Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Mengelwerk. Kerk, School eit Zending. De schadevergoeding. De „Daily Mail" stelt de waarde van de oorlogschepen, die Duitschland uit levert, op 840 milioen gulden. Krach tens de bepaling van het wapenstilstands verdrag, volgens welke de aangerichte schade vergoed moet worden, zullen er om de verliezen van de Engelsche koop vaardijvloot door de duikbootoorlog goed te maken, ongeveer 3600 millioen gulden voor de schepen zelf en 6 milliard gul den voor de ladingen betaald moeten worden. Een gedeelte van deze vergoe ding kan gevonden uit de 900.000 ton die sedert het begin van den oorlog in Duitschland geböuwd zijn. Deze scheeps- ruimte zal onderde geallieérden verdeeld worden. TOILETZEEP. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt De maximumprijzen op toiletzeep scheerzeep uitgezonderd zijn ingetrok ken en het vervoer en de aflevering van dit artikel zijn vrijgelaten. Dit is geschied in de verwachting, dat thans de toilet zeep, die in ons land nog aanwezig is, tegen redelijke prijzen in den handel zal worden gebracht, zonder dat zich daarbij misbruiken zullen voordoen. Mocht dit toch het geval zijn, zoodat de prijzen omhoog gaan en zich kettinghandel ont wikkelt, dan zal onverwijld worden in gegrepen en zullen o.m. de maximum prijzen hersteld worden. JONGE RUINEN, liet Nederl. Correspondentiebureau in Den Ilaag meldt Op dit oogenblik is in ons land een groot aantal overtollige jonge ruinen aan wezig. De belanghebbenden hebben aan gedrongen op uitvoer daarvan, en de hoop daarop heeft de prijzen reeds doen stijgen. Naar wij echter uit de meest bevoegde bron vernemen, zal van uitvoer geen sprake zijn. De minister van land bouw heeft onlangs een slachting van paarden op ruime schaal toegezegd, waar voor deze jonge ruinen zijn bestemd. De bedoeling is, dat het vleesch van deze paarden in de distributie komt. UITVOER UIT DUITSCHLAND. De uitvoer van borstel- en manden werk, glas en glaswaren, "aardewerk, horloges, speelgoed, vlechtwerk ee vaar tuigen uit Duitschland naar Nederland is toegestaan. Binnenkort zijn faciliteiten voor den uitvoer van ijzerwaren, machines, che micaliën en textielproducten uit Duitsch land naar Nederland te verwachten. („Hbl.") BELANGRIJKE TOEZEGGINGEN VAN DE GEASSOCIEERDEN. Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt zijn de contracten aangaande de economische overeenkomsten met de ge associeerden gereed en wacht de teeke- ning op enkele nadere instructies van Amerika. De heer Colijn, die wegens den binnenlandschen toestand, reeds is teruggekeerd naar Nederland, lieeft de voorloopigo contracten geteekend. Zeer belangrijke hoeveelheden van allerlei grondstoffen en goederen zijn toegezegd, zoodat verwacht wordt, dat, buitengewone omstandigheden voorbe houden, in ongeveer drie maanden het Nederlandsehe economische leven zich geleidelijk zal kunnen herstellen, met den definitieven vrede zullen de schepen te ruggegeven worden, behoudens de mo gelijkheid van vrije chartering. De onderhandelingen zijn grootendrfels door de N.O.T.-bemoeiingen geslaagd, waarbij de heer Valstar zeer verdienste lijk werk presteerde. Alle goederen komen dan ook in Ne derland onder de strenge N.O.T.-bepa lingen, die zich ook tot de distributie zullen uitstrekken. Iedere inbreuk hierop en eveneens binnenlaudsche onlusten zullen den invoer in gevaar brengen. GOEDEREN IN ENGELAND VRIJGEGEVEN. Blijkens door de N.O.T. uit Londen ontvangen bericht, zijn dë hieronder vol gende, hier te lande liggende g cderen, welke geruimen tijd waren vastgehouden, onvoorwaardelijk vrijgegeven82 ton lijnzaad, 875 tierces premier jus, 25 ton vet, 150 balen wol en onder zekere voor waarden 440 ton stijfsel en 332 ton looistoffen. ALGEMEENE BIDDAG. Op 28 November a.s. is er voor het ge heele leger Zondagdienst. DE DANK VAN II. M. DE KONINGIN. Naar mep meedeelt worden te Utrecht door afgevaardigden van de hoofdhestu ren der Roomseh Katholieke en Prote stantsch-Christelijke Vakorganisaties be sprekingen gehouden in varband met een vergadering die zeer waarschijnlijk op het einde der volgende week zal plaats hebben kj het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. Deze vergadering zal worden gehouden naar aanleiding van een door II. M. de Koningin nitgesproken wensch om per soon lijk in de gelegenheid te zijn Haren dank te betuigen voor de vele bewijzen van aanhankelijkheid door II. M. ont vangen. Van elke landelijke vakbond zal één afgevaardigde ter vergadering aanwezig zijn. 11. M. zal zelve (te aanwezigen toespreken. DE GEWEZEN DUITSCUE KROONPRINS. Toen de gewezen kroonprins te Wie- ringen aan land stapte, waren alle eiland bewoners naar de haven gestroomd. Toen de kroonprins, gekleed in een grijze jas met een pet op het hoofd, aankwam, klonken hier en daar beleedigende uit roepen, maar over het algemeen onthield de bevolking zich van betuigingen. Nie mand groette echter. OPHEFFING BROODRANTSOENEERING. Naar wij uit goéde bron vernemen ligt het in de bedoeling der regeering om, wanneer de vooruitzichten op graanaan- voer gunstig blijven, uiterlijk met Febru ari de rantsoeneering van brood op te heffen. Het brood zou dan dus weer zon der bon beschikbaar worden gesteld. Nog werd ons medegedeeld, dat het t streven der regeering is, om de crisis maatregelen, zoodra zulks maar eenigs- zins mogelijk is, in te trekken, om den normalen toestand zoo spoedig mogelijk te doen terugkeeren. (Msb.) MILITAIRE VOORRADEN VRIJ GEGEVEN. Naar de Telegraaf meldt, zullen door de verschillende rijkskantoren de vol gende voorraden, uit de stelling van Amsterdam afkomstig, in handen van de distributiekantofen worden gegeven on geveer 110,000 K.G. kaarsen, 100,000 K.G. petroleum, 200,000 K.G. gasolie, 360,000 K.G. benzine, 200,000 K.G. car bid, 3,300,000 K.G. gedeeltelijk ongeraf fineerd zout, 22,000 ton steenkolen, 19,000 ton briketten en 13,000 ton cokes, be nevens 1,700,000 K.G. ruwe koffie en 11,000,000 K.G. lijnkoeken. de Christelijk-Historische politici van ons afscheidde. Niet alle overeenkomst tusschen hen en de Antirevolutionairen werd daarom afgesneden, maar men oor deelde het dan toch geraden te zijn, om tegenover de bedenkelijke overhelling van de Antirevolutionaire partij naar de Democratie zich schrap te zetten. Thans echter schijnen we er ons in te mogen verheugen, dat beide partijen el kander op eenzelfde terrein, en wel op het erf der Democratie, terug vinden. En zonder nu te zeggen, dat hiermede elk verschil wegviel, mag dan toch dank baar erkend, dat het meest hinderlijk struikelblok van voorheen uit den weg is geruimd. Beiderzijds toch stellen we er thans prijs op, duidelijk te doen uit komen, dat de Democratie onze politieke liefde won. Ten zeerste hopen we, dat dit herwin nen van principieele eenheid allengs alle bittere en schampere taal in het elkaar toespreken of bespreken, zal bannen. Er zullen nog wel af en toe verschil len opduiken, doch is men eenmaal aan het kiezen van eenzelfden grondslag toe gekomen, dan mag toch hope gekoesterd dat het met de verwijdering van voorheen allengs uit zal zijn, on dat men er op bedacht zal zijn, niet om elkaar to mij den of te bestrijden, maar om elkaar te zoeken en in 't gevlij te komen. Voorhauds zal vermoedelijk allerlei persoonlijk geschil de volkomen ineen smelting van beide partijen nog beletten; doch mits men over en weer slechts mijde wat in verkeerden zin prikkelen kan, opent zich dan toch steeds meer het vooruitzicht, dat eenwording en saam werking beiderzijds steeds meer. het ide aal zal worden, en dat men in de ver wezenlijking van dit ideaal zijn hoofd doel zal stellen. (Standaard). ,Wie met pek omgaat, wordt er trtee besmet". In 1913 bracht het hofrijtuig Mr. Troel stra bij de Koningin. In 1913 werden den sociaal-democra ten drie ininisterieele portefeuilles aan geboden. In 1918 maakten Mr. Troelstra en een deel der radicale vrijzinnigen zich op om het regeerkasteel te bezetten. Wie beeft niet bij de gedachte dat in dit hachelijk tijdsgewricht niet in han den van Mr. Ruys de Beerenbrouck maar in handen van Mr. Troelstra de teugels van het bewind berust hadden Diepe leering schuilt in het aangrij pend gebeuren voor de vrijzinnige gele deren. Dt hoefijzercorrespondent van het li berale Handelsblad verstaat die leering en vertolkt ze aldus Maar .wel dienen onze burgerlijke democraten zich o. i. ernstig aftevra gen, of het we! geraden is om even tueel metj vertegenwoordigers van zulk een partijSu één ministerie te gaan zitten. Men stelle zich eens voor, in welk een hoogst gecompromitteerde positie de vertegenwoordigers van onze neo democraten zouden zijn geweest indien zij in de afgeloopeu, week naast mr. Troelstra en de zijnen achter de groe ne tafel hadden gezeten. Wel zoo hooren wij mr. Troelstra reeds zeggen dan zou ik mijn twee redevoeringeu immers niet hebben be hoeven te houden. Want dan zou reeds zijn verwezenlijkt wat ik, door mijn sommatie aan de tegenwoordige Regeering wilde bereiken een demo cratisch Kabinet onder socialistische leiding Ja, maardat wil dan toch zeg gen dat „burgerlijke" democraten ge dwongen zouden zijn tot het mede- uitvoeren van de thans aangenomen resolutie die de uitvoering vordert van naast algemeene democratische, zuiver socialistische éischen. Ze zouden on der den druk van een (dan zeker slechts binnen de muren van den Ministerraad geuit) revolutionair drei gement, een stuk socialisme hebben uit te voeren. Zouden ze pit genoeg hebben gehad om dat te weigeren het voorbeeld van den heer Rink ech ter doet dat betwijfelen al is later de Liberale Unie gelukkig met een ei gen program gekomen dan zou het mi nisterie uiteengevallen zijn juist op het kritieke oogenblik waarop men een vaste leiding uoodig had Wij gelooven dus dat het voor de „burgerlijke" democraten,' met name voor die elementen van links, die al klaar stonden voor een nauwere samenwerking met de S. D. A. P., zaak is om de raadzaamheid daarvan eens ernstig aan het gebeurde te toet sen. Men kan, in liefde voor de de mocratie, geneigd zijn te zeggen Troel stra, kom terugalles is vergeven en vergeten. Maar de revolutionaire week heeft de S. D. A. P. in de oogen van duizenden Nederlanders niet weinig geblameerd. En die Nederlanders zul len nog lang blijven oordeelen Wie met pek omgaat, wordt er mee besmet. Democratisch. Een niet onbeduidende winsle is in de jongste weken daarmede behaald, dat 'thans ook de Christelijk-Historische pers organen, zonder zweem van verbloeding op Democratisch terrein zijn overgegaan. Juist in dit cardinale punt school sinds 1894 do oorzaak van de scheiding, die De „Kevers". Een afgevaardigde op het Rotte rdam- sche congres heeft hen „die zich nu voor de Regeering wapenden", den naam „Kevers" gegeven en aanbevolen onder hen vooral krachtige propaganda te voe ren. Een ander spreker noemde het schan de dat de Christelijke arbeiders nog staan op de wetten van Talma en het Staatspensioen niet, verlangen. Dat kwam omdat zij niet zouden wete,n wat er in staat, meende deze spreker. Weten de sociaaldemocraten het zelf wel Indien zij begrepen hadden dat iets beter is dan nietszouden zij den arbeiders in de practijk kennis van de Talmawetten hebben kunnen bijbrengen. Het, zijn meê de sociaaldemokraten geweest die dat verhinderd hebben, en die mede oorzaak zijn dat nog immer een invaliede werkman aan de liefdadig heid of aan fainiliezorg overgeleverd blijft. Onder Talma's wetten zou dat anders geweest zijn. De „l evers" weten dat wel. En indien de sociaaldemokraten goed geluisterd hebben naar het buitengewoon bescheiden programma der wenschen van den Belgischen arbeidersafgevaardig de dan weten zij ook dat wij in Neder land op politiek en sociaal gebied heel wat verder zijn dan deze Belg vooreerst hoopt te komen. Daar moet men nog gaan strijden voor bet recht van ver- eeniging voor de arbeiders der staats instellingen, dat ten onzent door de Grondwet is gewaarborgd. Ilet is nog al verstandig van de „ke vers" dat zij zich verzetten tegen po gingen om deze Grondwet tnet de door haar verzekerde volksvrijheden ter zijde te stellen. (Ned TER NEUZEN, 26 November 1918. Toen hedenmorgen de dienstbode van den heer S. in de Noordstraat alhier niet opgestaan was, en men haar ging roepen, werd ze dood op bed gevonden. Gisterenavond was zij wat vroeger naar bed gegaan, omdat ze zich minder goed gevoelde. Siuiskil. De familie Dierickx alhier werd zwaar getroffen door het overlijden van een zuster van 28 jaar en een van 19 jaar in den tijd! van twee dagen. Zaamslag. Alhier is op twee plaatsen mond- en klauwzeer uitgebroken. Mili taire wachten houden toezicht op de toegangswegen. Wegens het nog voortdurend lieer- sclien van de Spaansche griep was het verboden ter gelegenheid van de vee markt te Axel in de herbergen en voor het publiek toegankelijke localiteiten te dansen. Axel. Op de veemarkt waien gisteren aangevoerd 6 paarden, 26 stuks hoornvee, 16 varkens en 5 geiten. De handel was zeer gering. Zaterdag werd te Axel een fiets gestolen de politie heeft den dader reeds opgespoord. Vrijdagavond is te Sas van Gent aan het station van de Zeeuwsch-Vlaam- sclie tram de 19-jarige werkman Van Espen tusschen de wielen van een tramwagen geraakt en overleden. Hem werden een arm en een been afgereden, terwijl hij ook aan het hoofd gekwetst was. Ilij was terstond dood. Hontenisse. Alhier komen ernstige sterfgevallen voor, gansche families wor den uit elkaar gerukt. Stoppeldijk. Do 80-jarige M., die 's av«nds zijne zieke huisgenooten wilde, helpen, had het, ongeluk in den kelder te vallen de oude man verwondde zich zoodanig, dat hij overleed. Stoppeldijk. Een man, die zeer ernstig door de Spaansche griep was aangetast, heeft zich in een vlaag van verstands verbijstering in den regenput gestort, waar hij des morgens verdronken werd gevonden. De man was alleen met zijne zieke kindereu thuis. Wel diep tragisch, zoo'n einde. Ossenisse. Aan de Spaansche griep overleed in den ouderdom van 37 jaren de heer A. Schuerman, hoofd der school alhier. Vrijdagavond bracht het muziek gezelschap te Cadzand een serenade aan den heer J. Erasmus, oud-burgemeester enz., die dien dag tachtig jaar werd. Hansweert. De douane alhier heeft op de sleepbooten Multatuli enPrógrescen groote partij electiische kabels, wijn, verbandartikclen enz. in beslag genomen, als zijnde niet ten uitvoer aangegeven. Op de booten werd mede beslag gelegd. De vaart op de Schelde. Volgens mededeeling van den com mandant der Stelling van de Monden der Maas en der Schelde is de vredes- betonning gelegd in de Wielingen tot aan de territoriale greiis. De vredes- betonning van Vlissingèn tot Hansweert is eveneens gelegd en die van Hansweert tot de Belgische grens is bijna gereed. De gevaren, ten gevolge van welke het varen buiten de betonde geul van de Saydijn-geul ten sterkste ontraden werd, zijn opgeruimd. Vlissingèn. De vaart op Antwerpen is heropend. Het Belgische stoomschip „Adeur" is, komende van Calais met een lading steenkolen, te "Vlissingèn gepas seerd voor Antwerpen. Van de St. Annekebooten, dat zijn de booten die vroeger tusschen Antwer pen en het land van Waes voeren, die in 1914 naar Vlissingèn vluchtten en aldaar ruim vier jaar aan den Konings weg hebben gelegen, zijn ervthans vier naar Antwerpen teruggekeerd. De heer Joh. De Maegt, een Belg, schrijft in de Midd. Crt. Het leven is ten onzent -+- niettegen staande vele praatjes die gewoonlijk alleen op bijzondere gevallen staan ontzettend duur. Een vriend van mij betaalde verleden Zaterdag te Contich 7 frank voor 3 sigaren en verzekert mij dat om één dag ietwat fatsoenlijk te leven 40 a 50 fr. een niet overdreven som is. Te Middelburg zijn Woensdagavond door middel van braak uit een pakhuis der firma Boiisson op de Markt een gJoote partij manufacturen ter waarde van ongeveer f 1000 ontvreemd. Op aanwijzing van een burger arresteerden twee agenten van politie even later een ouden bekende, zekeren N. E. C. M., die bij een partij manufacturen in een donkere straat zat, terwijl een der agenten eenigen tijd later J. P. P. aan hield, die met een lantaarn naar zijn vriend kwam zoeken en die eerst wegliep, maar bleef staan, toen de agent een schot loste. Middelburg. De politie alhier deed een inval in een slachtplaats en vond daar een stuk van een pas geslacht rund. Tegen een slager werd wegens over treding van het slachtverbod proces verbaal opgemaakt, terwijl nog een bedrag van ongeveer f 400, afkomstig van den verkoop van hot overig vleesch, in beslag werd genomen. Scharendijke. De smid F., die met vuur te dicht bij een vat carbid kwam, waardoor een hevige ontploffing ontstond, werd daardoor zeer ernstig vorwond. Hij is in het ziekenhuis te Noordgoinve opgenomen. Statenverkiezing. Do heer M. Bolle Lzn., sedert 1887 lid der Staten van Zeeland en van de zittende leden het langst lid, stelt zich niet meer herkiesbaar. Wegens overtreding van het karnver- bod is bij vier landbouwe-is in de ge meente Voorst al het melkvee in beslag genomen. Bedrog. Tegen S. J. te Delft is proces-verbaal opgemaakt wegens bedrog. De man had een hoeveelheid gedroogde boombladeren onder den naam thee tegen f8 per kilo verkocht aan den heer C. J. aldaar. Droevig ongeval. Een droevig ongeluk trof de familie L. Terwijl de vader naar de fabriek was viel een zijner kinderen van den stoel. De moeder het kind willende bijstaan, zonk toen op het kind bewusteloos in een. Toen de vader thuis kwam, was het kind den verstikkingsdood gestorven De vrouw lag nog steeds bewusteloos. Een lange weg. Een firma te Zundert ontving gisteren een brief uit Brugge (België), die daar in October 1914 verzonden was. Door een trein gegrepen. Bij de Crailoosche brug te Hilversum is een dame door een trein uit de rich ting Amsterdam gegrepen. Hevig ver minkt werd het slachtoffer naar het Wilhelminagebouw vervoerd, alwaar zij spoedig na aankomst overleed. Bij 't Schoonmaken van een geweer. Een landbouwer te Lintvelde bij Ei bergen, heeft bij ongeluk zijn moeder doodgeschoten. Hij was n.l. bezig zijn geweer na te zien, toen dit plotseling afging met het gevolg, dat het schot zijn moeder trof, die onmiddelijk stierf. Gevallen. Donderdag zijn te Delft twee schilders knechts door het breken van een stei ger uit de kap van de Gemeentelijke centrale van een hoogte van 20 meter op den grond gevallen. Beiden werden naar het Gasthuis ver voerd. De toestand van den een is ho peloos. Honger. Toen de Russische krijgsgevangenen in het kamp Gaasterland aankwamen, haddon sommigen zoo'n honger (ze waren 's morgens 10 unr uit Sfittard vertrokken en kwamen den anderen morgen 6 uur in het kamp aan, terwijl van St. Nico- laasga naar het kamp gemarcheerd moest worden, circa 3Vs uur), dat ze de aar dappelen rauw opaten inplaats, van te- wachten, dat ze gekookt waren. Theorie en practijk De correspondent (fan de „N. R. Ct.' te Brussel vertelt het volgende niet on vermakelijke geval, dat zich daar ter stede heeft afgespeeld „Zondag toen de „revolutie" uitbrak, was toevallig het socialistisch Kamerlid, mr. Mendels, in Brussel. De gelegen heid om propaganda te maken was te mooi en de geachte afgevaardigde hield des middags op het plein voor het Noorder-station een gloeiende Bolsjewiek- sclie rede. Toen hij enkele uren later in hot Palace-hotel een welverdiende rust genoot, gingen er op straat men- schen van het zoo fraaie woord tot de daad over en begonnen ijselijk te schie ten. Dit werd ons Kamerlid te warm en hij vluchtte 's nachts om één uur- raad eens waarheen naar liet gezant, schap van II. M. de KoninginVan principes gesproken Wat zal Wijn koop hem daarvan wel zeggen?" Revolutie te Wolfhezen. Dezer dagen zijn ongeregeldheden voor komen in het kamp te Wolfhezen. Daar was een aantal Duitsche soldaten en mat rozen aangekomen, die de vorige week over onze giens waren gekomen en ge-, interneerd. Dezen waren natuurlijk reeds „besmet" door de „roode" ziekte en dwars van alle keizervereering. Toen ze in het kamp nog overal foto's van den Duitschen keizer vonden, wilden ze deze oogenblikkelijk verwijderd zien e n toen aan hun verzoek niet werd voldaan rukten ze de portretten van de wanden of keerden ze om. Hiertegen kwamen de andere geïnterneerden in verzet, wat aanleiding gaf tot ongeregeldheden. De in Oosterbeek gelegen militairen werden gerequireerd, die spoedig de orde her stelden. Om evenwel verdere ongere geldheden te voorkomen zijn de nieuw aangekomenen uit het kamp verwijderd cn naar eldejrs overgebracht. De Vet voorziening. Uit de opbrengst aan zonnebloemen per II.A., verkrijgt men 1000 K.G. zaad, waaruit 200 K.G. olie te winnen is. Nu heeft de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel ter algemeene kennis gebracht, dat men beter doet op groote perceelen geen zonnebloemen te teelen, omdat uit koolzaal een veel grootere hoeveelheid olie* per II.A. te verkrijgen is nl. 750 K.G. olie jier II.AWel kon hel nuttig zijn om zonnebloemen op allerlei perceeltjes, z.g. verloren .hoekjes te verbouwen. Zulke plekjes vindt men in bijna eiken tuin, aan de hoeken en langs de kanten van vele perceelen bouwland. Een ieder helpe dus mede om op deze wijze de vetvoorziening te bevorderen. Het rooken. „Het rooken", beweerde Tolstri, be nevelt het denken. Als men werkt, is liét of twee personen tegelijk bezig zijn, de eeno, die het werk schept en de ander, die het controleert. Als we nu dien laatsten verdooven door rooken, schijnt het werk gemakkelijker te gaan er is niemand, die hindert, niemand die controleert. Chineesche trucs in de geneeskunde. De Chinees is iedereen te slim af. Zoo meent hij ook de baas te kunnen zijn van zijn goden. De meest booze trucjes verzint hij, om zich bijv. voor de wraak der goden te beschermen. Een merkwaardig verhaal daaromtrent ver telt een zendeling-arts, die in China s binnenlanden gewerkt had. Tegelijk naïef en gewiekst moet de man zijn die zich zoo gedraagtOm zijn kinderen tegen de heerschende pokken-epidemie te beschermen, neemt hij niet zijn toe vlucht tot de vaccinatie, neen, hij laat ze eenvoudig aan de voorzijde inplaats van aan de gebruikelijke muurzijde van het beruchte Chineesche familiebed, de z.g. „Kang" slapen. De „pokkengod"|kan ze, dan lekker niet vinden.'. Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe IJlst, P. de Bruyn, te

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2