Orgaan ter verspreiding der Ghristelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 115. Zaterdag 15 Februari 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. Uit het Bniteiilaiid. Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswpstraat G2, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1—4 regels fOAO. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per eontract. - Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. LIEFDE IS STERKER DAN DE DOOI). Dezer dagen las ik een boek van ontroerende schoonheid. Een bock ont staan temidden van de bitterste oorlogs ellende. Iets aangaande de geschiedenis en den inhoud van dit boek, dat den titel draagt The love of an unknown soldier de liefde van een onbekend soldaat, zij hier meegedeeld. De schrijver is een Engelsch officier, die den oorlog in de voorste loopgraven meemaakte en zijn indrukken daarvan ons op meesterlijke wijze weet weer te geven- Tijdens zijn verlofdagen in Parijs, maakt hij daar kennis met een liefdezuster, die deel uitmaakt van een AmerikaanscheRoodeKruisafdeeling. Die kennismaking wordt van een geweldige beteekenis voor zijn verdere leven. Het beeld van die jonge, schoone Amerikaan- sche, met haar bekoorlijke lieftalligheid laat hem niet meer los. En als hij straks na zijn verlof weer in de voorste gelederen toeft, moet hij aan liet papier toevertrouwen, wat zijn mond niet dorst uit te spreken. Hij gevoelt hoe onkiesch het zou wezen haar te spreken van liefde nu elke dag voor hem de laatste kan wezen. Ook gelooft hij niet dat ooit één enkele regel van wat hij, door innige toegenegenheid gedreven, daar neer schrijft ooit haar in handen zal komen. Hij 'schrijft slechts omdat hij daardoor zijn gemoed tot kalmte en rust kan brengen. Het laatste hoofdstuk van dit wondere dagboek 't welk de liefde deed geboren worden, biedt ons een blik op al de verschrikkingen der moderne oorlogs voering en ontroering schokt onze leden wanneer wij lezen hoe de een na den ander wordt weggemaaid. Ook de schrijver zelt vindt den dood, en zijn verhaal eindigt onvoltooid midden in een pas begonnen zin. Wij krijgeu den indruk alsof hij plotseling naar een bedreigd punt is opgeroepen, om nimmer van daar terug te keeren. Ongetwijfeld is het zijn bedoeling geweest deze liefdearbeid nog verder voort te zetten, want men vond het manuscript zorg vuldig in een hoek verborgen in een op de Duitschers heroverde onderaardsche schuilplaats. Zooals den lezer wellicht bekend is, was het in oorlogstijd streng verboden eenige plaats-of persoonsnaam in een geschrift te vermelden. De vijand zou bij een overrompeling hierdoor maar al te waardevolle gegevens ontvangen. Vandaar dat. in dit bock noch du naam van den schrijver noch die van het voorwerp zijner liefdevolle vereering vermeld zijn. De Engelsche officier van het Konink lijke fuselierscorps, wien dit manuscript in handen viel, was geruimen tijd in onzekerheid wat te doen met deze nalatenschap van zijn gevallen strijd makker. Zijn eerste gedachte was de nagedachtenis van don doode te eeren door dit zoo geheel persoonlijke geschrift te vernietigen, maar daarna kwam hij tot de overtuiging dat deze gewijde bladen feitelijk toebehoorden aan haar, die tot zulk een liefdevolle vereering het hart van dezen wapenbroeder had weten te stemmen. Maar hoe haar te vinden, waar haar naam nergens ge noemd werd. En zoo werd het besluit opgevat om deze nagelaten papieren door middel van de pers wereldkundig te maken. Wellicht zouden zij zoo in handen komen van haar, die door haar adel van karakter een liefdegloed had doen ontvlammen in het hart van dezen gevallen krijgsheld, een liefde, die hijzelf haar nimmer had durven openbaren. Ziedaar iets over het ontstaan van dit weemoedig stemmend geschrift. Thans iets over den inbond. Het is een hooglied van verheven mensehelijke liefde. Van liefde voor haar, die zijn hart in bezit had genomen. Van liefde die echter wanhoopte aan volle vereeniging in dit leven. „Gij zult mij in dit bestaan niet meer noodig hebben. Wij hebben el kander waarschijnlijk te laat ontmoet om nog veel voor elkander te kunnen zijn. Maar ik kan niet gelooven dat ware liefde te grohde kan gaan. Die mannen, welke opgestapeld lagen in de loopgraven hadden zulk een liefde voor hun ideaal, dat zij daarvoor het leven konden geven. Er is iets goddelijks in zulk een zelfopoffering. Alzoo liefheeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eenig- geboren Zoon gegeven heeft mijn mannen hadden zulk een liefde voor de wereld, dat zij ziehzelven overgaven Dat te doen is religie." Daar zijn wonderheerlijke gedeelten in dit aangrijpend werk van den man, die den heldendood stierf voor zijn land en voor haar, aan wie zijn hart behoorde. Welk een macht is de liefde. Zij is sterker dan de dood. Alle gevaren kan zij trotseeren. In den doodsnacht legt zij een zegelied op de lippen en zij vermooit liet stervensgelaat door een vredigen glimlach. Dit boek zajj ontroering wekken bij ieder die het leest. En toch is er ook iots, waardoor het onbevredigd laat. Iloog juicht er in de lofzang der liefde, maar niet beluistert gij den jubel over goddelijke liefde, geopenbaard in Chris tus. Wel is het een hynuie der edelste aandoeningen van mensehelijke liefde, maar geen juichen over Hem, wiens liefde voor ons inging in den dood. En dat, terwijl toch de schrijver dien Eenigen onder de menschenkinderen kende Liefde is sterker dan de dood. Nu onze Adventsdagen weer aankomen en wij stil zullen staan bij het smartelijk lijden en het bittere sterven van den Heiland der wereld, denk ik aan boven- staaude woorden. Denk ik aan Zijn wondere liefde, die in leven en sterven tot openbaring kwam. Dat was eerst ware liefde Dat was eerst ware zelfopofferingDaarvan is mensehelijke liefde slechts een flauwe weerschijn. Zeker, een moeder heeft menigmaal haar leven gegeven in den dood voor het kind, dat zij liefhad, 't Was dan ook haar kind, haar hoogste bezit, haar innigste zielevreugde. Zeker, bezield door vurige vaderlands liefde hebben helden het leven geofferd, maar zij deden dit dan ook voor het vaderland, welks dreigende ondergang zij wilden verhoeden. En wij buigen vol eerbied het hoofd voor deze hooge gestalten, voor deze liefde tot in den dood. „Niemand heeft meerdere liefde, dan deze, dat iemand zijn leven zette voor zijn vrienden." Want zoo eerst is de liefde, wat zij werkelijk moet wezen, zelfofferande. Maar in welk een veel hoogcr licht staat de liefde van onzen Heiland. Die liefde offerde ziehzelven niet voor vrien den, maar voor vijanden en haters. Christus is voor ons gestorven toen wij nog zondaren waren. Zijn bloed stort Hij voor der wereld zondeschuld. Zijn liefde bewijst IUj niet, omdat wij «Hem eerst lief hebben gehad, maar omdat zij uitgaat tot verlorenen. Die liefde maakt dienstknechten tot kinderen, haters tot vrienden. Die liefde is een goddelijke waarvan wij slechts kunnen stamelen, die wij nooit zullen omvatten. Die liefde is genade. Lezer, kent gij iets van die genade van onzen Heere Jezus Christus, waar door Hij arm heeft willen worden, om U rijk te maken Gaat daarnaar uw hart uit Hebt gij in uw leven ervaren, dat mensehelijke iiefde, boe innig, boe verheven ook, U het hoogste niet kan schenken, omdat zij tenslotte mensehe lijke liefde blijft? Als uw hart zicli onbevredigd gevoelt bij de dingen dezer wereld als de liefde van uienschen U geen ware rust biedt als uw zondeschuld U neerdrukt als een looden last als uw leven uitgaat naar gemeenschap met den Waarachtige en Eeuwige zie dan met het oog des geloofs op Hem, die is de Middelaar Gods en der menschen, zie dan op den Christus, die om U het hoogste goed, de eeuwige zaligheid te schenken, Zijn liefde U aanbiedt. Een liefde die voor U inging in de donkerheid van den dood. Op Hem te vertrouwen, op Hem alleen is leven, waarachtig leven, eeuwige vrede. Als wij de doodsvallei betreen Laat ous elk aardsche vriend alleen, maar Hij vergezelt U in den dood en over het graf. Zijn liefde is sterker dan de dood. Zijn liefde is eeuwig. Op stervende lippen legt Hij den zegezang des geloofs, en in brekende oogen doet. Hij lichten den eeuwigheids- glans. In de grootste smarten Blijven onze h 'ten In den Heer gerust. 'k Zal Hem nooit vergeten, Hem mijn Helper heeten, Al mijn hoop en lust. J. R. Goris. V Veelzeggend. De loop der beraadslagingen op de Parijsohe vredesconferentie moet wel den meest verstokten optimist genezen van den waan alsof wij den eeuwigen wereld vrede tegengaan. Op geestige wijze wordt in hot a g- boek van de Telegraaf aldus ge handeld over de hooggestemde idealen, welke daar verwezenlijking moesten vinden „Australië: Ik wil Nieuw-Guinea hebben ter afronding van mijn gebied en ter beveiliging voor eventueele in vallen van mijn buren. WilsonEn ik dacht, dat wij geen oorlog meer zouden voeren Japan Aan mij alle eilanden boven den acquator, want anders staan mijn landgrenzen bloot aan aanvallen van naijverige buurstaten. Wilson En ik dacht dat er niet meer gevochten zou worden Zuid-AfrikaIk leg beslag op Duitsch-Zuidwest-Afrika, want een open grens in het Noordwesten brengt allerlei oorlogsgevaar met zich. Wilson En wij zouden als broeders naast elkaar leven Frankrijk De Rijn de grens, want anders beginnen 't avond of morgen de Bocbes oprtfei:"' Wilson En ik dacht Engeland Mijn vloot moet de mach tigste blijven, want anders leg ik het loodje. Wilson En ik dacht Italië: De Adriatische Zee moet een ltaliaansch binnenwater worden, want anders Wilson En ik meende België Zuid-Limburg en de Schelde aan mij, want anders Wilson En ik geloofde Dat zelfs de Telegraaf aldus sar castisch de beschermers van de kleine naties te lijf gaat, is veelzeggend Dc Duitsche grondwet aangenomen. WEIMAR, 10 Februari. In de heden gehouden zitting der nationale vergade ring is het ontwerp grondwet bij de eindstemming tegen de stemmen der onafhankelijke sociaal-democraten en weinige andere afgevaardigden aangeno men. Daar een door de democraten en het centrum voorgestelde en aan de grond wet toegevoegde paragraaf 10 vaststelt, dat de wet met haar aanneming in wer king treedt, ontving de president der nationale vergadering van het huis met algemeene stemmen machtiging de wet te onderteekenen en daarmee in werking te doen treden. Volksgevolmachtigde Scheidemann ver klaarde Nu de nationale vergadering de voor- loopige grondwet heeft afgehandeld, is de taak, die ons als voorloopige regee ring was toebedeeld, geëindigd. Wij leggen derhalve de macht, die wij van de revolutie ontvangen hebben, in han den der nationale vergadering terug. Op verzoek van den democraat Von Payer verklaarde de regeering zich be reid de zaken zoolang verder te voeren tot op grond van de voorloopige consti tutie de rijkspresident gekozen is en het rijksministerie is gevormd. De verkiezing van den president heeft in de zitting van Dinsdag plaats. Uit de hel der revolutie. LONDEN, 11 Eebr. In een brief van Appleton, den man van de vakvereeni- gingen, geeft Ward, commandant van een arbeidersbataljon te Omsk een be schouwing over het bosjewisme. Hij zegt o.a.Nooit zal ik meer over den roem en glorie van de revolutie schrij ven. Ik ben er hier midden in. De een slaat den ander neer, denkend dat het zijn vijand is en herkend dan in den verslageue zijn eigen broeder. Prinsen, boeren, plutocraten, werklie den, armen en rijken, allen vinden in deze bloedfeestijnen hun ondergang. De bolsjewiki denken aan niets dan aan doodschieten. Naar mijn meening was het noodza kelijk dat de oude regeeringsvorm in Rusland vernietigd werd en dat de Tsaar en zijn gunstelingen terecht gesteld werden, maar „deze zwijnen", die wij bolsjewiki noemen, zijn niets anders dan bloeddorstige moordenaars, die doodslaan voor bun genoegen. Hun stelsel heeft in één jaar meer boeren en arm volk gedood dan de Tsaren in honderd. Een verrassende overeenkomst tus- sclien tsarisme en bolsjewisme is nog, dat beiden trachten du intellectueele elementen van hun land uit te roeien. Zij hebben iu alle onderwijsinrichtingen geregelde slachtingen aangericht. School jongens werden soms hij honderden neergeschoten. De Belgische eischen. De „Tel." deelt de Belgische „eischen" mede, welke gesteld zijn door den libe ralen Minister Ilijtnans, bijgestaan door den roomsch-katli. Van den Heuvel en den soc.-dem. Van der Velde. De eerste „eiscli" is de herziening van bet tractaat van 1839 betreffende de neutraliteit. Lu de. tweede plaats vraagt Minister Hymans, zich plaatsend op den grondslag der nationaliteiten en de noodzakelijkheid van de vrijheid der Schelde, teruggave aan België van het Nedrlandsch gebied aan den linkeroever van de Westerschelde Ten darde het Nederlandsch gebied in Limburg, dat zich uitstrekt langs den Linkeroever van de Maas tot aan Roermond, met Maas tricht inbegrepen. Ten vierdemeer in het Zuiden eischt België Monjoie en Ma medy, die tot 1815 aan België bc- liooren en waarvan de bevolking voor namelijk Waalscli is. Ten vijfde besprak Hymans langen tijd de Luxenburgsche kwestie. De „Tel." voegt hier nog 't volgende aan toe: De Belgische Regeering heeft gezwe gen, niet om af te wachten wat Parijs zeggen zou, maar om zelf haar slag te slaan. Zij is, bij monde van den minis ter van Buitenlandsche Zaken. Hijmans met „eischen" gekomen en heeft die voor den Raad van Tien te Parijs ge bracht. Indien zij zuiver had gestaan, had zij dit voornemen niet behoeven te .zwijgen. Na thans in het gezelschap >aii de groote broers het gebied van den linker-Sclieldeoever en den Lirn- burgschen Maasoever incluis Maastricht geëisebtrte hebben, doet minister Hij- mans verzekering desniettemin „vriend schappelijk" met Nederland te willen onderhandelen ietwat griezelig aan. De Raad van Tien beeft een commissie be noemd om de Belgische eischen te be- studeeren, daarmede liet initiatief van de annexionistische campagne geheei aan Belgische zijde latend. Wij weten thans waaraan ons te hou den en de Raad van Tien weet hoe het Nederlandsche volk tegenover een roof van grondgebied staat. Amerikaansche belastingen. Omtrent de nieuwe Amerikaansche inkomstenbelasting wordt nader gemeld, dat de totale opbrengst geraamd wordt op 6070 millioen dollars" Het heffings- perseutage begint laag, maar er is een sterke progressie. Een ongehuwde be taalt 6 pCt. van een inkomen boven de 1000, en een gehuwde betaalt betzelfde bij eeu inkomen boven de 2000 dollar, met, voor elk kind, een verdere vrijstel ling van 200 dollar. Bij een inkomen boven de 4000 dollar is bet beflingsper- ceutage 12 pCt. Iemand die een inko men beeft vau 1 millioen dollar per jaar, moet een belasting betalen van 694.030 dollar, zegge bijna 70 pCt. De belasting op de z.g. weelde-uitga- ven loopt van 5 tot 10 pCt. Zoo wordt 1 ceut belasting geheven voor eiken aankoop ten bedrage vau 10 cent aan sodawater enz. De belasting van 10 pCt. voor schouwburg-entrees blijft gehand haafd op den ouden voet. De belasting op gedistilleerd, likeuren en andere dranken wordt verhoogd tot 640 dollar per gallon. De wet brengt het briefport met ingang van 1 Juli weer op 2 cent, in plaats van 3 cent, waarop het verle den jaar gebracht is. Brieven van mi litairen en matrozen zijn portvrij, Eon belasting van 10 pCt. wordt geheven op z.g. half-weelde-artihelen, zooals dure artikelen voor persoonlijk gebruik, Men verwacht de volgende opbreng sten voor de schatkistuit de inkomsten belasting 2.213 millioen oorlogswinst- belasting 2.500 millioen grondbelasting 100 millioen; belasting op liet vervoer wezen en andere faciliteiten 243 millioen drankbelasting 450 millioen belasting op tabak en sigaren 245 millioen weel debelasting 175 millioen zegelbelasting 31 millioen; diverse belastingen 75 mil lioen. De gebeele opbrengst ingevolge de nieuwe wet wordt geschat op 4,371,117,000 dollars. Ongelooflijk. WEENEN. Volgens de „Reichsposf" verlangt men iu Joego-Slavische kringen, dat van liet geld, bijeengebracht voor de oprichting van een gedenkteeken voor den vermoorden Üosteurijkscheu troon opvolger, één millioen besteed zal worden voor 't ziekenhuis te Serajewo, dat ter eere van den moordenaar van den troon opvolger liet Priucip ziekenhuis zal heeten. DEMOBILISATIE-VOORZIENINGEN. Een wetsontwerp is bij de Tweede Kamer ingekomen, dat in de eerste plaats de strekking beeft aan landstorm- plichtigen liet vrijwillig in werkelijken dienst verblijven toe te staan. Tot nu toe was alleen aan dienstplichtigen van militie en landweer vergund om vrij willig in werkelijkeu dienst te blijven of te komen. Verder wordt voorgesteld aan de ver wanten van de dienstplichtigen, althans voorloopig, zoo noodig kostwinnersver goeding toe te kennen over den duur van het vrijwillig verblijf in vverkelijken dienst. Het vergoeditigsmaximum zal blijven bepaald op t'3 per dag. Voorts wenscht de Regeering die verwanten nog tege moet te kunnen komen in hun moeilijk heden door de vergoeding eenigen tijd na liet huiswaarts keeren van den dienst plichtige tc doen doorloopen voor zoover dat noodig is en ook een uitkeering voor het persoonlijk levensonderhoud van den dienstplichtige te verstrekken, wanneer deze daaraan behoefte mocht hebben. Ten slotte wordt voorgesteld de ver vroegde inljjving der jongste militieplich- tigen geen invloed te doen hebben op het jaar van overgang naar de landweer of op het ontslag uit den dienst. liet groote gezin. Natuurlijk hebben verbruiksheflhigen een ernstig bezwaar. Doordien bij accijns op koffie, thee, chocolade voor allen een gelijk percen tage wordt geheven, drukt de verbruiks belasting op de groote gezinnen het sterkst. Met de draagkracht wordt aldus geen rekening gehouden. Voor dit nadeel mogen wij niet blind zijn. De sociaal-democraten hebben hier geen recht tot spreken. Zij, die den kindertoeslag bij de louns- bepaling smadelijk als fokpremie hoonen zij' die zich tegen kinderaftrek bij de inkomstenbelasting Leereri bij monde van den heer Duys, met de opmerking wie zich de luxe permitteer van kinde ren te hebben, moet de lasten deaer weelde dragen", zij die liet groote gezin haten, moeten hunne krokodillentranen over de schade van het groote gezin door verbruiksheffiugen drogen. Voor ons evenwel is dit een wezen lijk bezwaar, die slechts kan worden weggenomen, indien bij de directe be lastingen het beginsel van kinderaftrek ten bate van de groote gezinnen royaal wordt doorgevoerd. Laat het verband met de andere be lastingen toch niet worden vergeten Het gaat niet om de verbruiksbelas ting als eenige heffing Nieuwe beproeving. Wij lezen in liet a. r. „Eriesch Dag blad l^en nieuwe bezoeking dreigt, is er reeds. De zoo gevreesde vlektyphus, die wel vaker na oorlogen dc uitgemergelde be volking teisterde, beeft zicli t,e Rotterdam het eerst vertoond en het gevaar is lang niet denkbeeldig, dat zij zich door Dg land verspreidt, gelijk ze zich reed» sp°" radisch hier en daar heeft vertoond. Rotterdam was al in de meest ongun stigste positie, naar 't schijnt. Reeds maanden, ja jaren lang, wierp IIOOGLIKI) 8 6b. Of

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1