FaiuiliBbericliieii STOIME ZOIDEM i N. J. ACKE. VAN DALEN, Informatiën Openbare Vergadering Verleden en toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen. A. F. MANNAERT-GEERS, Mengelwerk. Kerk, Schooi en Zending. Ingezonden Stukken. PLAATST UW IN DIT BLAD. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advert, eutië ii. Wijkverpleging. Ter Neuzensche so Emailleerinrichting en Kachelmaker ij. N.V. Van der Braaf A C.\s B. v. d. H. I^Tederlaér^d. en Oranje1 Mr. P. Dï EL EM AN, 50 Ruime voorraad RIJWIELBANDEN, Groote voorraad nieuwe RIJWIELEN, In voorraad 25 stuks 2de hands-Rijwielen Groote voorraad Onderdeelen, Prima Lakken en Nikkelen van Motors en Rijwielen. GRAMAPHOON'S aan verminderde prijzen. Jongelingen en Jongeriochters Grenulaan 15, Het adres voor den Handel. Het adres voor Particulieren. Ons werk beveelt zich zelf aan. Prijzen op aanvrage. De troost der Borstlijders. Amsterdam. Vrijdag 28 Februari, des avonds te 6'o Ulir, 111 de Rijwiel- en Motorhandel - Axelschestraat, TER NEUZEN. en een soldaat der infanterie, die voor gaven als komiezen een huiszoeking te moeten doen. Ze werden door den ou den man toegelaten en vertrokken na de huiszoeking" met medeneming van een ijzeren kistje, inhoudende f 600 aan bankbiljetten van f 25. Het gesto- lene maakte 's mans heele bezit uit. Door de rijksambtenaren is te Aal ten een zekére De W. aangehouden, welke in bezit bleek te zijn van 14 val sche ziverbons, benevens een recept voor de vervaardiging er van. De zil- verboiis waren gephotographeerd en met de pen verder bijgewerkt. Ilij bekende ze zelf gemaakt te hebben en verklaarde ook biljetten van f 100 te kunnen ma ken en dat hij daarop al bestellingen had tegen f25 per stuk. Op de veiling van de hoornen, staan de onder het landgoed Nettelhorst' bij Tjochem, werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Er zijn boomen verkocht voor prijzen van f 500 tot f 1000 per stuk. Te Diepenhorst heeft zich dezer da gen, volgens het „Vad.het niet alle- daagsche geval voorgedaan, dat een in woner dier gemeente een telegram aan- den Min. van Landb heeft gezonden, het doende voorkomen alsof de burgemees ter de afzender was. In het telegram werd geklaagd over de slechte brand stofvoorziening en dringend gevraagd om een wagon steenkolen. Deze werd on middellijk afgezonden Groote verbazing van den burgemeester toen hij vernam dat de wagen op zijn eigen verzoek was gestuurd We vernemen uit goede bron. dat de burgemeester te dezer zake al naar den Haag geweest is en naar Zutphen, waar de zaak bij den officier van justitie is aanhangig gemaakt. Do ingezetenen, dankbaar voor de brandstof, zijn niet ongenegen om, wan neer het met een boete afloopt, geza menlijk dit bedrag bijeen te brengen. Gisterenochtend heeft zekere K. te Streefkerk, een moordaanslag op zijn echtganoote gepleegd, door haar met een bijl zoodanige slagen op het hoofd toe te brengen, dat de hersenen ernstig be- leedigd zijn. De vrouw verkeert in le vensgevaar. De dader, die niet toere kenbaar moet zijn, is in verzekerde be-, waring genomen. De beperking van het vervoer over de kunstwegen is opgeheven, te, begin nen met middernacht tussehen 24 en 25 Februari 1919. 10 dezer is te Doetinchem een brief ontvangen die 22 Sept. '17 uit Bandoeng per Engelschc mail verzonden werd. De brief is voorzien van de strook „ope ned by censor", voorts van het gedrukt „Unter Kriegsrecht geöfTnet" en draagt 3 poststempels Petrograd d.d. 8 Januari '18. De landbouwer A. van Lanen te Tlden heeft dezer dagen aangifte gedaan van de geboorte van zijn 25ste kind. Men meldt aan de „N. R. C." dat, te Brussel de Nederlander Leden is gear resteerd wegens inschrijving op de Duit- sche oorlogsleening. „Het Volk" schrijft onder het hoofdje „Een mooie loonsverhooging" „De Centrale Graanfactor besloot de loonen harer 150 arbeiders met f 10 resp. f 12 per week te verhocgen en den 8- uren werkdag in te voeren. Het bestuur van den Centralen Boud van Transportarbeiders beslootdit aanbod te accepteeren lot 31 December 1919". De loonsveahooging noemt zelfs „Het Velk" mooi, toch wordt zij slechts voor- loopig aanvaard. Een arme arbeider te Stadskanaal (Gron.), die met moeite een varken had gemest, liet het dier slachten, doch kwam des anderen morgens tot de on aangename ontdekking, dat het varken gestolen was. Te Peperga werd bij twee boeren door gemaskerde kerels ingebroken en geld gestolen. Zaterdag zijn te Heerenveen de vermoedelijke daders F. K. te Boyl en G. B. te Noordwoldebinnengebracht en op last der Justitie in voorloopig hechtenis gesteld. Geknipt uit de Breskensche Courant Aan de Belgen. Vier jaar op den „kaaskop" teren, Bij zijn gastheer spioneeren, (Weer terug) ons volk kleineeren, 't Staat u fraai 1 Maar annexeeren, 't Lieve vadorland schoffeeren, Woest voorzichtig, dankbre heeren Holland zou u mores leeren J. Vreeken. De tegenwoordige heerschers van Duitschland. Het oude regeeringsslelsel van Duitsch land is verdwenen. De vorsten zijn verjaagdhun kronen rolden over de straat. Ook de vroegere machtigen hebben hun bevoorrechte positie ver loren. Een geheel andere groep van menschen deelt er nu de lakens uit. Zoo. is president Ebert de zoon van een kleermaker, en is hijzelf vroeger als arbeider werkzaam geweest in het zadel makersvak. De rijkskanselier Scheide- mann was voorheen boekdrukker en Noske, de minister van landverdediging oefende vroeger het vreedzame beroep van meubelmaker uit. Onze tijd ziet wel vorsten te voet gaan en knechten te paard. Of het daarom zooveel beter gaat dan vroe ger Scherp. Wallenstein werd bij zijn intocht in een stad door den burgemeester met een toespraak ontvangen, welke vreeselijk lang dreigde te worden. Op eens begoti een ezel te balken. Niet allen tegelijk heeren,-zeide Wallen stein, de een na den ander. Was dat heter P Juffrouw, in een dorpstram Conduc teur, het lekt hier, de regen valt mij telkens op m'n kleeren. Conducteur Neen juffrouvy, u zit onder de lamp, die lekt een beetje. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Harderwijk, L. van Mastrigt, te Vlaardingen te Schoonho ven, J. H. Gunning, te Hoogeveente St-Anna-Parochie, J. C. H. Romijn, te Schraardte Ooster-Nijkerk, J. Ronge, te Hoogblokland. Bedankt Voor Zegveld, G. J. Kool haas, te Barneveldvoor Ouddorp, P. Kruyt, te Nieuwe-Tonge voor Barne veld, W. J v. Lokhorst, te Noorden. Geref. Kerken. Beroepen Te Knijpe, B. Wentsel te Kampen. AangenomenNaar Deventer, Dr. J. J. v. Baarsel, te Naaldwijk. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Borger, mej. C. S. D. Westerhuis, te Dalsem. Het Zendingsblad van de Geref. Kerken heeft uitgerekend, dat in 1917 in Amsterdam bijna vier millioen gulden werd uitgegeven voor publieke verma kelijkheden, voor het grootste deel door de volksklasse/ De bioscoop werd be zocht door vier en een half millioen per sonen. „Zijn deze cijfers", vraagt de Rotterdamsche Kerkbode, „niet welspre kend Hoeveel zou Amsterdam datzelf de jaar aan de zending hebben uitgege ven (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Ter Neuzen, 20 Februari 1919. Den lieer I). Scheele. M. II. Naar aanleiding van hetgeen door U in de zitting van den Gemeenteraad dd. 13 Febr. jl. is gezegd omtrent de ver strekte bruinkoolbriketten, diene het volgende De door U besproken briketten worden inderdaad hier ter plaatse gemaakt en zijn verkrijgbaar gesteld geweest voor de burgerij op bon 8b. Wij zouden U echter den goeden raad willen geven, alvorens wederom ovor de eene of andere kwestie te spreken, te zorgen dat U beter waart ingelicht dan zou U wellicht meer succes hebben. U bebt echter willens en wetens een ver keerde voorstelling van de feiten gegeven, aangezien U voldoende gelegenheid ge had hebt U van betrouwbare gegevens te voorzien. Gaarne stellen wij onze inrichting open voor een door de Gemeente te benoemen ambtenaar, teneinde monsters te nemen van den voorraad briketten, deze mon sters te verzegelen en te doen analy seeren. Het rommeltje, zooalsU noodigoordeelt het te noemen, bestaat uitsluitend uit ons door de Rijkskolendistributie, Jara- straat 44 den Haag, verstrekte grond stoffen en wilt U de burgerij helpen betere brandstoffen te bekouien, dan zoudt U goed doen U te wenden tot go- noemde inrichting en haar te verzoeken betere grondstoffen voor de fabricage van briketten beschikbaar te stellen. Ook de prijs dier grondstoffen, alsook de verkoopprijs dor briketten wordt door haar vastgesteld en U kunt er zeker van zijn, dat de winstmarge uiet te groot zal zijn, wanneer deze door dergelijke in stellingen wordt vastgesteld. Hoé U er aan komt om te beweren, dat de prjjs der grondstoffen slechts f 15.bedraagt, zouden wij wel eens gaarne van U ver nemen. Indien U kans ziet dezelfde als door ons gebruikte grondstoffen voorde brikeltenfabricage franco op het terrein der fabriek te leveren aan den door U genoemden prijs, zoo houden wij ons voor elke hoeveelheid aanbevolen. Ook Uwe bewering, als zouden de kolen niet versteekt worden, indien de briket ten niet aanvaard werdon, is geheel on juist. Ook ligt het voor de hand, dat indien en voldoende brandstoffen waren, er niemand aan zou denken briketten to gaan fabricocren, doch het is juist dooi de schaarschte, dat men gedwongen is hulpmiddelen te zoeken en alle mogelijke middelen aan te wenden, teneinde liet, rantsoen te verhoogen. Indien de briketien met de andere verstrekte steenkolen gezamenlijk wor den gestookt, heeft men een goede brand stof, hetgeen bewezen is, door de vele aanvragen, welke wij hebben van vel schillende zijden. In de hoop dat U thans voldoende zult ingelicht zijn, verblijve Achtend, ZeeuwSch-Vlaamsche Brikettenfabriek. Schuttershofweg 12. Ter Neuzen, 20 Februari 1919. Mijnheer de Redacteur Als antwoord op hetgeen U hebt ge meend nog te moeten toevoegen aan hetgeen door dhr. 1). Scheele in de zitting vanjde Gemeenteraad dd. 13 Febr. jl. is gezegd omtrent de hier verstrekte bruinkoolbriketten, zou het, ons aange naam zijn van sifcJ te mogen vernemen, hoe U aan den onzin komt, om te be weren, dat deze briketten in den Haag, dus door de Rijkskolendistributie, zijn afgekeurd. U verschuilt zich achter het gewone excuus van alle kletspraatjes door te zeggen „zooals ons van hoogst betrouw bare zijde als absoluut zeker is gezegd". Gaarne zouden wij dan ook de naam weten van die betrouwbare persoon, welke U die tnededeeling verschafte. In verband met Uwe positie zoudt U verplicht geweest zijn eerst eens degelijk de medodeelingen van Uw zegsman te onderzoeken, alvorens zulks neer te schrijven in een courant en zoodoende heel verkeerde meeniugen te doen ont staan. Het is een grove leugen, welke U geschreven hebt en dit strookt nu niet bijzonder met (hetgeen in het opschrift van Uw blad is beoogd. Wij kunnen U dan zeggen, dat de bedoelde bruiukolen èn in den Haag, èn in Delft, waar een speciaal bureau be staat voor bruinkolen, zijn onderzocht en degelijk goedgekeurd en wij daarop de mededeeling ontvingen, van de Rijks kolendistributie, Javastraat 44 Den Haag dat de door ons te fabriceeren briketten uitsluitend op Jrantsoen mogen worden afgeleverd. Daarenboven worden alle grondstoffen door de Rijkskolendistributie geleverd en zou het dwaasheid zijn om de bri ketten af te keuren, aangezien deze uit sluitend zijn samengesteld uit 'de ver- stiekte grondstoffen, hetgeen de analyse bewijst en zij daardoor de ondeugdelijk beid dier grondstoffen zou aantoonen. Het is uiet te verwachten, waar de Rijkskolendistributie al het mogelijke doet, om het publiek aan brandstoffen te helpen, dat zij voor het fabriceeren van briketten afgekeurde grondstoffen zoude leveren. Wat de prijzen der grondstoffen be treft, verwijzen wij U naar ons'antvvoord aan dhr. D. Scheele. Vertrouwende U eveneens voldoende te hebben ingelicht, verblijve Met achting, Zkeuwsch Vi.aamsche 'Brikettenfabriek Schuttershofweg 12. Naschrift: Hoewel na het Ingezon den Stuk van den heer N. Hamelink en de onzerszijds daarop gevolgde rectificatie, dit schrijven niets nieuws meldt, nemen we het toch ma|r op. De toon is anders niet wat men har telijk noemt. Zeker is de schrijver wat heetgebakerd geweestals zijn bri ketten ook zooveel hitte gaven, was èn de klacht van den heer Scheele èn onze beschouwing daarover achter wege gebleven. Natuurlijk deelen we den naam van onzen zegsman niet mee. Dat zou tegen de goede journalistische manieren zijn. Wel willen we dit er van zeggen, dat we het vernamen van iemand, die het weten kon en moest. Er waren trouwens getuigen bij. Dat we desniettemin verkeerd wer den ingelicht, was niet onze schuld. Zelfs nu is aan de brandstoffeucom- missie te Ter Neuzen niet officieel be kend, dat de briketten goedgekeurd zijn. 't Blijkt, echter, dat de briketten van den heer Hamerlinck niet afgekeurd zijn. Gaarne hadden we gezien, dat de geachte inzender eens de analyse en de verwar- mingswaarde van zijn briketten had meegedeeld in ziju Ingezonden Stuk. Dat ze best moeten zijn, volgt wel uit de prijs dunkt ons. We zagen n.l. dezer dagen een kwitantie waarop 500 K G. Ruhrkolen tegen f25,50 en 500 K.G. Cylinderbriketten tegen f29,50 genoteerd waren. Dat is f59,per 1000 K.G. Als we daarop zien, zouden we zeggen dat ze ongetwijfeld goedge keurd zijn, en zelfs beter zijn dan ge wone kolen. Of duurkoop echter ook hier goedkoop is? Wij voor ons heb ben de goedkoopere steenkool liever. En zoo zijn er moer Overigens zijn we zoo vrij den ge- achten inzender er op te wijzen, dat copie voor een courant aan één kant beschreven dient te worden, en vooraf gecorrigeerd. REDACTIE. Rotterdam, 24 Februari. Ter veemarkt waren aangevoerd78 paarden, 3t> vette kalveren, 14 nuchtere kal keren, 559 schapen en 212 varkens De volgende prijzen werden besteed kal veren 2.80—1.70; schapen 1.80—1.15 koeien 2.90190. lammeren 1.60—1.80; varkens 2.50—1.60. Handel matig. DAGEN. Voorm. Nam. WToonsdag 26 Febr. 10.44 11.23 Donderdag 27 11.53 Vrijdag 28 0.20 0.47 Zaterdag 1 Maart 1.04 1.27 Zondag 1.41 2.01 Maandag 2.16 2.36 Dinsdag '2.52 3.16 V Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondig, doch geduldig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de heer echtgenoot van wijlen Dina de Visser, in den ouderdom van 76 jaar, 2 maanden en 19 dagen. De Heere, die geen rekenschap geeft van. Zijne'daden, doe ons iu Zijn wil berusten. Namens de Familie, J. SCHEELE. Zaamslag, 23 Februari 1919. In het Christelijk Gesticht „VREDERUST" té Bergen op Zoom, kunnen geplaatst worden om tot Verpleger en Verpleegster te wor den opgeleid. Leeftijd 1830 jaar. Solli citaties aan den Geneesheer-Directeur. Voor hen die lnilp noodig hebben, zich aan te melden tussehen 912 voorm. Speciaal in LAKKEN en NIKKELEN van R ij w i e 1 e q, Kachels en verder voorkomende artikelen. Bij .1. II. KOK le Kampen verscheen Een waarschuwend woord voor onze jongelieden door met een inleidend woord van Dr. A. DU PO NT (met 5% crisis toeslag) ÜW Ouders, lees dit ernstig en teer geschreven boekske en geef het. uw kinderen in handen. Voor VERSPREIDING is de prijsbij 25 ex. 45 cent, bij 50 ex. 40 cent, bij 100 ex. 35 cent. TANDARTS is dagelijks te consulteeren van 9—12 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Lezers vergeet het niet! Vraag aan al Uw kennissen, welke de beste remedie is tegen 't hevig hoesten, benauwdheid, 't piepen der luchtpijptakken, verslijmen der longen, lieesch- beid, Bronchitis, krevelingen, Asthma. Iedereen zal U ant woorden „Neemt Balsempillen van II. VAN AKEN te Selzaete, Apotheker-Specialist, oud-leer ling van het Gasthuis te Gent. Zij doen de fluimen gemakkelijk lossen en spoedig verminderen. Zij voorkomen en genezen alzoo de ontsteking der longen en luchtpijptakken." Prijs per doos 90 cent. 39 lloofddepót N.V. v h C. ft. SCHÜLTE Co., Verder depots in bijna alle plaatsen in Zeeland. Waar uiet verkrijgbaar wordt door het Hoofd-depöt franco toe gezonden na ontvangst van post wissel verhoogd met 10 cent voor porlo. ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESVEREENIGING op bovenzaal van „Hotel Centraal" van Dhr. PIETERS, Markt. Spreker de Heer Lid der Gedeputeerde Staten van Zeeland Onderwerp ïjrtT TOEGANG VRIJ. IIET BESTUUR. VOORHANDEN: Regeeringsprijs van af f10 20. gemonteerd met prima Michelin bandtn. met nieuwe banden, in grijzen van 75 tot 100 gld. aan de meest concurreerende prijzen. AANBEVELEND. Valsche zilverbons. Hooge prijzen. De koude en een valsch telegram. Moordaanslag. De verkeersbeperking wegens dooi. Lotgevallen van een brief. Ook een misdaad Nooit tevreden Laffe diefstal. Gemaskerde inbrekers. 2 3 4 J0ZIAS SCHEEELE, JOHANNA BREEV00RT PRIJS f 0.65 Brouwerijstr. 3 (Hoek Havenstr.), Ter Neuzen TEL. 105, Middelburg. van allerlei aard en op elk gebied worden discreet ingewonnen en verstrekt door de TE TER NEUZEN.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 3