mi Orgaan ter verspreiding der Ghristeiijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. f e u i l l e frnr No. 116. Woensdag 19 Februari 1919. 2e Jaargang. Uit het Binnenland. Uit het Buitenland. JAN WAANDERS. 3 Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 02, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËN: Van 1—4 regels ƒ0 40. Elke regel meer ƒ0.10. Hrtudelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker I). H. LïTTOOIJ Az. te Ter Neuzen. u- on Telefoon Nr. 20. Schandelijk. Wij hebben nooit gerekend op dank voor wat ons land voor België heeft ge daan. Dankbaarheid is iets, dat in de verhouding der volkeren niet te pas schijnt te komen. Maar toch doet het bitter aan, dat als men iemand gastvrij heeft opgenomen toen hij dakloos rondzwierf, hem zijn lij den ten koste van groote offers heeft helpen verzachten, dat hij dan bij het afscheid nemen poogt zich uit de bezit tingen van den gastheer iets toe te eige nen. België doet niet anders. Het heeft thans ter vredesconferentie eischen gesteld, die het levensbelang van ons land raken. Al zijn de berichten nog vervVard, toch is 't wel duidelijk, dat België onder meer Zeeuwseh-Vlaanderen verlangt. Schandelijker handelwijs is niet denk baar. In de herinnering zal voortaan met voortleven het ongelukkige België, dat door een overmachtigen geweldenaar werd vertrapt, maar de roofstaat tusschen Schelde en Ardennen, die terwijl hij zelf nog lijdt onder de gevolgen van onder vonden onrecht, reeds probeert een ander land nog grooter onrecht aan te doen. Wat ook te denken van koning Albert, die pas nog een zending van onze ko ningin, die hem kwam gelukwenschen met liet herstel van zijn koninkrijk, ont ving en zeide dankbaar te zijn voor het vriendelijk gebaar van de vorstin van een bevriend land. Toen liep zijn regee ring al rond met plannen van roof tegen datzelfde bevriende land Is koning Albert niet genoemd een ridderlijk vorst? Hebben duizenden Ne derlanders het „nobele" koningspaar niet hulde gebracht? En wat zal nu de ge schiedenis van licrn zeggen Zal ze hem Albert den Trouwelooze moeten noemen? Als de Belgische eisch slaat op Neder- landsch grondgebied, dan zeker 't Is echter de vraag, of de andere geallieerde mogendheden België zijn wensch zullen toestaan. De Engelsche pers wijst er op dat Zeeuwseh-Vlaande ren Nederlandsch is en wil blijven. Dat geeft moed. Ons protest, door alle meerderjarige Zecuwsch-Vlamingen geteekend, in af schrift naar Wilson gezonden, heeft al thans dit succes gehad, dat heel de we reld meet, dat niemand in Zeeuwseh- Vlaanderen aansluiting bij België wil. De dwaze en leugenachtige bewering der Belgen, als zou ons gewest een bij uitstek Belgische streek zijn, is er wel duidelijk door gelogenstraft. De houding van onze regeering is in deze kwestie te roemen. Over afstand van grondgebied spreken we niet. Dat is de korte inhoud van 's ministers ver klaring. Wie ons Nederlandsch Zeeuwseh- Vlaanderen wil hebben, moet bethalen. Maar hij kome dan welgewapend, want er zal om gevochten moeten worden. Nederland, onder 't bewind der Oranjes stond nimmer grondgebied af, al werd 't ook door overmachtige vijanden be- spongen. Als de Belgen werkelijk Zeeuwseh- Vlaanderen of Limburg eischen, dan moeten oogenblikkelijk alle betrekkingen 5) ZELANDI A. „We moeten dus een kunstavondje «even" vervolgde Waanders, zonder op de lastige tegenwerping in te gaan. „En ik zou willen voor stellen er een te or- ganiseeren". „Ja ja, een kunstavondje. Het avondje is wel te vinden, maar waar is de kunst schertste Van Donk weer. „Ik had gedacht", legde Waanders uit „als we eens een paar viool- en piano nummers konden geven. En dan eenige voordrachten, en een kleinkamerstukje" „Wat informeerde heel oneerbiedig een van de overzijde. „Een kamerstukje, een samenspraakje een klein tooneelstukje „Tooneelstukje klonk het uiterst verwonderd. „Ja; is dat zoo'n onmogelijk idéé „Onmogelijk niet. maar wel oncliriste lijk, ongereformeerd „Kom nou, wees toch wijzer zeker. met België worden afgebroken. Met roo- vers onderhoudt men geen vriendschap- pelijken omgang De verklaring van onze regeering iaat dat trouwens doorscheme ren. En daarbij staat heel het volk achter haar. En mocht wat God verhoede ons Zeeuwseh-Vlaanderen toch worden geroofd, dan zal wie ons opslokt, een onverteerbare brok aan ons hebben. Dan zou 't kunnen gaan als met den snoek die 't stekelbaarsje doorslokte, en die stierf door de stekels van 't doorgeslikte vischje Want Belg worden we nooitElke gelegenheid zouden we aangrijpen om den overweldiger schade te doen. Tot dusver is onze actie een zuiver Nederlandsehe geweest, gespeend geble ven van alle vijandschap tegen de Belgen Teeedt België openlijk op met den eisch van annexatie van ons gewest, dan zou er een vijandelijke, een bittere stemming komen, waarvan België alleen de schuld zou dragen. Overigens is er ook thans nog geen reden tot overmatige vrees. Van Enge land en Amerika mag verwacht worden, dat ze zich tegen de Belgisch-Fransche annexatie^ucht zullen verzetten. En voor België alleen koesteren we geen vrees. België zag z'n eischen verwezen naar den Raad van Tienin onze historie komt het getal tien óók voor. De Belgen weten er trouwens van. Onwrikbaar is de wil van iedere Zeeuwsch-Vlaming om bij Nederland te blijven. „Wij willen Vlaanderen houen, Ons Vlaaud'ren fier maar klein Wij blijven 't hou en trouwe, Wat ook ons lot moog' zijn En wie ons denkt te dreigen En denkt te nemen ooit, Hij zal ons land niet krijgen, Wij geven Vlaand'ren nooit!" Rekenen we er op, dat Engeland en vooral Amerika de Belgische eischen zullen tegenwerken, ook nu, terwijl 't govaar dreigt, zij ons betrouwen bovenal op Hem, die 't alles bestuurt. God, die machtiger is dan eenig vorst, die de harten der machtigen neigt als waterbeken, kan Nederland voor vreemde aanranding beschermen. Zij er veel gebed tot Hem in deze veelzins zoo bange dagen. Dan zal er kalmte zijn en betrouwen. Dan kunnen we met te meer vertrouwen aanheffen. Wij worden nimmer Belgen, Maar doen de leus gestand „Oranje in 't hart en niemands knecht!" Zeeuwseh-VlaanderenNederland Ras volk der Nederlanden (Wijze: Wilhelmus v. Nass 1. Ras, volk der Nederlanden Stelt U nu op den voet Dat Gij voor 't Belgisch begeeren, Uw zuidergrens behoedt. De roofzucht kromt zijn klauwen En maakt ten sprong zich reê, Op, volk der lage landen, Der landen bij de zee 2. Ras, volk der Nederlanden Stelt U nu op den voet 3. Verdedigt Uw landouwen Met d'ouden heldenmoed 1 Wat Staatszucht moge brouwen, En hebzucht róoven tracht, Houdt gij dan, 'istberaden Aan uwe grenzen wacht! Ras, volk der Nederlanden, Stelt U nu op den voet; Ondankbaarheid zoekt vonden Vergeldt met kwaad, uw goed! 't Geldt niet slechts Limburgsdreven, Den Zuider-Scheldekant, 't Geldt hooger, bóven alles: 't Geldt d'eer van Nederland 4. 't Tooneel is op zich zelf Volstrekt niet verkeerd als we „Dan mogen we voortaan wel naar de komedie gaan ook „Nou, als er een goed stuk vertoond wordt, waarom niet?" De voorzitter humdeklopte Waan ders af. Dat ging te ver. „Vriend Waanders, ik geloof, dat. we zóó wat afdwalen. Al konden we er toe besluiten, (ik voor mij meen, dat het niet geoorloofd is), dan nog zou er waar schijnlijk wel niets van komen wie zou ei den tijd en de gaven voor bezitten?" „Wat dat tooneelstukje betreft, voor zitter", begon Kooiman weer, „daar hoe ven we niet lang over te praten. Stelling negen van het referaat van „Och schei toch uit met je referaten", viel, boos, Waanders uit. „Als jij maar ergeus een stelling bij kunt plakken, is voor jou de zaak beslist. Moet je dan altijd een ander voor je laten denken?" „Nou uog mooier dus als er op een Bondsvergadering over een of andere quaestie een besluit gevallen is, moeten we ons er maar niets van aantrekken „Ik beweer, dat er niets in steekt, om een klein tooneelstukje op te voeren, dat beweer ik", verklaarde, door de waardeereu de tegemoetkomendheid der socialisten, doordat deze de marxistische eischen op den achtergrond hielden ten einde met de burgerlijke demokraten en het centrum te kunnen samenwerken. Als belangrijke socialistische concessies aan de bourgeoisie noemen ze bescher ming van in den oorlog" verminkte han delaars op kleine eu middelbare schaal, bevordering van den handel en de op voering van de landbouwvoortbrengst. Ras, volk der Nederlanden, Stelt U nu op den voet 't Is tijd van waken, werken, Waar trouweloosheid woedt. Geen schending van Uw gronden Duldt gij te geenen kant Vast blijft g' aaneengesloten Eén taal, één volk, één land S. K Oorlogsvernieling. PARIJS, (Ilavas.) Van het oogenblik dat de Duitschers voelden, dat zij het gingen verliezen, richtte hun vernielings werk zich voornamelijk op de spoor wegen, spoorwegwerken en stations. Zoo zijn er vernield of buiten gebruik gestald 5000 K.M. spoorlijn, 700 bruggen en duikers, 1010 overgangen, 12 tunnels, 590 gebouwen, 165 reservoirs, 3189 K.M telefoon- eu telegraaflijn, binnenschepen 20,000 ton. Daartegenover ondervindt de bij den wapenstilstand opgelegde levering van materieel nog altijd aanzienlijke vertra ging. De Duitschers leverden tot 1 Fe bruari slechts 1305 locomotieven van de geëischte 3600 en 34,971 spoorwegrij tuigen en -wagons van de 70,000. Het is bekend, dat onlangs een Duit sche spoorwegwagen, die in dienst was, plotseling bij het binnenloopen in het ondergrondsche gedeelte van het station te Nanteuil in brand is gevlogqn. Er waren verscheiden dooden. De spoorwegmaatschappij heeft mee gedeeld, dat er in den wrakhoop van het rijtuig een hclsche machine was gevonden. De Petit Parisien deelt mede, dat zich op andere plaatsen verscheiden dergelijke incidenten hebben afgespeeld sinds de aflevering van het Duitsche materieel. Het brood in België. Uit Brussel wordt gemeld, dat de commissie voor de levensmiddelenvoor ziening besloten heeft den prijs van het brood van Maart af te verlagen. In April zal de rantsoeneering ophouden. De Duitsche regeering. De Duitsche regeering is door den loop van zaken tot een politiek van geven en nemen veroordeeld. De beide uitersten heeft ze tegen zich. Naar geen van beide kanten mag de wip doorslaan. Natuurlijk trachten de bladen van verschillende politieke kleur de regeering naar hun zij over te halen. Dit blijkt uit de bespreking van de eerste rede door Scheidemann als minister president guhouden. „Burgerlijke" bladen tegenspraak geprikkeld, Waanders. „En Doktor Ivuijper verklaart", ant woordde Kooiman slagvaardig, „dat een Christen zich wachten moet voor hetgeen op den weg van het tooneel ligt." „En de Bijbel", vulde Van Donk ernstig aan, „waarschuwt ons, dat we de wereld niet gelijkvormig zullen worden." „Och hé, wat bennen jullie vanavond zwaar op de hand, zeg. Jullie snappen gewoon niks van kunst. Niks". „Vriendelijk dank voor je welwillende opinie", spotte Kooiman. De voorzitter klopte. „Voorzitter", begon Waanders opnieuw, „laten we dan over dat kamerstukje maar zwijgen dat snappen ze hier blijk baar toch nietmaar een paar voordrach ten, dat zou toch wel gaan Ik zou er me wel voor willen geven „O o-o-oü" klonk 't van het eind der tafel, alsof een verrassend licht iemand opging. „Ik ook", viel een ander bij, die kort geleden de gansche vergadering uitermate verveeld had door het voordragen van een vers van Cats. „Maar", viel Waanders in de rede, „we moeten eraan denken, dat het een k'MMsfavond moet worden en dus zijn DE REGEERINGSVERKBARING. Hedenmiddag te kwart voor 4 zijn in de Tweede Kamer door den heer Loeff de volgende vragen gesteld „Kan de Regeering medcdeelen of de berichten juist ziju, blijkens welke België ter Conferentie in Parijs o. a. zou hebben geëischt, dat de bezetting van den linker oever van de Schelde door Nederland niet kan worden gehandhaafd, op grond dat de bevolking Belgisch zou zijn. Zoo ja, welke houding denkt de Re geering daartegenover aan te nemen De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek antwoordde daarop De dagbladberichten, waarin gewag wordt gemaakt van een eisch van België betreffende den linker-Schelde-oever, zijn aan de aandacht der Regeering niet ontgaan. In verband hiermede is het van belang mede te deeleu, dat, naar aanleiding van de door Hr. Ms. gezant te Parijs uitge sproken verwachting, dat geen vragen of onderwerpen, Nederlandsehe belangen rakende, ter Conferentie zullen worden behandeld zonder dat Nederland daarbij wordt toegelaten, d.d. 14 Januari 1.1. een schrijven is ontvangen van der. secretaris der conferentie, waarbij ter kennis van de Regeering is gebracht, dat volgens art. 1 van het Reglement, neutrale staten zullen worden opgeroepeu tot bijwoning der zittingen, bepaaldelijk gewijd aan het onderzoeken van quaesties die hen rechtstreeks aangaan, ten einde mondeling of schriftelijk daarover te worden gehoord. In het volle vertrouwen dat geene beslissingen zullen worden genomen welke inbreuk maken op de vaststaande rechten van den Staat, of die zouden indruischen tegen de gevoelens van aan hankelijkheid en saamhoorigheid der bevolking van eenig gebied van het Rijk, acht de Regeering het nauwelijks noodig te verklaren, dat zij, hoezeer prijsstellen- de op liet onderhouden van goede be trekkingen met het buitenland, tegenover eischen van welken aard ook, met den meesten nadruk en de grootste beslistheid afwijzend zou moeten optreden. Overigens beschikt zij nog niet over gegevens, waardoor zij het optreden der Belgische Regeering in deze verhoudingen kan beoordeelen. Onder deze omstandigheden moet zij zich hare houding voorbehouden. DE BELGISCHE EISCHEN. De Parijsche correspondent van het Ilbld. meldt „Men heeft definitief besloten tot de vorming van een speciale commissie voor de Belgische territoriale eischen. Frankrijk zal daarin vertegenwoordigd worden tU>or Tardieu en Laroche, onder- alle gedichten niet geschikt". „Soms alleen van die rare dingen als vriend Waanders vanavond opzei", schoot de minnaar van Vader Cats uit. De voorzitter stelde voor, het onder werp maar verder te laten rusten. Hij vreesde, dat er toch niet veel van terecht zou komen. Een paar vrienden, die wel graag zich eens wilden laten hooren, vroegen stemming. Waander's voorstei viel; slechts drie stemmen waren er vóór. Boos stond hij op. „Voorzitter, ik ga heen. En je ziet me hier niet meer ook. De lui voelen hier niets voor de kunst; 'k hob or me al lang aan geërgerd. Adjuus Ilij luisterde niet naar het protest van den voorzitter, noch naar de half spot tende zegenwenschen, die sommige vrien den hem meegaven, en vertrok. ,,'k Had het welgedacht, dat-ie er eerst daags van door zou gaan", zei Kern, de vijf-en-dertig jarige„al die praatjes zijn maar smoesjeshij is immers geïnga- geerd De ring had opuieuw onheil geprofe teerd. HOOFDSTUK II. Ja, waar nu heen directeur voor de Europeesche aange legenheden aan het ministerie van buiten landsche zaken, Engeland door den onder-minister voor buitenlandsche zaken Sir Eyre Crowe. Waarschijnlijk zullen de Belgen niet vertegenwoordigd zijn, evenmin als de Nederlanders. De com missie zal het Belgische dossier onder zoeken en verslag uitbrengen aan den Raad van Tienen, die zal beslissen." (Uit de mededeeling, dat Nederland waarschijnlijk niet in do commissie zal vertegenwoordigd zijn, moet men op maken, dat Belgiö's territoriale eischen ook Nederland gelden, hetgeen de Parij sche correspondent van liet Handelsblad een paar dagen geleden ontkende). DE BELGISCHE AANSPRAKEN. De „Daily News" zegt in een hoofd artikel, dat er ongetwijfeld geen bezwaar zal zijn om België de volledige vrijheid van schecfpvaart op de Schelde te geven. Wat evenwel de overdracht van Zeeuwseh-Vlaanderen en een stuk van Limburg betreft, er is geen twijfel aan, of de bevolking is daar in verpletterende meerderheid tegen en de conferentie mag dit allerbelangrijkste feit niet over het hoofd zien. PETROLEUM. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: Maandag j 1. trad de distributieregeling voor de petroleum in werking. De houders eener groene kaart zullen tot en met 28 dezer op de bons 13 en 14 elk 2 L. mogen ontvangen, terwijl ge durende hetzelfde tijdvak op de bons 13 eu 14 der bruine schipperskaarten elk 3 L. kan worden geleverd. Tegelijk is de prijs tot 25 cent per L. verlaagd. Intussehen bestaat de mogelijkheid, dat, in verband met transportmoeilijk heden wegens gesloten water, nog niet alle kleinhandelaars over het geheeie land aanstonds voldoende voorzien zijn van petroleum om aan de aanvragen te voldoen. Men make zich daarover echter niet ongerust. Binnen korten tijd zullen alle kleinhandelaars over voorraad kunnen beschikken. Er is dus geen aanleiding om, wanneer de gewone leverancier nog geen voorraad mocht hebben, de petro- leumdistributiekaart op een andere leve rancier te doen overschrijven. Mr. TROELSTRA EN HET BOLSJEWISME. Het Officieele Bulletin van het pers- comité van de internationale arbeiders- socialistenconferentie te Bern, geelt, een resumé van de rede, door Mr. Troelstra uitgesproken, waaraan wij het volgende ontleenen „Troelstra verklaart inzake het bolsje wisme, dat hij geen bolsjewiek is, maar zich ook niet tegen het bolsjewisme laat gebruiken. De methode moge niet deugen en het mag waar zijn, dat er het een en ander tegen in is te brengen, maar wij voelen, dat wat de bolsjewiki doen, geschiedt in den strijd voor het socialisme (tegenspraak en bijval) en wij laten ons niet tegen hen uitspelen." Om te onthouden In het parlement wilde Mr. Troelstra niet revolutionair zijn, maar er buiten beging hij zijn vergissiug. Jan Waanders stond een oogenblik in beraad, 't Was nog pas half tien hij voelde nog het meest lust om een eindje rond te gaan. Jo zou hij toch wel niet thuis treffen die was met haar ouders op bezoek hij had haar uit de avond kerk nog naar huis gebracht, daardoor was hij ook wat laat op „Jonathan" ge komen. Nou, hij kon wel even aanloopen bij Van Rcnsen, daar was Jo dan maar bij vond die Van Rensens vervelende lui, een beetje héél érg stijf. Die men- schen hadden 't nog al eens over de preek van douiiné A of dominé B of overeen teksthij kon het er maar slecht vinden was altijd blij, als hij weer kon vertrek ken. Lui, die absoluut uiet 'r tijd niet meeleefden, die ongeveer overal zonde in zagen al te ernstig en tc ingetogen. Vreemd, dat Jo er nog al graag heenging ze vvas toch geen kniezer andersen tóch ja, zoo heel vreemd kon hij het ook weer niet vinden Jo was óók niet heelemaal vrij van wat ouderwetsche ideeën. Nee, dat deed-ie niet, naar Van Rensens gaan. 't Was feitelijk ook de moeite niet waard, eer-ie er was, werd het licht een uur of tien. (Wordt vervolgd). ijjj.r e£.-V. 1 DOOR

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1