Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaander en. No. 126. Woensdag 26 iVLaart 1919. 2e Jaargang. F E U I L L E T 0 N. Buiteiihiiidsch Overzicht. Uit het Buitenland. Uit het iSimieiilaiid. JAN WAANDERS. vergroote oplaag Ook nu nummer één. V „De Katholieken en de Cal vinisten hebben het land gered". Z E L A N D I A. Naar den afgrond Mrvwr?Tun7\im DM i4' 1 IX A m>i n uiljii ïVonpn nor nnct uonr Ni^rlpr 1« nfl f 1 2,>. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-VIaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, 1 er Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regeis ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per tegel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag lo"/o. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker 1). 11. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoou Nr. 20. De nummers van 29 Maart en 5 April zullen als VERKIE ZINGSNUMMERS in zeer verspreid worden. Advertentie's moeten 's morgens vóór 10 uur op den dag der uitgave ter drukkerij zijn. DE ADMINISTRATIE. Bij de Statenverkiezingen op 9 April is het parool weer, evenals ten vorigen jare stemt nummer één Onze partij is toen weigevaren met liet opvolgen van dat advies. Méér nog dan toen, is liet nu noodig. Bij de Statenverkiezingen zijn de can- didaten ons gemeenlijk van nabij bekend. Dikwijls hebben ze een wijdvertakte familie- of vriendenkring in liet district. Als de kiezers nn niet vasthouden aan het adviesstemt nummer één, dan wordt het een personenstrijd. En dat opent de deur voor allerlei geknoei en gekonkel. Dan worden er geen dragers van be ginselen, maar personen om allerlei bij komstige redenen gekozen. En dat nu mag niet. Daarvoor is de sti ijd te ernstig. liet systeem van voorkeurstemmen geeft aanleiding tot strijd in de partij en verbrokkelt dus de brachten. Maar bovendien, de partij stelde de lijst vast. Elk lid der Antirevolutionaire kiesvereeniging is in de gelegenheid ge weest zijn invloed voor een of ander candidaat te laten gelden. Eerst na breed overleg, en langs volkomen wettigen organisatorischen weg heeft de partij, vastgesteld door stemming, dat zij die mannen, die nu op onze lijst staan, be geert en bepaaldelijk in die volgorde. En nu moet die lijst van de partij dóór do partijgenooten aanvaard en ge kozen worden. Dan alleen komt goede trouw tot haar recht en wordt veel el lende voorkomen. Op 9 April stemt ieder Antirevolutio naire kiezer op nummer één. Dat is in Hulst op Mr. P. Dieleman, in Sluis op Mr. P. J. van Bortel. Prof. Valckenier Kips van de Tech nische Iloogescliool te Delft behoort niet tot onze geestverwanten. Des te opmerkelijker is daarom liet getuigenis dat bij in zijn geschrift Voor Koningin en Vaderland aflegt omtrent de houding van ons Kabinet tegenover de revolutie. Zonder commentaar kan het worden overgenomen. Aldus schrijft hij „Dat ditmaal de aangekondigde om wenteling ineenzakte als een barsten de zeepbel, is in de eerste plaats de groote verdienste van liet huidige Ministerie. Voor hun kloeke en beleidvolle hou ding verdienen onze bewindsmannen warme hulde en lof. Met groote st.aatsmanswijsheid is door den Minis- 14) DOOK „Dat je niet wil, moet je ten slotte zélf weten, en verantwoorden", hernam Van Donk met scherpte. „Maar daarom hoef je dadelijk bij een ander geen ou edele drijfveeren te veronderstellen, 't Gaat om meer dan een eerebaantje 't is de strijd voor ons beginsel, 't Gaat om de eere Gods", zei liij met klem en overtuiging. „Och ja, dat komt er bij jullie overal bij. De eere Gods! Wees toch zoo on- noozel niet, dat allemaal maar te slikken". „Bij jullie?" herhaalde Van Donk. „Reken je je zelf niet meer bij ons Een liberaal zou niet hatelijker kunnen spre- „Daar heb je 't nou. Denk jij nou, dat er bij de liberalen geen eerlijke, achtens waardige lui zijn. Waarom stel je je zelf toch zoo ver boven ze „Hoor es", zei Van Donk, „'k geloof, dat 't beter is, dat ik je niet langer lastig val. Ik hob me tot mijn spijt vergist in je". ter-President gesproken reeds op 18 November, ter waarschuwing en af weer, maar niet mir.der met rustige kracht eu rijp beleid in de welspre kende slotrede van 20 November. Bijzonder gehikkig was de Regecring vooral in de uitstekende wijze waarop dadelijk het volk door haar is voor gelicht en een verstandige en gezonde leiding aan de openbare meening is gegeven. Daarin is het Ministerie op schitte rende wijze bijgestaan door de orga nisaties der Katholieke en Calvinisti sche arbeiders, later ook met neutra le vereenigingen en personen aange- vuld. De door deze organisaties versprei de manifesten, in kloeken, weispreken den stijl gesteld, de pakkende aan plakbiljetten, het een na het ander hield den goeden geest er in bij de bevolking, en maakte ze wakker. Er is gezegd „de Katholieken en Calvinisten hebben het land gered". In dit woord ligt groote waarheid. Waarlijk, 't ware denkbaar geweest dat het onder andere leiding anders ware gekomen. Wij hadden het voor recht, een Ministerie aan het bewind te zien, dat op zoo krachtige en trou we keurbenden kon steunen. Men mag zich de vraag stellen, of dit van elk Ministerie, hoe ook samengesteld zou kunnen worden getuigd." Op voor dit ministerie! Hongarije, en dat waren de bolsjewiki. En heel het volk volgde hem na. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat deze aansluiting van Hongarije bij de bolsjewiki een groote versterking voor dezen beteekent. Maar erger nog is dit geheele nieuwe elemeutde aansluiting bij de bolsjewiki uit tot wanhoop gebrachte vaderlandsliefde en naiio- nalctrols. Evenals het bolsjewisme zelf zal ook deze nieuwe beweging zich uitbreiden als een besmettelijke ziekte. In Duitschlaud worden de stemmen die aansporen tot navolging van het Hongaarsche voorbeeld steeds sterker. Zelfs de Frankfurter Zeitung, het blad van de groote bankiers spreekt het uitals de entente een voor Duitscfcj.'.nd smadelijken vrede wil, laten we dan de onderteekening weigeren, en de bolsje wiki inhalen als boudgenooten. In Beieren behoeft maar heel weinig meer te gebeuren, of bet volgt Hongarije na. In Italië hebben de socialisten besloten uit de internationale te gaan, en zich aan te sluiten bij de communisten of bolsjewiki. En in ons land helt Troeistra bedenkelijk over naar het bolsjewisme. Voorwaar Europa is een rommelende vul kaan gelijk, dia elk oogenblik kan losbarsten. En als God 't niet genadig verhoed, is de wereldrevolutie onvermijdelijk. Zal op de puinhoopen van de#Westorsche beschaving Lenin soms als een geesel Gods, een nieuw rijk stichten De afgrond gaapt dreigend Beware God ons werelddeel, ons land eu volk voor do ram peener algemeene revolutie Zóó vraagt menigeen zich af, die het wereldgebeuren gadeslaat. Hongarije heeft zich aangesloten hij de bolsjewiki iu Rusland. Het wil met Lenin een aanvallend- en verdedigend verbond sluiten, en erkend hem als den leider van het internationale proletariaat. Als de profeet van de revolutie de vorst, die de geesten uit den afgrond leiden moet. 't Is een machtig besluit dat de vorige week in Hongarije is genomen. Met hartstochtelijke liefde hangt de Hon gaar aan zijn vaderland. En nu dreigde dat vaderland verloren te gaan. Aan stukken uit elkaar gescheurd. Roemenen, Serviërs en Tsjechen roofden onder goedkeuring der geallieerden de rijkste provincies van Honga rije weg. Machteloos stonden de Hongaren er tegenover. Toen rijpte het wanhopige plan. dat thans is uitgevoerd. Want de aansluiting van Hongarije bij de bolsjewiki is een wanhoops daad. Anders niets. Moet het vaderland ten onder gaan, dat dan de heele wereld mee naar den afgrond worde gesleurd, zóó is de wensch der Hongaarsche patriotten. 't Is een daad als van Van Speyk, die de lont in het kruit wierp en zijn schip in de lucht deed vliegen, toen de Belgische oproer lingen hem te machtig werden. Want Hongarije was niet bolsjewistisch. Voor enkele weken werden nog bolsjewiki vermoord door bet woedende volk. En graaf Karolyi, de minister-president, die de regee ring over gaf in handen van het proletariaat, is een man van de hoogste afkomst. Zijn vader was de intieme vriend van keizers en koningen zjjn moeder was een prinses. Hij was een rijke landbezitter, maar beeft zijn landgoed onder de boeren verdeeld. Maar Karolyi is vóór alle3 Hongaar. Uit tot wanhoop gebrachte vaderlandsliefde beeft hij zich aangesloten bij de vijanden van „Je liadt de moeite kunnen sparen", zei Waanders even koel. „Goeienavond", groette Van Donk en nam den terugweg. 't Speet Waanders wel eenigermate, om Van Donk. Maar dat gefemel kón hij ook niet uit staan. Dat overdrevene. Moest nu niet overal de godsdienst bij komen? Voor hem wai het een uitgemaakte zaak, dat de politiek „vuil" was. En het maakte hem min of meer wrevelig, dat Van Donk nü juist met zoo iets was aangekomen, 't Had zijn stemming bedorven. En hem bovendien nog opgehouden ook, die ont moeting. Juist, nu hij zijn tijd zoo noodig had. Eer hij nu nog thuis was geweest en zich gereed gemaakt om uit te gaan, was het al wel zóó laat geworden, dat hij niet vóór de pauze op „Excelsior" kon zijn. o Jo Vlietstra had het warm gekregen. Ze was een goede steun voor de sopra nen de directeur waardeerde haar hulp. Ze hadden nog juist vóór de pauze een lastige passage uit Mendelsonu een paar malen óver moeten zingen. Nu was ze blij, dat ze wat kon uitblazen. De pauze gaf altijd gewenschte gele genheid tot conversatie. Er waren er wel. die de pauze het glanspunt van den avond Groote ontploffing in België. Het Laatste Nieuws schrijft over de geweldige ontploffing bij Grimde Vrijdagmiddag werd de stad Tienen opgeschrikt door een geweldige ontplof fing. Slag na slag weerklonk, de ramen trilden, de huizen daverden. Voorbij gangers liepen haastig heen, zochten een schuilplaats in de huizen en lang duurde het eer men wat kalmer werd en zich afvroeg wat er eigenlijk gebeurde. Al dat geweld kwam uit de richting Grimde, waar het uitgestrekte votmings- station is, eenige kilometers slechts van de stad. Vela inwoners liepen dien kant uit, maar allerlei neervallende stukken ijzer en andere voorwerpen verhinderden de nieuwsgierigen verder te gaan. Men meldt dat een houderdvijftigtal munitiewagens in de lucht gevlogen zijn. Een tweede telegram over deze ont zettende ramp geeft de volgende bijzon derheden De vreeselijke ontploffing te Grimde, welke Vrijdagmiddag zoo talrijke wagens Duitsche munitie heeft vernield, kostte het leven aan verschillende militairen en burgers. Drie soldaten en een adju dant worden vermist en zijn waarschijnlijk dood. De schade is onberekenbaar. Uren in den omtrek zijn de vensterruiten gebroken. D<3 stapelhuizen der raffinaderij zijn erg beschadigd. Een naburige pacht hoeve met. den ganschen inboedel is afgebrand. liet vee kwam in de vlammen om. Duitschlaud en de sovietrepuhliek. BERLIJN. Wijzende op de mogelijk heid, dat het sluiten >au den vrede op de onaannemelijke eischen van de entente zal afstuiten, waarschuwt de Frankfurter Zeiting de Duitsche regeering, Duitsch- vonden en dan feitelijk ook het best uitkwamen. Truus Breedveid behoorde tot de laat ste. Dan was ze altijd het middelpunt van een kringetje. Dan kon men haar boven de anderen uit hooren. Do heeren zochten haar gezelschapzij meed het hunne niet. Truus was het eenigst kind van be middelde ouders: Breedveid,eenparvenu- aehtig type, liet zich genoegzaam voor staan op zijn financieelen welstand. Schel jachtte haar lach boven het stemmen gegons sommigen vonden haar onnatuurlijkverdachten haar van aan stellerij. Overdreven zij Zij gaf er min stens aanleiding genoeg toe. Wat afgezonderd van het luidruchtig clubje, dicht hij een der ramen, waar het wat frisscher leek en een verrader lijk tochtje streelde, zat Jo. Ze had weinig behoefte 'om zich in het gesprek te mengen, dat op eenigen af stand van haar, in het drukke kringetje van Truus werd gevoerd. Bovendien ze mocht Truus' niet al te best lijden zo voelde zoo'n innerlijken tegenzin tegen haardien ze moeilijk had kunnen ver klaren, noch minder rechtvaardigen; en tóch, ze kon tegen Truus nooit zijn, als tegen de anderen er was iets, dat haar instinct matig op een afstand deed blijven. land niet door de entente te laten gebruiken als een voorpost tegen het bolsjewisme. Integendeel, als het niet mogelijk is met de entente een recht vaardigen vrede te sluiten dan is de eenige mogelijkheid voor Duitschlaud, zich solidair met de Russische sovjet republiek te verklaten. Een vaderlandslievende daad. Reuter seint uit L'onden De Bank van Engeland heeft niet alleen het gedeelte der winst, waarop het rijk volgens de statuten recht heelt, maar de geheele overwinst, die zij sedert het begiri van den oorlog heeft gemaakt, aan de regeering afgedragen. Het land van 'belofte. De dienstbodennood neemt in Engeland onrustbarende afmetingen aan, en myn zint op allerlei middelen om liet kwaad te keeren. Zoo heeft men thans te Bristol een scheidsgerecht voor dienst boden ingesteld, waarin een gelijk aantal huisvrouwen en dienstboden zitting heeft, die in de brandende quaestie moeten beslissen. Iedereen moet zich aan dc yitspraak onderwerpen. Üm te beginnen heeft het scheidsgerecht een minimum loon vastgesteld, waarhij rekening ge houden wordt met leeftijd en bekwaam heid. Op dffze basis heeft een gewone dienstbode op achttienjarigen leeftijd een jaarlijksch loon van 20-, op 19-jarigen leeftijd 22-, op 20 jarigen leeftijd 24 pond sterling enz. Het levensonderhoud (de z.g. kost) wordt op 50 pond per jaar berekend. (Een pond sterling is 12 gulden). Voorts behoort de dienstbode een half uur vrij te hebben om bet ontbijt te gebruiken, een half uur voor de afternoon-tea en een uur voor het middagmaal. Verder in den avond twee uren vrij, en bovendien iedere week een middag en een avond vrij, terwijl zij den halven Zondag te barer beschikking moet hebben. Ook over slaapgelegenheid beslist liet scheidsgerecht. Een geniale misdadiger. De jonge inbreker van 16 jaar, die in vijf maanden tweehonderd inbraken heeft gepleegd, heeft nu van den rechter te Leeds zijn vonnis gekregen. De rechter sprak hem als volgt toe „Het is duidelijk, dat je een jonkman met groote bekwaamheden moet zijn, en het is heel ongelukkig dat je je bekwaamheid gebruikt hebt voor het begaan van misdrijven. Je gedrag heeft over je zeer achtenswaardige en geachte ouders de grootste schande eu ellende gebracht. Als je ouder geweest waart, zou ik je tot dwangarbeid veroordeeld hebben, maar, bij het zien van je jeugd, zal ik je in plaats daarvan voor drie jaar naar een tuchtschool zenden. Als je, na die instelling verlaten te hebben, weer tot, misdaad vervalt, zal elk rechter die met je te doen krijgt, niets anders overblijven dan je tot een langdurige tuchthuisstraf te veroordeelen." ONZE LEVENSMIDDELEN VOORZIENING. De Minister van Landbouw beeft een bedrag van honderd millioen gulden Ze wuifde zich met haar zakdoek wat koelte toe de inspanning zooéven had haar nogal verhit. Ze gunde dien anderen hun pretzij hield zich nu liever wat bedaard, om straks weer friscli te zijn na de pauze. Wat was die Truus toch weer druk Geen oogenblik zweeg ze altijd en altijd maar was ze aan 't woord nu met dezen, dan weer met een ander en altijd maar door scbrilde haar lach en lonkten haar oogen. Nee, zoo iets kón zij gewoon niet. Dat je vroolijk waspret hadpraatte, al vvas het dan ook maar luchtig schert send, dat kon ze begrijpen; maar dat je zóó kon doen als die Truus Breedveid Truus liet ze zich noemen Eigenlijk heette ze Geertruidaen toen ze samen op school gingen hadden ze d'r altijd en allemaal Trui genoemd. Maar nu had ze 't den laatsten tijd iu d'r hoofd gezet met Truus aangesproken te moeten wor den Truus klonk toch veel sjieker dan zoo heel gewoon Trui. Foei, hoe was ze nu weer aan 't veroordeelen waarom moest ze toch bij Truus zulke minder edele drijfveeren veronderstellen? Wat was het toch eigenlijk, dat baar zoo te gen Trui Breedveid innam Waar zou Jan toch blijven Hij had immers beloofd te komen Misschien wat oponthoud gehad. Of niet vrij af aangevraagd om de levensmiddelenvoor- zienintr gedurende de eerste 4 maanden van dit jaar op den huidigeu voet voort te zetten. BEGIN MEI HET EINDE DER RANTSOENEERING Naar de meening van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zal, zooalS1 blijkt uit het ingediende wets ontwerp tot aanvulling en verhooging der Laudbouwbegrooting voor 1919 eerst nu-t ingang van Mei mogelijk zijn vast te stellen langs welke banen de levens middelenvoorziening zich in de toekomst zal hebben te bewegen. Naar liet zich laat aanzien zal dan van tal van artikelen een zoo groote voorraad aanwezig kunnen zijn, die het mogelijk maakt met bet rantsoeneeringsstelsel te eindigen, terwijl dan ook bij het proces der levensmiddelenvoorzieniug voor tal van artikelen de handel in al zijn ge ledingen weer zal kunnen worden inge schakeld. GOEDKOOPE WOLLEN KOUSEN EN SOKKEN. De Rijkskleedingvoorzieuiug stelt oen millioen paar sokken en kousen ter beschikking der gemeenten. Deze voetbekleedingen zijn of worden gebreid uit inlandsche wol 1918, die weer verwerkt is tot zwarte 3-draadsche, zuiver wollen sajet. De maximum-distributie-prijzen zijn als volgt: Manssokken f 1.40; kinderkousen, maat 3, f 1.23idem, maat 4, f 1.40 jongens- en meisjeskousen, maat 5, f 1.65 idem, maat 6, f 1.90vrouwenkousen, maat 7, f2. De levering aan de gemeenten begint tussehen 5 en 15 April a.s. - EEN NIEUWE PARTIJ! „De Loods" deelt mede, dat er een nieuwe partij in wording is. Stichter is de lieer Herckenrath die een geheel nieuw denkbeeld heeft, waar van hij de oplossing der sociale kwestie verwacht. Alle erfenissen worden geconfiskeerd, de opbrengst er van afgedragen aan een aantal districtsbauken, die aan ieder Nederlander op diens 21e jaar hieruit een kapitaal zullen uitkeeren van f3000 a f4000. In Den Haag is reeds een afdeeling opgericht. Geen wonder Hokus pokus en dé partij toovert je 3000 gulden in je handen. Wie volgt HET CONFLICT IN HET TURF- BJ5DRIJF. Aan de „Tel." wordt uit Assen gemeld, dat in de te Emmer Compascuum ge houden vergadering van den Verveners- bond werd besloten voorloopig het turf graven stop te zetten. STEUNREGELING TUSSCI1EN 1 APRIL EN 31 JULI VOOR GEDEMO- B1LISEERDEN. (Officieel). Binnenkort zal in de ge meenten bi] openbare kennisgeving alge meene bekendheid worden gegeven aan de tot stand gekomen steunregeling nopens militairen, wier verblijf onder de wapenen eindigt in liet tijdvak 1 April 31 Juli 1919. De steun wordt slechts verleend, kunnen krijgen Maar Henk van Ren- sen dan die was toch op 't zelfde kan toor met Jan en dié was er toch. Jan zou zeker niet verzuimen, als hij éventjes van de partij kon zijn hij hield immers dol veel van zang en muziek, zoo wel als zij. De uurtjes op „Excelsior" waren voor hun tweeën altijd van de aange naamste der heele week Jammer, dat Jan het zoo dikwijls on eens was met haar vader Het laatste gesprek, gisterenavond had weer weinig goed gedaan. Jan was een beste kerel ze hield werkelijk veel van hem maai bij was soms zoo erg.... prikkelbaar; zoo gauw geraakt; en.... ja, op som mige punten had hij wel wat vrije ideëen en dat moest dan wel botsingen geven Maar overigens, 'n hart van goud had-ie. Eerlijk was ieen van gekonkel en ge knoei had ie een hartgrondigen afkeer. Ze moest hem maar verstandig zien te leidenvoor oen zacht woord was hij wel toegankelijk en die vreemde ideeën, die hij er op na hield, och, die zouden zoo gaandeweg wel wat uitslijtendat zou toch geen verwijdering hoeven te geven. Verwijdering Hoe kwam ze er aan (Wordt vervolgd).

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1