T, Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 120. Woensdag 5 Maart 1919. 2e Jaargang. F E U 1 L L ET 'onT JAN WAANDERS. Verslag van de rede van Mr. P. Bieleman, Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels /"U.4Ü. Elke regel meer /'Ü.1U. Haudelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per tegel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. II. LITTOOI.T Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Welkom, Koninginne Koningin Wilhelmina zal ons gewest bezoeken. Waar een vreemde mogendheid be- geerige blikken sloeg op Nederlandsch Zeeuwsch-Vlaanderen, komt onze vorst inne door Haar bezoek het nog eens weer zeggen Nederland staat geen duim breed gronds vrijwillig cf door overeen komst af. Voor ons ZeeuwscliVlamingen is dat niet noodig. Wij weten bet wel. Onze Oranjevorsten waren nooit, gewoon steden of dorpen in 's vijands hand te laten. Liever nog stierven ze bij de verdediging van de laatste gracht. Nederland en Oranje zijn in den smelt kroes van het gevaar één geworden. Dreigt er gevaar, dan trekt die band weer te sterker. Dat bleek in November. Toen wilden de socialistische kleuren- mengers het geel van den haat en het rood van de revolutie dooreenmengen. Maar ze vergaten, dat geel en rood, oranje geeft. Ze hadden niet gerekend op de ingewortelde liefde van ons volk voor 't aloude Oranjehuis. Een stroom van hulde ging over ons laud, alle scheids muren verbrekend. In ongekunstelde liefde en liuldebetooning was Neerland één. Nu dreigt 't gevaar liet Zuiderdeel van ons land. En zie, nu spoedt onze vorstin, die 't fiere „Je Maintiendrai" in haar familiewapen schrijft, zich naar de be dreigde gewesten. We zijn er Haar dankbaar voor. Er moge veel veranderd zijn in de machtsverhoudingen der volken, in de bewapening en in de wijze van oorlog voeren. Onveranderd is de macht des Heeren, die 't al bestuurt en in Wiens hand het lot is van elk volk; óók van ons kleine Nederlandsche volk, wat onze belagers ook mogen ondernemen. Onveranderd is ook de trouw van Oranje aan de Nederlandsche zaak. En eveneens is niet veranderd de genegenheid van 't Nederlandsche volk, voor het Oranjehuis. God met Neerland en Oranje. Is nóg het schoon, drievoudig snoer! Geve God, dat het zoo blijve Welkom, koningin Wilhelmina, bij Uw trouwe Zeeuwsch-Vlamingen, die geen anderen vorst willen, maar U trouw zweren. „Wij (Zeeuwsch-Vlamingen), wij worden [nimmer Belgen Maar doen de leus gestand Oranje in 't hart en niemands knecht Zeenwsch-VlaanderenNederland V Een gemeenteraads- program. Het jaar 1919 is een belangrijk jaar, ook wat betreft liet politieke leven in ons land. Pas zijn de lijsten voor de Provinciale Staten ingediend, of we moeten onze aandacht al weer wijden aan de candi- daatstelling voor den gemeenteraad. Ook bij de verkiezingen voor de ge meenteraden staan groote belangen op het spel. Steeds moeilijker wordt liet, om lid van den gemeenteraad te zijn. Er zal in de toekomst veel van onze mannen worden gevergd. Ze zullen, 9) ZELAND1A. Jan Waanders had het nog druk. Hem was de Engelsclie correspondentie toe vertrouwd hij had een macht werk toch moest ook hij, die overigens een fiinke werker was, zich met geweld tot zijn taak dwingen. Een paar maal had hij zich al „vertikt"overgemaakt. Aan den tegenoverstaanden lessenaar zat Henk van Rensen. Hij hield zich in werkhouding, maar een paar maal, dat Jan had opgekeken, had hij gezien, dat Van Rensen meer nauwkeurig zijn nagels zat te verzorgen, dan zijn zaken. Och, hij verwonderde er zich niet overhij kende hem wel; dat kon er bij Van Ren sen immers allemaal wel mee door nu, dat was zijn zaak maar, wat had Henk zich met hém te bemoeien Nee, hij kon het niet verkroppen; zoo'n farizeeër; wat had hij zich gisterenavond aan liern geërgerd. Vanmorgen hadden ze elkaar niet gesproken, omdat Van Rensen als waar liet terrein der gemeentebemoei- iugen zich uitbreidt, met te meer klem Antirevolutionaire politiek moeten voor staan. Onze tijd stelt hen voor vele nieuwe eischen. De vermoedelijke samenstelling der nienwe raden zal er toe bijdragen, dat liet lid zijn van den raad veel van hun tijd en krachten zal vergen. Vooral de sociale maatregelen en in verband daarmee de financieele gemeen tepolitiek zal van belang worden. Daarom zal liet goed zijn, dat onze raadsleden weten dat ze de partij achter zich hebben. Ook voor de verkiezingen zal liet onge twijfeld vruchtbaar werken, als met een gemeentcprogram van actie kanWorden opgetreden. Zonder natuurlijk de noodzakelijke bewegingsvrijheid onzer raadsleden te knotten, zal bet van belang zijn, dat de candidaten hun instemming vooraf be tuigen met dat program van actie. De kiezers weten dan, wat van hen te wachten is. Ei kan dan aan het fabeltje, dat An tirevolutionaire raadsleden de voordee- ligste voor de gemeente zijn, meteen een einde gemaakt worden. Wie opeen „koopje" uit is, moet in den Antirevo lutionairen winkel niet zijn. Daar wordt degelijk goed geleverd. Brandkastbe- waarders zijn we niet. Maar evenmin doen we mee aan een financieele politiek die geen rekening houdt met de draag kracht der gemeente. Ook bier geldt liet, dat de tering naar de nering moet worden gezet. Billijke loonen, geen onmatig lange arbeidsduur, goedSteun van ge meentewege aan instellingen die een algemeen, voor de gemeente belangrijk, doel voorstaan, uitnemend! Allerlei verbeteringen die de bewoners in de kom en buitenaf ten goede komen, accoord Maar met voorzichtigheid en beleid de financieön der gemeente gebruiken is evenzeer noodig. De belastingscliroei kan niet eindeloos aangeschroefd worden. Dat moet ook bedacht worden. Het. in elkaar zetten van een program van actie zal dan ook veel studie, beleid en overleg vergen. Maar als de vruchten tegen die moeite opwegen, en we vertrouwen (lat dat het geral zal zijn dan is het toch aanbevelenswaard. V Merkwaardige cijfers. Het Volk meldt, dat de S. D. A. 1'. thans 37628 leden telt. Over 1918 was de toeneming 10535 tegen 2254 over 1917. De socialisten hebben dus stof tot roemen. Het aantal leden van bun partij nam toe met ruim 30 Toch is er bij al die vooruitgang ook een schaduwzijde aan de zaak. at toch is 't geval. In Amsterdam liet bolwerk van het socialisme voor enkele jaren daalde het aantal leden. In Den Haag evenzeer. In Rotterdam, waar liet socialisme nog „jong" is, was er winst te boekeu. In Gelderland en Zuid-Holland was de sterkste groei. Ook Limburg en Noord- Brabant leverden veel nieuwe leden. Uit deze cijfers blijkt, dat liet socia lisme verliest aan terrein in de groote steden, waar het deel moest nemen aan de regeering. En dat het omgekeerd gewoonlijk een minuut of wat te laat was gekomen en hij het heengaan 's middags had Henk alleen geïnformeerd of hij, Jan, zich nog al had geamuseerd waarop hij zich niet had verwaardigd te antwoorden. Wat was die Van Rensen toch een vervelend sujetnee, hij kou hem niet zetten. Hé, wat zat hij nu te doen Hij adresseerde zijn brief, die aan Williams Co. gericht was, aan een Duitsclie firma. Dat kwam van al dat gedenk of kwam liet van de boven matige warmte 1Nu, de gedachten eObij houden; laat es zien, nog een half uurtje, dan was hij vrij. Het half uur kromp tergend langzaam tot tien, vijf minuten. Henk van Rensen maakte reeds aanstalten tot vertrekken hij begon al zoetjes aan zijn boeken te sluiten, zijn pen af te wisschen. 't Eerst van allen, bij den eersten klok slag van achten, was Henk de deur al uit. Nu, dat hij ging Jan rouwde er niet over. Hij kon zijn gezelschap missen alléén zijn weg wel vinden. Hij was met luchtige sprongetjes de trap afgetrippeld en bleef werktuiglijk beneden op de stoep nog een oogenbhk staaiihij scheen wel even tijd noodig te hebben, 0111 weer te acclimatiseeren. groeit op liet, platteland, waar nog met critiek wordt volstaan. Trouwens is de actie tegenwoordig ook vooral op bet platteland gericht. Stemme dat ons tot waakzaamheid. Duidelijk be wij/Ti deze cijfers ook, dat het socialisme een doorgangshuis is naar het anarchisme. De achteruitgang in de groote steden toch is gevolg vau den groei der revolutionaire groepen. 't Socialisme recruteert zijn aanhangers door de prediking van ontevredenheid uit de liberale groepen, en ziet z'n ra dicale mannen straks wegtoopen naai de revolutionairen, omdat, het de opge wekte verlangens niet kan bevredigen en de verwekte ontevredenheid niet kan wegnemen. Iloe kan 't ook anders. Op een hellend vlak is stilstaan niet mogelijk. Wie begint met God en gods dienst te verwerpen, wie begint niet loochening van het door God ingestelde gezag, moet wel eindigen met hot ver-' werpen van alle gezag. Het socialisme is door zijn misschien ongewilde propaganda voor het anarchis me een landsgevaar. Wacht li daarom voer den eersten slap op den weg naai het socialisme stemmen op een socialist. Wie dat doet steunt en bevordert, de revolutie. op 31 Maart te Ter Neuzen gehouden. Na opening met gebed en een kort inleidend woord gai Je voorzitter, de heer H. Koelmans, bet woord aan den spreker over „Het verleden en de toe komst van Zeeuwsch-Vlaanderen." Aangaande de naam. van Vlaanderen zijn verscheidene verklaringen in zwang. Een oude geschiedschrijver beweert it flando flander nomen et omen liabet; Vlaanderen wordt zoo van den wind [genoemd Wat wonder, dat een Vlaming stoft [en roemt Volgens dien schrijver zoif de naam dus komen van de wind. En 't moet gezegd, liet karakter van den Vlaming is wel wat pocherig. Een andere aannemelijker ver klaring is deze De reus Fijnaart, die te Rijssel woonde, doodde een Bourgondische» prins, die gehuwd was met. een dochter van Gerard van Rousiller. Hun zoon, een flinke jonge man, nam wraak over zijn vader en doodde den reus. Reeds in 621 werd hij voogd of graaf van de landstreek die nu Vlaanderen heet. De naam Vlaanderen komt van zijn zoon Flandi- bert. Hij was gehuwd met Idomea, die hem in 12 jaar "tijd 18 kinderen waarvan 15 „knapelijke" en 3 vrouwelijke schonk. Terecht merkt een schrijver op, dat het jammer ware geweest, indien deze prinses een nou geweest was. Nog lang vóór dien tijd zegt een oude kroniek, werd de stad Belgis gesticht, door Trojanen, die bier landden en toen verder geleid werden door een witte wolf. Buvo was hun aanvoerder. In elk geval kwamen hier eerst de Morinen. Ook de Menapiërs en de Hij voelde zich Vip den schouder tikken. 't Was Selms, de tweede boekhouder. Hij stond Jan eigenlijk niet zoo heel erg aan er ging niet zoo'n heel beste roep van liern. Veertiger en vrijgezel was Selms een eerste „uitgaander" hij stak maar vrij sjofel in de kleeren, schoon hij toch een bonk geld verdiende, want „Wilms en Co." was goed van betalen. Maar „sjiek", dat was Selms en zoo viel zijn sjofellieid niet altijd direct op. Hij verzorgde zijn uiterlijk zoo goed moge lijk Jan vond dat er iets artistieks aan Selms was. Hij had al heel wat met Selms afgebotmid, als ze zoo samen een eindwecgs bij het naar huis gaan den- zelfden kant uitmoesten soms hadden ze onderweg wel eens een verterinkje gemaakt in een café, waar Jan edelmoe dig steeds betaalde. „Ga je mee zoo wijd noodigde Selms. „Nou aarzelde Waanders hij wou eigenlijk liever alleen zijnhij had wat haastwou nog wel even naar Je. „Of heb je andere plannen „Och wel nee"besloot Jan„'k kan best zoover méé oploopenwaarom niet Hartelijk was de inwilliging nietmaar voor Selms was ze voldoende. Sueven (waarvan de naam Zeeuwen) hebben hier gewoond. 't Waren onbeschaafde, wilde volks stammen, die zich voedden met wilde vruchten, vleesch en viscli. Ze maakten reeds een soort van bier. Waren bijna niet gekleed en hielden zicli bezig met de jacht en den landbouw. Al spoedig kwam er meerdere bloei en welvaart, zoodat men kon zeggen Zij coniien daar wel aan wulle en vlas [geraken En weten daar af te maken laken o [zeer goot. Zoo werd een effen plcyn land, van [luclile soet Daar goet coren wast en heel veel [boonen Maar niet veel bossclie»,' daar de [roovers in dromen. 't Heeft ook sommige broucken, daar [men uitgraaft Als men beschaaft goede swarte eerde, [God weet Van dewelken men torf maakt, vier kant geschaaft Om te verbranden ende maakt een vier [seer lieet. De bosschen waren dus al gedeeltelijk gerooid om bouwland te verkrijgen, wat wijst op een dichte bevolking. Eu men maakte reeds derrie. De Romeinen kwamen ook hier de bewoners overbeersclien. Munten uit dien tijd zijn nog te Breskens gevonden. Meer invloed dan de Romeinen hebben de Noormannen hier geoefend. Vooral leerden zij onze voorouders het aanleggen van goede dijken. Ook bouwden ze Axel. (Ake water, sele woonplaats). Het Evangelie werd in Zeeuwsch- Vlaanderen gepredikt door Amandus (land van Axel en Ilulst), Eligius (land van Cadzand) en Willebrord (Biervliet en omstreken). Spoedig kwamen er kerken en kloosters. Vooral de kloosters zijn voor de opbloei van het maatschap pelijk leven zegenrijk geweest. Aardeuburg (toen Rodenburg) had in de Middeleeuwen een haven waar 60Ü schepen een plaats in vonden. Later werd het verwoest, uiaar weer herbouwd. Lammervlist (na 1331 Sluis) luid een haven voor 500 schepen. Reeds in de 9de eeuw wordt genoemd heer Jan van Zaamslag. Axel was toen al een belangrijke stad. Cadzand (eigenlijk „kwaad-zand", om 't gevaar voor de scheepvaart) bestond eveneens. Van IJzendijke wordt beweerd dat het zóó oud is, dat de Egyptische goden (Isis) er nog vereerd geworden zijn. Aanneme lijker is, waar ijzen groot, sterk, ver vaarlijk, dat. er een zeer zware dijk was tegen het water. Zeker is het, dat in de Middeleeuwen hier welvaart en bloei heerschte in meer dan één opzicht. De vier ambachten (Assenede, Bou- cliaute, Axel en Hulst) waren de mooiste en rijkste deelen van Vlaanderen. In 1482 werd de Graaf Jahsdijk aan gelegd, die nu nog bij Westdorpe en Knoeke te vinden is. Reeds in de 9Je eeuw groeven de Gentenaars een kanaal naar de Schelde, dat uitmondde bij Terneuzen. Aan de smalle landtong langs dat kanaal dankt Terneuzen zijn naam. Dat kanaal liep van Gent naar Over- „Wat denk je er van Zonen we niet een glaasje bier gebruiken stelde Selms voor. ,,'t ls zoo smoor". Jan stemde toedronk zijn bierbe taalde. Toch was er de rechte stemming niet. „Mooie muziek gisterenavond", begon Seln'.ji, toen ze de drukke winkelstraten wat achter den rag hadden. „Waar?" informeerde Waanders. „In 't park Ik meende toch stellig, dat ik jou daar ook had gezien. „Kan wel. 'k Ben er ten minste ge weest. Ja, fijn. Waar zat jij dan?" „Ik 'k Had een buitenkans, reuze. Een kennis van me is lid van de socië teit. Die introduceerde me. Zoo bad ik een beste plaats". Hij grinnikte vergenoegd. Jan vond hem onaangenaam. Waarom toch Hij kon er zich geen rekenschap van geven. Toch was 't zoo. „Ileb je de nieuwe opera van 't Haagsch gezelschap al gehoord „Welke?" „Samson en Dalila „De nieuwe „Nou ja; hij staat nou toch sinds jaren weer op 't repertoire. Ik ben er verleden week heen geweest, 'k Heb e«n vrind, slag, daar werden de goederen overge laden („overgeslagen") in het kanaal naar Neuzen via Axel. In deze laatste plaats is nog de Gentselie Vaartstraat. Hier in Zeeuwsch-Vlaanderen klopte in de Middeleeuwen het hart van be schaving, kennis en kunst. Hooger bloei was hier dan in eenige streek der Ne derlanden. Zekere heer Brant uit Axel stichtte toen reeds een beurs voor stu denten vanhier op de hoogeschool te Leuven. Nog in 1819 bestond die beurs. In Axel waren 49 zoutketen, in Hulst 40. Ouder Filips de Goede, die Biervliet (de woonplaats van de verdienstelijke Jan Beukelsz, die liet haringkaken uit vond) begunstigde ging deze nijverheid in Axel en Hulst achteruit. In 1340 werd de Triuiteitskerk gesticht te Neuzen door Maria van Namen. Het kerkhof is van 1340 tot 1850 door Neuzen gebruikt. De algemeeue welvaart bleek ook uit de feesten die men vierde. Ter gelegen heid van het huwelijk van Karei de Stoute richtte men in Sluis eerepoorten op met goudleeren behangselde straten waren met zware tapijten belegd fon teinen spoten wijn. Zoo ook liet feest in 1493 op Pinkster te Axel onder leiding van Jan Buth. Na een tijd van malaise was er weer rust gekomen, en nu vierde men opgewekt feest, op kosten van de stad. Een beroemde Axelaar, Joost van Gestelle nam de boekweitzaden mee uit Palestina. Zuiddorpe beeft nog het boek weitbloempje in zijn wapen. Toen er na 1477 in Vlaanderen overal gisting kwam, ontstond ook hier roering. In Axel werden in 1482 wel 3000 buizen verbrand. De boeren weigerden de tien den te betalen. Dit bolsjewisme werd echter spoedig onderdrukt. De hervorming vond ook hier ingang. In 1566 had de Axelsche beeldenstorm plaats; de magistraat vluchtte naar Gent. doch keerde weldra terug, en de geuzen moesten nu weer wijken. In 't land van Hulst werd door Egmonds roode ruiters de hervorming, die er zoo rijke vrucht droeg, onderdrukt. De belangrijke ge meente van Nieuw-Namen raakte ver strooid. De prediker Jan de Grave levend verbrand. Tegenover de heerschappij dei- Spanjaarden traden de geuzen op. In 1574 werd Axel grootendeels verwoest. Veel land geraakte onder water. Zoo de heerlijkheid Zaamslag in 1580, door de actie van Hohenlo's troepen, 't Was een treurige tijd, waarvan Cats terecht zong De vijant, soo men riep, die stond daar [in te breken Ten ware men verstond de dijken door [te steken Daarop soo vond men goed om land [tot see te maken. Opdat de Spaansche macht tot ons niet [zou geraken. Daar ging het zeldzaam toe, het wei- [en korenland Dat werd van stonden aan gelijk een [dorre strand. De maaier was gevluchtde ploeger |moste roeien, Daar eerst in volle jeugd het koren [placht te groeien Het wier dreef op het land, daar on- langs koren stond, Dat zweefde met den str oom het bloeisel [in den mond. die is geabonneerd. Zoo bofte ik, zeg!" Jan merkte bij zichzelf op, dat Selms dik in zijn vrinden zatvrinden, van wie hij profiteerde. Een vleugje argwaan ont stemde liem nog meer: moest hij, Waan ders, ook als zoo'n „kennis" ge ex- ploiteerd worden Selms scheen er weinig behoefte aan te gevoelen, dat Jan antwoordde. „Eenig, éénig, kereldie muziek, nee, nooit zoo iets gehoord. Dat neemt je mee dat ontroert je", wond hij zich op. „Die slotscène, als je Samson daar de pilaren ziet neertrekkenWat 'n tenor, wat 'n tenor!" Jan begon meer belangstelling te too- nen. Dat trok hem aan. Zóó iets zou hij óók wel eens graag bijwonen. Maar, daar kon immers niets van komen. Als ze 't hem al kwalijk namen, dat-ie naar 't park ging, om de staf te liooren wat zou er dan wel niet los komen, als-ie naar de Frausche opera wou. Zeker, dat hoefde juist niet op Zóndag, dat kon „Wanneer is de volgende opvoering „Aanstaanden Donderdag. Heb je zin..." „'k Weet niet. 'k Kom er anders nooit (Wordt vervolgd). w mmnai-ggamt»- x ."zaksaan ic&rjtemaaaimt* mrwkj Pt' i£yi> V DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1