Orgaan ter verspreiding der ginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 127. Zaterdag 29 Maart 1919. 2e Jaargang. ÏJit het Buitenland. Uit de Pers. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, II. S. v. HOUTEN. Vlooswjjkstraat G2, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging ƒ1.15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland/11.25. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels /'O 40. Elke regel meer fOTO. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag ^"Zo- Inzending van advertentie» tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Het nummer van 5 April zal als VERKIEZINGSNUMMER in zeer vergroote oplaag verspreid worden. Advertentie's moeten 's morgens vóór 10 uur op den dag der uitgave ter drukkerij zijn. DE ADMINISTRATIE. V Op voor ons rechtsch ministerie. Het gaat bij de stembus van 9 April er om, of de Eerste Kamer rechts zal blijven, en of dit ministerie, dat zoo krachtig tegen de revolutionaire woelin gen optrad, dat aan de overheersching door allerlei regeerings en distributie- ambtenaren een einde wil maken en er dan ook al honderden ontslag gal, dat met zijn sociale wetten onze arbeiders stand wil verheffen, en door de school wetgeving ons christelijk onderwijs wil helpen. Zullen we dat ministerie versterken in zijn positie of het verzwakken? 0»ze rechtsche ministers zijn hun werk toevertrouwd. Zelfs de tegen standers geven dat toe. Een liberaal blad zegt van minister de Visser, dat HIJ IS HE RECHTE MAN OP DE RECHTE PLAATS, een minister, die lust heeft in zijn moeilijke taak, en er volkomen geschikt en be voegd voor is. Een tnooi getuigenis, vindt ge niet? Vooral als 't komt van de tegenstan ders, zooals hier het geval is. Het Vaderland, het groote dagblad der unie-liberalen, zegt van ons minis terie Ruys de Beerenbrouck heeft alle jeremiaden over zijn jeugd doen ver stommen door de gouvernementeele kracht, die van hem uitgaat en zijn onmiskenbare democratische gezind heid; Alting van Geusau laat het allerminst bij woorden, nu zich een nieuw tijdperk voor ons legerwezen opentDe Visser blijkt in alle op zichten de rechte man op de rechte plaats te wezen, en Heemskerk is, nu hij aan het Departement zit, waar zijn eigenlijke plaats is, een kracht voor het Ministerie." En vergeet dan vooral ook Aalberse niet, die aan onze ouden van dagen een verhoogd pensioen gaf. Hij verhoogde het van f3,— op f5,—, en straks krijgen alle' oudjes liet, óók zij, die nu niets krijgen. Bovendien heeft minister Aalberse een stel sociale wetten klaar, dat zelfs door de sócialisten geprezen werd. Is 't dan niet noodig, dat onze kranige ministers rustig kunnen doorwerken Een rechtsche Eerste Kamer is echter daarvoor noodzakelijk. Op dus voor ons ministeriel Stemt Mr. Dieleman of Mr. Van Bortel A De Waarheid. Ook nu weer doen de socialisten hun best, onze Christelijke arbeiders te be wegen op hun candidaten te stemmen. Met vuur verkondigen ze dan, dat christendom en socialisme best kunnen samengaan. Zij zijn wel geen christen, maar och, dat hindert niet. Daarom kunt gij't wel zijn. Blijft gerust naar kerk gaan, leest in den Bijbel, bidt, zooveel als ge wilt, indien ge maar rood stemt. Ge vervult dan uw godsdienstplichten en komt tegelijk op voor uw stoffelijke belangen' Kan 't mooier Ge hebt steeds gemeend, dat ge niet God kondt dienen en de wereld. Geluk kig, dat ge het nu beter weet. Als ge God maar dient in uw private leven (godsdienst is privaatzaak) dan is 't mooi genoeg. In de politiek behoeft go dan niet met Hem te rekenen. Dan zijt ge socialist. Wat een uitkomst hè? Nu kunt ge van twee wallen eten Laat ons zien „Hetzij dan dat gijlieden eet, hetzij dat gij drinkt, hetzij dat gij iets anders doet, doet het AL ter eere Gods". Maar dan heb ik óók in de politiek de eere Gods te zoeken, zegt ge. Juist, mijn vriend. Oók in de politiek. Ge moet Christus erkennen als Koning op alle terrein des levens of ge verwerpt Hem Een tusschenweg is er niet. Maar bovendien, staat het socialisme niet vijandig tegenover den godsdienst „De godsdienst is de hoeksteen eener wormstekerige maatschappij en zoolang de mensch nog met één draad aan den hemel hangt is er geen heil op aarde zoo verklaart een Fransch socialist. En Bebel, de leider der Duitsdie socialisten sprak het uit: CHRISTEN DOM EN SOCIALISME STAAN TE GENOVER ELKAAR ALS VUUR EN WATER. In ons land is het niet beter. Kleerekooper die ilke week ook in de Baanbreker schrijft noemde onlangs Jezus „den allerbesten Bolsjewiki-Jood aller eeuwen." Het Volk spotte dat Jozef en Maria dachten, toen Jezus drie dagen zoek was, dat Hij onder de electrische tram was geraakt. Verachtelijk schreef de Baan breker voor enlrffle maanden, dat uit Bethlehem niets goeds was voortgekomen dan de kindermoord. Voelt ge niet Christus-belijder, dat voor u in een gezelschap van zulke spotters en godsdiensthaters geen plaats is Bernstein, een der socialistische voor mannen in Duitschland roept het u ten overvloede nog toe: „De leuze, dat de godsdienst privaatzaak is, is VALSCH. Men heeft die leugen uiUjevonden, omdat men de kleine lui en VOORAL DE PL A TT EL AND SB E VOLKING niet wil de afschrikken." Het socialisme staat vijandig tegenover den godsdienst. Volkomen terecht liet Troelstra zich in een openhartig oogen- blik ontvallen: VOOR DEN ARBEI DER, DIE IIET ERNSTIG MEENT MET ZIJN GELOOF, IS ER GEEN PLAATS BIJ DE SOCIALISTEN. Onthoudt dat, gij allen, die men poogt over te halen om rood te stemmen. Christendom en socialisme gaan niet samen, 't Is 't één of 'tander. Beide aanhangen gaat niet. Zóó en zóó alleen is de waarheid V Verleden en toekomst. Aan den vooravond der verkiezingen loont het de moeite eens na te gaan, wat rechts jn het verleden zooal voor de sociale wetgeving heeft gedaan. En dan blijkt aan ieder duidelijk, dat wij op een staat van dienst kunnen wijzen, waarmee die van links zelfs niet is te vergelijken. We noemen eenige van de meest bekende wetten. Het was onder het eerste ministerie van rechts, dat in 1889 de Arbeidswet werd uitgevaardigd, die uit den fabrieks arbeid van vrouwen en jeugdige personen menige ongerechtigheid weerde. Minister Kuyper betrad een geheel nieuwen weg, door de bescherming uit te breiden ook tot volwassen arbeiders. 11ij beperkte ook den arbeid van mijn arbeiders en spoorwegpersoneel. Niet minder actief was minister Talma. Door zijn arbeidswet van 1911 deden we zoo'n groote schrede vooruit, dat ons land in de internationale arbeids wetgeving een eereplaats inneemt. Denk ook aan zijn pensioen- en invali diteitsverzekering, die nu eindelijk, on danks bet verzet van socialisten en liberalen zal worden ingevoerd. Vergeet ook niet liet sociale program dat minister Aalberse beeft bekend gemaakt. Onze conclusie isin het verleden hééft rechts verrmveg het meeste gedaan voor onze werklieden, en als dit minis terie aanblijft en rustig kan doorwerken, dan zal er dit jaar en de eerstvolgende jaren een rijke oogst van sociale wetten worden binnengehaald. Laten de kiezers daarom zorgen, dat dit ministerie krachtig versterkt wordt. Dat kan, door als één man te stemmen op Mr. Dieleman of Mr. Van Bortel. A De eischen van den nieuwen tijd. Uit het verslag der rede van Mr. P. Dieleman op 28 Februari te Ter Neuzen, knippen we Op 't gebied van 't onderwijs is nog veel te doen. In Ter Neuzen moet spoedig een ambachtsschool komen. In Axel en Breskens vakteekenseholen. Eveneens moet in Ter Neuzen een land bouvvschool komen. Dat is een dringende eiscb voor oen zoo bloeiende landbouw streek als Zeeuwsch-Vlaanderen. Land- bouwcursussen moeten in nog veel meer plaatsen worden gehouden, waar ook de arbeiders zich theoretisch moeten be kwamen voor het landbouw- en tuinders- bedrijf, opdat ze straks, als ze land (door de laudarb.wet) krijgen, voor hun taak berekend zijn. Voor de verkeersmiddelen ligt even eens een groot veld ter bearbeiding bloot. De wegen moeten beter en bree der worden de groote verbindingswegen tusscben de plaatsen moeten provinciale wegen worden, zooals de nieuwe weg tusscben 't Oostelijk- en Westelijk deel. Het tra m wegen net moet uitgebreid worden. Van Hoofdplaat naar Bréskeus moet een lijn worden aangelegd Even eens van Drie-Schouwen over Hulst, de oostelijk van Hulst gelegen polders (uu bijna onbereikbaar en daardoor voor 't klein bedrijf ongeschikt), naar Kloos- terz.ande. Ook de bootverbindiugen moeten beter geregeld. Daarbij komt de vraag ter sprake: moet het Rijk of de Provincie de bootdienst exploiteeren Spreker is voor het laatste, al acht hij subsidie van het Rijk noodig. Dat is namelijk noodig om het budget van de Provincie te ontlasten. Hoewol dit ook gebeuren kan, doordat het Rijk de kosten van de krankzinnigenverpleging óf van liet vakonderwijs op zich neemt. De waterafvoer moet ook verbeterd worden. Nu staan's winters nog stukken land onder water. Dat is een verkeerde toestand. Een flink pompstation te Ter Neuzen zou heel wat verbetering kunnen brengen. Electriseering van de heele Provincie is in voorbereidim?. De centrale zal te Vlissingen of te Middelburg komen. Met kabels ouder de Schelde door zal de stroom naar hier worden gevoerd. Nij verheid en landbouw kunnen daarvan dan profiteeren. En de lichtkwestie is meteen opgelost. Een waterleiding staat eveneens op het program. Dat is echter een kostbaar en moeilijk werk. Zeeuwsch-Vlaanderen telt 34 gemeenten En 't water zal onder de Schelde door uit Noord-Brabant, moeten komen. Alle gemeenteu hebben echter reeds steun toegezegd. Terwijl de minister van Binnenlandsche Zaken beloofd beeft, dat hij er ons aan zal helpen. Voor de veehouders zal het ook een uitkomst zijn. De nijverheid, die in verband staat met de landbouw, moet krachtig worden ter baud genomen. Vlas suiker-, aardappelmeel-, siroop karton- en zuivelfabrieken, moeten hiel de welvaart verhoogen. Consulaten moeten in Ter Neuzen gevestigd zijn, waar onze handelaars en landbouwers voorlichting kunnen krijgen. Bij al deze dingen en er zijn meer wenschen, die spreker om des tijds wille onbesproken moet laten moet er een leidende gedachte voo^itten. Energieke mannen moeten we z.oeken om ons te leiden. Dan zal ons Zeeuwsch Vlaanderen weer een brandpunt worden van welvaart en beschaving, als in de middeleeuwen. De spreker eindigde met uit te spreken, dat Zeeuwsch-Vlaanderen door geschie denis, taal, zeden en gewoonten Neder- landsch is, en dat het getoond heeft op voor ieder duidelijke wijze, dat te willen blijven. De keurige rede werd met onverdeelde aandacht aangeboord. De indruk was, dat bier een dier energieke, leidende mannen aan 't woord was, die door zijn kennisen voortvarendheid voorZeeuwsch- Vlaanderen van groot belang kan zijn". De Antirevolutionaire pari ij beeft liet voorrecht in Hulst èn in Sluis op nummer één candidaten te hebben, die energieke mannen zijn, die leiding kunnen geven. Beiden, Mr. Dieleman en Mr. Van Bortel hebben ook in de anti-annexatie- beweging een leidende rol gespeeld. Kon het trouwens anders? Hun kennis, positie en belangstelling voor Zeeuwsch-Vlaanderen dwong hen er toe. Voor den nieuwen tijd, dien we tege moet gaan, zijn zij bekwame gidsen om ons te leiden. Op 9 April stemt elk Zeeuwsch- Vlaming, die bet belang en de toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen wil dienen, op Mr. Dieleman of op Mr. Van BorJel. A Voor Nederland en Oranje. 't Gaat bij deze stembus er mee-om, of ons Nederland door een sterk Chris telijk ministerie bestuurd zal worden, dan wel of heele en halve revolutionairen, door een stembusoverwinning iu hun boos opzet versterkt, hier de bolsjewis tische gruwelen van Rusland en Duitsch land zal na volgen. Zeker, maar 't, gaat óók om Oranje. De socialisten willen het koningschap afschaffen. In zijn grootheidswaan droomt Troelstra niet van een ministerschap, maar als partijgenoot Ebert wil hij pre side)?? worden van de republiek Neder land. Zult ge daartoe meewerken We hebben ze onlangs gezien en toe gejuicht, onze edele landsvorstinne. Haar tocht door Zeeuwsch-Vlaanderen was een ware zegetocht. Toen ons 't gevaar van annexatie dreigde, spoedde Koningin Wil- lmlmina zich naar de bedreigde gewesten. Met een traan in haar oog verzekerde ze ons, dat Zeeuwsch-Vlaanderen Neder- landsch zou blijven. Voor de eenheid en vrijheid des vaderlands streden de voor ouders onzer vorstin, zij /.al er desnoods baar kroon en troon voor wagen. Zullen we nu op 9 April mindere trouw aan onze vorstin bewijzen „De kronen rollen over de straten", is er gezegd. Zeker, maar Gode zij dank niet over onze straten. Ons volk blijft zijn Koningiime trouw Op voor Nederland en Oranje Kiest daarom op 9 April de candidaten van „Nederland en Oranjekiest Mr. Dieleman of Mr. van Bortel. Dan stemt ge iu 't belang van volk en vorstenhuis, dan komt ge op voor Nederland en Oranje A Trouw aan het beginsel. De strijd op 9 April zal een beginsel strijd zijn. Het gaat er om, of onze re geering door een sterke rechtsche Eerste Kamer gesteund ook verder ons land zal kunnen besturen volgens de beginselen, neergelegd in Gods Woord. O/dat straks een revolutionair gezinde reaeering zal optreden. Tusscben die twee mogelijkheden moet ge straks kiezen. Geen kleine belangen, geèn persoon lijke grieven mogen een onzer weerhou den om op 9 April onzen plicht te doen. In dezen strijd is neutraliteit onge oorloofd. Ook onmogelijk. „Wie niet vóór Mij is, is tégen Mij", sprak eenmaal de Heiland. Dat geldt ook nu. Kiezen we dan voor de Christelijke beginselen, die ons lief en dierbaar moeten zijn. Laten we ijveren voor onzen Koning, ook op 't staatkundig terrein. Mat alle geoorloofde middelen moeten we voor onze mannen, voor Mr. Diele man en Mr. Van Bortel, werken, opdat aan liet Christelijk beginsel de overwin ning kome. Lauwheid en laksheid mag er onder ons niet zijn, opdat we aan den avond van den negenden April, hoe ook de uitslag zij, het weten wij hebben onzen plicht gedaan. hokje voor den naam van Mr. Dieleman of voor den naam van Mr. van Bortel zwart. A Lastig die feiten. Wij zijn er steeds voor geweest. Altijd hebben we het goed recht van het Cliis- telijk onderwijs erkend. Al in 1902 namen we in Groningen een motie aan, die ge lijkstelling bedoelde. Neen Christelijke arbeider, daarom kunt ge gerust rood stemmen. Zóó spreken de socialistische propa gandisten. Maar de feiten spreken anders In 1903 verschenen de sociaal-demo cratische voorstellen tot grondwetsher ziening, maarvan liet onderwijs stond er niets in. Dat was vergeten Toen Dr. Kuyper in 1905 probeerde de Christelijke school uit den knellenden band te verlossen, toen waren de socialisten de felste tegenstanders. Ze waren luiii motie glad vergeten Uit de feiten blijkt, dat de socialisten nooit een hand hebben uitgestoken om ons recht te doen op schoolgebied. Ze dachten er niet aan, te zorgen, dat de Christelijke arbeiders bun kinderen voor minder schoolgeld konden doen genieten van Christelijk onderwijs. En toch namen ze in 1902 al zoo'n mooie motie aan Sterker nog. Mr. Mondeis, het .socialistische Kamer lid liet duidelijk uitkomen, dat de motie niets anders was dan een parade paard. Letterlijk zei bij, dat de motie eisclit. wat wij nooit zullen toegeven. Als dus een sociaal democratische pro pagandist u spreekt van zijn liefde tot iiet Christelijk onderwijs, vraag hem dan eens naar die mooie Groninger motie. Wijs hein dan op de feiten, die bewijzen, dat de socialisten bittere vijanden zijn van onze Christelijke scholen. Niet van socialisten of liberalen heb ben we recht voor onze scholen te wach ten, alleen de rechtsche partijen kunnen het Christelijk onderwijs, dat op meer dan één plaats zucht onder de gevolgen der dure tijden, helpen. Als ge voor uw kind Christelijk onder wijs begeert, stein dan op 9 Juli op de Anti-revolutionaire lijst. Maak dan het Met haastige spoed is de vredesconferentie thans aan '1 wei k getogen. Vermoedelijk te laat. Voor drie of vier maanden waren de Duitschers blij geweest met een v redes verding, dat ze nu zullen verwerpen. De entente zal van heel wat eischen afstand moeten doen, v*i! ze de vrede tot stand zien komen. Duitscliland's wenschen en belangen tellen thans weer mee, want achter Duitaclilands weigering grijnst het bolsjewisme, gaapt de afgrond eener wereldrevolutie Vandaar de spoed, waarmee men nu werkt. De Raad van Tien is ingekrompen tot vier man: Wilson. Lloyd George, Cle- menceau en Orlando. En reeds loopén er geruchten dat Cleiiieiiceau, de onver zoenlijke af zal treden en worden ver vangen door Briand, die veel meer vredesgezind is. Ondertussclien gaan de Duitschers ijverig voort met dreigen de conferentie te beïnvloeden. Men beeft bet vroegere. Duitschland verweten, dat het zijn btii- tenlandsche politiek steeds door sabel- gekletter kracht poogde bij te zetten. Het revolutionaire Duitschland doet niet anders. Zoo schrijft de socialistische Vorrvdrts Als de vredesvoorwaarden te hard zijn, weigeren we te teekenen, en sluiten ons aan bij liet bolsjewisme. Dan storten wij naar beneden, ver drinken wij, en denken er nog slechts aan wat wij op onze reis naar den af grond met ons mee kunnen sleepen. Waut dat is dan bet eenigste en laatste middel. Dan is de lijpe generatie na deze ten doode opgeschreven, de komende draagt den kiem van den dood in zich en liet komt er dan nog maar op aan de derde te redden en baar een vader land te bereiden, waarin zij vrij en ge lukkig kan leven. De vroegere minister Dernburg schrijft Als men Duitschland dan toch ten gronde wil richten, dan zullen we trachten de gene» die het doodvonnis over ons vel den, mee te sloepen in onzen val. Dan sluiten we ons aan bij de Russische af- biaakpolitiek. En helaas, we mogeu dit niet alleen als bluf beschouwen. Het voorbeeld van Hongarije bewijst boe groot liet ge vaar is, dat wanhopige vaderlandsliefde en gekrenkte nationaltrots het bolsje wisme aangrijpt als wraakmiddel tegen ëe overweldigers van het vaderland. De conferentie staat anders voor een moeilijk probleem. Men wil schadever goeding van Duitschland vragen en liefst niet weinig maar ziet in, dat Duitschland dan eerst economisch op de been moet worden geholpen. En dat wil men weer niet, want men meent, dat dat de eigen industrie en handel benadeeld. In beeldspraak zou men het aldus kunnen uitdrukken: „De entente wil veeren plukken van een kikker. Dat nu gaat niet. Men zou het zoo kunnen op lossen, dat men eerst veeren aan die kikker bevestigde, maar daar is weer tegen, dat men dan zichzelf benadeelt. En dan zou men liet nog eens moeten worden over de verdeeling van de veeren onder de plukkers, En dat is het lastig ste punt". Feit is echter, dat een zenuwachtige stemming op de conferentie niet te ont kennen valt. Men ziet liet gevaar, voelt door bet eindeloos gepraat, zelf de oor zaak te zijn, en weet niet hoe bet bolsje wisme er onder te houden. De raad van de Fransclie pers, om met wapengeweld liet bolsjewisme te onderdrukken is wel eenvoudig, zelfs zóó eenvoudig, dat liet doet denkeu aan de raad, dat wie een musch wil vangen, bet diertje zout op de staart moet leggen, maar het middel is te gevaarlijk. De entente kan niet meer op eigen volk vertrouwen. Het gist en woelt overal. Ook in Spanje is door allerlei stakingen de toestand ernstig geworden. De staat van beleg is reeds afgekondigd. Moge de vrede spoedig komen Beroepsarbeid der gehuwde vrouw. Opmerkelijk was de besliste afkeuring die op het Christel ij k-Sociaal Congres werd uitgesproken over den beroepsar beid der gehuwde vrouw. WB,HB,11wn1r,.rp..iIM».'.jll.il k c.r >jB2KSCirjetxames. i: »ayfc-«-ir/attrarr<gmv^a«*<a'Ka^^ ■.t^errpfc.yacwca -^acaaaa.-gi« •r Aw

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1