Uil de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Ingezonden Stukken. niging feitelijk onmogelijk is, gelijk met ziekenhuizen en niet, sanatoria veelal het geval zal zijn, blijft inmiddels verzekerd, DE KOLENAANVOER UIT DUITSCHLAND. Door de spoorwegmaatschappijen wa ren een paar treinen naar Duitschland gezonden om steenkolen-te halen. Nadat inderdaad in het begin dezer week een der treinen gevuld terug kwam, en daar door de meening van een hervatten ko- lenaanvoer werd versterkt, is echter korten tijd later de andere trein met ledige wagons naar ons land terugge keerd. Nadien staat dé aanvoer van steen kolen dan ook definitief stop. (Tel.) TOENEMEND SCHEEPVAART VERKEER. In de afgeloopen week werden door de Noordzeesluizen te IJtnuiden geschut 28 zeeschepen, nl. tien schepen uit zee en achttien schepen naar zee. De vorige week bedroeg dit aantal uit en naar zee 19 schepen. De scheepvaart op het Noordzeekanaal neemt dus steeds toe en krijgt langzamerhand het oude aanzien. HOMOEPATISCHE MIDDELEN TEGEN SPAANSCHE GRIEP. Wanneer iemand zich niet lekker ge voelt, ga men met spoed onder dejwollen dekens; niet te blijven loopen en in te nemen Belladonna D6. Men neme op een eetlepel water eerst ieder kwartier en na dit een paar uur gedaan te hebben, ieder half uur 5 droppels. Gaat de koorts afnemen, dan neemt men om de twee uren in tot de koorts geheel geweken is, en de zieke zich ge heel hersteld gevoeld. Voelt de patiënt pijn in den rug of in de keel of op de borst, dan geeft een afwisselend gebruik van Belladonna D6 of D3 en Bryonia D6 of DB telkens 5 droppels in hetzelfde tempo dikwijls in enkele dagen volkomen beterschap. Wordt het heel ernstig en constateert de geneesfeeer longontsteking, dan is volgens dr. Voorhoeve Phosphor D6 het aangewezen redmiddel. VOORBEREIDING TOT DISTRIBUTIE-OPHEFFINGEN Naar de „Tel." verneemt, is door den Minister aan de verschillende Rijksdis tributiekantoren een circulaire verzonden, waarin verzocht wordt vóór 8 Dec. mee te deelen, hoe lang de distributie voor de door de resp. kantoren gedistribueerde artikelen naar hun meening nog voort gezet zal dienen te worden. CHILIS ALPETER AANGEKOMEN. (Officieel). Het Ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt het volgende mede: De Britsche Regeering heeft door tus- schenkomst van de delegatie te Londen aan de Nederlandsche Regeering te koop aangeboden drie stoomende ladingen Chilisalpeter, tezamen inhoudende 18.310 ton en zich verder bereid verkaard, het overschot der ons bij de onderhandelin gen te Londen ter beschikking gestelde hoeveelheid van 45,000 ton terstond te leveren in een haven uit het Vereenigd Koninkrijk. De Nederlandsche Regeering heeft dit aanbod dankbaar aanvaard, aangezien hiermede de zekerheid is verkregen, dat de ons toegewezen Chilisalpeter tijdig beschikbaar zal zijn om voor bemesting in 1919 te worden aangekend. Indien thans schepen uit Nederlandsche havens moesten vertrekken, om het artikel in Chili te gaan halen, zou deze zekerheid niet verkregen zijn. Als tegenprestatie heeft de Britsche Regeering verzocht, optie te verkrijgen over de tonnage, die anders wordt aan gewend om de Chilisalpeter uit Chili te halen, te mogen beschikken voor een reis voor Britsche belangen naar Zuid- Amerika. Zij zal het eventueel gebruik maken vim deze optie evenwel geruitnen tijd tevoren mededeelen, zoodat voor- loopig van de bedoelde tonnage voor Nederlandsche belangen kan worden ge bruik gemaakt. De Schoolmeesters op de barricaden. Onder dit opschrift deelt de „Tele graaf" liet volgende mede, dat ernstig genoeg is om er ook onzen lezers mee in kennis,te stellen Het merkwaardige geval heeft zich voorgedaan, dat twee Amsterdamsche (openbare) onderwijzers niet alleen het hoofd vol theoretisch revolutie- ethousiasme hebben gehad, maar ook in de praktijk gehandeld hebben, als of Mr. Troelstra's revolutie reeds een voldongen feit was en de roode arbei ders- en soldatenraden de lakens uit deelden in ons land. De heoren zagen zichzelf reeds op de barricaden de roo de vlag zwaaiend, en hebben hun post verlaten, om daadwerkelijk de revolu tie tot stand te brengen, een revolu tie, die nu weer in theorie - goed- geteld precies twee weken zou duren. De gevallen mogen zonder eenig commentaar worden verteld zij zijn teekenend in meer dan een opzicht. De eerste der revolutionaire school meesters, de heer A. C. Butselaar, is werkzaam aan School 82. Hij is se cretaris van den Boud van Nederland sche Dienstplichtigen. Deze heer was aanwezig bij de bekende nachtverga- deringin Rotterdam, op Zondag 10 November, van de Partijbesturen der S. D. A. P. en N. V. V. De heer Butselaar was blijkbaar reeds onmiddellijk van oordeel, dat het niet bij platonisch eischen stellen moest blijven hij had een vonk ont vangen van het heilig vuur, door par- tijgenooten Troelstra en Ileijkoopont stoken en verklaarde, in overleg met Wethouder Wibaut, dat hij aan de schoolmeesterij voorloopig den brui gaf. Hij zou eerst de revolutie even helpen tot stand brengen. Maandagochtend bleef dus de heer Butselaar in Rotterdam bij den revo lutionairen haard. Ilij was benoemd m de commissie, die de revolutionaire eischen zou formuleeren en kon zich met kleinigheden als onderwijs geven voorloopig niet bezighouden. De heer Butselaer vroeg telegralisch aan B. en W. van Amsterdam twee maanden verlof „wegens buitengewone omstandigheden", daarbij meldend, dat Wethouder Wibaut te zijner tijd zijn verlof wel zou toelichten. Wethouder Wibaut zag blijkbaar ook het meeste heil in het meewerken aan de revo lutie althans hij adviseerde den heer Butselaarblijft maar gerust in Rot terdam. De heer Butselaar heeft zich niet onbetuigd gelaten en Maandag te Rot terdam ook het woord gevoerd. Op 17 November hebben B. en W. het gevraagde verlof verleend, ingaan de op 11 November en durendej tot 23 November, dus twee weken, onder inhouding van jaarwedde. De leer lingen des heeren Butselaars hebben de eerste van de weken, dat hun men tor revolutie maakte,langs de straat geslenterd, voor zoover zij niet over andere klassen verdeeld konden wor den, de tweede week heeft een door B. en W.gezonden plaatsvervanger de taak van den heer Butselaar overgenomen. Toen kwam hij zelf weer, omdat de revolutie uit was. De tweede Amsterdamsche onder wijzer. de heer J. Ilartog, kreeg pas Woensdag 13 November den geest. Deze heer was onderwijzer aan School 04, thans aan School no. 1. Hij is Voorzitter van den Bond van Ned. Dienstplichtigen. Toen de heer Hartog den geest had gekregen, bleef hij natuurlijk ook weg. Deze heer is niet te Rotterdam ge weest. Hij heeft waarschijnlijk ge meend te Amsterdam een arbeiders- en soldatenraad te moeten formeeren. Zijn wegblijven heeft hij alleen ge motiveerd met de laconieke, maar in dit verband boekdeelen spekeude me- dedeeling, „dat Wethouder Vliegen het goed vond". Geen van beide onderwijzers is ge straft Van hun hoogsten chef, Wethouder Den Hertog, is in het geval geen spra ke. Trouwens, de revolutie van twee weken zou hem toch onder den voet hebben getoopen. De „Maasb.'", die ook bovenstaand be richt overneemt, zegt terecht nog 't Is me'n vrijgevochten boel in Am sterdam. Als de de door de „Tel." ver melde feiten op waarheid berusten, is het hoog noodig, dat aan de willekeu rige handelingen der socialistische Wet houders paal en perk wordt gesteld. Woensdag waren ter paarden- en veemarkt alhier aangevoerd 20 paarden, 2 hengsten, 9 koeien, 10 vaarzen en 33 varkens. De volgende premiën werden toege kend Voor den besten dekhengst van min stens 2Va jaar f7,50 en gedenkpenning aan C- Zegors te Ter Neuzen. Voor den besten hengst fusschen 1 en 2 jaar oud, f5 aan A. de Bruijne te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard van minstens 3 jaar oud, le premie f6 en gedenkpenning en 2e premie f4 aan A. de Bruijne te Ter Neuzen. Voor het beste merriepaard, tusschen 2 en 3 jaar oud, f5 en gedenkpenning aan J. Huijsseu te Ter Neuzen. Voor het beste jougpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie f 5 en 2e premie f 3 aan J. Huijsseu te Ter Neuzen. Voor het beste merrieveulen f4 aan J. Huijsseu te 7 er Neuzen. Voor de beste hit, f4, en 2e premie, f2, aan J. A. Donze te Ter Neuzen. Voor het grootste getal ter markt gebrachte paarden, f5 aan J. Huijssen te Ter Neuzen. Voor de beste baatgevende of kalf- dragende koe, le premie, f 6 aan A. Schelleman te Axel; 2e premie, f4 aan P. Audenaerde te Axel. Voor de beste kennelijk dragende vaars, le premie, f5 aan K. Dieleman te Hoek, 2e premie, f3 aan J. J. Leijnse te Hoek. Voor het beste rund zonder tanden, le premie f4, en 2e premie f2, aan O. van den Bossche te Westdorpe. Voor het beste stuk rundvee, stieren uitgezonderd, le premie, f 6 aan P. Aude naerde te Axel2e premie, f 4 aan C. Pollet te Westdorpe. Voor het grootste getal ter markt gebracht rundvee, f 5 aan .1. J. Leijnse te Hoek. Voor het grootste getal varkens, boven de 6 stuks, f2,50 aan J. de Meij te Zuiddorpe. Hoek. Wegens gebrek aan de machine- riën, zijn de aangeslotenen reeds eenige weken verstoken van het electrisch licht. Zaamslag. Verleden week verloor G. d. B. zijn echtgenoote door den dood, hem nalatende drie kindertjes. Een zuster van zijn overleden vrouw was tot heden bij hem en zou Vrijdag weer vertrekken. Donderdagmorgen heeft hij om 9 uur 't huis verlaten, 's Middags kwam hij niet op tijd terug om te eten. Even daarna ontdekte men, dat de man zich in zijn schuurtje had opgehangen. Axel. Donderdagavond trad in de Ge reformeerde kerk alhier voor de Ver- eemging Patrimonium op de Weleerw. heer Ds. v. d. Berg van Feijenoord. Spreker had tot onderwerp gekozen „Het blijven bij de beginselen" In een gloedvolle rede zette spreker uiteen (het doel van zijn onderwerp en jmaando alle christelijke patroons en arbeiders aan pal te blijven staan voor de christelijke beginselen en pal te staan tegen iedere revolutie, die in ons land de kop op zou steken. Van de gelegenheid tot. het stellen van vragen of eenige inlichting werd geen Igcbruik gemaakt, zoodat uit het stilzwijgen der aanwezigen bleek dat allen wel voldaan waren over de keurige en hoogst leerzame rede, die de geachte spreker ten gehooro gaf. De opkomst was niet groot. Naar we vernemen hebben onge- noode gasten een bezoek gebracht op het erf van den vrachtrijder S. Toen S. des morgens zijn konijnen wilde voe deren vond hij de hokken ledig. Van de daders geen spoor. Voor de betrekking van onderwij zer aan de openbare lagere school al hier hebben zich 13 soliditanten aange meld. Axel. De goederen, geveild op 4 dezer, ten overstaan van Notaris P. Oppeneer aldaar, zijn toegewezen aan den heer Abr. Koster Wz. te Axel, voor de som van f2210. Sas van Gent. Zondagnacht is C. Wind- horst alhier, baas op de suikerfabriek Van den heer Malotaux, toen hij zich naar de fabriek ter ruste wilde begeven, in een loot geraakt en verdronken. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft eergisten.il veroordeeld A. dTI., kleermaker te Sas van Gent, tot f 50 boete wegens verboden vervoer en het hebben van verboden voorraad. De rechtbank te Middelburg had bekl. ver oordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Behoudens Ministeriëele goedkeu ring zal de verplichte keuring van dok- hengsten plaats hebben te Hulst op Dinsdag 4 Februari 1919 te .Oostburg op Woensdag 5 Februari 1919. Aan de keuring kan alleen worden deelgenomen door Hengsten op de najaarskeuring uitge steld hengsten op de najaarskeuring ziek, mits verklaring is overgelegd hengsten sinds de najaarskeuring uit het buitenland ingevoerd hengsten op de najaarskeuring in een andere provincie goedgekeurd hengsten van 2Vj jaar. Reliefschepon, welke tot nu toe naar Rotterdam voeren, zullen thans langs Vlissingen naar Antwerpen varen. Een biddag honderd jaar g e 1 e d n. Ruim een eeuw geleden, nl. 18 Mei 1814, had te Middelburg ook een biddag plaats, uitgeschreven door de Commis sarissen generaal van liet Departement der Monden vrn de Schelde, in „over weging nemende, dat de groote gebeur tenissen, vvelke, in de laatste maanden, in Europa in het algemeen en in ons dierbaar Vaderland in het bijzonder zijn voorgevallen, te zichtbaar den Vinger Gods aanduiden, dan dat niet elk Neder lander verlangen zoude den Almagtige vuriglijk en gemeenschappelijk daarvoor te danken." Men had toen nog heel wat irfeer te herdenken dan nu, want toen had men niet slechts een periode van oorlog van 't ei gen land meegemaakt, maar ook een tijdperk van overheersching. In de Middelburgsche Courant van die dagen vonden we vermeld dat bij dezen plechtigen „dankstond" de leeraren der onderscheidene gezindheden binnen deze stad de volgende teksten ten grond slag van hun godsdienstoefeningen legden, waarbij men dient te bedenken dat de Fransche invloed nog altijd sterk genoeg meewerkte om de aanduiding Mr. (mon sieur) voor de namen te zetten. Bij de Gereformeerde Gemeente In de Nieuwe Kerk door Mr. A. van Deinse, in de Oostkerk door Mr. A. J. Snouck Hurgronje, beiden Zephanja III 14 en 15. In de Waalsche Gemeeute door Mr. Lafont, Psalm CXLIV 15b. In de Luthersche Gemeente door Mr. Nieman, Psalm CXI 9. In de Doopsgezinde Gemeente: door Mr. Menalda, Psalm CXXVI 3. lu de Israëlitische Gemeente door Mr. E. H. Brandes, Spreuken XX 2-9. Terwijl ook in de Roomschgezinde Kerk een plegtige Eeredienst plaats had. Te Domburg heerscht deSpaansche griep ook heel erg. Een man verloor binnen een week tijds een gehuwde zuster, zijn vader en een dochter. Nederland en België. In de Daily Telegraph van 27 Novem ber komt, onder dagteekeniug van „Maan dagmiddag", dat is dus 25 November, een telegram voor uit Parijs over „Neder landsche neutraliteit". Daarin wordt tegen onze regeering de beschuldiging geuit (in den vorm „lately it was reported") dat door Nederlandsch Limburg niet enkel ontwapende Duit- sellers waren doorgelaten, maar dat ook een groote hoeveelheid oorlogstuig over het Nederlandsche gebied was heenge bracht. Verder heet het nog „Waarschijnlijk is (Ned.) Limburg nog vol Duitsche troepen en passeereu er 10,000 man per dag". Volgens dezen Daily Telegfaph-corros- pondent te Parijs zouden er 100,000 man door Limburg zijn getrokken. Wat er achter deze geruchten en berichten in de entente-pers steekt, blijkt duidelijk uit den aanhef van het telegram, waarin wordt verklaard, dat et „drie groote vraagstukken bij betrokken zijn, die han gende zijn tusschen de Belgische en de Nederlandsche regeering, „w. o. de heer schappij van Zeeuwsch-Vlaanderen over de Scheldemonding, en het lot van de Belgische bevolking, die ui de buurt van Maastricht bij Nederland was inge lijfd." Zijn vaderland niet weergezien. Van een groot transport uit Duitsch land terugkeereude krijgsgevangenen is te Lobith Vrijdagavond een Frauschman over boord gevallen en verdronken. De ongeiukkige verdween onmiddellijk in dediepte. De 17-jarige De W., van Sneek-, is do vorige week Zondag met f 20.000 van de Geldersche Credietvereeniging te Leeuwarden er van door gegaan. Hij moest gemeld bedrag bij de Ned. Bank, aldaar storten en zou de kwitantie vol gens afspraak, na zijn terugkomst uit Sneek meebreugen. Iriplaats daarvan beeft hij met het geld koers gezet naar Amsterdam. Men is hem, nog niet op het spoor. (N. R. 0.) Te Zevenaar arriveerde een Duitsch soldaat in uniform. Destijds was hij naar ons land gedeserteerd, doch door het toedienen van een slaapmiddel wis ten ronselaars hem Duitschland binnen te krijgen. Hij werd ter dood veroor deeld en zou 15 dezer gefusileerd wor den. In dien tijd brak de revolutie uit de Arsolraad opende do gevangenis en onze ten doode opgeschreven Duitscher kon naar ons land vluchten. Een staaltje van brutaliteit hebben gauwdieven te Lichtenvoorde gegeven. Bij den landbouwer H. werd een ge slacht varken van ruim 300 pond gesto len. dat ingezouten in den kelder lag. Toen de bewoners der boerderij des morgens wakker werden, vonden zij het kelderraam en e,enige binnen- en buiten deuren openstaan, docli geen spoor meer van de daders. In den Haag op de Stadhouders- laan nabij de Lubeckstraat is de 15-ja- rilie H. F. van do in volle vaart zijnde tram van lijn 10 gesprongen. Hij kwam onder den aanhangwagen en werd nog een eind medegesleurd. Hij was onder den baanschuiver blijven hangen. Het linkerbeen was geheel verbrijzeld, dit is in' liet R -K. ziekenhuis geamporteerd. De toestand van het slachtoffer, was zeer bedenkelijk, laat in den avond was hij nog niet tot bewustzijn gekomen. Er heeft aan boord van den in de vbschershaven te IJmuiden liggenden zeilloggër De Drie Gebroeders YM 442, van de reederij Busman en Koningstem een karbidont ploffing plaats gehad, waar bij twee menschen zijn omgekomen. De slachtoffers zijn A. J., van IJmuiden, en N. D., van Velseroord. Beide lijken zijn vreeslijk verminkt. De logger werd nagenoeg uit elkaar geslagen en is ge zonken. De ontploffing had plaats in een logies, waar zich door onbekende oorzaak gas verzameld had. N. R. Ct. De 47-jarige gehuwde grafdelver G. V. -is op een niet afgesloten over weg der II. IJ. S. nabij de Bamshoeve bij Enschede door een trein overreden. Zijn rechterbeen werd afgereden en zijn kaak verbrijzeld. De toestand van den man is hopeloos. Een veehouder te Nijelande (Fr.) vond des morgens een zijner koeien met een dolk in het lichaam, centimeters diep. Het arifie dier had er den geheelen nacht mee rondgeloopen. De politie te Leiden heeft proces verbaal opgemaakt tegen een pseudo- huisiibecht wegens oplichting. De man had in een der plaatselijke bladen een advertentie geplaatst, waarin een voor name familie wegens vertrek tiaar In- dië voor baar kanarie eeii goed tehuis zocht. Het beestje kostte niets, slechts moesten de advertentiekosten worden den vergoed. Gegadigden moesten bun brieven adresseeren onder een bepaald nummer aan liet bureau van het blad. In dezelfde advertentie werd tevens een baboe gevraagd. Het is gebleken, dat tal van gegadig den voor de kanarie op deze advertentie geschreven hebben. De steller bracht dan als huisknecht gekleed een of twee dagen later in jeen Jkooitjej de kana rie. Het beestje, zoo zeide hij, zong het lieele huis bij elkaar en was zoo mak, dat bet uit de band at. De kosten der advertentie bedroegen f2.05, waarvan hij een kwitantie toonde. Later bleek, dat de man een sluwe oplichter was. Meer dan veertig menschen heeft bij op deze wijze gratis aan een kanarie ge holpen, die geen uitstekend zingend man netje was, maar een pop die geen bek opendeed en ten hooogste een waarde had van twee kwartjes. Bij velen kreeg do „huisknecht" bo vendien nog een fooitje voor de moeite. Maandagevond hebben twee personen die voorgaven rechercheur van politie te zijn, z.g.n. eene huiszoeking gedaan bij oen goudsmid aan den Haarlemmerdijk Zij hebben een bedrag van f 1300 en vier gouden ringen, met brillant bezet, medegenomen. Te Amsterdam bemerkten bewoners van de Passeerderdwarsstraat dat er uit het perceel no. 17, bewoond dooi de familie van de II., groote rookwol ken kwamen. Toen zij de woning bin nen gingen vonden zij de vrouw ver brand bij de kachel liggen. Vermoede lijk door het uitslaan van vlammen, had- den de ldeeren der vrouw vlam geval. Het lijk werd naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. In een onbewaakt oogenblik nam'tö- jarig zoontje van den heer H., te Sprang een brandende kaars van tafel, om haar zijn l'/2-jarig zusje, dat in de wieg lag, te zien. Ongelukkigerwijs liet hij de kaars vallen. In 'n oogenblik stond het wiegje in lichtelaaie. Op het hulpge schrei kwam de moeder toegesneld, die het kind nog bijtijds nit de vlammen kon redden, alhoewel ze aan haar voet jes nog eenige brandwonden opliep. Het vuur bleef gelukkig tot de wieg beperkt en men was 't spoedig meester. Verdronken. Te Waddingsveen viel een meisje in de Gouwe nabjj de Brug. Hoewel de brugwachter pogingen tot redding deed, kon hij door den stroom het meisje niet vast houden. Ongeveer anderhalf inu later werd het lijk opgehaald. Vier jaar geleden was van dezqjfde ouders een zoon verdronken. Het lijk van A. v. W. te Urk, vader van drie kinderen, is uit de haven opge haald. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Leerbroek, II. A. de Geus te Veeuendaal - te Giessendam, A. Prins, te Kamperveen. AangenomenNaar Obdam, G. B. Kruizinga, te Akersloot. Geref. Kerken. Beroepen: Te Schettens, J. Wijmonga, te Garijpte Onderdendam en te Noord Scharwoude, J. Wijmenga (cand.) te Garijp. Aangenomen Naar Oud-Loosdrecht, E. Westerhuis, tc Asperen. Bedankt: Voor Rijswijk, N. Biilfinga, te Oosthem; voor Naarden, II Meulink, te Wolvega. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Amsterdam, G. Pars, to Nienw- Vennep tc Hilversum, II. v. Klaveren, te Utrechtte Nieuw-Beets (hoofd), M. Roorda, to Lioessenste Spakenburg, K. Steenkamp, te Delfzijl te Hengelo, C. v. d. Toorn, te Oudewaterte Bieruui L. Wiercnga, te Spijk te Rockanje, mej. A. Buijs, 1<- Zwammerdam 1c Laren, (hoofd), .1. Wijngaarden, te Spijk. De Uniecollecte. De anderhalve ton is reeds overschre den De groote boteckcnis van hot Chris telijk onderwijs is vooral in deze woe lige tijden meer dan ooit duidelijk. Openbare zich alom in den lande een forse.he actie voor onze school met den bijbel (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie). Axel, 2 Dec. 1918. Mijnheer de Redacteur Mag ondergetetkende in uw geëerd blad voor liet volgende een plaatsje? In bot nummer van 27 Nov. worden we in een driestar „Trouw aan liet beginsel" opgewekt om niet met de handen in den schoot te blijven zitten. Hiermee ga ik ten volle accoord liet is meer dan tijd, dat we ons als Christenen nauwer aaneensluiten op maatschappelijk terrein. U noemt een machtig middel om de Revolutie te bestrijden de Chr. pers, en inderdaad de invloed der pers is groot. Toch is mijn bescheiden mee ning, dat de pers niet het eenige middel is in dezen strijd. Mij dunkt, ook in het vereenigingsleven behoorde wel wat meer opleving te komen. Patrimonium inzon derheid, dat zich priticipiëel tegenover de revolutie stelt, heeft hier een taak, maar dan is 't noodig dat de Chr. werk lieden in grooter getal zich aansluiten. Inzonderheid de jongeren hebben in breede rijen te komen. Waar blijven ze Velen schijnen het als een particuliere liefhebberij van enkelen te beschouwen, terwijl wij als geloovigen ook op dit terrein allen onze roeping hebben, en volstrekt niet alles aan anderen mogen overlaten, zullen we niet schuldig staan wanneer straks de roode vaan ook hier ontplooid woidt. Alleen als we doel bewust de revolutionairen tegen treden, mogen we hopen, dat wij door hen niet overhoop geloopen zullen worden. Daarom, mede-arbeiders, sluit u aan bij de Chr. VVerklieden-Vereonigingen en komt onze gelederen versterken. Laten wij als belijders van den Christus ook hierin doen, hetgeen onze hand vindt om te doen, met al onze macht. En laten de patroons voor zoover zij den arbeid van Patrimonium nog niet kunnen waardeeren, omdat zij zich hier omtrent nooit behoorlijk op de hoogte gesteld hebben (hoe anders het wan trouwen en de miskenning te verklaren laten zij er zich van op de hoogte stellen, dat doel en streven van Patrimonium zich richt op de eere Gods en het welzijn van den naaste, en dat zij als Chr. patroons, voor zoover als dat noodig is, TER NEUZEN, 6 December 1918. Met f 20.000 verdwenen. Door de revolutie gered. Brutale diefstal. Lage daad. Oplichting, Een brutaal stukje. Een vrouw verbrand. Gelukkig afgeloopen.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2