Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Mengelwerk. Kerk, School en Zending. reuzenkanonnon achtergelaten. Zij wer den in het Woud van Dickebusch bij leper gevonden eu over Denderleeuw naar Etterbeek overgebracht. De twee stukken hebben Duinkerken beschoten. België zal er een van bewaren en heeft het ander aan de stad Duinkerken aangeboden. De Belgische „dikke Bertha" bevindt zich op een zijspoor te Etterbeek. Het kanon is in opperbesten staat32 M. lang, doorsnede van den vuurmond 384 m.M.100 groeven in de ziel van het wapen de loop alleen is 18 M. lang en het stuk weegt 267.000 kilo. Het monster draagt den naam der fa." Krtipp te Essen en de keizerskroon. Een opschrift zegt, dat het stuk 31 K.M. ver draagt. De „Dikke Bertha" zal weldra tentoon gesteld worden. DE VERHOOGING DER RIJKSINKOMSTENBELASTING. Door de regeering is bi] de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot verdubbeling van het tarief der Vermo gensbelasting, alsmede een ontwerp tot verhooging van het tarief der Rijksin komsten belasting. Blijkens laatstgenoemd ontwerp zal het tarief der aanslagen voor belastba re inkomsten van f 650 tot beneden f 1150 onveranderd blijven. Bij f1150 begint een tariefsverhooging, die pro gressief stijgt. Bij een belastbaar inko men van f1200 moet thans f9 worden betaald, volgens het nieuwe tarief f 10 bij f1450 bedraag het oude tarief f 14 het nieuwe f 19.50. Bij f2500 is het oude tarief f40, het nieuwe f50.50. Bij f5000 het oude f115, het nieuwe f144. Bij f 10.000 inkomen moet volgens het oude tarief f 265 worden betaald, volgens het nieuwe wetsvoorstel f 358. Bij f 15.000 belastbaar inkomen bedraagt het oude tarief f465, volgen^ het nieu we f 608. Ook voor hoogere inkomens wordt het belastingsbedrag verhoogd. AANVOER VAN STEENKOLEN UIT DUITSCHLAND. In het geheel zullen 8 kolentreinen per week kolen van Duitschland aan voeren. MEEL VOOR NEDERLAND. Het Nederlandsche stoomschip „Catea- no,' is 1 Januari van Phiadelphia naar Rotterdam vertrokken met een volle la ding meel, ongeveer 5000 ton. TEELTREGELING 1919. Voor elke teelt van tuinbouwzaden in 1919 moet aan het Rijkskantoor voor zaden vergunning worden gevraagd, uit- gezonderd voor zaaizaad in eigen bedrijf. Alleen de ingeschrevenen in 1918 krij gen vergunning. DE NIEUWE STAATSLEENING. Met meldt ons uit Amsterdam Naar wij vernemen is het totaal be drag, ingeschreven op de nieuwe staats- leening ca. f385 millioen. Hiervan is door Amsterdam 173 millioen, door den Haag ca. 50 millioen en door Rotterdam 62 k 63 millioen ingeschreven. De lee ning is dus ruim volteekend. HET THEERANTSOEN. Van 8 tot 28 Febr. a.s. moet door winkeliers 1 ons thee worden afgeleverd tegen bon no. 51 aan de verbsuikers, vanwelke zij het lichaam der thee- en koffiekaart gewaarmerkt hebben voor ontvangst van bon no. 52. Militairen met onbepaald klein verlof aangevangen op 17 Dec. 1918, moeten, indien ze dit nog niet gedaan hebben, vóór 8 Febr. a.s. hun bon no. 52 bij den winkelier inleveren. Bon no. 21 heeft voor den winkelier als aanvulling van zijn theevoorraad geen waarde. Bons no. 23 en 25 zijn niet meer gel dig voor den verbruiker. ONZE GRAAN VOORZIENING. Wederom worden eenige graanzendin- gen te Rotterdam verwacht voor de Ne derlandsche Regeering. Het Engelsche stoomschip „Bechuana" 24 December van Norfolk vertrokken met 5448 ton meel en het Engelsche stoomschip „War Spaniet" 31 December van Portland (Maine) vertrokken met 2700 ton haver, 3911 ton tarwe en 390 ton meel, zullen in het Engelsch Kanaal orders bekomen, hun ladingen te Rot terdam te lossen. De schepen worden resp. 10 en 15 Januari alhier verwacht. STEENKOLEN UIT ENGELAND. Naar de „Maasb." verneemt is de laat ste dagen de productie der Engelsche steenkolenmijnen zeer toegenomen, zoo dat de allevering weer is begonnen. Een 10-tal Nederlandsche schepen, wel ke thans in Engeland liggen te wachten op een gedeelte van het ons toegezegde kwantum van 60.000 tons, wordt gela den. zoodat te wachten is dat nog deze week het transport naar Nederland zal vertrekken. CENTRALEN CONVENT. De stellingen, op het a.s. Centralen Convent te verdedigen door Prof. Dr. II. Bavinck, luiden aldus: 1. Tegen het politieke stemrecht der vrouw bestaan van Antirevolutionair en ook van algemeen menschkundig stand punt verschillende be'zwaren, ontleend zoowel aan de natuur der vrouw, als ook aan hare verhouding tot man en geziu, tot maatschappij en staat. 2. Toch is het noch noodzakelijk, noch wenschelijk, dat de antirevolutio naire partij zicii in den tegenwoordigen tijd tegen het verlecneu van het stem recht, aan de vrouw verzet, wijl het in dividualistische stemrecht, alsmede het passieve vrouwenkiesrecht, bij de laatste Grondwetsherziening met nagenoeg alle stemmen, ook van rechts, in de Staten- Generaal werd aanvaard, en dit bij lo gische censequentie tot het actieve vrou- wenstemrecht leidt. 3. Het innemen van dit standpunt vindt voorts daarin steun, dat de posi tie der vrouw in de hedendaagsche maatschappij veelszins gewijzigd is, ten gevolge waarvan zij veel meer dan vroe ger met de publieke zaak in aanraking komt. 4. Het wordt ten slotte ook daardoor aanbevolen, dat de moderne staat zijne werkzaamheden in sociale richting zoo danig uitbreidt, dat het oefenen van in vloed daarop aan de vronw niet kan worden ontzegd. De stellingen, die Dr. Beumér verde digen zal zijn vau dezen inhoud 1. Tegen het publiek stemrecht der vrouw bestaan van antirevolutionair en ook van algemeen menschkundig stand punt verschillende bezwaren, ontleend zoowel aan de natuur der vrouw als aan hare verhouding tot man en gezin, tot maatschappij en staatin overeen stemming hiermede wordt door liet. pro gram der antirevolutionaire partij sinds de laatste herziening verklaard, dat zij, krachtens beginsel, een staatkundig vrou wenkiesrecht wraakt. 2. Noch in het feit, dat ten onzen't het algemeen mannenkiesrecht en de verkiesbaarheid der vrouw bestaan, noch in de zich wijzigende positie der vrouw in de maatschappij, noch in de uitbrei ding der staatswerkzaamheid, is voor de antirevolutionaire partij een reden ge legen, ten gunste van het bij de Tweede Kamer aanhangige voorstel van wet tot toekenning van vrouwenkiesrecht, de beteekenis der bovenbedoelde bezwaren te negeeren. 3. Er is geen bezwaar tegen, wan neer aan de vrouwen het kiesrecht mocht worden toegekend, haar als leden der kiesvereenigiug toe te laten. CENTRA AL-COMITE. De Secretaris van het C. C. van An tirevolutionaire Kiesvereenigingen, de heer Mr. J. A. de Wilde, verzoekt cor respondenties voor het C. C. te zenden niet aan zijn persoonlijk adres, maar naar dat van het Bureau, N, Z. Voorburgwal 58-60, Amsterdam. EIEREN. Men schrijft uit Barneveld aan liet t Als een bewys hoezeer ook onze eier markt het afgeioopen jaar onder de bui tengewone tijdsomstandigheden heeft ge leden, kau dienen, dat in 1918 slechts 1.145.000 eieren fer markt zijn aange voerd geworden, tegen 10.717.000 in 1917 en 13.500.000 in 1916. Alleen in de maand Mei 1917 werden meer dan dubbel zoovee! eieren aan gevoerd dan in het geheelo afgelooperi jaar. AANVOEREN UIT AMERIKA. Van Noord-Amerika bevinden zich thans drie Nederlandsche stoomschepen samen bruto 10.000 ton, met graan en meel op weg naar ons land. Metsteen kolen vertrokken vier onzer stoomers, 15.000 ton, uit Amerika naar Nederland. Daarvan worden twee midden der vol gende week hier te lande verwacht. PETROLEUM ONDERWEG. Een Britsch tankstoomschip is met een lading petroleum, groot ongeveer 6000 ton, van Amerika naar Rotterdam afgevaren. Harde noodzakelijkheid. Minister De Vries zal het kwaad krij gen. Zijn voornemen om ook enkele ver- bruiksheffingen in te voeren heeft in socialistische en vrijzinnige kringen een verzet wakker geroepen dat onder den kreet „tegen de reactie'' zich schrap stelt. Hier vooral is eene waarschuwing om zich niet door eene misleidende en op pervlakkige agitatie te laten meesledpen op haar plaats. Verzet tegen nieuwe belastingen vindt immer een welwillend oor. Verzet tegen nieuwe verbruiksheffin- gen is in het bijzonder loonend. Immers als een onwankelbaar dogma heeft zich de gedachte vastgezet dat het is een vergrijp tegen de democratie, in dien op het verbruik eene belasting wordt gelegd. Men vergete echter niet, dat de tijd van onwankelbare economische dogma's voorbij is. In dezen oorlogstijd is veel gevallen wat vroeger onaantastbare waar heid scheen. Ons gansche finantiëele evenwicht is verstoord en bij dezen ontredderden toe stand van de schatkist passen middelen, wier aanwending in normale tijden buiten beschouwing zou blijven. Het geld moet er komen en nog altijd ontbreekt de financier, die eene oplossing aangeeft, welke minderen druk met zich zou brengen. Natuurlijk is het harde noodzakelijk heid, dat Minister de Vries naast de opdrijving van de directe belastingen ook den weg der indirecte heffingen moet opgaan. Zijn aangeboren vroolijkheid, die hem ook in het ministerambt niet verliet, mag niet verleiden tot de gedachte, dat hem deze verbruiksbelastingen in bijzon dere mate lief zijn. Het is harde noodzakelijkheid, die hem dwingt. (Rotterd). TER NEUZEN, lö Januari 1919. Gistermiddag trad in hotel Commerce op do heer van Rombeek met een le zing over Indië. De zaal was flink be zet Jammer dat door omstandigheden de lichtbeelden achterwege moesten blij ven. De lezing viel zeer in dfjn smaak Dr. ten Bruggencate leidde de vergade- dering. Woensdagavond j.l. hield de Chr. Zangvereeniging „Mobilisatieklanken" al hier haar gewone jaarvergadering. Het aantal werkende leden bedraagt ruim vijftig. De zangnummers, die nog ten beste werden gegeven, kwamen 'goed tot hun recht. De hervatting van het treinverkeer met België over de lijn Ter Neuzen— Mechelen wordt binnenkort verwacht. Bij koninklijk besluit is herbenoemd tot Burgemeester der gemeente Hoek de Heer A. Wolfert. Zaarnslag. Donderdag werd inde„Griete" een schip uiet stroo geladen. Op de deklast zat het schipperszoon- tje van ongeveer 12 jaar. Zekere O. wierp in zijn groote onvoor zichtigheid een vork op het. schip met het. treurig gevolg dat de jongen in het oog getroffen sverd. Hij is door Dr. Blanksteiju te Zaarnslag onder behandeling genomen en zal voor verdere verpleging naar Middelburg ge bracht worden. Het Centraal Bestuur der Kath. Kiesvereenigiug in den kieskring Hulst stelde als candid'ateu op de groslijst de heeren A. Adnaansens, J. II. Baert, A. Bal, G. Th. Van de Bilt, E. B. Dumoleijn (aftr. lid), P. F. Fruytier (aftr. lid), L. W. Hoefnagels, F. C. O. M. Ilombach (aftr. lid), 'P. F. van Jole, Ph. Joos, F. B. P. de Meijer, C. II. M. Plasschaert, B. C. Puijlaert (aftr. lid), J. van Rompu (aftr. lid), jF. J. L. M. van Waesberghe (aftr. lid) en A. J. van de Vijver. De verschillende Kath. Kiesver eenigingen in het hoofdkiesdistrict Sluis stelden voor de aanstaande Provinciale Statenverkiezing als candidatende heeren A. JE. Hendrikse, burgemeester van Waterlandkerkje, wonende te IJzendijke, A. 11. de Milliano, landbouwer en grond eigenaar wonende te Waterlandkerkje, Ed. Martens, landbouwer, wonende te Aardenburg, Allï. Aernaudt, handelaar, wonende te Sluis. De Raad van IJzendijke besloot f 6000 subsidie te geven in eens voor de te Oostburg op te richten H. B. S. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaunderen kwamen de laatste dagen' een drietal Duitschers over de grens, die uit ge vangenschap in België waren ontvlucht. Twee hunner waren in militaire kleeding de derde in burger; op zijn kleeding stond „C. P." (civil prisoner.) Middelburg. De Kamer van Koophandel heeft besloten aan de commissie van den Provincialen Stoombootdienst te verzoeken op Donderdag den Middel- burgschen marktdag op de lijnen Ter NeuzenVlissingen en iBreskensVlis- singen goedkooper tarief in te voeren, nl. 50 reductie en ditzelfde t,e vragen aan de tram BreskensMaldeghem, de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram van de lijn IJzendijke—Schoondijke eu de Staats spoorwegen van het traject Vlissingen Middelburg. Een lid wees nog op het ontbreken van een wachtlokaal bij de ponton te Breskens, hetgeen den passagiers veel ongerief geeftspr. vroeg«z>f daarin geen verandering zou kunnen worden gebracht door het plaatsen van een eenvoudige lokaliteit, zooals le Ter Neuzen het geval is. Dinsdagnacht werd door een agent van politie in de Stationsstraat alhier aangehouden de soldaat jJ. B., die een zak droeg, welke bij onderzoek een rol van 500 M. geïsoleerden telephoondraad bleek te (bevatten. Aanvankelijk zeide de aangehoudene, dat hij deze rol en nog een van 500 |M. gekocht had van een ander militair voor 1300, doch bij verder onderzoek bleek, dat deze tweede militair er niets mede te maken had en dat B. de rollen heeft weggenomen in het militair magazijn in de (Koepoort- straat. Ook de tweede rol werd in beslag genomen en de soldaat werd|ter beschikking van de militaire 'overheid gesteld. Bij de politie werd door een win kelier alhier aangifte gedaan, dat ver moedelijk door militairen 6 paar bretels uit zijn winkel werden ontvreemd, ter wijl een ander winkelier aangifte deed vaii diefstal van een paar nieuwe schoe nen eveneens door militairen. Verder werd nog aangifte gedaan van diefstal van een portemonnaie met geld uit een mantel in de gang van een woning. Hoedekenskerke. Gistermorgen had hot aakschip „Anna Cornelia" van Waspik het ongeluk bij vallend water omhoog te geraken op den Noordelijken haven- dam. Bij den eerstvolgenden vloed kwam het weder vlot en kon de reis vervolgd worden. Daar het ledig was heeft het geen averij geloopen, hoewel het achterschip op den steenen dam eenige meters in de lucht zweefde, een schouwspel, dat wel heel zelden zal voorkomen. De Provinciale Stoombootdienst op de Oosterschelde is sinds Donderdag morgen weder hervat. Zaterdag moest een groote Engelsche tweedekker, uit Zuidelijke richting ko mend, bemand met twee Engelsche officieren, onder Sommelsdijk een nood landing doen. Bij de landing sloeg de machine om en werd ernstig beschadigd. De inzit tenden kwamen er met lichte kwetsuren af. De machine was in Frankrijk opge stegen en boven Ostende in den mist verdwaald. Ze is vermoedelijk over de Zeeuwsche eilanden gekomen, want dien middag is o.a. te Kloetinge een vliegmachine ge signaleerd. C o n t qo 1 e eigen broodgraan. Door de Rcgeerings-Commissaris voor de Rijksgraaninzameling in Zeeland is het volgende schrijven gericht tot hee ren Burgemeesters Ten einde een goede controle op het gebruik van eigen broodgraan te kunnen uitoefenen, ben ik zoo vrij het volgende onder uwe welwillende aandacht te bren gen, mot beleefd verzoek zulks zooveel mogelijk ter kennisname van de land bouwers in uwe gemeente te brengen lo. Dat het niet kan en mag worden toegelaten dat graan of meel van of naar een molenaar wordt gevoerd zonder dat de vervoerder in het bezit der betreffen de kaarten is. 2o. Dat het ten strengste verboden is om eigen broodgraankaarten aan een molenaar of bakker in bewaring te ge ven blijkt dit wel te geschieden, dan zullen de betreffende kaarten onmidde- worden ingetrokkenalleen wanneer graan of meel van den belanghebbende aanwezig is dient ook de^kaart op den molen of in de bakkerij te zijn. 3o. Dat bij verzoeken voor wijzigin gen van broodgraankaarten steeds de kaarten moeten worden ingesloten. Gevaarlijke strooperij. Van een Engelsche mijn, liggende bij paal 33 te Bergen aan Zee, is door een onbekend persoon het ontstekingstoestel uitgenomen. De politie stelt een streng onderzoek naar den dader in. Gratis gas. De politie te Assen heeft bij den heer J. aldaar, in zijn woning aangetroffen een gasleiding; waaardoor men buiten den gastoevoer om gas kon betrekken. Bloedvergiftiging. De 18-jarige bakkersgezel G. S. te Deventer, kreeg de vorige week een wondje aan den arm. Hij had de on voorzichtigheid het open te krabben, tengevolge waarvan bloedvergiftiging ontstond, waaraan hij na hevig lijden is bezweken. Onwelkome gast. Dezer dagen weid bij den heer Ten B te Baambrngge een bedrag van circa f 600 vermist, grootendeels (en nadeele van de Diaconie der Ned. Herv. Gem. De politie was den dader spoedig op het spoor. Deze bleek de gast te zijn, die eenige dagen bij Ten B. logeerde en voor heen gedurende een paar jaar bij hem in dienst was geweest. Nadat de dader aan een scherp verhoor was onderwor pen, volgde een volledige bekentenis. Door den stroom gedood. Een monteur A. van de Z. H. E. S. is te Leidschendam, bij het repareeren van de bovenleiding, door den stroom gedood. De man laat een vrouw en 10 kinderen achter. Dat belooft wat Te Dinteloord was een jongeling op „Nieuwjaartwee" zóó dronken, dat hij zijn meisje een klap in 't aangezicht gaf en bij zijn aanstaande schoonouders vernieling wilde aanrichten. Hij werd door twee man thuisgebracht. Mislukte poging. Te Steenbergen is ingebroken bij P. V. Vermoedelijk was 'tem het varken te doen, dat reeds een staaldraad om den nek had om 't dier te wurgen. De dieven werdeu echter verrast. Een brutaal stukje. Uit Leiden wordt gemeldVan de kransen, die ter gelegenheid van den 250sten geboortedag vau Prof. Boerhave voor dieus standbeeld waren neergelegd, zijn 's nachts de linten gestolen. Een brutaal stukje, want er vlak tegenover op geen. 10 meter afstand staat een politieposthuis. De Beersche Overlaat. Het optreden der honderden boeren, die een keerdam op den Beerschen Overlaat hebben opgeworpen, is voor- loopig met succes bekroond. De dam blijft liggen in afwachting van de beslis sing van hoogerhand, die met spanning wordt tegemoet gezien. Een eigenaardige advertentie. In een blad in het Noorden leest men de volgende advertentie die te denken geeft: Gevraagd een kapitaalkrachtig persoon door iemand, aangewezen dooi de Regeering v om aan de Regeering te leveren, voor een consumptie-artikel, welk een zeer ruime verdienste oplevert. Levering direct." Vreemd geval. In Lambeth (Londen) is het lijk van een 48-jarigen loodgieter gechouwd, die bij een val den nek gebroken had. Het merkwaardige van het geval was, dat hij daarna nog acht dagen geleefd heeft en de heelmeesters van het St. George's hospitaal zich niet konden verklaren, dat de man, na een breuk van den vierden halswervel, niet binnen twee minuten na het ongeluk bezweken was. Er van door. Een secretarie-ambtenaar uit Den Haag is, volgens de „N. Ct.," met de b(j den Gemeente-ontvanger voor zijn collega's geïnde maandsalarissen, ten bedrage van nagenoeg f3000, op den loop. De ex-Keizerlijke trein bestolen. Uit den Keizerlijk Duitschen trein, die aan den rechter-Maasoever te Rotterdam opgeborgen staat, zijn door twee mili tairen, die daarvoor zijn aangehouden, gummislangen en reisdekens gestolen. Hoe praaijes in de wereld komen. Zeg heb j'al gehoord van 't gebeurde te A.? De kranten berichtten, dat Wilhelm von H. Zich zelfmoorden wou, maar men heeft 't voorkomen Net op tijd werd 't. moordtuig door 'n knecht hem ontnomen. Maar wat nu precies op 't kasteel was geschied, Dat wisten de beste couranten zelfs niet. Men had hem gezien, ging 't praatje in 't rond, Met 'n mes in de hand en 't schuim op zijn mond Nog denzelfden dag sprak ik toevallig den man, Die, zoo verteld werd, den zelfmoord voorkwam. En vreeslijk wat kreeg ik van hem toen te hooren Zijn meester had zich dien mor gen geschoren Gr. W. Spartacus De naam der „Spartacus"-lieden do meest radicale onder de Duitsche sociaal-democraten, waarvan men tegen woordig zooveel verneemt is ontleend aan het pseudoniem, waarmee een tot dusver onbekend gebleven schrijver dn „Politische Briefe" onderteekende, die in het begin van 1916 na de scheuring onder de sociaal-democraten in Duitsch land verschenen, en tot de stichting van een „Spartacusgroep" leidden, die in radicalisme de „Onafhankelijker!" nog poogt te overtreffen. Het woord „Spar tacus" zelf' is aari de Romeinsche slaven oorlogen ontleend. De derde en gevaar lijkste dezer sociale oproeren n.l. stond onder aanvoering van den Thraciër Spar- takos of Spartacus, die, geholpen dooi de gladiatoren van Capua en de slaven uit Neder-Italië, een leger van 70.000 man had verzameld, waarmee hij in het jaar 72 v. C. den Romeinen een neder laag toebracht. Door de zuclit naar buit bij zijn manschappen, niet in staat van deze overwinning te profiteereu en ziju veldtocht naar het Noorden te vervolgen, was hij genoodzaakt bij Thurii te over winteren, met het gevolg dat hij door den Romeinschen veldheer Crassus ver slagen werd. Alle gevangenen, 6000 in getal, werden gekruisigd, en 5000 man die zich een doortocht hadden gebaand naar Opper-Italië, werden door Pompejus vernietigd. Welke „slaven" de tegenwoordige Spar tacus, behoorende tot de groep van Lieb- knecht en Rosa Luxemburg, denkt te bevrijden, blijft intusschen een raadsel. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Nieuwpoort, J. II. Th. Rappard, te Lage Vuursche; te Aalsmeer, I'. de Bruijn, te Westmaas; te Delft, I'. Zandt, te Ede. AangenomenNaar IJsselstein, Y. Doornveld, te Oenenaar Iloogmade, 1'. Hofstede te Den Haag. Bedankt: Voor Jaarsveld R. Barthema, te Beesd voor Vries, F. Coolsma, te Coevorden. Geref. Kerken. Beroepen Te Serooskerke, A. B. W. M. Kok, te Velsen. Bedankt: Voor Wildervank, J. Wa terink, te Zutfen voor Oudshoorn, L. J. C. Kreijt, te Iluizum. Tweetal Te Vlissingen, W. L. Milo, te Kollum en K. Schilder, te Vlaardingen. Christ. Geref. Kerk. Beroepen Te Harlingen, J. W. Geels, te Haarlem. Gebed voor de vredes conferentie. De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk heeft tot de predi kanten de uitnoodiging gericht bijzonder-

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 2