Uit het Riimenlaml. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. In Straatsburg heeft de Franscbe bezettende macht dezer dagen een arbei der in hechtenis genomen, die klaarblij kelijk den organisatiegeest der Fransche autoriteiten ten opzichte der levensmid delenvoorziening niet genoegzaam waar deerde en zich de woorden ontvallen lietIlier ontbreekt een Pruisische on derofficier om de zaak op pooten te zetten KEULEN. Wij hadden gelegenheid een persoonlijkheid te spreken, die een oude bekende van den ex-keizer is en aan wien het vergund was den vroege- ren monarch den 27en Januari zijn geboortedag te Amerongen te bezoe ken. Ofschoon er zeer veel bloemen uit Nederland en uit Duitschland aangeko men waren en alles gedaan was om den dag zoo feestelijk mogelijk te doen ver- loopen, als de omstandigheden het toe lieten, gelukte het toch niet, den keizer ook maar een oogenbiik op te beuren uit zijn toestand van hevige, ziekelijke onrust, waaronder hij lijdt. De onlangs ondernomen poging der Amerikaansche journalisten, om tot hem door te dringen, heeft deze onrust zoo mogelijk nog doen toenemen. De ex- keizer schrikt, zoodra iemand hem na dert. Toen de bezoeker, die gelijk gezegd, een oude bekende is, op hem toetrad, deed de ex-keizer verschrikt eenige stappen achterwaarts. Ilij herkende zijn vriend niet, zoodat deze zich aan hem moest voorstellen. Toen werd de herinnering weer in den vroegeren keizer levendig. En als of deze er op gewacht had om zijn hart uit te storten, gaf hij in een vloed van woorden zijn gemoed lucht en legde al zijn bekommernissen aan den bezoeker bloot. Hij sprong voortdurend van den hak op den tak en scheen soms geen begrip te hebben van zijn werkelijke positie. Zooveel kan wel gevoegelijk worden meegedeeld, n. 1. dat hij zich voor den bedrogene hield. Zijn generaals, zijn raad gevers, zijn diplomaten, de Katholieken, de Joden, de vrijmetselaars, allen hadden hem bedrogen meende hij. Zoo de ex-kejzer zijn bezoeker niet herkende, het verging den bezoeker om gekeerd haast evenzoo. Onze zegsman verzekerde, dat hij, als hij den ex-keizer op straat ontmoet had, hem nooit her kend zou hebben. Van de vroegere stram me houding was geen spoor te bekennen. Men stelle zich voor een op een stok leunenden ouden man, gebukt en afge leefd, met sneeuwwit haar en gekleed in een onverzorgde uniform, die los om een skelet scheen te hangen. Iemand, die voor elk geruisch schrikt en voor iedereen schuw wegkruipt. Als een lichamelijk en geestelijk gebroken man, zoo loopt de vroegere keizc van Duitschland thans door de vertrekken van zijn toevluchtsoord in Amerongen. (Msb.) TWEE MILLIOEN K.G. MAIS UIT ZUID-AFRIKA. Een Zuid Afrikaansche commissie heeft ons land 20,000 zakken mielies (maïs) aangeboden. Deze hoeveelheid wordt niet afgetrokken van ons bepaald rantsoen. Elke zak maïs weegt 92 K.G. Voor het vervoor van deze hoeveelheid hebben de Stoomvaart-Mij. „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" welwillend aangeboden de noodige ruimte belange loos beschikbaar te stellen, welk aanbod door de Nederlandsche Regeering dank baar is aanvaard. Spoedig zullen twee schepen worden aangewezen, een van elke maatschappij, om uit Nederlandsch-Indië via de Kaap de Goede Hoop naar Nederland te ver trekken. Dit geschenk van onze broeders in Zuid-Afrika toont weer, dat zij meeleven met het oude stamland aan de zee. DADEN IN STRIJD MET DE WETTEN DES LANDS. In een druk bezochte vergadering van de afdeeling Leeuwarden der S.D.A P. is naar „Het Volk" meldt, de volgende motie aangenomen De al'deeliDg Leeuwarden der S.D.A.P., overtuigd, dat de omzetting van de ka pitalistische maatschappij in een socia listische hoogstwaarschijnlijk zich niet zal voltrekken langs volkomen wettigen van oordeel, dat een organisatie, die bedoelt deze omzetting te bewerkstelligen i.e. de S.D.A.P. -dan zal moeten overgaan tot daden in strijd met de wet ten des lands, verklaart ten zeerste te betreuren en af te keuren de uitingen van partijgenoot Jansonius in een brief aan den Commis saris der Koningin in Friesland bij ge legenheid van zijn sollicitatie naar de betrekking van Burgemeester vanLeeuvv- arderadeel, en besluit deze motie te publiceeren in „Het Volk" en het „Friesch Volks blad". DE GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN. Het gemeenteraadscollege brengt en kele dingen betreffende de gemeente raadsverkiezingen. die dit jaar voor 't eerst plaats vinden onder ,hot nieuwe stelsel, onder de aandacht der a. r. kiesvereenigingen. De indieningder candidatenlijsten moet geschieden op den tweeden Dinsdag in April, dit jaar dus op 8 April e.k. In enkele gemeenten van ons land wordt met andere richtingen een ge meenschappelijke lijst ingediend, doch het schijnt zeer gewenscht, dat hiermee gebroken wordt en iedere antirev. kies- vereen. 8 April met een eigen lijst komt, om zoodoende een gezond gemeentelijk politiek leven te bevorderen en te voor komen, dat bij het uitvallen van een gekozen lid niet de antirev., doch de vrijzinnige candidaat als opvolger kan worden aangewezen. Ontraden wordt het samenwerken met chr. hist, en roomsch-kath., doch met 't oog op den invloed der drie rechtsche partijen wordt ernstig in overweging gegeven, indien plaatselijk daar geen bezwaar tegen is, de lijsten der drie rechtsche partijen te verbinden, om zoodoende de overschotten op ieder der lijsten niet te loor te doen gaan. Het opmaken der candidatenlijsten, zooais dat door verreweg de meeste antirev. kiesvereenigingen geschied, ver dient geprezen. Evenwel komt het voor, dat een bepaalde groep leden een door haar gewenscht candidaat jen hem alléén op het stembiljet voor de candidaten lijst invult. Om dit te voorkomen, zou een biljet dat niet het aantal namen bevat, als ongeldig moeten worden be schouwd. Met den meesten aandrang meent het gcmeenteraadscollege te moeten aanspo ren op nummer één en alleen op num mer één van de antirev. lijst te stemmen om strijd om personen en tusschen groepen te voorkomen. Met 'toog op't ontwerpen en vaststel len van een antirev. gemeenteprogram wenscht het college alle plaatselijke pro grams en de nog te ontwerpen programs toegezonden te zien aan den secretaris Mr. P. E. Briët te Leiden. DE VRIJE ZATERDAGMIDD AG VOOR VROUWEN EN KINDEREN. De Minister van Arbeid overweegt de invoering van een algemeenen bestuurs maatregel, waarbij behoudens uitzonde ringen do arbeid van vrouwen en jeug dige personen in fabrieken en werkplaat sen des Zaterdags na 1 uur verboden zal zijn. In de ontworpen regeling, die tegen een dubbeltje bjj den boekhandel is te verkrijgen, zijn opgenomen de reeds bestaande uitzonderingen op het wette lijk verbod van arbeid van gehuwde vrouwen op Zaterdagnamiddag. Opmerkingen van belanghebbenden omtrent de ontworpen regeling zal de ministor gaarne vóór 10 Maart tegemoet zien. Voor Belgie niet zonder vrees. Van onderscheiden kant verneemt men dat in Belgie een twiststokcrij tegen de Regeering op handen zou zijn. Niet om 'tVlaamsch ofWaalsch. Wat dit punt aangaat, hoort men zelfs ver luiden dat vele Walen op losmaking van da Vlamingen aandringen, om straks ge heel op zich zalf te kunnen staan. Neen, wat, gist of smeult schijnt het sociale geding te zijn. Het is de arbeidende bevolking die bevreesd schijnt te zijn voor inperking van haar rechten en vrijheden, en zich nu in min of meer Bolsjewikischen vorm op zou maken, om iiaar bevoegdheden veeleer uit te breiden. Zoolang het üuitsche leger er was, is deze bevolking gezwicht voor de over macht thans daarentegen, nu de Duit- sche troupen verdwenen zijn, en heele divisies van de Belgische troupen stuk ken van het Rijngebied moeten bewa ken. schijnen de Socialisten zich mees ter van het terrein te gevoelen, en op het slaan van een slag bedacht te zijn. Bevreemden kan dit niet. De lagere bevolking van Belgie was nimnter ge woon er het zwijgen toe te doen, maar dorst steeds den grooten slag aan. Het stond dan telkens opnieuw tusschen de Clericalen en de Liberalen en ook nu mag van de eerstgenoemden gehoopt worden, dat ze voor den dwang van wet en garde civique zullen zwich ten. Maar de tegen die Clericalen over staande partij, stelde er steeds prijs op zich aan niets te storen, en als 't kon er eenvoudig op los te vuren. Men zal thaus hebben af te wachten, wat er komende is. Er wordt thans van het Belgische leger gevergd, wat, strikt genomen aan de militaire macht gespaard kon worden. Zie men onzerzijds in elk geval scherp toe, dat, breekt er wapenrumoer uit, Zuid-Limburg en Staatsvlaandcren er buiten blijven. Stand. Sport op Zondag Als bekrompen femelaars zijn ze ge scholden de mannen en vrouwen, die waarschuwden voor de sportmanie, die met, haar voetbalspelen en wedstrijden op den Zondag, het huiselijk leven ont, vvricht. |rj Toch blijkG^i en dan overduidelijk dat ook in bezadigde sportkringen wordt gevoeld dat hier ernstige uitwassen om verbetering roepen. In het laatste nummer van „Het Sport blad" komt een artikeltje voor De ze geningen van de sneeuw, van dezen in houd Meneer, zei Jansen hij heette zoo niet, maar dat hindert niets meneer, dit was een heuglijke Zondag voor 1 me. Ik ben handelsreiziger van be roep en alleen Zondags thuis.. Ik sta dan gewoonlijk wat laat op en toen ik Zondag als altijd om kwart over elf de ontbijtkamer binnenstapte, vond ik mijn vrouw in druk gesprek met een meneer, dien ik niet kende, maar wiens portret ik herhaaldelijk in tijd schriften had gezien. En ik herinner de mij, dat het een bekende voetbal ler was, die, als ik het wel had. naar den naam „Tommy" luisterde. Ik wilde me voorstellen maar hij was me voor, stond ijlings op en met een vragen- den blik naar mijn vrouw „Is hij het?" liep hij op me af, stak me een hand toe en zei: „Dag vader, hoe gaat het? In larig elkaar niet meer gezien hé?" En ik begreep, dat het. mijn inwonen de zoon Willem was, de bekende voet baller „Tommy", die Zondags altijd voetbalt en dus nooit thuis is en dien ik in geen zes jaar had ontmoet. En het werd me blij om het hart en ik zegende de sneeuw, die de terreinen onbespeelbaar had gemaakt. Scherpe, maar rake satire! Zaterdagavond (werd in hotel Com merce onder leiding van den heer H. S. v. Houten de in ons blad aangekondigde vergadering gehouden van gedemobili seerde!). De vergadering was zeer druk bezocht. Er werd een Vereeniging op gericht van Gedemobiliseerdcn te \Ter Neuzen. Al de aanwezigen traden toe als lid. De contributie werd op 10 cent per maand bepaald. Tot bestuur werden benoemd de Iieeren N. J. Acke, J. de Doelder, Jac. Hamelink, E. v. Hecke, II. S. v. Houten, A. Oudenaerde, A. de Pauw, J. Pijpelink, L. de Yos en G. D. van Wijek. Getracht zal worden een centrale vereeniging van de verschillende plaatselijke afdeelingeu iu Oost Zeenwsch Vlaanderen te vormen. Na eenige be spreking werd de volgende motie aan genomen „De Vereeniging van Gedemobili- seerden te Ter Neuzen in vergadering bijeen, ter bespreking van de steun regeling van de ministers van ooi log en marine aan de óp of na 1 Aug. '18 g-demobi liseerden, lettende op de royale wijze waarop dezen door de betrokken ministers zijn behandeld, lettende op het onbillijke, dat zij dié óók het vaderland hebben gediend, doch vóór 1 Aug. '18 toen de toe standen niet minder bezwarend waren, gedemobiliseerd zijn, van deze uitkee- ringen verstoken blijven, verzoeken de ministers van Oorlog en Marine alsnog maatregelen te ne men, teneinde aan de vóór 1 Aug. '18 gedemobiliseerdcn een uitkeering te geven, waarbij de volgende maatstaf onder de aandacht hunner Excellentie's wordt gebracht gehuwden en kostwinnaars f7 per maand die na 1 Aug.'14 in werkelijken dienst is doorgebracht.ongehuwden fö per maand en zulks in overeen stemming met art. 2 van de steun regeling voor na 1 Aug. '18 gedemo biliseerdcn, besluiten deze toe te zendon aan de betrokken ministers, aan de voorzit ters der- Kamerclubs en aan de plaat selijke pers." Naar wij vernemen is door den heer J. P. Trijsburg, ambtenaar ter secretarie alhier, uit die betrekking eervol ontslag aangevraagd. Door de equipage van de Belgische militaire sleepboot „President Verhoosel" varende van Osteude naar Antwerpen, waren aan eenige Ter Neuzenaron gum milaarzen verkocht. Zij zijn door de rijks ambtenaren aan boord van in dienst dei- inspectie Ter Neuzen varende sleepboot „Avant II", Zaterdagmorgen op de Schelde bekeurd wegens frauduleuzen invoer. Zondag werd ontdekt dat uit een der lokalen van het militaire bureau in de Nieuwstraat alhier de brandkast ge stolen was. De inhoud was, niet veel beteekeiiend. Hoek. Op Donderdag 6 Februari werd door de Ilocksche zangvereeniging „Cre- sendo" onder voorzitterschap van den heer P. Dregmans een uitvoering ge geven. Nadat allen hartelijk door den voor zitter waren verwelkomd werden eenige zangnummers ten jbeste gegeven, die bewezen dat de directeur, de heer Bliek, de zangeressen en zangers goed in z'n macht heeft. Ook werden de aanwezigen verrast op verschillende komische nummers. Jammer dat hiervoor de muzikale bege leiding niet beter verzorgd was.5 Allen waren zeer voldaan over het geziene en gehoorde en zij hoopten dat „Cresendo" voor de volgende uitvoering niet zoo laag op zich zal laten wachten. Het muziekgezelschap „Concordia" te Axel heeft besloten het fanfarencorps om te zetten in een harmonie. Aange kocht zullen worden dertig nieuwe in strumenten tot een gezamenlijk bedrag van ruim f2700; de oude instrumenten hebben opgebracht f400. Naar de Ax. Crt. verneemt, zijn de gebouwen waarin de rijksnormaallessen te Axel gegeven worden, en die daartoe door het rijk van particulieren worden gehuurd, in eigendom aan anderen over gegaan. Vermoedelijk zullen die lokalen, waar van de huur nog tot April 1920 loopt, gesloopt worden. Het is te verwachten, dat de Rijks Normaalschool, die in de laatste jaren voor deze streek veel van haar beteeke- nis verloren heeft, zal vervallen te meer daar hoe langer hoe meer de Kweek school als de vormschool voor onderwij zers wordt erkend en anderdeels omdat de deelname aan de Normaalschool zeer gering is in betrekking tot de hooge kos ten, die het Rijk daarvoor opoffert. Door de marechaussee's te Axel zijn aangehouden een drietal jongens van ongeveer 12-jarigen leeftijd, die zich de laatste dagen hadden schuldier gemaakt aan diefstal van geld en andere artikelen bij verschillende winkeliers aldaar. Bij nader onderzoek door de politie legden de jongens al spoedig een volledige be kentenis af, waarna zij weer op vrije voeten werden gesteld. Met ingang van 6 Februari is te Clinge haven een publiek telefoonstation open gesteld voor den localen- en interlocalen tefoondienst. Wegens gebrek aan brandstoffen is tengevolge van de strenge koude de openbare school te Oostburg sedert een paar dagen gesloten. Den 12en Februari a.s. wordt te Schoondijke een op IJzendijke aangesloten hulptelefoonkantoor voor het algemeen verkeer geopend. Schcrpenisse. De jachtopziener B. Sclier- penisse, is Vrijdagavond vermoedelijk door |st roopers, in zijn hoofd geschoten. Vrijdagmiddag is de ruim 17-jarige dochter van den landbouwer II. V. te Kerkwerve door een dorschmachine ge grepen en enkele malen rondgeslingerd hetwelk don dood ten gevolge had. In de hoofdstraten van Amsterdam werden gisterenmiddag een paar karren Omstuwd door dichte drommen nieuws gierigen. Uit het midden van die groe pen menschen steeg de scherpe kreet van een koopvrouw op: „De oorlog is afgeloopen! Drie stuivers! De oorlog is uit, menschen! Tweestuivers!" Wie tot de kar doordrong, zag daarop een ver rukkelijke massa gave sinaasappelen en mandarijnen liggen, die voor tien en vijftien centen grif van de hand gingen. De vestinggrachten te Naarden mo gen sinds 1914 om mobilisatieredenen niet bereden worden. Het publiek heeft zich in oorlogstijd daaraan gehóuden, doch dit jaar werd het verbod overtre den, heel Nasfrden zwierde over de prachtige ijsvlakte. Een paar marechaussees wilden dit Zondag tegengaan en kwamen daardoor in botsing met het publiek. Zelfs zou, indien een paar burgers dit niet tijdig verhinderd hadden, een der marechassèes gevuurd hebben. De politie werd ten slotte van de baan gedrongen en het publiek zwierde lustig over het verboden terein. Dit was den groepscommandant toch te erg een detachement soldaten werd er met zand en schoppen op af gestuurd om de ijsbanen te vernielen, doch dit werd door de burgerij wegge vaagd. Toen mengden de burgerlijke autoriteiten zich er in; er werd met de groepscommandant onderhandeld en het schijnt wel, dat deze bakzeil heeft ge haaid. Ten minste er verscheen weder een detachement soldaten dat de banen weer heeft schoongeveegd en het schaat senrijdend publiek werd ongemoeid ge laten. Verdacht. Te Enschede zijn een drietal personen een Duitscher en twee Nederlanders die met den trein uit de richting Hengelo kwamen door de douane aaugehouden en ter beschikking van de politie gesteld als zijnde in het bezit van een gioot aantal sieraden, van welke de herkomst niet duidelijk is. In afwachting van het onderzoek naar de herkomst dezer klei- noodiën die een waarde vertegenwoor digen van naar schatting tusschen f40.000 en föo.OOO zijn de personen in verzekerde bewaring gesteld. Nabij het station te Ommen trof de surveilleerende marechaussee gisteren nacht, een man aan, die kermend van pijn tegen don grond lag en door mes steken ernstig verwond was. Het was een woonwagenbewoner, die door een zijner mede-nomaden zoodanig was toe getakeld, dat zijn toestand levensgevaar lijk is. De dader is gearresteerd. Men meldt uit Katwijk Alhier werd een oude botter voor brandhout verkocht. Het vaartuig bracht bijna f7000 op. Onder gewone omstan digheden zou de opbrengst ongeveer f 50 a f 60 zijn geweest. Woensdagavond heeft aan de artille rie-inrichtingen aan de Hembrug een noodlottig ongeval plaats gehad. Een der geniesoldaten van de spoorweg com pagnie hield zich na afloop van den dienst bezig met schieten, vermoedelijk op houtduiven, toen een kogel terecht kwam in het magazijn van de mitrai- leurs-afdeeling, waar de werkman M. uit Zaandam schrijfwerk verrichtte. Deze werd door den kogel zoodanig aan het hoofd gewond, dat hij op hetzelfde oogenbiik gedood werd. M. een zeer oppassend werkman van 28 jarigen leef tijd, laat een vrouw en 5 jonge kinde ren achter. In het geweer, dat aan de kok bleek toe te behooren, zaten nog 4 scherpe patronen. Men meldt uit Oss aan de „Msb." In den afgeloopen nacht werden bij den landbouwer v. d. K. in de Berchem- sche heide onder Oss een drietal vette varkens gestolen. Door gerucht wakker geworden ging v. d. K. eens kijken en ontdekte de stal leeg, waarop hij zijn inwoiienden zwager ging wekken. Sa men togen ze er op uit en zagen vlak bij huis een tweetal personen bezig een der varkens te slachten. Naderbij ge komen werden ze door de dieven met revolverschoten onthaald waardoor v. d. K. en zijn zwager gewond werden de een in zijn schouder de ander inliet been. Het mocht de politie echter spoe dig gelukken, de daders, gebr. B. te arresteeren. Brutaal stukje. Een bewoonster van de Frankenstrnat. te Den Haag, belde de firma Sakes, juwelier, op, om bij haar een kist met, tafelzilver te laten weg halen, 's Middags vervoegde zich een man met een hand wagen aan genoemd adres om het tafelzilver in ontvangst te nemen. De dienstbode was hem behulpzaam met de omvangrijke kist op den wagen te plaatsen, waarna de man met zijn vracht verdwmen. Eenige uren daarua vervoegden zich aan dezelfde woning in de Frankenstraat twee bedienden van de firma Sakes met een handwagen om de kist met zilver af te halen. Men constateerde toen, dat men de dupe van een oplichter geworden was. Een inmiddels ingesteld onderzoek door de recherche heeft in de zaak nog geen klaarheid kunnen brengen. De waarde beloopt circa f 10,000. Schandelijk. Gisternacht hebben twee inbrekers den alieenwonenden 75-jarigen Klaas Buitenhuis onder Barneveld bijna dood geslagen ou daarna ruim 1'200 aan zilver geld gestolen. De ochtendploeg van de mijnwerkers uit Maastricht is Zaterdagmorgen niet vertrokken, omdat de trein niet verwarmd was. Onder het zingen van de Inter nationale trokken zij om halfzes stad waarts. Een deputatie ging naar het station om verwarming van de wagons te vragen. Ook in de middagploegen zijn bijna geen mijnwerkers uit Maastricht opge komen. Op eenige mijnen ontbraken dientengevolge tot 500 man van het personeel. De besturen van de vakbonden en vertegenwoordigers der mijndirecties zijn naar Maastricht, vertrokken tot het plegen van overleg, ook met de inspectie der staatsspoorwegen, teneinde betere verwarming in de arbeiderstreinen te verkrijgen. Hedenmorgen ongeveer vier uur heeft nabij hét station Tilburg een aan rijding van twee treinen plaats gehad. Enkele beladen wageos, benevens een machine, zijn zeer beschadigd, één wagen ligt met vernielden huisinboedel op de rails. Helaas is er onder een verbrij zelden wagon een nog jeugdig hulptrem- mer levenloos te voorschijn gehaald. De ongelukkige was woonachtig te Roosendaal. Het treinverkeer zal vermoedelijk niet stop gezet behoeven te worden, daar het linker spoor spoedig vrij zal zijn. Men meldt aan de „Msb." Nu de Bolsjewiki geen geld meer kunnen krijgen door middel van bankinstellingen is er iets anders op gevonden. Naar ons bekend is, worden personen gezocht, die bereid zijn buitenlandscho geldzendingen jn ontvangst te nemon om ze aanstonds na inning weer te over handigen aan mot name genoemde Ne derlandsche Bolsjewiki. De moeite dezer tusschenpersonen wordt behoorlijk be loond, doordat zij van iedere f 1000, welke aldus door hun handen gaan f 200 mogen behouden. Het behoeft wel niet gezegd, dat hier door opnieuw een groot gevaar dreigt. De belooning van f200 per f1000 kan voor menigeen een te sterke verleiding zijn om zijn goeden naam te laten mis bruiken als dek-adres voor de Neder landsche Bolsjewiki. Er wordt met de f200 vooral gewerkt onder vrouwen, aan wier adres geldzendingen uit het buiten land, op grond van haar boroep of na tionaliteit, geen opzien of bevreemding behoeven te wekken. Men meldt uit Nijmegen aan het „N. v. d. D." Reeds lang hadden de bnrgorkommie- zen te Beek verdenkingen tegen de vrouw van den soldaatkommies L., die daar als visiteuse dienst doet. Men vermoedde dat zij met smokkelaarsters heulde Een onderhoud met ex-keizer Wilhelm. weg' n- TER NEUZEN, II Februari 1919. „De oorlog is afgeloopen Een ijsopstootje. Onder nomaden. De waarde van brandhout. Onvoorzichtigheid met een geweer. Gevaarlijks dieven. Stakende mijnwerkers. De Nederlandsche Bolsjewiki. Een ontrouwe visiteuse.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2