Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en»Verre. Kerk, School en Zending. Gemeenteraad van Ter Meuzen. Men vergat echter militaire bewaking uit te zetten met het gevolg, dat 's mor gens twee vogels gevlogen waren. Dr. A. BRUMMELKAMP f. Het oud-lid der Tweede Kamer, dr. A. Brummelkamp, emeritus predikant, is eergisteren, na korte ongesteldheid, op 80-jarigen leeftijd overleden. Burgerwachten. Een regeling is getroffen, waardoor de mogelijkheid wordt geopend, dat voor de burgerwachten militair personeel, wapenen en munitie beschikbaar kan komen. VOORAL GEEN NATIONALISTEN 1 Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar het „Volk" meldt, aan de partijgenooten, die uitgenoodigd zijn deel uit te maken van een provinciaal comité voor het bijeenbrengen van een Nationaal Vrcdesfonds, waaraan de Koningin een bestemming zal geven, den raad gegeven, voor een plaats in het Nationaal Comité te bedanken. DE GEWEZEN KEIZER. Het onderzoek naar het doel van het geheimzinnig bezoek van Zondag 5 dezer aan het kasteel Amerongen, duurt, naar het „Hbl." mededeelt, nog voort. De gedachte aan kwaadwilligheid is nog niet weggenomen, althans de waakzaamheid is aanmerkelijk verscherpt. De wacht posten zijn sinds verdubbeld en op het kasteel heerscht een allesbehalve geruste stemming. Vooral het ex-keizerpaar, dat op alles is voorbereid geworden, wat wel een bewijs van kwaad vermoeden is, toont zich zeer ouder den indruk van het gebeurde. De ex-keizer loopt heen en weder, de ex-keizerin kan niet eten en is ook zeer ontroerd. Zij verblijft voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van haar echtgenoot. Men vreest een herhaling van het gebeurde. Ook de grafelijke familie en het personeel is rusteloos. Zaterdagmorgen heeft een onbekende vliegmachine, zeer hoog vliegende, ruim een half uur boven het kasteel gecirkeld, waarop de kasteelbewoners niet rustiger zijn geworden. Men veronderstelt, dat dit bezoek weder in verband staat met de komende gebeurtenissen. De oogen open houden. In „De Nederlander" wordt er op ge wezen, dat, al moge ook de jongste No- vember-onrust over ons hoofd zijn heen gegaan, er in de toekomst, misschien zelfs wel in de naaste toekomst, voegen wij er bij, opnieuw onrust over ons ko men zal. Voor 't minst zullen we, voor spelt het Haagsche blad op goede gron den, allerlei toonbewegingen stakingen enz. zien loskomen, bewegingen waarvan de minder of meer ver gaande revolu tionairen gaarne zullen gebruik maken. Is men tegen die komende dagen ook aan het Departement van Oorlog voor bereid houdt men er daar rekening mee Het blad betwijfelt dit. Het schrijft Twee maanden zijn verloopen na het échec van Troelstra en Wijnkoop het eenige wat gedaan is is de indie ning bij Koninklijke Boodschap van 24 December 19i8 van een ontwerp waarop de Vrijwillige Landstorm ook voor vredestijd wordt geconsolideerd. Zes weken nadat de rust in den lande was teruggekeerd is dus pas de eerste stap gedaan tot tegenweer tegenover revoluticbedreiging, terwijl ook hier spoed eisch van het oogenblik was Want dit staat wel vast, dat een bij voorbaat aankondigen der revolutie, gelijk zulks in de Novembermaand van 1918 is geschied, wel niet meer voor de tweede maal zal plaats hebben. Mochten zich de revolutionaire woe lingen, waarvoor de elementen nog allen a,anwezig zijn gebleven niette genstaande Oranjebetoogingen en trouwverklaringen, herhalen, dan zal nog meer dan in November tegen weer a la minute noodzakelijk zijn. Wij zijn er nog niet; dat is de be sliste overtuiging van allen, die de oogen open houden, en dit bewustzijn was voor hen levendig zelfs op het oogenblik toen zij toeschouwers wa ren van het onvergetelijk tooneel op het Malieveld. Op spoed en nog eens spoed werd aangedrongen. De organisatie van den Vrijwilligen Landstorm lag daar, be proefd gebleken in de ure dasgevaars Zaak was slechts dit Instituut uit te bouwen, om rond die kern naast de burgerwachten te scharen alle ordelievende burgers, die de wapens kunnen hanteeren. Ih de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de groot- en klein- verlofgangers van mi litie en landweer, zoomede de reser visten. Het getal der leden van den Vrij willigen Landstorm behoort belangrijk te worden opgevoerd, De elementen ter aanvulling staan klaar mits de weg voor hen geopend wordt. Wij brengen hiermede in dankbare herinnering de Friesche en Limburg- sche Vrijwilligers, die bij den eersten oproep ter hulp snelden tot handha ving van gezag en vrijheid en ter ver dediging van het Vorstenhuis. Het blad betoogt dan dat door de nieuwe regeling Militie- en Landweer plichten van den Vrijwilligen Landstorm worden uitgesloten, en dat nog wel op een tijd, waarin de socialistische regec- riug in Duitschland vrijwilligers oproept om de anarchie te bestrijden. „Regeering waaktzegt het blad ten slotte, „opdat over Nederland geen on heil komeen wij onzerzijds zijn ge neigd die aansporing te onderschrijven. Niemand beelde zich in, dat de tijd van rustig indommelen zou zijn aangebroken; als er ooit oogen open moeten zijn, is het juist nu. Hoe zouden wij na de revolutie gevaren zijn Henri Polak heeft zich allengs ont wikkeld tot een der meest bezadigde sociaaldemocraten. Toen op den Woensdag van de eerste revolutie-week de groote vergadering in Amsterdam's Concertgebouw werd ge; houden, wist hij door zijn gematigd woord de revolutionaire schaar te kalmeerer.. Veel bezadigder nog was hij dan zijn me despreker, ue revisionist Vliegen. Hij bespreekt nu in zijn „Weekblad" de vraag wat zou gebeurd zijn, indien Troelstra's revolutionair avontuur ge slaagd ware en zegt daarvan dit: „Stel het ondenkbare geval, dat een revolutionaire beweging hier geslaagd zou zijn. Hoe zouden wij dan verder gevaren zijn Rusland heetf het ons geleerd en Duitschland leert het ons opnieuw. Hadden wij een eendrach tige socialistische "beweging, dan zou er kans zijn, dat alles goed zou gaan Doch daarvan is geen sprake. De boel zou onmiddellijk zijn verloopen in ruzie en herrie, in twisten en heibel, in pogingen van de minderheid om de meerderheid te overvleugelen, in ver- raadgeschiedenissen, waarbij vergele ken die van 1903 kinderspel zou we zen en tenslotte de dictatuur van hen, die de gewapende macht tot hunne beschikking zouden hebben weten te krijgen. Intusschen zou er van de organisa tie der productie en distributie niets terecht zijn gekomen, industrieën zou den te gronde gegaan zijn, roof en moord zouden schering en inslag zjjn geweest, met het resultaat, dat nog heel wat meer havelooze kinderen in modderige sloppen zouden rondsjou wen, doch dan zelfs zonder Roomsche wortelen; dat nog meer arme drom mels in de open lucht zouden logeeren en dat misère van de afzichtelijkste soort het deel van de massa zou zijn zooals in Rusland het geval is, onge acht het es-istnicht-wahr-geroep van de Nederlandsche bolsjewiki". Knipt het uit en bewaart hetwant helaas, wij zullen dit getuigenis nog van noode hebben. De revolutionaire aanslag zal worden herhaald(Rotterd.) Bij Kon. besl. is, voor het tijdvak van 16 Januari tot en met 31 Augustus 1919 benoemd tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Ter Neuzen, G. G. Westerhof alhier. Van een marinevaartuig dat alhier ammunitie laadt is oen tros touw terwaar- de van f200— verkocht door twee man van de bemanning voor f25De beide verkoopers en de twee opkoopers werden in arrest gesteld door de politie alhier. Hoek. Zaterdagavond 11 Jan. hield de Christ. Werkliedenvereeniging „Bidt en Werkt" haar eerste jaarvergadering in de Christelijke School op de Knol. De Voorz. opende met gebed, las Geuesis 1 en sprak naar aanleiding van het gele- zene enkele woorden. Uit het verslag van den secretaris bleek dat de veree- niging (opgericht 1 April 1918) thans ruim 50 leden telt en enkele begunsti gers. De penningmeester deelde mede, dat f202.70 was ontvangen, en f149,15 uitgegeven. Het goed slot is dus f53,55 Aaii elf personen was wegens ziekte uit gekeerd f 107,60. Een drietal bestuursleden gaven en kele voordrachten ten beste, die zeer in den smaak vielen. Na het bespreken van enkele huishou delijke zaken, het uitspreken van dank aan het Bestuur der Christelijke School voor het bereidwillig afstaan van een lokaal om te vergaderen, en het zingen van psalm 119 vers 3 werd de vergade ring door den voorzitter met dankzegging gesloten (We zijn dankbaar voor het toezenden van dit verslag door den secretaris, maar ontvangen het voortaan gaarne iets oer der. Red.) Zaamslag. Wie eenigszms met de toe standen op het gebied van de lichtvoor ziening alhier op de hoogte is, weet, hoe in de laatste tijden geklaagd is over het lang uitblijven van licht. Plotseling is hierin verandering geko men. Donderdagmiddag n.l. om 2 uur werden velen verrast door de aanwezigheid van electrisch licht in hun kamer. Dat was de eerste proef, die genomen werd. Ongeveer anderhalf uur zag men verschillende woningen het lang begeerde licht gloeien. Om 5 uur ging een hoeraatje op van de jeugd, toen dan voor 't eerst 's avonds het electrisch licht, begon te branden. In verschillende gezinnen, waar de 94 lichten hun helder schijusel wierpen, was een toon van opgewektheid en bevredi ging te hooren en de ontevreden uitingen om geen scherper woorden te gebrui ken behoorden op dat oogenblik tot het verleden. Ieder was in zijn schik, uitgezonderd dan degenen, die nog niet zijn aange sloten. We hopen dat spoedig allen zich kun nen verblijden in het bezit van een helder stralend licht en laat ons er dit aan toevoegen dat de stoornissen tot de zeldzaamheden mogen behooren. De uitslag van de op 14 Jan '19 gehouden verkooping van de hofstede, bewoond door den heer Abr. de Koeijer te Sluiskil, is als volgt Koop 1, 2, 3, 4 en 5, respectievelijk 93 gem. 265 roeden; 4gem. 130 ioeden 5 gem. 83 roeden 3 gern. 236 roeden 4 gem. 60 roeden, zijn niet gegund. Koop 6, 7, 8, 9, 10 en 11, respectieve lijk 9 gem. 23 roeden 3 gem. 118 roeden 3 gein. 118 roeden; 3 gem. 257 roeden; 3 gem. 104 roeden; 4 gem. 4 roeden, zijn gegund aan P. Dees, Axel, voor f1530.per geniet voor alle koopen Koop 12, 13, 14 en 15, respectievelijk 11 gem. 56 roeden, f1560.pergeinet; 11 gem. 56 roeden, f 1510.per gemet 15 gein. 78 roeden, f1410.per gemet; 12 gem. 15 roeden, f1410.per gemet, gegund aan A. Ramondt, Ter Neuzen. Koop 16, 10 gem. 264 roeden, niet ge gund. Keop 17, 9 gem. 264 roeden, niet ge gund. Koop 18, 9 gem. 128 roeden, gegund aan A. de Kraker, Spui, voor f 1370.— per gemet. Koop 19, (Dijk), 1 gem. 190 roeden, gegund aan Jac. Hamelink, Ter Neuzen, voor f3040.— (per hoop). Zooals te begrijpen is, waren er veel belangstellenden. Te Axel is opgericht een konijnen- fokkersvereeniging, genaamd „Door veredeling verbetering", met aanvanke lijk 16 leden. Een bestuur is samenge steld. Hulst. Donderdag was het 25 jaar ge leden. dat de heer F. J. L. M. van Waes- berge in een openbare zitting van den gemeenteraad zijn ambt als burgemees ter van deze gemeente aanvaardde. De blijken van belangstelling waren bijzon der groot en vele. Op de voordracht voor hoofd der openbare lageie school in de gemeente St. Kruis zijn geplaatst de heeren Th. L. Rademakers te Leur, J. F. de Windt te St. Kruis en L. A. Versprille, res. Ie luit. te Hulst. Groede. Op 2 Januari werd onder de ze gemeente liet lijk van een zekeren J. B. in een waterput verdronken ge vonden. Hij was des avonds tevoren nog in een café to Schoondijke geweest en moet toen onder den invioed van al- coholischen drank die gemeente verla ten hebben, om zich huiswaarts te be geven. Hoe en op welke manier hij te water is geraakt, ligt nog in het duister. Naar wij vernemen is de justitie ter schouwing over geweest en is er nog geen vergunning tot begraven gegeven. Men deelde ons ook mede, dat de por- temonnaie, welke de ongelukkige steeds op zak had, niet gevonden werd op het lijk. (V. C.) Te Viissingen zal voor de marine een geweer- en niitrailleurschietbaan worden aangelegd. Waarschuwing. De Commississaris van Politie te Viis singen waarschuwt tegen de practijken van den agentuur en commissiehandel „Universum", Walstraat 82, aldaar, die aan oplossers van prijsraadsels, gezond- heidspijpen en andere voorwerpen onder rembours belooft toe te zenden en dan artikelen zond van veel minder waarde dan het remboursement. Ten gevolge van den mist kon Dinsdag geen boot van Viissingen naar Duinkerken vertrekken en vertoefden er niet minder dan 4000 krijgsgevange nen te Viissingen. Het kostte heel wat moeite dezen onder dak te brengen en te voeden. Middelburg. Woensdagavond om elf uur heeft hier een botsing tusscben po litie en militairen plaats gehad bij een vechtpartij op straat tusschen dronken militairen. De politie moest de sabel trekken, er vielen zeer harde klappen. De soldaten schoten zeven scherpe, pa tronen af. Door flink optreden van officieren keerde tenslotte de rust terug. Middelburg. De burgemeester wekt de mannelijke ingezetenen der gemeente tusschen 20 en 40 jaar, die bereid zijn in eventueel noodige gevallen mede te werken tot de handhaving van orde, rust en veiligheid, op, om zich op te ge ven voor een hier ter stede te vormen burgerwacht. Bij een oefening te Veere moest een watervliegtuig van de marineluchtvaart dienst een noodlanding doen in de Oos- terschelde. Bij de poging tot berging van het vliegtuig is dit gezonken. De bemanning is gered, Bij enkele candidaatstelling werd gekozen tot lid van den gemeenteraad van Goes (vacaturc-A. S. -J. Dekker) de heer mr. J. W. Goedbloed (anti rev.) Zaterdagmiddag heeft een kleedingma- gazijn op den Nieuwendijk te Amsterdam bezoek gekregen van 2 Duitschers, die costuums wilden koopen. Zij hadden, na eenig zoeken, hun keuze bepaald, het gekochte moest tegen 5 uur 's middags aan een adres op den Klove niersburgwal worden bezorgd. Dit ge schiedde dan ook. Een van het tweetal nam de doos, waarin de twee pakken, in ontvangst, de knecht moest maar even wachten, mijnheer zou dè costuums aanpassen. Na eenigen tijd kwam hij, die het be stelde in ontvangst had genomen, terug, hij zou wel op de fiets van den loopknecht passen dan kon deze naar boven gaan om het geld te ontvangen. De knecht kwam boven, vond niemand, ook de doos met costuums was verdwe nen. Beneden gekomen bleek de ander er met de fiets te zijn vandoor gegaan. Van de beide mannen is tot heden geen spoor ontdekt. Zij hadden Zater dagochtend de kamer gehuurd blijkbaar inet het doel op die manier hun slag te slaan. (Hbl.) In de Nieuwe Meer te Haarlemmer meer heeft zich vermoedelijk een geval voorgedaan van poging tot vergiftiging. Zekere de H. iemand wiens huise lijk leven wel iets te wenschen moet overlaten kwam j.l. Zaterdag tot de ontdekking dat het brood, hem door zijn vrouw meegegeven, was vermengd met luciferskoppen en een walgelijken smaak had. Een paar boterhammen zijn ih beslag genomen. Zondag is de vrouw van de II. door de politie scherp verhoord. Deze ontkent echter alle schulden. Het onderzoek wordt intusschen voort gezet. Eenige dagen geleden werden ten na- deele van de firma C. Keg te Zaandam, door middel van braak 150 Goudsche kazen ontvreemd. Zondagmiddag bij een voetbalwedstrijd aldaar, stieten eenige jongens, die zich vermaakten op een hoop zand, plotseling op een eenigszins hard voorwerp, dat bij opgraving een Goud sche kaas bleek te zijn. Bi] onderzoek bleek de zandberg volgestopt met kaas. De bewoners van het gehucht Castelré bij Baarle-Nassau, vlak aan de grens, ondervinden veel last van de -Belgische grenswachten. Naar dit gehucht loopt een stukje neutrale weg, waarover men vrij kon gaanmaar neutraal bestaat niet voor die Belgische wachten en ze dreigen ieder, die er over gaat, neer te schieten. Zoo werden zelfs de Ilolland- sche marechaussee op eigen gebied be dreigd. Ook jagen deze Belgische Jieeren vrij over de Ilollaridsche grens. (N. v. N.Br.) De 68-jarige gemeente-werkman E. Z die Vrijdagnamiddag bezig was met het snoeien der hoornen op de speelplaats der O. L. S. te Brunnepe, viel daarbij uit een boom. Tengevolge van den val bekwam hij een schedelbreuk, zoodat hij dood werd opgenomen. Woonwagens en zigeuners zijn in den laatsten tijd tot grooten last en een ware plaag voor de bewoners van de Veluwe. In Wenum, een buurtschap tot de Ge meente Apeldoorn behoorende, hebben zij opgebroken en op hun wagen geladen de houten heining van v. d. V. Toen deze den wagen staande, hield en zijn eigendom t.erugbegeerde, reden zij er in volle vaart in de richting van Epe mede weg. Ook in Heerde lieten de wagonbewo ners zich gelden, door zich aan verschil lende diefstallen schuldig te maken, tot dat zij door de inwoners gewapenderhand werden verdreven. Te Wapeuvelde ar riveerden een 25 tal wagens met zigeu ners, die .de wegen onveilig maakten. O.a. werd een dame, die 's avonds zich op weg bevond, aangehouden met de woorden Je geld of je leven Toen daarop de dame ten antwoord gaf geen geld bij zich te hebben, werd zij genood zaakt zich te ontkleeden en slechts voor zien van de meest noodige kleeding, liet men haar daarna haar weg vervolgen. In Terwolde werden door deze lieden kippen en konijnen gestolen. In de mijn Oranje-Nassau II te Schans- berg viel de mijnwerker I. met de lift in een schacht. De man brak den rug- gegraat en overleed in het hospitaal te Heerlen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen Te Ooster-Nijkerk, S. Go- vers te Ottoland te Warga, G. West- mijso, te Wildervank. Bedankt: Voor Maassluis, J. Douma, te Den Haag; voor Ernst, I). Bax, te Asperen voor Bierum, M. Elzinga, te Grootegast. Gercf. Kerken. BeroepenTe Onstwedde, J. Bosch, te Steenwijk. BedanktVoor Katendrecht, E. J. Wientjes, te Barneveldvoor Heinenoord, M. Gravendijk, te Brielle voor Nijverdal, II. J. Heida, te Stadskanaal; voor Wes tergeest, J. A. "Verhoog, te Reeuwijk- Sluipwijk, voor Reitsum, N. Buffinga, te Oosthem. Christ. Geref. Kerk. BedanktVoor Zeist, J. J. Jongeleen, te Nooideloos. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Ulrum, I'. v. Tuinen te Sneek, Te Wommols, P. v. d. Laan, te Dokkum Tc Middelburg, H. Lankamp, te Amster dam Te Zwolle, L. Stellingwerf, te Leeuwarden Te Onnen, mej. M. Jonk man, te Groningen. Ongewoon. In „Onze Zondagsbode", Ned. Herv. predikbeui tenblad voor Dederasvaart, en omstreken, lezen we het volgende „Ontvangen door ds. van Selms f2.50 van N. N. voor bestrijding onkosten voor de aanschaffing van boekjes met nieuwe gezangen en voor hetzelfde doel f 1, van een lid van de Gereformeerde Kerk die op deze wijze uiting wilde geven aan zijn overtuiging, dat de Herv. Kerk veel fouten heeft, maar bij het zingen in de kerk zich meer houdt aan de voorschriften van den Bijbel (Efeze 5 19 en Colossenzen 3 16) dan zijn eigen Geref. Kerk. Wel iets bijzonders Vergadering van 16 Januari 191é. Aanwezig alle leden, behalve de heer Geelhoedt. De Voorzitlor wjjst er in zijn openings woord op, hoe jdoor Gods trouwe zorg in 't afgeloopen jaar de Raadsleden allen zijn gespaard. Ook heeft de gevreesde Spaansche Griep in onze stad gelukkig niet veel slachtoffers gepischt. De materieele toestand is goed te noemen; alleen waren de laatste 3 maan den van 1918 minder voordeelig voor den winkelstand. De wapenstilstand in November ge sloten, werd gevolgd in ons land door een poging tot ordeverstoring, die echter mislukte. In 't komende jaar moge Gods beste zegen het deel zijn van Raad en Gemeente. In zelfvertrouwen moeten we ons sterken, onze krachten ontwikkelen, |op- dat de handel als weleer moge toenemen. Als de materialen in prijzen dalen, dan zal ook stellig de bouw van woningen toenemen. Donkere wolken hangen echter boven ons hoofd, in betrekking tot het.buiten- land. We willen echter geen Belgen worden, maar Nederlanders blijven. Met kracht en opgewektheid trede de Raad op iu 't belang van de burgerij. Onder den zegen Gods kunnen we dan veel goeds doen voor onze stad. Op voorstel van den Voorzitter wordt aan II. M. het jvolgende telegram ver zonden De Raad van de Gemeente Ter Neuzen in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de annexatie plannen der Belgen, wenseht ten sterk ste hiertegen op te komen, wijl met hem bijna de geheele bevolking zich hiertegen verzet en daarvan heeft doen blijken door teekening van een adres, dat Uwe Majesteit zal worden aange boden. Wij vertrouwen dat Uwe Ma jesteit met de Haar ten dienste staande middelen zal mede werken deze an nexatie te voorkomen, omdat wij Nederlanders willen blijven, hiermede onze trouw aan Uw Huis betuigen en ons gelukkig achten onder Uw geze gende regeering. 2. De notulen der vorige vergadering worden vastgesteld. 3. Een ristje van ingekomen stukken wordt voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. 4. De prijs van de electrische stroom wordt op advies der commissie op voor stel van B. en W. verhoogd met 25 toeslag. (Thans wordt 15 geheven). 5. De inspecteur van politie krijgt meer vergoeding voor kleeding. 6. Aan de Iudustrieele Mij. woidt een stuk grond verkocht voor f4.per M". Het hoofdriool op dien grond moet hij onderhouden en indien noodig ver nieuwen. 7. De heer J. Elfrink wordt een stuk grond verkocht voor f6.- per M2. 8. Een formeele wijziging in de voor waarden voor de overdracht der II. B. S. wordt aangebracht. Naar aanleiding van dit punt wijst de heer Nolson er op, dat het Rijk voor de R.II.B.S. te Oost burg f345.000 zal betalen. Als de Ge meente hier geen II. B. S. had gesticht zou het Rijk in 't Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen er een hebben moeten bouwen. Neuzen heeft het Rijk dus een uitgave van f 345.000 bespaard, wat overeenkomt met f 17000 rente per jaar. Nu heeft de Gemeente het gebouw cadeau gegeven. (Neuzen betaalt rente en aflossing) en den grond en de speel plaats (respect, ter waarde van f 17000 en f 15000). Voorts betaalt Neuzen nog f300 erfpacht. Zou het Rijk nu niet rente en aflossing willen overnemen, m. TER NEUZEN, 17 Januari 1919. Een oplichtersstreek Poging tot vergiftiging Een kaasberg. Aanmatigende Belgen. Doodelijke val. Zigeuners. Mijn-ongeluk.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2