Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde m Verre. Kerk, School en Zending. Onze Regeering besloot om geleidelijk over te gaan tot gedeeltelijke demobi lisatie. IJZER EN STAAL UIT DUTTSCHLAND. Duitschland is bereid gevonden, te rekenen van 1 November j 1de levering van ijzer en staal naar Nederland te hervatten, ook voor scheepsbouwmate- riaal, waarvoor sinds geruimen tijd geen uitvoervergunningen verleend werden. Het is de bedoeling, voor een tijds duur van 5 maanden, maandelijks uit voervergunning te verleenen voor 6000 ton materiaal voor den bouw van scheeps rompen voor Nederlandsche en andere neutrale rekening en bovendien voor 18.000 ton ander materiaal, waaronder ook begrepen is het overige voor den scheepsbouw benoodigde, zooals materi aal voor scheepsketels, machine instal laties en verdere uitrustingstukken. In totaal zal dus geleverd worden 36,000 ton pus 108.000 ton 144.000 ton materiaal. Om regelmatige uitlevering van dit ijzer mogelijk te maken, is ter beschik king van de Rijkscommissie voor de distributie van ijzer en staal een zeer ruime hoeveelheid bestelbrieven gesteld. De uitvoer van alle materialen in Duitschland door Nederland reeds be steld en thans gereed liggend voor scheepsbouw, scheepsketels, machieue- installaties en verdere uitrustingsstuk ken zal onverwijld plaats vinden. Schepen gebouwd uit materiaal door Duitschland geleverd, worden tijdens den oorlog niet in de vaart gebracht" Voor reperatie van Nederlandsche en Reliefschepen zal het materiaalevenwel zonder eenige beperking gebruikt mogen worden. Andere voorwaarden worden door Duitschland aan de levering van dit materiaal niet verbonden. GELIJKE RANTSOENEERING OVER 'T GEHEELE LAND. De Minister van Landbouw heeft voor schriften gegeven om te komen tot ge lijke rantsoeneering der gedistribueerde artikelen in alle gemeenten van het land. De rantsoenen, van Rijkswege per hoofd der bevolking vastgesteld, zullen door de gemeente niet meer overschre den mogen worden, ook al is deze met het aan haar toegekende rantsoen hier toe wel in staat, doordien een deel der inwoners het rantsoen niet betrokken heeft of de gemeente minder heeft ge distribueerd dan met het rantsoen over een kwam. Daarenboven zal van een artikel, bet- welk op een bepaald oogenblik van Rijkswege niet wordt beschikbaar gesteld, ook geenerlei distributie van gemeente wege mogen geschieden. DE KAASPRIJZEN ,.Het Volk" deelde mede dat de dis- tributieprijs van kaas binnen enkele dagen van f 1.60 zal worden gebracht op f 4.20 of f4.30 per K.G. Dat is minstens voor barig, meent't „Hbl." Overwogen wordt, den kaasprijs te rectificeeren in verband met de stijging van den productieprijs van melk: die der volvette kaas zou dan komen op ongeveer f2.20 per K.G. Intusschen zouden de 30 -j-, de 20 -f- en de nagelkaas op de oude prijzen gehand haafd blijven. Een beslissing is intus schen nog niet gevallen. Veel geld in ons land en alles duur. Waarom is er zoo veel gold, goud en zilver? Door velerlei oorzaak. De voorraden grondstoffen en bewerk te goederen bij fabrikant, handelaar en winkelier zijn verdwonen of belangrijk ingeteerd. Winkel en fabriek, raken leeg" en het geld, dat anders in handel of bedrijf gestoken werd, ligt nu vrij. Vroeger werd een deel der uit winst afgezonderde bedragen regelmatig voor uitbreiding van het bedrijf besteed. Thans bij de onzekere toekomst, durft men niet te bouwen, geen machines aan te koopen, geen verbeteringen in te voe ren. Alle hervormiugen wachten tot de oorlog voorbij is. Het geld, anders voor de regelmatige uitzetting van de onder neming vcreischt, werk en emplooi in breeden kring verschaffend, ligt nu vrij. Deze invloeden worden echter in be- duidenis verre overtroffen door den enor- men uitvoer onzer producten in de eer ste oorlogsjaren. Onze schepen, onze fabrieksvoorraden, onzen veestapel, onze producten van land en veeteelt hebben wij opgeruimd en voor dat alles hebben wij geld, dat nu vrij ligt. Deze ruime geldvoorraad is niet als eer. zegen te prijzen. Bekend is de vergelijking, die Adam Smith trekt tus- schen den geldvoorraad van een volk en het deel van den vaderlandschen bo dem, dat voor wegen wordt gebezigd. Beide dienen verkeersbelangen en beide onttrekken een deel van het volksvermo gen aan de eigenlijke productie. Gelijk nu degeen, die een te groot deel van den bodem voor weg bestemt, verkwis tend handelt, drijft ook een volk, dat meer geld beschikbaar heeft, dan voor een goed ingericht betalings wezen nood zakelijk is, schadelijke luxe. Een uitverkocht huis is Nederland en voor de bloeiende have kwam het onvruchtbare geld. Die overgroote geldvoorraad is weer een der oorzaken, waaruit het „alles is duur" moet worden verklaard. De groo- te scbaarschte van een aantal artikelen draagt reeds sterk tot de prijsstijging bij, en daarnaast komt dan nog de waar dedaling van liet geld. Door den groo- ten voorraad van geld m tegenstelling van de beperkte hoeveelheid gewone wa ren is de waarde van het geld achteruit gegaan. De gulden van thans is niet meer de gulden van voorheenhij is in waarde minstens dertig procent gedaald. Vooral voor hen, die op vaste inkomsten zijn aangewezen en bij wie de inkomsten-bepaling zich nog niet aan de veranderde waarde van het geld heeft aangepast is dit een beangstigend ver schijnsel. Zoo ligt dus de duurte in den natuur lijken ontwikkelingsgang der dingen en het is verkeerd hier aan onedele prak tijken van O. W.-ers te denken. Ook die bestaan. Het verfoeilijk gilde der kettinghandelaren heeft hier zwaar gezondigd. Maar ook het geachte pu bliek, dames en heeren, boeren, burgers en buitenlui Terreoht is in een der dagbladen op gemerkt, dat het publiek, althans een zekere categorie van het publiek, er voor een gioot deel zelf de schuld van draagt, dat het leven zoo ontzaglijk duur geworden is, daar het maar kocht tot eiken prijs. Aldus werd ook het verfoeilijk systeem van den kettinghandel in de hand ge werkt, omdat zij, die zich daaraan te buiten gaan, vooraf weten, of althans kunnen veronderstellen, dat zij hun waar altijd weer met grove winst aan den man zullen brengen. Wanneer het koopend publiek zich meer solidair toonde en unaniem besloot eenerzijds mede te werken met de maat regelen der overheid en anderzijds geen woekerprijzen te betalen, dan zou het kwaad, waaronder zooveleu te lijden hebben, in zijn wortel zijn aangetast. Thans treft ook den koopor in vele gevallen het verwijt, dat hij de normale verhouding helpt ontwrichten en daarbij zich-zelf en anderen benadeelt. Kooper en verkooper, staan in die ge vallen beiden schuldig, en zij zullen dus beiden binnen de grenzen van hetgeen geoorloofd is, moeten worden terugge bracht, wil men de voortwoekering van het kwaad tegengaan. (Rotterd.) Gisterenavond is een veertigtal win keliers in onze stad begonnen om 8 uur de winkels te sluiten, behalve diegenen onder hen, die om half negen nog hun winkel open hadden. Het doel is goed, doch dan moet het algemeen gedaan worden, thans sluit het meerendeel der winl eliers niet om 8 uur, doch om 9 en 10 uur. Woensdag 20 November zal alhier de jaarlijksche Paarden- en Veemarkt gehouden worden. Door het belangrijke oorlogsnieuws, moeten andere stukken thans achter wege blijven. Het broodrantsoen wordt Vrijdag verhoogd tot 300 gram, ook de kwaliteit zal aanmerkelijk verbeteren. S u b s i d i e R. K. Militair Tehuis te Ter Neuzen. Ged. Staten stellen voor aan het R. K. Militair Tehuis te Ter Neuzen over 1918 een subsidie te verleenen van f 150 evenals over 1916 en 1917. Er bestaat volgens hen geen reden tot het geven van een subsidie van blijvenden aard, daar Ter Nevzen in gewone omstandig heden als garnizoen plaats van geen be- teekenis is. Ook zijn er geen termen om het subsidie op f250 te brengen gelijk ver zocht was. Hoek. De hoer I. Catsman, hoofd der Chr. school alhier, slaagdo voor de acte Wiskunde. Axel. Alhier is een 20-jarige Belg aangekomen, afkomstig van Moerbeke. De jonge man was door de Duitschers aangewezen om loopgraven te maken. Toen hij echter de kans schoon zag was hij ontvlucht en na veel moeite gelukte het hem de grens te passeoren. Vrijdag is te Axel op ruim 56-jari- gen leeftijd overleden de heer C. P. Minjon, sinds 1880 onderwijzer aan de o. 1. school aldaar. Van de grens in Oostelijk Zeeuwse h-V laanderen. Men schrijft ons uit Hulst van Vrijdag Heden voormiddag omstreeks 11 uur werden de bewoners alhier opgeschrikt door het geluid van verschillende zware slagen in de richting van de Belgische grens. Op de stadswallen gekomen be merkte ik al zéér spoedig aan de gewel dige groote witte rookwolken dat ec ontploffingen plaats hadden in den om trek van het station de Clinge l B.) van den spoorweg Mechelen—Ter Neuzen. Ik nam mijn rijwiel, en gewapend met mijn veldkijker peddelde ik naar de grens. Bij de grensversperring kwam ik tot de ontdekking dat de Duitschers, beginnende vanaf de NederlandscheBelgische grens volop bezig waren met het opblazen van de spoorlijn Mechelen—Ter Neuzen, wel ke van de Clinge loopt tot St. Nicolaas en Mechelen. Het geheele stationsera- placement te de Clinge was een chaos van verwoesting; links en rechtsdoor elkaar lagen spoorstaven en balken gebogen en verwrongen in alle bochten en vormen, terwijl het middenvak van het station zelve geheel in puin lag, en de meeste daken van de omliggende huizen nage nocg geheel waren ontdaan van al hun dakpannen. De eerste ontploffiingeu hadden plaats op ongeveer 50 Meter van de grens, als gevolg waarvan stukkeu spoorstaven, ter lengte van ongeveer een meter en meer en met een gewicht van 100 a 150 K.G. meer dan 50 Meter op Nederlandsch grondgebied waren terecht gekomen, ter wijl de splinters van spoorbalken en stukken ijzer overal op Nederlandsch grondgebied versjareid lagen. Zoover ik met mijn kijker de spoorlijn kon over zien, dat was ongeveer tot St. Gillies (liet volgende station in de richting St. Nicolaas) was de spoorlijn op onderlin ge afstanden van 40 a 50 Meter opge blazen, en waren Duitsche genietroepen, ter plaatse waar zulks nog niet was ge schied, nog volop bezig om het vernie lingswerk te voltooien. Te oordeelen naar de richting waar we andere groo te zwarte rookwolken zagen opstijgen en vanwaar de geweldige zware knallen hoorbaar waren, hebben de Duitschers ook de spoorlijn St. Gilles Heleene Moerbeke op gelijke wijze vernield. En te midden van dezen chaos van vernieling was aan gene zijde van den draad de burger bevolking van Clinge (B), zoover ik kon nagaan grootendeels bestaande uit vrouwen en kinderen do manspersonen binnen den zoogenaam- den militairen leeftijd zijn in de grens gemeenten allen reeds weggevoerd druk bezig do stuk geslagen spoorbalken te verzamelen en weg te sleopen, wel licht voor brandstof, of wuifden vroolijk naar familieleden en vrienden aan deze zijde van de grens staande, die zij sinds het uitbreken van den oorlog, dus reeds ruim vier jaren, niet meer hadden gezien of gehoord. Te oordeelen naar de ongewone vrij heid waarmede de Belgische bevolking zich tusschen de Duitsche militaren be woog sommigen kwamen zelfs tot nagenoeg tegen, althans op zeer gerin gen afstand van den, thans van electri- schen stroom ontdauen draad komt het mij voor. dat de tucht en de dwang vau de Duitsche bezetting op de burger bevolking aldaar, vrijwel zijn verdwenen al zag ik ook een burger opeen minder zachtzinnige wijze door een Duitsch mi litair in de wacht duwen. En te midden van deze omgeving van vernieling en oorlogsellende liepen Duit sche grenswachters meestal mannen van 40 tot 50-jarigeu leeftijd heel kalm hun groote Duitsche tabakspijp te rooken, terwijl anderen, meer jongere militairen, onderofficieren, zenuwachtig gejaagd heen en weer draafden, tegen elkander spraken of briefjes wellicht orders elkaar overhandigden. Nog eenige dagen, wellicht eenige uren, aldus de aan de grens wonenden, en ook in deze omgeving zouden de Duitsche militairen verdwenen zijn. Op het punt staande te vertrekken zag ik boven Belgisch gebied, in de richting St. Nicolaas, eerst vier, eenige oogen blikken nadien twee groote Duitsche gevechtsvliegtuigen, vermoedelijk komen de uit de richting Gent, koersen in de richting van Antwerpen. (Midd. Crt.) St. iansteen. Donderdagmiddag om streeks 5 uur trachtte een Duitsch vlieg tuig wegens een defect aan den motor aan den Hoogenweg, onder Absdale, te landen. Het vliegtuig kwam op de boomenrij terecht en het duikelde daardoor over den kop. Van de drie inzittenden schijnen de luitenant vliegenier Wendt, kunst schilder van beroep, en de sergeant-be stuurder op slag te zijn gedood. De derde inzittende, de militair Helmcke, oppasser van den luitenant, wist hoewel gewond, naar buiten te klauteren en is ter ver pleging in het Liefdehuis opgenomen, zijn toestand is heden redelijk wel. Personen, die in de nabijheid aan het werk waren, ontzagen zich niet inplaats van de reddende haud te bieden, te rooven en te stelen, wat er te vinden was. Eerst toen de militaire macht verscheen, werd aan het plunderen een einde gemaakt. Alsnu werd gepoogd de beide vliegers te vinden, na een uur onvermoeiden arbeid, waarbij het vliegtuig gedeeltelijk uit elkander werd genomen, werd het lijk van den luitenant-vliegenier met gespleten hersenpan in de kajuit van het vliegtuig gevonden. Ter wijl men met zoeken naar het tweede slachtoffer bezig was, ontplofte de benzine, de reservoir, waarin deze aanwezig was, stortte den inhoud over het vliegtuig uitdoor den brand ont plofte ook de aanwezige munitievoorraad en de lichtkogels. Eerst nadat de brand had uitgewoed kon men verder gaan met het zoeken naar het lijk van don sergeant-waarnemer, wiens bijna geheel verkoold lichaam dan ook gevonden is. De lijken zijn naar Hulst vervoerd, alwaar zij zullen worden begraven. Het vliegtuig kwam van een vliegkamp in Vlaanderen en begaf zich naar Luik, welke stad als nieuwe standplaats was aangewezen. (Zelandia.) IJzendijke. De vorige week zijn drie Nederlandsche soldaten bij Watervliet over de grens gpgaan en hebben zich door de Belgen laten interneeren. Zij werden door een Belgischen onderofficier aangespoord, terug te gaan, „Zij hadden er genoeg van", gaven zij ten antwoord en bleven in België. Het zal niet lang meer duren, of de geheele kom der gemeente Breskens is van electiisch licht voorzien. Door do firma Van Melle is een nieuwe mo tor aangekocht, zoodat er nu twee zijn. Door vele buitenmenschen zijn accumu latoren gekocht, welke op de fabriek geladen worden. A. R a v e s 1 o o t. f Zaterdag is op 38-jarigen leeftijd over leden de heer Albert Ravesloot, hooft der M. U L. O.-School in de Palingstraat te Vlissingen, uitgaande van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs aldaar. Sinds 1908 was d| lieer Ravesloot aan genoemde School 'verbonden. Voor dien tijd was hij nog hoofd der Chr. School te Sluis. Middelburg. Zondag stierven alhier zes personen na een zeer kortstondig lijden in den ouderdom van 23 24 25 32 en 36 jaar. Goes. In verband met voorgekomen onregelmatigheden aan de Ambachts school heeft liet Bestuur zich genood zaakt gezien een vijftal leerlingen van de school te verwijderen Een zevental anderen, aan wie de toegang tot de [school voorloopig was ontzegd, zal wederom worden toegelaten. Poortvliet. Alhier werd een gezin van 15 personen, Donderdag door deurwaar der van Elsascher te Tliulen uit hun woning op straat gezet. Noodvoorzieningen voor elect rise hen stroom Ter voldoening aan het in de zomer- zitting door den heer Erasmus gedaan verzoek leggen Ged. Staten van Zeeland een rapport van den heer Streefkerk over, waaruit blijkt, dat het thans niet mogelijk is op eenigerlei wijze in een electrischo noodverlichting ten platten lande te voorzien. Er is gebrek aan vakkundig personeel, aan de materialen, koper en ijzer, aan isolatoren. Afgezien daarvan zou toch door hulpcentrales dezen winter nog niet in den stroom voor verlichting voorzien kunnen zijn. Provinciale Statenver kiezing. Op de voordracht voor de groslijst van candidateu voor de Provinciale Staten in Zeeland zijn door de S. D. A. P. ge plaatst G. F. Lindeijer, Vlissingen, L. Onderdijk, Middelburg, Dien Duiker, Ter Neuzen, P. A. Perrels, Zierikzee en A. M. Overhoff, Goes. Subsidie verbetering Varkensras. Ged. Staten stellen voor aan de pro vinciale commissie voor de verbetering van het varkensras in Zeeland voor 1918 een subsidie te verleenen van f 200 onder voorwaarde, dat een subsidie van ten minste f 400 van wege het Rijk wordt verstrekt. Zaterdagnacht om 3 uur kwam te Emmerik een extra-trein aan met vluch tende Hollandsche arbeiders. Er worden 15 extra-treinen verwacht met totaal 20,000 Hollanders, allen munitiearbeiders van Krupp. Een Duitsch deserteur en een bewoner van Oss hadden in het distributiebu reau van die Gemeente ingebroken. Bei den werden met den trein naar Eind hoven vervoerd. De deserteur ontsnapte door in de retirade een ruit in te druk ken en uit de in volle vaart zijnde trein te springen. Hij is intusschen te Nijme gen weer gesnapt. De ander wist uit de gevangenis te Eindhoven te vluch ten en is nog steeds niet gearresteerd. Te Geldermalsen had gistermorgeu een droevig sterfgeval onder de vluchte lingen plaats. Van een echpaar aldaar aangekomen uit Douai, in Frankrijk, overleed een kind, het eenigste dat een goed verstand heeftde drie overge blevenen zijn idioten. Nog liggen een 10-tal patiënten ziek in een der lokalen van de openbare school, dat voor zieken zaal is ingericht. Naar wij vernemen, heeft de chef van den geneeskundigen dienst te Assen den troepencommandanten geadviseerd over te gaan tot een grondige schoonmaak der militaire gebouwen in verband met het kwaadaardig heerschen der Spaan- sche griep. (Tel.) Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen: Te Uitwijk, J. A. A. Ouwe jan, te Waverveen te Brakel, E. V. J. Japchen, te Aalst; te Eierland, J. A. F. Manus van der Jagt, te St. Anthoypolder te Waddinxveen, R. Bartlema, te Beesd. AangenomenNaar Brielsch-Nieuw- land, C. v. d. Nieuwenhuizen, te Renesse naar Stitswerd, J. C. P. v. Erkel, te Ten Boer. Geref. Kerken. Beroepen Te Hazerswoude, P. Ch. v. d. Vliet, te üosterendte Oudewater, S. Oudkerk, te Kralingen. BpdanktVoor Vlissingen, II. II. Schoemakers te Kampen. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Minnertsga (hoofd), H. Bakker, te Ilarlingen te Schiedam, J. Hogewind, te Boven-Smilde en mej. W. Twigt, te Rotterdam. Een vragende zilverbon in den collectezak. Men schrijft, dat ergens door diakenen in den collectezak gevondén werd een guldenszilverbon, waarop aan de achter zijde de vraag geschreven stond „Mag een Kerkeraadslid smokkelen Een collectezak is geen „vragenbus" en een Kerke raad behoeft niet op alle vragen antwoord te geven. Er zou echter wel kans op ecnig antwoord geweest zijn, als de vrager een meer gebruikelijken weg had gevolgd. Het antwoord zal wel niet moeilijk zijn. De vraag doet evenwel niet zoozeer aan als een begeeren om opheldering, maar wel als een uiting van iemand, die de huizen, die tot hun stomme verbazing den ex-keizer herkendenwiens aftreden nog niet eens goed tot het afgelegen dorp was doorgedrongen. Maar wat moet er zijn omgegaan in den slanken Beier, die bij het naderen van den indrukwekkender] stoet auto's zenuwachtig den post, waarboven de opschriften „Bureau de Douane" en „Zoll in- en uitliep, den luitenant waarschuwde, en ten slotte, ondanks de tragische lotswisseling van den gevallen monarch stram het militaire saluut bracht Voorbij de honderd meter neutrale zone, naderde nu het uitgebreide gezelschap de grens. De officieren waren allen gewapend en in uniform. De auto's werden door de officieren bestuurd. DE EX-KEIZER was gekleed in Pruisisch generaalsuniform met de militaire pet. Hij leunde op zijn wandelstok en zag er zeer terneergeslagen uit. Zijn haar is grijs geworden. Zijn wangen waren ingevallen en zijn gedrongen gestalte toonde weinig overeenkomst meer met de welvarende, martiale figuur, die men kent van de patriottische afbeeldingen. Hij onder hield zich op matten toon met een dier huog geplaatste officieren, die in zijn gezelschap waren meegekomen en maakte zich nu en dan los van zijn gezelschap om met een blik zonder belangstelling den stillen straatweg, die naar de grenspost leidt, af staren. Intusschen had het gerucht van de aan komst van Wilhelm van Hohenzollern zich met ongelooflijke snelheid in het grensplaatsje verspreid. Aan de Hollandsche doorlaatpost had de vroege aankomst begrijpelijk opwin ding veroorzaakt, alsook in het vlak tegen over de post gelegen bureau van de Neder- landsche douane. De opmerkingen van ver schillenden aard, die even te voren waren gewisseld, verstomden geheel, toen het hooge gezelschap passeerde. De belangstellenden uit het dorp stroomden, ondanks het vroege uur, bij tientallen, en weldra bij honderdtallen toe. Onder de toeschouwers heerschte een gedrukte stemming als was men getuige van een groot onheil dat zich voltrok. De stoet werd onmiddellijk onder geleide gesteld van een majoor en een luitenant adjudant van het garnizoen te Maastricht en naar her station Eijsden geleid. Daar was intusschen de keizerlijke trein, bestaande uit twee Nederlandsche locomotieven, een tiental keizerlijke wagens en een Belgische goederen trein het statton binnengekomen. In den Duitschen trein bevonden zich militaire autoriteiten en bedienend personeel. Het station van Eijsden was omringd door dui zenden nieuwsgierigen. Het dorp was letterlijk leeggestroomd. De straten rondom het station waren in de grootste opwinding ook uit den omtrek waren honderden belangstellenden komen toestroomen. Het station was afgezet door militairen en marechaussée's. Onder de Belgen, waarvan zich in het half-Belgisclie dorp Eijsden twee duizend bevinden, van wie het meerendeel in Mouland enz. hier een wijkplaats is komen zoeken, was de opwinding het grootst. Som mige oogenblikken dreigde de haat tegen den man, dien zij in het station wisten, op enkele meters afstand van hen, den vorm aan te nemen van ernstige demonstraties. Herhaal delijk klonken kreten als „A bas Guillaume l'assassin en dergelijke. Eenige Belgische vluchtelingen werden door de politie tot kalmte aangemaand. De militaire autoriteit te Eysden heeft zich onmiddellijk met Den Haag in verbinding gesteld, om instructies te vragen. Naar wij vernemen, worden de officieren, die zich in het gezelschap van den ex-keizer bevcnden, geïnterneerd. Personen, die geacht kunnen worden op de hoogte te zijn, meenen, dat de keizer zijn intrek zal nemen op het landgoed Weldon bij Goor, het eigendom van een broer van graaf Bentinck van Middachten. In Steeg en omgeving loopt het gerucht, dat de kroon prins reeds sedert eenige weken op Middach ten verblijft. In afwachting van de doorreis van den keizer, is ook het station te Maastricht door de militaire wacht afgezet. Te kwart voor 11 vertrokken Zondagavond de leden van s' ex-keizers gevolg naar Arn hem, om er te worden geïnterneerd. Volgens de „Courier de la Meuse" zijn op den keizerlijken trein, die ledig door België van Spa naar Eysden is gereisd, onderweg schoten gelost. Het schijnt, dat de keizer per auto de reis heeft gemaakt, om de waak zaamheid van de revolutionairen te verschal ken. Het gerucht loopt ook, dat de kroon prins, die getracht heeft de grens te pas- seeren, opgehouden is door Duitsche soldaten, die weigerden hem over de grens te laten. De geruchten, dat ook de keizerin, de kroonprins en veldmaarschalk von Hindenburg zich bij den keizer bevinden, waren op het oogenblik, dat wij dit schreven, nog niet bevestigd. Graaf Bentinck moet op het oogenblik in het Doelen-IIotel in Den Haag vertoevenvandaar wellicht het gerucht, dat ook de ex-keizer naar Den Haag onder weg zou wezen. De ex-keizer is gisternacht te Eysden ge bleven en is gistermorgen met een extra-trein via Arnhem naar Maarn vertrokken, waar hij omstreeks kwart voor drie is aangekomen. Vandaar zal hij zich per auto naar Ameron- gen begeven, waar hij op het kasteel van graaf Bentinck zijn intrek zal nemen. Voorloopig blijft hij slechts twee dagen te Amerongen, in afwachting van de besluiten van de Regeering. De stationchef van Eysden heeft den keizerlijken trein in twee gedeelten uit \ise gehaald de trein bestaat uit negen keizerlijke wagens en nog een vijftal wagens voor t personeel. Er is een Nederlandsche bagage wagen en twee goederentreinlocomotieven voor geplaatst. De 10 auto's zijn in een goederentrein geladen en vertrokken later. Gisterenmorgen vertrok de keizerlijke trein uit Eijsden Om kwart voor 10 was hij in Maastricht. Zondagmorgen heeft de ex-keizer op het perron te Eijsden gewandeld en was toen in generaalsuniform, 's Middags in den trein was hij in burger gekleed. De nieuwsgierigheid van het volk was kolossaal, doch allen werden door mare chaussée's op een afstand gehouden. Direct kwam een afdeeling militaire wielrijders uit Maastricht om het terrein af te zetten. De kroonprins had ook in Visé moeten aankomen om met den keizer te vluchten, doch deze was niet aan den trein. Eenige leden van den generalen staf vergezellen den keizer. Generaal Van Ileutz schijnt geweten te hebben, dat de keizer komen zon en heeft alles voorbereid. Koe za! onze Regeering handelen De vraag kan gesteld Hoe zal onze Re- gecring handeion, indien Duitschland den ex-keizer opeisclit, of zoo 't dit niet doet, de geallieerden dit doen Moge onze diplomatie daar een gewenschte oplossing voor vinden. De Fransche bladen dringen op uitlevering van den ex-keizer aan. De „Éclair" schrijft„Men spreekt van St. Helena. Dat willen wij. Die oneer heb ben wij niet verdiendde gevallen keizer heeft geen enkel recht, om met dien anderen, den onzen, vergeleken te worden." De „Petit Parisien" verwacht eveneens, dat de keizer en de kroonprins vroeg of laat ter verantwoording zullen worden geroepen. TER NEUZEN, 12 November 1918. De vlucht der Hollandsche arbeiders. Uitbrekende inbrekers. Droef. Groote schoonmaak gelast

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2