Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 103. Zaterdag 4 Januari 1919. 2e Jaargang. Uit de Schrift. Terechtgebracht. Uit het Buitenland. Uit het Binnenland. Uit de Provincie. Uitgave van de Christelijke Persvereeniging „Zeeuwsch-Vlaanderen" te Ter Neuzen. Alle stukken, de redactie en administratie van dit blad betreffende, moeten worden ge zonden aan den redacteur, H. S. v. HOUTEN, Vlooswijkstraaf 62, Ter Neuzen. ABONNEMENT Bij bezorging f 1,15 per drie maanden. Franco per post voor Nederland f 1.25. ADVERTENTIËNVan 1 4 regels /'U.4U. Elke regel meer /'0.1U, Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Crisistoeslag 15%. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen bij den drukker D. II. LITTOOIJ Az. te Ter Neuzen. Telefoon Nr. 20." (NIEUWE JAAR). „Mijne tijden zijn in Uwe hand". Psalm 31 16c. Wij zijn reeds enkele stappen voorbij den mijlpaal, welke aan bet einde van [918 werd opgericht. Ge hebt lezer, en lezeres, een oogenblik teruggezien, over dacht boe ge dat gedeelte van den weg bewandeld hebt en zijt bij die mijl paal neergeknield, uitroepende „o God, wees mij zondaar genadig". Een nieuw gedeelte van den weg ligt weer voor ous. Wij moeten liet onbe kende weer in. Of de lucht beider is of bewolkt, wij moeten voort. Er is geen stilstand. Buigt uwe ziel zich neder in u, en is ze onrustig als ge aan de onbekende toekomst denkt. Wat wacht ons dit jaar? Wij weten het niet. Gelukkig hij die do toekomst vertrou wend mag in gaan, en zeggen mag „Mijne tijden zijn in Uwe hand". Deze Sisten psalm is menigen pelgrim in donkere tijden tot troost, geweest. Er had dan ook als opschrift boven kimden geplaatst„Hot. zuchten en ho pen des geloofs". We vinden er het zuchten en hopen des geloofs in van den door Saul liittig- 1 ijk vervolgden David, en zien boe zijn hopen in vast, vertrouwen overgaat. Uit dezen psalm hebben Gods kinderen in donkere dagen troost geput. Mogen ook wij, door do genade des Geesf.es gesterkt worden om liet geloovig, vertrouwend, berustend uit te spreken: „Mijne tijden zijn in Uwe hand". Wat ligt hierin een volkomen overgave en een kinderlijke onderwerping aan Gods wil cn weg. Versta dit wel, dit. ziet, niet alleen op Davids levensduur, alsofliij enkel zeggen wil, de ure van mijn sterven is bij ti bepaald, neen bet ziet op zijn geheele leven, met al de omstandigheden, weder waardigheden. Alles wat over mij komen zal Hccre, zegt David, is in Uwe hand. Het woord tijden in de beteekenis van„Er is een tijd om geboren te worden en een tijd om te sterven, een tijd om te planten en een tijd om bet geplante uit te roeien, een tijd om te dooden en een tijd om te genezen, een tijd om te weenen en een tijd om te lachen." David vertrouwt zich volkomen aan Gods hand toe. Maar't is geen vreemde hand voor hem, 't is de hand zijns Gods. Dezelfde hand, die hem gehaald had van achter de schapen en hem gebracht had aan Sauls hof. Die hem geleid had en uitgeholpen uit gevaren. Zijn levenslot door Gods hand beschikt. Zijn levensduur door Gods hand be paald. Zijn levensloop door Gods band geleid. Dit is zijn zalige wetenschap. Wat hem ook treffe, het komt uil Gods hand. Gelukkig hij, die dit geloovig mag nazeggen op Nieuwjaarsmorgen. Die dit door ervaring weet en er de troost uit heeft geput. De toekomst moge dan onbekend zijn, ze is niet onzeker. Sciienke de Heere dit kinderlijk ver trouwen te beoefenen. 3) SCHETS door ZELANDIA. Maar Lena was den volgenden morgen niet heelemaal in ordeze was zelfs lieelemaal niet in orde. llooge koorts bad haar aangegrepen en deed baar machteloos neerliggen. „Zouden we den dokter maar niet laten roepen stelde, bezorgd, Hanna voor. „Och, kom, wat koortswaar maak je je ongerust over!" trachtte hij lucht hartig te zeggen. Maar inderdaad maakte hij zich nog meer bezorgd dan Hanna. Een paar uur later was de toestan^l zóó verergerd, d'at Ilanna voor haar voorslag haar man gewonnen zag. En de dokter kwam, schoon eerst togen den avond, want bij telde thans zijn patiënten bij honderden. Hij onder zocht, schreef een recept, beval de uiterste voorzichtigheid aan uit vrees voor mogelijke complicaties en liet Riem- Wie van ons weet waarvoor hij staat in dit jaar. Wat Gods band voor lieni inhoudt. Wie weet wat diepte van baproeving we door moeten. Wat dagen der benauwdheid zullen aanbreken. Dagen van benauwdheid voor onze p r.sonen, voor ons gezioy voor ons land én volk. Ook dit jaar zullen er wel „Waaroms" op onze lippen komen. Sciienke de Heere u dan de genade in geloofsberusting te zeggen „Hij zal over mij brengen wat Hij over mij be scheiden beeft", wetende, dat: regenen droogte, vruchtbare en onvruchtbare jareu, spijs en drank, gezondheid en krankheid, rijkdom en armoede, en alle dingen, niet bij geval maar van Zijn Vaderlijke band ons toekomen. O, indien Gods hand tegen ons is, wie zal dan voor ons zijn, maar ook indien Gods hand met ons is, wie of wat zal dan tegen ons zijn. Hoe donker ooit Gods wog moog Hij ziet in gunst op die Hom fvreezen. Ivent ge iets van dat vertrouwen der ziel, van die kinderlijke overgave Het zal u gemoedigd dit jaar in doen gaan. Neen, dan beklemt Gods kind geen bange vreeze, maar in zijn ziel leeft een blij vertrouwen. Ons aller levensduur is in de hand des Heeren, of we dit geloovig aanvaar den of niet. Het geldt van elk mensch Het getal zijner dagen en maanden is bij Hem. Van wie onzer geldt betDit jaar zult gij sterven Lezer en lezeres, als uw naam op liet doodenregister staat van dit jaar, liebt ge reeds verzoening gevonden in liet blond van Christus Jezus, vooral uw zonden Moogt ge gelooven, dat de Heere de hand zijner genade reeds aan u gelegd beeft Moge dit jaar liet woord „Mijne tijden zijn in Uwe hand" in beoefening zijn. Ouden van dagen, als, Hij in wiens band, uw adem is en bij wien al uwe paden zijn, u dit jaar op roeptzal dan liet jaar der vrijlating voor u zijn aan gebroken Mannen en vrouwen in de kracht van bot leven, van wien is uw verwachting Van den Heere alleen, of steunt, ge nog op eigen kracht? Jongelingen en jongedochters, is bet u een lust te wandelen in 's Heeren wegen aan Zijn band Mijne tijden zijn in Uwe band. Worde liet ons gegeven ons in Gods hand veilig te weten voor onze personen, voor ons gezin. Moge Gods band zegenend zijn uitge breid over ons land en volk. Beveilige die band de troon onzer Vorstin. Breide de Heere de band der bewaring en bescherming ook uit over Zeeuwsch- Vlaanderen, in een tijd waarin liet kwaad en onrecht ons bestrijdt, opdat we aan liet einde van 1919 met het oog ten hemel geslagen moge zeggen Uw band, o God, heeft veilig mij geleid. Zaamslag. De Bruijne. De „organisatie". „Hetgene dat er geweest is, hetzelfde zal er zijn, en hetgene dat er gedaan is, stra en Hanna in groote ongerustheid. De griep had zijn greep gedaan naar bun dochter cn hield haar stevig om kneld. En toen de dokter den anderen avond weerkwam, moest bij Hanna en Greta, baar jongste, nadrukkelijk raden, onmid dellijk naar bed te gaan. Somber liep Riemstra af en aan. Bediende, vaak half gedachteloos, de klanten, scheurde bonnen verkeerd uit en maakte tallooze vergissingen. En 's avonds, wat hoofdpijn martelde hemEn wat scheen het hem, of er lood in zijn beeneu zatzou bij Neen, dat niet. Vermoeidheid, anders niet. Had hij dan den gausclien dag niet moeten zwoegen en sjouwen Was liet dan te verwonderen, dat bij zich zóó voelde En kleine Hanna, z'n dochtertje van acht jaar, was dien avond óók al naar bed gemoeten. Jan alleen, z'n eenige jongen, van tien, hield liet nog eens bijspringen in meid helpen in de gieken naloopen. Wat treurigheid, op. Moest nu den winkel en huiskamer en al wat narigheid zoo hetzelfde zal er gedaan wordeii. zoodat er niets nieuws is onder de zon". Deze woorden van den wijzen Predi ker wordeir nog telkens bewaarheid. Vooral bij, die de historie kent, merkt op, dat telkens dingen en gebeurtenissen wederkeeren, die vroeger ook reeds, zij liet ui eenigzins andc 'li vorm, werden gezien ui doorleefd." Ook in dezen tijd zien we dat herhaal delijk. Engeland streed tegen het^Duitsclie militarisme, en breidt zelf zijn*vloot uit, zoo sneJ bet kan. De revolutionairen in Rusland brachten liet oude Czarenregiem ten val, en lieerschen nu veel onnien- schelijker cn onverdragelijker dan eenig Czaar ooit heeft gedaan. De socialisten in Duitschland niet anders. Het leger beteekeut in de socialistische republiek méér, dan liet tijdens liet keizerrijk deed. De arsolraden (arbeiders- en soZdaten- raden) lieerschen veel onbeperkter, dan Wilhelm ooit beeft gedaan. In Frankfort bepaalt een roode dicta tor dat na elf uur geen mensch meer op straat mag komen. En men beeft evengoed te gehoorzamen als vroeger aan de keizerlijke ambtenaren. In Berlijn haalt men de garde met feestbetoon en onder gejuich in, alsof de meest milita ristische keizer er heersclite, in plaats van een socialistisch bewind. Ten onzent is het niet anders. De Bond van Dienstplichtigen moet liet leger in banden spelen van de soci's, die vroe ger de leuze aanhieven geen man en geen cent. De socialisten ondermijnen liet wettig gezag, en scheppen 't «ezag van de massa, van de organisatie die tyrannieker heersclit dan eenig vorst. Zonder toestemming van de absolute vorstin, die organisatie heet, mogen de soci's niet bandelen. Ze bestrijden liet militarisme, omdat liet gehoorzaamheid eisclit aan den meerdere en leggen de persoonlijke vrijheid an banden, door blinde gehoorzaamheid te vragen voor de bevelen der „organisatie", 't Zou er mooi uitzien met onze vrijheid, als we eens in een socialistische maatschappij moesten leven De socialisten hebben wel eens sma lend gesproken over den invloed van Dr. Kuyper in de Antirevolutionaire partij, die hij onder Gods zegen, vormde en tot bloei bracht. Ze hebben wel eens gespot met 't gezag der geestelijken. Maar zelf brengen ze 't offer hunner persoonlijke vrijheid op 't. altaar eener veelhoofdige paus, die organisatie heet. Ze zijn slaaf van de organisatie. Piclion deelde gisteren in de Fran- sclie Kamer mede,boe de Tsarenfamilie door de bolsjewiki is afgemaakt. Hij zeide liet volgende„Een paar dagen geleden heb ik bezoek ontvangen van prins Lvoff, die gevangen heeft gezeten met de leden der keizerlijke familie, en hij beeft mij liet verhaal van hun dood gedaan. Weet gij hoe de Bolsjewiki hen om het leven hebben gebracht De leden der keizerlijke familie en de per sonen die aan hen verbonden .waren, werden in betzelfde vertrek gebracht ca op stoelen naast elkaar geplaatst. Gedurende den geheelen nacht werden zij met bajonetsteken gemarteld en ten slotte met revolverschoten afgemaakt. Den volgenden morgen geleek het ver was tóch de ziekte gekomen, onver wacht 's Morgens voelde hij zich niet in staat er uit te komen. En de meid, die altijd 's morgeus kwam en 's avonds weer naar huis ging, verscheen óók niet. Jan was de eenige, die kon opstaan. Maar boe moest het nu verder Dat kind kon toch onmogelijk bij al de zieken blijven alleen. De winkel bleef gesloten. „Wegens ziekte gesloten", schreef Jan, treurig en tóch ook nog een beetje trotscli, dat zulk een werkje hèm vertrouwd werd, op vaders last op een stuk papier, dat voor bet raam werd gehangen. Jan móest., 't kón niet anders, hulp gaan zoeken. Van Kee, de meid, was bericht gekomen, „as-dat ze niet kon kommen, omrede as-dat ze ziek was." De kleine jongen, de vroolijke knaap anders, bad tiet, nu o zoo druk. Vanuit haar bed steunde moeder Hanna haar aanwijzingen Lena had nog steeds zware koortsenbij moest telkens de koude eompressen vernieuwen op zusters voor hoofd Er moest hulp komen. Riemstra bad slechts één zuster in de stad wonen. Zijn andere, zij waren maar trek op een meer van bloed!" (Door talrijke kreten van „bandietengeeft de Kamer haar verontwaardiging lucht, met uitzondering alleen van eenige socia listen, die onverschilligheid voorwenden, lachen of protesteeren). DE PETROLEUMVOORZIENING. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening vestigt er de aandacht op, dat met verdere beschik baarstelling van petroleum aan licbtlooze gezinnen gewacht moet worden op nieu we aanvoeren, welke binnen afzienbareu tijd worden te gemoet gezien. In elk geval kan eerst in den loop van Februari met een geregelde distributie worden aangevangen. Daarom wordt ten zeerste aanbevolen de 4 liter petroleum niet te beschadi gen en zich zooveel mogelijk te helpen met het' kleine rantoen kaarsen en car bid CENTRAAL COMITÉ VAN ANT1REV. KIESVEREENIGINGEN. In de Vrijdag 27 December gehouden vergadering van bet Centraal Comité van Antirevolutionaire Kiesvereenigingen werd in plaats van den afgetreden Sec retaris, den heer C. van der Voort van Zijp, gekozen de lieer Mr. J. A. de Wil de te 's-Gravenhage. Onder meer werd besloten tegen W oensdag 29 Januari een Centralen Convent bijeen te roepen te Utrecht. Do vergadering zal des morgens te 10 uur aanvangen. I)e conclusion van de heeren Dr. II. Bavinck en Dr. E. Beumer inzake Vrouwenkiesrecht zullen tijdig aan de Kiesvereenigingen worden toegezonden. BEPERKTE SPOORDIENST. Naar men verneemt zal de beperking van den treinenloop, die met 1 Februari a. s. zal worden ingevoerd hierop neer komen, dat op drukke trs^ecten per dag van 5 tot 8 treinen in elke richting zullen loopen en op minder drukke trajecten slechts twee treinen per dag in iedere richting. Omtrent de geheele stopzetting van liet verkeer op Zondag is nog geen be slissing genomen, maar ernstig wordt dit in overweging genomen. Alhier is een comité gevormd voor het organisecren van een grooten anti aunexionistisclien muziek- en zangavond, waarvan als leider zal optreden de lieer Dr. Ten Bruggencate, directeur der R. H. B. S., terwijl enkele heeren voor hulp bij het instudeeren reeds medewerking hebben toegezegd. Naar aanleiding van een verzoek gericht aan do huurcommissie alhier, wórdt door bet bestuur der woning bouwyeieeniging voorbereid een buui- toewijzing aan gegadigden naar de 42 iu aanbouw zijnde woningen, waarvan vermoedelijk begin Maart een 12-tal gereed zal zijn. Heek. liet Protest-Comité alhier ont ving aan gelden f221,75. Hoek. Zondagmorgen ontspoorde bij Mauritsfort de tram die'om 9,10 in Hoek is. De bagagewagen ontspoorde en sleurde de locomotief mee uit de rails, met hun drieën geweest altijd, en vader en moeder, waren sinds eenige jaren overleden, woonde heel in Friesland, Jan moest dies naar tante Riek, die overigens weinig gemeenschap met haar broer hield, 0111 te gaan vragen of tante wou komen helpen. Een uur later kwam Jan weerom. „Wel informeerde Riemstra dadelijk. „Tante kan niet komen", was de teleur stellende boodscliaji„tante is jias een beetje aan 't opknappen ze is ook ziek geweest". Er moest hulp komen. De buren kwamen af en toe redderden den boel wat opwaren behulpzaam genoeg maar zóó kon het niet blijven. Én 's nachts De dokter- kwam. Onderzocht zijn pa tiënten. Lena's toestand was verergerd. Er doden zich verschijnselen voor van longaandoening Eu Hanna voelde zich geheel onmach tig haar zieke kind te helpen en in geen geval mocht zij het bod verlaten Wat nu -o Vrouw Van Hagen had een vermoei- endeu dag gehad. Het „waschje" begou die daarop kantelde en in de sloot te recht, kwam. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade was echter nog al groot en 't verkeer gestremd. Do passagiers moesten bij Mauritsfort overstappen. Eerst Dinsdag was de lijn weer vrij. Nieuwjaarsdag zou als de vorige jareu ecu alhier wonende Belgische de serteur spelen in een der café's. Door een hoop mannen, die waarschijnlijk meer heildronken genomen hadden, dan goed voor lieu was, werd bij gedwongen Nederhiiidsclie volksliederen te spelen. Daaruli werd bij buiten de deur gezet. Politie moest hem thuisbrengen om de dreigende houding van bet publiek. Deze daad, misschien verklaarbaar door de domoraliseereude en opwindende werking van alcohol cn dans, moet af gekeurd worden. Ons protest tegen annexatie-plannen en onze houding tegen de Belgen moet kalm en waardig zijn. Ossenisse. Een landbouwerszoon van den Hooglandschen dijk alhier had 2 zakken steenkool, elk van 40 K.G. op een paard geladen. Hij zelf zat er boven op. Bij zijn buurman moest hij [een der zakken lossen, liet paard glibberde uit, rolde van een steilen dijk, over den be rijder been en op een bak keet welke vernield werd. Het paard bekwam geen letsel, en de jongen verklaarde dat. bjj gebrekkig liep en pijn in den rug bad. Oosfburg. Op de alhier gehouden ver gadering trad Zaterdagavond op uitnoo- diging van liet comité van Actie tegen annexatie, een drietal sprekers op, ti.l. Ds. van Ruytenberg, dhr. Borrenbergs en Mr, P. van Bortel, die allen in pak kende redevoeringen ten sterkste tegen bedoeld drijven protesteeren. De geestdriftige menigte zong bet Nederlandscbe en Zeeuwsch-Vlaamsche volkslied en toonde door voortdurend applaus iu te stemmen met bet, verzoek zich met de driekleur te tooien tot de vrede zal zijn geteeken d. Ter teekening werd gelegd een motie aan de Konin gin, waarin protest werd aangeteekend tegen elk annexionistisch drijven. Men schrijft aan bet „Ilbld." uit Zeeuwsch-Vlaanderen, dat de Kon. Kant werkschool te Sluis een nieuw bewijs ontvangen heeft van de belangstelling onzer Koningin. De waarnemende directrice, mej. J. Noest, is ten paleize ontboden geworden en werd uitgenoodigd het werk der school te e taleeren. 11. M. heeft ver schillende stukken kant aangekocht, waarbij Zij bare groote belangstelling in jdeze school uitsprak. Als bewijs daarvan ontving de school van II. M. de bestelling van eene grooten kanten sprei. Uitdrukkelijk werd hierbij de bedoeling uitgesproken, dat deze bestel ling gedaan werd om de school door deze tijden van malaise been te helpen. Waterlandkerkje, liet verzamelen van handteekeningen tegen de annexatie in deze gemeente is afgeloopen. Het resul taat is verrassend. Op één man na is door alle meerderjarige ingezetenen op deze lijst geteekend. 1 Januari werd door velen gevlagd en oud en jong was getooid met oranje. In den kieskring Vlissingen zijn van antirev. zijde vour te Prov. Staten can- didaat gesteld de heeren G. v. d. Putte, 11. J. E. Gcrlag van St Joostland, P. Merckens, C. Boone te Koudekerke en J. Marijs te Vlissingen. haar op baar ouden dag toch wel wat zwaar te vallen. Ze had den laatsten tijd nog al last van jicht, en na den Maan dag werd dat er in den regel niet beter op. Maar wat zou ze doen? Het „wasch- je", eigenlijk mocht het zonder verklei ning wel voluit heeten, de wasch, kon ze niet missen, liet was juist het weke- lijksch geld voor de kleiue huur, die ze opbrengen moest, en waarin ze nog nooit nalatig was geweest. En van de diaconie? Nee, als ze eenigszins kón, wou ze toch liever haar eigen kost verdienen. Want, als ze zich bij de diakenen aan meldde, zouden deze stellig allereerst vragen of ze kinderen had, die „iets aan baar kon den doen". En, nee, dat vvchi ze immers in geen geval. Een paar malen ontmoette ze Hanna welsoms als deze met een barer kin deren de stad in was. En dan trachtte Ilanna baar meermalen stilletjes wat toe te stoppen, maar immers had ze gewei gerd. En de kinderen mochten niet aan vader vertellen van moe, dat ze opoe hadden gesproken. Want Riemstra wilde er niet van hoeren (Wordt vervolgd). rmi ii'wwtflindr ■CMBMB9B r&XbWUH [wezen de de Hoe de Tsarenfamilie werd afgemaakt. TER NEUZEN. 3 Januari 1919.

Luctor et Emergo | 1919 | | pagina 1