Orgaan ter verspreiding der Christelijke Beginselen in ZeeuwseMlaanderen. No. 87. Woensdag 6 November 1918. le Jaargang. F E U I L L E T 0 N. IMtenlamlscli Overzicht. Uit het Binnenland. ABONNEMENT: Een Dorpsvertelling Dit blad verschijnt DINSDAG- en VRIJDAGAVOND, uitgezonderd op Feestdagen, 3ij den Uitgever D. H. LITTOOIJ Az. te TER NEUZEN. - TELEFOON Nr. 20. Per drie maanden bij bezorging 1,—, Franco per post voor Nederland 1.10. ADVERTENTIE N. Van 1—4 rogels ƒ0.40. Voor eiken regel meer ƒ0.10. Handelsadvertentiën over twee kolom 8 cent per regel. Abonnementen per contract. Inzending van advertentiën tot 12 uur 's middags op de verschijndagen. V Een leerzame historie. Het debat in den Amsterdamschen Raad over de staking aan de Centrale Keuken was uitermate leerzaam. Het instituut verkeert naar het uit wendige in zeer gunstige omstandigheden. Met milde hand geeft de gemeentekas de middelen tot breede ontplooiing van deze instelling. De sociaal democraten deelon in Am sterdam's gemeentebestuur de lakens uit. In het keukenbestuur zijn de socialisten de baasde leider is sociaal-democraat. Nog 5 October van dit jaar consta teerde Het Volk jubelend: „Dat, gelijk van zelf spreekt, in een stad als Amster dam met haar tegenwoordig gemeente bestuur en onder een keukenbestuur, waarin de sociaal-democraten de leidende figuren zijn, de arbeidsvoorwaarden verre uitsteken boven wat verwante particu liere bedrijven betalen (o. a. f 2,50 per dag voor vrouwenarbeid bij een acht- urendag). En toch, in weerwil van het tegen woordig gemeentebestuur met twee socialistische wethouders, in weerwil van een keukenbestuur, waarin de sociaal democraten de „leidende figuren" zijn, in weerwil van de goede arbeidsvoor waarden bij het personeel der keuken kankerende ontevredenheid. De anarchistische elementen voerden tegen de sociaal democratische werk gevers een verwoeden strijd. Zij bemoei lijkten den geregelden gang van werk zaamheden. Zij stelden overdreven loon- eischen. En toen een half-waanzinnig wijf een opzichtster met een mes te lijf ging en zich als een dolle aanstelde, eischten ze voor deze natuurlijk ontslagen wferkvrouw, herstel van eere en weer- opneming onder het personeel. Met allerhande middelen werden de werkwilligen door hen belemmerd. Krachtig eischten ze een bcmiddelings- commissie voor het beëindigen van de staking. In dezen gang van zaken ligt meer dan één leerzame les. Met hot geven van hoog loon, met een democratisch bestuur, is niet altijd af doende verbetering aan te brengen. Ware vrede in de arbeidswereld is afhankelijk van zedelijke factoren en de werking dier geestelijke invloeden is juist dooi de „moderne" vakactie al te zeer ver waarloosd. Bemoedigend voor onze christelijke vakbeweging, die open oog heeft voor de waarde van zedelijke en geestelijke factoren bij de arbeidsver houdingen. Beslist en met kracht heeft zich het sociaal-democratisch bestuur verzet tegen ^de eischen der arbeiders. En daardoor verloochend de brute verzekering van vroeger„in iederen strjjd, dien de arbeiders voeren, kunnen zij op der sociaal-democraten steun rekenen." Nu de lieeren zelf de verantwoordelijk heid moeten dragen, krijgen ze al gezon der beginselen over arbeidsverhoudingen, en zullen ze meer waardeering krijgen voor de moeilijkheden, waarmede de patroon heeft te worstelen. Ook het weigeren van bemiddeling bewijst de verstandige verandering in de denkwijze der socialisten. De sociaal democratische wethouder kende voorde scliilster, die zoo woest was opgetreden. 21) Minnaar van de natuur en gevoelig als hij was voor haar heerlijk schoon, be koorde hem het tafereel van stillen vrede, dat de avond bood. Daar was de zon gezonken, de groote in stralende majes teit verdwenen was ze en haar glan zend hoofd was ondergegaan, maar in haar zinken was ze even groot, even machtig als een held, met onbevlekten naam. en onbesmet schild en onbezoe- zocdelden degen. Dat was zinken om te rijzen Welnu, mocht hij zijn God mistrouwen? De vrede kwam zijn harte weer binnen de hoop herleefde weerzou God ook voor hem den dageraad niet weder doen lichten Hij vervolgde zijn pad 't bleef tóch een moeilijke gang. Straks zou hij immers thuis de harde tijding moeten meedeelen, en zou hij zijn vertrouwen, zijn geloof kunnen overgieten in het harte der zijnen? „Goeden avond", klonk hem plotseling geen pardon. Ze mós ontslagen, en ze blééf het. Daarmee hadden derden zich niet te bemoeien. Baas blijven op 't eigen schip. Hoe warm wij ook voelen voor scheids rechterlijke uitspraak, arbitrage kan niet in alle gevallen worden aanvaard. Daar zijn geschillen, die niet kunnen worden opgeiost door derden, welke buiten de onderneming staan en de bedrijfsverhoudingen niet kunnen over zien. Er zijn beslissingen, die. eenmaal door den patroon gegeven, als afgedaan moeten worden beschouwd. Anders worden de verhoudingen radicaal bedorven en gaat het prestige reddeloos verloren. Een alleszins gezonde houding alzoo alleen ietwat vreemd bij een sociaal democraat. En toch ook weer niet vreemd, voor wie de ontwikkelingsgang der partij nagaat en meer doet, dan op de woorden der socialisten alleen letten. De S. D. A. P. is vervormd tot een gewoon vooruitstrevende burgerlijke partij, zoodra.... ze ergens de macht heeft veroverd en de verantwoordelijkheid moet dragon. Dan wordt de klassestrijd opgeborgen bij andere oudheden, en volgt men in alles de burgerlijke partijen na. Dat kan ook niet anders. Maar gevaarlijk 't allermeest voor haar zelve is het stelselmatig aan- kwecken van ontevredenheid en het ondermijnen van het gezag, dat de sociaal democraten toepassen als propa gandamiddel, zoolang ze de schare nog moeten lokken. Want zoo wordt ze steeds meer een doorgangshuis naar 't anarchisme. Wie geleerd heeft nooit tevreden te zijn, wie de achting en eerbied voor 't gezag verloren heeft, blijft niet bij de S. D. A. P., maar komt bij Wijnkoop's revolutionaire massa terecht. Ons beginsel èn ook 't belang van land en volk is er mee gemoeid. V Zonder verantwoordelijk heidsgevoel In een onzer steden moest in een commissievergadering de beslissing vallen over de verdeeling van een zekere boe veelheid ondcrkleeding. Er was slechts een beperkte voorraad ter beschikking. Men moest dus bepalen, wie men zou helpen. Een lid stelde voor, om allereerst de kleeding te geven aan minvermogende gezinnen met vier of meer kindereu. Maar een ander lid barstte veront waardigd los: „Dan worden personen geholpen met weinig verantwoordelijk heidsgevoel en daar ben ik tegen." De vaders en moeders van groote gezinnen, personen „zonder verantwoorde lijkheidsgevoel." 't Is schandelijk 1 Zoo kwam zeifs in de vergadering van deze distributie-commissie heel scherp het verschil in levensbeschouwing naar voren. De een wou naar goede orde gróóte gezinnen helpende ander vond als voorstander van kinderbeperking het hebben van 4 of meer kinderen „onver antwoordelijk Of het ook noodig is, dat wij van onze zijde overal invloed trachten te oefenen in de ooren. Eenigszins verrast.keek Kampman op. Zoozeer was hij in zijn gedachten ver diept geweest, dat hij niet had opge merkt, hoe een wandelaar hem genaderd was. „Goeden avond", herhaalde hij werk tuiglijk. Eerst nu merkte hij, wie het was, dien hij ontmoette, 't Was boer Geertsens, die aan denzelfden kant van 't dorp woonde. Een heel onverschillig heerschap, maar die te boek stond voor een eerlijken en rondborstigen kerel. Hij trok zich nöcli van de burgemeesterspartij, nóch van die van boer Donker (want zóó was de verdeeling in den volksmond) iets aan ging zijn eigen gangetje en wilde aan niemands leiband loopen, zooals hij het uitdrukte. Hij mocht Kampman wel lijden, daar hij hem kende als een arbeidzaam en eerlijk man, al hoorde hij dan ook honderdmaal tot de fijnen. „Kerel, wat laat jij je hoofd zakken dat ben ik niet van je gewoon. Heeft de bullebak eens extra opgeschept „Och baas", zei Kampman, ,,'t is erger. Ik ben bedankt". En hij wou maar door gaan naar huis. Wat hielp het of hij zijn hart ook al voor vreemden uitstortte? Turkije heeft een wapenstilstand verkregen. Dat is dus nummer twee, die uit de gelederen van de strijdvoe- rende centralen treedt. Tot de voor waarden van den wapenstilstand hoort, dat de vloot der geallieerdeu door de zeeëngten bij Konstantiuopel varen zal en dat de forten aan de Dardanellen en den Bosporus zullen worden bezet. Voorts zullen de krijgsgevangenen, die de Turken hebben gemaakt worden los gelaten. Turkije is er dus beter afgekomen dan Bulgarije. Dit laatste land heeft zich volkomen moeten onderwerpen, en eerst op de vredesconferentie zal over het lot van Bulgarije worden besiist. Maar de Bulgaren hebben moeten onderhandelen met den opperbevelhebber der geallieer den de Turken zonden onderhandelaars naar gevolmachtigden van de entente- regeoringen, waarmee óók over den vrede is gesproken. De gevolgen van den vrede met Tur kse zullen van gronte beteekenis zijn voor de toekomstige ontwikkeling van de heele wereld. Waarschijnlijk zal er in 't oude Kanaan een Zionistische staat onder Engelsehe „bescherming" ontstaan. Mesopotamië zal onder Europeesch be stuur komen en de nog in leven zijnde Armeniërs zullen ongetwijfeld van de onderdrukking door de Turken worden bevrijd. In Syrië zal Frankrijk, in Klein-Azië zullen Italië en Griekeniand het „zelfbeschikkingsrecht der volken" tot „bescherming der kleine naties" in toepassing brengen. Daar vecht de entente immers voor Van niet minder belang dan het sluiten van den wapenstilstand met Turkije, zijn de gebeurtenissen, die zich afspelen in Oostenrijk-Hongarije. In Budapest, de hoofdstad van Hon garije, is een revolutie uitgebroken. Ge lukkig tot nu toe zonder veel bloedver gieten. Er is een Raad opgericht, bestaande uit alle „democratische" elementen, uit vertegenwoordigers van de arbeiders en vooral van de soldaten en officieren, die van het front zijn gedrost. Die zooge- naamue Nationale Raad heeft het staats gezag in handen genomen, en heeft Ka- rolyi tot minister-president benoemd. Hongarije is nu een republiek. Voorliet huis Habsburg is er geen plaats meer. Naast Hongarije is de belangrijkste nieuwe staat Duitsch-Oostenrijk. Deze staat omvat het Alpengebied met Weenen en de gebergten die Bohemen omgeven. Ook hier is een Nationale Vergadering die de zaken voor Duitsch-Oostenrijk regelt. En ook hier is geen plaats voor een kroon in de nieuwe groudwet. De troepen te Weenen hebben als onder danen van Duitsch-Oostenrijk de keizer lijke kokarde van de petten gerukt. Op 't parlementsgebouw wappert de roode vlag. Met de Tsecho-Slowakeu (Bohemen en 't Noordwestelijk deel van Hongarije) staat 't niet anders. Deze beschouwen zich reeds zoozeer „buitenland" ten „Bedankt?" zei de ander op den toon der uiterste verbazing en trad Kampman in den weg, om hem te dwingen tot eenige nadere uitlegging. „En waarom dat En zoo op stel en sprong. Je bent er immers al van een jongen af. Je moet het met je werk daii toch al danig ver korven hebben, dunkt me. Nou, een makkelijk heer is het niet, die zuurpruim, maar je zoo ineens de laan uit te sturen, lijkt me toch wat al te kras. Zeg", ver volgde hij nieuwsgierig, „wat mankeerde er aan „Och", zei Kampman, „'t was heelemaal niet over 't werk. Daar heeft hij zelfs niet van gerept". „Niet over 't werk. Nou dan begrijp ik net nog mindermaar je houdt het liever voor je merk ik, adjuus dan". „Volstrekt niet", antwoordde snel Kampmanwie weet, welke verkeerde gevolgtrekkingen werden gemaakt, als hij nu zweeg. „Volstrekt niet, ieder mag het weten. Ik sta zuiver in deze zaak. Brandsen heeft me alleen weggestuurd, omdat ik van plan ben, mijn kinders naai de christelijke school te zenden, als die er is". „Is de vent en een heel wei nig vleiende onderstelling werd geuit. opzichte van Weeuen, dat ze er een gezant zullen heensturen. De keizer (zonder land) heeft de vloot present gedaau aan den Zuid Slavischen Staat, die naar vereeniging met Servië streeft. De soldaten, 'die niet inzien welke belangen zij nog verder aan 't front te verdedigen hebben, gaan naar huis, of zetten in de hoofdsteden van hun onderscheiden nationale landen den boel op stelten. Op het Westfront blijven de Duitschcrs moedig stand houden. Over 't algemeen is er de laatste paar weken weinig veranderd. Wel hebben de Britten Valenciennes genomen, maar hier dreigt voor de Duitschers geen onmiddellijk gevaar. Dat is wél het geval in de streek van de Maas. De Amerikanen en de Franschen zijn daar een geweldigen en voor het heele Duitsche front buitengemeen gevaarlijken aanval begonnen. De Franschen stormen links tegen de boschrijke uitloopers van de Argonnen op de Amerikanen trachten rechts daarvan veld te winnen. Uit den aard der zaak is de tegenstand van de Duitschers in deze streek bijzonder hard nekkig. 't Zal dus voor de geallieerden geen gemakkelijke strijd zijn. De Ameri kanen meldden dan ook al, dat de Duitschers ijlings reserve's aanvoeren. Indien de Duitsclm stellingen ten Noor den van de Argonnen worden omgetrok ken en daar begint het op te lijken dan moeten zij over 't heele front terug en geen klein beetje. Want bij de Ar gonnen vormen hun stellingen de spil, waar de heele terugtochtsliuie om draait. Als dan ook bevestigd wordt, dat de Duitschers over het kanaal Neuzen Gent in de richting Antwerpen terug trekken, dan zou dat wel eens een bewijs kunnen zijn, dat ze inzien het in de Ar gonnen op den duur niet te zullen kun nen houden. De vorige week heeft Dr. Kuyper aan het Centraal Comité kennisgegeven van de noodzakelijkheid, waarin hij zich bevond, om zijn Voorzitterschap en Lid maatschap van het Centraal-Comité neder te leggen. Hij was van voornemen ge weest, dit eerst met Jan, 1919 te doen, daar alsdan de 50-jarige dienst, dien hij waarnam, voleind zou zijn doch met het oog op de naderende verkiezing van de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, achtte hij zich verplicht, zijn uittreden uit het Centraal-Comité niet langer te verschuiven. DE MILITAIRE VERLOVEN. De opperbevelhebber heeft de volgende order voor de land- en zeemacht uitge geven Aan de militairen der land en zee macht kunnen van Zaterdag 2 Novem ber a.s. af weder de gewone verloven en bewegingsvrijheid worden verleend, behalve voor zooveel hierin met het oog op de veiligheid en den dienst der vluchtelingen, door den commandant van het veldleger en door den comman dant der stelling van de Monden dei- Maas en der Schelde, beperking wordt noodig geacht, tot welke beperking ge- „Zoo'n leelijke schraper, en wat gaat hèm dat aan Ha, ha, juist zoo is het. Daar heeft hij zich vanmiddag eens laten opwarmen door den burgemeesterik dacht al, toen die voorbijging, en bij Brandsen opstapte, daar zit wat achter. Zulke maats zijn ze anders niet. Wel, wel, waar trekt de vent partij voor. En wat een lage streek, om iemand daarvoor uit zijn brood te stooten. Weet je wat, Kampman", zoo ging het in één adem voort, terwijl hij zich hoe langer hoe meer opwond, „mij kan jullie school geen zier schelen, ofschoon ik niet begrijp, waar je je dik voor maaktmijn een zorg, als mijn jongens maar leeren, mét of zonder de psalmen, fijn of grof, neem me niet kwalijkmaar wat Brandsen en de burgemeester nu uitsteken, zijn lage streken hoor. Wil ik je wat zeggen, Kampman, je komt morgen bij mij, als je lust hebt. Je weet, ik heb werk ge noeg en handen gebrek en met mijn loon hoef ik me tegen dien hebberigen schra per niet te schamen. Doe-je 't Wat kon Kampman anders dan toe stemmen. Geertsens brandde nog wat zwaar geschut los in de richting van den Pauwenhof, was eindelijk uitgeraasd, en blij, Brandsen en den burgemeester eén noemde autoriteiten bij deze worden ge machtigd, met verzoek mij c.q. daarom trent te berichten. Van deze gunst zijn voorts in hun geheel uitgesloten alle korpsen of onder deden, waarvan militairen zich aan on geregeldheden of aan openlijke onkrijgs- tuchtelijke uitingen hebben schuldig ge maakt. Ten aanzien van dezen behoort elke zwakheid of toegevendheid te zijn uitgesloten en ik stel u verantwoordelijk voor de stipte handhaving dezer bepaling. De betrokken autoriteiten melden mij, op welke korpsen of onderdeden deze maatregel door hen is toegepast en doen te zijner tijd aan mij een voorstel, indien opheffing daarvan door hen wenschelijk wordt geacht. Aan de stations behoort streng toezicht op de verlofpassen en vervoerbewijzep te worden uitgeoefend. Stationswachten bchooren, voor zooveel noodig, te worden gegeven of versterkt. Door het houden van appèls op daarvoor geschikte tijd stippen moet controle op de afwezigheid worden uitgeoefend. DE HUURCOMMISSIEWET. Naar „Het Volk" mededeelt heeft de Hooge Raad „in het belang der wet" nietig verklaard de uitspraken van Huur commissies die door den kantonrechter waren bevestigd waarbij huurverhoogin- gen vroeger dan den dag der uitspraak van de Huurcommissie ingingen. Wanneer dus bijv. een huurder tegen een verhoóging van huur in beroep komt bij de Huurcommissie, en deze doet uit spraak zeg op 15 October, dan mag de verhoogde huur nooit vóór dien datum ingaan. ONZE BROODKAARTEN. Volgens den heer De Groot, directeur der stadsdrukkerij te Amsterdam, is de broodkaart heel onpractisch en zeer kost baar. Om de andere week kost deze ge makzucht aau de schatkist alleen aan papier en drukkosten f 18.000, of pet- drie maanden, d.i. 67a maal overbodig uitgegeven, niet minder dan f 117.000, zuinig uitgerekend en alleen aan papier en drukkosten. Werd de broodkaart gebracht op het juiste gewicht aan brood, dan duurt de kaart bij hetzelfde rantsoen 11 dagen duizenden guldens worden er dan aan de gemeentebesturen bespaard, door in plaats van eens per week, ééns per twee weken uit te reiken dé bevolking wordt dien éllendrgen wachttijd eens in de 14 dagen bespaard. Het Rijk bespaart. f117.000 per drie maanden en dóór het werk ter Landsdrukkerij te laten uitvoe ren heeft het betore controle. UTTSTEL MELKRANTSOENEERTNG GEVRAAGD. De gemeente Amersfoort hoeft zich telegrafisch tot den Minister van Land bouw gewend met het verzoek de melk- rantsoeneering veertien dagen te willen uitstellen met hot oog óp de Spaansche griep. HET HERSTEL VAN BELGIË. De „Tel." verneemt dat de Nederland- sche regeering met de Belgische eene overeenkomst heeft gesloten, waarbij be paald is, dat onmiddelijk na het sluiten van den vrede 80.000 Nederlaudsche le gerpaarden naar België zullen worden hak te hebben gezet, trok hij ten slotte af. „Eer zij roepen, zal Ik antwoorden". Vol beschaming dacht Kampman aipi deze woorden. En in zijn gezin volgde dien avond het eene nieuws op het andere. Maar, wat Brandsen niet vermoedde, noch Geertsens, was toch het gevalaan den avond klonk het lied der bevrijding en rees de dankzegging in Kampmans woning tot den God, Wiens lmlpe niet vergeefs verbeid en nooit treffender gebleken was. HOOFDSTUK XV. Brand Do nacht legerde zich om den.Pauwen- liof. Zijn bewoners waren reeds lang ter ruste. De knechts hadden een plaatsje in een gedeelte der schuur in gebruik in het huis sliep, geheel alleen, de rijke Brandsen. De oude huishoudster had verlof voor een paar dagen bij familie door te brengen. De boer van Pauwenhof kon den slaap niet vatten. Rusteloos keerde hij zich van de eene zij op de andere. Was het door de eenigszins drukkende atmosfeer, die in het laaggezolderde vertrek hing? (Wordt vervolgd). DOOK ZELANDIA. ■gMBTOBtflHBIWilllim '7UM

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 1