duitscldand Beieren zou volgen. De gevolgen daarvan zouden voor liet overig Europa niet te overzien zijn. Nu is er echter voor 't eerst een radenrepubliek ingesteld, die zicli niet heeft kunnen handhaven. Voor 'L eerst stroomt de roode vloed terug. Moge dit befceekenen dat het hoogtepunt is bereikt en dat nu de eb begint. Toch is liet in Duitschland nog aller minst een paradijs. In Saksen is de minister van oorlog door een opgewonden troep revolutio nairen vermoord. Ecnige honderden oorlogsinvaliden kwamen voor liet mini sterie van oorlog bijeen. Minister Neurink ontving een deputatie en zegde vervul ling van vele vvensolien toe. Toen echter ook gewapende Spartaciërs binnendron gen, wierp een regeeringssoldaat een handgranaat. Hoewel niemand gewond werd, sleepten de bolsjewisten minister Neurink naar buiten en wierpen hem te water. Toen de minister al zwemmende de overzijde trachtte te bereiken, werd hij door de revolutionairen doodgeschoten. Van de Vredesconferentie komt telkens veel maar helaas geen vredesnieuws. Het ontwerp volkeren bond dat bekend gemaakt wordt, is meer een verbond van de geallieerden tot bevestiging van hun overwicht en beveiliging van den behaalden buit, dan wel een bond van alle volken. De Duitsclie bladen blijven daarom dreigen met verwerping van de vredes voorwaarden en aansluiting bij Rusland. Zelfs maken ze een aanbod van Rusland en Hongarije tot hulp in een nieuwen oorlog tegen de entente openbaar. Duitschland zou dan 500000 man hulp troepen krijgen. Of eigenlijk is dat niet juist. Het zou een leger van eeu half millioen soldaten mogen vormen uit de Russische krijgsgevangenen uit Duitsch land. We geiooven, dat het heele bericht niets anders beteekent, dan een poging om door schrikaanjaging invloed op de vredesconferentie te oefenen. Dat Ilus- laud en Hongarije Duitschland willen bijstaan, als dit bolsjewistisch wordt, wisten we wel. Daarvoor was geen tele gram noodig. Maar dat Duitschland slechts in 't uiterste geval daartoe zal overgaan is eveneens zeker. Het bedoelde bericht moest dienen, qm de geallieerden die bezig zijn de eindvoorwaarden samen te stellen, de mogelijkheid nog eens te berin neren. Ook een minister Over den Müncheuer volkscommissa ris voor buiteulandsche zaken, dr. Lips, deelt het blad „Frankischer Tagepost" het volgende medeLips is reeds twee maal wegens hoogmoedswaanzin in een krankzinnigengesticht opgesloten geweest Toen hij wegens majesteitschennis aan „Ik vind je flauw". „Dat moest je niet zeggen, Jan, dat weet je wel beter „Kinderachtig; erg kinderachtig ook". „Laten we d'r niet meer over praten en den avond bederven". „Jij bederft ein. Da's makkelijk; er niet meer over praten. Maar ik heb liet er op gezet. En ik ga ook Llij wond zich op. Zijn oude kwaal, als men hem tegensprak. ,,'k Zou het niet doen Jan. Ik hoor er nietmaar jij evenmin ,,'k Zou niet weten, waarom niet. Jij ziet, geloof ik, overal zonde in „Je bent onredelijk. Jan „Natuurlijk, ik ben onredelijk. Jij niet jij bent redelijk. Als je me nog zoo'n klein plezier niet wilt doen „Niet kan doen „Och, wat praal. Niet kan Hij gaf haar koeltjes do hand, en ver wijderde zich. Ze bleef nog een poosje staan, de tra nen kwamen haar in de oogen. Zou hij nog niet terugkomen Hij sloeg den hoek om. Verdween. Zoo was hij nog nooit van haar weg gegaan. En waarom nu Ze voelde het het was meer dan een gewoon verschil geklaagd was, week bij uit naar Italië, waar hij, behalve correspondent voor de „Corriere della Sera" ook spion voor de keizerlijk Duitsclie regeering was Als zoodanig bewees bij gedurende den oorlog belangrijke diensten voor de politieke afdceiing van den Duitsclien generalen sfaf. Lips nam ook deel aan de conferentie te Zimmerwald en leidde als lid dezer conferentie de revolutionaire beweging in Italië. In het voorjaar van 1917 werd hij te Stuttgart in verzekerde bewaring geno men, omdat hij zich daar voordeed als behoorende tot den grooten generalen staf te Berlijn. Steeds leverde hij tot voor het uitbreken van de revolutie, be- riebteu aan den generalen staf. Sedert verdween hij een poosje van het, tooneel doch is thans weer in nieuwe heerlijk heid als minister te München op gekomen* Spartacus als diplomaat- Toen Spartacus in Mannheim lieerscli te, bezocht een Spartaeus-patrouille van ongeveer vijftien man de villa van een Zwitser om het een en ander of alles in beslag te nemen. Terwijl de plunde raars hunne zakken aan bet vullen wa ren, merkte de éigenaar op, dat liet. voor ben raadzamer was alles weer neer te leggen, want hij was buitenlander en diplomatische moeilijkheden zouden te verwachten zijn. ï)e Spartacuslieden beraadslaagden even onder elkaar en daarna zeide de Spartacus-commandaut Wij willen ook geen diplomatische ver wikkelingen en daarom heeft u eenvou dig de verklaring te onderteekenen, waarmede alle moeilijkheden opgeheven worden". En of hij nu wilde of niet, de Zwitser had eene verklaring te ou- derteekenen, waarin hij „vrijwillig" van zijn bezittingen afstand deed ten behoe ve van Spartacus. Toch nog bekend. Te Parijs morsten Woensdag twee mannen onthoofd worden, Ilumberto Sacco heette de eene de ander noemde zich Sarmazaro. Zij werden er van be schuldigd in Mei van het vorige jaar een logemèuthoudster vermoord te heb ben om haar te berooven. Sacco had echter tijdens de instructie voortdurend volgehouden, dat bij wel meegedaan bad aan den diefstal, maar niet aan den moord op de logementhoudster. San- nazaro verzekerde integendeel, «lat Sac co een prop watten in den mond van liet slachtoffer gestopt had. Beide man nen werden ter dood veroordeeld. Woensdag in den nanacht v»as alles voor de terechtstelling gereed. Toen men Sacco gewekt had protesteerde hij op nieuw tegen zijn vonnis en vroeg ver volgens te mogen biechten en de mis te hooien. Terwijl Sacco naar de kapel ging, verzocht Sannazara, die den bijstand weigerde, den rechter van instructie te spreken, omdat hij een mededeeling te doen had. En hij vertelde, dat Sacco inderdaad niet aan de moord luid mede gedaan, wel aan de diefstal. Toen San- uazaro gevraagd werd, waarom hij dan gelogen had, antwoordde hij, dat hij ge meend had, dat er in Frankrijk nooit twee menschen voor een zelfde misdaad terecht gesteld werden. Na deze be kentenis van Sannazaro is er bevel ge geven de terechtstelling van Sacco op van meeninghet ging dieper, 't Was hun verschil van levensbeschouwing. Moést dat geen botsing geven HOOFDSTUK VII. Een paar dagen later. Jan Waanders bad juist zijn middag maal genuttigd. Het was een uur of vier. Om iialf zes moest hij weer op 't kantoor zijn. Hij had dus nog een uurtje om uit te blazen. Papa was uit. Moe zat bij hem ver diept in de lectuur. Hij stak een sigaar op. Haalde een krant naar zich toe. Zette zicli om te lezen. „De Standaard". Nee,'t zinde hem niets, die vóórkant. Allemaal politiek. Vooral nu de verkiezingen in 't zicht waren. Driestar op driestar. Nou, de lui konden er op boffen de stijl mocht zoo schitterend wezen als 't maar kón bah, hij vond er niets aan. Politiek Waar een mensch z'n ziel toch mee kon kwel len 't Was per slot van rekening toch maar om de Laantjes te doen. Wel ja. Eerzucht, anders niets. En daar haalden ze dan den Bijbel nog bij te pas. Nee, hij moest daar absoluut niets van hebben. Laat loopen. Kon zijn tijd wel beter be steden. Daar bad je Van Donk die was te schorten. Toen de rechter van in structie aan Sannazaro vroeg of hij thans ook zijn waren naaui bekend wilde ma ken, antwoordde de moordenaar Neen ik heb fatsoenlijke familie; zij moet van mijn eerloozen dood onkundig blijven. Di ie van mijn broers zijn aan het front gesneuveld. Laat mijn familie denken, dat ook ik daar den dood gevonden heb. Debeul verrichtte vervolgens zijn werk. DE ARBEIDSWET VAN MINISTER AALBERSE. De acht-uren-dag. De arbeidsduur in fabrieken, werkplaatsen en kantoren wordt 8 uur per dag en 45 uur per week. In winkels, apotheken, koffie huizen, hotels en ziekenhuizen hoogstens 10 uur per dag en 55 uur per week. Arbeiders buiten deze werkplaatsen mogen mede hoogstens 10 uur per dag en 55 uur per week werken. Voor landarbeiders en dienstboden geldt de wet niet. In fabrieken en werkplaatsen is nacht arbeid (tussehen G uur 's avonds en 7 uur 's morgens) alleen in geval van technische of maatschappelijke nood zakelijkheid geoorloofd, en dan nog alleen als liet ploegenstelsel in toepassing wordt gebracht. Voor vrouwen is het verboden. Zondagsrust wil de wet bevorderen. Voor jeugdige personen en vrouwen is Zondagsarbeid vrijwel geheel verboden. In fabrieken en werkplaatsen eveneens voor mannen. Apotheken, koffiehuizen en hotels moeten eens per week een onafgebroken rusttijd van 36 uren geven waaronder een zeker aantal Zondagen Een vrije Zaterdagmiddag zal voor vele bedrijven worden verordend. Bakkersnachtarbeid wordt verboden tussehen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens, 's Zaterdags mag om 4 uur worden begonnen. Voor de huisindustrie worden geen regelen vastgesteld. De minister hoopt dat later te doen en dan minimum- loonen vast te stellen. Ook is dan verbod van arbeid in fabrieken en werkplaatsen voor de gehumde vrouw te verwachten. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Men schrijft aan de L. K. De politie te Scliiiineri heeft een ingeleverde candidatenlijst in beslag genomen en wel op grond le. dat die lijst door meerdere personen is onder teekend geworden, zonder dat daarop de naam van een caudidaat voorkwam 2e. dat die lijst ter onderteekening op eeu tafel is gelegd Se. dat er ernstige verdenking bestaat, dat op de lijst verschillende valsclie handteekeningen voorkomen. DE ROODE TERREUR. In liet „Vad." lezen wij Van verschillende kanten hooren wij, dat bet Roomsch-Katboliek en Christe lijk treinpersoneel (te Den Haag) erger lijk door de („moderne") bondsleden geterroriseerd word. Het is te hopen, dat de directie daar aan een eind maakt." Wéér een staaltje uit vele nog zoo onnoozel, zich daar warm voor te maken. Had lièm ook nog in't gareel willen slaan. Hij zou wel wijzer zijn. Nee, die vóórkant was niets. Omvou wen dan. „Binnenland".... hm weinig interessants „Tweede Kamer" sla over! „Kerknieuws".... trok ook al zeer weinig. „Letteren en kunst".... dat ging beter. Kijk: „Christelijke Orato- riumvereeniging". Ja, dat moest ie inzien. Opera nee, dat stond er niet. Toch scheen hij het er te lezen. Opera ja, 't was toch feitelijk wel broertje en zusjeLas hij nu Zijn oogen waren gevestigd op de rubriekmaar nee, hij las niét. Schoof daar telkens niet Jo's naam achter die zware kapitalen? Jo.... hij was nog niet bij de Vlietstra's ge weest, sinds eergisteren. Gisterenavond had hij niet gekimd eerlijk niet't was heel laat geworden op 't kantoor. Wat was ze toch halsstarrig geweest. In zoo'n kleinigheid niet es te willen toegeven je kon waarlijk wel overal een principe van maken. Als dat ook al niet geoor loofd waswat mocht je dan Op den duur welHoe hij het ook keerdehij vond 't kleinzieligEn tóch, hij had er ook geen vrede mee, dat ze zóó ge scheiden waren. (Wordt vervolgd). DOOK iHiiiiiBwt vjwsm—fm yiBHiffmmbcq

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1