i Uitverkoop Manufacturen, U koopt TO Handelsberichte». Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentie n. Aan wij zing vork rij gbaar- stelling Levensmiddelen. Uitgifte Boterkaarten. Gecondenseerde Taptemelk. Slacht vergunningen. Distributie Kalizeep. 5 Geldleening, groot 42500 gulden, Kolenvereeniging „De Voorzorg" van alle voorhanden zijnde vanaf 17 tot en met 27 Jan. 10 korting. J. WIELES. Woensdag 22 Jan. 1919, PREDIKBEURTEN. DAGE N. Voorm. Nam. Zaterdag 18 Jan. 2.59 3.25 Zondag 19 3.42 4 03 Maandag 20 4.16 4.40 Dinsdag 21 4.52 5.17 Woensdag 22 5.31 5.53 Donderdag 23 6.06 6.32 Vrijdag 24 6.19 7.19 Mejuff. NEELTJE v. d. BROEKE, in stukken van 500 gulden. te Driewegen. TER NEUZEN. Dijkstraat. IS. ADRIAANSENS, Toeslag op Woensdag 22 Januari 1919, 28 meerendeels zware olmeboomen, 26 meerend. zware populiereboomen 8 wilgeboomen, 3 esscheboomen, a. w. liot gebouw aan de Gemeente betalen? 'Zoo is hot toch onbillijk. De heer v. Hasselt is hot hiermee eens. De Voorz. en de heer Waalkes willen eerst het conti act sluiten en dan probeeren om verzachting der voorwaar den te verkrijgen. M. a. vv. eerst han gen en dan probeeren om de vinger tusschen strop en hals te krijgen. Om dat de wipplank toch weggestooten wordt, besloot de Raad het waagstuk maar te ondernemen. 9. Als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil werd met algemeene stemmen benoemd de heer Nobels. 10. Op voorstel van B. en W. wordt een aandeel van f 500.—genomen in een op te richten N. V. Provinciale Zeeuw- sclie Electriciteits- Maatschappij. 11. Aan het plaatselijk steun comité wordt voorloopig 2 maanden steun toe gezegd. Aan degenen die door stilstand van het havenbedrijf niet op de een of an dere wijze in hun önderhoud konden voorzien werd van Mei tot December f 2276,75 uitgekeerdwaartoe de Ge meente f569,18 bijdroeg. Aan hen die elders werken werd een surplus op hun loon gegeven, om de hooge uitgaven van kostgeld en reiskosten te verlagen. De ze uitkceringen bedroegen f 1058,85. Met 1 Jan. is de werkloosheid toegenomen Verleden week werd o. a. ruim f900. ntgekeerd. Voorts wordt voorgesteld het tarief te verhoogen. In plaats van f2.50 nu f4.— per volwassen persoon De kindertoeslag blijft gelijk. De heer v. Hasselt vindt de sprong van f 2,50 op f 4,— nog al groot, doch legt zich bij het voorstel neer, als de Voorz. opmerkt, dat het leven sinds een jaar geleden aanmerkelijk duurder is ge worden. Het voorstel wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. 12. Den heer P. de Zeeuw wordt een gratificatie toegekend. 18. In behandeling komt de verorde ning op de onderwijzerssalarissen, die Gedep. terug hebben gezonden. Deze wenschen voor de onderwijzers aanzien lijk betere regeling. De heer de Jager vraagt welked'man- eieele gevolgen opvolging van het advies van Gedeputeerde Staten zal hebben. De Voorz. deelt mee, dat dit f 17.000 méér zal kosten dan de bestaande rege-. ling en f 10.000 méér dan de regeling door den Raad aangenomen. De heer de Jager zegt, omreden de bijzondere onderwijzers nog steeds ach teruit worden gezet bij hun openbare collega's te zijn tegen aannemen van het voorstel van Gedeputeerden. De heer Nolson ,vindt het verschil tusschen hoofden en onderwijzers te groot. Wordt 't eene gedeelte geholpen, dan moet ook het andere omhoog ge bracht. Geldt dat dan echter niet óók voor de bijzondere onderwijzers? Die uitspraak (al was die onder de huidige onderwijswet niet in een daad om te zetten) misten we in het betoog van den heer Nolson, die zoo welsprekend het onbillijke heeft aangetoond in de behan deling van Ter Neuzen ten opzichte van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaan- deren door het Rijk inzake de II. B S. kwestie. Wat voor een gemeente geldt, geldt toch óók voor personen? De heer D. Scheele sluit zich aan bij 't gezegde van den heer De Jager, maar wijst er ook op, dat het verdrietig is, dat als de Raad een goede verordening gemaakt heeft, Gedeputeerden dan tel kens met opmerkingen komen. Laten Gedeputeerden, die met de belangen van Neuzen in financieel opzicht niet rekenen, de zaak dan zelf maar op knappen. De heer Waalkes vindt, waar de nieuwe onderwijswet, die wel spoedig behandeld en aangenomen zal worden, een afdoende regeling geeft, dat de Raad niet aan den wenschjvan Gedeputeerden moet voldoen De heer de Bruijne sluit zich bij den heer de Jager aan. Hij zal tegenstemmen. De lieer van Hasselt is het met den heer I). Scheele eens, dat het niet aan genaam is van den jRaad, dat Gedep. telkens met wijzigingen komen. De Voorz. meent dat de voorstellen van Gedep. Staten niet te hoog zijn Neuzen kan wel meer belasting opbren gen. Het percentage van den aanslag is ,niet hoog hier. Bovendien hebben we als gemeente een zekeren „stand' op te houden, wat moet uitkomen in de salarissen. Met den heer de Jager gaat de Voorz. niet mee. De leden van den Raad moeten opkomen voor de belangen van de ge meenteambtenaren. De salarissen van de bijzondere onderwijzers moeten om hoog. puaar daarvoor kan de heer de Jager elders ijveren, zonder toestemming van den gemeenteraad. De voorstanders van openbaar onderwijs hebben steeds geijverd voor hoogere salarissen van (de openbare onderwijzers. Dat de voor standers van het bijzonder onderwijs dat voor hun onderwijzers niet hebben gedaan, pleit niet voor hen. Dat de bijzondere onderwijzers van deze regeling niet profiteeren is landspolitiekgeen gemeentepolitiek. Daarmee heeft de Raad niets noodig. Daarom wil de Voorz. 1 de voorstellen van Gedep. over' nemen. Op deze uitspraak van den Voorz. komen we nader terug. Interessante cijfers gaf do Voorz. voorts, toen hij uitlegde wat volgens de voor stellen van Gedep. het personeel moer zon krijgen. Een hoofd f 915, een andpr f 1000. Voorts de onderwijzerssommen, varieerend tusschen 600 en 1200 gld. De heer Nolsen vindt dat de positie der hoofden wel, die der onderwijzers (al krijgen ze hun verhoogingen vlugger) niet verbeterd wordt. Dat acht hij ver- keer(] De Voorz. merkt op, dat jüist, op voor stel van den heer Nolson het verschil tusschen hoofden en onderwijzers groot is geuomen. De heer Waalkes blijft bij zijn meening om de verordening te handhaven tegen den wensch van Gedeputeerden. De heer v. Hasselt vindt dat in deze bolsjewieksche tijden het hoofd wel méér mag hebben dan' de onderwijzers. Hun hoogere positie moet uitkomen in hun hooger salaris. Of echter daarmee de bolsjewiki te koeren zijn betwijfelen we. Dat er meer belasting noodig is, vindt de heer v. Hasselt niet erg. Ter Neuzen kan veel meer opbrengen. De heer D. Scheele vindt de argumen ten van den Voorz. zwak en protesteert tegen 's Voorzitters woorden over 't bij zonder onderwijs, welk protest we ge rechtvaardigd achten. De Voorz. merkt op als hoofd der ge meente op te moeten komen voor^ de belangen der gemeente-ambtenaren. Zijn persoonlijke overtuiging is dat de voor standers van het bijzonder onderwijs meer moesten doen voor hun personeel. De Raad moet eeu ambtenaar niet met 't minst mogelijke betalen, maar moet een behoorlijk salaris geven. Deze uitspraak onderstreepen we graag. We komen er in een artikel nader op terug. De heeren D. Scheele, Waalkes en De Jager betoogen dat we baas moeten blijven en niet aan den leiband van Gedep. Staten moeten loopeu. Art. 1 wordt daarop verworpen met 7 tegen 4 stemmen. De heeren Nolson, de Eeijter, Visser en Waalkes stemden vóór. Daarmee was 't voorstel van de baan. Enkele administratieve wijzigingen werden nog aangebracht in de verorde ning. 15. Bij de voorloopige besprekingen over het handelsonderwijs wilde de heer Nolson de stenografie in één jaar laten loeren, en drie talen verplicht stellen. De heer de Jager wijst er op, dat de Raad in een vorige zitting enthousiast was. Hij spreekt echter uit ervaring als hij zegt, dat er in Neuzen niet van een behoefte is gebleken aan handels onderwijs. De cursussen aan de bijzon dere school zijn niet overvol. Daarom zou hij eerst eens willen informeeren naar de kosten, en naar de geschiktheid van het leerplan. De heer D. Scheele meent dat Neuzen niet rijp is voor de zaak. De behoefte is niet groot. Dan zouden deleeil., ook de kinderen van voorstanders van openb. onderwijs, wel toegevloeid zijn, toen aan de bijzondere Muloschool cursussen wer den geopend voor handelsonderwijs. Hij wil, wat de heer v. Hasselt een vorige maal heeft bepleit, dat particulieren de zaak aanvatten. Blijkt er behoefte te bestaan aan een handelsschool, dan kan de gemeente steunen. De heer v. Hasselt staat nog op dat standpunt. Ook op de R. H. B. S. is ge legenheid voor opleiding. Laat het par ticulier initiatief beginnen de Raad kan dan desnoods steunen. Hij wil geen inrichting openen vóór de wenschelijkheid is gebleken. De heer Nolson wijst er op, dat de lieer Scheele de voorstanders van het openbaar onderwijs wil laten doen, wat de voorstanders van het bijzonder onder wijs hebben gedaan. Die begeeren echter ook steun van het rijk. Laten die hun onderwijs dan ook zelf maar onderhouden. Het echt hooghartige, ongevoelige „liberale" standpunt dus. De voorstan ders van het bijz. onderwijs moeten hun eigen scholen onderhouden, zelf willen de heeren liefst zoo diep mogelijk grab belen in de openbare kassen en schamen zich niet, zich voor het onderwijs van hun kinderen te laten suppleeren door de voorstanders van het bijzonder onder- wijs. De Voorz. zegt, dat men niet verkla ren kan dat er gebrek aan belangstelling is. Willen we belangstelling wekken dan moeten we de gelegenheid voor handelsonderwijs openen. Waar die ge legenheid er niet is, moet de Gemeente thans ingrijpen. De tegenwoordige tijd eischt, dat ieder door voldoende ontwik keling weerbaar worde gemaakt voor den strijd om het bestaan. De curcussen aan de christ. school geven nog niet wat noodig is, en wat de Raad beoogt. We zouden anders zeggen, dat als er voor eenvoudig handelsonderricht weinig be langstelling is, een omvangrijk plan als nu in voorbereiding is, weinig kans van slagen heeft. De Gemeente zou er wel eens een strop aan kunnen hebben, af gezien van de kwestie dat we hot eens zijn met de hoeren D. Scheele en van Hasselt, dat het particulier initiatief voor moet gaan. Ook hierop komen) we nader terug. 15. De onderhandsche aanbesteding van het ophalen van de haardasch en het straatvuil te Driewegen werd goed gekeurd. 16. Het adres van de gemeente ambtenaren om vrijgesteld te worden van het betalen van pensioenbijdragen werd aangehouden. De heer D. Scheele is er voor, dat de ambtenaren zelf geheel hun pensioen betalen. De salarissen dienen dan ver hoogd te worden. We zijn het hiermee van harte eens. Geen verkapt Staats pensioen, maar loonon die voldoende zijn om de pensioenpremie te kunnen be talen. De heer Nolson raagt of B. en W al eens gesproken hebben overhet invoeren van den 8-urigen arbeidsdag. De Voorz. deelt hierop mee, dat in de volgende zitting B. en W. van plan zijn te komen met het voorstel van een nieuwe salarisregelmg en voor het in voeren van den 8-uren dag. 17. -Benoeming van twee straten. De naam Arseuaalweg vervalt. De straat loopende van de Nieuwstraat voorbij de R. II. B. S. tot de Markt zal voortaan Burgemeester Geijlstraat heeteri. De naam Walgang komt ook te vervallen. De vroegere Walgang en de straat achter de Scheldekade zal van nu af Walstraat heeteu. Dit laatste lijkt ons minder gelukkig gevonden. De Walstraat komt immers te bestaan uit twee stukken, die niet in eikaars verlengde liggen. Het stuk achter de huizen aan de Scheldekade zal men eeu eigen naam moeten geven. De Voorz. merkte nog op, dat bedoelde straten zich niet leenen voor vernoeming van de leden van het vorstelijk liuis, waarover wel gedacht is. Voortaan zullen vooral historische namen worden gegeven. Zooals onze lezers weten, juichen we dit ten zeerste toe. 18. Tot leden van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs worden herbenoemd de heeren II. Kra mer en Rochat. 19. Tot leden van de Commissie van toezicht op het Lager Ouderwijs worden dezelfde heeren opnieuw benoemd. 20. Bij de rondvraag informeert de heer D. Scheele hoe of het zit met de lijst van inkwartiering. Z. o. gaat dat niet altijd zooals 't behoort. De Voorz. antwoord, dat jaarlijks een lijst van in kwartiering vastgesteld en gepubliceerd wordt. De rijksontvanger wijst de pan den aan welke voor inkwartiering in aanmerking komen. Soms komen er dan klachten" Verleden jaar b. v. 11. En kelen zijn toen geschrapt. Als er zieken in huis zijn, kan men vrij, Er zijn panden die aangewezen zijn voor officieren (en minderen) en pauden alleen voor minderen. Vooral de soldaat-kommiezen hebben we veel gehad. Daar is soms mee ge knoeid. Eén wordt strafrechterlijk ver volgd. Zooveel mogelijk zal er naar worden gestreefd, die in één gebouw onder te brengen. Thans blijven ze bij z.g. vaste kwartiermakers. 't Volgende leuke staaltje deelt deVoorz. nog mee. Iemand moest inkwartiering hebben. Diens vrouw had ruzie met een buurvrouw en pochte, dat zij wel vrij kwamen. Ze klaagde daarom dat haar man 's nachts veel weg was en dat ze dan alleen was. Ze kwam vrij, en deelde dat zegevierend aan haar vijandin mee. Natuurlijk was de Voorz., toen het verlof gegeven werd, onkundig van dit alles. De heer D. Scheele vindt toch, dat de middenstand te zwaar wordt gedrukt, vergeleken bij de „hooge heeren". De heer Ëijke klaagt over het licht in de Burgemeester Geijlstraat. Zager gaarne eeu lantaren geplaatst. Wordt in overweging genomen. Hierna werd de openbare vergadering geschorst, en konden we naar huis gaan. Nu 't was welletjes. De heeren hadden heel wat woorden (die zijn nog niet op bons) gesprokenwij er heel wat neer gepend. Middelburg, 16 Januari 1919. Ter graanmarkt van beden was de aan voer van alle gewassen groot. Peulvruchten redelijk. Alles werd volgens de bekende conditiën verhandeld. Opgave van den marktmeester. Eieren f18 per 100 stuks. Particuliere prijs f20. ZONDAG 19 JANUARI 1919. Gereformeerde Kerk. Ter Neuzeii 9'/i en 2 uur, Ds. S, Groeneveld. Axel 9 en 2 uur, Ds. A. Thielen. Zaamslag 9 en 2 nar, Ds. Willemsen van Poortugaal. Hoek 9 en 2 uur, Ds. IJ. v. d. Wal. Schoondijke 9'/j en 2 uur, Ds. J R. Goris. Oostburg 9'/i en 2 uur, Leeskerk. Aardenburg. 9'/i uur, Leeskerk Hervormde Kerk. Ter Neuzen 9en 2 uur üs. A. Timmerman Sluiskil 9'/j en 2 uur, Dhr. L. Dek, Axel 9 eD 2 uur, Ds. Hugenboltz Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. G. van Dis. Hoek 9 en 2 uur, Ds. E. Raams. Chr. Geref. Kerk. Zaamslag 9 en 2 uur, Ds. L. de Bruijne. Gereformeerde Gemeente (Vlooswijkstr Ter Neuzen 9, 2 en 5'/i uur, Leeskerk. Lokaal Eben-Haëzer", (Kerkhoflaan.) Ter Neuzen 5'/t uur, Evangelisatie. V Hedenavond om half acht overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig smartelijk lijden onze geliefde Zuster, Schoonzuster en. Tante, Wed. van Dhr. II. Harink, in den ouderdom van ruim 50 jaar. Dat haar heengaan vrede was, lenigt onze smart. Axél. Wed. F. DE BLAA1J—v. n. Bkoeke en Kinderen. CORN. v. d. BROEKE. A. C. v. d. BROEKE— Bakker en Kinderen. Wed. P. C. v. n. BROEKE— Lansen. I'. J. BAKKER—v. o, Broeke. L. P. BAKKER. J. M. HARINK. M. HARINK. Goes. M. II. HARINK. J. C. HARINK—v. Asferen- Vervenne. Axel, 15 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat in de week van 20—26 Januari 1919 mag worden afgegeven op: bon No. 152b 70 gram Kaas 20 plus 153b 70 Volvette Kaas 154b 150 Jam 155b 150 Rijst 156b 1 stukje Kleizeep. 157b 1 reep Chocolade 158b 250 gram Suiker (Melis of hijsoorten 5 (2e serie der kindèr-suiker- kaarten) 250 gram Suiker Melis of hijsoorten bon No. 11 en 12 (11e serie der|aardappel- kaarten) ieder 2 K.G. Aardappelen bon No. 12 (le serie der peulvruchten- kaarten) 250 gram Groene Erwten Ter Neuzen, 17 Jan. 1919. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. L. WABEKE, Secretaris. De Hoofdcontroleur-Boekhouder van het Levensmiddelcnbureau maakt bekend dar de uitreiking der IIIe tijdvak voor boter, Melange A. en B. en normaal margarine|zaf plaats hebben op vertoon der rantsoeneeringskaart op Dinsdag 21 Jan. en wel voor de houders van rantj soeneeringskaarten Nos. 1—250 van 9—10 uur v.m. 251-500 10-11 501—750 11—12 751—1000 1—2 n in. 1001—1250 „2-3 1251-1500 3-4 1501 en hooger 45 Voor de bewoners van Driewegen en Sluiskil zijn de kaarten te bekomen bij de Heeren J. C. JANSEN, en C. MEULBROEK. Ter Neuzen, 17 Jan. 1919. De Hoofdcontroleur-Boekhouder van het Levensmiddelenbureau, L. W. RIJNBERG. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat vanaf 17—19 Jan mag worden afgegeven op No. 151h 2 ons gecondenseerde taptemelk waarvan de kleinhandelsprijs bedraagt 6 cent per ons Ter Neuzen, den 16 Jan. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend.dat vergunningen to tslach- ting alleen worden afgegeven voor run deren, terwijl voor huisslachtingen ver gunning moet worden aangevraagd hij den plaatselijken correspondent der land- bouwcommissie (secretarie.) Ter Neuzen, 16 Jan. 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat vanaf 17—19 Jan. mag worden afgegeven op bon No. 1506 I stuk Kalizeep (van 200 gram). Hiervoor is tevens geldig bon No. 7 le serie der kinderzeepkaarten. De kleinhandelprijs dezer zeep be draagt 6 cent per stuk van 200 gram. Ter Neuzen 15 Jan. 1919. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG maken bekend dat de INSCHRIJVING is opengesteld op de 2de Serie der door de gemeente aantegane Inschrijvingen worden ingewacht vóór of op 24 Januari 1919. voormiddags 9' ure. Zaamslag, den 14 Januari 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE EEIJTER, Burgemeester. J. STOLK, Secretaris. VERGADERING op Zaterdag 18 Januari 1919, bij Wed. G. J. GOETHALS te Driewegen, om 6 UUR. Onderwerp: Aankoop derrie, Verkiezing Bestuursleden enz. HET BESTUUR. het goedkoopst uwe Horloges, Goud- en Zilverwerken bij Horlogemaker, Korte Kerkstraat 8. INRUILEN van oud Goud, Zilver en Bloedkoralen tegen hoorjste waarde. De hofstede van den heer JOH. MENU ghlegen in den Nijspolder, gemeente Ossenisse, is dato 15 Januari 1919 inge steld als volgt Köop 1. De HOFSTEDE op en met 2.72.40 H.A. op slechts F 12.300. Koop 2 op 2400. Koop 3 op 2725. Koop 4a. op 2475. Koop 4b. op t 2325. Koop 4c. op 2825 Koop 4d. op 2750. des namiddags 11/2 uur, bij dhr. P. Menu te Lamsvvaarde, gemeente Hontênisse. Nadere inlichtingen te verkrijgen ten kantore van notaris DUMOLEYN te Hontenisse. De notaris L. G. JAMES te Sluis is voornemens op des nam. 2 uur, ten verzoeke van den heer P. NOEST te Nijmegen publiek te verkoopeti metende 1,55 tot 2,30 Meter, metende 1,55 tot 2,40 Meter, metende 1,35 tot 1,60 Meter, metende 0,95 tot 1,55 Meter, alles wassende op de Blauwe Hofstede aan don Blauwen weg te Sluis.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 3