Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 124. 'Woensdag 19 IVIaart 1919. 2e Jaargang. ff E U i L 1, E T 0 N. JAN WAANDERS. Bitenlandsch Overzicht. Uit hel Buitenland. Uit liet Bimienland. Uitgave ran de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat 02, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handélsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen.- Telefoon Nr. 20. V De algemeene Bonden en de vakvereenigingen. Er zijn nog steeds trj/ynschen, die ter goeder trouw, meencn, dat de vakver eenigingen bet bestaan van Patrimonium eu van den Christ. Nationalen Werk mansbond overbodig maken.' Vooral dezulken, die voor de algemeene Bonden hun krachten en talenten hebben gegeven, zien somwijlen in de opkomst der vakbeweging een gevaar. Ten on rechte evenwel. Er is voor beide een plaats, voor beide een taak. Naast Patrimonium kan heel goed een afdeeling van den Christ. Bandarbeidersbond, een vakvereeniging van timmerlieden of schilders bestaan. De algemeene Bonden (Patrimonium en de Werkmansbond) moeten de sociale kwestie's bespreken, de inzichten ver helderen, ook aan niet-arbeiderskringen der maatschappij meer en meer sociaal besef bijbrengen en beginselvaste, goed ontwikkelde leiders geven aan de vak vereenigingen. Eveneens kunnen de algemeene Bonden de leiding nemen in zaken, waarbij niet één speciale groep, doch alle arbeiders betrokken zijn. Hier denken we aan coöperatie, woningbouw, sociale ge meentepolitiek, bureaux voor advies, enz. Ook het houden van cursussen behoort tot de taak der algemeene Bonden. Zoo moeten straks de onderwerpen, die op het Tweede Christelijk Sociaal Congres zijn behandeld, op de vergaderingen der algemeene Bonden worden ingeleid en besproken. Op kleinere plaatsen, waar het moeilijk gaat vakvereenigingen op te richten, moeten de arlgemeene Bonden doen wat anders taak der vakvereeniging is. Doch op grootere plaatsen moeten ze samenwerken niet uit valsche concur rentiezucht elkaar tegenwerken. x De vakvereeniging moet opkomen voor goede arbeidsvoorwaarden, wat aangaat loon, arbeidsduur, bescherming en persoonlijke behandeling. Ze moet er naar streven, dat recht en gerechtigheid op het terrein van den arbeid heerschen. Daarbij moet zc bedenken, dat niet de macht der arbeiders tot zulk een hoogte mag opgevoerd, dat deze de baas zijn. Dat zou de dood voor het bedrijf en dus schade voor patroon en arbeider beteekenen. De socialistische arbeider streeft naar de alleenheerschappij in het bedrijf. Daartoe dwingt hem zijn leer van dan klassenstrijd, die den stand der patroons wil vernietigen. De christelijke arbeider vraagt slechts medezegging- schap in liet vaststellen der arbeids voorwaarden, en erkent dus het be staansrecht van beide partijen. Ook heeft, de vakvereeniging tot taak, het bedrijf op te voeren door den arbeider theoretisch en practisch te bekwamen voor zijn taak. Zoo zien we, dat er voor beide een plaats is onder de zou. Voor de alge meene Bonden en voor de vakvereeni gingen V De Bond van Dienstplichti gen. De actie ten gunste van de gedemobili- 12) ZELAN0IA. „Ook geen voorspel dan meer er bij..." viel Jan weer in. „Ja, maar zeg jij me nu eens, Jan, waarvoor dient feitelijk een voorspel Kijk, dat was nu weer echt zoo iets van Vlietstra. Zoo onnoozel weg. Maar dan lxad-ie meestal wat gereed. „Nou, da's óók een vraag. Zou U dan willen, dat de voorspelen allemaal afge schaft werden ontweek hij. „Nee nee, volstrekt niet. Maar zeg nu eens eerst je gedachte". „Ja, ik geloof, dat de muziek, ik bedoel dan zoo'u voorspel moet dienen, om een zekere stemming te geven een inleiding op hetgeen moet worden ge zongen". „Kijk, nu worden we liet al goed eens. Precies mijn meening. En denk je nu waarlijk, dat dan een lang voospel noo- dig is. Ik geloof er niets van. Integen deel, dat brengt soms uit de stemming. seerden, waaraan ook wij meedoen en waarover een volgend maal, heeft een gevaarlijken kant. Maar al te veel blijkt, dat er van socialistische zijde getracht wordt de beweging voor de gedemobili- seerden te gebruiken om propaganda te voeren voor bun partij. Het gaat dan minder voor de verlofgangers dan wel om hen. We hadden dat van den beginne af verwacht. En dit was een der redenen, waarom we in 't belang der gedemobili seerde!) aan de actis meenden te moeten deelnemen. In Ter Neuzen verliep de zaak dan ook naar wensch. Na een zeer geanimeerd debat tusschen de heeren De Pauw als voorstander en Van Houten als tegenstander van den Bond van Dienstplichtigen, werd met overgroote meerderheid besloten om zich niet bij bedoelden Bond aan te sluiten en deze kwestie als afgedaan te beschou wen. Ook andere afdeelitigen, als Hoek, Philippine, Zuiddorpe en Koewacht ver klaarden van geen aansluiting bij den Bond van Dienstplichtigen te willen weten. Toch schijnen er nog personen te zijn, die do actie weer willen beginnen. 't Lijkt ons daarom niet ondienstig even te vertellen, dat de Bond van Dienstplichtigen socialistisch is. Men moge al beweren dat men lid kan worden zonder socialist te zijn, vergeet niet, dat ge dan toch de veranhvoorde- lijkheid meedraagt voor de daden en handelingen van den Bond van Dienst plichtigen. Reeds op 5 November verklaarde Mr. Troelstra in de Kamer, dat de Bond een vereeniging van sociaal-democraten was. Op de vergadering waar de revolutie werd besproken, yvas mat het bestuur van de S. D. A." E. en van het roode Nederlandsche Vakverbond, ook het bestuur van den Bond van Dienstplich tigen. De secretaris van den Bond, de lieer Butselaar, verklaarde toenAls Zondag wordt besloten tot vorming van soldatenraden, moet dat niet meer noodig zijn, omdat in elke plaats zal bestaan een afdeeling van den Bond van Dienst plichtigen." Daarvoor moet dus de Bond dienen, 't Moet de roode „burgerwacht" zijn, die op Troelstra's bevel de revolutie ont ketent, en met afzetting van de wettige overheid zelf het bewind in handen neemt. En na de mislukking van de revolutie op 't Rotterdamsch Congres, vroeg de afgevaardigde van den Bond van Dienst plichtigen, de lieer Hartog, nadat hij Troelstra hulde gebracht en trouw be loofd had, een som van f 500,van de S. B. A. P. om propaganda te voeren voor het socialisme. Wie zich aansluit bij den Bond van Dienstplichtigen kiest daarmee partij voor liet socialisme, voor de revolutie en tegen alle orde en gezag. Wie dat niet wil, wachtte zich voor den lokkenden stem van den vogelaar, die roept „vrede, vrede en geen gevaar! Met klem stellen we er tegenoverDe Bond van Dienstplichtigen is wel een gevaar. Een landsgevaar. Past er dus voor op, en waarschuwt anderen. Bovendien, alles hangt van den organist af. Het voorspel moet zoowel verband houden met hetgeen pas gesproken is, als met wat volgt, en dat naar belmoren te doen, gaat boven de kracht van de meesten. De bediening van het Woord, de preek is nommer één en al#het andere moet daar ondergeschikt en dienstbaar aan wezen". „Wel, vadertje, wat een speech hebt U nou afgestoken", schertste Jo. Ze voelde, dat Jan geprikkeld was en trachtte wat af te leiden. „Nee hoor, heelernaal geen speech, we hebben maar samen eens wat gekeuveld, wat jij Janj?" Jan meesmuilde. Daar kwam hij op een idee. „'tKan wel wezen, dat U gelijk hebt", stemde hij toe. „Maar wat denkt U er dan van, als men eens naar een plaats gaat, waar uitsluitend goede muziek te hooren is. Daar is dan wel niets tegen „Niet 't minste", gaf Vlietstra toe. „Tenminste „Kijk nou", viel Jan in de rede. „Ik zei toch goede muziek". „En de plaats?" „Nu ja, wat hindert dat Ik bedoel, als het een fatsoenlijke omgeving is, wat V Eensgezind. De heeren De Vos van Steenyvijk en van Bunschot hebben namens de geheele rechterzijde, de Ministers van Arbeid en Financiën onvoorwaardelijk steun toe gezegd voor hun pr< gram. Alle recht- sche leden, zonder eenige uitzondering, is dat program volkomen sympathiek. Een verblijdend bericht. Er blijkt uit, dat de in meerderheid rechtsehe Eerste Kamer eensgezind den nieuwen koers inslaat. Van vastgeroest conservatisme is geen sprake. Met het waarlijk niet weinig democratische program van mi nister Aalberse gaat de lieele Kamer mee. Wie onze Regeering wil steunen, om voor onze werklieden op sociaal gebied zegenrijk werkzaam te zijn, om de chris telijke school uit haar financieele druk te helpen, zorgt op 3 April voor een sterke rechtsehe meerderheid in de Staten. Wat meer stemmen er op Mr. Dieleman en op Mr. van Bortel wordeu uitgebracht, wat krachtiger steun dat beteekent voor de Regeering at meer kans er ook is, dat de Eerste Kamer, die de regeering ten voile steunt, ••echts blijft. De voorloopige vrede zal omstreeks Paschen worden geteekend. Zóó verzekert men van verschillende kanten. Als de conferentie klaar is, zullen de Duitschers naar Versailles worden geroepen om er kennis te nemen van de voorwaarden, zooals de over winnaars die hebben vastgesteld. Méér hebben ze niet te doen. Een week daarna, want de geallieerden die zoo lang hebben getreuzeld en zooveel tijd hebben verpraat - beginnen baast te krijgen, moet de vrede geteekend zijn. 't Zal dus zijn: aannemen of weigeren. En dan stelt men van ententezijde zoo'n vrede nog als een Paascligeschenk voor, waar de wereld trotscn op en dankbaar voor mag zijn Gelukkig, dat Wilson de besprekingen nog een paar dagen heeft opgehouden, om de voorwaarden zelf eens rustig en grondig te onderzoeken. Het ligt voor de hand, dat Wilson zal probeeren, die voorwaarden te verzachten. Of't lukken zal? Voorzoover hij daarbij op den steun van Engeland kan rekenen zeker, anders vfeezen we. Want de slimme Brit laat, niet na munt te slaan uit liet feit dat hij als t.usschenman tusschen het onver zoenlijke Frankrijk en het meer tot een rechtvaardigen vrede neigende Amerika staat. 't Is anders te hopen, dat de vrede spoedig komt. De verwarring en de ellende neemt overal toe. In Roemenië zakken telkens personen van uitputting op straat ineen. Handel en verkeer staan stil. De sociale revo lutie schijnt aanstaande In Spanje wordt de politieke toekomst steeds somberder, en dreigt een ernstige crisis In Oostenrijk is de toestand waarschijn lijk het bangst. De beenderenvervveeking neemt er, als gevolg van de groote uit putting onrustbarend toe. Kinderen, ouden van dagen en zwakken sterven weg, wijl 't versterkend voedsel ontbreekt. zou er dan tegen zijn „O, soms nog heel wat. Dat is trou wens zoo met 'n lxeeleboel dingen. B v. is biljarten af te keuren „Maar vader toch!" kwam moeder Vlietstra. „Ja, vrouwtjeik meen het zit daar kwaad in „Welwee", oordeelde Jan. „Dat zeg ik ook", hernam Vlietstra. „Op zich zelf nietsmaar er is iets aan verbonden en dat maakt, dat we er ons toch voor wachten zullen, denk ik. 't Is de plaats weer, die 't bezwaar meebrengt. Om te biljarten moet ik in een café zijn. En daar hóór ik niet, als ik er geen dringende zaken heb". „Je hebt heel nette café's", protesteer de Jan. „Zeker wel En toch moet een Christen zulke plaatsen eerder mijden, dan zoeken". „Nu dwaalt U weer af, vadertje", kwam Jo. Ze kende beter Jan's opvat tingenal deelde ze die niet steeds, toch wilde ze liever verhinderen, dat de avond haar vergald werd door gesprekken over onderwerpen, die tot botsingen leiden moesten. „We hadden 't nu over hef bezoeken van plaatsen, waar je genieten kan van mooie muziek. Wat denkt U De hongersnood dreigt er meer te dooden, dan de vijand er een gewelddadige!) dood deed sterren. Grenzenlooze verwarring, plundering en roof zijn er aan de orde van deiji dag In Hongarije zijn hevige gevechten gaande tusschen de soldaten en bolsje- vviki Etx of in Duitschland, om van de Rus sische hel maar te zwijgen, de nu inge treden en zeer betrekkelijke rust, duur zaam is De mogelijkheid, dat er in plaats van een volkerenbond, een chaos zal komen is helaas niet denkbeeldig. De kans op een strijd tusschen een aan vertwijfeling en wanhoop overgegeven bolsjewistisch Oost-Europa en een West-Europa, dat nog aan de oude orde vasthoudt, woidt steeds grooter. Een al te straf vredesverdrag, een te lang treuzelen met het tot stand bren gen daarvan kan voor heel Europa nood lottig worden. Alleen een spoedige vrede en een ruime verstrekking van levens middelen aan de centrale mogendheden kan xnenschelijkerwijs de wereldrevolu tie riog voorkomen. Maar 't schijnt, dat de stnat-lieden der entente door wraak zucht verblind, dat niet inzien. Geluk kig schijnt er groote kans te bestaan dat althans een hoeveelheid voedsel zij het ook op onmenschelijk harde voor waarden aan Duitsclxland wordt toegewezen. Als nu de toegezegde hulp maar niet te laat komt. Een grootsch plan. Men weet, dat het plan van den tunnel ouder hot Kanaal de verwezenlijking een stuk nader is gekomen. De ingangen komen, naar het Petit Journal uit Londen vernoemt, twee tot drie K.M. landin waarts, waardoor bij militaire noodzaak deze orxdergrondsche uiteinden kunnen worden vernield, terwijl het bouwwerk zelf, dat vijf milliard frank zal kosten 'en waarvan de bouw op acht jaar wordt gesteld, ongeschonden kan blijven. De lengte zal 48 K.M. zijn. Er komen twee kokers naast elkaar, 45 M. ongeveer onder den bodem van liet Kanaal. De aanleg zal van beide kanten tegelijk beginnen. Beide landen hebben voor de helft daarvan op te komen. De stalen doorgangen zullen in doorsnee 5 M. 50 meten. Men rekent, dat per jaar van beide kanten drie K.M. kan worden aangelegd. Twee honderd man ongeveer zullen voor beide landen zes uur per dag bet boorwegk verrichten, terwijl het buitenwerk vermoedelijk aan meer dan 10,000 man arbeid zal verschaffen. Weer open. Havas seint uit Gent, dat de vaart op liet kanaal Gent—Ter Neuzen geheel open is. Schepen van 8 meter 75 kunnen vrijelijk de haven van Geut binnenvaren. Oorlogswee. Dg Belgische regeering heeft bekend gemaakt dat België in 1914, 817,000 paarden bezat tegen 169,000 iu 1919, zoo dat de Duitsche bezetting er dus 148,000 heeft doen verdwijnen. Voor bet rund vee bedraagt het cijfer 1,877,000 in 1914 tegen 898,000 in 1919; voor de varkens 1,494,000 in 1914 tegen 319,000 in 1919. daar nou van „Wat ik daar pas a! zei, Jo. 't Hangt af, van de plaats, waar je ze kunt hoo ren". „o Maar", luchtigde ze, „Jan zou im mers ook niet naar een plaats willen, waar ie niet thuis hoorde". Maar haar pleidooi, want zóó voelde Jan haar spreken, ergerde dezen. Het oude verschil in denkwijze tusschen hem en de Vlietstra's had zich weer eens duidelijk geopenbaard. Wat 'n bekrom penheid toch. Hij voelde zich warmer worden, als hij er aan dacht. Overal zagen ze hier zonde in. Wat was dan ten slotte nog geoorloofd! En Jo, ja, die viel hem wel niet direct af tegenover haar vadermaar hartelijk zijn partij kiezen, nee, dfit deed ze toch ook niet. „Kom", zei hij, ,,'t wordt zoetjes aan mijn tijd". Hij stond op. „Nou al?" zei moeder Vlietstra harte lijk. Ze mócht Jan wel, al zag. ze zijn gebreken niet over 't hoofd. ,.'k Vind bet hier tóch warm op den duurik wou nxe nog wel even wat op luchten. 'k Zit zoo den heelen dag binnen, moet U denken. „Loopen we nog 'n eindje op, Jo stelde hij voor. Kinderen die hinderen De Parijsche „Figaro" vertelt van een hoofdofficier van den geneeskundigen dienst, een liooge, met vier strepen op zijn mouw, die vruchteloos trachtte een woning te huren. Hij had er een te huur zien staan, heel mooi gelegen op don boulevard Raspail. „Heeft u een etage te huur?" vroeg hij aan de concierge. „Ja mijnheer, is 't voor u „Ja zeker." „Dau zal 't niet gaan De eigenaar wil geen dokters, geen kinderen en geen honden in zijn huis." En zoo is het niet alleen in Parijs. Het schijnt n.l., dat men in België meer en meer den weg opgaat, van Frankrijk in lAnlwerpeu althans lijkt onder de huisheeren het parool te zijn uitgegeven geen huis verhuren aan menschen met kinderen. De verhuurders, die zelf nog wel genogen zouden zijn aan gezinnen met kinderen te verhuren, beweren, dat ook zij daarvan moeten afzien, omdat de families op de andere étages of in bet beneden- of bovenhuis in dat geval zouden vertrekken. Het „Handelsblad van Antwerpen" vestigt de aandacht op dit toenemende euvel, 't wélk ten slotte de welvaart, het geheele bestaan van bet land be dreigt. Laat men zich, waarschuwt het blad, toch spiegelen aan Frankrijk, waar dergelijke avereclxtsche opvattingen.mede voor een groot deel schuldig staan aan de ontvolking van dat land. ZOMERTIJD. Van 7 April tot en met 28 Septem, her zal de zomertijd weer worden ingevoerd. BONDSDAG VAN DEN NED. BOND VAN JGNGELINGS-VEREEN. OP GEREF. GRONDSLAG Hemelvaartsdag hoopt genoemde Bond zijn jaarlijksclxen toogdag te houden te Dordrecht. VADERLANDSCHE BETOOGING. Vrijdag werd te Utrecht, uitgaande van het „Alg. Ned. Verbond" een groote Vaderlaudsche betooging tegen de Bel gische inlijvingsplannen gehouden. Ruim 80Ü gemeenten zijn er vertegen woordigd. Uit iedere provincie trad een spreker op. Men kan in den volsten zin des woords zeggen, dat geheel Nederland aan deze betooging deelnam. SOLDATEN-COMMISSIES. Er zijn thans in ket leger drie verschil- letxde soorten commissies opgericht, sa mengesteld uit soldaten, korporaals en onder-officieren, n.l. kazerne-, voeding en cautinecommissies. Zij dienen om in overleg met de comnxandeerende officie ren, compagnies commandanten e.d. de belangen van soldaten, korporaals en onderofficieren te behartigen, ten opzich te van legering, voeding en cantinebo- heer. STEM MING RA A DS VER KIEZINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gededuteerde Staten bericht, dat de candidaatstelling voor de a.s. Jo keek vader vragend aan. Die knikte toestemmend Jan was stil, toen ze buiten liepen. Jo merkte wel, dat hem iets hinderde, en ze bevroedde ook wel, wat. „Wat ben-je stil, Jan". „Och", zei hij, op een toon, die te ken nen moest geven, dat. zulks toch heusch niet te verwonderen was. „Je moet zoo gauw niet boos zijn. Vader bedoelt het immers niet kwaad". „Nou", viel Jan uit, „en mij hindert 't ontzettend. Bij jullie is alles zonde, geloof ik" zei hij. 't Was niet de eerste maal, dat hij zich over de Vlietstra's ergerde. En zijn licht geprikkeld humeur, waar tegen hij nim mer had leeren strijden, bedierf menig uurtje. Ze zweeg op die grofheid, schoon het haar moeite kostte. „Laten we nou es over wat anders praten, 't Is veel te warm om je boos te maken immers", probeerde ze te schertsen. „Och jaook altijd dat gezanik. Is je vader liet nou ooitjes met me ééns?" „Wel ja, dikwijls genoeg, malle jongen. (Wordt vervolgd). KXXSBttBEEasresrVKi&diXtWtiRCBW*» 2"33CVi: .-. £KSHI 2*01I atam»^is?wn-taflaa£fiKggg^aEs^aMBi^^tf aaneiaB^ i«mw—easac ZEEU WSCH - VLAANDEREN DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1