Ls. van W aesberghc-Jansseos, VAN DALEN, Va» Heinde en Verre. Kerk, School en Zending. Aanvullingsbroodkaarten. Burgerlijke Stand. Laatste Berichten. iloogwatrrgetij te Ter Neuzen. Advertentie n. Melkprijzen. Distributie Rimdvleesch. Maxiiuuiiiprijzeu Boter. Kaarten voor Eigen Broodgraan, enz. Recepissen A'4 Nederland 1917. Kaasvormen, Thermometers, Kaaszouters en Electr. Strijkijzers. D. E. W0LFERT Hz. Voorhanden Burgemeester, op last van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel bij een rijwielhandelaar 71 nieuwe rij wielbanden in bezit genomen. Aangezien deze banden waren bevestigd aan rij wielen, zijn op verzoek van een betrok kene de Rijwielen ook door den burge meester in betvaring genomen. Wegens het voorkomen van vele ziektegevallen onder volwassenen en kinderen, zijn de openb. school en be waarschool te St. Maartensdijk voor een week gesloton. Salarisregeling voor onderwijzer s. Ged. Staten van Zeeland hebben aan de gemeentebesturen kennis gegeven, dat zij het minimum-salaris van de onderwijzers bepaald wenschen te zien op f 80Ö met twee tweejaarlijksche ver hoogingen van f 100 en drie tweejaar lijksche verhoogingen van f75, voor het bezit van hoofdakte f KMI met twee tweejaarlijksche verhoogingen van 1 100, voor bijakten f50 en voor huishuur f 100. Voor hoofden meenen zij, dat het minimum moet zijn f1300f 1800, naar gelang van grootte en belangrijkheid der plaats, levensstandaard enz. P r o v i n c jialebegrooting 1919. De begrooting der Provinciale inkom sten en uitgaven van de provincie Zee land voor 1919, bevat, wat de uitgaven betreft, een post van f21.000 voor de stoombootdienst. tusschen Walzoorden en llansweert en van den stoomtramdienst tusschen Hansweert en Vlake en een post vau 1' 42.000 voor den stoomboot- dienst tusschen Neuzen en Hansweert. Voor den stoombootdienst tusschen Schouwen, Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren is f 40.000 en voor den veer dienst tusschen Zuid-en Noord-Beveland f 450 geraamd. Voor de wagendienst tusschen Wemel- dinge en Vlake is een subsidie van f500 uitgetrokken. De post onvoorziene uitgaven be loopt f 31.663.47, terwijl de begrooting in ontvangsten en uitgaven sluit meteen bedrag van f 1.382.928.806. Het K o n i n k 1 ij k bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Breskens stonden bij aankomst der torpedoboot, die H. M. met gevolg over bracht, auto's klaar waarmee de tocht naar Sluis en Aardenburg gemaakt werd. Op den verderen rit passeerde H.M. het door vlaggen versierde Schoondijke. Op het marktplein steeg II. M. uit de auto, onderhield zich even met den bur gemeester en inspecteerde de wacht. Hartelijk toegejuicht door de menigte vertrok zij. Zoo'n moment is goed voor de harten der Zeeuwsch-Vlamingen, die altijd Ne derlander wenschen te blijven en zich nu wel eens ergeren aan onvoorzichtige Belgen, die de gastvrijheid zoo beloonen, dat ze er van sprekenEn gie word ofik Beige Hoewel te Oostburg het bezoek van H. M. de Koningin niet officieel was aangekondigd en uiteraard Haar verblijf op den doorrit naar Sluis slechts van heel korten duur kon zijn, waren hon derden op de markt in do buurt van 't gemeentehuis aanwezig. Tal van vlag gen versierden de huizen de menschen stonden voor de ramen gedrongen. Over half 12 kwam de koninklijke auto uit de richting Breskens de markt oprijden en hield voor het gemeentehuis stil, waar de burgemeester, de heer Gratema, II. M. begroette. II. M. wisselde enkele woorden met den burgemeester, waarop de stoet onder 't gejuich der menigte zijn weg voorrzette tot vóór het bureau van den commandant van Westelijk Zeeuwsch-Vlaauderen, waar een eere- wacht in 't geweer gekomen was. Onder de tonen van 't Wilhelmus stapte H.M. met gevolg uit de auto en inspecteerde de eerewacht, waarna de tocht voortge zet werd in de richting van Draaibrug. Te Sluis hield even over twaalven de auto voor het stadhuis stil en stapte het hooge gezelschap uit. Na verwel komd te zijn door den burgemeester, inspecteerde H. M. de te Sluis liggende troepen op het marktplein en daarna begaf Zij zich naar het stadhuis. Eenige minuten later werden de auto's weer bestegen en vertrok de Landsvrouwe weer uit onze veste. Zoowel bij Haar aankomst als bij het vertrek gaven de luide toejuichingen er blijk van, hoe de Sluizenaren het bezoek op prijs stelden, liet was de eerste maal, dat onze geëerbiedigde Koningin Haren voet op Sluischen bodem zettewij hopen van harte, schrijft de correspondent der Midd. Crt., dat liet niet de laatste maal ge weest moge zijn. Te Aardenburg heeft H. M. na de op de Markt opgestelde troepen te hébben geïnspecteerd, een bezoek gebracht aan het Burger gasthuis, waar zij een tweetal gewonde officieren toesprak, eveneens bracht ze nog een bezoek aan de N. II. kerk, in een gedeelte waarvan thans militairen zijn ondergebracht. Op de wandeling naar de kerk sprak II. M. nog even een daar in garnizoen zijnden sergeant, drager de Militairer Willemsorde, aan. Het bezoek had plaats, onder het ontzettend kanongebulder vlak bij de grens. H. M. kan daardoor een indruk gekregen hebben van wat de bevolking daar soms meemaakt. Een aardige attentie van de Koningin voor do zieken in het Burger Gasthuis was, dat Zij bij haar bezoek gelastte dat alle zieken namens haar een bloem ten geschenke gegeven moest worden. Toen brachten de auto's het gezel schap weer terug naar Breskens, van waar een watertocht II. M. naar Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen bracht. Aan boord van een mijnenlegger ging de reis van Breskens de Schelde op naar Ter Neuzen. Het was reeds kwart voor drie uur uur toen dit vaartuig de haven binnen stoomde. Bij het aan wal stappen werd H. M. luide toegejucht door honderden die op den wal stonden geschaard. Dit was ook het geval op verschillende plaatsen in de stad. De onderdeelen van dat bezoek meld den wij reeds in hoofdzaak in ons vorig nummer. 's Namiddags ruim vier uur arriveer de H. M. met gevolg in de gemeente Axel waar zij op het marktplein werd ontvangen door den burgemeester den heor L. J. den Hollander. II. M. infor meerde met bijzondere belangstelling naar de maatregelen, genomen voor de vluchtelingen. Haar werd door den bur gemeester medegedeeld, dat 4000 dekens voor de vluchtelingen waren beschik baar gesteld, benevens meel of bloem, en dat ook een lokaal was ingericht met het oog op het uitbreken van be smettelijke ziekten. II. M. betuigde hare bijzondere tevredenheid over deze voorbereidende maatregelen. Met waardeering sprak Zij over den arbeid, dien de burgemeester in het algemeen en voor Zeeuwsch-Vlaanderen in het bijzonder had verricht, terwijl Zij de hoop' uitsprak, dat deze bange tijd spoedig zou voorbij zijn. H. M. uitte de beste wenschen voor de gemeente Axel. Door H. M. werden de gebouwen voor de vluchtelingen even in oogen- schouw genomen, alsmede de remise van de tram der Z. V. T. M. Op het marktplein en aan den weg naar het concours-terrein stonden veel menschen, die H. M. geestdriftig toejuich ten. Van de gemeente-gebouwen en vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur. H. M. heeft een bedrag van f150 be-' schikbaar gesteld voor de armen van Axel. Te Hulst waarheen toen de reis ging was een bijzonder groote menigte bijeen die door haar toejuichingen onverholen blijk gaf van haar gezindheid. H. M. bezichtigde daar het doorgangshuis voor vluchtelingen en den daar aanwezigen voorraad kleeren enz. Toen ging de reis weer terug naar Ter Neuzen, waar H. M. opnieuw scheep ging. Te 5.40 werd 's avonds de torpedoboot G 16, waarmede II.M. de Koningin de reis naar Zeeuwsch-Vlaanderen had ge maakt, te Vlissingen terug verwacht, maar op dien tijd was van de boot nog niets te bemerken en het zou ruim een uur later worden eer de boot aan den ponton meerde. Reeds begon zich eenige ongerustheid onder de wachtenden te vertoonen, welke door het triestige, mistige weder nog werd verhoogd, daar men vanaf den ponton in een diepe duisternis keek. liet was dan ook een geruststelling toen eindelijk de torpedo- boot de buitenhaven binnenvoer en even later de Koningin voet aan wal zette, om zich door de koninklijke wachtkamer naar het eerste perron te begeven, waarvoor do koninklijke trein stond. Op het perron onderhield de Koningin zich nog eenigen tijd met den vice- admiraal Smit, commandant, in Zeeland, den commissaris der Koningin, mr. Dijckmeester, den burgemeester van Vlissingen, jhr. van Doorn van Koude- kerke, en ook gedurende geruirnen tijd met den regeeringscommissaris voor de vluchtelingen in Zeeland, don heer Pattist. Nadat de vice-admiraal een drieweif hoerah op H.M. had uitgebracht, besteeg de Koningin het 'salonrijtuig, waarop de trein zich onmiddellijk in beweging stelde. Ook toen nam H.M. staande voor het geopend portierraam nogmaals met een buiging afscheid van de heeren op het perron. De reis ging niet ongestoord. Te Woensdrecht werd waatgenomen dat een der rijtuigen van den koninklijken trein was warm geloopen, nl. het slaaprijtuig voor de heeren van het gevolg, dat te Roosendaal uit den trein werd verwijderd, nadat het slaap- en toiletgerief naar een ander rijtuig was overgebracht. Het ongeval werd toegeschreven aan het in langen tijd niet rijden van dezen konjnk lijken trein, die H.M. slechts zelden gebruikt met 't oog-op de kolenschaarsch- te. Bovendien zou de smeerolie van slecht gehalte zijn. Te 9 uur vertrok de trein naar Eind hoven, waar II.M. in den trein over nachtte, om de reis langs de Brabantsche en Limburgsche grens te ondernemen. Te Den Haag. Gisteren hebben zich te Den Haag weer uitbarstingen van ontevredenheid voorgedaan. Tn de Alex- anderkazerno bleven 's morgens bij de reveille alle manschappen van het 8e batt. 3e reg. veldart. te bed liggen. Zij spijkerden de deur van de kamer dicht, zoodat er niemand in kon en sta pelden er stoelen en tafels tegen aan. Niettemin gehikte het na eenigen tijd de deur met geweld te openen. Toen eischten de manschappen, die allen nog te bed lagen, dat hun een extra brood rantsoen zou worden verstrekt. Dit ge schiedde en daarna stonden zij op. Op „de Vlasakkers". Woensdag wer den in het kamp „de Vlasakkers" ont dekt zes stroozakken begoten met brand baar goedje en een nog niet ontstoken lont. Te Amersfoort. Woensdagavond trok te Amersfoort een manifesteerende troep van een vierhonderd militairen door de hoofdstraten heen en weer onder het zingen van een deun Geef ons verlof anders gaan we deserteeren. Door oen groot aantal patrouilles wer den klappen uitgedeeld. De manifestanten waren de infanteris ten der twee compagnieën van het eer ste regiment, 'tzelfde regiment dat in de Harskamp is gelegerd. Familiedrama. Gistermiddag kwam E. W., uit Rot- tevalle in beschonken toestand bij de woning van zijn schoonouders te Tynje, bij wie de vrouw van W-, gescheiden vau hem levend, inwoont. Hij dreigde de familie met een scherp dolkmes. De oude vader, die huiswaarts keerde en op wien de schoonzoon al eens een aanslag had gepleegd, greep een zeis, en trof den aanvaller met het gevolg, dat deze spoedig overleed. De bejaarde man is gevankelijk naar Heerenveen overgebracht, doch naderhand weer op vrije voeten gesteld, omdat hij uit nood zaak had gehandeld. In den Iloutrakpolder in de gemeente Halfweg werd een boerderij met onge veer 50 II.A. bouwland bij openbare in schrijving verhuurd voor den tijd van ie jaren. Er werd ingeschreven voor f500,. per hectare per jaar. Evenwel werd de boerderij gegund aan den tegenwoordi- gen huurder voor f450, per jaar. Men vraagt zich terecht afwaar gaan we heen met dergelijke exorbitant hooge prijzen der landerijen. Een voorbeeldig Raadslid. De Rechtbank te Haarlem eischte f 1000, subs. 100 dagen hechtenis tegen het raadslid A. R. te Haarlemmermeer wegens het versmokkelen van een ge deelte van zijn oogst,. Jüen mooi voorbeeld van een lid van den Gemeenteraad Bij de aankomst der vluchetlingen te Brummen zijn gestolen de fietsen van den Burgemeester en den Chef-veldwach ter. Ze waren geplaatst in de vestibule van het station. Donderdagochtend ongeveer 11 uur zijn boven het vliegkamp te Soesterberg twee vliegtuigen met groote snelheid en groote kKcht tegen elkaar gebotst, waar van het gevolg was, dat de toestellen omlaag vielen en de inzittenden allen den dood vonden. De eene machine was bestuurd door eersten luitenant Van Oosten, die als passagier medevoerde luitenant Van Doorn, terwijl de andere machine werd bestuurd door Sergeant De Gseef, die als passagier bij zich had sergeant Schoppeniiauer. In het hotel Victoria te Rotterdam heeft een gezelschap z.g. oorlogshande laars een transactie gemaakt met een oesterhandelaar uit Icrseke, aan wien aan den wal in dit plaatsje 18.000 L. petroleum zou worden geleverd. Aan de tusschen personen bij den koop bc trokken, zou een premie van f2700 wor den uitbetaald, na ontvangst van een telegram uit Ierseke, in welk telegram de oesterhandelaar, ten bewijze dat de petroleum was aanvaard, machtigin gaf tot uitbetaling aan de personen, bij wie de f2700 was gedeponeerd. Dit telegram uit Ierseke is te Rotter dam aangekomen en de tusschenperso- nen hebbeu hun f2700 in ontvangst ge nomen. Gebleken is echter dat in Ier seke nooit de vaten petroleum zijn ge arriveerd. Het telegram is dus valscli geweest. In verband met deze oplich ting heeft men thans een Hagenaar gearresteerd en een timmermansknecht uit. Ridderkerk, terwijl nog twee leden van de oplichtersbende worden opge spoord. (Hbld.) Er is, nu het kersenblad zooveel waar de heeft, een ernstige kwestie gerezen tusschen de eigenaars en de pachters van kersenboomgaarden. Vele pachters beweren, behalve op de kersen ook op de bladeren recht te hebben, terwijl de eigenaars volhouden welde kersen, maai; niet de bladeren verkocht te hebben. Wellicht zal het tot een proces komen. Dinsdag ving de visscher Srneenk in de Vest te Muiden met de zegen ruim 2000 psnd visch, waaronder zeer veel snoekbaars en snoek. Men meldt uit Amersfoort In het kamp de Vlasakkers is gister avond een zoogenaamde bureau barak welke als schoen en kleedermakerij werd gebruikt geheel afgebrand. Op order van den garzoensconimaudant wer den de depots en de brandweer te Amersfoort te hulpgeroepen. De Amers- foortsche brandweer, die spoedig ter plaatse verscheen behoefde echter geen dienst te doen, daar de brand inmiddels met behulp van de te Vlasakker gele gen militairen gebluscht was. Onder de troepen heerscht absoluut geen ru moerige geest, zoodat aan kwaadwillig heid niet gedacht worden. Evenwel is het niet onmogelijk dat eenige raddraai- eis dezen brand hebben gesticht, te meer daar ook gisteravond een begin van brand in een der manschappenba- rakken werd ontdekt. Bij het droeve dat aan de trek dei- vluchtelingen verbonden is, heeft toch het soms ook weer een vermakelijken kant. In een der plaatsen in het Noorden van ons land komt de trein binnen met veel bagage. Bij het uitpakken daarvan blijkt er ook een konijntje bij te wezen, dat de gelegenheid schoon ziende weet te ontsnappen. De arbeiders met de zaak belast, vangen het weer op en zien in den nabijheid een geschikt hokje waar langoor in zal gehuisvest worden. In dat kistje echter zit een pakje, met een lederen riem vastgebonden. Het pak wordt er achteloos uitgenomen en er naast gelegd. Toen echter alles op zijn plaats was, zocht de eigenaar, en vond wel het kistje maar iuplaats van het pak dat er in geweest was stond het konijntje hem aan te kijken. Zeer onrustig, want het bleek dat hij veel belang stelde in het bewuste pakje, gaat hij thans navraag doen, en ja de arbeiders herinneren zich de geschiede nis. Het pak werd gevonden en bevatte buitenom bruine boonen en binnenin een doos met naar men zegt 40.000 gou den francen. 't Is alles geen goud wat er blinkt, maar met opzet was hier het blinken voorkomen. De Burgemeester van TER NEUZEN bre*ngt ter voldoening aan circ. No. 68895/36 ter kennis, dat aan kinderen van twaalf tot en met 18 jaar met in gang van 22 Nov. e.k. een eerste aan vullingsbroodkaart zal kunnen worden verstrekt. Belanghebbenden kunnen zich daartoe opgeven op het Levensmiddelenbureau onder overlegging van rantsoeneerings- kaart en trouwboekje met vermelding welke soort brood verlangd wordt. Op Donderdag 7 November, voor houders van Rantsoeneeringskaarten No. 1—250 van 9—11 uur voormiddag. 251—500 11 voorm.—1 uur nam. 501—750 2—4 uur namiddag. 751—85(1 4-5 No. 851—1100 van 9—11 uur voormiddag. 1101—1350 11 voorm.—1 uur nam. 1351 1600 2—4 uur namiddag. 1601 en hooger van 45 uur namiddag. Ter Neuzen, 4 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. IIU1ZINGA. Ned. Herv. Kerk. AangenomenNaar Moerkapelle, P. Moerman, te Catsnaar Doeveren, P. Nauta, te Langweer. Bedankt: Voor1 Zegveld, P. 't Zandt, te Edevoor den Bommel, J. Kat, te Heukelum voor Giessendam, H. A. Hey- er, te Vlaardingen. Geref. Kerken. Beroepen: Te Ooltgensplaat, M. Gra- vendijk, te Briellete Vries, M. Mein- dertsma, te De Leek. Benoemd tot onderwijzer(es) Te Hazerswoude, O. Mobach, te Oude- haske en A. van Os, te Vianente Hil- legersberg, II. Verburg, te Polsbroek te Neerbosch, J. Jonkheer*, te Vlaardin gente Waddinxveen, II. v. d. Veen, te Harderwijkte Vijfhuizen, mej. G. J. S. ten Boom, te Hoofddorpte Joure, R. v. d. Hoek, te Haarlemmermeer te Oude- Wetering, G. Veen, te Zaandamte Alphen t/d Rijn, A. Koekkoek, te Leer- TER NEUZEN. Huwelijks-aangiften. 1 Nov. Rokus Jan Harms, oud 23j.,jm. en Suzanna Anthonia de Zeeuw, oud 23 j., jd. Adriaan Abraham de Zeeuw, oud 24 j., jm. en Leonie Maria Geilliet, oud 24 j., jd. Geboorten. 30 Oct. Madeleine Marga- retha, d. van Alphonsus Petrus de Mulder en van Louisa Maria de Smit. Augusta Theresia, d. van Josephus Johannes de Bakker en van Maria Augusta Daelman. 1 Nov. Janna Aaltje, d. van .Tozias Cor nells Scheele en van Licia Maria Dees. Overlijden. 27 Oct. Cornelia Kosten, oud 4 m., d. van Thomas Arie en van Francina Jansje Johanna Timmerman. 30 Oct. Remondus Vernimmen, oud 79 j., echtg. van Joanna Theresia de Mets. Johanna Dieleman, oud 64 j., echtg. van Johannes Huijssen. 2 Nov. Andries de VisSer, oud 65 j., echtg. van Janna Qat- liarina van Kerkvooit. Tal van vluchtelingen komen van de Oostzijde van Selzaete ongemoeid dooi de Duitsche posten, de grens over met kruiwagens en bagage. Vier onzer Ron de Kruissoldaten baalden per brancard de gewonden uit Selzaete. De Oostelijke en Westelijke oever is nog verbonden door een noodbrug op het water. Het leger staat tusschen Ertvekle en Gent. DAGEN. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag 6 7 8 9 16 11 12 Nov. Voorm. 2.13 3.16 3.48 4.26 5.16 6.5 7.13 Nam. 2.59 3.32 4.7 4.48 5.36 6.38 7.53 De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, ter voldoening aan circ. No. 55911/7, de navolgende maximum- kleiuhandelprijzen voor melk 1. volle rauwe of losse gepasteuri seerde melk bij verbruikers aan huis bezorgd 2 cent per Vio Liter. 2. gepasteuriseerde melk, verpakt in flessclien 26 cent per Vi Literflesch. 23 */jo of 8/4 14 ;s 13 4/io of s/8 3. gesteriliseerde melk, verpakt in flesschen 28 cent per Vi Literflesch. n n I10 01 U n 15 V» 14 4/io of s/s 4. karnemelk of taptemelk 71/» cent pér Liter. De prijs der z.g. goedkoope melk, ver strekt op melkboekjes, wordt 10 cent per Liter. Ter Neuzen, 4 Nov. 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. Op vertoon der Rantsoeneeringskaart is verkrijgbaar 1 ons Vlcesch (zonder been) per persoon en wel Op Woensdag 6 November a.s van 9—12 en 2—5 uur n.m. bij P. v. n. BENT, Korte Kerkstraat 2, voor houders der Rantsoeneeringskaart No. 7261125. Bij D. IJSEBAERT, Dijkstraat, J No. 1126-1450. Op Donderdag 7 November a.s., van 9—12 en 2—5 uur n.m. bij J. VAN LUIK, Noordstraat, No. 1451 en hooger. Bij G. VAN DER BENT, Zandstraat, No. 'l—100 en geheel Driewegen. Ter Neuzen, 4 November 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat met ingang van 2 November de maximumkleinhandelprijs voor Boter is vastgesteld op f 4.40 per K G. Ter Neuzen, 2 November 1918. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat de personen, die eigen broodgraan enz. wenschen te behouden en daarvoor de vereisehte aanvrage heb ben ingediend, de vergunningen tot het behouden van eigen broodgraan kunnen afhalen op Woensdag 6 Nov. a.s. van 9 12 uur v.m op het Distributiebureau tegen inlevering der geldige broodkaarten en op vertoon der Rantsoeneeringskaart. Ter Neuzen, 4 Nov. 19IS. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. De recepissen voor schuldbekentenissen 4Va Staatsleening 1917, zullen vermoede lijk binnenkort inwisselbaar zijn tegen definitieve stukken. Ten einde bij de eerste gelegenheid tot inwisseling gereed te zijn kunnen de recepissen nu reeds ingeleverd worden bij Wissel- en Effectenkantoor, Ter Neuzen, Nov. 1918. TANDARTS is dagelijks te consulteeren van 912 en van 2—4 uur. Plaatsen van Kunsttanden en Gebitten. Militaire relletjes. Enorme prijzen. Brutaal. Vliegongeluk te Soesierberg. Oorlogshandel. Het kersenblad. Een goede vangst. Kwaadwilligheid Een schrik. Op Vrijdag 8 November: Sas van Gent. 8/ nf 3/ D a g e I ij k s te HULST, TER NEUZEN en SAS VAN GENT, 's Donderdags te AXEL, 's Zaterdags te AXEL en IJZENBIJKE. Brouwerijstr. 3 (Hoek Havcnstr.), Ter Neuzen TEL. 105,

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 3