Hit de Pers. Hit de Provincie. Van Heinde en Verre. ALGEMEENE WERKSTAKING? De „moderne" arbeiders roepen de arbeiders op, georganiseerd den arbeid neer te leggen, indien en zoodra hiervoor door het comité het sein wordt gegeven. Naar men verneemt zal door de directie van de H. IJ. S. M. bij dienstorder het personeel worden aangespoord zich niet door revolutionaire elementen te laten beïnvloeden en zich niet bij een oventueele staking aan te sluiten' HET MONSTERVERBOND TUSSCHEN DE S. D. A. P. EN DE BOLSJEWIKI. Het landelijk revolutionair-socialistisch comité heeft het volgende schrijven ge richt aan de besturen van de N. V. V. en S. D. A. P. In verband met de gebeurtenissen in ons land vraagt het Landelijk Revolutio nair Socialistisch Comité hedenvoormid dag met u een bespreking om de mogelijk heid van een samengaan op een gemeen schappelijk program van actie te be spreken. ONS LAND VERBREEKT DE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET RUSLAND. „Rosta", het persbureau der Sovjet- regeering in Rusland deelt het volgende mede De Nederlandsche Regeering, welke vroeger de benoeming^an burger Rosing als Russisch gezant in den Haag goed vond, verklaart thans er de voorkeur aan te geven de missie van Rosing niet te ontvangen. Blijkbaar ondersteunt Nederland het restauratie-program der conservatieven van Rusland, dat het program is der coiitra-revolutionnairen van de Entente. Verder verklaart de Nederlandsche Regeering, dat ze Oudendijk uit Rusland terugroept, daar van de zijde der Sovjet- regeering maatregelen genomen zijn, die de Nederlandsche legatie in nuttige functies stoorde. Hij verzocht een trein, om weg te reizen. Nederland heeft derhalve tot de breuk met geheel Rusland besloten. DE BOEREN WORDEN GEWAPEND. Teneinde voorbereid te zijn bij revolu tionaire ongeregeldheden, zullen over het geheeie land plaatselijke organisaties worden gevormd, ter bescherming van het gemeentelijk bestunr. In dien zin wordt in het zuiden des lauds reeds opgetreden door de katholieke organi saties. In verband hiermee verneemt de „N. Cf." nog, dat de boeren met geweren en karabijnen zullen worden bewapend. UIT HET KAMP DER KATHOLIEKEN. Door de Katholieken werden te Den Haag op een zestal plaatsen protest vergaderingen georganiseerd tegen de revolutie. Besloten werd, als èén man achter de regeering te staan en deze als het moet met. alle kracht te verdédigen. Mededeeling werd gedaan, dat overal recruteering plaats heeft onder Katho lieke mannen, welke zich ter beschikking willen stellen van de regeering. DE ZORG VOOR DE VERLOF GANGERS. Naar wij vernemen is door den Minister van Oorlog bepaald, dat aan de militairen (korporaals en soldaten), die met onbe paald (klein) verlof vertrekken, van hun uitrusting, in eigendom een stel onder- kleeren en een paar schoenen zullen worden gelaten, ten einde hen in den bestaanden kleedingnood tegemoet te komen. REPATRIEERING VAN KRIJGSGE VANGENEN EN GEÏNTERNEERDEN. (Officieel). Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt méde, dat besloten is tot onmiddellijke repatrieering van de krijgsgevangenen en geïnterneerden, die zich hier te lande bevinden. UITSTEL VAN INLIJVING. (Officieel). In verband met de thans heerschende griepepidemie wordt de inlijving van het thans nog overschietende gedeelte der dienstplichtigen van de lichting 1918, toegewezen aan de regi menten huzaren, welke inlijving zou plaats hebben in het tijdvak van 2—5 December 1918, uitgesteld tot een nader te bepalen tijdvak. Ook voor dienstplichtigen van vroegere lichtingen, wien uitstel of verlenging van uitstel van eerste oefening is verleend tot 2 December 1918, wordt de opkomst uitgesteld tot een nader te bepalen tijdvak. In verband met de reden van het uitstel van opkomst staat voor hen, die toch in het oorspronkelijk bepaald tijdvak in werkelijken dienst zouden wenschen te komen, daartoe de gelegenheid niet open. Het tijdstip van inlijving of opkomst zal weder ter kennis van belanghebben den worden gebracht. EEN GOEDE MAATREGEL. Naar wij vernemen is order gegeven .10,000 ton briketten en steenkolen uit de marine-voorraden ter beschikking te stellen van de Rijkskolendistributie. THEE. Men meldt, dat December a.s. wederom thee zal worden gedistribueerd. DE UITVOERING DER SCHEURWET. Van de uitvoering der Scheurwet kan niet worden afgezien, daar de zekerheid van een ruime voedselvoorziening in den winter 1919 tot 1920 niet verzekerd is. De uitzaai van zooveel mogelijk brood graan, heeft in dit verband dan ook zijn volsten eisch. Verlaging der eenmaal vastgestelde garantieprijzen voor den oogst 1919 zal plaats hebben. DE LANDARBEIDERSWET. De Landarbeiderswet, waardoor land voor landarbeiders kan worden beschik baar gesteld, is 15 November j.l. in werking getreden. BENZINE, Naar men verneemt, zullen er binnen kort zeer belangrijke hoeveelheden ben zine uit de militaire voorraden worden vrijgegeven. AANVOER VAN STOKVISCH. Het Nederlandsche stoomschip „Nau tilus" is van Bödo te Amsterdam aan gekomen met 295.000 K.G. stokvisch 80000 ZAK MAIS. Geschenk van Zuid-Afrik a aan Nederland. De reeds lang gekoesterde wensch van een groot aantal Hollandsche Afrikaners, die, bewogen door den nood, waarin het Nederlandsche volk reeds zoo lang ver keert, een blijk van hun sympathie wil len geven door een scheepslading (80000 mud) maïs en ander graan naar Neder land te zenden, kan nu vervuld worden. De Zuid-Afrikaansche Regeering heeft toestemming gegeven, dat dit graan kan worden afgezonden, op voorwaarde, dat het zal dienen mi) onder de armen van Nederland te worden uitgedeeld en dat het zal vervoerd worden in een Hol- landsch schip. Óver het uitzenden van een Neder- lansclr schip, dat dit geschenk zal moeteu vervoeren, wordt thans door de betrok ken regeeringen onderhandeld. UITSTEL INVORDERING RIJKSBELASTINGEN. Naar men verneemt, heeft de minister van financiën aan de rijksontvangers voorgeschreven, dat een vervolging in zake de invordering van rijksbelastingen eerst mag worden ingesteld drie maanden na den datum van de aanslagbiljetten. De termijn bedroeg totnogtoe ten hoogste zes weken. HET SCHELDE-VRAAGSTUK. In officieele kringen te Parijs acht men de berichten, in zekere bladen gemeld, met betrekking tot onderhandelingen tusschen de Geallieerden betreffende territoriale vraagstukken, waarbij Neder land kan belang hebben, volstrekt onjuist. Deze vraagstukken zijn niet op eenig oogenblik gedurende den oorlog gesteld, en hebben nooit onderwerp uitgemaakt van oenige gedachtenwisseling gedurende de intergeallieerde besprekingen. Bange dagen. De gebeurtenissen om ons heen spe len zich af met een vaart, dat het onmo gelijk is, ze behoorlijk geestelijk te ver- teeren. Als in een droom leven wij ze mee, maar eerst straks, als alles weer tot rust zal zijn gekomen, zal het ons langzamerhand lukken, om de strekking en beteekenis van dit alles te doorzien De oorlog is ten einde, dat is zeker De verschrikkingen waarvan hij ons dagelijks het beeld levendig hield, heb ben al weer voor nieuwe plaats gemaakt die van revolutie, moord en plundering. Het Duitsche volk. ontnuchterd en on zalig wakker geschud uit den machts droom, waarin het door zijn geestelijke leidslieden was gewikkeld, grijpt thans naar de wapenen der revolutie, om het opgepropte gevoel bot te vieren. De vorsten worden onttroond. En de vraag zal nu maar zijn, of het den leidenden mannen der democratie zal gelukken de booze hartstochten te bezweren, die met deze geweldige beweging worden om hoog gejaagd. Het groote beleid kan thans minder dan ooit door de ongeoe fende banden van arbeiders, soldaten en matrozen worden uitgeoefend, enkel al niet om do ingewikkelde voedselvoor ziening. De democratie beschikt over een genoegzaam aantal mannen van be kwaamheid, om de zaken te leiden. Maar zullen de uit den band van het gezag gesprongen elementen zich vrij willig naar hun leiding voegen Aldus zal eeu invasie van de Entente-legers nog de eenige mogelijkheid zijn om orde en regel te herstellen en zal het teugel loos geworden Europa door de millioen- en-legers van Amerika opnieuw moeten worden in gang gebracht. Het zijn wel bange dagen, die wij be leven. Moge de Heere onze God alles nog ten goede leiden. (Rotterd.) Saam eenzelfde nationaliteit. Niet hoog genoog kan ons voorrecht gewaardeerd, dat we van Maastricht tot Groningen saam slechts ééne natio naliteit vormen. Stamverschil bestond er van oudsher. Friezen, Saksers en- zoo-voorts vonden hier elkander, maar gelijk onze natie nu eenmaal als resul taat van die dooreenmenging geworden is, vormen we toch slechts ééne natie, en de Friezen die nog het sterkst hun oude type doen uitkomen, gevoelen zich toch als één met geheel ons Nederland sche volk, en leven in elk opzicht natio naal met ons saam. De historie spreekt hier. Wat in de 16e eeuw heel de natie aangreep, om wond ons met. een historisch snoer van eenheid, dat, geheel onze volkspositie beheerscht. Er heerscht nog altoos een verschil dat vaak scheiding maakt, en dat his torisch eer verscherpt dan vereffend is, doch dit verschil draagt geen nationaal, doch uitsluitend een religieus karakter en lost zich steeds meer op. Voor onze positie bij het groote natio nale wereld-coufiict dat thans heel Eu ropa beheerscht, kan deze nationale een heid niet dankbaar genoeg worden ge waardeerd- We zijn hier het eenige land van Europa, dat zich in zulk een besliste nationale eenheid verheugen mag. Denemarken tobt met Sleeswijk- Holstein, Zweden met het Finsche ele ment, in België valt het nationale leven in twee geheel afzonderlijke elementen uiteen. Zoo is 'tin Erankrijk met de Basken en Vlamingen. Engeland zit met de Ieren verlegen. Rusland heeft reeds een derde van zijn land en volk geiso leerd. Amerika is eer een mengsel, dan een nationale eenheid. In Turkije liggen de volksverschillen opgestapeld. Italië kan zich nog 't meest op eenheid van afkomst beroemen. Maar toch, zoo ge lukkig als Nederland in dit opzicht, is bijna niet een enkel land. Thans vooral, nu schier alles op den nationalen toetsteen splijt, is dit een historisch voorrecht voor ons land, waar in we ons niet dankbaar genoeg beroe men kunnen. Verschillen blijven daarom te over. Maar nu heel Europa op de nationali teit-idee splijt, sterkt het ons toch op verrassende wijze, dat onze nationaliteit geen antithese kent. (Stand.) Ministerie en middenstand. Uit de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk I van de Staatsbegrooting knippen wij het volgende gedeelte in zake de bevordering van klein en mid denbedrijf Tot ■bedrijfsconceutra zullen belang hebbenden zeer wel zonder staatshulp weten over te gaan. Intusschen acht de Regeering het wel baar taak bete re technische inrichting en onderlinge samenwerking in het kleinbedrijf te bevorderen. Zoowel de dienst der nijverheidsconsulenten als die der voorlichting van den middenstand werken reeds in die richting en de Regeering zal haar bijzondere aandacht hieraan schenken. Het is de bedoe ling der Regeering een spoedige reor ganisatie der Kamers van Koophandel en Fabrieken te bevorderen. Een ont werp van wet zal de Kamer zeer spoe dig, vrij zeker nog in dit kalenderjaar, bereiken. Dat naast voorlichting ook steun voor handel en nijverheid werd in uitzicht gesteld, is geenszins een vingerwijzing naar een protectionisti sche handelspolitiek. Die steun kan bestaan in het maken of verbeteren van verkeerswegen, havens, entrepots in het opkomen voor de Nederland sche belangen in het buitenland, in het tot stand brengen of bevorderen van inrichtingen van algemeen nut. Hieruit blijkt dat dit Kabinet met de belangen van het bedrijf in al zijn ver takkingen zal rekenen. Eu wij stellen ons zoo voor, dat Minister Aalberse zoo af en toe wel eens bij zijn ambtgenoot van Landbouw, Nijverheid en Handel zal informeeren, hoe het met de bevor dering der middenstands belangen gaat. Gisteren raakte alhier een meisje van do V. te water, dat met haar voet het ijs. wilde stukstooten. Gelukkig kon ze nog worden gered. De bekende firma, Ls. van W'aes- bergheJanssens, Wijnhandel te Hulst, gaf wederom haar praclische maandka- lender uit, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Velen zullen zich er over hebben- verbaasd, dat Zaterdag en Zondag nog kanongeJjnlder hoorbaar was. Waar schijnlijk zal dit schieten verband heb ben met het opruimen van mijnen. Axel. Maandag 25 November a.s. wordt alhier de jaarlijksche veemarkt gehouden. Vrijdagmorgen werd te Axel de milicien Boënne, die, na slechts vier dagen ziek geweest te zijn, aan de Spaansche griep is overleden, met mili. taire eer ter aarde besteld op de R. K begraafplaats. Koewacht. Woensdag kwam een bende van ongeveer 50 personen uit Stekene naar hier, om zoogenaamd degenen te straffen, die met de Duitschers in te nauwe relaties gestaan hadden. Op ver schillende plaatsen werden ruiten inge gooid (en [andere baldadigheden uitge haald, doch het meest [moest het ont gelden de woning van den winkelier S. Daar werd alles kort en klein geslagen. Geen stuk bleef er heel. Alle dingen van waarde werden gestolen, terwijl, toen er letterlijk niets meer te vernielen viel, beproefde men de woning in brand te steken. Gelukkig kon men den brand in zijn begin blusschen. (Zei.) Boschkapelle. Een zes-jarig knaapje, dat het vee mede uit de weide haalde, werd door een veulen zoodanig tegen hals en kaak geslagen, dat eeu gapende wonde ontstond en terstond geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Central^ slachtplaatsen. Als gemeenten met centrale slachtplaat sen (zgn. centrumgemeenten) met daar bij ingedeelde (zgn. inclusieve) gemeen ten, voor de verdeeling van runderen, welke bestemd zijn voor de distributie van vleesch zijn in Zeeland door den Minister van Landbouw aangewezen Bresken s (incl. gem. Biervliet, Cad- zand, Groede, Hoofdplaat, Nieuwvliet. üostburg, Schoondijke, Waterlandkerkje, IJzendijke, Zuidzande). Sluis (inch gem. St. Kruis, Aarden burg, Eede, Retranchement). Ter neuzen (incl. gem. Philippine, Boschkapelle, Hoek, Sas van Gent, Zaam- slag). Axel (incl gem. ZuiddoiT>e, Westdorpe, Koewacht, Overslag). Hulst (inch gem. Clinge,Hengstdijk, Hontenisse, St. Jansteen, Ossenisse, Stop peldijk, Graauw). Clinge. Een veertigtal jongelui met knuppels gewapend trokken verleden week door Belgisch Clinge, St. Gilles, Kemseke en Stekene. Bij zoogenaamde „vrienden der Duitschers" werd de boel vernield, en van de aanwezige jonge meisjes werd het haar afgesneden, 't Is te hopen, dat spoedig politie arriveert, om aan deze barbaarschheid een einde te maken. Van de grens meldt men ons Nu de grens open is begint de smok kelhandel weer sterk op te leven. Onze Belgische buren trachten alles te Roopen, waarvan de uitvoer verboden is. Door de hooge prijzen, welke zij bieden bezwijkt menigeen voor de 'ver leiding en onttrekt men daardoor aan het eigen land, wat wij zoo hard noodig hebben. Sluis. Na ruim vier weken in het donker gezeten te luebben (behalve de laatste dagen, toen t maantje te hulp kwam), konden de inwoners van Sluis zich Zaterdagavond weer verlustigen in hun gaslicht. Het was een ware uit komst, daar de spaarpotjes petroleum zoowat alle geleedigd waren en de car bid ook op raakt. Biervliet. De gemeenteraad benoemde tot gemeentegeneesheer den lieer G. M. Hemmes, thans officier Van gezondheid, op een jaarwedde van f900.met vrije woning. Duitsche torpedobooten-. Te Hansweert zijn Zaterdagmiddag elf Duitsche torpedobooten uit Antwerpen aangekomen. Het zijn kleine patrouille- booten, destijds door liet kanaal van Zeebrugge naar Antwerpen gevaren. Zij voeren (niet onder eigen stoom, doch werden gesleept door drie sleepbooten. Aan boord bevonden zicli drie officieren en twee minderen. Zij worden te IIclle- voetsluis geïnterneerd. De 8 jarige Karei Enters van Wa terlandkerkje, die door een wagen met suikerbieten is overreden, is te Vlissingen in het Ziekenhuis na een smartelijk lijden overleden. In de te Vlissingen gehouden ver gadering der Stoomvaart-maatschappij Zeeland werd met algemeene stemmen aangenomen het voorstel tot het aangaan van ecne geldleening van ton hoogste f 1.200,000 ten behoeve van den bouw door de Maatschappij „de Schelde" van een derde schip ter vervanging van de verongelukte „Koningin Regentes." Vlissingen. Schipper van der Ham, een der slachtoffers van de mijnontplofting aan boord van Hr. Ms. Hellevoetsluis, is aan de gevolgen overleden. De Schelde. Men verneemt van goedingelichte zijde, dat een der meest-gezaghebbende staats lieden van België, die geroepen schijnt, binnenkort in zijn land een overwegende rol te spelen, de volgende verklaring heeft afgelegd in zake de monden van de Schelde „België heeft niet dan voor zijn recht gestreden thans wordt dat recht her steld, en wij kunnen er niet aan denken, het te gaan bezoedelen door het plegen van onrecht. En onrecht zou het annex- eeren van de Sclieldemonden zijn, on recht trouwens zonder baat. De meesten, die daarover spreken, bewijzen de zaak niet te kennen. De oorlog heeft geens zins uitgemaakt, dat. de tegenwoordige toestand aan de Scheldeoevers ten na- deele van België zou zijn geweest, Het is niet waar; dat de rechtsverhoudingen aan de Sclieldemonden de geallieerden belet hebben België bij te staan of dit zelfs in de gegeven omstandigheden zou den hebben gekund. Zijn er, in de naaste toekomst, internationale maatregelen over scheepvaart en stroomonderhoud te tref fen, dan kan dat zeer zeker zonder dwang, bij gemeen overleg geschieden. De an- nexionistische propaganda gaat trouwens alleen van onverantwoordelijke zijde uit elke poging tot verwezenlijking ervan zou in België zelf op weerstand stuiten. Nederland moet- weten, dat ons rechts besef niet alleen boven onrecht uitgaat, maar zelfs boven eigenbelang". Dagelijks wordt in den morgentrein, die van Haarlem loopt tusschen het traject HaarlemAalsmeer, door eenige vaste reizigers in de derde-klasse coupé tot ergernis van het publiek, om grot geld kaart gespeeld en gegokt. Inzet ten van flO en f20 zijn naar men ons verzekerde geen zeldzaamheid. Vrijdagmorgen waren de heeren weer bezig, toen onder hen een twist uitbrak over hun „spel". Van woorden kwam het tot daden, het mes werd te voor schijn gehaaid, en een der bedreigden zag zicli genoodzaakt aan de noodrem te trekken. Groote ontsteltenis in den trein. Te Hoofddorp werd de man verwijderd door de politie, die daar inmiddels was getelefoneerd. De trein ondervond in tusschen een vertraging door dit incident, van bijna een half uur. Uit Naaldwijk wordt gemeld, dat jon gens op de landen, waar bruine boonen geteeld zijn, met uitstekend succes gaan zoeken naar boonen, die gevallen zijn. Dat dit werkje wel loonend is, mag hieruit blijken dat de jongens soms per dag 80 tot 60 pond vinden. Het is dus wel de moeite waard. Een sluwe oplichter Ten huize van den heer L! L. te tloog-Bloklank vervoegde zich Woens dag een persoon, die aan de vrouw voorgaf, dat hij met haar man, die op reis was, handel had gedreven en nog f 47.50 te ontvangen had. De vreemde ling wist zulke schoonschijnende re denen op te geven, dat de vrouw het geld gaf. Bij 's mans thuiskomst bleek men op listige wijze te zijn opgelicht. Geklaagd wordt over de tijdens den oorlogstijd zoo sterk verminderde vrien delijkheid der winkeliers jegens het pu bliek. In het buitenland doet dit verschijn sel, dat met de rantsoenneering verband schijnt te houden, zich ook voor, wat uit liet volgende blijkt Een lezer schijft aan de „Manchester Guardian" dat hij er nu vast van over tuigd is, dat er spoedig vrede zal komen Hij kwam dezer dagen in een kruide nierswinkel en werd daar begroet met een vriendelijk „goeden morgen". Uit „Jeugd" is het volgende overge nomen Vader was woedend. Van den directeur der School had hij een beleefd maar dringend verzoek ge kregen zijn jongen niet meer aan diens thema's te helpen. „Uil der uilen 1 Wat doe-je dat te zeggen „Omdat er zooveel fouten in waren, vader „Hè?!!" „Daarom heeft de ieeraar me maar niet gestraft, vader Vader zweeg. Wij lezen in het „N. v. d. D."Op het lort Velsen onder Beverwijk hadden eenige militairen de onvoorzichtigheid een draad van de electrische lichtgelci- ping te koppelen aan de deurkruk. Een militair, vader van 5 kinderen, uit Am sterdam, hoorde pret maken in de ge sloten kamer en wilde de deur openen. Hij sloeg achterover en was dood. De onvoorzichtige soldaten zijn in arrest. Bij den bouillonblokjesfabrikant Fibbe te Haarlem is op twee verschillende tijdstippen in de maand September van dit jaar vleesch in beslag genomen, dat vervoerd werd in een wagen met mest. Volgens den directeur van het slachthuis was daardoor het vleesch zoodanig be vuild dat het niet meer voor mensche- lijk voedsel geschikt was. De fabrikant had zich deswege voor den kantonrechter te Haarlem te ver antwoorden' Om de ernst van het feit wenschte het O. M. geen veroordeeling tot een geldboete, doch werd geëischt een hechtenisstraf van 6 dagen. Mishandeling met doodelij- k e n afloop. De Amsterdamsche politie heeft een bewoner van de Vinkenstraat, M. ge naamd, aangehouden, verdacht van mis handeling zijner echtgenoote den- dood tengevolge hebbende. Volgens de ver klaringen van getuigen bleek dat M., die met haar als kat en muis leefde in zwangeren toestand mishandeld had in den nacht van 3 op 4 November. De zwangerschap der vrouw had hierdoor eeu noodlottig verloop en de vrouw over leed Zaterdag j.l. in het Wilhelminagast- liuis. Op last van den officier van justitie is op liet lijk beslag gelegd en zal M. aan een verhoor onderworpen worden. Vliegongeluk. Uit Kampen wordt gemeld Een Duitsche vliegmachine bemand met 2 vice-Feldwebels, was Donderdag middag genoodzaakt, wegens een defect aan de machine, in de buurtschap Brun- nesse te dalen. Een groot publiek was toegestroomd om van liet schouwspel getuigen te zijn. Bij het vvederopstijgen nam de machine de richting anders, dan verwacht werd, met het noodlottig ge volg dat 2 personen echtpaar ge raakt en terstond gedood werden. Een paar kinderen werden ernstig gewond. De beidé Duitschers, op weg van Brussel TER NEUZEN, 19 November 1918. Spel en moordlust in den trein. Zoeken van bruine boonen. Precies als bij ons. Het loon eens vaders. Verregaande onvoorzichtigheid. Bouillonblokjes.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2