Oreaan ter verspreidinq der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Woensdag 26 Februari 1919. 2* Jaargang. J aarver g adering FEUILLETON. JAN WAANDERS. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. O ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 pér drie maande.ii. Franco per post voor Nederland f 1.25. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen te le! Neuzen. Alle stukken de redactie en administratie van dit blad betreffende moeten worden ge- A"\ i, del, redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 02, Ter Neuzen. ADVERTENTIËNVan 1-4 regels /'0.4U. Elke regel meer 0.10. llanddsadvertentiën ^pnt npr ipcdl. Abonnementen per contract. Crisistoeslag lo /o- over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per nikker Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker 1) H LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. - - Telefoon Nr. 20. der CHRISTELIJKE PERSVEREENIGING D.V. op 28 Februari, des nam. ten drie uur, in de Consistorie der Geref. Kerk te TerNeuzeti. AGENDA Opening. Notulen. Bestuursmedede lingen. Jaarverslagen. Bestuursverkie zing vac. Mr. P J. van Bortel die bedankt heeft, vac. Sweepe, die, zich met herkiesbaar stelt, en vac. De Jager, (herkiesbaar). Verkiezing lid Commissie van Redactie, vac. Huizinga (herkies baar). Vaslelling instructie Redacteur enz. Rondvraag. Sluiting. SWEEPE, Secretaris. mUf Deze algemeene oproep geldt levens als een persoonlijke uitnoodiging aan ieder lid. Om 2l/.1l uur gaat eene bestuursverga dering vooraf. V Laf. In ons laatste Raadsverslag hebben we naar aanleiding van de gevoerde discussie de daad van den wethouder Waalkes afgekeurd. We meenden als publiek orgaan daartoe gerechtigd en verplicht te zijn. Ook andere bladen spraken ovei de handelingen van den heer Waalkes hun afkeuring uit. En het publiek bleef uiet achter. Wat .Rijmelaar'" 1/1 het Zeeuwsch- Nieuwsblad „dicht" is echter grof. In een aantal versjes, die op een populaire wijs gezongen kunnen worden, waardoor de naam van den betrokken persoon te grabbel wordt gegooid, valt „Rijmelaai den heer Waalkes aan. Wijselijk ver zwijgt hij zijn naam, misschien beseffend, dat dit „gedicht" den „dichter meer opt eert dan den aangevallene. Zulk een wijze van strijden met gesloten vizier is lal. En. het strekt 't Zeeuwsch-Nieuwsblad waarlijk niet tot eer, dat ze voor zoo iets mins haar kolommen beschikbaar stelt. Dat een opgewonden (stelletje op de soos zoo'n versje zingt, is begrijpelijk, hoewel allerminst verheffend. Maar zoon ding tot publiek bezit maken is laf. Ook anders zou de lieer Waalkes ge noodzaakt zijn als wethouder te bedanken Dat is iets zoo vanzelf sprekends, dat déze trap achterna niet noodig was. Thans noodzaakt men den heer Waalkes zich uit heel het publieke leven terug te trekken. Dat nu is onnoodig wreed. Niet op de stemdwang vertrouwen. Met kracht moet er gewerkt om de kiezers aan de stembus te krijgen en ze dan op onzen candidaat te doen stemmen. Wie meent, dat nu we stemdwang hebben, liet wel vanzelf zal gaan, dwaalt. Die prikkel heeft 't vorig jaar nog een weinig gewerkt, maar nu gebleken is dat de rechterlijke colleges in de practijk de bepaling zeer slap loepasten, zal de stemdwang ditmaal niet meehelpen om de kiezers naar de bus Te brengen. We zullen zelf weer aan 't werk moeten. Nu is over 't algemeen de belangstel ling voor de Statenverkiezing al veel gerieger dan voor de stemming van de Tweede Kamerleden. Er moet dus gewerkt, veel en hard gewerkt worden. We zullen de kiezers moeten bezoeken. De weifelaars trachten te overtuigen. Iedere kiesvereeniging moet aan t sorteeren" van (le kiezers. Ken deel is ongetwijfeld Antirevolutionair. Die be hoeven niet bezocht. Dan vallen de overtuigde liberalen en jS. D. A. 1 eis uit. Eveneens de R. K. en zij die aan gesloten zijn bij Jde Christ. Hist. Kies- vereeniging. Al de utidcveti moeten he- zocht. Dat kunnen de besturen alleen niet af. Daarom viijwilligers voor! Tegen den tijd der stemming komen we dan met lectuur. En bezorgen dat huis aan huis. Indien dat verlangd wordt hopen we ook weer veikiezingsnummers te geven evenals verleden jaar. Maar dat mag geen reden zijn om het bezoeken aan huis na te laten, Persoon- lijk nemen |vve dan kennis van de be zwaren der kiezers en kunnen die dadelijk weerleggen. Lectuur blijft steeds alge meen huisbezoek is persoonlijk. Lectuur kan ongelezen blijven nw y woorden raakt ge doorgaans wel kwijt. Met energie en kracht den arbeid aan gevat. En niet op de werking van den stemdwang vertrouwen. V Een protest. In de N. R. Ct. van 22 dezer komt een protest tegen de Belgische annexatie plannen voor van de prof. Blok, v. d. Vlugt en Muller. Met den inhoud van liet protest stem men we volgaarne in. Maar het verzoek waarmee liet eindigt, vinden we minder geschikt. Vóór 21 Februari verwachten de hooggeleerde lieercn een naamkaartje van allen die met liet protest instemmen. Daartoe verzoeken ze alle bladen het protest over te nemen. Dat kan voor dagbladen op z'n vroegst 24 Februari, voor week bladen pas na den 27sten. liet is dus te voorzien, dat een groot deel van ons volk het protest öf in 't geheel niet, óf veel te laat onder oogen zal krijgen. Daar komt hij, dat een massa menschen er niet aan denken een naamkaartje te sturen niet omdat ze een deel van ons land wel willen missen, maar ze vinden het niet noodig een kaartje te sturen. Nog anderen hebben geen naamkaartjes. De lieeren zeggen, dat ze den uitslag zullen hekend maken. We hebben er niets op tegen, als men in 't buitenland uit het betrekkelijk gering aantal, dat stellig aan 't verzoek zal voldoen, maar geen munt slaat. Wil men de menschen laten protes teeren, goed, kom dan hij ze met een lijst ter teekening, maar vraag ze geen naamkaartje te sturen. En dan zoo hals over kop. Zou hier misschien professo rale verstrooidheid achter zitten Die we vier jaar hier mochten logeeren Ze hebben het kostelijk plannetje be- [dacht, Ons maar even te annexeeren Houdt stand! (bis) Geen Belg roov' Nederland Wij blijven ah"J trouw, (bis) Ons eigen driekleur: rood-withlauw 2. Heb je van den dank der Belgen al [gehoord, Die Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg [begeeren Ze willen, tot dank voor gastvrijheid, [zoo ruim, Ons maar eventjes annexeeren! Houdt staiuienz. 3. Ja, nu kent heel Neerland dal schandelijk [plan, AI kon je 't haast niet gelooven, Dat plan van den Belg, zoo ondankbaar [en laag, Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg te [rooven Houdt stand enz. K. Uit Rusland. Nieuw Liedeken tot Lof der Dankbaarheid (Wijze„Ileh je van de zilvervloot wel gehoord 1. Heb je van den dank van de Belgen al [gehoord, Reuter verneemt uit vertrouwbare bronnen, dat de toestand in Petersburg en Moskou eenige weken geleden slech ter dan ooit was. In de gevangenissen worden de terechtstellingen voortgezet Het lot der arbeiders onder bet, Bolsje wistische stelsel is wanhopig De levens middelentoestand in Petersburg gaat van kwaad tot erger. Indien er een inter ventie zou plaats vinden met het doel, don levensmiddelentoestSsrtd te verbete ren, zouden de bolsjewiki op den steun van geen enkele klasse kunnen rekenen daar er onder de arbeiders geen revo lutionaire gevoelens meer zijn overge bleven, welke de bolsjewiki tegen de geallieerden ten nutte zouden kunnen maken. De bolsjewiki kunnen niet tot het oneindige aan het bewind blijven De vooruitzichten zijn zóó ongunstig, dat het volk in een interventie der geallieer den den eeuigen weg ziet om uit de tegenwoordige moeilijkheden te geraken. Een ander telegram uit Londen meldt dat de bolsjewiki in den noordelijken Kau- kasus verpletterend verslagen zijn. Ge neraal Denikin leidt een krachtig offen sief, de eene stad na de andere is be machtigd eu de vijand heeft 31,000 ge vangenen moeten afstaan. De anti-bol sjewistische strijdkrachten rukken nog langs de spoorlijn Stawropol-Bakoe oost waarts. Alles wijst erop, dat ze de Kas pische Zee zullen bereiken en hun ge bied zich van de Zwarte Zee tot daar zal uitstrekken. Zou het voor Lenin cs. liet begin van 'teind wezen? 'tWare voor Rusland te hopen. Men heeft het al voor een jaar voorspeld, en nog deelen de bolsjewiki in Centraal Rusland de lakens uit. Zij heersolien door de macht van liet zwaard en van de voedselvoorziening. Wie niet vati hun kleur is, ontvangt niets en loopt kans nog beroofd te worden van datge ne wat hij heeft. Frans van Cauwelasrt wijdt in zijn te Brussel verschijnend blad, De Standaard, een beschouwing aan den zorgelijkeu toestand, waar Bel gië in verkeert, voor ceu deel veioor- zaakt door den onvoldoenden steun, dien liet land van zijnbondgenooleti ondervindt. Minister Reukin heeft zich onlangs in de Kamer reeds beklaagd over de achter uitzetting van België hij de verdeeling van het door de Duitschers ingevolge het wapenstilstandsverdrag uitgeleverde spoorwegmaterieelminister Jaspar heeft later duidelijker gesproken over de ge ringe medewerking, die België voor zijn economisch herstel hij zijn uitoefening van zijn aanspraken op schadevergoeding van zijn bondgenooten ondervindt. Van Cauwelaert schrijft „Ons land verkeert opnieuw in groote zorg. De korte vreugdedagen van de bevrijding en van den triomfantelijken wederkeer van Koning en leger zijn nauwelijks uitgevierd, of een groote ontnuchtering heeft zich van onze bevol king meester gemaakt en liet is met een hart vol zorgen dat onze nadenkende menschen den dag van morgen tegemoet zien. Na drie volle maanden, zijn de eerste teekenen van den wederopbouw van het land, van de herleving van handel en nijverheid ternauwernood zichtbaar. Geen grondstoffen, geen werktuigen, geen crediet, geen zekei beid voor de toekomst en zelfs geen waarborgen dat de schade vergoeding, waarop wij tegenover Duitsch land zoo rechtmatig aanspraak kunnen maken ons volledig zal worden uitbe taald. De eenige zekerheid die wij bezitten is. dat wij voor de verdediging van de gemeenschappelijke zaak-vanjalle Westersche mogendheden geheel ons bezit hebben uitgeput, en dat onze Staatsschulden zich inmiddels hebben op gehoogd tot duizelingwekkende hoogten! Groote plannen der Bolsjewiki. Men bericht uit Rusland, dat de strijd macht der bolsjewiki (50.000 man be draagt, waarvan' 250 000 man geoefende troepen. Volgens berichten uit Stockholm heb ben de bolsjewiki het plan een groot voorjaarsoffensief te openen om de re volutie uit te breiden naar Boliemen, Slavonië, Hongarije en Oostenrijk. Lege- lijkertijd zal een offensief geopend worden tégen Polen en Oost Pruisen. De muni tiefabrieken in Rusland werken met koortsachtigen haast. Voorts meldt men, dat hijzonder handige agitatoren naar Engeland gezonden zijn om aldaar onder de arbeiders, die aan de unies zijn aangesloten en die niet bolsjewistisch gezind zijn, propaganda te voeren. De geboorten in Frankrijk. Ferdinand Auhurtiu publiceert in de „Echo de Paris" een open brief aan Clemenceau over het oude, droeve thema van den sterken achteruitgang van het geboorte-cijfer in Frankrijk. Wij hebben Duitschland verslagen, zegt hij, maar als wij geen maatregelen nemen, zal onze zwaarbevochtenover- winning nutteloos zijn. Binnen 15 jaar zal Frankrijk slechts een bevolking hebben van 30 millioen, terwijl Duitsch land 80 milloen zal tellen. Eiken dag spreken wij van schadeloos stelling, van sommen, die door Duitsch land betaald moeten worden om onze steden weer op te bouwen en de ver woestingen goed te maken. De levens der twee millioen mannen, die wij ia dezen strijd aan dooden en gewonden verloren iiehhen, zijn evenwel niet te vervangen. Dit verlies kan slechts lang zaam aangevuld worden door opvoering van het geboorte-cijfer. „Welk middel staat ons ten dienste Auhurtiu heeft het lapmiddel gevonden in de oprichting van een geboorte-kas. De Duitschers kunnen gemakkelijk het stamkapitaal daarvoor betalen, meent hij, eu deze millioenen kunnen wel afge nomen worden van de som der schade vergoeding. Auhurtiu meent, dat een premie van 1000 francs voor elk kind na liet derde, door deze Caisse de la Natalité betaald, zuker van grooten invloed zou zijn op het geboorte cijfer. Een lapmiddel na tuurlijk Een aanslag op Auer. Ken Beiersch Kamerlid gedood. MUNCHEN, 22 Februari. (Wolff.) In liet Landdaggebouw is vanochtend op minister Auer een aanslag gepleegd. Toen hij in een rede zijn afschuw over den moord op president Eisner had uit gesproken. vielen er plotseling schoten uit de riciiting van de door een pluche gordijn verborgen linkerdeur, die tot de zittingzaal toegang geeft. Daar sprong «en man van achter te voorschijn in een militaire jas en met een burgerhoed op die verscheiden revolverschoten in de richting van Auer loste. Ook van de tribune af werd geschoten. Een ernsti ge paniek maakte zich van de afgevaar digden meester. Ze vluchten door alle uitgangen uit de zittingzaal. Auer zakte ernstig gewond ineen, aan de linker zijde van de horst getroffen. Door een der schoten werd de afge vaardigde Osei van de Beiersche volks partij getroffen en gedood. Twee minis ters werden verder door schoten gewond, id. Hoffmann en Frauetidorffer. Een afgevaardigde van de soc.-dem. groep, die intusschen was opgedaagd verleen, de den zwaar gewonden de eerste hulp- De zitting werd opgeheven. Het Land daggebouw is door militairen bezet. De toestand in Beieren. 7) ZELANDIA. Zou daar iets kwaads in schuilen er naar te luisteren, al was het, op Zondag avond Wat achterlijkheid, nee, moest hij liet eigenlijk niet een andereu naam gaven? Hij ergerde zich, èrgerdc zich aan dien joelenden troep daar aan die giechelende, ginne gappende bakvischjes, die flirtten maar ook aan menschen als Henk van Renssen en die lui op „Jo nathan" Het slotnummer was gespeeld. Hij ging huiswaarts. Ze zaten nog op, vader en moeder. De visite was juist afgetrokken. Pa had hoofdpijnzwaar had hij zitten hoornen over de pas verworpen „bakkerswet" van Talmalijj vond het uitstekend nee, dat ging te ver, verheeld-je anders zuiver anti-revolutionair, wat Bestuurs lid van „Nederland en Oranje"maar nee, dat ging te ver. En meneer N er- moer, die, naar hij zelf zei, maling had aan de politiek, maar, ook weer naar zijn eigen beweren, heel erg „sociaal-voelend' was, vond liet kortweg een schandaal, een schandaal. En toen hadden ze, onder genot van een glaasje wijn, zich hoofdpijn gedebatteerd en ze hadden 't natuurlijk niet eens kunnen worden. En mevrouw Waanders had met mevrouw Vermoer gewedijverd, om de heftige debatten tus- sclien de wederzijdsche echtgenooten, wanneer die heftigheid haar levendige diskoers hinderlijk werd, te temperen en zij hadden allerbelangrijkste discussies gevoerd over de buitensporig groote mo dollen van hoeden voor het komende winterseizoen, waar mevrouw Waanders zéér vóór was, wijl zij ze zoo „artistiek vond, ziet U, en waar mevrouw Vermoer vierkant tegen was, wijlze er tégen was, weet U Jan groette Pa en Moe. „Laat?" informeerde Moe. „Nog naar Jo geweest?" onderzocht Pa. „Uit de Kerk naar de Jongelingsver- eenigingtoen ben ik nog een straatje omgeloopcneven naar 't Park, naar de muziek". „Op Zondag a....?" vroeg Moe ver wonderd. „Nou", viel Jan haar driftig in de rede, „wat zou dat Steekt daar kwaad in Ook al zoo bekrompen Hij ergerde zich. Hij had liet al meer gedaan, schoon hij het nog nooit thuis had gezegd. Hij was eenig kind en gewoon, dat z'n ouders hem tamelijk veel vrijheid lieten. „Och", begon papa Waanders, „kwaad, kwaadMaar 'k heb toch liever, dat jc 't niet doet. Je krijgt er niets dan praat jes over. En bovendien, er mag geen direct kwaad in zitten ik zie toch niet in, dat het goed is ook. Je hoort daar toch feitelijk niet". „Nee maar", stoof Jan op, „pa, hoe kan U dat nou zeggen Steekt er dan zooveel goeds in, den lieelen avond thuis te zitten, om over koetjes en kalfjes te praten of een ander over den hekel te halen? Wat voor kwaads doe ik daar nou mee „Tut, tut", kalmeerde Waanders, die door zijn hoofdpijn en de koppigheid van zijn partner dien avond bovendien een beetje uit zijn humeur was„daarover loopt het nu niet. Ik zeg, dat je 's Zon dags daar niét hoort; al was het alleen om de praatjes". „Om de praatje^? Maalt U daar wat om? Laat ze zeggen wat ze willen, al die luiwe hebben ze toch niet naar de oogen te kijken?" „Nee, dat niet. Maarnou, ik ben er niet vóór", zei pa stug. „Nou, dan zal ik wel zwijgen", besloot Jan, hoos. Hij groette koel en ging naar zijn slaap kamer. Moe zuchtte. Zoo was Jan. Een beste jongen, een bovenst-beste, maar een beetje gauw aangebrand. Maar hij was 't ook weer gauw vergeteneu nu ja, stak ar nu eigenlijk ook wel zooveel kwaad in, s Zondagsavonds naar mooie muziek te gaan luisteren Daar had Jan toch wel gelijk in zoo 'n Zondagavond tliuis, waar, ja, Jan had het niet mis, zoo wat over koetjes en kalfjes werd gepraat, en ja, daar had-ie óók niet gansch en al ongelijk in een ander over den hekel werd gehaald, was ook zoo verheffend niet. Daar werd je óók niet heler van. Zij hield ook veel van muziekze ver beeldde het zich althansen zoo erg zwaar op de hand was ze ook niet. Ücli hé neen de dominé's namen dat wel wat hoog op ze hield niet zoo veel vau dien zwaren kost; 't was hij sommige altijd over de „onmacht" en de ellende en den ernst van liet levenwaarom BERLIJN, 22 Februari. Aan de Vos- sische Zeitung wordt geseindGister avond is te Munchen door den revolu tionairen raad van arbeiders en soldaten van Beieren de sovjet republiek uitgeroepen. Alle bladen te Muil- hen zijn door de troepen van de sovjet bezet en kunnen niet verder verschijnen. Circulaires van de onafliankelijkeii roepen tot de algemeene staking op. Van andere zijde wordt gemeld- dat de algemeene staking drie dagen duren zal. Moorden en opstanden WEENEN, 22 Febr. Gisteren is de Spartacistische leider Belakubniu hech tenis genomen en door de bevolking gelyncht en gedood. In Boedapest vreest men op het oogenblik voor opstand. DE DAGEN DER STEMMINGEN VOOR DE PROVINCIALE STATEN. De dagen der stemmingen voor de preekten ze niet wat meer over den mooien kant van de dingen over schoon heid en kunstdat waren toch ook zaken, die niet te verachten zijn. Als je de meeste dominé's in dc Gereformeerde Kerk hoorde, dan kreeg je zoo den in druk, dat liet leven op de keper be schouwd feitelijk een aaneenrijging is van verdrietelijkheden ze legden daar veel te zeer den nadruk opzóó erg was het nu ook weer niet. De gemeens gratie bood toch nog zooveel heerlijks en schoons de kunst, de wetenschap, waren die dan te verachten Kom, je kon toch waarlijk ook wel al te bekrompen en enghartig zijnvooral als iemand jong is, moet-ie genieten en 't niet al te zwaar opnemen zoo had zij cr ook over gedacht. Ze was nog jong, toen ze met VN aanders trouwdeze was uit „godsdienstige' kringen in de Hervormde Kerk afkom stig maar Waanders, die Gereformeerd was, of dol «erend, zooals men toen zei, ('t was zoo om en om '86) had er erg op gestaan, dat ze de „synodale kerk' .zou vaarwel zeggen; en ze had daarin maar toegegeven. Zoo was ze óók Gere formeerd geworden, maar men moest vooral niet overdrijven. (Wordt vervolgd). ZEEUWSCH -VLAANDEREN DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1