Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. ^FFfTTTIToT^ No. 109. Zaterdag 25 Januari 1919. 2e Jaargang. Terechtgebracht. Uit het Buitenland. Uit het Biiineuland. Uit de Pers. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswjjkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT: Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Haudelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tet 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker II. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. V Verblijdend. De woelige Novemberdagen hebben ons duidelijk doen zien, welk een zegen rijke invloed er uitgaat van de christelijke vakorganisatie. Ook thans nog is ze een dei steunpilaren voor de regeering tegen socialistische aanslagen. We verblijden ons daarom in de uit breiding en versterking der christelijke vakvereenigingen. Meer dan ooit, is thans organisatie een eisch des tijds. Verwacht mocht dan ook worden dat in onzen christelijken kring de waar deering van het optreden der christelijke werkliedenorganisatie's algemeen zou zijn. Waar dit echter nog niet het geval is, moeten we daarom des te warmer de vakorganisatie op christelijken grond slag steunen. Er staan zoo groote be langen op 't spel. Als onze werklieden niet georganiseerd worden in christelijke vereenigingeu, vallen ze straks aan 't socialisme ten prooi. De roode vogelaar laat niet na telkens te lokken. Daarom juichen we het toe, dat in Zaamslaa- thans een afdeeling van den Christelijken Landarbeidersbond is opge richt. Voor enkele weken een afdeeling van den Christelijken Boerenbond, 't Gaat goed zoo Laat men nu ook zorgen dat de zaak verder in goede banen wordt geleid, 't Christelijk beginsel moet grondslag zijn. En de goede verhouding tusschcn patroon en werkman moet niet ver stoord, maar bevestigd worden. Dat dit kan, blijkt uit het feit, dat het bestuur van den Christelijken Boeren bond op de vergadering aanwezig was, evenals uit het vooraf gepleegde overleg bij de oprichting van de beide afdeelingen mot Patrimonium. Mogen de beide afdeelingen in goede harmonie samenwerken, opdat de resul taten in 't belang van boer en arbeider 't bedrijf ten goede komen. Onder de zegen Gods kan er dan kracht uitgaan van de belijders van Christus Naam, óók op 't maatschappelijk terrein des levens. Zaamslag ging vóór, laten de andere plaatsen nu volgen, 't Terrein ligt lner nog braak. Nóg heeft de roode klauw de geesten niet gegrepen. Laten we vóór zijn. Zooals onze christenplicht ons gebiedt. De tijd is nu gunstig, 't Is het psy chische moment. Grijpt dan, nu 't rijpt V De fout der ongeloovige Staatkunde. „Gezag en orde ontleenen hun sturende kracht aan de gevestigde gewoonte en aan de overlevering. Sla die weg en wat blijft er voor de Ebert's, de Schei- deman's en de Liebknecht's over Of onmacht, óf bruut geweld die beide even heilloos zijn." Aldus schrijft in De Amsterdammer de oud-hoogleeraar Van Hamel. Hoewel we het met de laatste twee zinnen van deu liberalen oud professor geheel eens zijn, dat een socialistisch bewind óf onmachtig is tegenover revo lutionaire aanslagen, óf slechts door geweld zich staaude kan houden, ver- oordeelen we zijn uitspraak, als zouden gezag en orde slechts op gewoonte en overlevering berusten. Dat is een oude liberale theorie. Maar die geen recht van bestaan heeft. Wat op gewoonte of overlevering berust, mist een vasten grondslag. De gewoonten wisselen met de tijdende overlevering staat bloot aan do critiek van het lieden. 9) SCHETS door ZELANDiA. Ze had schik in zijn ongekunstelde blijdschap. Ze was heelemaal de oude, gebogen vrouw niet meerze was wel tien jaar jonger nuen 't leek wel of de droefrimpels geheel waren weg gestreken. „Nou gaan we maar, Janneman," schrok ze, toen haar oude klok langzaam haar zes slagen aftelde„ze zullen wel niet weten, waar we blijven." „Daar is opoe gelukkig," dat zei zach tjes Lena's zwakke stem dat zeien nog nadrukkelijker Lena's blije oogen. Daar was 'n warmte van liefde, van Een gezag, dat op deze grondslagen rust, kan niet bestaan. Gewoonte en overlevering vallen mét den mensch wég. Dit niet te zieu, is juist de font der ongeloovige staatkunde, waardoor ze den weg bereid voor de revolutie. Is toch, zooals de liberaal leert, het gezag niet uit God, maar uit den mensch, dan staat de mensch er als heer boven, en kan het omverwerpen als 't hem belieft. Alleen wie belijdt, dat alle macht die er is, van God is, heeft de echte eerbied voor gezag en orde. Die gehoorzaamt de machten over hem gesteld, om Gods mille. Dat de ongeloovige staatkunde de souvereiniteit Gods loochent en die van het volk leeraart, is de reden, dat ze zoo weinig principieel tegenover revolu tionaire woelingen kan optreden. Daarom verschilt het liberalisme slechts in graad, niet in wezen van het socialisme, En kan alleen kracht uitgaan tegen de propaganda van het socialisme van hen, die ook op 't staatkundig terrein zich buigen voor God en Zijn Woord. Druppelsgewijs worden de verliezen bekend die de verschilllende legers in den wereldoorlog hebben geleden. Nu geeft de Servische minister van oor log de volgende statistiek in het licht Servië mobiliseerde 757,343 man. Voor het offensief op den Balkan ver loor het aan op de slagvelden gesneu velde en aan wond of ziekte bezweken mannen 430.925. De verliezen ge durende het Jaatste offensief, dat de ca pitulatie van Bulgarije en de bevrijding van Servië bewerkte, konden nog niet worden vastgesteld, maar bij dit aantal moeten nog enkele tienduizenden wor den geteld, zoodat het totale aantal der Servische verliezen, dat derhalve de sterfte der mannelijke bevolking van het vroegere koninkrijk Servië weergeeft 435,000 tot 440,000 man bedraagt. In dit aantal zijn de verliezen der vrijwillige Zuid-Slavische troepen, die eveneens ernstig werden geteisterd, daar hun ver liezen de 70,000 te boven gingen, niet begrepen. De toegebrachte schade wordt op zes miljard geschat. De nationalisten in Zuid-Afrika hebben Hertzog en De Wet naar Europa afgevaardigd, met het doel de onafhan kelijkheid van Zuid-Afrika van de vre desconferentie te verkrijgen. Aanvoer van oliën. Het s.s. „American" is van New-York te Rotterdam binnengekomen met een lading van 1660 tons petroleum, 800 tons benzine en 1870 ton gasolie. Zoolleder uit Engeland. Naar de „Ned Lederindustrie" mede deelt, is o.m. de volgende overeenkomst met Engeland getroffenEr zijn toege wezen 13,400 ton looimaterialeu (op basis van 30 pCt. tan ine) plus 300 ton bichso- maat. Het wordt per kwartaal verstrekt is het in een kwartaal niet per eigen stoomschepen gehaald, dan wordt het afgeschreven. De Engelsche autoriteiten hebben ons land een extra rantsoen toegekend van 4000 ton looistof, dat op Engelsche boo ten kan worden verscheept. Zonder tegenprestatie zouden geïm- echte genegenheid in de' wijze, waarop opoe werd ontvangen. Ze voelde het wel, de oudeze voelde die atmosfeer, die zoo weldadig haar omgaf. Jan moest vertellenvan de reis, van opoe's kamertje; van zijn dapper helpen van moe, die zoo'n klein meisje was geweesten guitig lachten z'n oogen moe tegen. En grootje glimlachte maar bij 't vertel len van haar jongen „Eir vondt U het óók geen leuk ka mertje, moe „Ja, Jan héél leuk zei ze. „Zoo," kwam Jan wijs „en waarom bent U er dan later nooit meer geweest Er was een pijnlijke stilte. Opoe keek voor zichMoe kreeg een kleurPa schoof op zijn stoel heen en weer. Jan keek verwonderd, wat was dat nu Opoe brak de ban: porteerd kunnen worden 150.000 Indische en 250 000 Argentijnsche en andere hui den, verder eventueel in ruil nog 100.000 huiden. Verder is nog sprake van den invoer van 300 ton leder. De tenuitvoei legging der overeenkomst is geheel af hankelijk van de scheepsruimte, die wij er voor beschikbaar stellen. De, zoolleer voorraad in ons land is op het oogenblik uiterst gering. Ons theerantsoen. Naar de „Maasb." verneemt, bedraagt het theerantsoen, dat ons land bij het Londensche agreement is toegewezen, 5000 ton. Petroleum v r ij Naar men aan het „N. v, d. D." meldt, zal de vrije handel in petroleum spoedig intreden. Nederlandsche maatschappijen in het Noorden des lands hebben con troleurs en verkoopers aangesteld om reeds 1 Februari hun werk te beginnen. De Nederlandsche schepen in Amerika. Reuter seint uit New-York Hot scheepvaart-departement der Ver. Staten deelt mede dat alle opgevorderde Nederlandsche schepen, met uitzondering van die, welkm zich in regceringsdienst bevinden, aanprun eigenaren zullen wor den teruggegeven, zoodra zij in de Ame- rikaansche havens beschikbaar zijn. V r ij g e 1 a t e n schepen. Door het vrijlaten van de indertijd door de Britsche regeering in beslag ge nomen Nederlandsche schepen komen de reederijen in het bezit van totaal 42 stoomers, metende 105.309 bruto ton. Verhoogde rantsoenen. (Officiëel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede In de vergadering van de Tweede Ka mer van 13 November 1918 verklaarde de tijdelijke voorzitter pan den Raad van Ministers, dat Nederland zou kunnen re kenen op toevoer gedurende een jaar vau (o.a. 375.000 ton broodgraan inclusief rijst, 45.000 ton chilisalpeter, 40.000 ton phosphaten, 25.000 ton pyrieten en 300.000 ton mais voor veevoeder. Voortgezette onderhandelingen hebben thans tot het resultaat geleid dat deze hoeveelheden met ingang van 30 Januari zijn verhoogd als volgtbroodgraan tot 600.000 ton, salpeter tot 70.000 ton, plios- phaat 60.000 ton, pyriet tot 33.000 ton, mais voor veevoeder tot 500.000 ton. Voor andere soorten veevoeder is een jaarlijksche hoeveelheid bepaald van 250.000 ton. Rijst is niet meer begrepen onder broodgraan, maar er is een apart rantsoen van 70.000 ton voor rijst, in clusief ,mout, sago, tapioca, mandioca, arrowroot en stijfsel. Met „tou" wordt in het bovenstaande bedoeld een metrieke ton, is 1000 K.G. Verkiezing P r o v. Staten: De stemming voor de verkiezing van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is bepaald op Woensdag 9 April. In Noord-Holland is de stemming be paald op 3 April. In Groningen op 2 Aprii. Een Socialistisch congres. „Het Volk" meldt dat Zondag 2 Fe bruari a. s. te Amsterdam een congres inzake de levensmiddelenvoorziening za! worden gehouden. De bijeenkomst wordt uitgeschreven door het partijbestuur der S. D. A. P. en het bestuur van het N. V. V. Een deputaten-ver gade ring? De antirev. kiesvereen. „De vrije Fries" „Maar Jan, Moe woont nu immers in d'r eigen huisze kan jullie toch niet allemaal alleen laten. En nou kan jij in Moe's plaats, hé Ik weet het beter", zei Riemstra „voortaan komt Opoe bij ons, hé Opoe?" en hij legde liefkoozend zijn hand op de hare. Ze voelde tranen lauwen op haar ka ken. „Ja," juichte Jan en een blosje van verrukking toekende zich op Lena's bleek gezicht. Riemstra behoefde geen nadere schuld bekentenis te doenzijn voorslag was de meestoprechte en welgemeende. ,,'t Is heel mooi van je, Jan," zei ze eindelijk tegen Riemstra„maar nee, dat zou ik toch niet kunnen, van m'n huisje afzienOch, ik ben d'r zoo eigen an 'k zou 't niet kunnen missen, nee." Dat werd een wedijver, om Opoe van te Sneek sprak bij motie uit, dat een deputatenvergadering in het vroege voor jaar noodzakelijk is, daar de tijdelijke benoeming van voorzitter en vice-voor- zitter in het centraal-comité niet in over eenstemming is met het statuut, daar de benoeming leden van genoemd comité door de deputatenvergadering dient te geschieden. Voorts dient de antirev. partij zichjjit te spreken met betrekking tot de komende grondwetsrevisie en wekt een depntaten- vergadering geestdrift op voor de a. s. verkiezingen. De Sigaren industrie. Naar de „Tel", weet te melden, moe ten in alle Nederlandsche fabrieken te zamen circa 2 milliard sigaren opgesta peld liggen, voor binnenlandsch verbruik voldoende voor 4 jaar, daar het jaarlijksch verbruik op 500 millioen stuks wordt geschat. Evenwel zijn de voorraden tabak zoo goed als uitgeput, zoodat een steeds toe nemende werkloosheid dreigt. Tegen de belastingplannen van minister De Vries. De antirevolutionnaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Utrecht heeft, naar de St. Ct meldt, de volgende motie aangenomen De kiesvereenigiug, enz., kennis geno men hebbende van de mededeelingeD van den minister van financiën, waarbij deze een belasting aankondigde op koffie, thee, cacao, enz.betreurt ten zeerste, dat de minister voor dekking van de staatsschulden een belasting wil gaan heffen op artikelen, die door het alge meen gebruik, ook in de kringen der financieel-zwakken voor een belasting niet in aanmerking mogen komen, in 't bijzonder niet, omdat een zoodanige be lasting hoogst onbillijk kan worden ge acht en niet in verhouding van de draag kracht van de verschillende deelen dor bevolking. verzoekt der regeering dringend voor stellen tot heffing van deze belasting niet in te dienen en draagt het bestuur op deze motie ter kennis te brengen van de regeering, het centraal comité, 4*^ centrale convent en de Antirev. Kamer club en ter publicatie te zenden aan de pers. Luit. Graafland heeft, naar uit Maas tricht aan de „'s-Hertogenb. Ct." wordt geweld, meegedeeld-, dat er Maandag ge tracht is, van Aken uit pakken met op roerige geschriften over de grens te brengen, hetgeen evenwel door de waak zaamheid der militairen belet werd De pakken zijn in beslag genomen. Revolvers gestolen. Aan het „Centrum" kwam ter oore, dat aan de Rijksartillerie-imichtiugen nabij de Hembrug dezer dagen 5000 re volvers zijn gestolen. Naar de zegsman van het blad beween de, zouden het Duitsche revolvers zijn, afkomstig van de ontwapening der door Limburg getrokken Duitsche troepen. De Rijksmiddelen over 1918. In het geheele jaar 1918 is de op brengst van alle middelen ongerekend die, welke in verband met de buiten gewone omstandigheden worden geheven f249,232,000 geweest, d.i. f 14,158,000 meer dan in 1917. Hier volgt een over zicht van de opbrengst der middelen in de laatste 10 jaar 1909 f 150,089,000 1914 f 174,341,000 1910 156,361,000 1915 169,613,000 1911 163,052,000 1916 198,669,000 1912 167,274,000 1913 176,432,000 1917 235,075,000 1918 249,232,000 haar standpunt af te brengen. Maar 't eenigste, wat verkregen werd, was, dat grootje beloofde, er eens op te zul len slapen. En den anderen morgen, toen ze met Riemstra ep Hanna alleen was, en die beiden haar vergiffenis vroegen, voor wat ze haar hadden aangedaan, Riemstra vooralen toen ze met schreiend- lachen de oogen geantwoord had, dat ze daar over geen woord meer hooren wou toen herhaalde Riemstra zijn verzoek. Maar grootje was beslist. Nee, op d'r eigen wou ze blijven. Maar dikwijls zou ze komen. En heel graag zou ze hebben, dat haar kinderen haar kwamen opzoeken. Daar was ze niet af te brengen. En zoo gebeurde 'took. Ze bleef wonen op d'r hofjemaar zorgen had ze niet meer. En ,,'t waschje," en d'r „werkhuis" behoorden tot het verledcnc. Behalve de bijna f250 millioen aan gewone ontvangsten, die de schatkist in het afgeloopen jaar kon boekon, vloeiden haar nog aan buitengewone belastingen ruim f218 milloen toe tegen f21678 millioen een jaar geleden. De oorlogswiustbelasting droeg daartoe f 164,29 millioen bij, tegen f 167,87 milli oen in 1917. Terwijl de verdedigings belastingen la en lb, ad resp. f2,93 millioen en f20,18 millioen, iets onder de bedragen van het vorige jaar zijn gebleven, is de verdedigingsbelasting II, die gebaseerd is op het zuivere inkomen, volgens de inkomstenbelasting, ad f30,70 millioen, f7,2 millioen voordeeliger uit gevallen dan in 1917. Aan opcenten ten bate van het leeningsfonds 1914 kwam voorts een bedrag binnen van ruim f40 millioen, tegen f36% millioen een jaar tevoren. Uit al het bovenstaande is wel geble ken, dat er, de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen, over de produc tiviteit van de verschillende bronnen van inkrmsten niet te klagen valt. In dien de inkomsten gedurende de volgen de jaren in gelijke mate mochten blij ven toenemen (wat helaas te betwijfelen valt) dan zou de positie van de schat kist bij de vermindering van lasten, die het eindigen van den mobilisatietoestand en van de geldverslindende economische maatregelen met zich zal brengen, er minder somber gaan uitzien dan voor 't oogenblik alsnog het geval is. Lenige regeling. Een aardige bijzonderheid deelt de heer Stork mee. In een nog niet door den Russischen geest bevangen industrieplaats in Duitsch- land deed een Hollandsch afnemer do volgende ervaring op Een gereedstaand werktuig kon niet binnen den door hem gewenschten ter mijn verzonden worden wegens den achtarendagdirectie der fabriek noch Arsolraad wisten uitkomst, de voorschrif ten waren absoluut. Maar de werklieden zelf, die het werk moesten afleveren, wierpen hun 8-uren- dag over boord voor een flinke fooi. Toen hun op die beginsel verzaking ge wezen werd, was het antwoord„Och, wat helpen ons de beginselen, geld ver dienen is hoofdzaak". Deze anekdote is voor den schrijver eene aanwijzing dat de regeling van den achturendag lenig behoort te zijn. (Rotterd.) Barbertje moet hangen. Barbertje moet hangen oftewel Mi nister van IJsselstein verdient de strop. Een der klachten tegen Minister Pos- thuma was dat hij te karig bij de dis tributie optrad. Groote voorraden warerr hier, groote voorraden waren daar e i die alle moes ten ter beschikking van het volk gesteld worden. Minister Postuma deed het niet, en dus was hij de zondebok, het voorwerp van veler smaad en vijandschap, het be- geerig mikpunt van het sociaal democra tisch hoofdorgaan „Het Volk" niet het minst. Gunstiger tijdsomstandigheden stellen Minister van IJsselstein in staat met milder hand op te tredenveel ruimer is de voedselverstrekkinghet weke- lijksch distributielijstje krijgt allengs een respectabelen omvang. Ze had het nu goed. Daar zorgde Hanna wel voor. „Kijk nou es!" zeiden de belangstel lende buurtjes een maand later, toen op een Zondagmiddag Riemstra en Jan en Lena Opoe op d'r hofje kwamen op zoeken. „Visite zeg, bij vrouw Van Hagen "Heb-ie ooit van je leven Nee, maar! Wat gaat er nou nog meer gebeuren?" „Weten jullie dat nog niet? Da's d'r dochter nou 'k zei t'je ommers toen wel „En ze mocht niet bij die lui in huis kommen, zei je 1" zegevierde een ander. „Da's nou veranderd, vat-je Menschen wat 'n statigheid. Nou Ja, dat was veranderd. Maar er was méér veranderd, dan de buurt vermoedde. EINDE. eamnass- r. 2tmi.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1