Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 119. Zaterdag 1 Maart 1919. 2e Jaargang. IJit het Buitenland. Uit de Schrift. F E U I L L E T 0 N. Uit het Binnenland. JAN WAANDERS. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden "ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker U. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen.' Telefoon Nr. 20. do uitingen in woord en daad van de machthebbers en de toongevers in het wereldlevenals ge de uitbarstingen gadeslaat, waarin de volkeren luchten wat hun innerlijk vervultdan kunt ge tot geen andere gevolgtrekking komen, dan dat haat en zelfzucht de leidende beginselen zijn in dat alles. Neen, waarlijk, liefhebben, oprecht liefhebben welt niet op uit onze natuur, gelijk ze door de zonde geworden is, maar is alleen een vrucht van weder- barende genade. Van die genade, waar door de zondaar een ander mensch, een nieuwe mensch wordt. Dan gaat hij, van Gods liefde in Christus overtuigd, ook weer liefhebben God liefhebben, en zijn naaste lief hebben om Gods wil. Dan wordt er weer een kring geschapen, waarin de natuurlijke neiging óm te haten in be ginsel gebroken is in haar kracht. Een kring, waar weer het beginsel gaat werken van het elkander liefhebben, gelijk Christns ons lief gehad heeft. (Joh. 13 34, 15 12). Maar nu is het niet genoeg, dat deze aandrift in u werkt, zoodat ge weer uit liefde gaat denken en handelen. Want liefde moet meer zijn dan alleen een beginsel, dat u aandrijftze moet ook deze regel voor uw gedragingen aan geven. Vandaar het Apostolisch vermaan: Dat alle uwe dingen in de liefde ge schieden. En dit is nu een regel, waartegen maar al te veel gezondigd wordt, ook waar de liefde als een nieuw gebod wordt erkend en aanvaard en gehoor zaamd. Dan is er wel een opwelling van liefde in het hart. Dan drijft liefde wel tot een woord van vertroosting of vermaan, tot een daad van toewijding en zelfs van opoffering. Maar bij de uitvoering schiet de liefde tekort in kracht, om nu ook in de manier van spreken en doen leiding te geven aan onze woorden en daden. Er mengt zich dan zoo licht zelfzucht of persoon lijke prikkelbaarheid in, of eigenbelang of eerzucht. En dat verderft dan ons woord en ons werk. Het geschiedt dan niet meer in de liefde. Zulke woorden en daden vinden dan niet meer in de liefde de atmosfeer, waarin ze ademen, en zich bewegen en thuishooren. En de liefde wordt er ook niet uit geproefd. De liefde, die zoo weldadig ook op het hart van anderen zou werkep. Zoo is dan wel waarlijk liefde, tot zelfs in ons Christelijk gemeenschaps leven, veel zeldzamer dan ge zoudt ver wachten. Er valt ook onder Christenen zooveel on-liefs voor; waarover de Christ.ennaam wordt gesmaad en de Heere onze God wordt onteerd. Hiertegen te waken, te bidden en te strijden, is een ieders roeping, En wanneer wij dan iets verstaan van de liefde, waarmede Christus ons liefge had heeft, dan zullen wij ook leeren iu de liefde te wandelen (Ëf. 5 2). De Wet des Ileeren is hier de onfeil bare regel der liefde. En die wet is vol maakt 1 Zoo blijft het ideaal hoog. En wanneer wij dit in de kracht van Gods genade najagen, ja dan zal ook onder ons iets gevonden worden van wat de Apostel die van Corinthe zoo met nadruk op het hart bond Dat alle uwe dingen in liefde geschieden (Rotterd.) V De steen der wijzen In de Nederlander bepleit een inzender het zenden van een zoo groot mogelijk aantal arbeiders afgevaardigden naar de vertegenwoordigende lichamen. De redactie voert daartegen het vol gende aan Wij veroorlooven ons op te merken, dat de geachte inzender die alle heil van arbeidersafgevaardigden verwacht, geheel over het hoofd ziet dat bijv. de Kamer te doen heeft met oneindig talrijker, en zelfs belangrijker belangen dan de arbeidersbelangen, hoe gewichtig die ook mogen zijn. In zekeren zin hebben de arbeiders bij die groote belangen, b.v. de ver dediging van het land door leger en vloot, de handhaving der justitie, verstandige belastingen, koloniaal be stuur, enz. enz. ook zelve het groot ste belangveel meer nog dan bij [de arbeidersbelangen, in engeren zin. Daarom ;hebben zij, en hebben wij allen, te zorgen dat in de Kamer ko men, niet de arbeiders als zoodauig, maar zij die door hun studies, hun kunde, hun ijver, hun algemeene ontwikkeling, het best in staat zijn al die belangen, in hun onderling verband, te doorziente beoordeelen en te bevorderen. Dat er eenige ar beiders in de Kamer zijn geschikt en bekwaam om hen, die niet in arbei derskringen verkeeren in te lichten, is voortreffelijkmaar het zou een ramp zijn indien de Volksvertegen woordiging niet veel meer werd dan eene vergadering vai: de talrijkste groepen. In zulk een vergadering zou het groeps-eigenbelang het algemeen belang op den duur geheel overmees teren. Zoo iets ligt niet op den weg der ware democratie, wel op dien der Fransch-revolutionaire beginselen, die geen hoogere wet kennen dan den wil der meerderheid. Het dunkt ons juist dat hier eens de vinger wordt gelegd op een wondeplek, die voor ,het politieke leven van onze christelijke partijengevaarlijk kan,worden Immers is het een ontaarding van ons politiek leven, wanneer de gedachte doorwerkt dat voor het maken van goede sociale wetten, en voor het voeren van een gezond [democratisch bestuur het zenden van veel arbeidersafgevaardigden noodzakelijk is. Wel is liet goed en noodig, dat de christelijke partijen ernstig reke nen met de verlangens en wenschen van de christelijke vakorganisatie's. Maar even verkeerd als het is om eeu firbeider die de [geschiktheid bezit, als candidaat te weren, omdat hij werkman is, even verkeerd js het ook een arbeider, te begeeren als candidaat voor Kamer, Staten of Raad. alleen omdat hij werk man is. De Times meldtDe maritieme wa penstilstandsvoorwaarden van de geal lieerden zijn nu zoo goed als vastgesteld. Van de Duitschers zal misschien ver- ALLES IN LIEFDE. Liefde is op de markt des levens een weinig voorkomend artikel. Er is niet veel vraag naar, en nog minder aanbod Men kan er zoo is de algemeene opinie niets mede uitrichten. Liefde, als poëzie, als luxe-artikel, wil men nog wel. Maar om zaken te doen is liet niets waard. Wat heeft liefde te maken met handel Wat met de wetenschap, met de tech niek? Wat met de politiek en de diplo matie De vragen zelfs klinken den menschen van onzen tijd iu de ooren als een bespotting. Handel, dat is geld verdienen! We tenschap, dat is onderzoeken, alles weten Techniek, dat is van alles uitvinden ten dienste van dc menschheid En op het gebied van politiek en diplomatie geldt immers als eenige regel, dat men eigen macht sterkt, en die van anderen kort wiekt Dat alles dient dan wel binnen zekere perken te worden gehouden, o zeker. Maar met liefde hseft dat alles toch niets uit te staan Zoo denkt onze eeuw. Maar God denkt er anders over. En Christus prentte het den zijnen bij ver nieuwing heel anders in. Én zijn Apos telen zijn hem daarin nagevolgd. Dit is, zoo sprak de Christus in aan sluiting met de Wet des Heeren, liet eerste en groote gebodGij zult lief hebben den Heere uwen God, met geheel uw hart en met geheel uw verstand. En het tweede, aan dat gelijk, isGij zult uwen naaste liefhebben als u zeiven. En hij voegde daaraan -toe Aan deze twee geboden hangt de gansche Wet en de Profeten (Matth. 22 37—40). En in de Apostolische brieven wordt nergens de liefde zoo heerlijk geprezen als in dat onvergelijkelijk schoone 13e hoofdstuk van den eersten brief aan die van Corinthe. Corinthe, de stad, waar in die dagen de hartader van het wereldleven zoo krachtig in zijn kloppen werd waargenomen Christus' kerk moot ahn de wereld toonen, wat liefde is, en welk een kracht ten leven er in de liefde aanwezig is. Voor de wereld is die eisch der liefde to hoog. Eu geen wonder, want het onwedergeboren hart leeft uit het be ginsel der zelfzucht. Het is, naar liet ware en van zooveel zelfkennis getuigend woord van onzen Catechismus, van nature geneigd om God en den naaste te haten. Het schoonst is de liefde, zooals de wereld die kent, dan nog in de huwe- lijksmin. Maar ook hier geldt naar waarheid„Die zijne eigene vrouwe liefheeft, die heeft zichzelven lief' (Efeze 5 28). En, ja, dan wordt ook nog wel eens, om de leer der Schrift van Gods recht vaardig oordeel tegen te spreken, aan gehaald dat zoo weinig begrepen en zoo veel misbruikte woord van een anderen Apostel, dat „God is liefde" (1 Joh. 4 8). Maar, als ge daarnevens dan ziet en hoort, wat er uit de wereld al opwalmt tegen God en den naaste als ge nagaat 8) Z E L A N D I A. Den volgenden morgen sprak ze nog even met Jan er over. Pa was nog niet op de hoofdpijn kwelde hem nognu, hij hoefde het niet te ontzien, een uurt je te blijven liggen hij rentenierde en hield nog wel eenige zaakjes aan de hand, maar veel drukte gaf dat toch niet. Jan maakte zich gereed, om naar 't kantoor te gaan. Hij zei niet veelde boozo bui werkte nog wat na. „ra was gisterenavond wat uit z'n humeur", begon ze„je weet hoe ver velend die Vermoer kan wezenniet toegevenblijven strijdenen daar kan pa niet tegen"- „Moet pa daarom zoo onredelijk tegen mij wezen?" zei Jan, geprikkeld. „Wat had ik nou gedaan „Och Jan; pa vindt dat ook zoo erg nietmoet je niet denken maar je weet, hij zit in zooveel dingen en de lui zijn soms zoo lastig en dan beginnen ze daar over te zaniken pa heeft daar een hekel aan. Ze beschouwen dat dadelijk als een soort van losbandigheidze nemen die dingen zóó hoog op", zei Moe vergoelij kend. „Nou, 'k vind het dan maar '11 verve lende boel, dat ik daarvoor grommen krijg. Wat zit er nou in 'k Heb 't er op de catechisatie ook al een paar keer met den dominé over aan den stok ge had. Heden, die man denkt, geloof ik, dat ik 't diepst verdorven schepsel ben, dat er leeft, 't Is niets anders, dan dat die lui niets voor de kunst voélen". „Je begrijpt, dat 't voor pa onaange naam isde menschen zijn nu eenmaal niet andersdus, als je ons een plezier wilt doen, och, ga er dan 's Zondags maar niet meer lieeu „Maar ik ga immers haast nooit. Zoo es een enkele maal. 'k Zie er ook abso luut geen kwaad in". „Nee, maar „Och als U daar nou zóó op gesteld ben gaf Jan toe. „Dat wist ik immers wel, dat je dat wel doen zouzei mevrouw Waanders met een beminlijk lachje. „Toch vind ik 't eigenlijk wat verge dreven", weerstreefde Jan nog. „Och, als de mènschen niet slimmer zijn, laten wij dan wijzer zijn, hé „Och ja dan maar", stemde Jan toe. „Wel ja", bevredigde moe. Jan vertrok. Mevrouw keek hem in 't spionnetje na. 'n Flinke jongen toch zoo ontwik keld zooveel gevoel voor de kunst. Ze was blij, dat hij zoo'n kniezer niet was. HOOFDSTUK III. Eeu zwoele lucht hing in het kantoor, waar een achttal klerken, of, zooals zich voornamer zeggen lietemploijé's zaten te werken. 't Was bij zevenen om acht uur zou de verlossing komen. De chef was juist vertrokkenhij moest vanavond een uurtje vroeger er uitieder wist zijn taakde boekhouder, eeu oud achtige vijftiger met een tikje verwaandheid, heel zekere en secure bewegingen, hield een oogje in 't zeil, vooral bij de jongeren. 't Was drukkend, hier in het tamelijk volle lokaal, één van de vele, die het kantoorpand bevatte. Tweede verdieping langd worden, dat zij aclMt linie-schepen waaronder de Oldenburg en de Helgo land en andere van dit type overgeven Verder zullen dadelijk acht kruisers; w.o. de Strassburg, 40 torpedo-jagers en 50 torpedobuolen uitgeleverd moeten worden. Alle duikbooten moeten bin nen veertien dagen vernield worden, eveals de dokken voor die vaartuigen. De hulpkruisers moeten onttakeld en hun oorlogsuitrusting vernietigd worden De schepen zullen daarna als gewone koopvaardijschepen behandeld en toege voegd worden aan de lijst van prijsver- klaarde schepen en moeten dienen ter vergoeding van de schade. De forten op Helgoland zullen door Duitsche werklieden ouder toezicht van de geallieerden ontmanteld worden. Over het lot van het eiland zal men de vre desconferentie laten beslissen. Een brief van Ludendorff aan Ebert. BERLIJN. (Part.) Generaal Ludendorff heeft door bemiddeling van den Duit- sclien gezant te Stockholm aan preaident Ebert den volgenden brief doen toe komen Mijnheer de President, ln November heb ik Duitschland ver laten. De redenen daarvoor zijn u be kend, en ik kom er niet op terug. Iu de rust die het vaderland mij niet kon geven, heb ik voor het Duitsche volk miju levenswerk schriftelijk neergelegd. Dit werk is thans ten einde. Ik hoop dat het vaderland daaruit leeren zal. Ik wil het Duitsche volk verder dienen, gelijk ik tot nog toe heb gedaan. In het uur van zijn nood heeft het iedere on zelfzuchtige kracht noodig. Een groot gedeelte van het Duitsche volk staat tegenover mij. Uit mijn geschrift zal het mijn handelwijze leeren kennen. Mijn geschrift kan slechts mijn opvatting weergaven. Het is voor het vaderland, maar ook voor mij noodzakelijk dat men een algemeen inzicht krijgt in hetgeen ik gedurende de vier oorlogsjaren heb gedaan, en waar de wortel ligt van ons ongeluk. Ik keer thans naar Duitschland terug en verzoek de regeering deze op heldering te verspreiden. Ludendorff. In het voorportaal van den „heilstaat." BERLIJN. De „Vorwarts" heeft van uit München aangekomen vertrouwde personen het volgende over de aanslagen o]i Auer en do andere {socialistische ministers vernomen De aanslag op Auer is door den zoogenaamden revolutionairen arbeidersraad, die onder den invloed staat van onafhankelijken en Sparta- cisten bedreven. Dader is een zekere Aloys, Lidner, van Metz afkomstig, die groot gaat op zijn daad. Niemand denkt er aan hem gevangen te nemen. Door den ingang voor de afgevaardigden was hij het gebouw binnengekomen. De wacht van den Landdag had hem dus doorge laten. Toen Lidner Auer had neerge schoten, vuurde hij blindelings de zaal in en trof den centrumsafgevaardigde Oesel. Onderwijl waren de tribunen door leden van den revolutionairen arbei dersraad bezet, die met handgranaten en revolvers gewapend waren. De voor zitter van den raad riep na de schiet partij van de tribune naar beneden Dit is de wraak van liet proletariaat. Een lid van den gezondheidsdienst voegde vóór niet al te hoog en niet al te laag van zoldering een echte pijpenla. Hecht, sterk en weldoortimmerd kon een nota- rieele verkoop-aankondiging zonder over drijving vermelden, o jastellig wel maar frisch, luchtig, gezond, dat was wat anders. Twee tamelijk breede ramen, waarvan het bovengedeelte tuimelen kon (een verbetering, waarop de chef zich gaarne liet voorstaan, omdat ze op zijn aanraden was aangebracht) gaven uitzicht op een breede straat, denganschendag vol jakkerende onrustigheid en schreeuwerig lawaailuidden het althans vermogen t« doen, indien niet vindingrijke bezorgd heid voor storende afleiding het onder gedeelte van matglas had doen voorzien. Daar mocht beneden rumoeren wat er wou daar mochten standjes uit gevoch ten worden schelle stemmen wedijveren om boven de geluidenzee uit te komen ongeduldig tramgebel brutaal vrije baan eischen traag zwaar geratel van over belaste sleeperswagen opdaveren tegen den geveldaar mocht buiten het leven haasten, bruisen, vechten liet kantoor bleef onaandoenlijk dat leven klopte er aan de ramen, bonsde woest tegen de murenin voorname onverschilligheid den in zijn bloed badenden Auer toe Je verdient (niet dat ik je help, ik doe liet slechts als mensch. Toen Auer om cognac vroeg, werd het hem geweigerd met de woorden „Je trekt er toch aan stonds uit','. HET TWEEDE CHR. SOCIAAL CONGRES. De gelegenheid tot deelneming aan het Tweede Christelijk Sociaal Congres, binnenkort te Amsterdam te houden, is thans gesloten. Ruim 1400 personen hebben zich aangemeld. DROOGLEGGING ZUIDERZEE. Over drie jaar zal vermoedelijk reeds begonnen worden met de werken tot drooglegging der Zuiderzee, nl. met het afdammen van het Amsteldiep. DE HANDEL IN MELK EN BOTER VRIJ? Volgens de „Tel" zal met ingang van 1 of 15 April a.s. de distributie en rant soeneering van melk worden afgetchaft, terwijl de Rijkstoeslag op melk dan,ook komt te vervallen. Tevens wordt op dien datum de vrije handel in alle botersoorteu hersteld. Deze berichten dient men echter onder het noodige voorbehoud te beschouwen. Bovenstaand bericht is in zooverre juist, dat het in de bedoeling ligt de vetrantsoeneering tot 1 Mei te handha ven, terwijl wat de melk betreft, in elk geval niet voor dien datum met distri butie zal worden opgehouden. DE PETROLEUM VRIJ De „Tel." verneemt, dat de distributie bepalingen voor petroleum in den loop van Maart worden opgeheven. De datum is nog niet vastgesteld. Naar alle waarschijnlijkheid zal tevens tegen 1 April de afdeeliug petroleum van het Rijkskautoor voor verlichtings- en aanverwante artikelen worden opge heven, wellicht zelfs het geheele bureau. THEE- EN KOFFIEKAARTEN. De derde serie thee- en kuffiekaarten wordt niet uitgegeven. De bons 48, 49 en 50 van de loopende serie hebben een langeren duur. Bon 48 duurt de geheele maand Maart. DE THEEPRIJS. De „Tel." deelt mede, dat alle koop gerechtigden van thee een bepaald aantal kisten thee onder controle krijgen. Zoo wel zij die direct op de veiling koopen, als zij die zich uit de tweede hand voor zien, zijn verplicht aan verbruikers tot ten hoogste f 1.45 per 1/2 K.G. netto te verkoopen. EEN ECHTPAAR IN DEN RAAD TE AMSTERDAM. Op de S. D. A. P.-candidatenlijst voor de a.s. algemeene Raadsverkiezingen te Amsterdam, meldt het „Hbld.", zal als No. 2 in kieskring II, de voormalige dis tricten Villen IX geplaatst worden mevr. C. Pothuis-Smit. Hare kans om te wor den gekozen is zeer groot. Voor een anderen Raadskieskring heeft haar echtgenoot, de heer S. J. Pothuis, een nummer, dat eveneens zijn verkiezing waarschijnlijk maakt. De kans is daardoor zéér groot, dat de nieuwe Amsterdamsche Raad onder was liet kantoor blind en doof. Het was een wereld apartmet een eigen atmos feer. Met een atmosfeer van bedomptheid er bij. Want geen frissche luchtstroom kreeg toegang zorgvuldig bleef het draai baar bovengedeelte der ramen dat toch open kón, gesloten doods benauwd als de chef was voor tocht langs zijn kalende kruin. Zwoel hing de duffe lucht in het kan toor van Wilms en Co. De jongste be diende werd een benijdenswaardig per sonage geacht, daar hij nog af en toe de vrijheid genoot voor het verrichten van de noodzakelijke boodschappen die achteraf zaten benijdden degenen, die een plaats bezetten, dichter bij de ramen, waar liet meerdere licht de suggestie gaf van meer luelit. Traag kropen de pennen over Jiet glanzende papier elk smachtte naar het eind. Zeven uur Ze hoorden hun collega's boven opstaan, vertrekkenhet voetgestommel op de trap, over het portaal, langs hün deur klonk als een veelbelovende muziek. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH-VLAANDEREN Dat al uwe dingen in de liefde geschieden. 1 Corinthe 16 14. DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1