Oroaan ter" verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. FEUILLETON. Terechtgebracht, Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uitgave van de Christelijke Persverceniging „Zeeuwseh-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, II. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraat 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging ƒ1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland 1.25. ADVERTENT1ËNVan 1—4 regels 0.40. Elke regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per tegel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15 Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker 1). H. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20. Een nieuwe salarisregeling. „De Raad moet een ambtenaar niet met 't minst mogelijke betalen, jnaar moet een behoorlijk salaris geven". Deze uit spraak van den burgemeester heeft onze volle instemming. Nu zullen B. en W. in de volgende zitting komen met een ontwerp-salaris- regeling. Met het oog daarop willen we de wenschelijkheid bepleiten van het in stellen van een „Commissie Stork". (Hier als soortnaam bedoeld). Een commissie, bestaande óf uit Raadsleden, óf uit leden van den Raad en andere, daartoe aan gezochte personen, die moet nagaan, hoe de onderlinge verhouding der salarissen moet zijn. Er moet een juiste verhouding worden gezocht tusschen de loonen der verschillende ambtenaren, waarbij op positie en prestatie moet worden gelet. Een dergelijke commissie zou opgaven moeten vragen van andere gemeenten, die in aard ongeveer met Ter Neuzen overeenkomen. Eveneens zou de com missie overleg moeten plegen met de werkliedenorganisatie's. Tenslotte reke ning houdend met de levensstandaard, betrekkelijk isolement en andere factoren van beteekenis, kon de commissie dan bij den Raad komen met, een ontwerp. Natuurlijk houdt de Raad het recht van amendement en beslist over al of niet invoering. Een dergelijke, afdoende regeling heeft dit voor, dat dan de zaak voorloopig eens kan rusten. De herhaalde adressen om verhooging, in eenigerlei vorm, verbreken steeds liet evenwicht in de onderlinge verhouding der tractementen en hebben daardoor steeds andere adressen ten gevolge. Een onrustige, ontevreden stemming onder de ambtenaren is daarvan liet gevolg. Een generale herziening over de ge- lieele linie, op de juiste grondslagen ge baseerd zal aan het verlangen der amb# t.enaren naar een behoorlijk salaris vol doen. De Raad is dan van het lapwerk af. Nieuw koopen is soms voordecliger dan telkens lappen geeft in ieder geval een prettiger gevoel. Als B. en W. niet met een dergelijk voorstel komen, hopen we dat onze reclit- sclie Raadsleden deze goede democrati sche regeling zullen voorstellen. De commissie zou meteen over het al of niet wenschelijke van den 8-uren dag kunnen spreken. Evenals een algeheele 'salarisregeling eischt ook dit vraagstuk een grondige bespreking. Onjuist en niet van pas. In ons Raadsverslag van verleden Za terdag beloofden we te zullen terugkomen op de woorden van den burgemeester over het bijzonder onderwijs. In 't kort kwam het hier op neer de voorstanders van het openbaar onderwijs hebben altijd gestreefd naar behoorlijke salariëering van hun personeel, de voorstanders van het bijzonder onderwijs hebben in dezen niet gedaan wat ze moesten. Deze beschouwing nu raakt o. i. kant noch w»l. 't Spijt ons, dat behalve het korte woord van protest van den heer D. Scheele, er van rechts in den Raad niet op ingegaan is. Wat toch is 'tgeval? De voorstanders van het openbaar on derwijs hebben 9teeds uit de openbare kassen geput. En 't spreekwoord zegt niet te vergeefs„van andermans leer is 't goed riemen snijden". Maar zelfs dat hebben de tegenstan ders van het Christelijk onderwijs niet eens altijd gedaan. Vraag het maar aan 8) SCHETS door ZELAND1A. „Han", en weer haperde 't even, „ik heb met moeder heelemaal niet goed gehandeld Hii sloeg de oogen neer, terwijl hij 't bekende. Ilanna voelde het bloed naar haar hoofd stijgen. Een blijde verrassing was het en toch ook niet heelemaal een verras sing meer, want ze had de laatste dagen wel gemerkt, dat hij anders geworden was. Moeders stille, toewijdende liefde had getriomfeerd haar eenvoudig werkdadig geloof. „o Jan", zei ze. Méér kon ze nu met uitbrengen maar in haar stem was de klank van ingebonden vreugde. de openbare onderwijzers. Voor enkele jaren waren in bijna alle gemeenten (ook in de in meerderheid lirücsche de sala rissen van het onderwijzend personeel absoluut onvoldoende. Tientallen van jaren hebben de liberalen weinig anders gedaan dan het Christelijk onderwijs be streden en achteruit gezet. Eerst de laatste jaren zijn in de meeste gemeen ten de salarissen der openbare onder wijzers verhoogd. Maar en hierop leggen we de volle nadruk ten koste van de gemeente kas, die onze menschen mee moeten vullen. De voorzitter van onze Raad weet toch ook, dat in sommige gemeenten de hon denbelasting méér opbrengt, dan het schoolgeld op de openbare scholen Het schoolgeld op de openbare scholen is veel minder dan dat op onze scholen. Dat is een stukje gemeente-politiek Ver wacht de voorzitter nu dat de liberale Raadsleden door verhooging van school geld mee zouden werken aan betere salarieering der onderwijzers De burgemeester weet dat jaarlijks nog millioenen door onze menschen wor den bijeengebracht voor de Christelijke school. Hij weet hoe moeilijk op yele plaatsen de exploitatie van de bijzondere school is. Ons zijn plaatsen bekend waar arbeiders 25 cent en meer per week en oer kind betalen, omdat ze voor hun tinderen Christelijk onderwijs begeeren. Zeker kunnen de voorstanders van het Christelijk onderwijs méér doen. Och, jaDe laatste stuiver is nog niet uitge geven. Het penningske der weduwe en het goudgeld van den kapitalist is nog niet uitgeput. Sommigen hadden méér moeten doen. Toegegeven. De salarissen van onze onderwijzers moeten omhoog, al kost het nog grooter opofferingen. Maar buiten den Raad kan de burge meester daarvoor óók ijveren. We gelooven dan ook dat het teil voor beeld stellen van de voorstanders van het openbaar onderwijs aan hen die de bijzondere school begeeren, in den Raad niet op zijn plaats was. Omdat de voorstelling onjuist was, en omdat het niet gepast was in een kring van menschen, die oneindig veel minder voor de opvoeding van hun kinderen of feren dan wij. Temeer stelde ons deze uitspraak te leur, waar de burgemeester niet als voorzitter de meening van de meerder heid van het college van B. en W. nood gedrongen verdedigde, maar naar zijn eigen verklaring, zijn persoonlijke mee ning vertolkte. Zonder die uitdrukkelijke verklaring, zou ons dit onmogelijk hebben geleken. Thans mochten we niet nalaten openlijk ons protest te laten hooren. van Buiten- eisclien toe- ANTWERPEN. Te Schoore, een dorpje dat bij de gevechten aan den Yzer meer malen genoemd werd, is het tooneel geweest van een schrikkelijke misdaad. Toen drie visschers in den nacht huis waarts Treerden zagen zij in een houten barak die reeds lang niet gebruikt werd licht branden. Voorzichtig naderden zij en zagen door de gebroken vensters uaar binnen. Op den grond lagen ten deele ge kleed twee mannen van ongeveer 22 en 30 jaar en een jong meisje. Van alle was de hals afgesneden. Sporen duidden op een langdurige wor steling. De vreeselijke daad zou waar schijnlijk Dinsdag zijn gebeurd. Belgisch anexionisme. De Antwerpsche Kamer van Koop handel deed den minister landsche Zaken een aantal komen Ten eerste betreffende de annexatie van de enclave Maastricht, ten einde definitief de vaart tus-chen Antwerpen en het bassin van L\.ia van elke vreemde belemmering vrij te maken. Ten tweede, dat Holland België het recht zal garandeeren, eventueel van Limburgs grondgebied gebruik te maken voor de vaart, waarvan hierboven melding is gemaakt. Ten derde eischt zij een definitieve oplossing betreffende de vrije vaart op de Schelde, een Belgische stroom, die voor geen enkele Nederlandsche haven een levensbehoefte is Ter Neuzen is slechts een voorhaven van Gent en waarover België de absolute heer schappij moet hebben om alle werken te kunnen uitvoeren, die betrekking hebben op de handhaving van |de diepte en dei veiligheid ten behoeve van de scheepvaart. (Reuter.) Drievoudige moord te Hulste. ANTWERPEN, 10 Januari. Te Hulste zijn onbekenden in de herberg der Wed. SoetaertsDupont binnengedron gen en hebben er de weduwe, haar doch ter en zoon doodgestoken. Na een groote som gelds gestolen te hebben staken de moordenaars het huis in brand. De buren slaagden er in de vlammen te blusschen en vonden de drie lijken half verkoold. Drie kinderen gedood, twintig zwaar gekwetst. BRUSSEL, 19 Januari. Donderdag middag, om vier uur vermaakte eén troepje kinderen zich met het spelen met handgranaten, die bij het station te Alpeterre lagen, toen eensklaps een vreeselijke ontploffing een einde aan het spel maakte. Het tooneel was afschuwlijk drie kin deren werden op slag gedood, een twin tig anderen werden zwaar getroffen. Een meisje dat passeerde werd even eens gedood. De gewonden werden zoo spoedig mo gelijk naar Brussel overgebracht, waar nu reeds vier kinderen in liet gasthuis te Nivonne overleden. In het geheel zijn thans meer dan 12 kinderen door deze ontzettende ramp gedood. BERLIJN. De staking van het spoor weg-personeel is afgewond. De radicalen hebben een zware nederlaag geleden. De hervatting van den arbeid is bfjna overal geschied. „We hebben heel wat aan haar goed te maken", betoogde hij. Hij had zijn oogen weer opgeslagen zij ontmoetten de hare, waarin de gloed schitterde van innige blijdschap. Maar nog altijd zei ze niets. Toestemmen zou onkiesch geweest zijn, waar hij immers blijk gaf van berouw. Maar ze vatte zjjn hand en drukte die Ze begréép hem en hij haar. „Ik had gedacht", begon hij weer „we moesten moeder nu maar bij ons laten inwonen,als ze wil, ten min ste •„Ja, dat zou heerlijk zijn; maai... zou ze willen „'k Heb toch niet gemerkt, dat ze haat dragend was. Dan had ze toch niet wil len komen „Nee, zóó bedoel ik 't nietmaar je weet, ze is zoo aan d'r eigen huisje ge hecht". „Maar ze wordt toch wel te oud, om zoo alleen te wonen, vin-je ook niet De honger in Duitsclfland. Uit een particulier schrijven van eene vroegere landgenoote, thans in Duitsch- land woonachtig, schiijven wij eenige regelen over „Helaas ziet het er hier nog weinig naar vrede uit. Het is onbegrijpelijk, dat de Entente het recht houdt, wille keurig de blokkade dóór te zetten. De hongersnood is véél grooter dan het buitenland denkt. In Duitschland zijn reeds 763.000 van de burgerbevolking gestorven niet medegerekend de offers aan de griep, die toch ook zoo talrijk waren, omdat wij alle ondervoed zijn. In Oostenrijk zijn de toestanden nog erger. Alleen in Weenen zijn 200,000 menschen verhongerd. Men kan vóór of tegen Duitschland zijn maar als zich reeds in October de landen zonder voorwaarde overgeven, omdat het volk uitgehongerd is, vind ik het een misdaad van de christelijke vijanden, zonder einde de volken langzaam te gronde te richten. Het arme volk is tot in het merg ge troffen. Natuurlijk belmoren wij persoon lijk nog tot de zeer begunstigden, omdat wij er altijd iets voor fantasieprijzen bijkochtenmaar ook dat heeft zijn grenzen. Onze jongen weegt 20 pond minder dan normaalhij is griezelig mager. De jeugd krijgt, voor het leven een knak; wij oudere menschen komen er niet meer boven op. We hebben lichamelijk en geestelijk te veelgeleden." Verklaringen van Bissolati. Een draadloos telegram uit Berlijn meldtIn een op 11 Januari te Milaan gehouden redevoering over dqo Volkeren bond zeide Bissolati o.a.: Het is noodig, dat het volkerenbonds-vraagstuk vóór de eigenlijke vredesonderhandelingen reeds geregeld is. Thans zijn de overwinnaars nog in de mogelijkheid de methoden der vroegere onderdrukkers toe te passen en zoodoende de kiemen te leggen voor nieuwe oorlogen. De annexatie van de Dodekanesos door Italië zou de Italiaansche belangen scha den, want ze zou het ons onmogelijk maken de vriendschap van Griekenland en van de Grieksche bevolking te winnen. Duitsch Tirol, het vaderland van An dreas Hofer, zou een voor Italië zeer gevaarlijk broeinest van iriedentisten kunnen worden. Al zou ook de Brenner- pas voor Italië de beste strategische grens vormen, de hoogten van den boven- Etsch zijn eveneens goede grenzen. Italië, moest, meende spreker, met een rein geweten tot den Volkerenbond kunnen toetreden. Dit zou niet het geval zijn, indien het tevoren aan andere ras sen gebied ontroofde. Verschrikkelijke consequentie van het socialisme. De Britsche generaal majoor Poole, aanvoerder der Geallieerden heeft mee gedeeld, dat het besluit omtrent natio nalisatie van de vrouwen in Rusland in werking is getreden en dat zelfs in ver schillende steden vrije-liefde-commissa- rissen zijn aangesteld. Eerzame vrouwen zijn afgeranseld om dat ze niet wensclien toe te geven. Met het nationaliseeren van kinderen zijn verschillende proeven genomen. Drankverbod in Amerika. Thans hebben 36 staten van Amerika, d. i. de vereischte meerderheid van drie vierden, definitief liet amendement op de grondwet geratificeerd, 't welk krachtens een recente wet van het Congres te Washington het drankverbod invoert. In het gansche gebied der Unie wordt het verbod nu afgekondigd. En hier kon ze toch óók een rustig le ventje hebben", weerlegde hij. „Ja, 'k wou het. graag genoeg'k heb haar zoo lang moeten missen; nee,Jan, dat zeg ik niet om je te kwetsen, dat weet je wel, maar 't is toch zoo, hé En toch ben ik bang, dat ze niet zal willen". „Maar in elk geval, uit werken gaat ze niet meerda's uit. Ze moet nu d'r rust nemen en wij zullen wel voor d'r zorgen En ze spraken nog verder samen, hoe ze het alles zouden regelen en het de oude vrouw zoo goed mogelijk naar den zin maken. Ze spraken er over, als twee blije kinders over een zoet geheimpje Vrouw Van Hagen had langer getoefd in haar woning, dan ze zich had voor gesteld. Wat was er al niet op te red deren. Het stof lag zoo dik en het rook zoo mufde ramen moesten open en zc DE REVOLUTIEFLANNEN. Te Amsterdam zijn de vorige week uitgebreide maatregelen genomen tegen een weer te verwachten bolsjewistische aanslag. In Den Haag zou men namelijk een uitgebreid complot op 't spoor zijn ge komen. Bij de generale staf waren dus danige gegevens binnengekomen, dat men het alleszins rechtvaardig achtte, ernstige voorzorgsmaatregelen te nemen. Het plan zou geweest zijn, Zondag dagavond in de hoofdstad het postkan toor, de stations, de Nederlandsche Bank, de dagbladbureaux en het gebouw dei- burgerwacht te bezetten. Om te voor komen, dat de telegrafische verbinding met andere steden hierdoor verbroken schoot gauw een werkschort voor en bedrijvigde druk heen en weer. En 't kacheltje moest branden, want de meu bels kleefden van liet vochten ze moest hier wat boenen en daar wat wrijven. Jan, in zijn ijver, om ook wat te doen, kreeg een stoflap en nam het koperwerk onderhanden, tot het glom als een spiegel. „Opoe, kijk es!" en met van voldaan heid glinsterde oogen en van inspanning blozende wangen, keek hij triomfankelijk grootje aan. „Flink zoogoed zoo, rn'n jongen", prees ze, even van haar druk gedoe op ziende. „Jij ben nog es 'u Jan, hoor en ze streek hem met de vlakke hand over zijn krullen. „Jij ben opoe's jongen hoor 1" En nu was't al duister geworden. Het gaslicht had ze nog even aangestoken, 't kon nu wel lijen, ze had zooveel dagen uitgespaard en Jan vond het vertrekje nu nog dubbel zoo mooi. „Wie is dat, opoe?" Hij wees op eer zou worden, besloot men op liet gebouw aan den Singel een draadlooze installatie aan te brengen, 's Morgens vroeg was reeds zoo'n installatie op de Nederland sche Bank gereed. In sommige gedeelten van het gebouw werden prikkeldraad versperringen aangebracht en betrouw bare manschappen ingekwartierd, die de strenge order hadden het gebouw tot het uiterste in handen te houden. Ook het hoofdkwartier der burger wacht was op dezelfde wijze versterkt, 's Nachts was daar een vendel gewapende burgerwachts gelegerd, gereed om in te grijpen, als dit noodig mocht blijken. Zoo waren nog tal van voorzorgsmaat regelen genomen. O.a. was het plan, de dagbladbureaux op Zondagavond met militairen te versterken. Verschillende besprekingen waren vooraf reeds tusschen de autoriteiten gehouden. De Christelijke vakorganisaties hielden vergaderingen, waar de aanwezigen wer den toegesproken door verlofsofficieren van de burgerwacht. Zeer velen gaven zich voor de burgerwacht op en werden direct ingedeeld. Te Amsterdam zal een groot gebouw door de burgerwacht aangekocht worden, om er een soort volkshuis van te maken en wel op den hoek van Vijzelstraat en Singel. In dit huis worden schietbanen,scherm- zalen e.d.g. aangelegd op dezelfde wijze dus als de z.g.n. schuttersdoelen in de 17e eeuw. Gemeld wordt dat tot dusver in de provincie Zuid-Holland zijn opgericht 37 burgerwachten, terwijl in voorbereiding zijn 8, in de provincie Groningen 16 en in voorbereiding 19 en in de provincie Zeeland opgericht S en in voorbereiding 5. (Corr. Bur.) DE VERWIJDERING VAN BOLSJE WISTISCHE ELEMENTEN. Reeds eenigen tijd geleden had de Regeering gelast aan alle hier te lande nog vertoevende Russen, die op eenigerlei wijze een gevaar voor onze veiligheid konden opleveren, te interneeren, in afwachting van hun vervoer naar Dantzig, dat vermoedelijk binnen enkele weken zal kunnen plaats vinden. Dezer dagen zijn deze maatregelen nog verscherpt en ook uitgebreid tot verdachte vreemdelingen van andere natiën. Te Rotterdam en te Den Haag is reeds een razzia gehouden onder alle verdachte vreemdelingen. Ze zijn ge arresteerd en worden in een bepaalde verblijfplaats in ons land ondergebracht. Naar het Corr. Bureau verneemt zal aan de Russen en vreemdelingen van andere nationaliteit, die hier te lande worden aangehouden op vermoeden dat zij met politieke oogmerken in Nederland verblijven, de Wierickerschans als be paalde verblijfplaats worden aangewezen. Te Rotterdam zijn 200 vreemdelingen opgepikt, voornamelijk Russen. Te Den Haag en te Amsterdam wor den ook reeds arrestaties verricht. De bolsjewiki-bacil-dragenden worden ter ontsmetting naar Wierickerschans of Bergen ovei gebracht. GEEN BEPERKING VAN DEN TREINENLOOP. Naar wij uit goede bron vernemen, is het zoo goed als zeker, dat in verband met den aanvoer van kolen de beperkte treinenloop, welke 1 Febr. zou aanvangen, niet zal doorgaan. oud portret, dat in een lijstje gevat, op de latafel prijkte, 't Steide ecu meisje voor van 'n jaar of tien. „Weet je dat niet eens verwonderde grootje. „Nee, opoe, 'k heb ze nog nooit gezien „Och, hoe kan 'k zoo wezen ook wat ben 'k weer aan 't suffen Da's je moeder, Jan". Jan lachte ongeloovig. „Ja. geloof je niet „Zoo'n klein meissie en hij lachte maar. „Ja, Jantje't is toch waar. Je moe was toon, la 'k zien, tien jaar". Jan dacht even na. Ja, dat kón toch. Moe was natuurlijk toch ook klein ge weest. Dat moest-ie eens aan Moe zeggen. Opeens „En woonde Moe toen óók hier bijl', opoe „Natuurlijk, kind „Wat ècm (Slot volgt). DfiMwrarrMT nu u...,,,..,,;,,,, ft IK nor flrio maanrlnn Franm rier nost voor Nederland 1.25. 01 10'

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1