Uit het Binnenland. Uit de Pers. Uit de Provincie, GRAAN VOOR NEDERLAND. Hot s,s. „Ilector" van de K. N. S. M. ligt meld liet „Hbl." thans geheel gereed om te vertrekken naar Amerika met het doel om graan te halen voor de Nederlandsche regeering. Het stoomschip wacht echter nog op toestemming van de regeering om uit te varen, hetgeen in verband staat met de vraag, of de uitgaaifde schepen naar Amerika nog Halifax moeten aanloopen waaromtrent bericht gewacht wordt, dat van Engelschc zijde moet komen. Zaterdagavond zijn de stoomschepen „Algenib" en „Maasdijk", die door de Regeering opgevorderd zijn om graan te halen, van hier naar New-York vertrok ken. INVOERING DER TALMA-WETTEN. Naar het Correspondentieburau ver noemt, wordt aan de noodige maatrege len tot invoering van Radenwet, Inva liditeitswet en Ziektewet met grooten spoed gewerkt, zoodat het vrijwel vast staat, dat deze wetten op tijd in wer king zullen kunnen treden. Onderwijl wordt ook overwogen enke le wijzigingen aan te brengen ter gemoet- koming aan bezwaren. De bedoeling schijnt te zijn dat die wijzigingen zoo tijdig worden ingediend, dat ze nog te gelijk met de invoering der wetten in werking kunnen treden- Boveudien is in voorbereiding een wettelijke regeling voor de voorziening in een Ouderdoms rente voor niet arbeiders. Voorts wordt aan het Ministerie van Arbeid op het oogenblik o.m. gewerkt aan eene regeling van de huisindustrie en aan eene zeer noodzakelijke technische' wijziging van de Ongevallenwet. 'DISTRIBUTIE-VOORSCHRIFTEN VAN VEEVOEDER. Het Ilaagsch correspondentiebureau meldt Het heeft eeu punt van ernstige over weging uitgemaakt, of de bestaande voorschriften betreffende de distributie van hooi en stroo, alsmede van de ar tikelen met welker verdeeling de N. V. Bieta is belast wel belmoren te worden gehandhaafd. Aangezien echter deze voorschriften voor het loopende siezoen reeds ten deele ten uitvoer zijn gelegd, zou intrekking op dit oogenblik voor velen niet onbelangrijke schade betee- kenen. Afgescheiden van de vraag of op den duur de N. V. Bieta en de met de distributie van hooi en stroo belaste organen in stand moeten blijven, kon dan ook thans aan eene ingrijpende ver andering niet worden gedacht. DE HOUTA-ANVOER DOOR DUIT SCHE STOOMSCHEPEN. Naar wij vernemen zijn, in verband met de nieuwe politieke omstandigheden van alle Duitsche stoomschepen, die door houtimporteurs waren bevracht van Zweden naar Delftzijl de charters ver vallen verklaard. Al deze schepen zijn door de Duitsche regeering opgevorderd, teneinde erts te vervoeren van Zweden naar Duitsch land. DE SCHELDE QUAESTIE. Een bijzondere correspondent van de „N. Crt." meldt uit Londen Ik vestigde de aandacht van Minister Balfour op het artikel van de „Echo de Paris" betreffende de Nederlandsche neutraliteit en de monden der Schelde. Ik verwees naar vorige verklaringen van Grey, Churchill en Cecil, die namens de Britsche regeeriDg hebben verzekerd, dat Engeland nooit de Nederlandsche neu traliteit door het forceeren der Schelde zou schenden. De heer Balfour heeft me daarop ge antwoord door te verklaren dat de po litiek der Britsche regeering in dezen niet veranderd is. DE VOLKSKLEEDING. Zooals men weet, zal in het vervolg bij het aanvragen van eeu nieuw hee- renpak de oude plunje ingeleverd wor den. De gemeentebesturen mogen in zekere gevallen ontheffing hiervan verleenen, echter met dien verstande, dat in den regel voor ten minste 75 pCt. van het aantal gedistribueerde bovenkleeding- stukken, oude bovenkleedingstukken zul len worden ingeleverd. Er zijn zoodanige maatregelen te ne men, dat verkoop aan opkoopers onuit voerbaar is. De koopers van distribu tie-kleeding moeten een verklaring af leggen dat het pak om hun leden zal sluiten en niet om die van een natuur genoot. Verschil lende gemeenten mogen ook gezamelijk de kleedingdistributie bewerk stelligen ERNSTIG OPROER IN DE HARSKAMP. Vrijdagavond is in de legerplaars te Harskamp, vermoedelijk tengevolge van het intrekken der verloven een ernstig oproer uitgebroken onder de militairen van het le Regiment Infanterie dat tijdelijk die legerplaats heeft betrokken. De muiters hebben met scherp ge schoten en de officieren op de vlucht gejaagd. Zaterdag heeft dit muiten zich voortge plant, verschillende gebouwen, o.a. de cantine, werden in brand gestoken. Er werd onmiddelijk te Arnhem hulp gerequireerd van andere troepen. De geneeskundige dienst vertrok in allerijl naar de Harskamp. Het korps rijdende artillerie, voor zoo ver te Arnhem in garnizoen, werd in de kazerne geconsigneerd. De muiterij is uitgebroken bij hetzelfde regiment dat ongeveer 2 jaar geledgn aan het muiten is geslagen in Apeldoorn. Het gevolg daarvan was gelijk men zich zal herinneren, het ontslag van kolonel Land. Het regiment bestaat hoofdzakelijk uit Groningers. De oorzaak van het oproer is te zoeken in de intrekking van verloven en de klachten over het eten. Het in de Hars kamp gelegerde le regiment, had zich reeds Donderdag en Vrijdag roerig ge dragen, doch Zaterdag kwam het tot uit barsting, men weigerde dienst, wilde de officieren te lijf of ging er van door. Dakrbij begon men den boel te vernielen en hier en daar werd brand gesticht. Het hout, waaruit het kampement is opgetrokken, leverde daartoe maar al te brandbaar materiaal en drie troepenba rakken, de officierscantine en een rijwie len bergplaats werden door het vuur vernield. Maar gelukkig wisten de in- tusschen van elddrs ontboden troepen verdere uitbreiding van den brand te voorkomen, terwijl dank zij hkt krachtig optreden van de militaire overheid wel dra de rust was teruggekeerd. Thans zijn al weder de meesten der wegloopers opgevangen en zij zullen even als de heihamers van het relletje hun straf niet ontgaan. Het regiment, zal in- tusschen zoo spoedig mogelijk het kam pement verlaten en naar onze Zuidelijke grenzen worden gezonden. Koekjes, De „Maasbode" schrijft Nog weer eens is het Damoeles-zwaard boven der banketbakkers hoofden weg genomen. Zij behouden de bloem voor het vervaardigen van taarten en koek- ies- Die koekjes zijn het geweest, die vo rige week in de Kamer hebben aange toond, welke vergissingen „democraten" begaan die de toestanden en de menschen niet kennen. Mr. van de Laar is een goedhartig man die wat al te makkelijk in vlagi geraakt zoodat hij nog al eens van de wijs is. Zoo wenschte hij ter wille van de arbeiders de bloem onttrokken te zien aan de banketbakkers. Sim|)le cijfers van de Rotterdamsche arbeiderscoöperatie „De Volharding", cijfers welke de Minister aanhaalde, toonen echter aan, dat koekjes wel voor den arbeider zijn en zeer veel door hem gebruikt worden. Tegen 143000 guldens aan brood ston den 81000 guldens aan koekjes. Zoo ziet men, dat de werklijkheid voor niets staat. In de literatuur, in de verg'aderingstaal lijkt de arbeider dik wijls een man, die holle kaken, heeft van wege het eten van een kleine por tie droog brood met water. Maar de werkelijke arbeider al leeft hij de ellende mee die wij allen beleven eet koekjes en veel koekjes. Tenminste de gemiddelde roode arbei der der Rotterdamschecoöperatie neemt bij iederen gulden aan brood voor 56 ct. aan koekjes. Zij zijn hem gegund maar men zal ons toegeven dat er wel eens vreemd wordt gepraat over „den" ar beider, die zich dat, met een koekje tusschen de tanden, laat welgevallen. Werkwijzd^van de Tweede Kamer. In enkele bladen wordt voor de zoo- veelste maal weer eens" de werkwijze van de Tweede Kamer besproken, om dat men hoe langer hoe meer voelt, dat de Kamer niet tegen haar werk op kan. Metterdaad zal, zoodra de omstandig heden weer wat rustiger zullen zijn ge worden, dit probleem eens fundamenteel aan de orde moeten worden gesteld. Er zal, om het op te lossen, wel een revisie op de Grondwet mee gemoeid zijn. De heele kwestie is, dat in de laatste halve eeuw de werkzaamheden van den staat zooveel meer en zooveel anders zijn geworden, dat de oude machinerie daarvoor nier meer is ingericht. Het gaat met de Kamer juist als met de gemeentebesturen, zij zijn ingericht met het oog op een heel andere taak, dan ze thans te vervullen hebben. En daar om komt men er niet met het Reglement van Orde te wijzigen op ondergeschikte punten. De juridische ordening beant woordt niet meer aan de levende wer kelijkheid, wat zij in den tijd, toen zij in het leven geroepen werd, wèl deed. Eu dat is met kleine middelen niet te verbeteren. De kunst zal zijn om met behoud der groote, heilzame beginselen van het par lementaire karakter der Kamer veel meer werk door Commissies te laten af doen. Beginselen als dat der publici teit, van het recht van amendement en andere.werken thans belemmerend op het afdoen van den arbeid. Hoe behoudt men hun nut 'en neemt men hun scha delijke toepassing weg, dat is de moei lijkheid. Een eerste vereischte zal zijn, dat men de Kamer veel talrijker maakt om de noodige personen te krijgen voor de Commissies. En zoo zijn er tal van punten meer. Het ware allicht gewenscht tijdig een kleine Staatscommissie te benoemen, be staande uit enkele parlementariërs en enkele staatsrechtelijke deskundigen, om zulk een hervprming voor te berei den. Bij de invoering van het evenre dige Kiesrecht is gebleken, hoe vingen zakelijk zulk een Commissie kan werken. (Rotterd.) Tot secretaris der Gezondheidscommis sie, wier zetel is gevestigd te Ter Neuzen, is benoemd wegens het vertrek van den heer J. M. Mulder, do heer E. II. T. van Borssum Waalkes, lid dier commis sie alhier. Woensdagavond juist elf uur ge slagen werd Ter Neuzen en omstreken hevig verschrikt door de knallen van bommen. Ramen en deuren, ja zelfs het gansche huis daverde. Het was zeer angstig het zoovele malen achterelkaar te hooren. Het vliegtuig waaruit ze geworpen zijn was even te voren over onze stad gekomen, velen hoorden het geronk en anderen hebben het vliegtuig ook gezien. Donderdagmorgen werd bekend dat op den dijk van den in den Braakman bedijkten, polder, dicht bij de Isabella- sluis een achttal bommen zijn gevallen zonder persoonlijke ongelukken te ver ooi zaken. Velen sliepen dien nacht zeer onrustig en waren bevreesd voor herhaling. Gelukkig werden we bewaard. K o n i n k 1 ij k bezoek. Gisteren was het voor de Gemeente een verrassend oogenblik, toen H.M.de Koningin met Haar gevolg een bezoek kwam brengen. Dit bezoek geschiedde door Hare Ma jesteit om zich te overtuigen van de in gereedheid gebrachte gebouwen voor te verwachten vluchtelingen. Ongeveer 3 uur arriveerde de „Hy dra" en bracht H. M. de Koningin aan, waarop zij door de heer Burgemeester welkom werd geheeten, die zich gaarne bereid verklaarde Hare Majesteit de in richtingen te laten zien. Inmid dels informeerde zij naar de wel stand en de gezondheid der bevolking, wat naar omstandigheden zeer bevredi gend kon genoemd worden. Allereerst werd een bezoek gebracht, aan het Diakoniehuis, hetwelk vooreen gedeelte tot huipziekenliuis was in ge richt. H. M. de Koningin onderhield zich met het dames comité, ds. Timmer man, dr. van Nes en den huisvader, waarop zij een bezoek bracht in de zaai der ouden van dagen, welke zij de liand drukte en de goede wenschen uitsprak bjj het loenemen der jaren. Daarna werd de tocht voortgezet naar het Stations emplacement en een der ge bouwen in gebruik bij de firma Little thans afgestaan voor het bergen van vluchtelingen. De Koningin onderhield zich daar met de aanwezige commissie voor zaalwacht Zij bezichtigde een en ander en gaf er hare tevredenheid over te kennen. De Koningin informeerde nog naar de voor radige goederen, vooral voedsel en dek sel, terwijl Zij den Burgemeester Hare dank betuigde voor zijn genomen maat regelen. Hierna werd de reis voortgezet naar Axel en Hulst. Namens H. M de Koningin ontving de Burgemeester de opdracht om bloe men te doen bezorgen in het Diaconie huis en Ziekenhuis en de vluchtelingen a/d staalfabriek, terwijl aan het Bestuur van het Ziekenhuis een gift van f 100.- kon worden toegezegd. Tegen ongeveer 6 uur keerde de Ko ningin terug, en noodigde den Burge meester uit Haren dank over te bren gen aan de Burgerij voor de hartelijke en geestdriftige ontvangst, terwijl zij den Burgemeester nogmaals bedankte voor alles wat gedaan was. Axel. Gisterenmiddag 4 uur arriveerde alhier II.M. de Koningin met haar gevolg in vier auto's. Hare Majesteit onderhield zich met den Burgemeester en den kapitein-com mandant der alhier vertoevende mili tairen. Daarna werd een bezoek gebracht aan het concoursterrein, waarna de hooge bezoekers weer vertrokken richting Hulst. Honderden toeschouwers waren aan wezig. Gisterenmorgen arriveerde II.M. de Koningin met den Koninklijken trein te Vlissingen. vergezeld van gevolg en den Commandant van Zeeland, den vice-ad- miraal W. C. J, Smit en den commissa ris der Koningin, mr. IT. J. Dijckmeester Op het perron waren ter begroeting, be halve marine- en legerautoriteiten aan wezig de burgemeester van Vlissingen, Jhr. mr. A. A. van Doorn van Koude- kerke en de regeeringscommissaris voor de vluchtelingen in Zeeuwsch-Vlaande ren, de heer J. N. Pattist uit Aarden burg. Door de Koninklijke wachtkamer be gaf H. M. de Koningin zich naar de ponton, en vervolgeifs aan boord van de torpedoboot G 16, waarop de Koninklijke standaard was geheschen. Met dezen oorlogsbodem deed de Koningin de reis naar B'reskensbij hot uitvaren joel den de bemanningen der in de buiten haven liggende oorlogsschepen II. M. toe, waarvoor II. M. staande op de com mandobrug dankte door naar de man nen te buigen. De Koningin in Zeeuwsch- Vlaanderen. Heden (Donderdag) brengt, aldus sehrijft de „Midd. Crt.", H. M. de Ko ningin een hezoek aan Zceuwsch-Vlaan- deren. Deze tocht heeft ten dool in oogenschouw te nemen wat is gedaan en voorboreid ter verzorging van de vluch telingen die mogelijk in die streken zullen komen. 11ij is dan ook een onderdeel van een reis die zich over N.-Brabant en Limburg uitstrekt, waar de vluchtelingen verzorging reeds werkelijkheid is gewor den. Maar deze tocht heeft daarnaast de beteekenis dat de Koningin in Zeeuwsch- Vlaanderen komt, in het deel van ons land dat in dezen oorlog sterk de inter nationale aandacht heeft getrokken, en. dat veel kans heeft bij de aanstaande vredesonderhandelingen ook nog ter sprake te worden gebracht. Helderder dan tevoren is in de oor logsjaren in liet licht gekomen, hoe sterk de bevolking van Zeeuwsch-VIaanderen aan haar Nederlanderschap gehecht is. En een bezoek als dat van heden, waarbij die bevolking in haar afgelegen gebied de Koningin in haar midden ziet, zou zeker aanleiding hebben gegeven tot een uiting van het nationale gevoel, indien het onverwachte van de reis, en de om standigheid dat feestelijkheden bij de vorstelijke reizen worden vermeden, het niet onmogelijk hadden gemaakt, daar voor ook maar eenige voorbereidingen te treffen. Het voornemen is, om, tenzij onvoor ziene omstandigheden een wijziging uoo- dig maken, achtereenvolgens eeu bezoek te breugen aan Breskens, Sluis, Ter Neuzen, Axel en Hulst. Als de bevolking daar tijdig van het bezoek af wist, zal zij wel op haar post zijn geweest om de Koningin te begroeten: Maar mocht dat niet het geval zijn, dan hebben wij het volle vertrouwen de tolk van héél velen te zijn, wanneer we hier een woord uit spreken van hartelijke toegenegenheid tot de Voi'stin, die in Haar persoon de natie vertegenwoordigt waarvan ook de Zeeuwsch Vlamingen een deel uitmaken. Zaamslag. Woensdagvoormiddag zou een vrouw, die een meisje bij zich had, van de tram stappen. Omdat ze aan den verkeerden kant uitstapten, wat de con ducteur niet kon zien, begon de tram reeds te rijden voor ze nog den grond bereikten, liet meisje kwam te vallen en ieder toeschouwer voorzag een groot ongeluk. Door het geschreeuw van verschillende personen stopte de tram direkt. Alles liep wonderwel af. Men kan zich indenken, hoe ontsteld men was. Zaamslag. Dat het niet altijd raadzaam is 's avonds zonder licht te fietsen on dervond een onzer ingezetenen. Van zijn meisje temgkeerende, ontmoette hij fu t het donker eeu anderen fietser. Beider hoofdon botsten tegen elkander, wat de één tusschen oog en neus, de andere aan zijn mond verwondde. Zaamslag. Gedurende de laatste weken kwamen liier zeer weinig gevallen van Spaansche griep voor. Thans begint de ziekte zich meer en meer uit te bieiden. Van beslist ernstige gevallen hoorden we nog niets. Zaamslag. Dinsdag vergaderde do ge meenteraad alhier. De ingekomen stuk ken leverden niets bijzonders op. De heer S. v. Hoeve stelde de vergade ring voor uit te stellen eene beoordeeling van de door Ged.Staten ingezonden nieuwe regeling der jaarwedden voor den bur gemeester en secretaris en van den gemeente-ontvanger, waarbij eerstge noemde titularissen, daar Zaamslag in de 8e klasse valt, een minimum van f1750 en een maximum van f 2500 zullen genieten, terwijl zij vanaf 1 Jan. jl. in verband met hunne dienstjaren op f 2050 komen, terwijl de gemeente voor den ontvanger in de 6e klasse komt, waarvoor een salaris van f 1000 tot f1500 is aan gegeven, welk maximum door den titularis in verband met zijn dienstjaren, terstond is bereikt. Evenwel werd een voorstel tot wijzi ging der begrooting voor 1918, waarin de jaarwedden der genoemde titularissen tot de genoemde bedragen worden ver hoogd, met algemeene stemmen aange nomen. Aangenomen werd eene wijziging der begrooting, waarin de ontvangsten en uitgaven met f60,000 worden verhoogd voor het sluiten eener leening voor het stichten eener electrische centrale en het betalen van de kosten dier stichting. De buurten Veer en Reuzenhoek zullen waarschijnlijk geen licht krijgen, waar tegen de heer Koopman protesteert. Goedgekeurd werd een besluit tot het aangaan eener leening van f 60,000 tegen een rente van ten hoogste 5 °/o. De begrooting voor het Burgerlijk Armbestuur voor 1919 werd vastgesteld op een bedrag van f2754; de subsidie voor de gemeente is uitgetrokken op f2600, zijnde f600 hooger dan voor het loopende jaar. Vastgesteld werd het tarief en de voorwaarden voor aansluiting aan de Centrale. De levering geschiedt, waar mogelijk, over den meter tegen een prijs van 55 cent per K.W.U. Waar geen meters zijn, zijn de kosten voor 1 lamp van 32 normaalkaarsen 75 cent per week, voor 2 lampen f 1.25 per week, voor 3 lampen f 1.40 per weck. Medegedeeld werd, dat de installaties in de Axelsche straat al gereed zijn, terwijl die in de Ter Neuzensche straat flink opschieten. Met, half November kan gedraaid worden. (Ditmaal kon geen uitvoeriger verslag gegeven worden). Axel. Gistermorgen werd met militaire eer de overleden soldaat Kok begraven. Dit is reeds het 5de sterfgeval binnen 8 dagen nog eenige militairen zijn ziek, doch niet meer ernstig. Te Axel werd met militaire eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den milicien II. van der Maas, afkomstig van Kamperland (gemeente Wissekcrke). Aan de geopende groeve werd een woord van deelneming gesjtroken door den lui tenant. Ook nu was de belangstelling bij deze droevige plechtigheid zeer groot. Maandag is alhier weer een geval van de Spaansche griep voorgekomen met. doodelijken afloop. Dit is in één week tijds het derde sterfgeval aan deze ziekte. De ziekte breidt zich nog steeds uit, ook onder de burgerlijke bevolking. Dinsdag is weer een milicien aan deze ziekte overleden. Wegens het heersehen van de Spaansche griep is do R. K. school alhier gesloten. Axel. Tegen een bewoner van 't ge hucht Spui is door de gemeentepolitie alhier proces-verbaal opgemaakt, door dat hij een varken had geslacht zonder vergunning. liet vleesch werd in be slag genomen. Te Uzendijke heerscht in hevige mate de Spaansche griep. De Openbare School en de Neutrale Bewaarschool zijn inge richt voor zieke militairen. Een honderd tal patiënten zijn hierin opgenomen. Overleden aan die ziekte zijn een zestal patiënten, waaronder de heer A. van Delden (arts), op 46 jarigen leeftijd en een soldaat. De lieer v. Deldeiv was ge meentegeneesheer te IJzendijke, Bier vliet, Hoofdplaat en Waterlandkerkje. Te Biervliet werd door een notaris verkocht in een zitting een stuk bouw land in den Beukelspolder groot 1.3430 hektaren of 3 gemeten voor f 3850 aan de kinderen Leenhouts aldaar. Zuidzande. Het echtpaar Notebaart alhier werd diep getroffen, doordat Don derdag hun 15 jarige zoon en Vrijdag hun 8 jarig dochtertje, na kort doch smartvol lijden, van hen weggenomen werden. De Spaansche griep begint ook te Aardenburg in vrij lievige mate te heer sehen. Ongeveer 400 gevallen komen thans voor, waaronder ook reeds enkele met doodelijken afloop, tengevolge van daarbij komende longontsteking. De strijd aan de grens. Aaiderdmrg, 30 Oct. Vandaag was ook de vliegeractie weer groot. Tal van machines der geallieerden hebben de Duitsche stellingen opgezocht een Zuid-Slavisch rijk gesticht worden. Italië krijgt het zoogenaamde „Italia irredenta", het „onverlost Italië", met Italiaansche be woners. En als bewijs van volledige overgave meldt men thans officieel uit Weenen, dat de legers teruggeroepen zullen worden uit Italië en het door Italië begeerde gebied. En dat, ter wijl er op 't Italiaansche front een groote slag woedt, die niet bepaald ongunstig voor de Oostenrijkers verliep. Voortaan zullen we daar dus anders niets zien gebeuren dan een terug tocht, wellicht gedekt door achterhoedege vechten. Ook Servië is thans ontruimdde Serviërs hebben den Donau bereikt. De groote oorlog heeft te veel gevergd van het innerlijk zwakke rijk, bestaande uit el kander benijdende en wantrouwende nationa liteiten. Het scheen een wonder, dat Oosten- rijk-Hongarije nog zoo krachtig in den oorlog optrad als het deed, zij het immer met be- teekenenden steun van den grooten, sterken Duitschen bondgenoot. Maar die kracht is voorbijgaand gebleken. De economische nood steeg hooger en hooger. De oude veeten herleefden. En nu er eenmaal, na tal van vruchtelooze pogingen der Oos- temijksche staatslieden, contact met den vijaDd gekomen is, nu openbaart zich de inwendige zwakheid en verdeeldheid zóó plotseling en zóó schril als enkele weken geleden nog niet was in te denken. Alles valt ineen. De Donau-monarchie, het veelkleurige rijk van den ouden Franz Joseph, zal straks niets meer zijn dan een aantal ge scheiden levende of zeer los-samenhangende kleine rijkjes, waarvan de grens nagenoeg overeenkomt met de nationale grenzen der bewoners Waar dan nog bijkomt, dat er belangrijke stukken aan de-naburige staten zullen komen. Italië, Roemenië en Polen zullen ongetwijfeld hun aandeel van de erfenis opeischen en verkrijgen. Zoo staat Duitschland dan nu gansch alléén. Bulgarije en Turkije vielen als bondgenoo- ten weg; nu stort ook Oostenrijk-Hongarije inéén. De Duitsche pers slaat vooral dit laatste niet licht aan, en rekent reeds met de moge lijkheid, dat Oostenrijk-Hongarije opmarscli- gebied zal worden van de geallieerden tegen Zuid-Duitschland. Dat zou voor Duitschland wel uitermate pijnlijk en gevaarlijk worden. Terecht schrijft de Vorwarts dan ook, dat het tijd wordt, dat Duitschland de voor waarden voor den wapenstilstand van de entente verneemt. Die voorwaarden zullen niet fnalsch zijn. Ze zullen een oogen- blik van hartstochtelijke opwellingen ver oorzaken en de kreet tot den laatsten wan- hopigen krijg zal vele verborgen zenuwen van ons gevoel in beweging brengen, maar wij zullen dit tot ons moeten zeggen, dat wij niet het recht hebben anderen voor ons te laten sterven Doelloos bloedvergieten moet vermeden worden en alle ver dei bloedvergieten i-s doelloos geworden. Tot zoover de Vorwarts. Duitschland heeft in een nieuwe nota reeds opnieuw om mededeeling van de voorwaarden gevraagd en nog eens uiteengezet, dat de entente met een echte volksregeering in Duitschland te doen heeft. Dat de voorwaarden hard zullen zijn, is ongetwijfeld zeker. Toch kan Duitschland niéts anders doen, dan zo aannemen in de hoop op een niet al te onbillijke behandeling, óf in wanhopigen strijd ten ondergaan. 't Wachten is dus nu op de voorwaarden die de militairen der entente zullen vast stellen. Mogen ze niet al te hard zijn, opdat de vrede spoedig kome TER NEUZEN, I November 1918.

Luctor et Emergo | 1918 | | pagina 2