Faiailieliericliten Mengelwerk. Kerk, School e» Zending. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Burgerlijke Stand. PLAATST UW m DIT BLAI). Laatste Berichten. en hot bleek, Jat hij leeds herhaalde lijk geldswaardige stukken had vernnst. Het meisje dat gearresteerd werd, was vroeger bij hem ie betrekking geweest en had den boxsleutel in haar bezit gehouden. Op weg naar het bureau trachtte het meisje nog eenige postwis sels weg te werpen. Legerpaarden verkocht. Te Glanerbrug heeft een Duitscher twee legerpaarden voor geringen prijs verkocht. Ze zijn in beslaggenomen en ter beschikking van den burgemeester van Lonneker gesteld. Een leelijke vergissing Men schrijft uit Aalsmeer Dag aan dag komen in onze gemeen te wagons winteraardappelen aanrollen. Het trok de aandacht dat voor deze ge meente met «en bevolking van slechts 6000 zielen zoo extra veel aardappelen noodig zijn. Men wist gewoonweg niet waar men ze bergen moest. Al spoedig bleek, dat voor onze be trekkelijk kleine gemeente niet minder dan 80 wagons aardappelen waren be steld een hoeveelheid voldoende voor een flinke stad; te meer daar hier zeer veel eigen verbouwers van aardappelen wonen, die geen distributie-piepers noo dig hebben. Thans is gebleken dat er een leelijke vergissing in het spel moet zijn. De autoriteiten belast met de bestelling, moeten namelijk in de meening verkeerd hebben, dat eer. wagon aardappelen in- plaats van 10.000 kilo slechts 1000 kilo inhield. Met groote moeite is gedaan gekre gen, dat de stad Amsterdam zoo goed is geweest ons van een 25-tal wagons af te helpen. Booze tongen bezweren, dat wijal thans de kleiaardappelen hebben hier gehouden en de veenaardappeleri naar Amsterdam verzonden zijn. Hoe dit zij, deze vergissing zal onze gemeente een aardig duitje kosten aan transportkosten met al den aankleve van dien. De macht van het kleine. Volgens opgaaf van de Vereeniging van Nederlandsche eikelhandelaren, ge vestigd te Zwijudrecht, bedraagt de ei keloogst over het geheelo land een hoe veelheid van 8.000.000 K.G. een waarde vertegenwoordigende van ruim f 1-100.000 In de war. Hoe groot do verwarring, vooral ook ten opzichte van het verkeer in Duitsch- land is, kan wel hieruit blijken, dat Zondag met de trein uit Bentheirn, twee Belgische krijgsgevangenen studenten van de hoogeschool te Brussel arriveer den, die uit het kamp te Hamein ont vlucht per trein her- en derwaarts door Hanover en Westfalen waren gereisd, zonder [een enkelen keer een plaats biljet te koopen. (Illd.) Arm knaapje Men meldt uit Maassluis: Vrijdagmorgen had alhier een droevig ongeluk plaats. Een knaap van 11 jaar speelde met andere makkers bij een paar spoorwagons, staande aan de Burgem. de Jongkade. Toen zij deze wagons tegen elkander lieten rijden, geraakte het zoontje van den heer I tusschen de buffers, waarna hij dood werd opgenomen. Vrede en Tijdgeest. Ned. Ilerv. Kerk. BeroepenTe Elburg, H. A. Leenmans, te Oudemirdum te Blauwkapel, D. M. Boonstra, te Wezep te Ouddorp. P. Bok- ma, te Schiedam; te Wijngaarden, J. H. F. Kappard, te Lage Vuursche; te Oud Loosdrecht, .1E. v. d. Valk, te Kralingen te Schoondijke, P. van Dam, te Heere waarden. Geref. Kerken. BeroepenTe Helmond, P. de Jong, te Zwolle. BedanktVoor Vlissingen, R. E. van Arkel, te Soest. Christ. Geref. Kerk. Beroepen Te Hoogeveen, II. Visser, te Leeuwarden. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Snrhuisterveen (hoofd), II. Heek- man, te Leiden; te Assen (hoofd), J. Kroes, aldaar en F. Koffrie en mej. Scholten, aldaar; te Raamsdonkveer, W. v. Dongen, te Haarlem; te Boven-Har- dinxveld, C. Kooiman, te Den Bommel te O. 'en W. Souburg, mej. L. Zietse, te Standdaarbuiten; te Pernis, G. H. Schaap, te IJmuiden te Moercapelle, J. v. Ame- rongen, te Edete Marum, J. Sietsma, te Tijnje. Waar we verleden Vrijdag reeds een gedeelte van het op 6 Dec. verhandelde in ons blad weergaven, zullen we ons thans bepalen tot het releveeren van de belangrijkste zaken. Na hét openingswoord van den burge meester, de voorlezing van het telegram aan H. M. de Koningin en de betuiging van instemming daarmee van den heer de Jager, kwam aan de orde Vaststelling der notulen. Wegens benzincgebrek van den drukker zijn de notulen van de vergaderingen sinds 14 Juni slechts in concept aanwezig. Deze zijn ter lezing gelegd voor de leden, om ze te kunnen vaststellen. Omreden er weinig gebruik is gemaakt van de gele genheid tot lezing, wordt besloten de vaststelling aan te houden tot een vol gende vergadering. Een motie van den Bond van Nederl. Onderwijzers wordt, als ongezegeld, ter zijde gelegd. Een schrijven van het bestuur der vereeniging Ambachtsschool voor Hidst en Omstreken" dank betuigende voor de verliooging der toegekende subsidie, wordt vooi kennisgeving aangenomen. Eveneens een schrijven van de com missie tot wering van schoolverzuim alhier, voor de verhooging van liet pre sentiegeld voor de leden en van de ver goeding voor den secretaris. Dito een schrijven van de Vereeniging tot Ziekenverzorging te dezer plaatse, voor de buitengewone subsidie van f 1000. Onder dankzegging worden een tweetal schilderijen van den heer M. Eijke aan vaard. Op 'f adres van de bewoners der Kerk hoflaan om aanleg van riolecring wordt besloten, mee te deel en aan belangheb benden, dat B. en W. met den eigenaar hebben geconfereerd. Deze is ongeneigd tot medewerking. Al willen B. en W ook indien eenigzins mogelijk rekening houden met 't belang van liet publiek, liet gaat thans niet aan, adressanten te helpen. Wel zal met hun belangen re kening worden gehouden bij oventueele aanleg van straten en riolen. De hoe van Hasselt vraagt, of de eigenaar niet gedwongen kan worden. De voorzitter merkt op, dat bij de bouwvergunning geen goede bepalingen voor afwatering zijn gemaakt. Wellicht kan' de Gezond heidscommissie de zaak aanvatten. Verkooping land aan de Scheldekade. De heer de Bruijne heeft een bod ge daan. De heer van Hasselt wil bij verkoop de voorwaarde gesteld hebben, dat het terrein binnen 2 jaar bebouwd moet zijn. De heer D. Scheele vindt spoedige be bouwing wel wenSclndijk, doch vindt deze voorwaarde te bezwaarlijk. De heeren de Jager en Eijke zijn het hier mee eens. De heer v. Hasselt wil, om speculatie in bouwgrond te voorkomen, de voor waarde gesteld zien. Op advies van den voorzitter wijzigt hij zijn amendement aldusBinnen 2 jaar moet op het te verkoopen terrein gebouwd zijn, of be gonnen zijn met bouwen, tenzij B. en W. uitstel verleenen. Dit voorstel wordt verworpen met o tegen 4 stemmen. Bi] stemming worden tot leden van de commissie van fabricatie herkozen met 8 van de 9 uitgebrachte stemmen, de heeren Eijke, de Jager en Visser. Tot lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur werd met algeineene stem men benoemd de heer A. Moggré. De aanbeveling luidde, 1. A. Moggré, 2. P J. van Strieu. Het. Algemeen Burgerlijk Armbestuur zag zich f 1600 méér toegewezen De uitgaven voor 1919 zijn geraamd op f 9000. Op voorstel van den lieer D. Scheele zullen B. en W. nagaan of de secretaris van het Algemeen Burgerlijk Armbe- vindt het eveneens onnoodig, maar is er niet tegen. Met algemeene stemmen wordt besloten een commissie in te stel len. Tot leden worden benoemd de hee ren van Hasselt, de Jager en D. Scheele. De heer D. Scheele wijst er op, dat de loopgraven en andere overblijfselen uit den mobilisatietijd nog steeds niet opgeruimd zijn. De heet de Ridder ves tigt de aandacht van B. en W. op de bestrating van de Dijkstraat, die zeer slecht is. B. en W. zullen aan beide opmerkingen aandacht schenken. De voorzitter vraagt machtiging van den Raad voor B. en W. om als ook de tweede oproeping voor een ambtenaar in de vacature van den heer Huijssen, die naar Arnemuiden vertrekt, geen resultaat oplevert, tegen hooger salaris op te roepen. De heer v. Hasselt vindt het jammer, al zal er niet aan te ontkomen zijn, dat zoodoende de verhouding der salarissen t gedrang komt. Hij vraagt, of niet jongelui uit deze streek bekwaamd kun nen worden, wat den voorz. doet op merken, dat deze toch de plaat gaan poetsen, als ze klaar zijn. De heer van Hassèlt meent, dat de menschen hier nog al hokvast zijn. De heer D. Scheele vindt, dat hier een gevaarlijke en onge- wcnschte weg wordt betreden, diestraks noodzaakt tot een nieuwe herziening van alle salarissen aan de secretarie. De heer de Jager is 't hier mee eens. Omdat er toch raad moet geschaft, be sluit de Raad tenslotte, om B. en W. te machtigen, om als 't noodig is, een op roep te plaatsen tegen f 100U f 1400. (Het salaris is thans f 900 f 1300). Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en in gesloten zitting overge gaan tot behandeling der reclame's tegen den hoofdelijken omslag. De heeren J. de Bruijne, R. E. G. Nelson, L. J. Geelhoedt en J. de Feijter waren afwezig. Brieven uit het Land van Axel. Aan Krijn van Walcheren. Beste Vriend Nu de eerste aanloop van de revolu tionaire woelingen in ons vaderland ge- hennen wij wel te overwegen wat in de naaste toekomst gedaan moet worden, om den goedgezinden werkman te behoeden en eene herhaling te voor komen. Het algemeene gevaar is thans voorbij, maar daarmede is de bedreiging tegen de positie van den gezeten werkman nog niet van de baan. ïs het echter juist dat revolutionaire woeling iedere bur- lijden door gebrek aan eene ger met schrik vervult, hij die er 't meest onder zou lijden is de werkman. Immers eene werkman heeft niets dat hij het zijne kan noemen, dan zijne lichaamskracht en vaardigheid tot den arbeid. Daarmede kan hij slechts voor zooverre hij werk heeft in zijn onder houd voorzien, hetzij op den akker of de werkplaats, hij den landbouw of de industrie. En liet eerste gevolg eener revolutie is juist dc verstoring van do rustige arbeid, waardoor allereerst ge troffen wordt de vlijtige werkman. Zeker, het geheelo maatschappelijk samenleven wordt door de revolutie in elkander getrapt, het allerbelangrijkste daarvan is. dat de arbeid en dus de voortbrenging wordt stopgezet. De eerste voorwaarde om to kunnen leven wordt vernietigd. En zoodra in de maatschappij het voortwerken belet wordt, openbaren zich armoede en anarchie. De bestaansbron houdt op te vloeien, en een zee van jammer komt over het volk. We zien dat thans in Duitschland in de mijnstreken, zoo zelfs dat wij hier stuur ook een verliooging van f 50, moet hebben. Voor 191.S wordt 50 mille en voor 1919 een ton aan -kasgeld opge nomen, voor loopende uitgaven der ge meente. Voorgesteld wordt voor f 900 een stuk Nationale Schuld a 4V3 aan te koopen. Aldus besloten. Dit geld is ontvangen voor land. In verband hiermee stelt de voorz. voor om een commissie in te stellen, die moet nagaan of instelling, van een Grondbe drijf voor de gemeente noodig is. Dc heer de Jager betwijfelt het nut van zoo'n commissie. Ito heer v. Hasselt bitter zullen brandstof. In onze Christelijke actie moeten wij hierop allereerst letten, en zorgen dat iedere werkman ongestoord kan door gaan met werken. Trouwens het is altijd onze plicht er voor te zorgen, dat den werkman géén onderdrukking (Revolutie) en géén on recht (sociaal tekort) dere. Wij hebben ongemoeid voort te gaan met onze actie, om de Christelijke werk lieden tot organisatie te brengen. De vraag doet zich evenwel voor wat wel de oorzaak is, dat deze actie in het land van Axel zoo weinig vordert. Het gaat wel vooruit, maar zeer, zéér langzaam Misschien is dat bi.j U op Walcheren ook zoo. Kan, zoo vragen wij, daarvoor ook een reden worden gevonden He laas! wat zullen wij daarop antwoorden Krijn. Het is gewoonte dat een ieder zoo eens em zich heen ziet of hij de oorzaak ook kan vinden, en al moet toegestemd dat terwille van onze zonden alle mensehen- werk gebrekkig is, toch moeten wij staan naar volmaaktheid en daarbij bestrijden alle zonden in de personen die een goed bedoelde actie kunnen verlammen. Ge bemerkt, ik wil hervormen van huis uit. Als de boon geen vrucht draagt dan de bijl maar aan den wortel gelegd, en zie ik goed dan vinden wij een tweetal zonden, u.l. tegen de moraliteit en van egoisme. Ge stemt mij zeker toe Krijn als we bezig zijn met te arbeiden in de dingen van Gods Koninkrijk, dan moeten wij in ons persoonlijk leven onberispelijk zijn Dienzelfde eisch mogen wij ook stellen aan hen, die arbeiden in de Christelijke arbeidersbeweging Alleen wie van onbesproken levcnsge drag is, kan aan het hoofd eener Chris telijke organisatie staan. Als ten deze een wpndeplek bestaat moeten wij daarop wijzen. De Ileere let niet op „staat" of „stand", maar op de beweegredenen des harten. Hij heeft landbouwarbeiders en osse- drijvers gebruikt, om groote dingen on der Israël tot stand te brengen, hoe zonden deze dan niet de leiding kunnen hebben in een werkliedenvereeniging. Maar als God hen gebruikt kan dit slechts onder eene voorwaarde, n.l. dat zijdoor hunne levenswandel Gods Geest niet verhinderen om door hen te werken. Ik hoop Krijn dat 'ge mij nu begrijpt. Naast dit kwaad eener minder goede moraal onder de leiders, vinden wij nog een ander kwaad. Het is U bekend, dat - en wij achten dit zeer gelukkig wij onder de werk lieden in het land van Axel, zeer veel belijders der waarheid aan treffen. Het aantal Christelijke werklieden is niet ge ring. De Christelijke organisaties zouden hier dus zeer sterk kunnen zijn. Waar wij echter de leden bij honderdtallen zouden kunnen tellen, zijn het slechts enkele tientallen die staan ingeschreven. Hoe komt dat vraagt ge'? Naar mijn oordeel is het antwoord daarop niet ver te vinden. Wel, de geest van het Christendom draagt hier een cgoistisch kenmerk. Ik bedoel niet dat uien allereerst zelfzuch tig is om tinantieel voordeel, doch meer in dezen zin, dat men allereerst vraagt wat men zelve er van geniet, voor men denkt aan het belang van anderen. Datzelfde verschijnsel hebben wij ook bij 't beoordeelen van een preek. De vraag is niet was de preek goed van strekking, doch wat geniet men zelve. Heeft men zelf niet genoten, dan deugt de preek niet. Met de Christelijke werklieden is het even zoo. Deze redeneeren hier aldus. Een Cbiist. Werkl. Vereeniging is voor mij overbodig, ik heb geen klagen, en blijf rustig in mijn hoekje zitten. Wordt men lid dan heeft men de last van een kleine contributie en van naar een ver gadering te moeten gaan. Sluit men zich niet aan, dan is men alle moeite af Er wordt niet gelet op het belang van anderen of de toekomst van eigen kin deren, veel minder nog om op te trekken tegen onrecht en verdrukking. Wel neen, dat is alles maar moeite en werk voor anderen. Men blijft liever stillekens thuis. Het ontbreekt bij vele Christelijke werklieden aan plichtsbesef tegenover hunne kameraden. Als ze er voordeel in zien, dan gaat dat wel, maar anders laten zij het voor bij gaan. In plaats van als een zoutend deel in de arbeidcrswereld op te trekken, onthouden zij zich uit gemakzucht. In plaats van de revolutiegeest te weer staan, laat men ze liever uit louter ge makzucht doorwerken. Men ziet het op komend geslacht in verkeerde richting opgroeien, en nog grijpt men niet naar het middel om ze te behouden. Men is egoist en wel van de ergste soort. Critiok in den regel genoeg, doch mede optrekken dat kent men niet. Wat zou het heerlijk zijn, als allen als Koning erkennen, lid Patrimonium". Men getroost zich niet brengen op het altaar der Zij hooren er de ders over roepen, en ijskoud. Zij zijn onaandoenlijk voor hunne roe ping als Christen werkman. Moet dit zoo blijven vraagt ge? Beste vriend, laten wij hopen dat het. anders wordt. Als altijd, Uw dw van die Christus werden vi een offer te solidairiteit. revolutionaire arbei- 1 blijven VAN VLAANDEREN. TER NEUZEN. Huwelijks-voltrekkin gen. 5 Dec. Jacobus Allaart, oud '26 j. jm. en Jacoba Huijssen, oud 25 j., jd. Cornelius Johannes van Ham, oud 25 j. jm. en Adriana Dubbeldam, oud 27 j., jd. Geboorten. 4 Dec. Augustinus Petrus Maria, z. van Jacobus Bernardus van Waes en van Auguste Prudentia de Waele. Overlijden. 1 Dec. Jozef Philomena Veldens, oud 19 j., z. van Willebrordus en van Stephania Marie De Group, overl. 2 Dec. Frederik Francois Bodewes, oud 18 m., z. van Gerardus Bernardus en van Neeltje Donzc. Wilhelmina Anna Riemens, oud 7 m., d. van Jacobus en van Catharina Wilhelm. 3 Dec. Jacobus Pieter Crinse, oud 9 in., z. van Pieter Jacobus Jannis en van Johanna Sara van Doeselaar. Jan Jocobse, oud 23j.,z. van Lein en van Neeltje de Bree, beiden overl. 4 Dec. Augustinus Petrus Marie van Waes, oud 4 u., z. van Jacobus Ber nardus en van Auguste Prudentia de Waele. Jan van Vark, oud 13 m., z. van Izaak en van Anna van Diggelen. Cor nelia van der Meulen, oud 68 j., eclitg. van Pieter Rinders. 6 Dec. Pieternella Auua Harms, oud 2 m d. van Reitiier en van Maaike Kuine Dooms. 7 Dec. Wilhelmina Elisabeth Moens, oud 6 j., d. van Jan Hendrik en van Janna de Kraker. AXEL. Huwelijks-aangiften. 21 Nov. Aldert Gerrit Vlaander, oud 29 j., jm. en Adriana Dieleman, oud 26 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 21 Nov. Cor- nelis Lambertus Rinn, oud 30 j„ jm. en Catharina Simons, oud 26 j., jd. Geboorten. 16 Nov. Johannes, z. van Adriaan Thielen en van Catharina Ver steeg. 20 Nov. Pieter, z. van Hermanns Dieleman en van Martina Dees. 25 Nov. Hendrik, z. van Jacobus de Ruijter en van Anthonina van Luijk. 27 Nov. Jozias, z. van Andries van Dixhoorn en van Janueke Koster. 28 Nov. Jacob, z. van Andries Jabobus Hamelink en van Dina den Engelsman. Overlijden. 16 Nov. Christina Dobbe laar, oud 73 j., wed. van Charel Ver- berkmoes. 17 Nov. Pieternella Janssen, oud 58 j., wed. van Jacob Ilamelink. 20 Nov. Janna Brakman, oud 7 j.,ld. van Jacobus en van Levina de Bruijne. 21 Nov. Pieternella Maria Stouthamer, oud 22 j., d. van Marinus en van Frangoise de Koeijer. 22 Nov. Johannes Appel (van Vlissingen), oud 24 j., z. van Johannes Hendrik en van Johanna Maria Bencker. 23 Nov. Willem Reinier de Bruijne, oud 32 j., echtg. van Leentje Meijer. 26 Nov. Elisabeth de Doelder, oud 81 j., wed. van Jacobus Adrianus Oole. Wilhelmina Dieleman, oud 48 j., echtg. van Pieter Rouw. Janueke Kolijn, oud 25 j., d. van Jozias en van Dina do Putter. 27 Nov. Andries Cornelis van Espen, oud 28 j., echtg. van Johanna Rouw. 28 Nov. De- bora de Visser, oud 35 j., echtg. van Jacobus Dirk Ilamelink. Pieter Dieleman, oud 8 d., z. van Hermanus en van Mar tina Dees. 30 Nov. Elisabeth Hamelink, oud 16 j., d. van Karei en van Adriana Overdulve. IIOEK. Huwelijks aangiften. 7 Nov. Thomas de Kam, oud 23 j., jm. en Sara van Hormon, oud 21 j., jd. Huwelijks voltrekkingen. 7 Nov. Ma rinus de Ridder, oud 25 j., jm. en Le vina Tollenaar, oud 20 j., jd. 14 Nov. Willem Wagenaar, oud 23 j., jm. en Maatje Buijze, oud 23 j., jd. 21 Nov. Thomas de Kam, oud 24 j., jm. en Sa ra van Hermon, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 Nov. Levinus, z. van Levinus de Illaeij en van Adriana de Feijter. Overlijden. 4 Nov, Jan van der Po ijl oud 26 jz. van Jan en van Jacomina Meertens. 5 Nov. Iman Klaassen, oud 23 j., z. van Benjamin een van Maria 't Gilde. 11 Nov. Janna Maria van Es, oud 35 j., echtg. van Louis Verstraaten 14 Nov., Maria Laport, oud 81 j,. echtg. van Guljaam de Regt. 20 Nov. Mari nus de Blaeij, oud lg m., z. van Levi nus en van Adriana de Feijter. 22 Nov. Maria Dobbelaar, oud 4 m., d. van Pie ter en van Jacoba Cornelia Stouthamer 24 Nov. Jacobus Jansen, oud 5 m., z. van Jan en van Neeltje Michielsen. 26 Nov. Pieter Willem Hamelink, oud 20 j., z. van Jan en van Jacomina Pieter nella Zegers (overl.). 27 Nov. Janue ke Buijze, oud 59 j., echtg. van Leen- dert van Oosten. Loop der bevolkiny van Ter Neuzen. Aangekomen: E. A. C. Victor, zonder, Blokken 4, uit Axel. A. Kraijenbrink, kommies te water, aan boord, uit Hellevoetslriis. .1. Bruggeman, kapper (o), Baandijk 1, uit Tilburg. J. K. Davids, tandtechniker, Lange KerkstV. 7, uit Sneek. M. Pielaei, zonder O 110, uit Philip pine. J. II. Michielsen, schoenmakersknecht le Kortestr. 9, uit Ter Aar. P. J. L. M. Standaert kantoorbedien de Dekkerstr. 3, uit Rotterdam. R. M. Lippens, dienstbode, Dijkstraat 60, uit Kruiningeu, D. Scheele, dienstknecht, O 91 uit Hoek. Vertrokken: P. M. Meuleman, landbouwer (o), P 102, naar Sas van Gent. E. Zevenbergen, onderwijzer, Lange Kerkstr. 45, naar IJselmonde. J. Allaart, landbouwer (o), Baandijk 26, naar Veere. A. Dubbeldam, zonder, O 226, naar Zaandam. Men seint uit Maastricht Er heeft zich te Maastricht een co mité gevormd dat zich uit moreel en nationaal standpunt verplicht acht, met alle macht op te komen tegen de po litieke propaganda, oui Limburg of een deel er van bij België in te lijven. Het comité wil 16 of 17 December een provinciale vergadering beleggen, om zijn verdere gedragslijn te bepalen en een band te zoeken met ZeeuwschVlaan deren. LONDEN, 9 Dcc. (Reuter) Officieel wordt verklaard, dat de coalitie-regeering ter Vredesconferentie gaat, met het vaste voornemen, om voor te stellen, in geheel Europa den dienstplicht at te schaffen. En 't zij weer vrede op een te lang ge [teisterde aard liet zij zoo 1 ja, de storm hebbe uitgewoed [het zwaard Verpoozingloos gezwaaid, ruste eind'lijk in 1 [de selieede !Is het vrede Omdat de donder zweeg van t moordver- spreidend krnit Is de oorlog, in zijn vaart, ook in zijn [bron gestuit En viel de omwent'liug in de macht der [dwangbezweerders Zij, met haar bloedig rot van orde en recht- [schoffeerders Zij, telg en moeder van onzalige tiranny Ontvangen en gekweekt bij 't leugenlied [van „Vrij!" Neau, kroost van Adam wacht niet anders [dan vertooning van vrijheid, orde of rust, totdat die Vrede [koning komt heerschen over de aard, in Wien de [hemel juicht, en voor Wien al wat leeft de knieën één [maal buigt Neen 1 wacht, Euroop, geen heil van waapnen [of verbonden Uw moederschoot heeft nog den vuurberg [niet verslonden, Wiens ingewand van 't vuur des opstands [woelt en blaakt en schoon het ook niet steeds de lava- [vloeden braakt, zijn gisting toch verraadt in trilling, rook [en steenen die 't oprispt 1 Zij de krijg der volkeren ver- [dwenen, de kiem werd niet gesmoord, maar kruipt [en woelt in 't rond, en dreigt als tijdgeest meer dan ze ooit |als krijg bestond. Mr. I. DA GOSTA. (Fragment uit „Vijf en twintig Jaren".)

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3