Orgaan ter verspreiding der Beainselen in Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 100. Zaterdag 21 December 1918. Ie Jaargang. Uit (lr Schrift. F 1', II11, L KT Terechtgebracht. a 50 cent. it het Buitenland. Uil het Binnenland. ABONNEMENT: advertentiën, Nieuwjaars= advertentiën Dit blad verschijnt DINSDAG- en .lij den Uitge'ver VRIJDAGAVOND, D. H. IJTTOOIJ/z. te TER NEUZEN. Per drie maanden bij bezorging f 1,—, Franco per post uitgezonderd op Feestdagen, TELEFOON Nr. 20. voor Nederland 1.10. Van 1—4 regels /'U.40. kolom 8 cent per ïegei. Inzending van Voor eiken regel meer ƒ0.10. Abonnementen per contract, advertentiën tot 12 uur 's middags Handelsadvertentiën ovei twee op de verschijndagen. niet zul- De goddeloozen bobben TOTDAT SILO KOMT. totdat Silo komt. Gen. 49.: lOm.g. Hot kerstfeest nadert weer. In don kere dagen vieren wij steeds ons Kerst feest. Dubbel donker waren wel die dagen in de vier oorlogsjaren. Hoe werd er elk oorlogsjaar weer uitgezien naar rust en vrede. Inzonder heid nu was er verwachting sinds 11 Nov. toen de wapenstilstand intrad. Rust en vrede zouden nu komen. De bergen zouden vrede dragen. Rust zou er weer keeren in 't volkrenleven. Geen militairisme meergeen oorlog meer één volkerenbond over de gansche aarde. Maar wat ontgoocheling, voor wie waarlijk verwachtte. I)e 'wapenstilstand kwam de vredes onderhandelingen werden voorbereid. Vergaan is echter nu reeds elke hoop op een wereldvrede een volkerenbond een Paradijs rust. Den christen verbaast dit niet. Im mers twee uitspraken uit de Heilige Schrift leeren hem overduidelijk dat vóór de Voleinding vrede en rust len weerkeeren. De eene gcenen vrede". De andere: „Er blijft dan een rust ovei bet volk Gods". Toch leent zich soms ook 's christens oor naar den sirenenzang der wereld. Meer dan het kind der wereld komt de christen in de moeite. Dan^ hijgt hij soms levensmoe naar rust. Komt dan de profeet der wcrpld naar voren dient hij zich aan als de rustaanbrengêr teekent hij met een preciesheid, die on weerlegbaar schijnt, den weg en vrede, is 't dan wonder, christen voor wien eiken dag nieuw is, 't oor leent naar van zulk een vogelaar? En toch staat men weer wel verwon derd, zelfs dat 't kind der wereld luis tert naar de stem barer leugenprofeten. Immers reeds zestig eeuwen is de we reld bedrogen. Iloe hitter is inzonderheid in onze dagen de hopende wereld teleurgesteld. Is er rust in Rusland, in Oostenrijk- Hongarije, in Duitschland na de Revolu tie Is er nog één menscli op aarde van wien men thans verwacht, dat bij rust zal aanbrengen in 't volkerenleven Alleen de groote Profeet dooi God der wereld gegeven, kon zeggen de weg, de waarheid en Hij alleen kan rust Jakobs „Silo", tot rust dat een de moeite 't zoet gefluit niet. Simeon en Levi evenmin. Is bet wonder, (fat Jakob verlicht door den Geest der profetie, verrukt uitriep, toen Jtida voor hem trad „Juda gij zijt het Hoe rustte Jakobs oog met welgevallen op Juda. Starend op hem verloor hij zich m de lichtende toekomst met zijn hem zelf verrassend„tot dat Silo komt". Jakob zag hem komenverschijnen in de wereld komen om te blijven komen met de rust,, Heerlijk vergezichtblij vooruitzicht; verrukkelijk toekomstbeeld. Maar veelmeer. Wat Jakob zag bad beteekenis voor alle eeuwen. l)e Silo dien hij zag komen, is gisteren en boden dezelfde en tot in eeuwigheid. Jakob wachtte stervende ook reeds op de za ligheid, die Silo zou brengen, 't Schaduw beeld werd door liet vrome volk gezien in de dagen die aan Christus' komst voorafgingen. In die schaduw vond de vrome Israëliet rust. Ook bracht de Ileere 't Messiastype voor liet oog der vromen. In David b. v. bet type van den Leeuw uit, Juda's stam in Salomo liet type van den „Silo" die komt. Jacobs woord is in vervulling gegaan. Silo is gekomen. Na bange dagen, na eeuwen van worsteling en strijd is de Gli rist fis gekomen. Ons Kerstfeest roept 'tons ieder jaar weer toe, nu meer dan 19 eeuwen „Silo is gekomen." 't „Totdat Silo komt" van Jakob, is dus veranderd in bet jubelendSilo is ge komen, van heel Christus' gemeente. Silo is gekomen meer dan 19 eeuwen geleden. En nog is er geen rust in de wereld. Is dan ook deze Silo een leugen profeet gebleken moeten wij een ander vcrwaclitcu Nec.n, roept heel de Qhristonsehare uit. Silo bracht rust voor ieder die in Hem gelooft; en er blijft een rust over voor liet volk van God. van den Antichrist gaat pr'ofe- „Silo" zal de wereld de Geest teeren. Een nieuwe redden. Gelooft niet een gelijken geest, maar beproeft de geesten, ,ij uit. God zijn. En alle geest, die niet gelooft dat Jezus Christus do „Silo" is, die is ver vloekt. Totdat Silo komt. Hij kwam om zondaren zalig te maken. Niemand kwam tevergeefs tot Hem om ziclerust. Arme zondaren vonden rust bi.] Jezus in leven en in sterven. Eens komt Hij weer, op den dag der voleinding. Volkomene verlossing zal Hij dan schenken. Dan zal er rust komen. En God zelf zal alle tranen afwisschen. Zoekt daarom, vermoeide wereld, bij Jezus, den waren Silo, rustrust voor ziel en lichaam. Eens zal Hij dan met al de gczaligden tot zich nemen in de eeuwige rust. Totdat Silo is Hij is zongen hemelen, ben Tot dat Silo komt. Wat moet 't voor Jakob heerlijk ge weest zijn deze woorden uit to kunnen spreken. .Jakob geloofde. In de belofte van het vrouwenzaad in Gen. 3 15 was reeds van „Silo" gesproken. In Noachs zegen over Sem bij vernieuwing. Inzonderheid in 't Woord Gods tot Abraham„In uwen zade, zullen alle volken der aarde gezegend worden". Jakob geloofde, maar uit wien van zijn twaalf zonen zou de Messias geboren worden Zijn oog zocht. Ruben was t 2) SCHETS dook ZELAND1A. En de oorzaken werden opgespoord en de gevolgen uitgemeten; en dokters be kritiseerd er was ondervoeding, dat was hot al 't bocht, dat je in je lichaam kreeg je twee onssen en dat 'n menscli geen vet in z'n lijf kreegdie „lamme" oorlog ookde lui, die daarmee begon nen waren, nou, die hadden wat op d'r geweten de griep net zoo goed hoorde je vroeger van zoo'n ziekte? Dat was de wijsheid, die vóór de toon bank werd verkocht en waarmee du tijd werd gekort, als de bonnetjesellende wat lang duurde. En Riemstra was het met eiken be- tooger eens; knikte toestemmend of af keurend, al naar het zoo uitkwam. Hij vond liet, ook 'n naren tijdeen Silo koint. gekomen, en Silo zal komen, gekomen, toen de Engelen Ëore zij God in de hoogste en vrede op aarde, in do men- schen een welbehagen Christus' komst in 't vleescb staat inzonderheid in verband met. onze ziel en bare reddingzijn wederkomst met ons lichaam. Eens komt Christus weer naar der Engelen woord, gesproken bij zijn hemel vaart. Met zijn wederkomst komt Chris tus om ons lichaam te redden, en de geheele zichtbare wereld tot heerlijkheid te brengen. Dan komt de volkomene verlossing. Tot op Christus' wederkomst blijft de ellende in de wereld. Daar is niets aan te veranderen. Zoolang de zonde blijft, blijft de ellende, haar gezellin. Met Christus' wederkomst zal het Hallelujah weerklinken van liet eene tot het andere einde der aarde. Dan komt de rust-, do Paradijs-rust en vrede, om nooit meer verstoord te worden. Eeuwen is op Jezus' komst gewacht, maar de vromen vonden troost in Gods beloften. Eeuwen ligt nu Jezus' komst reeds achter ons, maar in al die eeuwen vonden de vromen troost in de weten schap Jezus' eigendom te zijn (Zondag I). Christus de „Silo der eeuwen" is in den hemel. Heel de vermoeide wereld noodigt Hij om tot Hem te komen. Rust wil Hij geven. Rust eerst voor de ziel rust eens ook voor 't lichaam. Er komt een roepen uit den afgrond tijd, om bang van te worden. Bang. «Ja, dat was hij. Bang van die vreeslijk ziektebang voor den dood. Nee, hij wou het niet bekennen. Bang En hij redeneerde z'n vrees weg trachtte dat althans te doen. Zeker, lui, die niet voldoende gevoed werden lui die gebrek leden, die kregen 't liet eerst. Dat kón immers niet anders Of lui, die onvoorzichtig waren. Zich niet voldoende kleedden. Of mensclien die zich aan besmetting blootstelden Dan moést je wel ziek worden. Hij was nog gezond. En z'n vrouw en z'n kinders ook. Maar zij waren ook goed gevoed en goed gekleed. En voorzichtig. En nee, al was hot hij zijn hesten vriend, maar als or „de ziekte" was, ging hij er niet heen. Een week of vier was de* griep er nu al. En hij en Ilanna en de kinderen wa ren nog zoo frisch en gezond. Zoo redeneerde en constateerde hij. Niet tegenover de klanten dat zou dwaas voor liet Nieuwjaarsmunmer, dat Woens dagmorgen, in plaats van Dinsdagavond, zal verschijnen en in de kom dezer gemeente tiuis aan huis wordt bezorgd, worden geplaatst Grootere Nieuwjaarswenschen worden extra berekend. De inzendingen kunnen geschieden tot uiterlijk Dinsdag 31 dezer, des namid dags 2 ure. adres in te zenden, maar liet een onder geschikte laat doen, schijnt te vreezen, dat B. en W. die verdiensten niet hebben opgemerkt. Wij vreezen dat niet. 't Kleinste kind in Neuzen weet, wat we aan dio lieeren hebben te danken. Niemand twijfelt er dan ook aan, ut B. en W. zullen voorstellen hij den Raad doen, om aan den wensch van adres santen te voldoen. Reeds hoorden we verluiden, dat er een voorstel zal worden gedaan, om voor den lieer Van Steen bergen een monument te plaatsen, en dan te verordenen, dat ieder voorbij ganger eerbiedig z'n hoed moet afnemen, als hij 't standbeeld passeert, llocsyiii pathiek dit voorstel ook is, 't mist hot kenmerk van liet origineele, dat 't adres van den lieer Van Steenbergen waar schijnlijk wél bezit. Hoe 't echter ook loope, snoode on dankbaarheid zo« 't zijn, indien niet aan t verzoek van adressanten, die volgens hun eigen zeggen zich zoozeer verdiens telijk hebben gemaakt, werd voldaan. Ondankbaar vooral tegenover den lieer Van Steenbergen, die zich alsdan de rans zag ontgaan, zich aangenaam te maken hij zijn superieuren, en wiens naam, ondanks zijn groote verdiensten, in 't vergeetboek zou geraken. En dat zou jammer zijn. Snoode ondankbaarheid. De heer Van Ste-..die.rg.cn directeur dor registratie en domeinen te Middel burg heeft onlangs onze stad met een bezoek vereerd. Toen is door Z. II. E. G. de bescheiden wensch uitgesproken, dat de nieuwe straten en pleinen op do domeingronden namen zouden krijgen. De heer Van Steenbergen had aan de verschillende bordjes kunnen zien, dat de beschaving al zoo ver doorge drongen is, dat wc ook in onze stad gewoon zijn, de straten namen te geven. Dit deel van 't verzoek was dus over- bodig. Vergissen we ons echter niet, dan was 't slechts inleiding tot, liet tweede gedeelte van 's lieeren Van Steenbergen's wenschen. Uit het adres aan B. en W. van den lieer Feij (in opdracht van den heer v. Steenbergen blijkt toch, dat bij het geven van namen aan de nieuwe straten, er prijs op zou worden gesteld, de volgende lieeren te vernoemen 1. Lagerwey, administrateur der do meinen, te 's Hage 2. Terpstra, directeur der registratie en domeinen te 's Hage 3. Van Steenbergen, te Middelburg; 4. Wegener Sleeswijk, te Hulst; 5. A. v. d. Erve, te 'sHage en 6. J. A. Feij, te Neuzen. We zouden dus in ons goede Neuzen een Lagerweypad, een Terpstrasteeg, een Van Steenbergenshofje enz. rijker kun nen worden. Al de heeron in 't adres genoemd, hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt, zooals in opdracht van den lieer v. Steen bergen wordt verteld in 't schrijven aan B. en W. De heer Van Steenbergen die zoo „bescheiden" is, niet zelf het en onvoordeelig zijn geweest. Maar tegen over zich zelf. En toch, tóch was hij hang. Maar dat mócht hij immers niet zijn Had hij nog niet pas geleden gelezen dat iemand die bang is voor 'n ziekte, juist daar door er gemakkelijk een prooi van wordt. o De winkel wordt 's avonds acht uur gesloten. Vanwege den gasnood. En och zoo druk loopen de zaken toch ook niet. Nu alles heeft z'n mee en z'n te gen. In ieder geval heb je zoo toch nog eens een uurtje vrij. En je bent van dat eindelooze geklets en gezeur af. Al die praatjes over hetzelfde onder werp Heb je dit al gehoord en dat Hier is die gestorven en daar die en dat den ganschen dag door. Je zou wel ziek worden van liet aanhooren. Riemstra neemt z'n krant, Maar., de advertentieblad-zij staat „vol" overlij densberichten. Hij kijkt er slechts vlucli- De mijnwerkersstaking in Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" meldt uit Essen dat de mijnwerkerstaking in het Roergebied voortdurend meer mijnen aantast. Het aantal stakers, dat Donder dag 5400 man bedroeg, overtrof Vrij dag reeds do tienduizend. Hun eischen zijn zeer hoog. De radicale beweging neemt een zeer ernstig karakter aan en dreigt zich steeds meer uit te breiden. Men moet er mee rekenen dat liet in de' onder nemingen Deutser Kuiser en Neurnuehl toegepaste stelsel, n.l. dreigen met ver nieling van nnjriintichtingen, eischen, die mijnwerkersorganisaties niet goed gekeurd hadden, door te zetten, navol ging vindt. In Hamborn verklaarde de arsolraad zich buiten staat de mijnen te beschermen, maar op andere plaat sen hebben de arsolraden de mijnen bezet om sabotage te verhinderen. Deze arsolraden keuren echter, in tegenstel ling met de vakvereenigingen, de eischen der mijnwerkers goed. De haven van Antwerpen. BRUSSEL. Het werk van liet uit zetten der bakens op de Schelde is ge ëindigd. Schepen van 32 voet diepgang kunnnen de haven van Antwerpen bin nenvaren. Duitsch eigendom in de Ver. Staten Naar uit New-York wordt verklaarde Palmer, de beheerder van vijandelijke eigendommen in de Ver- eenigde Staten, dat hij thans voor 800 millioen dollar aan Duitsch eigendom onder zijn beheer heeft. 6' 3 millioen slachtoffers. De Duitsche verliezen tot 30 Novem ber j.l. bedragen 1 G00.000 dooden, 203.000 vermisten, 018 000 gevangenen, 4.460.000 gewonden. Totaal dus zes en half millioen slachtoffers voor Duitsch land alleen gemeld. GEEN HAVERMOUT MEER. Met 't oog op krachtvoederjvoor paar- tig naar. Of de lijst nog niet wat ge minderd is, ja, 't neemt toch wel wat af, troost hij zich. 't Ergste hebben we toch wel gehad. Ilij is toch nog gezond en Ilanna en de kinderen. Het wel verwarmd en wel verlicht vertrek, waarin hij zich be vindt schijnt hem wel af te sluiten van de buitenwereld vol ellende en rouw. De drie jongste» liggen te bed. Lena, de oudste, 'n meisje van zestien, zit naast moeder en is deze behulpzaam hij het verstelwerk. Riemstra verdiept zich in z'n krant. „Moeder," zegt Lena; -„'k Wordt zoo moe." „Kind, laat 't werk dan liggen; er is geen haast bij." „'k Heb hoofdpijn heel den dag al maar 't wordt al maar erger." Een bezorgde trek komt op moeder llanna's gezicht. ,,'k Zou maar gauw onder de wol krui pc», kind, je zal moe wezen van de drukte je hebt vandaag ook zoo lang den, dat zeer scliaarsch is, wordt geen havermout als volksvoedsel meer gedis tribueerd,^dau alleen ten behoeve van zieken en zwakken. AANVOER VAN OLIE EN RIJST. Naar het N.I.P.A. 's Hangsohe corres pondentschap verneemt, brengt de „Noor- dam", die waarschijnlijk 17 December zou vertrekken, 480Ó ton cocosolie, 700 ton grondiiootolie en 500 ton rijst mee, terwijl de „Bengalis", die eenige dagen later af zal varen 0700 ton cocosolie inhoudt. RUNDVLEESCH. Nader wordt door het „Vad." gemeld, dat binnenkort waarschijnlijk over een week de rantsoeneering van rund- vleesch wordt opgeheven, liet slachten van runderen en de verkoop van rund- vleesch zullen dan vrij zijn. Alleen schapen- en paardenvleeSch zal gerantsoeneerd blijven en goedkoop verkrijgbaar zijn. Dig RIJKSKLEEDINGVOORZIENING STOPGEZET. De aanmaak van kleeding vanwege liet Rijk wordt stopgezet, zoodat geen zomerkleeding zal worden vervaardigd. De kleedingvoorziening zal dus weer vrij worden. I)ISTRIBUTIEPRIJZEN V EEVOEDER ARTIKELEN. Du Min. v. Landb. maakt hekend, dat veevoe^erartikelen, welke in December worden toegewezen, tegen de volgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd: Krachtvoeder I: 1. Inl. lijn koeken f35; 2. Blau wmaanza.-ulkoeken f35; Kraclitvoeder II: 3. Voerbooneu f29; 4. Kanariezaad f 295. Voererwten 29; Kraclitvoeder III: 0. Raapkoeken f35; Haver: 7. Haver f23; Gerst: 8. Gerst f23; Voeder I. Z.9. Regcerings- voermfel-f 22 Voeder II. Z.10. Grint ries) zemelen (gemengd of ongemengd) f 1811. Gerstafvnl f 18Voeder III: 12. Erwtenpiksel A f29 (alles per 100 K.G.). De art. van I tot en met 8 en 12 moe ten door de Regeeringscommissarissen worden geleverd boordvrij voor de op slagplaats, exclusief zak.. De art. 9 tot en met 11 moeten wor den geleverd boord- of spoorvrij plaats van aflevering, netto gewicht, gezakt, onder koopersverplichting te gelijkertijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak, ongeschonden, van goede hoedanig heid en van voldoende grootte om 50 K.G. afvalproducten te kunnen bevatten, af te geven, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den afleverende» Re- gceringscommissaris of fabrikant. (St. Crt.) ONS LAND EN BELGIË. Tegenover onze Regeering zal de B e 1- gische R e g e e r i n g w; e 1 d r a in h et parlement een verklaring over verschillende onderwer pen afleggen, België zal een gron dige herziening van de tractaten van 1815 en 1839 eischen. DE VAART OP DEN RIJN. (Officieel.) De consul te Dusseldorf heeft aan het departement van Buiten- landsclie Zaken geseind, dat de Rijn scheepvaart onder Nederlandsche vlag, die in Duitschland sedert de bezetting door de geallieerden moeilijkheden on dervond, thans hersteld is. HET VETRANTSOEN. Volgens de memorie van antwoord op in den winkel moeten helpen. Toe ga maar gauw." „Ja," zegt Lena! ,,'k heb pijn in m'n rug ook. Ik hen eigenlijk lieelemaa niet lekker Riemstra houdt zich, alsof hij niets hoort. Schijnbaar is hij nog in zijn krant verdiept. Maar de onrust kriewelt hem in de keel. Waren dat niet de verschijnselen van Neen, welnee», ze was wat over stuur door de drukte. Dat zou wel ios- loopen. Eu toen Lena t^ bed was en Ilanna uiting gaf aan liaawongerustheid tracht- haar bezorgdheid weg te lachen, van 't lange staan achter de toon- is ze weer te hij ÏS bank, anders niet. Morgen heelemaal in orde." (Wordt vervolgd). S. GllOENEVELD „Ik het leven", en vrede brengen, maar ook de Silo van heel de schare der vromen, de „Silo" van heel de Christenheid, Jezus Christus, wiens geboorte wij op kerstfeest geden ken, kan alleen de ware rust schenken.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1