Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. DE RIJKSKLEEDING. Volgens het „Vad." gaat liet met den verkoop van de Rijkskleeding naar wensch, doch van de bovenkleeding wordt zoo goed als niets verkocht. De verkoopers in Den Haag en Am sterdam zeggen, dat het publiek niet aan de kleeding wil, zelfs niet aan de motor jekkers, zoodat het allen schijn heeft, dat het Rijk met een grooten voorraad kleeren blijft zitten. De verkoopprijzen zouden zoo gesteld zijn, dat de volledige kosten van ver vaardiging en administratie gedekt zijn, indien alles verkocht werd. GEEN HERHALINGSOEFENINGEN. Blijkens de Memorie van Antwoord betreffende de Oorlogsbegrooting zullen dit jaar geen bizondere of herhalings oefeningen worden gehouden. BESTRIJDING DER SMOKKELARIJ. Binnenkort zullen weer 2000 militaire hulpkommiezen aangesteld worden ter bestrijding der in den laatsten tijd weer toenemende smokkelarij. EEN MIDDENSTANDSWEEK. Het Hoofdbestuur der Vereeniging van den Chr. Handeldrijvenden eu Industri eeion Middenstand heeft in zijn jongste vergadering besloten binnenkort door het geheele land een Middenstandsweek te houden. HOE DE GRIEP GEGREPEN HEEFT. Het centraal bureau voor de statistiek geeft sterftecijfers, welke schrikwekkend kunnen genöemd worden. In ons geheele land stierven van Juli tot en met Sept. van 't vorig jaar 3225 mcnschen tegen 5506 in Oct. en 16.951 iti November in die maand dus 15000 menschen meer dan in een der maanden Juli, Aug. of Sept. Daarvan overleden aan Spaausche griep in de maand November meer dan 10.000 menschen. Terwijl in October de Spaansche griep de meeste slachtoffers in Overijssel greep, tastte ze in November de provincie Drente op schrikbarende wijze aan, terwijl ook over Groningen haar doods adem vele jonge menschen wegblies. Had ze in October Friesland, bij andere provincies vergeleken, gespaard, in November was het sterftecijfer in die provincie ook ontzettend hoog. De anti revolutionaire kiesvereeni- ging te Groningen dringt aan op plaatse lijke keuze bij de gemeenteraad. Donker vooruitzicht. Van beteekenis is het oordeel van onzen gezant te Berlijn, Baron Gevers. Hij kent de Duitsche en Hollandsche toestanden hij kent de kracht der re volutionaire beweging. En mi is het merkwaardig dat hij, die de revolutionaire woelingen van nabij heeft gadegeslagen, een uiterst somberen indruk koestert over hetgeen Nederland te wachten staat. Een medewerker van „De Groene Week" had een onderhoud met hem en tot waarschuwing van vele luchthartigen moge dit deel uit zijn onderhoud volgen Zeer velen hier te lande zijn van meening, dat na de mislukking van den staatsgreep der socialisten het gevaar voor Holland voorbij is. Men verliest hierbij echter uit het oog, dat deze staatsgreep om drie redenen tot mis lukking gedoemd was; ten eerste om dat de stemming er nog niet rijp voor wasten tweede omdat deze theater- revolutie dagen te voren, aan de bur gerij was aangekondigdten derde omdat hij zóó onhandig was voorbereid, dat men zich bijna afvroeg, of zulks niet opzettelijk was geschied. Men kan echter met zekerheid zeggen, dat deze drie redenen zich een volgende maal niet zullen doen gelden. Caveant con- sules Het is struisvogelpolitiek, de drei gende teekenen niet te willen zien, welke de wereldgebeurtenissen als stormvogels vooruit vliegen. Staan de politieke kopstukken der Entente met de handen in den zak en wachten zij werkeloos af, welken loop de dingen nemen Zulks zou een erkenning zijn hunner onbekwaamheid, maar onbe kwaam zijn politici natuurlijk nooit, doch zij zijn steeds uit op de verwe zenlijking van bepaalde oogmerken. Zoo geven ook thans hun bijzondere oogmerken den doorslag. Men handelt als de roekelooze speler. „Derevolutie in Duitschland", aldus redeneert men bij de Entente,'„heeft ons, zonder dat het ons iets kostte, zóóvele rijpe vruch ten in den schoot geworpen, dat wij maar kalm moeten afwachten, of de storm ons misschien een nog grooteren oogst oplevert, al heeft ook de vroeger zoo zwaarbeladen boom al heel snel een erg kaal voorkomen gekregen. Welnu, laten wij het nog een week of drie, vier, aanzien". Doch alleen let tend op de gemakkelijk te behalen winst, heeft men geen oog voor de dreigende teekenen, die zich aan alle kanten voordoen. Deze houding doet denken aan dien domincn man, die den dijk afgroef om zijn wegen te verbeteren, totdat de rivier zwol, door den zwakken dijk heenbrak en wegen en akkers van onzen man verwoestte. De woeste zee is Rusland. Duitschland is de steeds zwakker wordende dijk en de Gealli eerden zijn de bezitters der wegen en der vruchtbare landouwen. Wij, Hol landers, moeten met ernstige bezorgd heid de ontwikkeling van den sociaal- politieken toestand volgen, want ons land is de eerste weide, die achter den beschermenden dijk ligt. Onwaarachtige leuze. Kuyper's dwangwet moet worden af geschaft Dat was de kreet, waarmee het soci alisme in 1905 zich tegen het ministerie Kuyper keerde en het kon zoete wraak nemen op den man, die in 1903 eene misdadige woeling onderdrukte. Van belemmering van rechtmatige vakactie door dfe wet van 1903 is nim mer iets gebleken. Henri Polak zei het al kort na de totstandkoming: „De vakorganisatie kan bloeien ook onder deze wet De uit komst stelde hem in het gelijk. Hoe weinig dan ook de stakingswet van 1903 eene belemmering oplevert voor gezonde, ordelijke ontwikkeling., blijkt uit wat in 1913 geschiedde. Toen verkeerde het socialisme nog in zijn evolutionaire periode, waarin het langs parlementairen weg de gewenschte hervormingen zocht te verkrijgen. Met Dr. Bos handelde Mr. Troelstra over de vorming van een ministerie. Welnu, merkwaardig is het „Vader land" herinnerde hieraan dezer dagen terecht dat onder de voorwaarden die Mr. Troelstra voor saamwerking stelde met geen enkel woord gerept wordt ovey de wet van 1903. Een feit, des te merkwaardiger, omdat Dr. Bos en de vrijzinnig-democraten indertijd tegen Dr. Kuyper's wet hun stem uitbrachten. Is nog sterker bewijs van noode voor het onwaarachtige van de leuzeweg met Kuyper's dwangwet? (Rotterd.) De doodstraf. Wij lezen in de „Residentiebode" Hebt gij dat weer gelezen van dien moord bij Oisterwijk Een jongen uit Etten komt daar met een buidel met geld drie individuen worden begeerig naar dat geld, snijden den Ettenschen jongenman den hals af en nemen den buidel. Wat zou 't Hoogstens kan daar eenige jaren gevangenisstraf op zitten. Zouden die drie menschen even lichtvaardig hun moordplan hebben ontworpen als zij geweten hadden, dat bij ontdekking hunner misdaad de galg hun wachtte? Er is meeuingsverschil of de dood straf moet worden ingevoerd als her stel van recht dan wel ter Jalgemeene beveiliging. Die de eerste meening verwierpen kunnen langzamerhand niet meer ont kennen, dat het jtweede motief drin gend is geworden, zegt het „Dagbl. v. Br." terecht. Het is ontzettend zoo lichtvaardig als er tegenwoordig met een men- schenleven wordt gespeeld. Denk aan |de drie kwajongens, die op 'n haar na heel Amsterdam in de lucht hadden laten vliegen. En om de haverklap leest men te genwoordig berichten over moorden Moorden om 'n handvol gefd in den regel. Waarlijk, als ooit de algemeene veiligheid [herstel der doodstraf eischen kan, dan nu. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van den heer K. Duizenstra, waarin aan gedrongen wordt op aansluiting bij den Vrijwilligen Landstorm. In deze benar de tijden heeft het vaderland den stepn van iederen weidenkenden burger noo- dig. Voor jonge menschen is hier een mooie gelegenheid al kost het opof feringen om hun vaderlandsliefde te toonen. Vrijdagmorgen tegen 10 uur is een spocdeisehende Raadzitting uitgeschre ven. Door de politie alhier is de hand ge legd op een eigenaardigen dief. De man hield zich onledig met het uitsnijden der riemen van de portieren in de spoor wagens van de lijn Ter NeuzenHulst. Bij liet verhoor bekende de man, zoo dat hij zal voorgeleid worden voor den officier van Justitie. Door den burgemeester dezer ge meente is in antwoord op het telegram van den gemeenteraad het volgende telegram ontvangen „De Koningin, zeer erkentelijk voor de betuiging van trouw en gehechtheid aan Vaderland en Vorstin iti deze dagen door den gemeenteraad van Ter Neuzen geuit, draagt mij op U en den Raac Hoogst Derzelver oprechten dank te betuigen. Adjudant van dienst, VERSLUIJS." Hoek. De vereeniging tot verzekering van verliezen van varkens hield haar jaarvergadering. Uit het verslag bleek een goed slot ran f 107,10, met het saldo van de vorige jaren f 1994,97. Als weger werd gekozen de heer P. Dieleman Fz. en herkozen de wegers P. Haak en Jac. Klaassen. Hoek. Zaterdagnamiddag gingen twee meisjes langs de z.g. tramlijn naar de hofstede van den heer C. de Putter, om eenige boodschappen te doen. Door een sergeant-soldaatkommies, in de meening dat hij smokkelaarsters voor had, werden een vijftal schoten op hen ge lost, gelukkig, zonder te treffen. Daar zij het toen op een loopen zetten, trok de sergeant zijn tunique uit 'en holde de meisjes achterna tot op de hofstede, waar hij wel een weinig schrok toen hij daar de twee meisjes (ook natuurlijk een weinig ontsteld) aantrof. 't Is te hopen dat de sergeant zich voortaan eerst een beetje op de hoogte zal stellen alvorens schoten te lossen op onschuldige slachtoffers. Tijdens de vergadering der var- kensvereeniging alhier op Zaterdag 1.1. ging het er zoo rumoerig naar toe, dat de Burgemeester en politieel- bij moesten komen om de orde te handhaven. Het schijnt dat de bolsjewikische ideeën ook al Hoek bereikt hebben. Zaamslag. Alhier word ten verzoeke van F. G.' de Bokx, aks voogd over de kinderen van wijlen G. F. de Bokx en E. Jansen, verkochteen woon- en winkelhuis met erf en schuur, groot 2 aren 16 centiaren, en een perceel grond, liggende bij voormeld woonhuis groot 1 are 44 centiaren. Beide perceelen weiden aangekocht door den heer A. van Areuthals vooi f 3550 en f310. Een woonhuis met toebehoorer. en grond, waarvan het levenslange vruchtgebruik toebehoort aan F. van de Voorde. Kooper werd de heer J. Knijff voor f620. Axel. Vrijdag j 1. werd de jaarverga dering gebonden van. de Vereeniging Werkmansbelang"De kas sloot dit jaar met een aanmerkelijk tekort. De aftredende bestuursleden M. Loof, A. van Meurs en P. J. van Driel werden herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer Minjon als bestuurslid gekozen werd P. K. Dees. Een telegram werd namens de Vereeniging gezonden aan II. M. de Koningin, waarin trouw en gehechtheid aan Haar en het vaderland werd uitgesproken. Ook werd nog besloten de contributie voor dit jaar te verhoogen. De Chr. Zangvereen. „Asaf" alhier, kreeg in antwoord op een telegram van trouw 'eu gehechtheid aan H. M. de Koningin, het volgende antwoord terug H. M zeer erkentelijk voor de ge voelens van gehechtheid en trouw aan Vaderland en Vorstin in deze dagen door U allen geuit, draagt mij op U hoogstderzelver oprechten dank te be tuigen. VERSLUIJS, Adjudant. De vorige week werden hier twee Belgische militaire deserteurs binnenge bracht. Na alhier een nacht vertoefd te hebben werden ze ouder militair ge leide weer naar België teruggebracht. Gisterenmiddag werden alhier vree- selijke slagen gehoord, komende uit Zuidelijke richting, 't Was zoo erg, dat deuren en ramen stonden te rinkelen. In de openbare school sprongen de ruiten stuk en de buizen uit de kachels waardoor de onderwijzers genoodzaakt waren de school te sluiten. Op de lijsten tegen annexatie is te Axel geteekend door 2567 meerderjarige personen, terwijl aan bijdragen ter be strijding der kosten is ontvangen een bedrag van f784,025. De vorige week is te Axel weer een rijwiel gestolen, waarop nieuwe banden waren. Tot heden is de dader nog niet opgespoord. Axel. Vrijdag is alhier ten nadeelo van den brievenbesteller L. een rijwiel gestolen, dat hij even tegen een boom had gezet, toen hij aan het Kanaal de post bestelde. Benoemd tot directeur van liet Fanfarensgezelschap Concordia J. E. Blansaart. Axel. De bevolking bedroeg op 31 Dcc. 1918 5562 zielen. De vermeerde ring is 65 personen. Die van Sas van Gent 2738 en de vermeerdering met 73 personen. Hulst. Gisteren rinkelden de ramen en sprongen de deuren open, tengevol ge van zware ontploffingen in België. Bij den heer V. in de Steenstraat sprong een groote ruiteen meisje dat er voor stond, viel door den schrik van haar zelf. In de vestibule van den heer v. W. op de Markt kwam kletterend een ruit neer. Vermoedelijk waren de Belgen bezig met het opruimen van landmijnen door de Duitschers rond Antwerpen gelegd. Koewacht. Door een onbekende oor zaak brak brand uit in de schuur van den klompenmaker A. Kamoen op den Nieuwen Molen. Deze had zijn schuur verhuurd aan den Belgischen vluchte ling C. Goossens, die daar een aanzien lijke hoeveelheid vlas geborgen had. Door den hevigen wind viel er aan blus- sclien niet te denken Al het vlas ver brandde. Ook een vet varken en een geit kwamen in de vlammen om. Donderdag werd nabij Koewacht ze kere J. de B. van Moerbeke bij het frauduleus van Nederland naar België smokkelen van een hoeveelheid lijnzaad door een geweerschot van een daar dienstdoend commies gevaarlijk in den schouder getroffen geneeskundige hulp werd .onmiddellijk ingeroepen. Boschkapelle. Bij den we'rkinan Fr. E. gooide een kind, dat 's avonds op zolder te bed lag, met brandende lucifersnaar het bed dor andere kinderen, waardoor een deken vuur vatte. Op het geroep der kleinen, had de moeder de tegenwoordigheid van geest, om dadelijk met een grooten emmer water naar boven te snellen, en kon zij nog tijdig het vuur blusschon, dat ook reeds het bed had aangetast. V c r g a d e r i n'g gehouden op 17 Januari 1 9 1 9 te IJ z e n d ij k e. Aanwezig alle leden. De Voorzitter heet de leden welkom. De notulen der vorige vergadering worden gelezen eu goedgekeurd. Het Nederlandsch-Verbond van Vak- voreenigingen heeft bericht dat de heer J. Oudegeest uitstedig is, en dus niet kan berichten of hij als lid van het Eere- Comité zal toetreden. Van het Classikaal Bestuur van IJzen- dijke is een schrijven ontvangen, dat het zich aansluit bij de verschillende pro testen. Een schrijven is ontvangen van de afdeeling Ter Neuzen van den Ned--r- landsehen Bond van Post- en Telegraaf- beambten „De Post". De heer P. Brakman te Hilversum, heeft aan het Comité bericht, dat er zich te Hilversum een Comité van Zeeuwen gevormd heeft om onze actie zedelijk te steunen. Tal van lijsten met handteekeningen zijn binnen gekomen, en met vreugde kan geconstateerd worden, dat er schit terend op de lijsten geteekend is. De Secretaris brengt verslag uit van de actie der verschillende plaatselijke Comite's. Namens het Comité Ds. J. N. PATTIST, Voor/.. Mr. P. J. VAN BORTEL, Seer. Oostburg, 20 Januari. Middelburg. Alhier is het platina top stuk van den bliksemafleider van den Langen Jan gestolen. De Februari Premiekeuringen zul len behoudens nadere goedkeuring plaats hebben op de volgende data en plaat sen Maandag 10 Februari te Kruinirigen Dinsdag li Februari te Hulst Woens dag 12 Februari te Axel; Donderdag 13 Februari te IJzendijkeVrijdag 14 Februari te Oostburg; Maandag 17 Fe bruari te Middelburg; Dinsdag 18 Fe bruari te Goes en KortgeneWoensdag 19 Februari te St. MaartensdijkDon derdag 20 Februari te St. Philipsland Vrijdag 21 Februari te Zierikzee. De centrale hengstenkeuring zal geliou den worden te Goes, op Donderdag 27 Februari, Door het kanaal van Z-Beveland passeerden in 1918 in het geheel 27578 schepen, metende 10.350.680 M:i. Hier van waren 31 zeeschepen, 8439 stoom schepen, (vrachtschepen enz.) 12249 vletters en 3563 visschersschepen. In 1913 werden in het geheel onge veer 65000 schepen geschut. Nu ook de heer C- IJsebaert niet in aanmerking wil komen voor een eventueele herbenoeming als lid der Staten, is het aantal Statenleden voor Zeeland, dat geen hernieuwing van mandaat wenscht, geklommen tot 9. Vereen, tot Chr. verzorging van krankzinnigen i n Z e e 1 a nd. Het aantal afdeelingen dier vereeni- gingen is geklommen tot 66, het aantal leden klom van 3660 tot 3879. De geneeskundige dienst werd opge dragen aan den geneesheer-directeur, den heer W. K. Dikland en aan den dokter P. de Jonge van Tholen, als opvolger van den heer J. J. Wallien. Wegens ziekte van üs. L. Aalders wijdde de voorzitter der vereeniging, Ds. J. II. Donner, zich aan de geestelij ke ver zorging, daarin trouw geholpen door Ds. N. N. B. de Ligt, Ned. Herv. predikant te Middelburg. Op 31 December waren in de stich ting „VrecLelust" te Bergen op Zoom 230 mannen 254 en vrouwen aanwezig. Over leden zijn 36 mannen en 24 vrouwen. Uit Zeeland werden 124 mannen en 153 vrouwen verpleegd uit Zuid-Holland 120 mannen en 122 vrouwen uit Noord- Brabant 25 mannen en 29 vrouwen. Men had met vele moeilijkheden te kampen wat betreft voeding, verlichting en kleeding. Thans kan de stichting direct vanwege het centraal kantoor der Rijksdistributie voorzien worden. Voor de patiënten werden speciale rantsoenen vastgesteld. De grootste zuinigheid moest betracht met de petroleumverlichting, terwijl zelfs tegen hooge prijzen de kwaliteit der kleeding veel te wenschen overliet. De gewone onderhoudswerken aan de gebouwen moesten tot het strikt nood zakelijke beperkt worden. Wegens petroleumgebrek moet 'de stichting eerstdaags een kostbare nood- installatie plaatsen tot verzekering van licht- en watervoorziening. Van leden en begunstigers werd over 1917 f3851,6973 ontvangen, welk bedrag door collecten en giften tot f4655,2473 opliep. De exploitatie-rekening van de stichting vermeldt aan ontvangsten f293,795,22, aan uitgaven f3J2,158,557?. De twee militairen, die te Rotterdam den voort.vluchtigen kantoorbediende Y. Sell, van de Friesche Bank aanhielden, hebben een gratificatie van 1000 gulden van die Bank ontvangen. In het stadje Sloten (Fr.) werd de heerenhuizinge, die steeds voor woning van den Burgemeester dient voor eeni ge jaren gekocht voor ruim f 1000. Nu is ze publiek verkocht en bracht ruim f8000 op. Tegen den burgemeester vanDreumel (Geld.) heeft, naar het Volk meldt, de Rechtbank te Tic] rechtsingang verleend voor het voederen van melk en eieren aan zijn vee. Voor eenige dagen werd in een naburige gemeente het lijk van een man gevon den, (lat herkend' werd als van zekeren Ten K. uit Enschedé. In verband hier mede werd bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand aangifte gedaan van diens overlijden en een acteopgemaakt Overeenkomstig art. 50 van het Burger lijk Wetboek vverd een uittreksel gezon den aan den Ambtenaar van den B. S. te Enschedé die het extract inschreef iu de loopende overjijdensregisters. Vreemd keek deze ambtenaar op, toen hij op dien zelfden dag t. K. in leven den lijve voor zich zag. Hoewel gezond en wel is deze toch voor de wet dood. Van wién het gevonden lijk was; is nog onbekend. Te Zaandam heeft dezer dagen een avontuurlijk aangelegd kantoorbediende het in zijn hoofd gekregen eens wat meer van de wereld te gaan zien. Na dat hij aan eenige vriendjes een af- scheidsfuif had gegeven iets wat hem 'n 100 gulden kostte trok me neer er op uit. Helaas is niets vol maakt op deze wereld. Het duurde maar heel kort of hij is op verzoek van de patroon door de politie aangehouden daar gelijk met hem f 700 verdwenen waren, Te Terborg, (G.) hebben de kommie zen een groote Duitsche militaire vracht auto in beslag genomen, welke was ge vuld met veldtelefonen, gasmaskers, hel men enz. De auto was heimelijk ons land binnengesmokkeld. Een heer die des zomers een villa te Beestcrzwaag bewoont, had een varken tje gemest. Het dier is nu geslacht en •zou gezonden worden, aan den eigenaar die nu in de stad woont. Vóór echter het vervoerbewijs kon afgegeven wor den, moest worden vastgesteld of het officieel een eigen gemest varkentje was. Daarvoor kwam over een controleur uitAmsterdam, die, na onderzoek yan een paar minuten, weer vertrok. De man moest daarvoor pl.m. 14 uur reizen. En dan de kosten voor het Rijk! Te Wormerveer was besloten het po litiekorps met vier man te versterken. Er werd een advertentie geplaatst, waar bij vier agenten gevraagd werden op een jaarwedde van f1200. In 't geheel hebben zich pl.in. 800 sollicitanten aan gemeld, waaronder onderwijzers en jon gelui met diploma II. B. S. 5-jarige cur sus 1 Bij het op hol slaan van zijn paard viel de 64-jarige A. A., te Ilatert, bij Nijmegen, van zijn kar. Zijn 40-jarige zoon P. A. kwam onder de kar terecht en beliep ernstige verwondingen aan den schouder. De vader is aan een be komen hersenschudding overleden. Onder Steenbergen is van den schuur van een landbouwer een graanzolder in gestort. Onder den- zolder stonden een paar paarden op stal, die zóóveel van 't niet alledaagsche voedsel aten, dat ze kort daarop stierven. Te Neunen (bij Eindhoven) werd het zesjarig zoontje van een landbouwer aldaar, door een veulen, dat achteruit sloeg een oog uitgetrapt. Bij den heer L. te Loosduinen, werd dezer dagen een briefkaart bezorgd, die 10 jaar geleden uit. Enschedé verzonden was. Volgend berichtje in „de Graafschap per" trok onze aandacht door de „de- bieuse" mededeeling welke het bevat „Een onbekende hond heeft bij den landbouwer G. J. Dave alhier een 4-tal schapen doodgebeten. De houd werd doodgeschoten en het vleesch gedistri bueerd." Zou dat gedistribueerde vleesch nu van den doodgeschoten hond of van de schapen zijn? Zekere huzaar V. uit Helmond had plaats genomen op een hoog opgeladen hooiwagen van de tram die naar Sf. Oedenrode reed. Nabij deze plaats gleed hij van zijn hooge zitplaats en kwam terecht tusschen twee wagons der rij- TER NEUZEN, 21 Januari 1919. Belooning. Enorme stijging. Een brave burgemeester. Een levende doode. Op avontuur. Vreemde smokkelwaar. Dure controle. Teeken des tijds 1 Door een hollend paard. Een leelijke schadepost.- Een oog uitgetrapt. Wel wat lang onderweg. Van den hond of van 't schaap

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2