Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. Ho 101. Woensdag 25 December 1918. Jaar9an9- bit de Schrift. cent. a 50 IJit liet Buitenland. Uit liet Binnenland. Uit de Pers. ABONNEMENT: advertentien. Nieuwjaars= advertentiën Dit blad verschijnt DINSDAG- en VRIJDAGAVOND, uitgezonderd op Feestdagen Pij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. - TELEFOON Nr. 20 Per drie maanden bij bezorging f 1,Franco per post voor Nederlaud 1.10. Van lr— 4 regels 0.40. Voor eiken regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Inzending van advertentien tot 12 uur 's middags op de verschijndagen. EEN VERZOEK OM GRATIE. (Oudejaar.) Van den toren, luid en schel, Doet het kling'lend klokkespel 't Plechtig middernachtsuur liooren. 't Is verstomd. Maar de nagalm dreunt in d' ooren. MaranatliaJezus komt Hoe zult gij lezer, en lezeres, Hem dan ontmoeten Bij de wisseling der jaren komt deze vraag met klimmenden nadruk voor uw aandacht. Nog enkele dagen en dit jaar zal na den laatsten twaalfuurslag verzameld zijn bij zijn voorgangers in den breeden oceean van het verleden. Als nu de laatste bladzijde van uw jaarboek wordt voltooid en Gods vinger een nieuw blad van uw nieuw boek openslaat, wat zal dan het laatste woord zijn, dat die almachtige hand voor 1918 opschrijft Daarvan hangt veel af! Want: Jezus komt! Dat blijft altijd staan tot de stonde waarop 't vervuld wordt. Slaat in gedachten uw boeken eens na. Zulk een stil Oudejaarsavonduur is daar zoo uitnemend geschikt voor. Nu niet haastig voortjacliten Maar stil staan Welnu, wat zult gij zeggen. Misschien wel, hopelijk wel, 't woord hier boven gezet. Ge beluistert hier een verzoek om gratie. De man, die het indienen wil is Job, de groote lijder des Ouden Tes taments. Het staat er treurig voor met hem. Slag op slag trof hem 1 Beroofd van bezit, beroofd van kinderen, beroofd van den schat der gezondheid. En daarbij een klagende vriendenschaar, die hem pijnigt door beschuldigingen. Bildad heeft in niets-sparende, vlijmscherpe woorden Job een boosdoener genoemd. „Zou God het recht verkeeren en zou de Almachtige de gerechtigheid ver keeren Zie God zal den oprechte niet verwerpen, maar Hij vat ook de boos doeners niet bij de hand." a De lijder krimpt ineen onder dezen slag. O, hij kan maar niet zien, dat hij zulk een zondaar is als de vrienden meenen. Zijn lijden kan hij niet uit een speci*le zonde verklaren. Hij slaagt dan ook in hoofdstuk 9 niet in de poging om zijn lijdensprobleem op te lossen. Onschuldig, zoo luidt zijn resultaat, aan het kwaad, dat mijne vrienden mij toedichten. Maar wanneer de heilige God niet mij in het gericht gaat, wanneer Hij als mijn Rechter, en gelijk 'thier bedoeld is, als mijn Aanklager optreedt, dan kan ik niets zeggen. Hoe zou ik die aanklacht kunnen weerleggen Daar om blijft mij dus niets anders over, dan om genade te bidden. Anders wacht mij een veroordeelend vonnis Hij leidt dus het recht des Heeren af uit Zijne Souvereiniteit, Gods vrijmacht en almacht. Daarom Gena, o God, gena Wanneer wij nu overnemen deze bede om genade, doen wij dat op een anderen grond. Immers slaan wij de jaarboeken over 1918 open, dan kunnen wij niet betuigen„onschuldig voor God", maar 's Heeren aanklacht zal, is het wel met ons, in hart en geweten weerklank vinden. En dan moet uit het zoo ver brijzelde hart, dat de sprake van het heensnellende jaar verstaat, het besluit gehoord worden: „Mijn Rechter zal ik om genade bidden." Is er geen reden om als volk van Nederland op den Oudejaarsavond ons aan te klagen In weerwil van de ontzettende roep stemmen Gods in de stroomen vergoten menschenbloed buiten ons erf, in de gluipende ziekte, die over de wereld waart, in milde zegeningen anderszijds over ons land, is het volk nog niet ge nezen van zijn oude zonden. Ieder, die dieper in ons volksleven inziet, die het beweeg der groote massa, waarvan wij naar Gods bestel een onlosmakelijk deel vormen, naderbij beschouwt, stuit nog steeds op den dienst van geld en genot. Zegt niet, dat het niet waar is. 'tls beter nuchter te zijn, dan 't ons te roos kleurig voor te stellen. Zoo verzondigt dan onze natie alles wat ze ten zegen en ter waarschuwing ontving. Zoo worden Gods gaven door ons in schulden verkeerd. Aan het einde van 1918 moet het blijven luiden„Gewogen maar te licht bevonden." Gena, o God, gena huis wordt bezorgd, De kerk van haar mogen we betere dingen verwachten. Zij heeft een beter fonds dan de wereld. Ze kan ontvangen wat ze wenscht. Al wat gij van den "Fader begeeren zult in Mijnen Naam, dat zal Hij u ge ven zei haar koning. Dus geen tekort mogelijk Is dat waar Waar is dan haar machtig werk, dat midden in de wereld staat en *de onge- loovigen roept om haar te eerbiedigen Is haar licht, dat ze heeft te laten schijnen, uitgestraald naar alle zijden Is liaar uitbreidingswerk voor Gods Ko ninkrijk groot genoeg geweest Daar moet wezen een stijgende wasdom van rijke geloofsvruehten. Daar moet gevonden worden een jubelen over de gunsten Gods haar bewezen. Daar moet een lied zijn, dat machtig als een zwaar, grootsch koraal uit het leven der Kerk opklinkt, het lied ter glorificatie Gods. En zij zou immers zijn een koninklijk priesterdom, een heilig volk, een vrt-- kregen volk. O, die kerk moet het hoofd buigen vol schaamte. Klagen over tekort, geeste lijk tekort. Een tekort aan diepte van léven, een tekort in de heiligheid van den wandel, een tekort in den arbeid des Koninklijks. Dat we dan erkennen, als de hoogste Rechter ons aanklagen wil„Uw doen is rein, Uw vonnis gansch rechtvaardig. Gena, o God, gena voor Uwe Kerk! Hoe staat het aan het einde van 1918 met Uw gezin Is er geweest een eenparig dienen van den Heere Misschien moet ge ook als Job Uw offers der schuld wel brengen, voor de zonden uwer kinderen. Hebt gij, ouders, met Gods Woord in de hand gebruikt de tucht, die de Heere U gaf als een middel ter opvoeding Hebt gij zelf Uw kinderen onderwezen en dóen onderwijzên in de vreeze des Heeren Hebt ge hen bewezen, dat de liefdedienst van Uw God meer waard is dan alle schatten der aarde Zijn de kinderen, ook het rijp wordend geslacht, hunne ouders onderdanig ge weest, gelijk het de jeugdige volgelingen van Christus past? „Ik ett mijn huis, wij zullen den Heere dienen". Dat was uw voornemen wel licht bij 't begin des jaars, Welnu, is er aan het einde niet een groot tekort Kan God niet optreden als aanklager Daarom, o huisvader of moeder, pries ter of priesteres in hun gezin, buig u op Oudejaarsavond neer met al de uwen Knielt voor den Opperheer, en bid Gena o God, gena voor mij en de mijnen Nog nauwer wordt de cirkel. Gij zelf- lezer, lezeres, wat zijn uwe oudejaars, gedachten over eigen leven in_1918? GaatJ nu niet eens haastig, maar be daard uw wegen na. Ik ken u niet allen. Ik beschuldig u niet. Maar moet gij 't zelf niet doen Als elk blad van iederen dag wordt omgeslagen, durft gij dan zeggen„Ik ben rein."? Wie ziclizelven niet bedriegt, ziet een dagelijkscli tekort. Wat reusachtig wordt dat over 365 dagen. En niet een penning is daar bij ons om iets aan te zuiveren. En Maranathazoo predikt u het wegsnellende jaar 't Wordt benauwd Wat zult ge den Rechter antwoorden O, vallen we allen voor Hem neer als smeekelingen, bidden we onzen Rechter voor onze persoonlijke schuld om genade. Gena, o God, gena over mij Dit verzoek om gratie vindt gehoor. Dan eindigt het oude jaar aldus, dat Gods hand als laatste woord in Uw jaarboek schrijftVoldaan, om Christus' wil Zoo alleen moet ge een nieuw jaar durven beginnen. Anders kan het niet. Anders mag het niet. Anders wil God het niet. Maranatha. Jezus komt! gemeente huis aan worden geplaatst Grootere Nieuwjaarswenschen worden extra berekend. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Dinsdag 31 dezer, des namid dags 2 ure. De anti-nationalen. De vraag is gedaan, waarom in het Comité tegen de annexatieplannen geen personen benoemd zijn, die belmoren tot de sociaal democratische partij. De schuld hiervan ligt niet bij het voorloopig comité, dat wel terdege enkele voormannen der S. D. A. P. alhier gevraagd heeft, of ze bereid waren onze actie tegen de af scheuring van Zeeuwseh-Vlaanderen van Nederland te steunen. De heeren maak ten er zich echter van af, door te zeggen, dat ze eerst de „organisatie" moesten vragen. Nu was er geen sprake van, dat de aan do vergadering van Vrijdag j.l. voor te dragen personen, zitting zouden nemen in het Comité, als vertegenwoordigers van een of andere politieke partij. Louter als burgers van Ter Neuzen, zegden ze onbekrompen hun steun toe aan de spontaan uit het volk opkomende nationale beweging. Alleen om het Comité een weerspie geling te doen zijn van de burgerij, wa ren personen van allerlei richting en stand gevraagd. De heeren socialisten meenden echter te moeten weigeren. Ze namen dus een anti-nationale houding aan. Terwijl ieder weldenkende Zeeuwscli-Vlaming van ver ontwaardiging gloeit, bij de gedachte dat ons gewest zou worden ontrukt aan 't vaderland, om 't onder vreemde heer schappij te brengen terwijl een vyelda- dig aandoende nationale volksuiting in al onze gemeenten oplaait, onttrekken zich de socialisten. Eerst hebben ze in November getracht door revolutie ons volk en ons nationale leven te verwoesten thans nu buiten- landsch imperialisme dreigt, verzetten ze geen voet voor behoud van onze vrijheid en voor 't vaderland. Ze openbaren zich dus als anti-natio nalen, als slechte vaderlanders. Ja, laten we 't niet verzwijgen, als een vijand van ons nationale leven. Eu een vijand in 't land is veel gevaarlijker, dan een buiteu de poort van onze vaderlandsche erve. Laten we zorgen, dat straks bij de stemmingen voor de Provinciale Staten en voor de Gemeenteraden, de anti-na tionalen, de socialisten, terrein verliezen. voor het Nieuwjaarsnummer, dat Woens dagmorgen, in plaats van Dinsdagavond zal verschijnen en in de kom dezer Havas meldt uit Brussel, dat er in den nacht van 19 op 20 dezer te Brus sel een trein uit Keulen is aangekomen waarvan een der wanons een som van 380 millioen vervoerde. Gisterochtend werd het geld door Duitsche gedelegeer den aan de vertegenwoordigers der ge allieerden overgedragen, en naar de Na tionale Bank getransporteerd. Naar de „Züricher Morgenzeitung" van bijzondere zijde uit Constantinopel verneemt, is de Turksche Regeering voornemens, den Staat bankroet ts la ten verklaren. Aan een Rigasch blad wordt uit Pleskau bericht, dat de Bolsjewistische troepen 460 personen als contra-revolu tionairen van den eersten graad hebben gearresteerd en door een revolutionaire rechtbank ter dood doen veroordeelen De veroordeelden moesten nadat zij in groepen waren ingedeeld, hun graven zelf dolven, waarna zif doodgeschoten werden. Iedere volgende groep moest de voor afgaande begraven. DE STEENKOLENNOOD. Er zijn acht schepen in Amerika aan gewezen om steenkool naar Nederland over te brengen, maar die brengen sa men ongeveer 35.000 ton over, wat niet veel bcteekend tegenover het cijfer van 100.000 ton en meer per maand van den nu gestaakten aanvoer uit Duitsch- land. Uit Amsterdam zijn Zaterdag vier schepen vertrokken om uit Amerika kolen te gaan halen, samen metend bruto 13,989 ton. De toegezegde 50.000 ton uit Enge land zullen zeker niet in December ge leverd kunnen worden. En het schijnt de vraag te zijn of ze in Januari zullen komen. De eerste kolen uit Amerika kunnen trouwens op zijn ^vroegst niet voor half Januari verwacht worden. DE SPAANSCHE GRIEP. In tabellen in de Stct. wordt een overzicht gegeven van de sterften in October tengevolge van de zoogenaam de Spaansche griep, en van de doods oorzaken, waarmeee deze ziekte dikwijls gepaard gaat Uit dit overzicht blijkt, dat Overijsel en Noord-Holland de ongunstigste sterf tecijfers toonen: In Vriezeveen b.v. was de sterfte in October aan griep per 1000 zielen berekend per jaar 140, voor de heele provincie Overijsel was dit cij fer 15.17. Noord-Holland 7.79. Het minst heeft de griep in Friesland gewoed: 1.56 per 1000 inwoners. Ook Noord-Braband, Zuid-Holland en Zee land hebben betrekkelijk lage cijfers. Zeeland 4.59 per 1000 inwoners. LIMBURG EN DE SCHELDE. Volgens een Havasbericht zou de Brit- sche Regeering aan de Nederlandsche het voornemen hebben te kennen gege ven, om gebruik te maken van de Schel de en Nederl. Limburg voor de voedsel voorziening van het Britsche leger in Rijnland. BROODRANTSOEN. Het „Hand." verzekert dat het in het voornemen ligt de vermindering van het broodrantsoen reeds op 1 Januari, bij het begin van de nieuwe broodkaart periode, te doen ingaan. DE VLEESCHVOORZIENING. Naar aanleiding van de vrije vleesch- voorziening schrijft het „Vad." Voorloopig zullen de slagers veel koo- pen en het slachtrijpe vee zal daardoor sterk worden opgeruimd. In Januari komt echter het Zeeuwsch vee los, dat nooit eerder dan in die maand verkocht wordt, maar daarna zou mogelijk een tekort kunnen ontslaan, dat alles, na den zomer, waarschijnlijk ingehaald zal zijn. Het Amerikaansche gerookte spek, waarvan ons land loopt de aanvoer vlot een niet onaanzienlijke hoeveel heid zal krijgen, kan er toe bijdragen door deze tijden heen te komen. De zwaarte van het vee, dat thans beschikbaar is, moet nogal meevallen er is meer geweest, dan misschien krachtens alle bepalingen van de distri butie wet mocht, en, komt er meer eten voor de menschen, dan komt er vanzelf voor het vee ook meer vrij. De prijzen vau het vleesch zullen vermoedelijk wat hooger worden dan de maximumprijzen van f2 en f4 per kilo, die thans gelden, hoeveel is niet met nauwkeurigheid te' zeggen, omdat veel zal afhangen van de hoeveelheid vee, dat ter beschikking staat. De vrije handel zal moeten concurreeren met den clandestienen, die ongetwijfeld niet geheel zal ophouden, maar die zijn prijzen lager zal belmoren te stellen, omdat hij het monopolie van regelmatige voorziening kwijt is geraakt. KOLEN UIT DUITSCHLAND Er worden volgens het „Hbl." met de Geassocieerden onderhandelingen gevoerd betreffende de mogelijkheid van kolenaanvoer uit het door hun legers bezette gebied van Duitschland. Er moeten op den linker-Rijnoever groote voorraden zijn, terwijl in de mijnen vrij regelmatig wordt gewerkt. 1)E STEENKOLEN UIT AMERIKA. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede De Vereenigde Staten hebben de Nederlandsche schepen „Jasou", „Cornell's", „Arasteldijk", „Stel la", „Djebris" vergunning verleend ter stond met ladingen steenkolen naar Nederland te vertrekken. STOPZETTING DER TREINEN OP ZONDAG Naar men aan de „Tel." mededeelt, ligt het in het voornemen van de spoor wegmaatschappijen binnenkort den trei nenloop weer aanzienlijk te beperken. Zelfs wordt overwogen het spoorweg verkeer op Zondag geheel of gedeeltelijk stop te zetten. Zooals men weet is ook aan de spoor wegmaatschappijen een minder rantsoen kolen toegewezen. RUSSISCHE KRIJGSGEVANGENEN. Naar we van reizigers uit Duitschland vernemen, ztin niet minder dan 60.000 Russische krijgsgevangenen uit de ver schilleude Duitsche kampen ontvlucht, om de wijk te nemen naar ons land. (Vad. treden. Fel trok hij van leer; het vertrouwen werd onvoorwaardelijk opgezegd en Donderdag, toen de heer Schaper weer terug was, stemden alle sociaal democraten voor de begrooting van bui tenlandsche zaken. De hoefijzer-correspondent van het „Handelsblad" teekent aldus 't lot van dezen ééndaagschen leider Gisteren was de heer Schaper af wezig en toen heeft, door wie weet welk zonderling besluit de heer Duijs zich belast met het bepalen der frac tiehouding in Buitenlandsche Zaken. Deze Himmelstiirraer die in Buiten landsche Zaken rondsprong om een uitdrukking van een onzer collega's te bezigen „als een tijger in een por- celeinkast" had verklaard dat de fractie den Minister haar vertrouwen opzei. Heden echter was de heer Schaper er weer, en deze, die meer begrip heeft van wat een indruk naar buiten kan uitwerken en die allicht het ook niet gewenscht vond voor zijn fractie om nu opnieuw in stem- gez'elschap met de Wijnkoopers te worden geïsoleerd tegenover de rest van de Kamer verklaarde dat hem, na 's Ministers ophelderingen van gis teren, niets te laken overbleef be houdens de twee kleine fouten die ook de heer Nolens had aangewezen Er was dus geen reden meer voor eenig wantrouwen. Daar stond de heer Duys in de schamelheid van zijn eendaagsche lei derschap Hij njoest thans nu de fractie klaarblijkelijk eéïi anderen leider en een ander parool volgde, moezwenken. En hij deed het door te bewerenDe Minister heeft gezegd dat hij het de partement zou reoganiseereu ook door persoonswisselingen (dit alles was zelfs voor de begrooting bekendnu, laat ons hem de kans nog eens geven En daarna stemde de heele fractie met de heele Kamer (op de vier Wijn koopers na), vöör do begrooting die met 69 tegen 4 stemmen werd aan genomen. 't Mooiste is, dat „Het Volk" van hedenavond dit niet heeft zien aan komen en een fel artikel bevat tegen den Minister van wien wordt verklaard dat hij „het vertrouwen in het binnen land niet verdient" (n b. alleen reeds omdat hij het in „het buitenland" niet meer zou hebben). Dat was nog precies de leiding- Duys! Wat „Het Volk" nu weer zal zeggen De leider voor één dag. Een erbarmelijk figuur heeft het Ka merlid Duijs geslagen. Woensdag was de heer Schaper afwe zig en mocht de heer Duys bij de be grooting van Buitenlandsche zaken na mens de sociaal-democratische partij op Protestvergadering tegen de annexatieplannen van buiten landsche personen en persorganen. Hoewel de vergadering tegen zeven uur was uitgeschreven, was het groote R.-K. Vereenigingsgebouw te Ter Neuzen reeds lang vóór den aanvang bezet. Een groote menigte moest terug, wijl de zaal meer dan vol was. Nadat het Strijk Ensemble het „Wien Neerlandsch Bloed" had gespeeld, sprak de voorzitter, de heer Koelmans, een openingswoord. We hebben aldus de voorz. in de vier jaren die achter ons liggen, de ellende van den oorlog van nabij aan schouwd we hebben een gedeelte van den nood mee gelenigd; we hebben God Almachtig gesmeekt om den vrede. Allerwegen, ook in ons land, zijn vredes bewegingen op touw gezet. Eindelijk zwijgt dan nu de stem van het kanon, en op goeden grond kunnen we aan nemen, dat de wapenstilstand van nu, straks in den vrede zal overgaan. Toch is de vreugde over 't verstommen van 't oorlogsrumoer niet onverdeeld. We hebben de gevolgen van den oorlog gevoeld en voelen die nóg. Zelfs is er nu een buitenlandsche actie, om eeu stuk van ons fand af te scheuren. 'tHeet, dat België ons Zeeuwsch Vlaan deren en een deel van Limburg noodig heeft voor z'n veiligheid en tevens er recht op heeft. Niets echter is minder waar dau dat. Wij Zeeuwsch-Vlamingen hebben een dubbel recht op onzen bodem. Onder Gods voorzienig bestel hebben we 't op de zee veroverd. En nog vergrooten we ons gebied, doch niet ten koste van onze buren. Wij ontwringen het aan de zee. In de tweede plaats hebben we ons gewest niet op België, maar op Spanje, een vreemde, wreede, tyrannieke macht veroverd. Die grond, gedrenkt met 't bloed onzer vaderen, laten we ons nooit ontrukken. We blijven Nederlanders, we willen blijven onder 't bestuur van Koningin Wilheimina. (Daverend ap plaus). mijnen Rechter zal ik om genade bidden. Job. IX: 16b. Brouwer.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1