Uit de Provincie. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. politiek geleid hebben, zijn alleszins verdedigbaar. Het is ons bekend, dat de minister, na bestudeering van de werkelijke verontrustende sterftesta- tistieken, het besluit heeft genomen tot zijn politiek van het oogenbhk sedert dat moment heeft hij de rant soenen doen vaststellen in verhouding tot de voorraden, dien wij op dat oogenblik bezaten en nog konden ver wachten, in de vaste overtuiging, dat de geassocieerden niet konden toezien, hoe ons volk door ondervoeding lang zaam maar zeker den ondergang tege moet ging. De politiek was optimis tisch, maar blijkens de feiten volkomen juist gezien. De winter belooft aan ons volk voorbij te gaan onder beel wat gunstiger voorwaarden en gevolgen dan de vorige. En daarvoor mogen wij dezen minister erkentelijk zijn". Begrepen, volmaakt begrepen Terug naar 't normale leven. Wij lezen in de „Nieuwe Ilaagsclie Courant De Overheid heeft voor de richtige uitoefening harer functies ambtenaren noodïg. Hun werkzaamheden liggen op verschillend terrein. Men spreekt van belasting-ambtenaren, rechterlijke ambtenaren, bureau-ambtenaren en in deze tijden zelfs van crisis-ambtenaren. Dat door deze menschen een hoop nuttige arbeid wordt verricht zal wel niemand durven ontkennen. Ze zijn eenvoudig onmisbaar en bij hun [werk heeft heel de maatschappij belting. Echter kan men in deze dagen wel eens genoeg krijgen van wat men minder vleiend „de ambtenarij" noemt. Nu de Overheid zich jammer ge noeg verplicht ziet allerlei maat regelen van zuiver economischen aard te treffen, waaraan zij vroeger een voudig niet dacht, komt een zeker euvel, dat den ambtenaren altijd min of meer eigen is, doch vroeger niet zóó op viel, duidelijker aan het licht, nl. de sleur. Nu kan er op een normaal regeeringsbureau een zekere sleur heerschen zonder dat het veel hindert. Maar zoodra eeu bureau zorg moet dragen voor tal van spoedig af te handelen beslissingen, die met handel en bedrijf samen hangen, wordt die sleur een groote ellende. Het is niet te zeggen, hoevelen daarvan reeds de dupe zijn geworden. Er openbaart zich dan ook in vele kringen een verlangen naar het einde der „ambtenarij" en men is het er vrij wel over eens, dat er in de we reld misschien nog veel ten goede veranderen kan, maar dat uit het normale bedrijfs- en handelsleven de ambtenaar verre gehouden moet wor den. Wij zijn het daarmede volkomen eens. We willen gaarne met duizenden an deren den strijd tegen de ambtenarij opnemen. Hoe |in i n d e r ambtenaren hoe beter. Het particulier initiatief blijve onze leuze. En we voegen hier aanstonds bij voor de ambtenaarswereld zelf is dit ook gewenscht. Want de breede schare ambtenaren, die zich thans door de buitengewone tijdsomstandigheden met het zakenleven bemoeien en met de distributie belast zijn, zouden op den langen duur heel den stand in discre- diet-"brengen, eenvoudig omdat zij als Staatsorgaan een werk verrichten, waartoe de Staat feitelijk niet be kwaam is. Nu er uitzicht bestaat, dat het normale leven weder langzamerhand hersteld zal worden, moeten we er op uit. zijn, dat „de ambtenarij" verdwijnt. Dat is een lands- en volksbelang. Woensdagavond werd in de Raadzaal alhier een vergadering gehouden van genoodigden, om te spreken over een burgerwacht, Een voorloopig comité werd opgericht, dat de heeren P. A. Galle, Jan Donze en Timmerman opdioeg te zamen met den burgemeester een ontwcrp-reglement te vervaardigen, om aan een straks samen te roepen verga dering voor te leggen, waarna tot defini tieve vqrining van een vereeniging „Burgerwacht" kan worden overgegaan. In de maand Maart as. zal te 's Gravcnhage een examen worden ge- honden voor de betrekking van telegrafist of kantoorbediende voor den dienst te Amsterdam, Rotterdam en 'sGravenhage. Aanmelding behoort schriftelijk te geschieden bij den Secretaris der Examen- commissiün bij den Post- en Telegraaf dienst te 'sGravenhage vóór20Februari a.s. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te dezer plaatse. Dinsdagavond vergaderde onder leiding van den heer J. Huizinga de vereeniging „Werkmansbelang" alhier. Vastgesteld werd een huishoudelijk regle ment voor de huurders van woningen. Het salaris van den secretaris werd bepaald op f 75, en dat van de bode op f2o per jaar. Medegedeeld werd, dat naar alle waarschijnlijkheid eind Februari a.s. een achttal woningen beschikbaar zullen zijn. De huurprijs zal nader bepaald worden. Vermoedelijk zal dit 3,a f3,10 per week wezen. Gisteravond hield de Christ. Werkl. Vereeniging alhier haar 15de jaarverga: dering. Nadat de voorz. met gebed en 't laten zingen van een psalmvers de vergadering geopend had, lSs hij 1 Cor. 13 en sprak een openingswoord. Daarna gaf de secretaris ons een overzicht over den stand van zaken. Er zijn 68 leden, 27 begunstigers en 19 donateurs. Uit de mededeelingen van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten f736,69, de uitgaven f736,436 en dus het saldo f0,256 bedroeg. De werkloozenkas ontving f200,23, gaf uit f 128,70 en heeft thans met het saldo over 1917 in kas f211,53. De ontvangsten van het ziekenfonds waren f 287,865, de uitgaven f 235,38®, het saldo derhalve f 52,485. Het heele bezit van dit fonds is f759,985. De vak school had een tekort van f 59,87. Op de lezing van den heer van Hou tens, over „Verkorting van arbeidsduur"' volgde een aangename discussie. t, Op 's voorzitters verzoek ging de heer v. Houten nasiuiting in dankgebed voor. (Om de plaatsruimte slechts beknopt verslag mogelijk). Van de grenzen meldt men ons, dat de wrijving tusschen Belgen en Hollanders blijft aanhouden. Do eersten vooral zijn heel gauw klaar mét schieten. Zoo is Dinsdag op do z.g. „Vrijendijk" weer op 2 Nederlandsche soldaten ge schoten. Beleedigingen en dreigementen zijn aan de orde van den dag. Naar verluid zullen er langs de grens rnarechaussée's gestationeerd worden. Zeker is wel, dat het voor onze grens bewoners geen reden tot blijdschap is, dat de Duitschers van de grens weg zijn. Diefstallen komen thans veelvuldig vooix Als een staaltje van de kracht van de volksverbeelding kan het verhaal dienen, dat in West-Zeeuwsch-Vlaande- reu de ronde doet, dat een Nederlandsch soldaat door Belgen vermoord is, waarna deze het hoofd van de romp gesneden hebben, en op de weg gezet, waar het gevonden is. Hoewel we het van vele kanten hoorden bevestigen, gelooven we het niet. Er zal overdrijving, misschien zelfs groote fantasie in 't spel zijn. Toch helpen dergelijke verhaaltjes de stemming nog bitterder maken en dus gevaarlijker. Officiëele tegenspraak zou zeer ge wenscht zijn, evenals eendeer krachtige bewaking van de grens door alleszins betrouwbare manschappen. De St.ct. bevat de Kon. goedge keurde statuten van den Zeeuwsch- Vlaamscben Bond van Dorpsslagers, ge vestigd te Neuzen. De Vereeniging van Chr. Onder wijzers, afdeeling Land van Axel, zond een telegram aan H. M. de Koningin, houdende eene betuiging van verknocht heid. Ook de afdeeling Ter Neuzen van den Bond van Vrouwenkiesrecht deed zulks. Ten overstaan van Notaris Drog mans te Axel, werd op 30 Januari laatst leden te Neuzen—Driewegen, krachtens rechterlijk bevel geveild, vastgoed aldaar. Het werd toegewezen voor f 3050. aan dhr. F. Dekker Wz. te Sluiskil. Axel. Alhier zal door de demobilisatie- Commissie morgen (Zaterdag) een ver gadering worden gehouden waarin zal worden behandeld een voorstel van ZEx. de Minister van Oorlog om de personen die vóór 1 Augs. 1918 uit den militairen dienst zijn gekomen, als noe voor eene vergoeding in aanmerking te doen komen. De Commissie bestaat uit de heeren L. .1. den Hollander, voorz., J.M. Oggel, J. de Kraker en A. J. v. d. Vijver. Axel. In de Dinsdag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad, waar bij wegens [ziekte afwezig was de heer W. Dieleman, was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten omtrent den hoof- delijken omslag, in welk schrijven zij er de aandacht op vestigen, dat een [aftrek van f300 voorj noodzakelijk levensonder houd in de tegenwoordige omstandig heden te gering is te achten en dat dit bedrag tot minstens f400 behoort te worden verhoogd. Besloten werd aan den wensch van Ged. Staten te voldoen en de aftrek te bepalen op f T00. De jaarwedden van het onderwijzend personeel der o. 1. school werden gewij zigd als volgtjaarwedde hoofd der school minder dan 4 dienstjaren 1' 1600 4—6 dienstjaren f 1800 6—8 dienstjaren f2000 8—10 dienstjaren f2200: 10 en meer dienstjaren f2400. Jaarwedden onderwijzers minder dan 2 dienstjaren f800; 24 dienstjaren f 1000; 46 dienst jaren tfllOO; 6—8 dienstjaren f1200; 8—10 dienstjaren f1300; 10 en meer dienstjaren f 1550. In deze regeling, die met algemeene stemmen werd aange nomen, is de rijksverhooging krachtens de wet van 23 Febr. 1918 inbegrepen. Voor het bezit der hoofdakte f200 en na 6 dienstjaren f400; voor de vakken 1, m, n en p ieder f 100, zoo in deze vakken onderwijs gegeven wordt. Deze regeling treedt in werking 1 Jan. 1919. De jaarwedden van de beide wethouders werden met algemeene stemmen (beide wethouders bleven buiten stemming) vastgesteld op f250 voor ieder en bet salaris van den ambtenaar van den burgerlijken stand werd gebracht van f200 op f270. Aangenomen werd met algemeene stemmen een voorstel tot het vaststellen eener verordening op de arbeidsbemid deling, benevens een voorstel van B en W. tot afgraving ran de contre-escarpe en aanvulling van de begraafplaats. Een voorstel van B. en W. tot aan wending van pogiigen tot doortrekking van het zijkanaa' Axelsche sassing tot, Hulst werd met algemeene stemmen aangenomen. Tot loden der commissie voor het opmaken van het kohier van den hoof- delijken omslag werden benoemd de heeren J. de Kiaker, J. M. Oggel, J. de Fëijter en F. Dekker, die allen hunne benoeming aannamen. Bij de omvraag werd door één der leden gewezen op de noodzakelijkheid van het toezicht houden door de politie bij de teraardebestelling. Koewacht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is bij den landbouwer A. van Remoortere te St. Andrics zijn eenige koe gestolen. Het dier is hoogst waarschijnlijk naar België vervoerd. Onder Cadzand is een Engels-h vliegtuig, bemand met. een kapitein en een luitenant, in het Zwin neergekomen. Zij waren te Brugge opgestegen voor een proeftocht, maar door den mist verdwaald, Beiden waren ongedeerd, maar van de machine was do schroef gebroken. Om te voorkomen, dat de machine hij hoog water onder water zou komen te liggen, werden pogingen aangewend, mede door de matrozen van de kustwacht, om de machine hoogerop te trekken, maar dit mislukte, zoodat zij later met de reddingboot in veiligheid werd gebracht. Zaterdag werd te Sluis per omroeper bekend gemaakt, dat men vai kensvleesch verkrijgen kon per half of per kwart varken men moest zich daartoe te voren opgeven, enz. Nu hingen Dinsdag twee flinke varkens in een slagerswinkel aldaar, bestemd voor ben, die zich hadden opgegeven. Doch eer de bestel lingen uitgevoerd konden worden, werden de vier halve varkensin beslaggenomen van hoogerhand. Zaterdagmiddag werden te Retran- chement door de marechaussee van Sluis, vlak aan de grens, eenige Belgen aan gehouden, een drietal melkkoeien met zich voerende, bestemd om frauduleus uit te voeren. Inbeslagname volgde, terwijl proces verbaal werd opgemaakt. IJzendijke. Toen de landbouwer E. van Hijfte dezer dagen des avonds naar de schuur ging om zijn beesten te voederen, kwam hij tot de ontdekking, dat er van eene partij tarwe, welke op den dorscli vloer lag,, een gedeelte was ontvreemd. Hij deed daarvan aangifte bij de mare chaussee, die na een uitgebreid onderzoek het mocht gelukken de daders op te sporen. Het zijn een drietal opgeschoten jongens. Middelburg. Ongeveer 14 dagen geleden besloten een 8-tal gedetineerden in de gevangenis om gezamenlijk een pogitig tot ontvluchting en overrompeling van de bewaarders te wagen zij zouden dit doen als zij van de gezamenlijke zaal naar hun „alcoven" werden .gebracht. Zij worden des avonds namelijk met vier personen te gelijk naar boven naar hun slaapvertrekken gebracht. Toen ze op den bewusten avond haar boven gingen, vielen zij daar den bewaker aan en ontnamen hem zijn sabel en de sleutels, terwijl zij trachtten hem met halsdoeken te binden, na hem eerst met slagen verwoud te hebben. Intusschën hadden de vier andere oproermakers beneden den anderen bewaarder aangevallen en getracht hem te binden, wat hun aan- kelijk gelukte. Den bewaarder, die boven was aan gevallen, gelukte het zijn sabel terug te krijgen en zich naar beneden te spoeden, waar hij juist bijtijds kwam toen men bezig was met de sleutels de deur te openen. Hij sloeg zijn sabel op een man, die daarmede bezig was, in twee stukken, waarop hij ook de sleutels weer in zijn bezit kreeg. Ook gelukte het dezen bewaarder, de gevangenen weder allen in de gezamenlijke zaal te krijgen en de deur daarvan te sluiten, waarop hij den directeur ging roepen. Deze begaf zich gewapend met een revolver in de zaal en hield de gevatrgeuen in bedwang, totdat de telefonisch geroepen politie verscheen. Voor tie rechtbank te Middelburg is Dinsdag behandeld de zaak legen A. M. B. van Ter Neuzen, bootsman bij den vrijwilligen landstorm en A. F. Ij., Belgisch zeeloods, wonende te Vlissingen en sedert Juli 1918 gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg. B. werd beklaagd van bet wegnemen van een kaart betrekking hebbende op liet mijnenveld bij Cadzand, waarop hij bad bijgeschreven welke de vrije vaargeulen waren, zulks met bet doel die kaart een der oorlogvoerende landen in handen te spelen, in casu van de entente; terwijl L. die behandeling zou hebben uitgelokt. Bij laatstgenoemden beklaagde aan buis werd de kaart in beslag genomen. Tegen B. werd U/2 jaar en tegen L. 9 maanden gevangenisstraf geëischt. Landbouwtentoonstelling. De vooruitzichten op het houden dezen zomer van een landbouwtentoonstelling in Zeeland zijn ter sprake gekomen in de vergadering der Z. L. M. en waren zeer gunstig. Bij nadere besprekingen is gebleken dat ook van andere zijde veel belangstelling voor het plan getoond wordt. Als de oude toer beurt gevolgd word^ zou dit jaar Goes er voor in aanmerking komen. Nisse. Zaterdagmorgen j.l. bad bet negenjarig zoontje van dhrW. onder deze gemeente bet ongeluk zoodanig op het ijs te vallen, dat bet binnen enkele uren aan hersenschudding is overleden. (N. Z. C.) Te Tholen zijn de scholen gesloten uit gebrek aan brandstof. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Tholen, J. II. Gunning, te IToogeveente Stolwijk, B. J. Kanis, te Midwoldete Blauwkapel, LI. A. de Geus, te Veenendaalte Oudega, W. G. G. Boerekamp, te Paesenste Oud-Beij- erland, W. Biesliaar te Utrecht. AangenomenNaar Delft, P. Zandt, te Edenaar Obdam, G. B. Kruizinga, te Akersloot. BedanktVoor Baambrugge, W. J. v. Lokhorst, te Noorden. Geref. Kerken. Beroepen: Te Maassluis, J. W. Esse- link, te Alteveerte Deventer, Dr. J. J. v. Baarse], te Naaldwijk te Oldehove, G. H. de Jonge, te Wapenveld. BedanktVoor Oudewater, G. Wisse, te Driebergen voor Serooskerke, A. B. W. M. Kok; t.eVelsen; voor Onstwedde, J. Bosch, te Steenwijk. Christ. Geref. Kerk. Beroepen: Te Assen, II. Visser, te Leeuwarden. Geref. Gemeenten. BeroepenTe Axel, A. Makkenze, te Nieuw-Beijerland. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Koudekerke, II. Funcke, te Nij- kerk te Ten Boer, S. Huizinga, te Zijl- dijk te Rijsoord, J. Middelhoek, te Zwijndrecht; te Assen (hoofd). A. Sinne- ma, te Hendrik Ido-Ambaclit te Assen, H. Mastenbroek, te Vlaardingen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). M. d. R. Verwijzende jtiaar achterstaande ad vertentie, waarin ouders en opvoeders wederom worden herinnerd, dat de ge legenheid is opengesteld tot liet aange ven van leerlingen voor de Ambachts school, achten wij bet niet ondienstig daaraan eenige regels toe te voegen. Was tot heden de aangifte voor tim meren en stnedenbankwerken bevredi- gehd, voor schilder liet dit te wenschen over, wat ons inziens verwondering baart, daar juist dit vak zich zoo bij uitstek voor schoolonderwijs leent. Het ligt in den geest des tijds, dat alle jongens bankwerker willen worden en zeer zeker zal de eerste jaren veel vraag naar deze werkkrachten zijn, maar moet dit op denzelfden voet voortgaan, dan kan bet niet uitblijven, of bet aan bod der werkkrachten zal de vraag moeten overtreffen, wat niet anders dan in het nadeel van den werknemer moet uitvallen. Met het schildersvak heeft juist bet tegengestelde plaatsvolgens verslagen van de verschillende Ambachtsscholen in ons land, wordt het aantal leerlingen in dit vak overal minder, zoodat binnen afzienbaren tijd de vraag naar geschoolde werkkrachten bet aanbod verre zal over treffen. Nu kan then aanvoeren, dat in dit vak in den wrnter vaak werkeloosheid althans een korten arbeidsdag voorkomt, ten eerste vindt een goed werkman altijd werk en ten tweede kan, gezien de toekomst voor de bouwvakken daar van geen sprake zijn. Kan bij invoering van den achturen- arbeidsdag door machinale productie in machine en timmervak worden voorzien, in liet .schildervak is dit ten eenenmale onmogelijk, het telkens terugkeerende onderhoud aan gebouwen enz. is en blijft handwerk, zoodat ook hierdoor spoedig handen te kort zullen komen. Een factor waarmede ouders en op voeders wel rekening mogen houden is, dat vooral in deze streek, het voor de leerlingen machine-bankwerkers moeilijk is een ge.scliikte plaats te vinden, zoodat de jongens van de school komende ge- ntfodzaakt zijn ver van huis een werk kring te zoeken, wat op een leeftijd van 1517 jaar niet zonder bedenking is, laat staan, dat in dat geval de eerste jaren nog zal moeten worden bijgespron gen in het onderhoud. Alles bijeen kunnen wij dan ook niet nalaten, ouders en opvoeders bij de keuze van een vak voor bun zoon of pupil bovenstaande goed in overweging te geven, het geldt bier een zeer be langrijke zaak, nl. de toekomst van uwe zonen. Dankend voor de plaatsing, G. A. MAAS. Geachte Redactie Indien liet verslag in de Ter Neuzen- sclie Courant een getrouw beeld geeft van de discussie in de Raadszitting van 16 Januari j.l., kan ik niet instemmen met den indruk, dien Gij daarvan hebt gekregen, blijkens Uw driestar in Zeeuwsch-Vlaanderen 110. 108 van 22 Januari 1919 onder bet opschrift „Onjuist cn niet van pas". Slechts éénmaal lees ik in dat verslag, dat de Burgemeester zijn persoonlijk ge voelen uitspreekt „dat 11.1. bij bet bij- „zonder onderwijs veel te lage tracte- „rnenten worden betaald en dat, ondanks „de zware lasten, die de voorstanders „daarvan zich reeds getroosten, op dat „gebied toch nog veel meer gedaan kon „worden". Mij dunkt, dat wij het hierover wel eens zijn met dien spreker, die in zijn actie op sociaal terrein, onze Christelijke onderwijzers meerdere malen in bescher ming beeft genomen, tegenover onwillige schoolbesturen, die meenen, dat zij hun plicht gedaan hebben, wanneer zij de door het. Rijk vastgestelde minimumsa- lurissen, zonder meer, aan bun personeel hebben uitbetaald. Of dat hier in Neuzen anders is, is een vraag, die ik nog niet dadelijk bevestigend weet te beantwoor den. Het geheele incident, dat door mij levendig betreurd wordt, is een gevolg van een m. i. volkomen mislukte poging van de Rechtsche raadsleden bij monde van den Heer de Jager, om hun stand punt van „geen cent meer" te verdedi gen. Wanneer men toch zegt, nietjte willen medewerken aan een voorstel tot verbetering der salarissen van openbare onderwijzers van gemeentewege, zoolang niet van Rijkswege voorzien is iti den nood der bisoudere onderwijzers, dan kan ik mij geen oogenblik voorstellen, boe deze Heeren denken kunnen, dat een salarisvoorziening van bet onderwijzend personeel aan de Staatsschool, ;die de gemeenteraad nog wel krachtens de wet telkens moet ter band nemen, daarop kan wachten. Hun standpunt kon 111 Juli 1918 nog eenige verdediging vinden, toen de strijd over de bekende Rutgeri- aansche uitlegging van art. 3 der Lager onderwijswet nog in vollen gang was; doch nu bij is beslist en de gemeente raden niets kunnen doen ten faveure van bizondere onderwijzers, zonder met de wet in conflict te Jcomen, vraag ik toch, of bet wel aangaat van zijn tegenstanders iets te eischen, dat onmogelijk is Bovendien cn dat is het gekste, van Rijkswege wordt wat gedaan voor bet onderwijzend personeel in 011s land, ook voor dat aan onze scholen arbeidt. Ik moet toch niet aannemen, dat het wets ontwerp de Visser aan de attentie der Heeren is ontsnaptte meer niet, nu de Voorzitter in zijn toelichting op het voorstel van Gedeputeerde Staten, op dat ontwerp de aandacht vestigde? Had de gansche discussie over het voorstel niet kunnen voorkomen worden, indien men van onzen kant met een meer bezonnen idéé naar voren was getreden en gevraagd bad of het geen overweging verdiende eens bij Gedeputeerden te in- formeeren of zij op behandeling van bun voorstel nog prijs stellen, hangende de bekende Novelle-de Visser? Als men nu eens overleg gepleegd hadeens met elkander gesproken bad, de Rechtsche club en de Rechtsche Voorzitter Zou dat niet meer praktisch resultaat gegeven hebben Ik ben var, meening, dat de scherpe terechtwijzing over bun plicht als Raads lid, die onze vertegenwoordigers in die vergadering van den Voorzitter kregen, volkomen verdiend was en in elk geval hadden do eersten ze kunnen voorkomen. Trouwens, liet voorstel kwam van Ge deputeerde Staten, die in meerderheid Rechtsch zijn en den meesten invloed op deze quaestiën beeft immers de Districts schoolopziener te Middelburg, de Heer Eringa, die een overtuigd A. R. is. Want wat is nu de vrucht van die dis cussie Dat de Heer Nolson zich weder in de blakende liefde van de openbare onderwijzers mag verheugen en van hun daadwerkelijken steun bij de verkiezin gen verzekerd kan zijn E11 dat er mis schien onder de z.g. middenstof nog zul len zijn, die den indruk krijgen, dat de A. R. partij in den grond der zaak „de goedkoopste" is! Me dunkt, dien indruk te vestigen bij de kiezers, zou in strijd zijn met de waarheidals men kennis neemt van onze programs van actie en komt in deze dagen van buitengewone spanning onze actie allerminst te stader Ik geloof wel te mogen opmerken, dat onze tjjd te ernstig is voor misverstan den en incidenten, die met eenigen goe den wil voorkomen kunnen worden. Er moet dan van onze zijde ook maar eens gebouwd worden doch ik herinner mij niet, dat in den tijd, dien ik bier in Neuzen doorbracht veel van liet initia tief onzer mannen is gebleken. Ge spreekt in Uw driestar van bet schoolgeld op de openbare school. Welnu wat is er in den laatsten tijd, bij de stijging der uitgaven van onzen kant gedaan om aan dat schreeuwend onrecht een einde te maken. De misère, die in onze kringen kennelijk lieerschte, is m. i. een gevolg van de weinige samenwerking, die er bestaat. Er zit geen gloed in de zaak. In den Raad staan de Burgemeester "en onze mannen vaak tegenover elkaar. Welke beschouwing hebben de laatsten van hun taak Zijn ze enkel onze vertegenwoor digers om critiek te oefenen Er staat in onze dagen zooveel op het spelOnze mannen in Kamer, Staten en Gemeenteraad dragen een groote verantwoordelijkheid. Komen wij met leege banden bij liet volk, dan breken wij den invloed van ons woord, want dan voelt liet volk, dat we Wiet van den wil naar de daad kunnen voortschrijden. Daarom wijs ik op deze zaak. Niet om ze met een beroep op bet „ze dron ken een glas en ze lieten de zaak, zooals TER NEUZEN, 31 Januari 1919.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2