Uit de Pers. Uit de Provincie. Van Heinde en Verre. Kerk, Scliooi en Zending, Gemeenteraad van Ter Neuzen. aangevraagd, waarvan de prijs op 20 c. per ons is gesteld. Wat de zieken en kinderen beneden 3 jaar betreft voor hen wordt aller eerst gezorgd uit de 2/10 L. volle melk, die elke gemeente per hoofd harer be volking ontvangt- Deze zieken- en kin- der melk zal voor 10 c. (vroeger 11 c.) yer L. worden verkrijgbaar gesteld. Het is echter zeer aanbevelenswaardig, dat zij, die iinancieel daartoe in staat zijn, den vollen melkprijs betalendaardoor toch zal weder 's lands kas worden ontlast. Voorts zal voor ziekenhuizen en huis- zieken nog verkrijgbaar zijn volle-melk poeder en gecondenseerde volle melk in blik tegon 55 c.voor suikerzieken bo vendien gecondenseerde volle melk zon der suiker, tegen 50 c. per blik. ROTTENDE AARDAPPELEN. Nog altijd heerscht er in onze voed selvoorziening een desorganisatie, die aan het ongeloofelijke grenst. Terwijl in Rotterdam, in Amsterdam en in het algemeen in alle groote volkscentra drin gende behoefte heerscht aan het volks- voedselaardappelen, ligt de ontzaglij ke hoeveelheid aardappelen die Zeeland oplevert, schier onaangebroken. In Zeeuwsch-Vlaanderen liggen op dit oogenblik circa 7 a 8 millioen Kg. prach tige Zeeuwsche aardappelen bij de boe ren opgeslagen, zonder dat aan die boe ren order gegegen wordt ze af te leve ren. Van die hoeveelheid werd tot dus verre slechts 900.000 Kg. verscheept. De kleinste partij die 14 Aug. j.l. gele verd werd, bedroeg 13.500 Kg. Sedert hadden verschepingen plaats van resp. vijf en veertig duizend, zestig duizend, honderdveertig duizend, vijftig duizend, tweehonderd duizend en zeventig dui zend K.G., zoodat slechts een achtste of negende deel van den totalen voorraad naar het binnenland werd verzonden. De boeren wilden natuurlijk niets lie ver dan leveren de aardappelen zit ten hen in den weg, want de 75 ct. per 100 Kg. bewaarloon zijn nauwelijks vol doende om de eigen kosten te dekken. Naar schatting van deskundigen is de voorraad aardappelen, die door den ve len inmiddels gevallen regen bedorven is, of ongeveer een tiende deel van den totalen voorraad aan te nemen, terwijl hot gevaar voor verdere verrotting met den dag toeneemt. Niemand begrijpt trouwens waarom de aardappelen niet opgevorderd worden. In Zeeland heeft men genoeg, maar in andere provinciën heeft men er behoefte aan, terwijl de opslag schatten aan bewaarloon kost. Er zijn meer dingen, die, om zoo te zeggen, opvallend zijn. Bij Breskens ligt een hoeveelheid tarwestroo van pl. m. 400.000 Kg. zichtbaar te rotten. Wij meenen dat aan dit artikel een groo- behoefte bestaat. Die stroolioopen zijn rijkelijk ingeregend en niet voldoende afgedekt. In Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen nog millioenen Kg. tarwe, dat nog afgedorscht moet worden, maar waar van het stroo blijkbaar straks hetzelf de proces zal moeten ondergaan. Er wordt ons verzekerd, dat zeer groote hoeveelheden tarwe en peulvruchten nog niet voor levering aangezegd zijn. Wan neer een boer wil dorschen, kan bij ter nauwernood brandstof voor zijn machi ne krijgen, want wanneer hij een aan vrage indient, duurt het weken voor er over beschikt wordt. Daarom verbaast men zich bier in Zeeuwscb-Vlaanderen, dat er in „Hol land" gebrek aan voedsel is, terwijl de Zeeuwsche voorraden zoo zonderling be handeld worden. (Tel.) VLEESCHVOORZIENING VOOR ZIE- KENINRICHTINGEN en HUISZIEKEN. De Min. van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen een circulaire gericht, waaraan wij ontleenen „Op grond van verschillende onder zoekingen heeft thans het Geneeskundig Bureau vastgesteld, dat een hoeveelheid vleesch van 24 KG. per 1000 inwoners voor vier weken in den regel toereikend is om de zieken en ziekelijk zwakkeu in den zin der regeling van 5 Maart (bui tengewone gevallen) te helpen. „Over het algemeen komen voor toe wijzing van vleesch in aanmerking sui kerzieken, herstellenden na ondergane heelkundige kunstbewerking en sommige tuberculose zieken. „Aan een thuis verpleegden zieke kan per week van drie tot ten hoogste zes ons worden verstrekt (vijf en zes ons voornamelijk aan suikerzieken.) „Aan zieken, verpleegd in ziekenhui zen, sanatoria, en andere inrichtingen, waar zieken worden opgenomen, blijft voorloopig op advies van het Genees kundig Bureau gemiddeld vier ons voor elk toegewezen. Aan de geneesheeren der inrichting blijft dan overgelaten, de ontvangen hoeveelheid te verdoelen over de patiënten, naar gelang deze indivi dueel noodig hebben". De Harskamp. Naar verluidt krijgt geheel het regi ment, waarin de muiterij van de Hars kamp voorkwamen, strafoverplaatsing en inhouding van verloven. Gevraagd mag worden of dat verstan dig is. Straf moet er zijn natuurlijk. Misschien niet voor de muiters alleen. Maar zeker niet, dunkt ons, voor hen die*ten eerste niet mede gedaan hebben gedaan wat zij konden om het gevaar te keeren, ofweldie zich van iedere betooging en demonstratie hebben ont houden en hun avond rustig doorbrach ten in een Militair of particulier Tehuis. Toch belmoren ook die tot het eerste regiment, en van uitzonderingen hebben we niet vernomen. Vreest het legerbevei niet, dat daar door nieuwe gerechtvaardigde ontevre denheid wordt verwekt (Nederl.) Woensdagavond kwamen hier uitSel- zaete aan de heer de Clercq en zijne echtgenoote met zijn boekhouder. Zooals veleu weten had genoemde hoer een groote Mouterij te Selzaete. De boekhouder vertelde ons dat zij met hun drieën vier nachten in den kelder hadden doorgebracht. Vreeselijke nachten zijn dat geweest in het donker, wat visch tot spijze, terwijl de brand bommen en granaten de Mouterij dreig den te vernietigen. De heer de Clerc en zijn boekhouder kijkend op een avond met een verre kijker op een der bovenverdiepingen naar een vliegergevecbt, bemerkte dit een post en direct werd hun aangezegd dat ze gevangenen waren en over een paar uur weggevoerd zouden worden, om naar alle waarschijnlijkheid gefusi- leerd te worden. Gelukkig [voor hen verwisselden in dien tusschentijd die wachtposten en kwamen ze daarvan vrij. Achter den rug der Duitschers en tus- schen het vuur der Belgen kwamen zij de grens over met een koffertje met het allerbelangrijkste. De Mouterij en de graansilo's zijn vreeslijk, hoewel niet geheel, vernield. Toen de brug over het kanaal opge blazen is, kraakten de huizen en sloegen menschen tegen den grond. Gok is een suikerfabriek en een teer fabriek in brand geschoten. Toen de teerfabriek in brand vloog dacht men dat met gasbommen werd gewerkt. Een meisje viel van schrik en angst dood neer. Naar vermoed wordt zijn thans niet veel inwoners van Selzaete meer in deze bedreigde stad. Bij de heden gehouden verkiezing voor 4 leden van de Kamer van Koop handel werden 128 stemmen uitgebracht. In blanco 2 st. Geldige stemmen 126 Volstrekte meerderheid 64. Hiervan verkregen de heeren R. E. G. Nolson 109, M. J. van Dixhoorn 108, E. F. Hamerlinck 88, H. W. R. Kramer 87, F. B. G. de Meijer 26, J. D. Thielman 20, G. de Ridder 17, Jac. de Leeuw 2. Verschillende personen verkregen 1 st. Gekozen de heeren Nolson, Van Dix hoorn, Kramer en Hamerlinck. Er zijn 316 kiezers. Dinsdagavond vergaderden eer, 20- tal winkeliers alhier. De manufacturiers stelden voor om de winkels om 8 uur 's avonds te sluiten. Dooi bijna alle op- gekomenen werd dit voorstel aangeno men. Dit is dan jexcept Zaterdagavond en de avonden vóór de feestdagen. Maandag a.s. zal een gedeelte winke liers in onze stad tot 8-uur sluiting overgaau. Zaamslag. Vanaf 1 Jan. 1918 tot heden is slechts enkele maten hoogstens viermaal een stuk zeep gedistribu eerd. Zachte zeep maar eenmaal. In andere omliggende gemeenteu komt ge durig zeep. Wat is hiervan de oorzaak Sommigen schijnen van plan te zijn een nader onderzoek in te stellen. Axel. Dinsdag is ook de Chr. school gesloten wegens het heerschen var, de Spaansche griep, zoodat thans alle drie de scholen aldaap zijn geslotennog steeds komen er nieuwe gevallen van de ziekte bij. Dinsdag is het lijk van den ser geant te Axel, die Zaterdag aan de Spaan sche griep is overleden, naar zijn woon plaats, Amsterdam, vervoerd. Onder de militairen komen thans geen ernstige gevallen meer voor. Wegens ziekte van het personeel van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaat schappij, wordt de dienst op deze lijn zeer beperkt. De geestelijke arbeid onder de militairen is weer hcivat te Philippine, Kloosterzande, Hulst en Nieuw-Namen. De drie predikanten van Zaamslag bezoeken elke week om de beurt deze plaatseneen arbeid, die in deze dagen van regen en slijk niet zelden van op offering getuigt. Dinsdag hield de raad te Schoon- dijke een voltallige vergadering. Een vacature door het overlijden van den heer Iz. v. d. Sande in October jl: Van den Minister van Waterstaat is bericht ingekomen, dat zoo spoedig mo gelijk de spreekcel zal ingericht worden. Als lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd de heer A. Wissel, hoofd der bijzondere school De begrooting voor 1919 werd vast gesteld op f43.719,19, met een post voor onvoorzien van f 1595,9972- De hoofdelijken omslag werd voorge steld op f 17.000. Een geldleening zal worden aangegaan van f8500 voor uitbreiding van het net van de gemeentelijke centrale en aan schaffing van nieuwe ketels, benevens verharding der veldstraat. De salarissen van burgemeester, sec retaris en ontvanger werden vastgesteld op de minima door Ged. Staten vastge steld. Het traktement van den veldwachter onderging eveneens verhooging. Spaansche ziekte. Wegens de Spaansche ziekte werden op de volgende plaatsen do scholen ge sloten Schore, 100 kinderen ziek. Colijnsplaat de beide scholen. Hoofdplaat, de beide scbolen. Middelburg, bijna alle scholen. Waterlandkerkje, Koudekerke, Axel, alle scholen. Oostkappelle, Sluis, geen sterfgevallen. Te Middelburg sterven gemiddeld per dag 2 a 3 menschen aan de Spaansche ziekte. De smokkelaars hebben indertijd uit stekende zaken gedaan met hun verfooi- lijk bedrijf. Doch het gaat hun slecht tegenwoordig. Te Esschen aan de grens komen de Duitschers met honderden kistjes kwatta aandragen, die ze te koop aanbieden voor f 10 per kistje. Eenigen tijd geleden betaalden ze zelf er gaarne f 30 a f 35 voor. Ook met het smokke len van vee en vleesclTgaat het heeren smokkelaars niet meer naar den vleeze. Er zijn nog tal van koeien in Holland opgekocht, die geen trek meer vinden aan de overzijde van de grens, tenzij ze met een verlies van soms 1000 Mark per stuk worden verkocht. Heel veel smok kelaars zitten er mee, ze hebben deze maal eens een welverdiende strop. Zeldzaam. In de Gemeente Stad aan 't Haring vliet, die ongeveer 2000 zielen telt, heb ben zich de laatste 7 maanden geen sterfgevallen voorgedaan. Men meldt uit Woensel d.d. 2 Novem ber aan de „Msb." Te Woensel had een Fransche vluch teling sinds enkele dagen zijn intrek ge nomen bij den Belgischen ruandemakej- „Frans", en een geinterneerd soldaat. Zijn geld ten bedrage van 10.000 francs had hij in een valiesje opgeborgen. Nu maakte het 3-tal een wandeling naar Eindhoven, doch raakte door de drukte wegens- het bezoek der Koningin, „Frans den Belg" kwijt. Toen de beide anderen een uur later thuis terug kwamen, vonden zij het valiesje opengesneden, het geld verdwe nen, terwijl „Frans den Belg" sindsdien niet meer boven water is gekomen. Een lezer, in het tabaksvak werkzaam, vraagt of wellicht tabaksrook nuttig is om ons voor de griep te behoeden. In zijn vak zijn betrekkelijk weinigen aan getast. Hij vraagt of men dau niet beter zou doen in de tram en in allerlei lokalen het rooken niet meer te verbieden. De medici mogen het uitmaken. Een bewoner van een Zuidhol- landscb eiland is te Rotterdam op straat aangesproken door twee mannen, die zich uitgaven voor rechercheurs van de dis tributie. Zij hebben hem meegenomen naar een particulier huis nabij de Vee markt en hem aldaar afgenomen een zak met 10 kilogram tarwe, V/3 kilogram boter en wat thee. Een en ander moest de man te Rotterdam bezorgen. Op den sleepboot-trawler „Rijp" heeft op zee een ernstige carbidontploffing plaats gehad, waarbij de schipper ver wond en het schip beschadigd werd. Vermoedelijk door het vallen van een plank was de slangverbinding tusschen twee leidingen verbroken, zoodat het gas niet wilde branden. De schipper die in het vischruim een onderzoek in stelde. was zoo onvoorzichtig een lucifer aan te steken, waardoor het opgehoop te gas ontplofte. De toestand van den verwonde is ta melijk ernstig, hoewel niet levensgevaar lijk. In de gemeente Opsterland overleed een bejaarde arbeider, die als behoeftig bekend stond. Zijn drie erfgenamen vonden !n zijn schamele woning een be drag. 6000 gulden aan contanten. Zaterdagnacht is ten huize van den veehouder Postma te Oudebildzijl door drie personen ingebroken. De heer Postma werd met een mes gewond en na een worsteling gekneveld. Twee ka mers werden onderste boven gehaald er is voor eenige duizenden guldens ge stolen. k Zaterdag voer te Vreeswijk de goe derenboot „Salland" op een voor anker liggend klipperschip, met het ongelukkig gevolg; dat het schip direct zonk en een 9-jarig meisje verdronk. Zaterdagavond wilde mejuffrouw V. uit Oosterliout van den tram stappen voor dat deze geheel stilstond. Zij viol en kwam met haar been onder de wie len terecht. Pc'r brancard werd zij naar het gasthuis gebracht, waar haar been is afgezet geworden, Mej V. is moeder van acht kinderen. Te Fijnaart had een kind op weg naar school een griffel met punt in de haud. 't Kwam te vallen en drong in een oog. Opneming in 't Diakonessen- huis te Breda was noodzakelijk. Voor een vèt varken van een arbei der te Numansdorp werd te vergeefs f800 geboden. Ned. HerV. Kerk. Beroepen Te Piershil, P. Vermeulen, te Moerdijkte Amsterdam, K. Olivier, te Weesp; te Watergang, A. Th. v. d. Ven te Moordrechtte Amsterdam, K. II. E. Gravemeyer, te Voorburg. Aangenomen Naar Vollenhove, K. de Bel, te Heerjansdamnaar Goënga, C. J. Oskam, te Aalsmeer. BedanktVoor St. Maartensdijk, Y. Doornveld, te Oenevoor Elburg, J. C. Klomp, te Rijssenvoor Bennekom, K. J. v. d. Berg, te Ermelóvoor Blauw kapel, Barnevcld en Harderwijk, P. Kruyt, te Nieuwe Tonge. Geref. Kerken. Beroepen Te Willemstad, M. Graven dijk, te Briellete Zuidbroek, R. Heide- ma, te Heinenoordte Workum, L J. C. Kreyt, te Huizum. BedanktVoor Bunschoten B,W. Veder, te Zwollevoor De Krirn, J. G. Feen- st.ra, te Dirkshorn voor Lutten a/d De- demsvaart, A. S. Schaafsma, te Grijps- kerk. Geref. Gemeenten. AangenomenNaar Moercapelle, J. Overduin, cand. te Moercapelle. Dominee u, i t wandelen? Geestig en scherp vaak kon wijlen „de oude Gispen" uit den hoek komen, Zoo vertelt Ds. Lingbroek in de „Geref. Kerk" nog hot volgende Ds. Gispen moest over den Catechis- mis preeken; deii eersten Zondag van het stuk der dankbaarheid. „Wat is eigenlijk dankbaarheid?" zoo begon dominéé zijn verklaring. En daarop ging hij aldus voortik was deze week op huisbezoek. Nu wo-. nen de leden onzer gemeente niet allen in paleizen op de Heeren- of Keizergraclit, zoodat ik dien middag menige trap op en menige trap af ben geweest en dus, op mijn leeftijd een aardig warmen rug had gehaald. Knapjes moe begaf ik mij tegen het middagmaal huiswaarts. Daar kwam mij een broeder-gemeente lid tegen, die met een lachend aangezicht mij van verre reeds toeriepZoo domi née ééns aan het wandelen Die domi no's hebben toch maar een makkelijk leventje 1 „Ziet", zoo ging Ds. Gispen voort, dat was nu een staaltje vau het stuk der dankbaarheid 1" Brieven uit het Land van Axel. Aan Kki.ïn van Walcheren. Beste Vriend I TER NEUZEN, 8 November 1918. 't Kan verkeeren. Voor 10.000 francs bestolen. Tabalc en Griep. Misleiding Een carbidontploffing. Een meevaller. Diefstallen. Sohip gezonken. Een tramongeval. Arme kleine. Een vet varken. Zitting van Donderdag 7 November 1918. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de heer J. Huizinga. Na opening deelt de voorzitter mede dat de notulen van 5 vergaderingen, geschreven, aanwezig zijn en zullen de leden in de gele genheid worden gesteld ten stadhuize of op de secretarie dezelve te lezen en op- of aan merkingen te maken. Van Ged. Staten ingekomen bericht goed keuring 1ste supl. kohier hondenbelasting en kohier schoolgeld, alsmede de heffing op de H. O. Een verzoek van J. Tollenaar om aanslui ting aan het gemeenteriool wordt verwezen naar B. en W. Goedgekeurd besluit de aanvraag voor aan koop van rijksgrond. liet verslag gemeentelijke arbeidsbeurs woidt ter lezing gelegd. Het adres der gemeente IJlst dat de regeo: ring spoed maken met de nitvoering van art. 192 der grondwet wordt als ongezegeld ter zijde gelegd. Een verzook van de Middernachtzending dat de gemeente een verordening ontwerpe voor het tegengaan der openbare onzedelijk heid wordt gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. Een voorloopige mededeoling van het Min. van Arbeid dat de aangevraagde f 199.000 voor do volkshuisvesting zal worden voorbe reid tot goedkeuring. Inmiddels mag de ver- eeniging voortvaren met haren arbeid. Van Ged. Staten goedkeuring opheffing M. IJ. L. C). School. Van Ged. Staten goedkeuring betreffende den omvang van het onderwijs. Idem over- drachtgrond aan de heer de Ridder. Idem verpachting grond aan de Scheldekade aan de heeren de Jonge en van Luik. Af- en overschrijving begrootiug 1918. Een photo vau de vereeniging „Werkmans- belang" van de eerste steenligging der 42 woningen wordt dankbaar aanvaard, zal wor den opgehangen in de raadzaal en zal een brief van dankbetuiging worden gezonden aan de vereeniging. Aan het Bestuur der Boerenleenbank wordt vergunning gegeven aan te sluiten met hun perceel op het gcmeenteriool. Een adres voor de Ned. Bond van vak- schoolleeraren en leeraressen wordt voor ken nisgeving aangenomen doch zal aan het be stuur der ambachtschool dit adres worden doorgezonden. Een adres van de afd. Zeeland van de Ned Bond van Gem. ambtenaren om do bijdragen voor pensioen der Gem. amt. ge heel voor rekening der gemeente te nemen word als ongezegeld ter zijde gelegd. Aan de Commissie belast met het uitrei ken van schoenen en kleederbons word een crediet toegestaan afhankelijk van den arbeid daaraan verbonden. Voorloopig f200. Een voorstel om de grond van de nieuwe begraafplaats onderhands te verpachten wordt afgewezen en zal daarvan eene openbare verpachting geschieden. In behandeling komt de missive van Ged. Staten waarbij bepaald dat de salarissen van Burgemeester en Secretaris benevens ontvan ger moeten worden gebracht op f 3000. met 5 periodieken van f200.en f150.— tot eon maxcimum van f 4000en f2250. Burgemeester en secretaris verwijderen zich bij de behandeling. Algemeen is men van gevoelen Ged. Staten te ver gaan en wel met het voorstel terugwerkende kracht tot 1 Januari 1918. Men gevoelt dat de buge- meester als eerste ambtenaar der gemeente hooger salaris moet hebben dan de secretaris en stelt daarom voor dit te doen aanvangen met f 3200 tot een maximum van f 4200 wat evenwel wordt bestreden doch aangenomen met 9 tegen 4 stemmen doch met de bepa ling dit in te doen gaan met 1 Januari 1919. Wat de secretaris aangaat wordt bepaald dat dit zal zijn f3000 tot een maximum van f 4000. Hierbij komt evenwel ter sprake de verschillende betrokkingen die door h em worden waargenomen en spreekt men de wenscfielijkheid uit dat hij zich zoo spoedig mogelijk zal verklaren of hij bij de ge meente-administratie zal blijven, en daarbij de andere betrekkingen loslaten, of zich zal begeven bij het vrije bedrijf. Men is van oordeel dat voor een gemeente als Ter Neuzen een secretaris de volle mensch eischt en wenscht men van hem de ver klaring of hij hiertoe kan overgaan. Met waardeering over zijn arbeid on kunde wordt tevens gesproken. De secretaris wordt dit besluit medegedeeld en gevraagd of hij reeds een antwoord kan geven, waarop het antwoord luidt, dat hij voor loopig daarop geene beslissing kan geven, doch dit binnenkort hoopt te doen Ook deze verhooging zal ingaan met 1 Januari 1919. De ontvanger zag het salaris gebracht op f 1575 tot een maximum van f2250 in gaande 1 Januari 1919. De titularissen kunnen dus tevreden zijn. Inmiddels had de burgemeester het pre sidium weer overgiyiomen. Het verzoek van de wed. P. J. van de Sande om met de gemeente een gemeen schappelijke brandput in de' Havenstraat te gebruiken wordt afgewezen. Tot leden van het stembureau van de Kamer van Koophandel op Vrijdag 8 No vember worden benoemd ambtshalve de burgemeester benevens de heeren de Jager en Eijke. Na breede dis cussie word goedgevonden aan alle ambtenaren en werklieden, wier inkomen lager is dan f800— f25 duurte- toeslag- te verleenen over 1918 Betreffende het afwijzend besluit van Mej. Verauneman betreffende verlofslokaal wordt dit besluit ghandhaafd in afwachting van de verandering die de eigenaar wenschte aan te brengen. Alsnu wordt pauze gehouden. (Slot volgt.) Zooals ge weet wordt er in onzen tijd veel gedaan tot ontwikkeling van het menschdom, hetgeen voornamelijk geschiedt door den ar beid der organisaties. Toch moet- er nog meer in die richting gedaan worden, willen wij het evenwicht niet verliezen, Immers er is eenzijdigheid op te merken, en deze kan zoo licht schaden. Gij begrijpt dat wij hierbij het oog hebben op den landbouw, wijl die hier de hoofdbron van ons bestaan is, en voortdurend onze volle aandacht vraagt. Ik schreef dat wij hier in Z.-Vlaanderen niet bepaald misdeeld zijn, en toch is er eene leemte. Om u die leemte te toonen wil ik u eens vertellen welke vereenigingen hier alzoo op L a n d b o u w-gebied werkzaam zijn. De eerste, en laat ik zeggen de groot ste landbouwvereeniging, die in deze streek bestaat, is de Zeeuwsche Landb. Maatschappij, een vereeniging die zich bemoeit met de landbouwbelangen, doch geen speciale vak vereniging is. Immers tot deze vereeniging kan naast de landbouwers een wagenmaker toetreden zoo goed als een bakker, een gareelmaker zoo goed als een burgemeester. Het is zelfs een tijdlang in onze provincie geweest, dat de voorzitter dezer Landb. Maatschappij een bur gemeester en de secretaris een onderwijzer was. In hoofdzaak echter is het een patroons organisatie, die de belangen van de leden landbouwers behartigd. Naast deze organisatie is onlangs in het land van Axel een afdeeling van de Christ. Patroons Vereeniging „Boas" opgericht. De vereeniging hier is eene speciale Land- en Tuinbouwpatroons vereeniging. De ledon dezer veieeniging wenschen niet slechts de stoffelijke belangen der leden- landbouwers te behartigen doch ook hunne zedelijkeen worden deze stoffelijke belangen behartigd, dan toch niet van bepaald materialistisch standpunt. Het ontstaan dezer vereeniging in het land van Axel heeft ons bepaald verblijd. Tot nn toe hadden de werklieden een der gelijke vereeniging voor zich in hunne afd. „Patrimonium". Gij zult u met mij verblijden, want de ont wikkeling dezer dingen komt aan de patroons en werklieden, beiden ten goede, wijl het een stap in de goede richting is, om vruchtbaar samen te werken. Toen „Patrimonium" nog slechts alleen bestond, waren velen van oor deel, dat op die wijze de belangen eenzijdig werden bezien dat is nu na de oprichting van de afd. „Boas" vrijwel uitgesloten. We mogen aannemen dat bij „Boas" de begeerte bestaat om samen te werken, terwijl van Patrimouium's zijde daar steeds naar werd gestreefd. Wel hebt ge mij onlangs gevraagd of „Boas" al aan het werk was getogenik moet het antwoord op deze vraag schuldig blijvon, wijl ik niet tot de leden dezer ver eeniging behoor- De afdeeling is omstreeks Mei 1918 opge richt, doch niemand heeft er buiten den kring nog iets van gehoord, maar dat zal wel komen. Het is alles nog in het begin. Ik mag niet aannemen dat 't do bedoeling kan wezen „Boas" na de geboorte een kwij nend leven te doen voortlijden. Mij dunkt dat de actieve landbouwers van Christelijken huizo hier in het land, dit ter wille van hun nen goeden naam niet zullen gedoogen. De mannen van „Boas" zullen een frisch geluid willen geven, eu naar wij vertrouwen „Patri monium" aanzoeken, om de hangende kwes ties als werkloosheidverzekering en landverschaffing te helpen op lossen. Even als de „Z. L. M." is „Boas" geen bepaalde vakvereeniging. Een vakvereeniging voor landbouwers is hier in den loop van dezen zomer ook opge richt. Het is do bekende vereeniging van „Akkerbouwers" die in verschillende plaatsen van Zeeland werd gesticht. Eerlijk gezegd, de oprichting van deze ver eeniging heeft mij verrast, of liever laat ik het zoo mogen zeggen, het hoeft mij eenig-

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2