Uit het Biimeuland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. I Gemeenteraad van Zaamsiag. wordt tijd om een einde te maken aan de moorden en naar liuis te trekken. Het is noodig om te handelen, zooals het leger van Kerensky heeft gedaan. De lente nadert en onze velden wachten ons. Wanneer het ons niet geoorloofd zal zijn, het front te verlaten, dan gaan we zonder verlof". In een ander artikel lezen wij „De strijd tusschen de angst voor de terroristische discipline en het verlangen om terug te keeren tot het werk op den geboortegrond, moet eindigen met de overwinning van het laatste. De aan wezigheid van vreemdelingen iu ons leger bewijst wellicht, dat op het Russische element nooit erg valt te rekenen." Inzonderheid deze citaten uit een Roodegardeblad teekenen den toestand, die toch niet bepaald rooskleurig is voor het Lenin-Trotzky-regiem. Zou het maar zijn P In de „Figaro" spreekt een bekend Fransch aviateur de meening uit, dat men binnen de vijf jaar vliegtuigen zal construeeren, waarmede een snelheid van 500 K.M. bereikt kan worden, dat is ongeveer 139 M. per seconde. Op deze wijze zo« men iu 80 uur een reis om de wereld kunnen doen, waarbij I'hileas Fogg's record van 80 dagen (in Jules Verne's meesterwerk) totaal in het niet zinkt. De troebelen in Egypte. Officieel wordt gemeld, dat ten noor den van Cairo de spoorwegen hersteld zijn. Maar „de ernstige onlusten duren voort in de streken, verwijderd van de verkeerswegen. Een aantal spoorweg stations zijn vernield." Als gezegd, dit is een officieel bericht. Behoeft men dan nog te vragen, of de toestand in Egypte ook kritiek is De bekende Sir William Willcocks heeft een memorandum over de Egyp tische quaestie samengesteld, waarvan de Morning Post hq); een en ander pu bliceert. De schrijver constateert daar in, dat de hoogere klassen in Egypte altijd vijandelijk tegenover het Britsche bestuur hebben gestaan, en dat deze stemming steeds is aangewakkerd door dien zij practisch van verantwoordelijke posten bleven uitgesloten. En nu heb ben ook de boeren, die dusver de beste vrienden der Engelschen waren, zich tegen dezen gekeerd. Sir William schrijft dit toe aan een verkee;d bestuur tijdens den oorlog. Bij de conscriptie van den arbeid kwamen vaak de armen en hulpeloozen in verdrukking, terwijl de werkzaamheden van vele corrupte ambtenaren den toestaud al niet beter maakten. Zoodat de boeren tot de con clusie kwamen dat de slechte tijden van het Turksche bewind waren terugge keerd. De Britsche regeeriug behoort, vol gens den schrijver van het memorandum het verloren terrein te herwinnen door blijk te geven dat de welvaart der boe ren haar zeer te harte gaat en door in de vacatures bij de bestuursdiensten te voorzien door de benoeming van Egyp- tenaren. U1TSLAQ STATENVERKIEZING. Overzicht van de tegenwoordige en de nieuwe samenstelling van de Staten van Noor d-H o 1 land- Oud Nieuw Vrije lib 6 2 Unie lib 16 6 Vrijz. dern. 11 8 Econ. bond 2 Roomsch-Kath. 7 18 Antirev 9 6 Chr.-hist 6 7 Chr. dem. 2 Middenstand 1 S. I). A. P. 22 21 Communist 2 Soc. partij 2 77 77 Noor d-B r a b a n d. Oud Nieuw Roomsch-Kath. 60 51 Antirev 1 3 Chr.-hist 2 Vrije lib 1 Unie lib 1 Vrijz. dem. 2 S. 'D. a. p. 4 64 64 Drente. Oud Nieuw Roomsch-Kath. 2 Antirev 1 7 Chr.-hist 1 3 Unie lib 21 7 Vrijz. dem. 7 6 S. D. A. P. 2 8 Ec. bond 3 1 Vrijzinnige 1 35 35 Friesland. Oud Nieuw Antirev 9 12 S. I). A. P. 19 14 Vrijzinnigen 10 7 Vrijz. dem.. 3 RoomsGh-Kath. 2 3 Chr.-hist. 9 8 Christ, soc. 1 Oecom. bond 1 Van der Zwaag 1 1 50 50 Over ij s e 1. Oud Nieuw Roomsch-Kath 9 13 9 6 Chr.-hist 6 6 Vrijz. lib 2 3 9 3 Vrijz. dem. 4 2 S. 'D. a. p. 5 8 Christelijk sociale 1 1 Platteland 1 Communist 1 Oec. bond 2 2 Geref. Staatsp. 1 47 47 LEGERORDER DER BOLSJEWIEKEN. De Amsterdamsche correspondent van „De Controleur" vermeldt de volgende order door de leiders der Bolsjewieken uitgegeven, natuurlijk geheim „Iu de ure des gevaars, wanneer gij in de gelegenheid zult worden gesteld, uw krachten met die der bourgeoisie te meten, begrijpt dan, dat van u zal wor den verlangd een absolutie gehoorzaam heid, een slaafsche onderworpenheid, en veel moed. Doet dan, wat van u zal worden verlangd. Laat u niet weer houden door gevoelens van menschlie- vendheid. Bedenkt dat de bourgeoisie ook nooit door die gevoelens werd be zield, en dat zij ook nimmer opzag te gen roof en moord. Aan het hoofd van de vereenigde re volutionaire proletariërs staat een drie manschap, door de besturen nader aan te wijzen. Om tactische redenen is het niet gewenscht, u nu de namen van het driemanschap te noemen. Dit driemanschap heeft de macht van een opperbevelhebber, liet stelt verant woordelijke commandanten aan, gene raals, kapiteins, sergeants, wïer taak nader zal worden omschreven, en die de namen hunner troepen nader zullen vernemen. Eerst als de revolutie slaagt, en de sociale, communistische Staat werkelijk heid is geworden, hebt gij het recht, uw leiders ter verantwoording te roe pen, en kunt gij hnn leven eischen, ge- lijkerwijs zij thans over het leven hun ner manneu zullen kunnen beschikken". Arbeidsschuwheid. Met genoegen lazen wij iu „Patrimo nium" In onze groote steden wordt ge klaagd over de „arbeidsschuwheid" van een aantal ondersteunden. De blijkens betrouwbare mededee- lingen is deze klacht niet geheel on gegrond. Hét kwaad schuilt niet zoo zeer on der de vakarbeiders als wel onder de ongeschoolden. Daar zijn er, die niét voor een loon van f20 willen werken, zoolang ze kunnen rekenen op een steun van f 15. Zij werken dan slechts voor f5 zeggen zij. Men uioet niet generaliseeren. On der de gesteunden zijn er gelukkig heel wat, die reikhalzend uitzien naar arbeidsgelegenheid, die slechts noode naar het Steuncomité gaan. Maar het valt niet te loochenen, dat er ook in de lagere kringen „parasieten" zijn. Door langdurende werkloosheid en op zich zelf niet onaardige steunbijdragen zijn sommige personen gedemoraliseerd. Deze arbeidsschuwheid is een ge vaar voor de maatschappij. Zij schaadt het kan wel niet anders, vooral ook de arbeiders. Scherpe controle is eisch. En zooveel mogelijk moet men productief werk aanwijzeu. Wie dat niet aan vaardt, behoord van allo ondersteuning te worden uitgesloten. Wij pleiten steeds voor een goede steunregeling ten behoeve van allen die tengevolge van de tijdsomstandig heden zonder werk geraakten. Maar het arbeidersbelang brengt ook mede, dat tegen werkschuwheid met krachtige middelen wordt opge treden. Dit is ten slotte ook in het belang van deze categorie ondersteunden zelf. Leert men hun niet dat zij de handeu uit de mouwen moeten steken, dan zullen zij straks gaau behooren tot de paria's vau onze maatschappij. TER NEUZEN, 8 April 1919. We vestigen de aandacht onzer lezers op de advertentie van de firma Begeer. Een penning, zooals de firma die in den handel brengt, is een schoone herinnering aan deze voor onze streek zoo spannende dagen. Hij is een uit drukking van de gevoelens, waarmede de Zeeuwsch-Vlamingen de Belgische eischen ontvangen hebben. De leeuw met het zwaard in de klauw op de voorzijde, drukt de vastberaden wil uit om Nederlandsch te blijven. Het op schrift aan de keerzijde spreekt van de zorg die Nederland voor de bedreigde streken moet koesteren. De penningen zijn keurig uitgevoerd. We raden een ieder wiens beurs dit toelaat aan, er een te koopen. Zoo'n penning wordt een familiestukje, als herinnering aan fel bewogen dagen en dreigend gevaar. Bestellingen kan men opgeven bij de firma, of bij de administratie van ons blad. Hoek. Op Zaterdag 29 Maart hield de Christelijke Werkliedenvereeniging te Hoek haar eerste jaarvergadering. Na opening en een kort inleidend woord van den voorzitter, den heer J. v. Alten, trad voor ons op de heer Van Houten uit Ter Neuzen met een rede over: „Regeling van den arbeidsduur." Onder groote aandacht werd deze aangehoord. Een gezellige discussie volgde. vOp verzoek des voorzitters gaf de heer Van Houten over verschillende vragen die in den boezem der vereeniging leefden, een antwoord. De vergadering was zeer druk bezocht. (Door een misverstand eerst heden, doch nu zeer besnoeid, geplaatst. Redactie). Axel. Woensdag werd door den heer mr.P.Dieleman van Middelburg een lezing gehouden over„Het verleden en de toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen". Nadat door het talrijk opgekomen pu bliek, waaronder ook vele dames, op verzoek van spreker, het „Wilhelmus" was gezongen, gaf mr. Dieleman die werd ingeleid door den heer E. Dekker Pz., voorzitter van het anti-annexionis- tisch comité, in een keurige rede de geschiedenis van af de vroegere tijden van Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl hij na de pauze ook de toekomst van dit ge. west besprak. Duidelijk liet spreker in zijn boeiende rede uitkomen, dat. Zeeuwsch Vlaanderen reeds sinds .eeu wen tot Nederland behoort en ook steeds tot Nederland zal moeten blijven be lmoren. Zeker was de heer L. J. den Hollan der, burgemeester, de tolk van de ver gadering, toen hij spreker dankte voor zijn leerzame rede. De pauze werd aangevuld door het zingen van nationale liederen begeleid door piano muziek. Axel. Naar we vernemen wordt vau socialistische zijde getracht alhier eeu landarbeidersbond op te richten. Alhier zijn vorige week vier Duit- sche soldaten aangekomen, die ontvlucht waren uit België. Zij zagen er vree- selijk vervuild en armoedig uit. Door de goede zorgen van den geneeskundi gen dienst en het personeel van het Roode Kruis werden de vluchtelingen opgeknapt. Axel. Naar we vernemen, zal het kin derfeest plaats hebben op 28 April aanst. op het concoursterrein. Breskens Naar we uit goede bron vernemöb, bestaan er plannen om in de ze gemeente te komen tot de oprichting van een beetwortelsuikerfabriek. (Zei.) Sluis. In het voorjaar van 1918 kocht het gemeentebestuur voor f3500 haring van een handelaar, die deze niet meer kon uitvoeren naar België, met het doel deze haring te distribueeren onder de bevolking. Eiken Donderdag zou er gelegenheid bestaan per gezin 10 haringen te koopen tegen billijken prijs. Door de beperkte gelegenheid om te koopen, nl. slechts één dag in de week, en dan nog maar van 's middags 1 tot 3 uur, kon het overgroote deel der bevolking geen haring bekomen. Op talrijke verzoeken om ruimer koop gelegenheid of om den verkoop op te dragen aan winkeliers, werd geen acht geslagen. Toen het warme weer kwam zat de gemeente met'nog ongeveer drie-vierden van de partij. Eerst nu besloot de burgemeester bij de winkeliers haring ten verkoop aan te bieden, waarvoor de winkeliers nu natuurlijk bedankten. Ook het publiek wil er, zoonis van zelf spreekt, niet aan. In arren moede heeft men nu de overgeschoten haring begraven onder de vestingwerken. (Tel.) Hansweerd. De rijksambtenaren alhier, ontdekten dat er een veertigtal kistjes kwatta-reepen in de buitenhaven rond dreven, terwijl er ook nog in een onbe heerde roeiboot 160 kruiken Bols werden gevonden. Een en ander is in beslag genomen. Zeer waarschijnlijk hebben de smokkelaars onraad bespeurd en de smokkelwaar in den steek gelaten. Op Maandag 21 April, tweeden Paasehdag zal te Vlissingen de Prov. Bondsdag van bij het Ned. Jongel. Ver bond aangesloten jongelingsvereenigingen gehouden worden. De morgeubijeenkomst zal aan de huishoudelijke aangelegenhe den gewijd zijn. 's Middags en 's avonds zullen openbare vergaderingen gehouden worden; o. a. zal een refeiaat over de vakbeweging geleverd worden. Colijnsplaat. Eeu met paarden bespan nen wagen van den landbouwer Joh. de Fouw geraakte bij het huiswaarts rijden op hol, doordat de dieren schrikten. Bij een bocht van den achterweg kwam het voertuig terecht tegen het woonhuis van P. K. waarvan eenige ruiten verbrijzeld werden en de bewoners, inzonderheid de dochter geweldig schrikten. Behalve de materieele schade, liep een en ander nog goed af. De uitgifte der 57a pet. leening, ad f 1,250,000, ten laste der provincie Zeeland, is ruim volteekend. Door de Zeeuwsche vrouwen en meisjes is totaal f 4591.707a bijeenge bracht voor het op 30 April aan prinses Juliana aan te bieden geschenk. Men schrijft uit Arnhem In de wachtkamer 1ste klasse van het station alhier trokken twee jonge lieden de aandacht, doordat zij onder groote vroolijkheid een groot aantal glazen port dronken, tevens de juffrouw van den statiousboekhandel tracteerende. De politie werd gewaarschuwd en deze vernam, dat de jongelui gewed hadden, wie het meeste port kon drinken. Een van de jongens was in het bezit van f800. Na eenig aarzelen verklaarde hij dit geld van zijn broer te hebben. Bij nader onderzoekbleek, dat deze broer kantoorbediende was op eeu bankiers kantoor, waar den laatsten tijd herhaal delijk postwissels waren vermist, terwijl een der laatste dagen uit een brief op geheimzinnige wijze een bedrag van f 1200 was verdwenen. De kantoorbediende bekende zoowel den diefstal van de postwissels ais van het bedrag van f 1200. De boekhouder had zelf het geld in de enveloppe gedaan en deze dichtge maakt, den brief daarna aan het jonge- mensch gevende, om dezen te verzegelen. Zich omdraaiende had het jougemensch behendig de nog vochtige enveloppe geopend eu het geld er uit gehaald en daarna weer zorgvuldig gelakt. Toen de brief aan het adres kwam, bleek het geld verdwenen, liet was tot dusver niet mogelijk geweest de geheim zinnige vermissing te verklaren, totdat het geval nu duidelijk werd. Het bleek, dat een wagenbestuurder van de tram mede van het gestolen geld geprofiteerd had. Deze en de beide broers werden gearresteerd, doch wegens gebrek aan plaats in het huis van bewaring moesten allen weer op vrije voeten worden gelaten. Wapenen voor bolsjewisten Uit Zevenaar wordt aan de „Tel." gemeld Over de grens zijn eenige complotten ontdekt van personen, die zich onledig hielden met het naar Nederland smok kelen van allerlei wapenen, zooals revolvers, dolken en ploertendooders. In hoeverre zulks verband houdt met bolsjewistische stroomingen is niet be kend, doch de controle op naar Neder land komende passagiers eu goederen dient ter dege scherp te blijven. Dit wordt trouwens ook door onze autori teiten terecht ingezien, wat blijkt uit het feit, dat alle uit Duitschland komende passagiers, aan den lijve worden onder zocht. Voorts noteert men van allen de legitimatiën. Brutaal. Ten huize van den heer v. d. G. in de Marktstraat te Wormerveer, heeft een brutale diefstal plaats gehad. Terwijl de bewoners afwezig waren alleen de dienstbode was thuis stapte, midden op den dag, een tot nu toe onbekend persoon de woning binnen en wist de linnenkast te openen, waarin een geld kistje stond. Op het hooren van eenig gerucht kwam het meisje beneden en vloog op den indringer aan. Deze heeft haar echter dermate mishandeld, dat zij bewusteloos bleef liggen. Daarop wist hij zich ongemerkt uit de voeten te maken, een bedrag van 200 gld. met zich medenemende. Men is den dader nog niet op het spoor. Vergeten te bukken. De 20-jarige Jan Kapitein, die met een verhuiswagen onder het viaduct te Rot terdam wilde doorrijden, vergat te bukken, en raakte daardoor met het hoofd bekueld tusschen de ijzerconstructie van het viaduct en den bovenkant van zijn wagen. Met verbrijzeld hoofd werd de jongeman in het politiebureau Galerij binnengedragen, waar slechts de dood kon worden geconstateerd. Papier geld. Bankbiljetten eu zilverbons, die niet in goeden toestand verkeeren, worden door de spoorwegen niet meer aange nomenhiertoe worden gerekend die bankbiljetten en zilverbons, welke iu twee of meer stukken zijn gescheurd, ook al zijn deze stukken wederom aan elkaar geplakt. Socialistische Kerk- „vriende n". Te Berlijn heeft zich, naar „Die Christ- liche Welt" meldt, een „Bond van socia listische kelkvrienden" gevormd, die in socialistische kringen belangstelling voor en het juiste begrip van de godsdienstige en kerkelijke vraagstukken wil wekken en den socialistischen invloed in de Kerk wil versterken. In het bijzonder zal de Bond zich o.a. beijveren voor de verkie zing van socialistische predikanten in arbeidersgemeenten. Zitting van 4 April '19. Afwezigdhr. M. de Jonge wegens ongesteldheid en dhr. W. de Mul. 1. De Voorz. opent de vergadering. 2. De secretaris leest de notulen, die goedgekeurd worden. 3. Ingekomen stukken. a. Van Gedep. Staten goedkeuring van kohier schoolgelden, kohier hondenbe lasting, aangaan geldleenirig, regeling jaarwedden. b. Verslag Gezondheidscommissie '18. c. Aanvrage om instemming met de motie van Nieuwdbrp, om bij de a.s. regeling der onderwijzerssalarissen de classificatie te doen vervallen. Voor kennisgeving aangenomen. d. Schrijven van de Brandweer tot hoogere bezoldiging van het bestuur. B. en W. stellen voor de salarissen als volgt te verhoogenGpperbrand- meester van f20 op f 30 brandmeesters van f 15 op f 221/3secretaris van f 10 op f 15 brandspuitmeesters van f 10 op f 15. - De heer Scheele. Is die verhooging niet ongelijk De Voorz. De meest verantwoordelijke personen dienen hooger salaris te hebben. De heer Koopman vindt het onaange naam, dat men met dergelijke dingen komt na de begrooting. Zijn er redenen om deze traktementen te verhoogen De Voorz. Waar anderer salaris ver hoogd wordt kunnen we deze menschen toch niet uitschakelen. De heer Scheele. De tijd, die ge presteerd wordt, is kostelijker dan vroe ger. Mogen we ook hooren wat er zooal gedaan wordt De secretaris leest het verslag voor over 1918. De heer Van Hoeve merkt daaruit op dat de spuit bij de watervoorziening van de centrale niet heeft geleden, maar de slangen wel. De Voorz. In enkele oude slangen, die voor dit doel gebruikt zijn, is hier en daar wel een gaal je gekomen overigens heeft de spuit niet geleden. Niemand tegen om te verhoogen Aangenomen. e. Verzoek van den Commissaris der Koningin om de salarisregeling vau den gemeenteveldwachter te herzien. B. en W. stellen thans voor, behalve de f 1100.traktement, nog f 100.te geven voor kleeding en schoeisel (voor maals vrij), f 100.— voor woninghnur en f 15.— voor onderhoud van zijn rijwiel. De heer Koopman is er bang voor een vaste som te zetten voor kleeding, wijl ze dan zooals in andere gemeenten wel gebeurt voor schandaal loopen. Hij wenscht vrij kleeding en schoeisel. De heer Scheele: Die f 100.van de distributie vallen er toch buiten, niet waar Ik kan me wel vereenigen met 't voorstel van B. eu W. De heer Van Hoeve gaat mee met het idee van den heer Koopman. Voor f 100. kan men zich niet naar behooren klee- den. 't Zou dan meer achteruitgang wor den en we sturen aan op verbetering. Door de besprekingen wordt het voor stel gewijzigd en aangenomen, aldus f 1100,—, vrij kleeding en schoeisel, f 100.voor woning, f25.voor geneesk. bchand. en f 15.voor zijn rijwiel. f. Een schrijven van de Tramweg- maatschappij met verzoek om een extra verhooging van de subsidie en wel f 2870.in eens te betalen, óf f360. gedurende 10 jaar óf f 220.—gedurende 20 jaar. Van dezelfde maatschappij wordt een ander schrijven voorgelezen, waarin ze verklaart zich niet te kunnen vereenigen met het voorstel om 7» bij te dragen in de kosten voor verbetering van de Vcer- straat bij het tramstation. B. en W. stellen voor deze aparte bij drage te geven, mits straatspoor worde aangelegd van af den heer W. Leenhouts tot den molen van A. Dees en 7s wordt betaald voor verbetering van de Veer- straat. De heer Scheele wenscht, dat de los plaats zelve ook in beteren toestand kome. B. en W. dorsten niet verder gaan, dan straatspoor en verbetering van den weg. We hebben reeds subsidie toege staan en gegeven en toch blijft men in gebreke alles in 't najaar te vervoeren. De heeren Wisse en Van Hoeve mee- nen ook, dat op de slechte toestanden mag gewezen worden. Straatspoor van den lieer Leenhouts tot den heer Dees is een halve maatregel. Over heel het dorp dient straatspoor te worden aan gelegd. Voorts wenscht men verbreeding van den weg op de losplaats en wel minstens 2 Meter. Men wil dus: 1. Straatspoor van den burgemeester tot de begraafplaats en van het gemeentehuis tot den heer A. Dees. 2. Wegverbreeding op de losplaats. 3. Verbetering van de Veerstraat. Hiervoor wil men een vaste som vragen van f2000.— of f2500. De heeren Scheele, De Klerk, A. de Feijter, Koopman en Wisse stemmen voor f2000.— de heeren P. Faas, J. v. d. Ree, Van Hqeve en Joh. de Feijter voor f 2500. Besloten wordt de subsidie iu eens te betalen na uitvoering dezer werken en wel vóór Sept 1920. g. Een schrijven van bewoners van Niouw-Zaamslag over den slechten toe stand der wegen aldaar en het uitblijven van verbetering. De heer Wisse wil den hoofdweg ver harden, mits de gemeente hem overneemt of f 200.daarvoor betalen bij direkte overname, of verbeteren onder toezicht van den gemeente-architekt. Men wil, dat ook de zijwegen in bete ren toestand komen. Op voorstel van den heer Van Hoeve zal een begroóting gemaakt worden met berekening voor den hoofdweg en de zijwegen. h. Een schrijven van den heer M. de Putter, Veer, die de vuilnisbak graag verwijderd zag van een strookje grond, dat, naar zijn meening zijn eigendom is. De Voor^. zegt. dat door overeenkomst met den heer De Putter die bak daar is geplaatst. B. en W. zullen verder deze zaak af handelen. i. Schrijven van bewoners van Othcne

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2