Uit liet Binnenland. TJit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. den oorlog behoedde, ons voor de nóg grooter verschrikking van de revolutie EEN PROCLEMATIE VAN DE RE GEERING. Door de Regeering is, zooals we reeds kort op het bulletin van hedenochtend meldden, uitgevaardigd eene door alle Ministers onderteekende proclamatie van den volgenden inhoud In deze moer dan ooit moeitevolle tij den, ziet de Regeering fcich genoopt een dringend beroep te doen op de mede werking en den steun van alle-mede burgers. De oorlog behoort tot het verledene, maar hersteld is nog allerminst de ont wrichting van het economische leven. Alleen met inspanning van alle krach ten zal het tijdperk, waarvoor wij thans staan, voorbijgaan, zonder de meest ern stige rampen met zich te brengen. Mochten onlusten of erger den rich- tigen gang van zaken belemmeren, dan moet het ergste worden gevreesd. Het voorbeeld van Rusland is een on misbaar baken. Last tot demobilisatie, voor zooveel zulks slechts eenigszins mogelijk is, werd reeds gegeven. Zorg is gedragen, dat de gewezen sol daten niet broodeloos zullen zijn. De militaire voorraden worden ter beschikking van de burgers gesteld. Daardoor zullen tal van lichtlooze ge zinnen in het bezit van petroleum wor den gesteld. Vijfhonderduizend paar militaire schoe nen komen ter beschikking, Goedkooper onder- en bovenkleeren worden dezer dagen op groote schaal verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram verhoogd. Kwaliteit en voedingswaarde zullen ver beteren. Vet en koloniale waren worden uit Iudië spoedig verwacht. In ruime mate zal afslachting van paar den en schapen ten behoeve van de vleeschvoorziening plaats hebben. De handelsvloot is op het punt van uit te varen. Een voorloopige schikking met de geallieerden waarborgt ons de spoedige levering o.a. van 50,000 ton tarwe, 2000 ton cacao, 6000 ton petroleum, 1000 ton benzine, 1700 ton soda en zeep, 3000 ton looistoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. Uit Amerika kunnen bovendien, 40,000 ton graan, uit Engeland wollen en katoe nen garens en goederen worden aange voerd. Alle schikkingen met het buitenland worden op losse schroeven gezet als het wettig gezag wordt aangetast. Moge het gezond verstand van de over- groote meerderheid onzer bevolking ons volk en vooral de minder bedeelden bewa- renvoor de maamlooze ellende welke haar deel zal zijn als de geregelde gang van zaken wordt verstoord. Volk van NederlandGij hebt uwe positie zelf in handen Tegenover de aankondiging, dat een minderheid naar dé macht zal grijpen heeft de Regeering besloten in het bo- lang van de rechten en vrijheden van het gansche volk het gezag en de orde te handhaven. REVOLUTIONAIR SOCIALISCIIE EISCHEN. Het Landelijk Revolutionair Socialis tisch Comité heeft in zijn hedennacht te Amsterdam gehouden vergadering de volgende eischen gesteld le. Directe aftreding van de Regee ring en van de Gemeentebesturen. In stelling van een volksregeering op den grondslag van de Raden van Arbeiders en Soldaten 2e. Overgang tot de afschaffing van het primaat bezit door alle bedrijven, die daarvoor in aanmerking komen, onder beheer der arbeidersverenigingen te brengen en de andere onder voortdu rende controle der vakverenigingen 3e. Invoering van een maximum-8- nrigen werkdag, als overgang naar den 6 urigen arbeidsdag, zoo mogelijk door de arbeiders zelf. In de mijnen directe invoering van den 6-urendag 4e. oogenblikkelijk Vrijlating van alle dienstweigeraars, politieke gevangenen en muiters 5e. afschaffing van het bestaande po- litieregime en handhaving van de orde door de arbeiders zelf 6e. opheffing van alle wetten, die de vrijheid van beweging van arbeiders en soldaten belemmeren. Verovering van recht van demonstratie 7e. onmiddellijke demobilisatie met behoud van wapens; 8e. afschaffing van alle directe belas tingen en belasting uitsluitend op het kapitaal en de hooge inkomens; 9c. opheffing van de staatsschuld en verbeurdverklaring van-alle oorlogswinst; 10. afschaffing van het koningschap en de diplomatie 11e. een miniftiumbestaan voor alle arbeiders en daarmee gelijkgestelden, dus ook voor de gedemobiliseerden benevens inbeslagneming van ,de over tollige woningruimte ten bate van hen, die daaraan behoefte hebben 12e. gehjkgerechtigheid van man en vrouw 13e. verbod van fabricage en verkoop van sterke dranken De agitatie van deze eischen zal Woensdag a.s. beginnen. De „Tribune" bevat een manifest van het partijbestuur der S. D. P. gericht aan de arbeiders en soldaten van Ne derland en aan de mannen en vrouwen van Stad en land om soldatenraden te vormen en den arbeid neer te leggen en aldus de socialistische republiek look in Nederland te stichten. Het blad eischt het aftreden van burgemeester Van Tellegeu. EEN WAARSCHUWING DER ENTENTE. Men meldt aan het Haagsch Corresp.- Bureau van zeer betrouwbare zijde Naar het gerucht gaat, is van de zijde der verbonden mogendheden op de mo gelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een revolutie uitbreken, de troepen der entente zich genoopt zouden zien in te grijpen. Stellig zou, gelijk in de proclamatie der regeering is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen worden stopgezet. BOND VAN REGEERINGSGETROU WEN. De Bond van regeerings getrouwen richt tot alle militairen het volgende schrijven Kameraden. De boud van regeeringsgetrouwen komt tot u met het volgende Nadat allen 4 jaar trouw gestaan heb ben aan de zijde der regeering, om on ze neutraliteit' zoo noodig te verdedigen en het gevaar van een buitenlandschen vijand is geweken, dreigt u een veel grooter gevaar, doordat een minderheid van ons volk aan zich de macht om te regeeren halen wil. Daardoor komt in gevaar de gansche voedselvoorziening voor ons volk, en de resultaten van al Uwe opofferingen in de nu afgeloopen 4 jaren zijn te niet gedaan. Wilt ge dat niet, sluit U dan aan bij genoemden bond, steunt de regeering, die wettig is gekozen, en ge bewaart Uw vrouw en kind, Uw vader en moe der voor alle ellende van een burger oorlog. Steunt met al Uw macht. -Sluit U aan. De Bond tot behartiging van de militaire belangen. R. K. Militaire Vereenigingcn. Prot. Chr. Mil. Bonden. DE REVOLUTIE-PLANNEN DER SO CIALISTEN. EEN NATIONALE BIDDAG. Naar V. D. verneemt, Is de Regeering voornemens een natioualen biddag voor te bereiden op een der eerste dagen,van de volgende week. Al het personeel in dienst van Rijk, Provincie of Gemeente zal vrijaf gegeven worden. Ook de par ticuliere bedrijven zullen verzocht worden evenzoo te doen. DRIE DOODEN GEVALLEN. Na vergadering en optocht van revo lutionair-socialisten te Amsterdam trok Woensdagavond een troep betoogers, waaronder velen met een roode pet en roode vlag, voorafgegaan door militairen naar de cavalerie kazerne. Daar drongen enkelen de hekken binnen. Een der betoogers loste eeu schot. Een cavalerist werd aan den arm getroffen. Cavale risten beantwoordden met een salvo in de lucht, gevolgd door een salvo met scherp. Hierbij zijn 3 personen gedood en 7 min of meer ernstig gewond, waaronder 2 vrouwen. Eeu der gedooden was met een bijl gewapend. VROUWENKIESRECHT EN NIEUWE KAMERVERKIEZINGEN. Uit de gisteren gehouden rede [van Minister Ruys In aansluiting op den uitgesproken wensch om langs loyaleu weg te regee ren, spreekt de Regeering als haar ern- stigen wil uit, dat het voorstel Marchant in zake het algemeen vrouwenkiesrecht zoo spoedig mogelijk in behandeling komt. Het volk ,in zijn geheel kan dan op nieuw beslissen hoe dit wenscht gere geerd te worden. De schoenrantsoeneering wordt waarschijnlijk opgeheven. Goedkoop reparatieleer blijft er. RIJST EN PEULVRUCHTEN. Naar het Nederl. Correspondentie-bu reau in Den Haag verneemt, heeft de regeering besloten, te beginnen met de volgende week een rantsoen rijst te verstrekken van een half kilogram per vier weken. Het peulvruchtenrantsoen zal van een half kilogram per vier weken verhoogd worden tot een kilogram. BRANDSTOFFEN. Naar ,wij vernemen, is order gegeven 10,000 ton briquetten en steenkolen uit de marinovoorraden ter beschikking te stellen van de rijkskolendistributie. MET 5 DEC. 311 GRAM BROOD. Wanneer de gunstige vooruitzichten blijven zooals zij thans zijn, zal met in gang van 5 December het tijdvak, waar voor een witte-, bruin-, rogge- en aan vullingsbroodkaart geldig is, bestaan uit negen dagen, zoodat het broodrantsoen dan 311 gram per dag zal bedragen. AANVOER VAN VET EN KOLONIALE PRODUCTEN. Volgens telegram van Regeerings- onderhandelaars te Londen ontvangen, hebben deze, in afwachting der alge- meene overeenkomst reeds de volgende regeling getroffen De „Noordam" zal met passagiers en volle lading cocosolie, de Benkalis" met volle lading cocosolie en de „Tabanan" met passagiers en volle lading koloniale producten uit Ned.-Indië kunnen ver trekken. Genoemde stoomschepen, thans in Nederlandsch Indische havens liggende, zullen de reis naar Nederland via Durban en Gibraltar nemen. In deze havens zullen de noodige bunkerkolen worden verstrekt. Mocht bij aankomst te Gibral tar de economische overeenkomst, waar over te Londen wordt onderhandeld, nog niet tot stand zijn gekomen, dan zullen de stoomschepen moeten wachten tot dit het geval is. DE BROODKAARTEN. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Den 14deu Nov. is de nu geldende broodkaart afgeloopen. De kaart van het 76ste tijdvak, die dan aan de beurt komt, zal 10 dagen geldig zijn, waarbij echter de bons niet meer, zooals tot nu toe, voor de helft, doch voor de volle daarop vermelde gewichtswaarde zullen worden aangenomen. Aldus beschikt men van 15 tot en met 24 November over 2800 gram, d.i. 280 gram per dag. De broodkaarten voor de 20e periode zijn veel kleiner en handiger dan de thans geldende en ingedeeld op 1400 gram overeenkomstig het thans nog be staande weekrantsoen. Van 25 November af komt dus die nieuwe broodkaart van 1400 gtam in omloop. Ook deze zal telkens 10 dagen gelden, maar daarbij zal elke bon de dubbele waarde hebben van het vermelde gewicht. DE NOORDZEE VRIJ VAN DUIK- BOOTEN-GEVAAR? Het stoomschip „St. Jansland" is den Nieuwen Waterweg binnengekomen met volle lichten aan boord. Dit vaartuig is het eerste Hollandsche schip, dat, tijdens den wereldoorlog, op dergelijke wijze de Noordzee is overge stoken. ZUINIGHEID MET CARBID GEBODEN. In een circulaire aan de Burgemeesters deelt de Minister van Landbouw mede, dat, hoewel steeds, zoowel bij de afgifte van bons aan erkende kleinhandelaren, als bij de rechtstreeksche aflevering van icalcium-carbid, indien de gemeenten deze in eigendom bezitten, groote zuinigheid moet worden betracht, en niet, zooals vaak geschied aan eiken aanvrager de in 's Ministers beschikking als maximum aangegeven hoeveelheid van 5 K.G. mag worden verstrekt, het noodig is, in ver band met de ondervonden stagnatie in den toevoer over zee, deze zuinigheid tijdelijk tot het uiterste op te voeren en een maximum van 2 K.G. aan te nemen. De Minister geeft ^ien Burgemeesters in overweging zooveel mogelijk in den lichtuood te voorzien, door in de avond uren één of meer verlichte lokalen ter beschikking te stellen van de lichtlooze inwoners hunner gemeenten. NIET EERST DE KERKEN De Minister van Oorlog heeft als zijne me#iing doen kennen, dat gebouwen waarin menschen hun brood verdienen, b.v. bioscoop-theaters, niet in de eerste plaats moeten worden gevorderd voor de legering van vluchtelingen, en dat in ieder geval moet. worden vermeden, dat kerken gevorderd en bioscoop-theaters vrijgelaten worden. EEN KRIJGSGEVANGENENVLOED OVER ONS LAND. Het is te verwachten dat in Duitsch- land de krijgsgevangenen der Goallieer den zijn vrijgelaten en zij zich in grooten getale door Nederland naar hun vader land zullen trachten te begeven. Om die beweging in goede banen te houden zal een zeker aantal onzer troepen be schikbaar moeten blijven om daarbij noodige diensten te bewijzen. DE KROONPRINS NIET DOOD GESCHOTEN. Men meldt uit Maastricht Woensdagmiddag 2 uur is de Duit- sche Kroonprins geïnterneerd. Met 7 auto's kwam hij langs Oud-Vroenhoven binnen. Hij bevind zich thans in het Gouvernementsgebouw. De omliggende straten zijn a^zet. In de stad wordt het zeer rumoerig. Overal hoort men de „Brabanconne" en de „Internationa le" zingen, 's Voormiddags kwamen 16 vliegtuigen over de stad. Men wacht hier instructies af, waar heen de Kroonprins moet vertrekken. Hij was in uniform en werd ontmoet door een patrouille wielrijders, die hem hebben geïnterneerd. Diefstal geen schande meer. Wij leven in „De Maasbode" Langs de Diergaandelaan te Rotter dam rijdt op den vollen dag een groo te sleeperswagen, hoog opgeladen met kool en toegedekt met een zeil. Twee mannep komen langs den wa gen geloopen, 't zijn geen paupers maar goedgekleede mannen in dege lijke blauwe duffels. Zonder blikken of blozen heft de een het zeildoek op, neemt succesie- velijk zeven a acht kolen van den wagen af, die zjjn kameraad in een zak opvangt. Dan stappen zo gemoedelijk rechts omkeer een zijstraat in. De koetsier merkt niets, sehokkert op zijn bok ge woon door. Voorbijgangers vinden 'tblijkbaar doodgewoon, politie is er riiet te zien. Alleen, ja een kleine jongen, een kiud van een jaar of acht heeft het geval opgemerkt. Wat hij groote menschen ziet doen kan hij ook. Ook hij heft het zeildoek op en haalt een reuzenkool van den wagen en glipt er mee weg. Het kind voelt tenminste bij intuïtie dat het iets doet, wat niet mag, want met de kool voor zijn buik loopt het hard weg, terwijl de twee mannen be daard wegstappen, alsof ze een ratio- neele daad hebben verricht. Vroeger zochten de dieven de be scherming van den nacht omdat zij zich voor de openlijke daad van dief stal schaamden. Nu gappen ze bij klaarlichten dag, ze stelen en rooven bi] het recht van den openbaren weg. Diefstal, het zich vergrijpen aan een anderman's eigendom achten zij geen schande meer. Alles is hun. De bolsjewiki-geest begint bedenke lijk in het Hollandsche volk in te werken. Voorloopig wordt geen verminde ring aangebracht in de diensten van de Prov. Stoomboot op de Westerschelde. De ruim 300 alhier vertoevende vluchtelingen zijn reeds weder terugge keerd op enkele zieken en ouden na. Spui Alhier is de Chr. school gesloten, wegens ziekte onder het personeel. Zaamslag. Woensdagmorgen zijn de elf militairen, die hier enkele weken ingekwartierd zijn geweest, weer vertrok ken naar hun compagnie te Oranjezon (Oostkapelle). Wees voorzichtig!! De arbeider H. werd bij het bieten laden door een jongen per ongeluk met de „riek" tusschen oog en neus gesto ken. De man viel van pijn neer op het land. Nadat zijn oog bij den landbouwer M. D. wat uitgewasschen was, is hij on der ondragelijke pijn naar den dokter gegaan. Zijn oog was gelukkig niet gekwetst. Echter was hij tamelijk diep verwond, het bloed liep uit zijn neus. Twee mannen uit Beveren, die over de grens gekomen waren, deelden ons mede, dat de Duitschors op hun terugtocht koeien verkochten voor bespot telijk lage prijzen. Niet weinigen maak ten hiervan gebruik om voor een hon derd marken een koe te bemachtigen en die 's nachts te slachten. Dezulken hebben voorloopig geen gebrek aan vleesch. Schoondijke. Zaterdag overleed alhier een 24 jarige zoon van den heer Ris- seouw en Zondag daarop een andere zoon van 23 jaar. Vlissingen. Aan boord van een mijnen veger Ilellevoetsluis, die bezig was met het opruimen van mijnen, is een pistool in een mijn gesprongen, waardoor 2 op varenden zijn gedood en drie gewond, waaronder 2 ernstig. Vrouwen in Nederland! Laten wij onze mannen, zonen en broeders met alle klem le. aanraden in geen geval zich te laten meevoeren met den maalstroom der revolutie; 2e. hen ten zeerste opwekken onze huidige Regeering den mqest krachtigen steun te verleenen bij de handhaving van orde en gezag en pal te blijven staan voor ons geliefd Oranjehuis. Afd. Goes. Ned. Meisjesbond, De gedwongen vacantie der scholen ten gevolge der Spaansche ziekte levert in menig Twentsch gezin een buitenkansje op, waar do kinderen nu in de gelegen heid zijn om eikels te zoeken. Er zijn daar heel wat gezinnen, waar de kinde reu wekelijks f 12 a f 15 met eikels ra pen verdienen. En de eikeloogst is vrij overvloedig. Een ouderwetsche berooving. Een echt ouderwetsche berooving heeft dezer dagen in den trein, op een reis van Eindhoven naar Venlo plaats gehad. Een reiziger te Eindhoven in den trein gestapt, stak een cigaret op, hem door een onbekend heer aangeboden. Al spoedig viel hij in slaap, Bij aankomst te Venlo miste hij zijn pórteteuille met f2600. Van zijn onbe kenden vriend was geen spoor meer te ontdekken. Kostteu de biggen in Eindhoven en omgeving voor enkele weken nog 40— 50 guhlen thans worden ze bij hoopjes aangeboden voor 15—25 gulden per stuk Ook de prijzen voor spek en ham zijn ongeveer 50 pCt. gedaald. Aldus meldt de „Tijd" mogen we het gelooven Een der 115 Fransche vluchtelingen to Ruinerwokl, Francois Drausier, mist nog steeds zijn vrouw. Hij vreest, dat ze tijdens het groote gedrang in den Duitschen trein is geraakt. Per adver tentie zoekt hij haar thans. Op de weekmarkten te Leeuwarden, Sncek en Wolvega worden wekelijks ge regeld 300 vette varkens en van goede kwaliteit door de Regeering in beslag genomen. En in Friesland is geen onsje spek te krijgen. „Waar blijft dat spek?" vraagt daar menigeen. De Spaansche griep en de eieren. Men schrijft uit Baineveld aan het „Hld." De eieren stegen hier ter markt tot den onbekend Imogen prijs van f37 per 100 stuks, tegen f32 de vorige week. Deze onverwachte prijsstijging moet ten deele worden toegeschreven aan het heersclien der spaansche griep, waardoor de eieren of door de patiën ten zelf worden gebruikt, of niet ter markt worden aangevoerd. Dr Ockerse te Den Haag deelt aan het „Vad" mede aanleiding van een be richt over de heilzaame weking van sublimaatinjecties bij Spaansche griep, die hij stedes met schitterend succes calomel beeft toegediend, 4 maal daags 25 milligram gedurende twee a drie dagen dat patiented met 40 gr. koorts den volgenden dag 38 en den tweeden dag reeds 37 gr. haddendat hij mot deze geneeswijze in zijn zeer uitgebrei de practijk nog geen enkel sterfgeval heeft gehad door Spaansche griep. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingeu R. E. van Arkel en A. M. "Boeijenga te Koog-Zaandijk. Brieven uit het Land van Axel. Aan Kkijn van Walcheren. Beste Vriend Wij zullen hier in Zeeuwsch-Vlaande- ren wel met het overgroote deel dei- Nederlanders gemeen hebben, dat w;j met ontzetting volgen, de ontroerende gebeurtenissen in Europa. Gij zult het met mij eens zijn, dat de oorlog ontzaggelijk veel geestelijk goed heeft stuk geslagen. Waar blijft karakter, eerlijkheid en trouw onder de menschen Eu het eigenaardige is, dat zoo weinig menschen zich verzetten tegen de stroom van dezen tijdgeest. Deze tijdgeest, Liringt diep in ons volks leven in, en helaas ook bij velen in de kring van hen, die zeggen de waarheid te belijden. Wel maakt men zich angstig voor wat in Rusland is gebeurd, in Duitschland wordt doorgemaakt, en in ons land aan het opkomen is. Het gaat als met een lawine die van de bergen komt rollen, het begint klein en eindigt tot het een verpletterende massa is geworden. En deze verwoestingen betreffen niet slechts ons materieel belang, maar ook het geestelijk welzijn. Thans worden wij echter zonder on derscheid opgeroepen, om trouw te staan rondom onze Regeering, en alles te doen om den Revolutiegeest te breken. Een werk dat wij niet in eigen kracht kunnen ondernemen, doch waarbij wij de hulpe Gods van noode hebben. Wij worden opgeroepen om Gods Naam aan te roepen in de bedehuizen. Het tegenwoordige kabinet heeft dat begrepen, en wil in samenwerking met onze geëerbiedigde Koningin liet volk van Nederland weder op den goeden weg brengen. Zij zoekt steun in de natie, en wij mogen ons daarbij gelukkig achten, dat er hope is. Er zijn lichtpunten die God ons heeft gegeven om op te wijzen. Allereerst op de vruchten van liet Christelijk onderwijs. Dat onderwijs heeft langer dan een geslacht bestaan, en laat de doorwerking zien want hier geldt de belofte, dat het Woord Gods niet ledig zal wederkeeren. Dat Christelijk onderwijs werkt als een zuurdeeg en draagt vruchten. In de tweede plaats mogen wij wijzen op de actie in Nederland onder de Jon gelingen. Welk een kracht gaat van deze bewe ging uit op onze zonen, voor hun staat kundig en maatschappelijk leven. De duizenden Jongelingen door dezen arbeid onderwezen, kunnen ons niet ontvallen. Wij zullen deze aan onze zijde vinden, zij zullen zich kloek ge dragen om den geest dezer eeuw te wederstaan. Christen jongelingen! op U wordt ge rekend. Dan volgt de Christelijke Arbeiders beweging. Het aantal hunner tellen wij hij tien duizenden. Zij zullen als in 1903 weder pal staan en helpen breken den geest van verzet, den geest van oproer en tegenspreking. Wel worden deze mannen veelal ge smaad, en hunne voormannen gehekeld zelfs door belijders der waarheid doch dit laatste geschiedt uit onkunde. Wij willen het hun gaarne vergeven Krijn, omdat wij nog altijd aannemen, dat een maal de tijd zal aanbreken waarin dit smaden onder Christenen niet meer zal worden aangetroffen. Waar zou bet thans heen, als de chris ten werklieden zich ongevoelig betoonden, en nu werkelijk het de gegoeden lieten uitmaken. Wat zou men bij U op Walcheren wel zeggen onder de Christelijke landbouwers, als de mannen van Patrimonium liet door hen liet uitmaken, en Tien deden afrekenen met de revolutionaire arbei ders Gelukkig Krijn is het bij U en bij ons bier en in geheel Nederland anders. Gij zult de tienduizenden christelijke georganiseerde arbeiders op bun post vinden bij hun werk, en in den strijd tegen de Revolutie vóór het Evangelie. Ook mogen wij ten slotte vertrouwen hebben in de vruchten van onze Chris telijke Pers. O zeker, de Bladen die het ongeloof prediken of althans niet tegenstaan, wor den bij zooveel duizenden als die van ons honderden verspreid, toch hebben wij vertrouwen in de vrucht van dozen arbeid, want de vruchten zijn merkbaar. Christelijk onderwijs. Christelijke organisatie van Jongelingen. TER NEUZEN, 15 November 1918. Eikels. Prijzendaling Vluchtelingen-leed. Waar blijft hst spek Calomel tegen de griep.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2